- Objavljeno: 14.03.2007.
EU na pragu usvajanja propisa o nižoj pristojbi za uslugu roaminga
Ministri telekomunikacija članica Europske unije postići će na neformalnom sastanku u Hannoveru načelni dogovor o sniženju pristojbi za roaming u mobilnoj telefoniji, najavili su dužnosnici Europske komisije u Bruxellesu.
Ministri će u četvrtak na sajmu informatike CeBIT u Hannoveru utvrditi hoće li pristojba za roaming postati standard i automatski vrijediti za sve potrošače ili će je oni moći birati.
EK procjenjuje da je to pitanje izuzetno važno jer bi automatsko uključivanja pristojbe u ugovore o pretplati rezultiralo stopom upotrebe u rasponu od 70 do 90 posto dok bi mogućnost odabira odgovarajuće opcije iskoristilo tek 15 do 25 posto potrošača. O konkretnim plafonima za pristojbe neće se raspravljati budući da će odluka o tome vjerojatno biti donesena u posljednjem trenutku, tvrdi jedan stručnjak EK.
Europska komisija planira sniziti troškove poziva iz EU u matičnu zemlju s aktualnih 1,06 eura na maksimalno 59 centi. Posebni izvjestitelj Europskog parlamenta za roaming austrijski zastupnik Paul Ruebig objavit će u svom izvješću konkretne prijedloge o smanjenju pristojbi za roaming.
Ruebig se protivi obvezi plaćanja pristojbe i smatra da bi potrošači trebali sami birati između dosadašnjeg modela, "poštene euro-pristojbe" i ujednačene paušalne pristojbe koju bi im operater bio dužan ponuditi.
EU ne bi mogao regulirati visinu pristojbe budući da nova direktiva u prvoj fazi ne bi obuhvatila usluge prijenosa podataka, SMS-a i MMS-a, koje po procjeni EK čine samo jedan posto prihoda mobilnih operatera.
Izvjestitelj EP-a predlaže gornju granicu za pristojbe u veleprodaji od 21 eurocenta (bez PDV-a) po minuti razgovora s inozemstvu dok bi u maloprodaji gornja granica trebala biti 42 centa za aktivne odnosno 14 centi za pasivne pozive.
EU želi usvojiti direktivu o roamingu još u prvih šest mjeseci ove godne a odbor EP za industriju trebao bi glasati o Ruebigovu izvješću 12. travnja. Vlade članica EU trebale bi postići sporazum o tom pitanju na vijeću o telekomunikacijama, zakazanom za 7. lipnja. (Hina/APA)