- Objavljeno: 16.04.2008.
Novi natječaj za dodjelu potpora za razvoj širokopojasne infrastrukture na nerazvijenim područjima
Hrvatska agencija za telekomunikacije raspisala je novi natječaj za dodjelu poticaja za razvoj širokopojasnog pristupa u područjima od posebne države skrbi i brdsko-planinskim područjima, priopćeno je iz Agencije.
U natječajnom postupku kojeg je Agencija ranije provela, nisu dodijeljeni poticaji, jer je na temelju analize zaprimljenih ponuda u odnosu na uvjete natječaja utvrđeno da bi način raspodjele sredstava bio neefikasan zbog prisutnosti ograničene vrste tehnologija u odnosu na one trenutno dostupne na tržištu, pa je natječaj poništen. Također, takvom se raspodjelom sredstava ne bi ostvarili ciljevi iz Odluke Vlade Republike Hrvatske o kriterijima i mjerilima za dodjelu poticajnih sredstava za razvoj širokopojasne infrastrukture na navedenim područjima kojom je za te svrhe namijenjeno 16.136.263,76 kuna.
HAT planira novim natječajem sredstva raspodijeliti prema načinima pristupa, i to: xdsl, pristup slijedom bita (bitstream), izdvojena lokalna petlja, wimax i UMTS. Agencija je odlučila novac dodjeljivati za svaku vrstu pristupa u jednakom omjeru (3.227.252,75 kuna za pojedinu vrstu pristupa). Time će se nastojati potaknuti povećanje broja korisnika širokopojasnog pristupa, izgradnja infrastrukture na područjima na kojima do sada nije bilo dostatnog interesa za njen razvoj, te ravnomjeran razvoj tržišta kroz različite tehnologije. Uz predviđeni način raspodjele poticajnih sredstava, Agencija očekuje veće uključivanje alternativnih operatora u natječaj.
Pravo na sredstva za svakog novo-priključenog korisnika stječe operator koji zadovolji osnovne i tehničke uvjete natječaja. Različito od prethodnog natječaja, nije ograničen broj operatora koji mogu ostvariti pravo na poticaje. Budući korisnici imat će širokopojasni pristup minimalnom brzinom 512/192 kbit/s, a cijena usluge na ovim područjima mora biti jednaka ili manja od cijene na drugim područjima.
U svrhu daljnje liberalizacije tržišta, jednom izgrađena infrastruktura morat će biti dostupna i drugim operatorima uz odgovarajuću naknadu.
U Agenciji očekuju kako će udjel širokopojasnih priključaka s 8,72 posto, koliko ih je bilo krajem prošle godine, do kraja ove godine dosegnuti više od 11 posto.