Na Dan rijeke Save potpisan Protokol o sprječavanju onečišćenja Save

Slika /arhiva/NSL - BEOGRAD-S-001.jpg

Beograd, 1. lipnja 2009. (s lijeva) Zdravko Krmek, državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva, Đurđa Adlešič, potpredsjednica Vlade RH, Saša Dragin, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Branko Bačić, državni tajnik za more u Ministarstvu mora, prometa i infrastruktureProtokol o sprječavanju onečišćenja voda uslijed plovidbe potpisali su danas u Beogradu na Dan rijeke Save predstavnici država stranaka Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save. Protokol je potpisan u okviru drugog sastanka država stranaka Okvirnog sporazuma, čiji su potpisnice Slovenija, Hrvatska, Bosna i Hercegovina i Srbija.

Protokol su potpisali državni tajnik hrvatskog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture Branko Bačić, srbijanski ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Saša Dragin, pomoćnik ministra komunikacija i prometa BiH Veselin Poljašević i glavni tajnik slovenskog Ministarstva prometa Janez Požar.

Cilj protokola je sprječavanje, nadzor i smanjenje onečišćenja koja uzrokuju plovila, uspostava tehničkih zahtjeva za opremanje lučkih objekata i ostalih stanica za prihvat, informiranje, izrada mjera za reagiranje u slučaju izlijevanja opasnih tvari te praćenje kakvoće voda.

Ocijenivši da je protokol veliki korak u očuvanju rijeke Save državni tajnik Bačić, koji je ujedno i predsjedavajući Međunarodne komisije za sliv rijeke Save, istaknuo je da je uspješna ona politika prema rijeci Savi koja potiče gospodarski razvoj država u njezinuBeograd, 1. lipnja 2009. slivu, ali da taj razvoj gospodarstva mora biti u cijelosti usklađen s visokim mjerama zaštite okoliša.

"Ako u tome pronađemo ravnotežu između razvitka, gospodarskog rasta, povećanja prometa na rijeci Savi kao najjeftinijeg i ekološki najprihvatljivijeg prometa, i zaštite okoliša i očuvanja voda u porječju rijeke Save, onda možemo reći i da smo ispunili osnovne razloge zbog kojih je potpisan okvirni sporazum", dodao je Bačić.

Državni tajnik u hrvatskom Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Zdravko Krmek naglasio je važnost protokola za sustav izvješćivanja o obrani od poplava obzirom da će sada sve države imati točne podatke o dolasku vodenog vala.

Srbijanski ministar Saša Dragin je istaknuo važnost održivog gospodarenja rijekama, odnosno da korištenje riječnih tokova bude organizirano tako da to ne utječe na kakvoću voda koje, kako je rekao, treba zaštititi od štetnog djelovanja gospodarstva, prometa i drugih štetnih čimbenika.

Ministar Poljašević je izvijestio novinare da BiH pregovara sa Beograd, 1. lipnja 2009. predstavnici država stranaka Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save potpisuju Protokol o sprječavanju onečišćenja voda uslijed plovidbeSvjetskom bankom kako bi došla do 15 milijuna eura zajma za uređenje plovnog puta rijeke Save, dok je tajnik slovenskog Ministarstva zaštite okoliša i prostornog uređenja Mitja Bricelj kazao da Slovenija radi projekte iz područja hidroenergije, nautike i zaštite od poplava na rijeci Savi.

Na drugom sastanku usvojena je Deklaracija kojom se potvrđuju ciljevi Okvirnog sporazuma kao važne smjernice za rad u odnosu na različite načine suradnje i razvoja u regiji, daje podrška daljnjem razvoju plovidbe i upravljanja vodama na predloženi način, te naglašava uloga Savske komisije u postizanju tih ciljeva.

Drugom sastanku država stranaka Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save nazočila je i potpredsjednica hrvatske Vlade Đurđa Adlešič koja je u svom obraćanju ispred Republike Hrvatske pohvalila rad Savske komisije.

Hrvatska je uočila značaj Save u mreži europskih vodnih putova, pa je u svoje prometne strategije i planove uvrstila razvoj plovidbe na rijeci Savi kao jedan od ključnih prioriteta, napomenula je. Dodala je da je Hrvatska za obilježavanje plovnog puta, izradu dokumentacije i radove održavanja rijeke Save u protekle dvije utrošila 38 milijuna kuna, a izradu glavnog projekta za obnovu Beograd, 1. lipnja 2009.plovnog puta od granice s Republikom Srbijom do Siska, uključujući i BiH stranu Save, kandidirala je u IPA predpristupni program EU.

Okvirni sporazum o slivu rijeke Save potpisan je 2002., a stupio je na snagu 2004. s ciljem prekogranične suradnje država stranaka radi osiguranja održivog razvoja regije u porječju rijeke Save. Sporazum predviđa uspostavu međunarodnog režima plovidbe rijekom Savom i njezinim plovnim pritokama, uspostavu održivog upravljanja vodama i poduzimanja mjera za sprječavanje ili ograničavanje opasnosti, kao i za smanjivanje i uklanjanje štetnih posljedica nastalih uslijed poplava, leda, suša i slučajeva ispuštanja opasnih tvari u vode.

Prvi sastanak država potpisnica Okvirnog sporazuma održan je 1. lipnja 2007. u Zagrebu, a sljedeći bi trebao biti 2011. u Sloveniji.

 

Vijesti iz medija