Hrvatska je Vlada uputila u Hrvatski sabor konačni prijedlog Zakona o prijevozu opasnih tvari zbog daljnjeg usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije, ali i zbog usklađivanja s potpisanim međunarodnim ugovorima, obvezama i praksom.
Naime, ratifikacijom o sukcesiji Republika Hrvatska preuzela je međunarodne sporazume kojima se uređuje prijevoz opasnih tvari u cestovnom (ADR), željezničkom (RID), zračnom prometu (ADN) i na unutarnjim plovnim putovima, te ovaj propis predstavlja okvir u području prijevoza opasnih tvari za navedene grane prometa. Također, u tijeku je prijevod citiranih ugovora na hrvatski jezik i priprema objave u Narodnim novinama koja je predviđena do kraja godine.
Opasnim tvarima smatraju se one koje mogu ugroziti zdravlje ljudi, izazvati onečišćenje okoliša ili nanijeti materijalnu štetu, koje imaju opasna svojstva za ljudsko zdravlje i okoliš, koja su kao takve definirane zakonima, drugim propisima te međunarodnim ugovorima, koje na temelju njihove prirode ili svojstava i stanja a u vezi s prijevozom mogu biti opasne za javnu sigurnost ili red ili koje imaju dokazana toksične, nagrizajuće, zapaljive, eksplozivne ili radioaktivne učinke. Opasnim tvarima smatraju se i sirovine od kojih se proizvode opasne tvari i otpadi ako imaju svojstva opasnih tvari.
Pri prijevozu opasnih tvari važno je poznavanje njihovih svojstava, način pakiranja, prijevoza, opremanja vozila za prijevoz opasnih tvari, postupanja pri nesreći s njima, saniranje posljedica nesreće, kako prometne tako i ekološke, te edukacija osoba vezanih uz pripremu i prijevoz opasnih tvari.