T-HT: Neto dobit u prvom tromjesečju 548 milijuna kuna

Neto dobit T-Hrvatskog telekoma (T-HT) u prvom tromjesečju ove godine iznosila je 548 milijuna kuna, što je za 3,8 posto manje od dobiti iz istog prošlogodišnjeg razdoblja, objavio je danas T-HT.  

Prema nerevidiranim rezultatima poslovanja, ukupni konsolidirani prihod T-HT-a u prvom ovogodišnjem tromjesečju iznosio je 2,04 milijarde kuna i na godišnjoj je razini povećan za 2,5 posto. Pritom je ukupni prihod T-Mobile-a povećan za 5,3 posto, na 935 milijuna kuna, a T-Com je zabilježio 1,28 milijardi kuna prihoda, što je tek nešto malo manje, za 0,3 posto, nego u prvom prošlogodišnjem kvartalu. 

EBITDA u iznosu od 927 milijuna kuna pala je za 5,5 posto nakon ulaganja u poboljšanje modema i terminala nepokretne mreže kako bi se zadovoljila rastuća potražnja za širokopojasnim uslugama i IPTV-em te zbog većih troškova stjecanja i zadržavanja pretplatnika u T-Mobileu i T-Comu, pojašnjavaju iz T-HT-a.

U financijskom izvještaju kaže se da je povećanje prihoda uglavnom rezultat njihova rasta u pokretnoj telefoniji i internetskim uslugama te u manjoj mjeri kod veleprodajnih usluga. Te tri skupine usluga čine 62,2 posto ukupnih prihoda u prvom tromjesečju.

Broj pretplatnika T-Mobile-a povećan je za 11,9 posto, na 2.453.141. Povećanje od 22,2 posto u segmentu postpaid pretplatnika, na njih 720.167, dovelo je do 8,3 postotnog povećanja prihoda u tom segmentu, što je "više nego nadoknadilo" pad cijena poziva, kaže se u financijskom izvještaju.

Kod T-Com-a bilježi se smanjenje prihoda od nepokretne telefonije za 9,9 posto na 718 milijuna kuna. Iz T-HT-a ističu kako je broj korisnika usluge CPS (predodabir operatora) ostao relativno stabilan. Ukupan broj linija u nepokretnoj telefoniji iznosi 1.596.303, što je 2,5 posto manje nego u prvom tromjesečju lani.

Istodobno su prihodi T-Com-a od internetskih usluga povećani za 33,9 posto, na 211 milijuna kuna, dok su prihodi od veleprodajnih usluga porasli za 8,7 posto, na 275 milijuna kuna. 

Ukupni troškovi redovnog poslovanja T-HT-a prije amortizacije povećani su za 10 posto na 1,18 milijardi kuna. 

Troškovi zaposlenika pali su za 2,8 posto, na 279 milijuna kuna, što je rezultat provođenja programa smanjenja broja zaposlenih. U Grupi T-HT trenutno je 6.567 zaposlenih, što je 662 zaposlenika manje nego u prvom tromjesečju lani. Najavljuju nastavak optimizacije broja radnika, ali ne u tako velikoj mjeri kao 2007. 

Iz T-HT-a ocjenjuju da su solidni financijski rezultati u prvom tromjesečju u skladu s očekivanjima, te da i dalje imaju vodeći položaj na tržištu u svakom segmentu svog poslovanja.

Za 2008. očekuje se da će prihodi Grupe ostati stabilni na razini iz 2007. Očekivani pad prihoda od nepokretne telefonije neutralizirat će se daljnjim jakim rastom prihoda od internetskih usluga i usluga pokretnih komunikacija. 

Vezano za regionalno širenje iz T-HT-a ističu da namjeravaju sudjelovati u procesu privatizacije HT Mostara čiji se početak očekuje tijekom ove godine, a trenutačno Grupa ima 39,1 posto udjela u toj tvrtki. (Hina)



Vijesti iz medija