Oko 230 tisuća dioničara Hrvatskog Telekoma (HT) 23. svibnja dobit će dividendu od 22,76 kuna po dionici, za što je predviđeno 1,863 milijarde kuna ili većina od ukupnih 1,864 milijarde kuna neto dobiti koju je HT ostvario prošle godine.
Odlučila je to danas, uz ostalo, Glavna skupština dioničara HT-a koja je uz predstavnike većinskog dioničara njemačkog Deutsche Telekoma-DT, koji drži 51 posto dionica HT-a, okupila i 30-ak malih dioničara.
Pravo na isplatu dividende od 22,76 kuna po dionici, koja je za oko 33 posto manja od isplaćene prošle godine, imaju svi dioničari koji su s današnjim danom upisani u depozitarij Središnjeg klirinškog depozitarnog društva (SKDD).
Tako će se za 69 dionica punog osnovnog paketa, s bonusom, iz inicijalne javne ponude dobiti dividenda od 1.570,44 kune.
Ove godine Uprava i Nadzorni odbor HT-a odlučili su, a to je prihvatila i današnja Skupština, da se gotovo sva prošlogodišnja neto dobit isplati dioničarima kao dividenda, dok manji dio, oko 250 tisuća kuna, ostaje u rezervama društva, kazao je novinarima po završetku Skupštine predsjednik Uprave HT-a Ivica Mudrinić.
Dioničarima na skupštini, pa i kasnije novinarima, kazao je i da je HT smanjio ulaganja zbog recesije, ali i zbog neadekvatnog zakonskog i regulatornog okvira u Hrvatskoj koji bi trebao biti poticajniji.
S obzirom na trendove u telekom industriji u svijetu, odnosno smjenu generacije pristupnih mreža, Hrvatskoj je potrebno novim ulaganjima u te mreže, prije svega optiku, osigurati budućnost, kaže Mudrinić.
No, ta su ulaganja s HT-ove strane jednim dijelom izostala jer je, kako je objasnio Mudrinić, regulator, Hrvatska agencija za poštu i elektroničke komunikacije (HAKOM), smatrao da je HT u odnosu na druge konkurentske operatore presnažan i s velikim tržišnim udjelom da bi im omogućili takva ulaganja.
Ipak, dodao je da su slijedom brojnih pregovora HT-a s HAKOM-om sada na dobrom putu da premoste nastali jaz u shvaćanjima te Mudrinić vjeruje kako će u idućih mjesec-dva naći rješenje i krenuti s tim ulaganjima još ove godine.
Općenito smatra kako su Hrvatskoj i njenom gospodarstvu nužna ulaganja koja bi i stvarno potvrdila dosta optimističke najave. Za to je uz dobru turističku sezonu potrebno potaknuti strane, ali i investicije domaćih tvrtki, što će sveukupno omogućiti razvoj. Misli i da trenutno postoji svijest o nužnosti ulaganja te da je za očekivati da će se po tom pitanju u idućih nekoliko mjeseci dogoditi zaokret.
(Hina)