Prihodi Grupe T-Hrvatski Telekom (T-HT) u prvih su šest mjeseci ove godine povećani za 0,7 posto, na 4,2 milijarde kuna, dok je neto dobit smanjena za 2,9 posto, na 1,09 milijardi kuna, podaci su iz polugodišnjeg izvješća koje je danas objavio T-HT.
"T-HT je postigao blago povećanje prihoda zahvaljujući rastu baze korisnika interneta, rasta broja korisnika pokretne telefonije i rastu usluga pokretnih komunikacija, uz istovremeno upravljanje troškovima u cilju zaštite marži. U trenutku kada se hrvatsko gospodarstvo nalazi pod znatnim pritiskom, ovo je izuzetno vrijedan rezultat", ističe predsjednik Uprave i glavni direktor T-HT-a Ivica Mudrinić.
Napominje i kako su zabrinuti zbog gospodarske krize i plana Vlade da poveća poreze i uvede naknadu na usluge pokretnih komunikacija. "U svjetlu navedenih kretanja T-HT će nastojati ublažiti njihov utjecaj kroz optimiziranu ponudu usluga, upravljanje troškovima i revidiranje planova za ulaganja u infrastrukturu", kaže Mudrinić.
Po podacima iz izvješća, ukupni konsolidirani troškovi redovnog poslovanja prije amortizacije blago su se povećali, za 0,6 posto, na 2,4 milijarde kuna.
Podaci o profitabilnosti pokazuju da se EBITDA Grupe (prije jednokratnih troškova reorganizacije u iznosu od 4,0 milijuna kuna) neznatno smanjila, za 0,5 posto, na 1,9 milijardi kuna, a dobit Grupe iz redovnog poslovanja (EBIT) manja je za 4,0 posto i iznosila je 1,2 milijarde kuna.
U izvješću se ističe kako su, očekivano, prihodi od nepokretne telefonije i veleprodajnih usluga nastavili s padom, ali je on ponovno neutraliziran rastom prihoda od pokretne telefonije, posebice od internetskih usluga, koji zajedno predstavljaju 59,2 posto prihoda Grupe (u isto vrijeme lani 54,5 posto). Istodobno je pak udjel prihoda od nepokretne telefonije smanjen na 30,6 posto (s 34,0 posto).
Prihodi T-Mobilea u prvom su polugodištu iznosili oko 2,02 milijarde kuna, što je povećanje za 1,1 posto, a dobit iz redovnog poslovanja povećala se za 5,4 posto, na 637 milijuna kuna.
Broj pretplatnika povećan je pak za 12,7 posto, na više od 2,8 milijuna, i prema procjenama, tržišni udjel T-Mobilea iznosio je 47,6 po broju SIM kartica, a 50 posto po prihodima.
Prihodi pak T-Coma smanjeni su za 2,2 posto, na 2,5 milijardi kuna, a dobit iz redovnog poslovanja manja je za 12,8 posto i iznosila je 572 milijuna kuna.
U izvješću se pritom napominje kako je nastavljen snažan rast prihoda od interneta i oni su povećani za 30,6 posto, na 555 milijuna kuna.
Prihodi od veleprodaje smanjeni su za 7,4 posto, na 516 milijuna kuna.
T-Com je krajem lipnja imao 1,5 milijuna priključaka svih vrsta, što je u odnosu na isto razdoblje lani 4,1 posto manje, dok se rast bilježi na tržištu davanja pristupa internetu, pa je primjerice broj ADSL priključaka povećan za 26,6 posto, na oko 510 tisuća, a broj pretplatnika MAXtv-a za čak 138,2 posto, na više od 170 tisuća.
Po podacima iz izvješća, kapitalna ulaganja Grupe T-HT u prvom su polugodištu povećana za 28,3 posto, na 611 milijuna kuna.
Iz T-HT-a napominju i da je nastavljeno smanjenje broja zaposlenika i krajem lipnja ove godine Grupa je imala 6.341 zaposlenika (u isto vrijeme lani 6.500).
(Hina)