Pokušaj Bruxellesa usmjeren na rezanje visokih naknada za korištenje mobilnih telefona u inozemstvu (roaminga) unutar Europske unije (EU) naišao je na neočekivane teškoće kada se pokazalo da se toj inicijativi protive dva ključna povjerenika, prenose europski mediji.
Prema pisanju lista Financial Times, europski povjerenici za trgovinu i industriju, Peter Mandelson i Gunther Verheugen, tvrde da bi ekstremni novi zakoni mogli naštetiti konkurentnosti operatera mobilne telefonije u Europi kao što su Orange, T-mobile i Vodafone.
Povjerenica EU za telekomunikacije Viviane Reding - koja predvodi pritiscima na mobilne operatere - vjeruje, međutim, da je smanjenje iznosa koji se naplaćuju za roaming usluge u potpunosti opravdano.
Ona tvrdi da bi prednosti unutarnjeg tržišta EU - primjerice slobodno kretanje roba i osoba - također trebale davati poticaja telekom tržištu, te ističe da vlasnici mobilnih telefona za telefoniranje izvan svoje zemlje plaćaju neopravdano visoke iznose.
Njezina strategija, za koju će od Komisije zatražiti odobrenje u srijedu 12. srpnja, naišla je na široku podršku javnosti.
No, Mandelson i Verheugen tvrde da će ostali povjerenici Komisije podržati njihovu inicijativu izmjene njezina prijedloga.
"Verheugen nije protiv smanjenja naknada za roaming, no sve je pitanje načina", kazao je jedan dužnosnik EU za FT. "Potrebno je pronaći pravu ravnotežu između zaštite korisnika i osiguranja da ne naštetimo konkurentnosti europskih operatera", dodao je on.
Suočeno s pritiscima Komisije, šest europskih telekom kompanija prošloga je mjeseca najavilo smanjenje naknada za usluge roaminga. Međutim, neki članovi te industrije i dalje su uvjerenja da bi regulacija cijena roaminga na razini EU bila kontraproduktivna te da bi jedino trebalo regulirati iznose koje operateri naplaćuju jedni drugima za korištenje svojih mreža.
Mobilni operateri, prema podacima Komisije, od međunarodnog roaminga unutar EU ostvaruju godišnje prihode od 10 milijardi eura. (Hina)