HGK: Rasprava o Vladinoj strategiji razvoja širokopojasnog interneta

Slika /arhiva/hgk-znak.jpg

Na okruglom stolu 'Širokopojasni pristup: Hrvatska na putu u EU', u organizaciji Udruženja za telekomunikacije Hrvatske gospodarske komore telekom operatori nisu postigli suglasje u ocjeni Vladine strategije razvoja širokopojasnog pristupa internetu, pri čemu su glavne razlike bile između Hrvatskog telekoma i 'novih' operatera.

Vlada je strategiju razvoja širokopojasnog interneta donijela 13. listopada ove godine. Glavni ciljevi te strategije, koju je predstavio pomoćnik ministra dr. Darko Dvornik, su povećanje udjela korisnika širokopojasnog interneta sa sadašnjih 3,9 posto na 12 posto ili 500 tisuća korisnika na kraju 2008. godine.

Predstavnik Hrvatskog telekoma, član Uprave Siniša Đuranović, kaže da HT u potpunosti podržava Vladinu strategiju, ocjenjujući njezine ciljeve realnim te najavljujući da će HT sudjelovati u njezinoj realizaciji.

No ključ uspješne realizacije, kaže Đuranović, HT vidi u ravnoteži između poticanja tržišnog natjecanja i investicija u infrastrukturu. HT je uvjeren da su investicije u infrastrukturu nužne za razvoj širokopojasnog interneta te da bi trebale iznositi 2 milijarde eura, kad bi se cijela Hrvatska prekrila modernom mrežom koja osigurava dostatne brzine za prijenos podataka. 

No Marie-Helene Magenschab, predsjednica Uprave Vipneta, smatra da je za razvoj širokopojasnog interneta ključno poticanje konkurencije i omogućavanje ulaska na tržište novim operatorima.

Ulaganja u infrastrukturu, kako ih vidi HT, kaže Magenschab, vode koncentraciji, a ne liberalizaciji. Nasuprot tome, kaže, nastup novih operatora omogućava brzi razvoj usluga, povećanje njihove kvalitete i smanjenje cijena.

Roland Žuvanić, predsjednik Uprave Optima Telekoma, bio je najkritičniji prema Vladinoj strategiji. On smatra da je ona preopćenita, s premalo konkretnih aktivnosti, a postavljeni cilj od 500 tisuća priključaka ocjenjuje preskromnim.

Žuvanić također smatra da strategija pogoduje HT-u, jer neke akcije koje su njom predviđene, kao što su oprema svih škola, javnih i kulturnih ustanova, može izvesti samo HT.

Zoran Ćurković, predsjednik Uprave tvrtke H1, smatra pak da su brži razvoj širokopojasnog interneta i općenito liberalizacija telekom tržišta, onemogućeni ograničenim pristupom novih operatora infrastrukturi, te upozorava da svjetska iskustva pokazuju da su počeci razvoja širokopojasnog interneta obilježeni cijenovnom konkurencijom raznih operatora, te da tek potom nastupa infrastrukturna konkurencija. 

Državni tajnik za promet Dražen Breglec je, komentirajući rasprave predstavnika operatora, uz ostalo rekao kako smatra da je za brži razvoj širokopojasnog interneta potrebno postojeće zakonske odredbe primjenjivati brzo, dosljedno i bez izuzetaka, kao i da infrastrukturu treba učiniti dostupnom operatorima. (Hina) 



Vijesti iz medija