Zaštita Jadrana od onečišćenja balastnim vodama i proglašenje Jadrana PSSA

Do kraja ove godine uputit ćemo prijedlog Svjetskoj pomorskoj organizaciji za proglašenje Jadrana posebno osjetljivim morskim područjem (PSSA), a već sada smo propisali rigorozne mjere od onečišćenja balastnim vodama, istaknuo je Branko Bačić, državni tajnik za more, na današnjoj javnoj prezentaciji tih mjera održanoj u Šibeniku poručivši da je zaštita Jadrana briga svih državnih institucija.

Od 1. siječnja iduće godine Zaštićeni ekološko-ribolovni pojas primjenjivat će se i na države članice EU, podsjetio je rekavši da je javnost više zaokupljena ribarskim u odnosu na ekološki aspekt ZERP-a koji se stidljivo spominje. Također, Bačić je najavio da će hrvatska Vlada do kraja godine definirati konačan ustroj Obalne straže koja će nadzirati i štititi Jadran, a što sada radi Koordinacija sastavljena od nekoliko ministarstava.

U cilju smanjenja štetnog utjecaja prijenosa vodenih organizama putem balastnih voda ministar mora, turizma, prometa i razvitka donio je Pravilnik o upravljanju i nadzoru vodenog balasta koji stupa na snagu od 1. rujna, rekla je Maja Markovčić Kostelac, načelnica u resornom ministarstvu. U hrvatskim je lukama u 2006. godini iskrcano 2,5 milijuna tona balastnih voda, a od toga najviše na području Lučke kapetanije Rijeka, dodala je.

Dosadašnje dobrovoljno izvješćivanja ministarstva o balastnim vodama za sve trgovačke brodove u međunarodnoj plovidbi koji ih krcaju postat će obvezan, a morat će imati i plan upravljanja vodenim balastom. Nadležnoj lučkoj kapetaniji svi tankeri veći od 150 bruto tona morat će prijaviti količinu i porijeklo vodenog balasta, a inspektori će moći zatražiti od ovlaštene ustanove odnosno laboratorija uzimanje uzoraka i ispitivanje tog balasta koji se namjerava ispustiti u more, pojasnila je.

Ravnateljica Instituta za oceanografiju i ribarstvo Ivona Marasović naglasila je da je vodeni balast zabranjeno ispuštati u unutrašnjim morskim vodama, teritorijalnom moru i ZERP-u ukoliko sadrži određene mikroorganizme koje je propisao Institut, odnosno eminentni hrvatski znanstvenici. 

Detaljnije govoreći o već uspostavljenim mjerama protiv onečišćenja Jadranskog mora kap. Mario Babić, pomoćnik ministra za pomorski promet, pomorsko dobro i luke, kazao je da su na snazi sustavi obveznog javljanja brodova, kao i usmjerene i odijeljene plovidbe kojima se sprečavaju sudari, a time i onečišćenja mora. Najavio je i druge mjere koje su u pripremi, a trenutno se o njima vode razgovori sa susjednim jadranskim državama.

Želimo uspostaviti nadzor plovidbe u zoni Palagruže, gdje je velika koncentracija brodova, posebice s opasnim teretom, dodao je rekavši da se razmišlja i o sustavu obveznog javljanja brodova o količini i vrsti balastnih voda te zabrani njihove izmjene u Jadranu za sve brodove koji dolaze iz drugih morskih područja. U ovome posljednjem, upozorio je, neodlučni su naši susjedi, no Republika Hrvatska neće od toga odustati obzirom da na Jadranu nema područja gdje bi se balastne vode mogle ispuštati na udaljenosti 50 nautičkih milja od obale i dubini od 200 metara, kao što to propisuje Konvencija o nadzoru i upravljanju balastnim vodama i sedimentima.

Velik broj europskih država ima proglašen PSSA u 2003. i 2005. kao posljedicu ekološke katastrofe koju je izazvao tanker „Prestige“, napomenuo je Babić naglasivši kako godišnje Jadranom prođe 5 tisuća tankera, a po statistici se na njih tisuću dogodi jedna nesreća. Također, iznio je podatke po kojima se u Jadranu godišnje dogodi pet puta više pomorskih nesreća nego na svjetskim morima, a prema provedenim istraživanjima površina naftnog onečišćenja Jadrana tri je puta veća od našeg najvećeg otoka Cresa.

Zbog svega toga, zaključio je, na prijedlog  Republike Hrvatske sve jadranske države uputit će Međunarodnoj pomorskoj organizaciji prijedlog da se Jadransko more proglasi posebno osjetljivim morskim područjem. Također, uputit će i prijedlog da se proglasi zaštićeno područje temeljem dijela VI MARPOL konvencije u cilju zaštite atmosfere od zagađenja od plinova koji se ispuštaju s brodova, što je posebno izraženo s obzirom na sve veći dolazak brodova na kružnim putovanjima. Kap. Babić je najavio da će se u studenome ove godine u nas održati ministarska konferencija jadranskih država posvećena zaštiti Jadrana.



Pisane vijesti