- Objavljeno: 29.11.2010.
Info-dan "Republika Hrvatska u Programima Unije: mogućnosti i rezultati"
Središnji državni ured za razvojnu strategiju i koordinaciju fondova EU (SDURF) organizirao je danas u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu Info-dan pod nazivom „Republika Hrvatska u Programima Unije: mogućnosti i rezultati“. Konferenciju je otvorio Hrvoje Dolenec, državni tajnik u SDURF-u i Jean-Marie Moreau, predstavnik Delegacije Europske unije u RH.
Programi Unije su skupni naziv za programe koji promiču suradnju između država članica u različitim područjima i izravno su povezani sa zajedničkim politikama EU. Namijenjeni su, u pravilu, državama članicama Europske unije, no neki od njih otvoreni su i državama koje se nalaze u procesu približavanja Uniji kao što je Republika Hrvatska. RH trenutno punopravno sudjeluje u 13 Programa Unije, dok će se u 3 dodatna programa punopravno uključiti početkom 2011. godine.
SDURF je putem pretpristupnih programa Phare i IPA do sada osigurao 30,2 milijuna eura za sufinanciranje godišnjih članarina koje je RH, s obzirom da nije članica EU, dužna uplatiti za sudjelovanje u Programima Unije. O kvaliteti podnesenih projekata ovisi koliko će se uspješno povući uložena sredstva te da li će ona biti manja, jednaka ili veća od uplaćene članarine.
Info-dan se sastojao od dva dijela. U prvom dijelu, predstavnici tijela državne uprave nadležnih za koordinaciju pojedinih programa na razini RH su prezentirali Programe Unije i mogućnosti koje su trenutno otvorene za potencijalne hrvatske prijavitelje.
Drugi dio, bio je otvoren za širu javnost koja je mogla na info štandovima dobiti promotivne materijale te više informacija o određenom programu i mogućnostima financiranja projekata iz Programa Unije.
O Programu Marco Polo II, koji je u potpunosti namijenjen sektoru prijevoza, govorila je Maja Markovčić Kostelac, v.d. ravnateljica Uprave pomorskog prometa, pomorskog dobra i luka. Glavni cilj ovog programa je smanjenje opterećenja cestovnog prometa i njegova negativnog učinka na okoliš kroz usmjeravanje prometa s cesta na priobalnu i unutarnju plovidbu, te željeznicu.
Program traje od 2007. do 2013. godine, s ukupnim budžetom od 450 milijuna eura za 27 država članica, a mogu sudjelovati i države koje nisu članice. Sudjelovanje u programu podrazumijeva prijavu projektnih prijedloga sukladno zadanoj proceduri izrade projektne dokumentacije, s time da se Pozivi na dostavu projektnih prijedloga objavljuju jednom godišnje. Program sufinancira između 35% i 50% ukupnih prihvatljivih troškova projekta, ovisno o aktivnosti.
U Hrvatskoj je za pristupanje programu i njegovu provedbu zaduženo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, dok je na operativnoj razini za koordinatora programa imenovan Klaster intermodalnog prijevoza.
Program je namijenjen tvrtkama u privatnom i državnom vlasništvu (primjerice; brodari, željeznički operateri, cestovni prijevoznici, špediteri, luke, logistički operateri, itd.). Trenutno su u evaluaciju 3 projekta s hrvatskim partnerima.