Održan 1. sastanak država potpisnica Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save

Cilj je da rijeka Sava do 2011. godine postigne IV klasu plovnosti tijekom cijele godine, a ne kao što je to danas samo prosječnih 250 dana.

To je i jedan od glavnih ciljeva rada Savske komisije, rekao je ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta na konferenciji za novinare nakon današnjeg sastanka predstavnika država potpisnica Okvirnog sporazuma o slivu rijeke Save kojem je strateški cilj uspostava međunarodnog režima plovidbe Savom uz osiguranje uvjeta sigurne plovidbe.  

Hrvatska je, istaknuo je ministar Kalmeta, za uređenje plovnog puta rijeke Save u prošloj godini uložila 10 milijuna eura, a ovu godinu za uređenje i održavanje osigurano je 1,7 milijuna eura.

Globalizacija svjetskog tržišta i nastajanje jedinstvenog europskog tržišta te njegovo proširenje prema istoku sve više doprinose povećanju trgovačke razmjene a time povećanoj transportnoj potražnji, rekao je ministar.

Dodao je kako Hrvatska vidi šansu za razvitak riječnog prometa na Savi kao društveno prihvatljivog prometnog sustava, te da primjenom ovog Sporazuma mora doći do potpunog uključivanja Save u europski sustav plovnih putova u vrlo kratkom roku.

Spomenuo je i da se do kraja mandata sadašnjeg saziva Sabora očekuje usvajanje prostornog plana kanala Dunav-Sava, za čiju je realizaciju u protekloj godini izdvojeno 20 milijuna kuna, čime bi se krenulo u realizaciju njegove izgradnje.

Ovaj sastanak važan je instrument reguliranja i jačanje odnosa između država, složili su se članovi i predstavnici država potpisnica Sporazuma iz Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, usvojivši na kraju i zajedničku Deklaraciju. Potpuna plovnost, zaključili su, pridonijela bi boljem iskorištavanju tog plovnog puta, od čega bi koristi imale sve države kroz koje Sava prolazi.

Na sastanku su uz ministra Kalmetu iz Hrvatske bili predsjedavajući Branko Bačić, državni tajnik za more, kap. Janko Brnardić, pomoćnik ministra za unutarnju plovidbu, pomoćnica ministra poljoprivrede šumarstva i vodnog gospodarstva Ružica Drmić, a od stranih delegacija ministri potpisnici Okvirnog sporazuma, Slobodan Milosavljević, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodnog gospodarstva Republike Srbije, slovenski ministar gospodarstva Andrej Vizjak i ministar komunikacija i prometa BiH Božo Ljubić te predsjednik Savske komisije Kemal Karkin, kao i brojni predstavnici stranih delegacija podupiratelja rada Savske komisije.

Također, na prvom je sastanku usvojena Metodologija trajnog praćenja provedbe Okvirnog sporazuma, a 1. lipnja proglašen je službenim Danom rijeke Save te dogovoreno održavanje drugog sastanka 2009. godini u Republici Srbiji.

Savska komisija je međunarodna organizacija sa sjedištem u Zagrebu, osnovana Okvirnim sporazumom o slivu rijeke Save krajem 2002. godine, čije su potpisnice Hrvatska, Srbija, Bosna i Hercegovina i Slovenija.



Vijesti iz medija