Državni tajnik Bačić obišao otočne proizvođače koji svoje proizvode ovaj tjedan nude na Trgu bana Jelačića

Slika /arhiva/GRAND09-04-06-HOP-S009.jpg

Zagreb, 6. travnja 2009. Branko Bačić, državni tajnik za more prilikom obilaska štandova u sklopu projekta "Hrvatski otočni proizvod" na trgu Bana Jelačića, u pratnji Tajane Huzak, načelnice u Upravi za otočni i priobalni razoj i Marine Halužan, glasnogovornice Ministarstva mora, prometa i infrastrukture

Proizvođače koji ovaj tjedan na zagrebačkom Trgu bana Josipa Jelačića izlažu svoje proizvode s oznakom „Hrvatski otočni proizvod“ obišao je danas državni tajnik za more Branko Bačić u pratnji načelnice iz Uprave za otočni i priobalni razvoj Tajane Huzak.

Riječ je o proizvodima 19 otočnih proizvođača koji će se svakodnevno od ponedjeljka do petka od 10 do 22 sata predstaviti na središnjem zagrebačkom trgu na posebno obilježenim štandovima, za koje je potporu dalo Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture.

Na trgu se posjetiteljima nude vina s Visa, Korčule, Pelješca, Hvara i Krka, maslinova ulja s Dugog otoka, Brača i Korčule, sirevi s Krka, Paga, Dugog otoka, brački fini sapuni i osvježivači za kožu lica i tijela te proizvode od rapske lavande. Zagrepčani će moći vidjeti i kupiti i neke do sada javnosti manje poznate otočne proizvode poput proizvoda od creske vune (papuče, ovčice, šešire, jastuke, prsluke, uloške za obuću), motar u slanom octu s Zagreb, 6. travnja 2009. jedan od štandova s izloženim autohtonim otočnim proizvodimaLastova, slastice poput korčulanskih tradicionalnih kolača, viškog hiba, rapske torte, viške džemove i likere.

Prilikom obilaska štandova državni tajnik Bačić podsjetio je da je projekt vizualnog označavanja proizvoda s otoka Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture započelo prije dvije godine te da danas tu oznaku nose 79 proizvoda od 31 otočnog proizvođača. Također, najavio je da će u idućih 15-ak dana biti raspisan natječaj za dodjelu ove oznake za koju su pokazali interes proizvođači 20-ak novih otočnih proizvoda.

Oznaku mogu dobiti proizvodi koji ispunjavaju uvjete tradicionalnog načina proizvodnje i izvornosti uz uvjet da ih je proizveo obrt, tvrtka ili zadruga koja ima sjedište na otoku, napomenuo je Bačić.

Govoreći o mjerama hrvatske Vlade kojima se potiče život na otocima istaknuo je dodjelu Zagreb, 6 travnja 2009. Trg bana Josipa Jelačića, mjesto na kojem su u sklopu HOP-a predstavljena 79 autohtona proizvoda od 19 otočnih proizvođačadržavnih potpora otočnim poslodavcima za očuvanje radnih mjesta u vidu 13. bruto plaće u punom ili polovičnom iznosu, ovisno o razvijenosti otoka.

Godišnje država u otoke uloži između 1,5 do 1,8 milijardi kuna za poboljšanje uvjeta života na otocima i stvaranje uvjeta za razvoj gospodarstva, kazao je Bačić. Dodao je da se godišnje putem resornog Ministarstva otocima dodjeli oko 550 milijuna kuna subvencija za pomorsko i cestovno prometno povezivanja otoka, vodoopskrbu, distribuciju ukapljenog naftnog plina i poticanje otočnih poslodavaca.



Pisane vijesti