Za dalji razvoj i uspješnije poslovanje Hrvatske pošte (HP) potrebno je njeno repozicioniranje na hrvatskom poštanskom tržištu uz istodobno zadržavanje vodeće uloge u pružanju visoko kvalitetnih poštanskih usluga, istaknuto je na današnjem znanstveno-stručnom skupu "Restrukturiranje i deregulacija poštanske djelatnosti u Hrvatskoj" na zagrebačkom Fakultetu prometnih znanosti.
Govoreći o poštanskim logističkim sustavima i procesima dekan fakulteta Ivan Bošnjak naglasio je važnost modernizacije ovog tržišta i liberalizacije kao krajnjeg procesa restrukturiranja poštanske djelatnosti u Hrvatskoj.
Strategiju razvoja tržišta poštanskih usluga u Republici Hrvatskoj do 2013. godine koju je izradila konzultantska kuća Roland Berger predstavila je Višnja Ćopić iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture. Tržište poštanskih i kurirskih usluga treba dodatna usmjerenja i poticaje osuvremenjavanju za daljnji razvoj ovog sektora, posebno u odnosu na činjenicu skorog ulaska u EU, čime će se tržišna utakmica dodatno zaoštriti, istaknula je.
Dodala je da je hrvatskom operatoru glavni interes sačuvati primat u svim segmentima ovog tipa usluga, na temelju čega je u nadležnosti ovog Ministarstva i pokrenuta analiza stanja u sektoru te izrada Strategije restrukturiranja tržišta poštanskih usluga koja će se provesti kroz dvije faze.
O izazovima europskog i hrvatskog tržišta govorio je Vladimir Preveden iz konzultantske tvrtke Roland Berger, koji je osobno svjedočio sličnim procesima restruktruriranja javnih operatora u kompetitivne tržišne subjekte u susjednim i u zemljama EU, dok je poslovanje i planove razvoja HP-a predstavio Damir Dobrinić.
Izlagači na ovom Savjetovanju bili su čelni ljudi operatora, regulatornih tijela, znanstveno-nastavnih ustanova te Ministarstva, kao i predstavnici tijela javne vlasti susjednih zemalja koji su u govorili o poboljšanju kakvoće poštanskih usluga, liberalizaciji tržišta poštanskih usluga, restrukturiranju javnih operatora te usporedbi promjena na tržištu poštanskih usluga u regiji.
Ovo savjetovanje održano je u okviru regionalne znanstveno–stručne suradnje CETSI (Croatia–Europe Transport System Integration), u okviru kojega je od 2006. godine do danas ostvaren niz aktivnosti s ciljem podrške sustavnoj integraciji Republike Hrvatske u europski prometni i logistički sustav.
Predstavljena su i iskustava operatora iz zemalja srednje i jugoistočne Europe u procesima restrukturiranja i deregulacije poštanske djelatnosti, te pružanje vizije razvitka poštansko-logističkog sustava uz naglaskom na pragmatičnoj znanosti i praktičnim iskustvima u prilagodbi tržištu, kao i okvirnim poslovnim planovima i načinima djelovanja u regiji.