- Objavljeno: 27.07.2005.
Bežični pristup internetu
Ministar Kalmeta: "Hrvatska stimulira razvoj nepokretnih bežičnih mreža u cilju ubrzanog razvoja TK tržišta, posebno broadbanda."
Ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta potpisao je izmjene i dopune Pravilnika o plaćanju naknade za dodjelu i uporabu radijskih frekvencija koji stupa na snagu objavom u Narodnim novinama, a kojim se stvaraju preduvjeti za širi razvoj radijskih bežičnih mreža kao alternative postojećoj kabelskoj infrastrukturi.
Novi model obračuna visine naknada za dodjelu i uporabu radijskih frekvencija koje je ovim Pravilnikom propisao ministar Kalmeta omogućit će dolazak većeg broja davatelja usluga koji bi pružali usluge bežičnog povezivanja na način da se zaobiđe nepokretna (fiksna) mreža HT-a. Hrvatska otvaranjem procesa izgradnje nepokretnih bežičnih mreža i stvaranjem poticajnih mjera aktivno doprinosi stvaranju dodatnog impulsa liberalizacije i poticanja razvoja hrvatskog tržišta telekomunikacija.
Na tržištima koje su u fazi ubrzanog telekomunikacijskog razvoja, poticanje razvoja tehnologija bežičnog pristupa Internetu može biti vrlo značajno jer se time dobiva prva alternativna infrastruktura koja može konkurirati postojećoj TK mreži. To će rezultirati pojačanom i povoljnijom ponudom usluga širokopojasnog pristupa Internetu i telefonije, te zbog stvaranja veće konkurentnosti utjecati na smanjivanje cijena širokopojasnog pristupa.
Usluga nepokretnog bežičnog pristupa (FWA-Fixed Wireless Access) je pojam koji je uveden novim izmjenama i dopunama Zakona o telekomunikacijama, a služi za povezivanje korisnika u telekomunikacijsku mrežu bez upotrebe žica korištenjem radiofrekvencijskog spektra. Ubrzani razvoj pokretnih (mobilnih) mreža potaknuo je posljednjih godina i ubrzani razvoj tehnologije FWA koja sada može uspješno omogućiti uslugu poput sve traženijeg brzog pristupa Internetu ili telefonije. Kao što se mobilni telefon koristi za telefoniranje bez žica, na isti se način može i fiksni telefon ili brzi pristup Internetu koristiti putem bežičnih uređaja smještenih u domu korisnika.
No i prije izmjena Zakona, ovo je Ministarstvo u izmjenama Pravilnika o koncesijama i dozvolama za obavljanje TK usluga obvezalo Hrvatsku agenciju za telekomunikacije na raspisivanje javnog natječaja ukoliko se javi više kandidata od raspoloživog frekvencijskog spektra, što do tada nije bio slučaj. Trenutno je iskazan veliki interes tvrtki za frekvencijskim područjem 3,5 GHz (15 tvrtki javilo se za područje Splitsko-dalmatinske i Primorsko-goranske županije, a 14 za grad Zagreb), a raspisivanje natječaja očekuje se u kolovozu.
Operator koji pruža usluge bežičnog povezivanja mora dobiti koncesiju za korištenje frekvencija te izgraditi sustav baznih stanica putem kojih se korisnici spajaju u mrežu, što je slično kao i kod mobilne telefonije. Korisnici za povezivanje na TK mrežu koriste bežični uređaj (bežični modem) koji se smješta na stol pored računala ili se stavlja na krov objekta korisnika, te im na taj način omogućuje pristup Internetu velikim brzinama ili koriste fiksnu telefoniju. Osim za spajanje kućnih korisnika, nepokretne bežične mreže uspješna su alternativa, a često i glavno sredstvo za spajanje poslovnih korisnika za davanje poslovnih telekomunikacijskih usluga i povezivanja velikim brzinama.
Posebno se povoljan utjecaj očekuje i na poslovne usluge koje će znatno nižim cijenama i većom kvalitetom usluge povoljno utjecati na upotrebu visoke tehnologije i na konkurentnost tvrtki koje će se služiti tim uslugama. Ova tehnologija je pogodna za razvoj širokopojasnog (broadband) pristupa u područjima gdje je izgradnja kabelske infrastrukture skupa ili u gusto naseljenim područjima gdje je otežano postavljati nove kabele zbog kopanja ulica u samom središtu grada i velikih ulaganja.
WiMAX – novi standard za nepokretne bežične mreže – alternativa DSL-u
Uspjeh kućnih bežičnih mreža (WiFi) koji se dogodio u zadnjih dvije godine, a posljedica je standardizacije, potaknuo je velike svjetske proizvođače opreme da naprave standardizaciju tehnologije i opreme za nepokretne bežične mreže kako bi se postigla velika raširenost, a time i niska cijena uređaja. Ime te standardne tehnologije je WiMAX, a Intel, najveći svjetski proizvođač mikroprocesora predvodi kompanije koje sudjeluju u procesu standardizacije.
Već se ove godine na tržištu očekuju prvi certificirani WiMAX uređaji, a time i izgradnja prvih WiMAX širokopojasnih bežičnih mreža. WiMAX primarno radi na 3,5 GHz, ali može raditi i na ostalim frekvencijama od 1,9 do 5 GHz. Prvi certificirani WiMAX uređaji bit će na 3,5 GHz.
Za WiMAX tehnologiju se očekuje da omogući pružanje usluga brzog pristupa Internetu, usporedive i konkurentne DSL-u, brzinama većim od jednog megabita u sekundi (do 20 puta brže od klasičnog dial up telefonskog pristupa).