Ministar Kalmeta uputio pismo pomorcima: Od 2008. uvođenje svih pomoraca u zdravstveni, mirovinski i porezni sustav znači sigurnost i dobitak

Slika /arhiva/kalmeta.jpg

Ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta uputio je pismo hrvatskim pomorcima kako bi ih upoznao s najnovijim mjerama hrvatske Vlade usmjerene razvoju hrvatskog pomorstva s osvrtom na reforme za pomorce.

Ministar Kalmeta napominje da brojne mjere - od financiranja izgradnje 11 brodova za hrvatske brodare u našim brodogradilištima s 133 milijuna kuna, izgradnje 23 i rekonstrukcije 12 brodova malih brodara sa 7 milijuna kuna te obnove i izgradnje morskih luka s oko 644 milijuna kuna - ne mogu imati efekta u razvoju pomorstva bez stručno obrazovanog, materijalno stimuliranog, zdravstveno i mirovinski osiguranog pomorca koji se od 1. siječnja 2008. uvode u sustav.

Zadovoljan, odmoran, obrazovan i materijalno stimuliran pomorac jamac je razvoja kvalitetnog brodarstva, poručuje ministar pojašnjavajući razloge pristupanja  reformama u školovanju, stručnom usavršavanju i socijalnom statusu pomoraca, te stvaranju visokih standarda radnih i socijalnih uvjeta na brodovima.

U provođenju reforme poduzete su slijedeće mjere:
- đaci i studenti pomorskih škola i fakulteta oslobođeni su pohađanja dodatnih tečajeva i ispita ukoliko su te programe odslušali tijekom obrazovanja
- uvedene su stipendije đaka sa 800 i studenata s 1.200 kuna mjesečno uz obvezu plovidbe koliko su primali stipendiju (stipendije prima 317  đaka i 89 studenata)
- Vlada RH donijela je odluku o gradnji školskog broda od 36 m, za kojeg će uskoro biti potpisan ugovor o izgradnji u 2009.

2004. Sabor je donio novi Pomorski zakonik koji predstavlja prekretnicu u razvoju hrvatskog brodarstva jer su hrvatski brodari u međunarodnoj plovidbi oslobođeni plaćanja poreza na dobit, što je dalo zamaha u obnovi hrvatske flote i po uvjetima poslovanja hrvatske brodare izjednačilo s konkurentnim brodarima razvijenih pomorskih zemalja.
 
Istovremeno, uvedene su porezne olakšice u obliku pomorskog dodatka te umanjene porezne osnovice za hrvatske pomorce na hrvatskim brodovima u međunarodnoj plovidbi. Izmjenama i dopunama PZ-a iz srpnja ove godine po prvi put u sustav uvodimo sve naše pomorce bez obzira na kojoj zastavi plove. To je najznačajnija izmjena Pomorskog zakonika jer uvođenje svih pomoraca u zdravstveni, mirovinski i porezni sustav uz predviđena porezna oslobođenja, za pomorce i njihove obitelji znači sigurnost i dobitak jer će svi hrvatski pomorci i članovi njihovih obitelji biti zdravstveno osigurani, a pomorci će biti uvedeni u sustav mirovinskog osiguranja.

Sustav smo prilagodili potrebama i specifičnostima zanimanja svjesni da se hrvatski pomorci takmiče na zahtjevnom svjetskom tržištu. Pritom osnovice za plaćanje doprinosa neće biti utemeljene na stvarnim primanjima, već se utvrđuju prema plaći koju bi član posade broda ostvario za iste ili slične poslove na brodu u nacionalnoj plovidbi, a iznos mjesečne osnovice propisuje ministar mora i bit će niže od osnovica po kojima sada doprinose plaćaju pomorci na stranim brodovima.
 
Da bi se pomorcima koji nemaju tuzemnog poslodavca olakšali postupak pomorci će se ubuduće u lučkim kapetanijama prilikom prijave ukrcaja na brod ujedno prijaviti na zdravstveno i mirovinsko osiguranje. Ukoliko se ukrcavaju na brod putem posrednika za zapošljavanje, oni će obavljati poslove prijave za koje su propisani uvjeti te nadzor nad njihovim radom, čime se jamči veća sigurnost za pomorce.

Za pomorce koji su dužnici doprinosa za obvezna osiguranja predviđene su olakšice. Pomorci koji su na dan 31. srpnja 2007. imali dug s osnova doprinosa za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje kao i oni pomorci na stranim brodovima čiji je dug nastao po osnovi osiguranja kao člana posade koji su bili obvezno osigurani, moći će dug koji je nastao i dospio na naplatu do zaključno 31. prosinca 2006. godine otplatiti obročno u razdoblju od dvije godine (do 24 mjesečne rate), a ako mjesečne rate budu uplaćivane u rokovima (do zadnjega dana u mjesecu za tekući mjesec) tada se na dug ubuduće neće obračunavati zatezne kamate.
 
Svaki postojeći dug još će se jednom uskladiti u zavodima gdje je dug nastao i gdje je evidentiran odnosno u Poreznoj upravi, a danom podnošenja zahtjeva za obročnu otplatu prestaju svi postupci ovrhe. U postupku usklađivanja duga po službenoj dužnosti će se utvrditi i moguća zastara prava na naplatu duga, te će se dug za koji je nastupila zastara otpisati. 

Oni pomorci koji do 31. prosinca 2007. nisu ni na koji način uključeni u hrvatski sustav  zdravstvenog i mirovinskog osiguranja uvest će se tako što im se, ukoliko to sami ne zatraže, neće utvrđivati svojstvo osiguranika, dakle ni obveze, unatrag već samo od 1. siječnja 2008. godine.
 
Što se pak tiče poreznog sustava, propisane su brojne olakšice sukladno preporukama Europske komisije. Pomorac u međunarodnoj plovidbi, bez obzira pod kojom zastavom plovi, neće plaćati  porez na dohodak prema primicima po osnovi plovidbe ako je plovio 183 ili više dana u godini. Onima koji su plovili manje od 183 dana ostaje porezna olakšica u vidu tzv. pomorskog dodatka koji trenutno iznosi 400 kuna za svaki dan proveden na brodu u međunarodnoj plovidbi. Svi uplaćeni doprinosi za obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje su porezno priznati izdaci na koje se ne plaća porez na dohodak. Pored toga pomorac, kao i svaki drugi porezni obveznik ima pravo na sve olakšice i oslobođenja koja su propisana Zakonom o porezu na dohodak (neoporezivi osobni odbitak i odbitak  za članove obitelji koje uzdržava te odbitke za zdravstvene usluge i stambene potrebe i drugo).
 
Također, ministar Kalmeta najavio je tiskanje naputka o postupanju pomoraca u svezi uvođenja u novi sustav te organiziranje tribina za pomorce u svim većim gradovima na moru kako bi ih mogli izvijestiti o svim novinama i odgovoriti na njihova pitanja.



Pisane vijesti