Novi predsjednik IPC-a Davorin Kobak

Slika /arhiva/gk040611ds.jpg

U prostorijama Hrvatske gospodarske komore danas je održana godišnja skupština Intermodalnoga promotivnoga centra Dunav – Jadran. Na skupštini je prihvaćen izvještaj o radu, donesen program rada za sljedeće razdoblje te izabrano novo vodstvo.

Umjesto dosadašnjega predsjednika IPC-a Dunav Jadran dr.sc. Tomislava Josipa Mlinarića tu će funkciju u narednom razdoblju obavljati predsjednik Uprave HŽ-a Davorin Kobak. Također, izabran je i novi Upravni odbor čiji je predsjednik Marijan Ključariček iz Transadrije, a zamjenik predsjednika Tomislav Mihaljević iz Luke Vukovar. Upravni odbor još čine i članovi Željko Cindrić iz HŽ-a, Tomo Krilić  iz Luke Ploče, Bojan Hlača iz Lučke uprave Rijeka, Goran Puž iz Hrvatskih autocesta, Ivan Banjad iz IGH, Božidar Piler iz Končara i  dr. sc. Tomislav Josip Mlinarić iz Fakulteta prometnih znanosti.

Intermodalni promotivni centar (IPC) Dunav – Jadran osnovan je u Zagrebu 15. prosinca 2004. sa ciljem unapređivanja intermodalnoga prijevoza na jadransko-podunavskom prostoru, kako bi teretni prijevoz postao konkurentan i doveden u suglasje s potrebom očuvanja i zaštite okoliša te podizanja kvalitete života. Udruga je 11. ožujka 2005. primljena u Europsku intermodalnu asocijaciju EIA u Bruxellesu.

Intermodalni promotivni centar (IPC) Dunav - Jadran ima sjedište u Zagrebu, a sada već okuplja 26 članica: Hrvatske željeznice, Luka Rijeka, Lučka uprava Rijeka, Luka Ploče, Luka Vukovar, Luka Tranzit Osijek, Transadria, Gospodarsko interesno udruženje Hrvatski cestovni prijevoznici, Crokombi, CKTZ, AGIT, Trast, Radionica željezničkih vozila Čakovec, Hrvatske autoceste, TŽV Gredelj, Željezničko projektno društvo, Integra Futura za promidžbu i usluge, Infonet – Project, Končar,  Dalmacijacement, Fakultet prometnih znanosti, Građevinki fakultet, Institut građevinarstva, IPSA, Short see shiping, CRUP- Centar za razvoj unutarnje plovidbe I Agencija za plovne puteve.

IPC Dunav - Jadran organizirao je tijekom 2005. godine tri važna skupa s respektabilnim sudionicima:

  • 12. svibnja 2005. u Zagrebu prvi forum na temu Intermodalni promet u Hrvatskoj
  • 7. listopada 2005. u Vukovaru drugi forum na temu Intermodalni promet na prostoru Dunav - Jadran 
  • 24 i 25. studenoga 2005. međunarodnu konferenciju i izložbu u Opatiji na temu Intermodalni prijevoz u jugoistočnoj Europi: jadranske luke – jadranska vrata Europe.

Poruke s foruma i Konferencije pretočene su u zaključke koji mogu poslužiti nadležnim tijelima za formiranje stavova u pregovorima ako iizradi buduće prometne politike. U vrijeme održavnja konferencije u Opatiji podijeljene su godišnje nagrade EIA i međunarodni žiri, iznimno za 2005. godinu, dodijelio je posebnu nagradu za  “Intermodalni duh” upravo IPC-u Dunav – Jadran.

U budućem razdoblju IPC Dunav Jadran ima namjeru od, uglavnom, promotivnih aktivnosti okrenuti se prema projektima: 

  • projekt TEN mreže Dunav – Jadran
  • projekt kodridora X.
  • Strategija razvoja intermodalnoga prijevoza u Hrvatskoj
  • Projekt povezivanja Dunava i Jadrana
  • Studija razvoja cestovnoga prijevoza u Hrvatskoj
  • Studija informatičkoga sustava IPC-a

a predlaže i nove inicijative:

  • prijedlog Programa razvoja intermodalnoga prijevoza u RH za razdoblje od 2006. do 2010.
  • 'Euroorient – željeznice na moru'
  • Projekt marketinške promocije IPC-a
     



Vijesti iz medija