HAKOM: do 3. veljače javna rasprava o uporabi LTE-a u područjima GSM mobilne mreže

Slika /arhiva/logoHAKOM_2404.jpg

Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM) od ovog tjedna do 3. veljače ove godine provodi javnu raspravu o uporabi LTE ili tehnologije četvrte generacije mobilnih komunikacija u frekvencijskim područjima GSM mobilne mreže, izvijestili su danas iz HAKOM-a.

Ističući da slijedom praćenja trendova u širokopojasnim tehnologijama žele omogućiti uporabu LTE tehnologije postojećim operatorima u okviru već dodijeljenog radiofrekvencijskog spektra, iz HAKOM-a navode i da se u javnu raspravu mogu uključiti samo registrirani korisnici.

Riječ je zapravo o javnoj raspravi o izmjenama Plana dodjele za frekvencijske pojaseve 880-915/925-960 MHz i 1710-1785/1805-1880 MHz, a izmjene se odnose na uvođenje mogućnosti uporabe LTE tehnologije u spomenutim frekvencijskim pojasevima.

LTE (Long Term Evolution) najnovija je ili tehnologija četvrte generacije mobilnih komunikacija koja se u svijetu za sada još više testira nego primjenjuje, što i u Hrvatskoj radi Hrvatski telekom (HT) i Vipnet.

Iz HAKOM-a napominju i da plan dodjele koji je trenutno na snazi omogućuje uporabu GSM i UMTS tehnologija u spomenutim pojasevima, kao i da su dozvole za uporabu tog radiofrekvencijskog spektra izdane operatorima javnih komunikacijskih mreža te su tehnološki i servisno neutralne, odnosno omogućuju uporabu radiofrekvencijskog spektra na fleksibilnoj osnovi, neovisno o tehnologiji i usluzi.

Uzimajući u obzir zahtjeve tržišta te imajući u vidu da je Europska komisija također donijela odluku o omogućavanju uporabe LTE tehnologije u frekvencijskim područjima 900 MHz i 1.800 MHz, HAKOM želi omogućiti istovjetne mogućnosti operatorima na području Hrvatske.

Time bi, kako očekuju u HAKOM-u, korisnici dobili priliku za još skoriji pristup novim i pouzdanijim širokopojasnim uslugama, što bi u konačnici doprinijelo dodatnom razvoju konkurentnosti na hrvatskom tržištu elektroničkih komunikacija.


(Hina)



Vijesti iz medija