- Objavljeno: 10.03.2010.
Ekološki prihvatljiviji razvoj plovidbe
Visoki dužnosnici Međunarodne komisije za sliv rijeke Save (ISRBC), Međunarodne komisije za zaštitu rijeke Dunava (ICPDR), Dunavske komisije (DC), Europske komisije, predstavnici državnih tijela i javnih institucija iz sliva rijeke Dunava koja se bave pitanjima plovidbe, zaštite okoliša i održivog razvoja, kao i nevladinih organizacija, sastali su se jučer i danas u Zagrebu na drugom sastanku s temom provedbe Zajedničke izjave o vodećim načelima za razvoj unutarnje plovidbe i zaštitu okoliša u slivu Dunava u organizaciji ISRBC.
Sastanak predstavlja nastavak zajedničkog rada na provedbi Zajedničke izjave, koja je rezultat interdisciplinarnog procesa koji su zajednički vodile ISRBC sa sjedištem u Zagrebu, ICPDR sa sjedištem u Beču i DC sa sjedištem u Budimpešti.
Na sastanku je utvrđena polazna osnova za razmatranje tekućih projekata iz područja razvoja unutarnje plovidbe na Dunavu i Savi, konačnog nacrta Priručnika o integralnom planiranju projekata u području prometa unutarnjim plovnim putovima, budućih mogućnosti razvoja prometa unutarnjim plovnim putovima u Europi i s tim u vezi provedbe Zajedničke izjave.
Na taj način različite interesne skupine jačaju komunikaciju među različitim sektorima, kao i prekograničnu suradnju, razmjenjuju informacije o uskim grlima na nacionalnoj i regionalnoj razini, te o pozitivnim iskustvima u području unutarnje plovidbe i zaštite okoliša.
Zajednička izjava predstavlja dodatni mehanizam kojim se podržava izvršenje obveza država stranaka Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save glede provedbe integralnog pristupa u upravljanju vodama na način da se usklađuju razvoj plovidbe i zaštita voda i vodnih ekosustava u slivu rijeke Save, navodi Dejan Komatina, tajnik ISRBC.
Namjera je da se predstavnici različitih interesnih skupina iz sliva Dunava nastave sastajati u cilju poticanja interdisciplinarnog pristupa u ekološki održivom razvoju unutarnje plovidbe na razini cijelog sliva. To podrazumijeva održavanje i unaprjeđenje postojeće i planiranje nove infrastrukture unutarnjih plovnih putova uz uvažavanje zahtjeva glede zaštite okoliša.
Međunarodna komisija za zaštitu rijeke Dunava imala je čast aktivno sudjelovati u otvaranju novog poglavlja u suradnji između različitih sektora koji se bave pitanjima plovidbe, zaštite okoliša i regionalnog razvoja u zemljama u slivu Dunava u cilju postizanja rješenja za bolju kvalitetu života svih zajednica u slivu, izjavio je predsjednik te komisije Mitja Bricelj.
Razvoj plovnog puta Dunava zahtijeva izradu ozbiljnih inženjerskih projekata, koji zahtijevaju značajna ulaganja i ostala sredstva od podunavskih zemalja. Bitan dio u okviru tih projekata posvećen je pitanjima zaštite okoliša, posebno onim pitanjima koja se odnose na prekogranični karakter rijeke, izjavio je Pjotr Suvorov u ime predsjednika Dunavske komisije.
Ovakve aktivnosti sigurno će i dalje dobivati podršku relevantnih nadležnih tijela u slivu Dunava i poticati izvršenje obveza svih zemalja u slivu glede održivog razvoja unutarnje plovidbe na Dunavu i Savi.