Barrot pozdravio sporazum o zrakoplovstvu između EU i SAD-a

Potpredsjednik Europske komisije i povjerenik za transport Jacques Barrot pozdravio je nacrt sporazuma o zrakoplovstvu kojeg su u ponedjeljak postigli pregovarači EU-a i SAD-a, priopćeno je u Bruxellesu.

"Radostan sam zbog napretka kojeg su postigli ovaj tjedan europski i američki pregovarački timovi. Imamo priliku za velike beneficije za obje strane. U ekonomskom smislu taj sporazum... može donijeti 12 milijardi eura i otvoriti oko 80.000 novih radnih mjesta", kazao je Barrot.

"Otvoreno područje za zrakoplove bit će središnji dio iznova ojačanih transatlantskih odnosa", dodao je.

Ovaj prvi EU-SAD sporazum će obuhvatiti 60 posto svjetskog zrakoplovnog prometa, kaže se u priopćenju Europske komisije.

Nakon što su pregovori pokrenuti 2003. godine na Transatlantskom summitu te na sljedećih 11 sastanaka, pregovarači su uspjeli ostvariti rezultate koji nisu zabilježeni od sklapanja Chicago konvencije 1944. godine.

Ovaj sporazum, koji je izgrađen na EU unutrašnjem tržištu, postavlja čvrste temelje za revoluciju u međunarodnoj zrakoplovnoj industriji koja će biti tretirana kao "normalna" globalna industrija.

Postignuti sporazum utvrđuje protokol o vlasništvu, kontroli i ulaganju u područja zrakoplovstva, jednostrano odobrava prava slobode za putnike iz država ne-članice EU, odnosno pravo za kompanije iz EU da lete između nekog grada u SAD-u i grada u jednoj od tih država.

Ovim sporazumom se također utvrđuje pristup pravima za zrakoplove iz EU da prevoze teret i putnike unutar SAD-a, prava na područje koncesija i 'brandinga' zrakoplovnih usluga, stavke o antitrust imunitetu, stavke o EU-SAD pristupu međunarodnim organizacijama u odnosima s trećim zemljama, stavke o tehničkoj suradnji između SAD-a i EU.

Sporazum priznaje sve zrakoplovne kompanije s područja EU-a kao "zajedničke zrakoplovne prijevoznike", zatim mogućnost za bilo kojeg zajedničkog zrakoplovnog prijevoznika da leti između bilo koje točke u EU i SAD-a, mogućnost letenja izvan EU-a i SAD-a prema trećim zemljama te mogućnost letenja za EU zrakoplovne tvrtke da prevoze teret izvan SAD-a u treće zemlje. Sporazumom je ustanovljen i mehanizam za konvergenciju na području tržišnog natjecanja, državne pomoći i sigurnosti te institucionalni mehanizmi koji uspostavljaju zajednički odbor za rješavanje pitanja pokrivenih sporazumom. (Hina)



Vijesti iz medija