Republika Hrvatska je od 30. svibnja 2008. godine punopravna članica ‘CleanSeaNet’ servisa u sklopu Europske agencije za sigurnost plovidbe (EMSA), čime je postala aktivni sudionik europskog sustava satelitskog nadzora i otkrivanja naftnih mrlja na moru. Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture 30.5.2008. godine sklopilo je ugovor s Europskom agencijom za sigurnost plovidbe (EMSA) o punopravnom članstvu RH u ´Clean Sea Net´-u koje je uslijedilo nakon pisma namjere i interesa za članstvom upućenog 30. studenog 2007. godine.
Europskom Direktivom 2005/35/EC koju su donijeli Europski Parlament i Vijeće, a kojom se uređuje pitanje kazni i prekršaja za onečišćenje mora s brodova koja je stupila na snagu u rujnu 2005. godine propisani su zadaci Agencije s namjerom pružanja potpore zemljama članicama Europske unije u aktivnostima na području nadziranja naftnih mrlja na moru.
Direktiva zahtjeva da Agencija surađuje sa zemljama članicama u razvijanju tehničkih rješenja i osiguranju tehničke podrške u odnosu na implementaciju Direktive, čime su obuhvaćene i aktivnosti kao što je praćenje ispuštanja nafte s brodova putem satelitskih sustava.
U skladu s time EMSA je razvila ‘CleanSeaNet’ servis, sustav za nadgledanje koji se temelji na satelitskom praćenju i nadgledanju naftnih mrlja u Europskim vodama. Ovim sustavom osigurava se pravovremena dostava detaljnih informacija o uočenim naftnim mrljama u vodama zemalja članica, te dostava dostupnih satelitskih snimki i podataka o poziciji potencijalnih naftnih mrlja.
U sklopu ovog sustava Hrvatska je dužna osigurati sustav i provoditi koordinirane aktivnosti verifikacije satelitskih detekcija kroz neposredni nadzor i uzorkovanje naftnih mrlja. Jedan od ciljeva je smanjenje rizika pomorskog zagađenja i asistiranje zemljama članicama u ranom otkrivanju ilegalnih ispuštanja nafte u more služeći se pri tome satelitskim nadzorom, a zadatak Europske agencije za sigurnost plovidbe je da doprinosi unapređenju
sveukupne pomorske sigurnosti unutar EU.
Pisane vijesti