Kako bismo uveli red u lukama i omogućili više vezova donijeli smo pravilnik koji definira obvezu podjele lučkog područja na operativni, komunalni i nautički dio u 42 luke županijskog i 191 lokalnog značaja i to prvenstveno za brodove u linijskom prometu, brodice domicilnog stanovništva, ribara i nautičara, istaknuo je državni tajnik za more Branko Bačić na konferenciji za novinare nakon sastanka održanog s predstavnicima županijskih lučkih uprava u Krku.
Naime, županijske lučke uprave imaju obvezu utvrditi i popisati dijelove obale, rive i lukobrane koji se već koriste za privez plovila kako bi ih mogle naplaćivati, pojasnio je dodajući kako je svrha današnjeg sastanka bila operativna primjena pravilnika.
Stoga su županijskim lučkim upravama dane upute kako proširiti lučko područje obzirom na određene poteškoće u postupku ishođenja prostorne dokumentacije te se u tom cilju, napomenuo je, planira održati sastanak s Ministarstvom zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva.
Pravilnik također definira obvezu određivanja iskrcajnog mjesta na operativnom dijelu obale za ribarska plovila, pa je njegovo donošenje pozdravio državni tajnik za ribarstvo Tonči Božanić.
Također, pravilnik propisuje jedinstvene kriterije za naplatu svih lučkih pristojba, kao i najveću visinu za njihovu naplatu. Kako bi se što prije primijenile nove i jeftinije lučke tarife za privez ribarskih brodova i brodica Božanić je predložio da se umjesto od lipnja iduće godine počinju primjenjivati od početka 2009.
Kapetan Mario Babić, pomoćnik ministra za pomorski promet, pomorsko dobro i luke, naglasio je da je program Vlade bio da se najmanje jedna ribarska luka sagradi u svakoj jadranskoj županiji. Dosad su realizirane ribarske luke Torpedo u Rijeci, Brižine kod Splita, Umag u Istarskoj županiji, dok su radovi u tijeku u Lamjani u Zadarskoj županiji i Postirama u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a u tijeku je izrada projektne dokumentacije za luku Komiža.