Uprava HT-Hrvatskih telekomunikacija danas je s dva sindikata potpisala Sporazum o socijalnom partnerstvu u 2010. prema kojem u idućoj godini u HT-u neće biti realizacije programa zbrinjavanja viška radnika, a aneksom je važeći Kolektivni ugovor produžen do kraja 2010. godine, izvijestili su iz HT-a.
Sporazum i Aneks Kolektivnog ugovora, kako se navodi, potpisani su između Uprave HT-a s jedne i Hrvatskog sindikata telekomunikacija i Republičkog sindikata radnika Hrvatske s druge strane.
"S obzirom na izraženu recesiju u gospodarstvu, visoku razinu nezaposlenosti u Hrvatskoj, a u duhu socijalnog partnerstva potpisnici Sporazuma suglasno utvrđuju da tijekom 2010. godine u društvu HT-Hrvatske telekomunikacije d.d. neće biti realizacije programa zbrinjavanja viška radnika", navodi se u priopćenju.
Dodaje se kako se očekuje da se program zbrinjavanja viška radnika nastavi u 2011. za što se namjerava rezervirati određena sredstva u zadnjem kvartalu ove godine.
Važeći pak Kolektivni ugovor, koji regulira postojeću razinu plaća i materijalnih prava, bit će produžen do kraja 2010.
"Ovim dogovorima dokazujemo novu dimenziju u razvoju socijalnog partnerstva i konstruktivni pristup partnera koji će omogućiti socijalni mir i fokus tvrtke na potrebe korisnika i zahtjeve tržišta u vremenu krize", zaključuje se u priopćenju.
Prenosi se i izjava predsjednika Uprave Ivice Mudrinića kako su "sve strane potpisale sporazum u duhu socijalnog partnerstva, uzimajući u obzir visoku stopu nezaposlenosti u Hrvatskoj i gospodarske izazove s kojima se svi suočavamo".
U telefonskoj izjavi za Hinu predsjednik Republičkog sindikata radnika Hrvatske Jadranko Vehar potpisivanje sporazuma prema kojem u 2010. u T-HT-u neće biti proglašavanja tehnološkog viška ocijenio je velikim iskorakom u trenutku recesije.
"Bez obzira na teškoće na tržištu, to je hrabar čin poslodavca da u 2010. nema tehnološkog viška. Posebno jer je HT u proteklih pet godina bio rekorder u otpuštanju radnika", kazao je Vehar.
Iznosi pritom podatke da je u posljednjih pet-šest godina u HT-u broj zaposlenih smanjen za oko 50 posto, odnosno da je u tom razdoblju više od 5.000 ljudi otišlo iz T-HT-a različitim načinima zbrinjavanja, bilo kao tehnološki višak, zbog outsourcinga (izdvajanje nekih poslovnih funkcija), dragovoljnim odlaskom i slično.
Sa oko 11.000 zaposlenih 2002. godine broj zaposlenih u HT-u je pao na oko 5.700-5.800, kaže Vehar, napominjući da je uz odlazak bilo i novih zapošljavanja.
Sindikati će sljedeću godinu korisno iskoristiti, a vezano i za pregovore koji će u uslijediti oko novog kolektivnog ugovora, ističe Vehar, podsjećajući kako se od 1. siječnja iduće godine spajaju T-Com i T-Mobile.
Treba izbjeći da bilo tko od tih radnika dođe u nepovoljniju situaciju nego su bili, rekao je Vehar.
(Hina)