U sklopu Twinning projekta “Daljnje usklađivanje zakonodavstva s područja sigurnosti cestovnog prometa, jačanje i razvoj administrativnih kapaciteta ministarstava na području cestovnog prometa” financiranog u sklopu Programa Europske unije za Hrvatsku IPA 2008, održana je aktivnost osposobljavanja i edukacije za 20 prometnih inspektora Ministarstva pomorstva, prometa i infrastrukture te djelatnika prometne policije Ministarstva unutarnjih poslova u prostorijama Policijske akademije.
Aktivnost obuke koja je trajala od 16. do 25. travnja 2012. godine vodio je Poljski tim stručnjaka na temu kontrole socijalnog zakonodavstva, vremena vožnje, radnog vremena i vremena odmora vozača, a obrađene su slijedeće teme: "Opće informacije o prometnom zakonodavstvu", odnosno EU Propisi 1071/2009, 1072/2009, 1073/2009 i Uredba 561/2006, kao i
AETR, zatim "Načela rada digitalnih i analognih tahografa" - zahtjevi Uredbe 3821/1985, te Opći uvjeti i primjena zakona o prijevozu opasnih tvari ADR.
Svi sudionice obuke iskazali su zadovoljstvo razmijenom znanja i iskustava hrvatskih i poljskih stručnjaka iz nadležnosti cestovnog prometa.
U okviru istog projekta planirana je aktivnost čija je uloga osposobljavanje i edukacija prometnih inspektora, policajaca i carinskih službenika za što kvalitetniju provedbu kontrole socijalnih propisa radnog vremena, vremena vožnje i vremena odmora mobilnih djelatnika u cestovnom prometu.
Aktivnost je podijeljena na tri djela, a podrazumijeva tečaj obuke u
trajanju od dva tjedna. Termini u mjesecu travnju i rujnu 2012.g. planirani su za edukaciju dvadeset prometnih inspektora MPPI-a te dvadeset prometnih policajaca MUP-a, dok je termin u svibnju predviđen za edukaciju deset carinskih službenika i trideset policajaca.
Ključni partneri ovog Twinning projekta su Savezno ministarstvo prometa, graditeljstva i urbanog razvoja Savezne Republike Njemačke (senior partner), Glavni inspektorat za cestovni promet Republike Poljske (junior partner), Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture RH (glavna korisnička institucija) te Ministarstvo unutarnjih poslova Republike Hrvatske (druga korisnička institucija).
Očekivani rezultati provedbe ovoga projekta čija je vidljivost prikazana kroz pet komponenti, su slijedeći: usklađivanje i provedba zakonskih propisa, institucionalna prilagodba, informacijski sustav, izobrazba te širenje informacija i povećanje informiranosti.
Vijesti iz medija