"Vlak je uvijek brži" naziv je edukativno-promotivne akcije koju već osmu godinu za redom provode Hrvatske željeznice Holding, a koja je danas predstavljena na Zagrebačkom velesajmu uoči otvorenja sajma Zagreb Transport Show 2007.
Cilj akcije je podizanje javne svijesti sudionika u prometu, a u njenom provođenju podršku pružaju Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, HAK i mediji.
Do sada smo uglavnom bili usmjereni na naše najmlađe, no ove smo godine akciju usmjerili na vozače potaknuti učestalošću nesreća na željezničko-cestovnim prijelazima, kojih je tijekom prošle godine bilo 78 i u kojima je smrtno stradalo 18 osoba, pojasnio je Nedjeljko Pešut, direktor HŽ Infrastrukture. Istaknuo je trend pada broja prometnih nesreća na prijelazima koja nažalost ne prati pad stradalih.
Iako s porastom razine osiguranja proporcionalno ne opada i broj nesreća, navodi Pešut, to ne umanjuje važnost tehničkog opremanja, posebno ističući kako niti jedan prijelaz nije nezaštićen, kako se to nerijetko tvrdi. U okviru Nacionalnog programa izgradnje i modernizacije željezničke infrastrukture, nastavlja Pešut, izrađen je Program rješavanja željezničko-cestovnih prijelaza u RH u skladu s EU zahtjevima.
Programom bi od ukupno 1.553 bilo obuhvaćeno 1.039 željezničko-cestovnih prijelaza na kojima je potrebno poduzeti mjere radi postizanja konačnog rješenja u skladu s postojećim propisima. Konačno rješenje podrazumijeva ukidanje 346 prijelaza koji se trebaju svesti na susjedni, uređenje trokuta preglednosti na 48 prijelaza, 56 ukidanja prijelaza bez svođenja na susjedni, dopuna 39 prijelaza polubranicima, osiguranje svjetlosno-zvučnim uređajem 324 prijelaza, osiguranje njih 157 sa svjetlosno-zvučnim uređajem sa polubranicima te 68 denivelacija prijelaza.
Rok za rješavanje razvrstan je prema hitnosti u 3 skupine. Od 2007-2010 godine riješit će se 349 željezničko cestovnih prijelaza, od 2011- 2013 planirano je njih 391, te od 2014 do 2016 godine planira se rješavanje 299 prijelaza.
Akcija je danas krenula u Bjelovaru, Rijeci i Kaštelima na najkritičnijim željezničko cestovnim prijelazima gdje HŽ-ovi regionalni direktori i prometni policajci dijele promotivne letke, upozoravaju vozače i pješake na opasnosti prijelaza te kontroliraju u kojoj se mjeri poštuju signalizacija i propisi.
Sve do 10. kolovoza, do kada traje akcija, povećanom kontrolom i nadzorom bit će obuhvaćeni brojni prijelazi diljem Hrvatske, a posebno oni na kojima se događa najveći broj nesreća.