Hrvatski sabor danas je raspravio i podupro Izvješće o učincima provedbe Zakona o otocima u 2004. i 2005., po kojemu je u otoke u tijeku dvije godine uloženo gotovo tri milijarde kuna, čime se nastojalo riješiti najveće otočne teškoće.
Najviše novca je uloženo u prometno povezivanje otoka s kopnom, odnosno gradnju novih trajektnih pristaništa i luka te njihove popravke, rekao je državni tajnik Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka Branko Bačić.
U najveće otočne teškoće ubrojio je stanje u vodoopskrbi i odvodnji, skrbi za starije i nemoćne, u zdravstvenoj zaštiti i školstvu, što se, kaže, također nastoji ukloniti kako bi život 125 tisuća otočana bio kvalitetniji.
Tu je najvažnija uloga Uprave za otoke kao svojevrsna "otočnog ministarstva", rekao je Krunoslav Peronja u ime Kluba HDZ-a. Ustvrdio je da svaku kunu uloženu u otoke otočani dvostruko vraćaju te dodao da je najmanje zadovoljan socijalnom skrbi na otocima, dok se stanje u zdravstvu polako poboljšava.
Zdenko Antešić je u ime Kluba SDP-a podsjetio da se u tri milijarde kuna za otoke ubrajaju potpore, ali i jamstva i zajmovi te je ocijenio da nije pohvalno što je Ministarstvo gospodarstva u dvije godine dalo subvencije za nabavu ribarskih plovila u vrijednosti osrednjega ribarskog broda. "Ključ za razvoj otoka je poticanje gospodarstva", rekao je te dodao da bi trebalo biti i više sluha za izradu prostornih planova.
SDP će, najavio je, poduprijeti Izvješće, baš kao i HNS koji pozdravlja činjenicu što se za razvoj otoka svake godine izdvaja sve više novca te HSS koji napominje da bi više trebalo uložiti u razvoj poljoprivrede, posebice vinogradarstvo i maslinarstvo, te stvaranje hrvatskih robnih marki.
Državni tajnik Bačić najavio je da će uskoro biti donesen pravilnik o otočnom proizvodu. Ustvrdio je da se poduzetim mjerama i ulaganjima u otoke u 2004. i 2005. zaustavila depopulacija, ali i dodao kako otocima treba dodatni zamah kako bi ostvarili željeni razvoj. (Hina)