Hrvatski građani ne posustaju u pojačanom trošenju minuta u mobilnoj telefoniji, što pokazuju i najnoviji podaci Državnog zavoda za statistiku po kojima je prošle godine u toj telefoniji utrošeno 5,08 milijardi minuta ili čak 23,5 posto više nego 2006.
Porast utrošenih minuta u tri hrvatske mobilne mreže može se pojasniti i lanjskim padom cijena u tim mrežama od prosječnih 18 posto, ali i nastavkom višegodišnjeg trenda da su mobiteli jednostavno omiljeni među hrvatskim građanima.
Tim više što istraživanja i podaci Hrvatske agencije za telekomunikacije (HAT) pokazuju da je prošle godine u Hrvatskoj bilo aktivno više od 4,6 milijuna 'mobitelnih kartica', te da na 100 stanovnika ima oko 108 mobitela.
Po podacima Državnog zavoda za statistiku od ukupnih utrošenih minuta u mobilnim mrežama većina ili gotovo 5 milijardi minuta utrošena je u unutrašnjem prometu, čime je zabilježen porast od 24 posto u odnosu na 2006.
Ostatak minuta ili 147 milijuna utrošeno je u međunarodnom prometu, gdje je također zabilježen porast od gotovo 15 posto.
Među zanimljivijim podacima Zavoda o telekom uslugama za prošlu godinu su oni o poslanim SMS (tekstualnim) i MMS (multimedijalnim) porukama, čiji je broj također u porastu iako se njihova cijena nije značajnije mijenjala zadnjih godina. SMS poruka je lani bilo gotovo 3 milijarde ili 11 posto više nego u 2006., dok je s 21,5 milijuna MMS poruka zabilježen porast od čak 44,6 posto. Moguće uzroke tako povećanog broja MMS poruka može se pronaći i u sve većoj ponudi relativno povoljnih multimedijalnih mobilnih telefona.
S druge strane je fiksna telefonija, u kojoj je, unatoč padu cijena, po podacima Zavoda, prošle godine nastavljen i pad 'potrošnje', i to od 11,5 posto u odnosu na 2006. s 7,53 milijarde utrošenih minuta.
Jedini, blagi porast, od 1 posto, u fiksnoj je telefoniji zabilježen kod međunarodnog prometa s 196 milijuna utrošenih minuta, što ne čudi s obzirom da su cijene 'fiksnog' komuniciranja s inozemstvom još uvijek nešto niže od onog 'mobilnog'. (Hina)