600.000 tona balastnih voda godišnje u hrvatskim lukama

Slika /arhiva/050110-opatija1.JPG

Na temelju dosadašnjih studija i iskustava mjerodavnih ministarstava hrvatska je Vlada blizu donošenja odluke da projekt Družba Adria u sadašnjem obliku ne bi bio prihvatljiv za interese gospodarstva i održivi razvoj Hrvatske, istaknuo je Branko Bačić, državni tajnik za more, na otvaranju seminara o rezultatima projekta „Pitanja o brodskom vodenom balastu od interesa za Hrvatsku: mogućnost korištenja norveških iskustava i znanja“.
Riječ je o seminaru koji se 10. i 11. siječnja 2005. održava u Opatiji i na kojem sudjeluju znanstvenici iz Norveške, Njemačke i Hrvatske u organizaciji Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka i Fridtjof Nansens Instituta iz Osla.
Državni tajnik podsjetio je na aktivno sudjelovanje Hrvatske pri donošenju Međunarodne konvencije o kontroli i upravljanju brodskim balastnim vodama i sedimentima u Svjetskoj pomorskoj organizaciji u veljači ove godine. Također, najavio je da će Hrvatska poduzeti daljnje aktivnosti sa susjednim jadranskim državama za proglašenje Jadrana osobito osjetljivim područjem i stoga temeljem nedavno usvojenog Pomorskog zakonika donijeti stroge mjere za zaštitu Jadrana kao zatvorenog mora, pogotovo za rješavanje pitanja balastnih voda.
Rezultati seminara poslužit će resornom Ministarstvu kao temelj za donošenje Pravilnika o upravljanju i nadzoru brodskog vodenog balasta. Isto tako konačan sud  o projektu Družba Adria hrvatska Vlada donijet će nakon što stručna komisija obavi recenziju studije o utjecaju na okoliš tog projekta, dodao je.
Uvodno predstavljanje projekta i njegovih rezultata dao je i dr. Davor Vidas, direktor Odjela za pomorstvo i pravo mora Fridtjof Nansen Instituta iz Osla.
Na skupu je iznesena procjena da se u Jadran godišnje izlije 8 milijuna tona balastnih voda, od čega 600.000 tona u hrvatske luke.

Sudionici skupa u Opatiji (foto: Danilo Pavletić, Vjesnik) 



Pisane vijesti