ACI-jeva neto dobit 1,08 milijuna kuna

Slika /arhiva/aci_logo.jpg

Tvrtka ACI d.d. (Adriatic Croatia International Club) iz Opatije, u čijem je sustavu 21 marina duž jadranske obale, prvo je ovogodišnje polugodište završila s neto dobiti od 1,08 milijuna kuna, za razliku od istog razdoblja prošle godine kada je poslovala s gubitkom od 6,05 milijuna kuna.

U financijskom izvješću te tvrtke s Zagrebačke burze stoji da je ACI tijekom prvih šest mjeseci ove godine povećao ukupne prihode u odnosu na lani za 23,8 posto, na 60,69 milijuna kuna, dok su ukupni rashodi porasli za 8,2 posto, na 59,61 milijun kuna.

U komentaru Izvješća iz ACI-ja pritom napominju da su tako ostvareni ukupni prihodi za 8 posto veći od planiranih, dok su ukupni rashodi za 2 posto manji od plana.

Kod ukupnih prihoda najznačajniji porast u ACI-ju su ove godine zabilježili poslovni prihodi, koji su u odnosu na lanjskih šest mjeseci povećani 23,3 posto, na 58,87 milijuna kuna. Od toga je većina ili 34,53 milijuna kuna ostvareno od prodaje u inozemstvu, što je u odnosu na lani 10,3 posto više. Još veći porast, od 70,4 posto, na 18,46 milijuna kuna bilježe s prihodima od prodaje u zemlji.

Kod ukupnih rashoda najveće povećanje bilježe kod materijalnih troškova i troškova prodane robe, koji su u odnosu na prvo prošlogodišnje polugodište porasli 17,7 posto, na 16,27 milijuna kuna.

Iz ACI-ja su to pojasnili značajnim ulaganjem u marine kroz investicijsko i tekuće održavanje.

Troškovi osoblja porasli su im za 11,3 posto, na 19,27 milijuna kuna, zbog, kako navode u komentaru, zapošljavanja oko 60 'sezonaca'.

U komentaru Izvješću naglašavaju i da su krajem lipnja ove godine zabilježili smanjenje rezervacija po započetim sudskim sporovima u odnosu na kraj prošle godine, i to za 3,9 milijuna kuna, na 14,8 milijuna kuna.

ACI je, po podacima iz financijskog izvješća, u većinskom državnom vlasništvu, s ukupnim udjelom od 83,5 posto. Pritom najveći udjel od 74,80 posto drži Državna agencija za osiguranje štednih uloga i sanaciju banaka (DAB), dok manje udjele još imaju Hrvatski fond za privatizaciju-HFP (4,39 posto), hrvatska Vlada odnosno Središnji državni ured za upravljanje državnom imovinom (3,98 posto) te Hrvatski zavod za mirovinsko osiguranje (0,33 posto).

Uz državu kao najveći pojedinačni dioničar stoji varaždinska tvrtka Patting d.o.o. s udjelom od 6,95 posto. (Hina) 



Pisane vijesti