Regionalna radiokomunikacijska konferencija ITU

U petak, 16. lipnja, zadnjeg dana Regionalne radiokomunikacijske konferencije u Ženevi predviđeno je svečano potpisivanje Završnih akata – novoga Regionalnog sporazuma Ženeva 2006, čiji je najvažniji dio Plan digitalne radiodifuzije. U ime Republike Hrvatske završne će dokumente potpisati Dražen Breglec, državni tajnik za promet.

Potpisom Završnih akata i formalno ćemo potvrditi iznimno veliki uspjeh Republike Hrvatske koji se u području radiokomunikacija, a osobito digitalne radiodifuzije opravdano može smatrati povijesnim, budući da smo, nakon 45 godina od donošenja dosad važećeg analognog plana (Stockholm 1961), ostvarili 100% svojih zahtjeva za bezuvjetnom dodjelom radiodifuzijskih frekvencija u novom digitalnom planu, na čemu su hrvatskom izaslanstvu odali priznanje i mjerodavni stručnjaci Međunarodne telekomunikacijske unije (ITU).

Regionalna radiokomunikacijska konferencija za planiranje digitalne zemaljske radiodifuzijske službe u Regiji 1 (što obuhvaća dijelove Regije 1 smještene zapadno od meridijana 170°E i sjeverno od usporednice 40°S, osim Mongolije) te u Islamskoj Republici Iran, u frekvencijskim pojasevima 174-230 MHz i 470-862 MHz (skraćeno nazvana RRC-06), održava se od 15. svibnja do 16. lipnja 2006. u Međunarodnom konferencijskom centru u Ženevi, pod okriljem i u organizaciji ITU.

Ova Konferencija zapravo je nastavak Regionalne radiokomunikacijske konferencije – RRC-04, održane u Ženevi od 10. do 28. svibnja 2004., na kojoj su zemlje iz ITU-ove Regije 1 (koja obuhvaća sve europske, afričke i arapske države, manji dio azijskih država te Islamsku Republiku Iran), uz aktivno sudjelovanje izaslanstva Republike Hrvatske, utvrdile regulatorna pravila i sve tehničke parametre potrebne za planiranje i izradbu Plana digitalne radiodifuzije (DVB-T i T-DAB).

Zadaća je Konferencije RRC-06 da uskladi i donese Plan digitalne radiodifuzije (Plan dodjele radijskih frekvencija za digitalni zemaljski radio (T-DAB) i digitalnu zemaljsku televiziju (DVB-T) u VHF i UHF frekvencijskim pojasevima), kao sastavni dio Završnih akata koje čini novi Regionalni sporazum Ženeva 2006.

Donošenje plana temelji se na tehničkoj podlozi i planskim načelima prihvaćenim na Konferenciji RRC-04, uz istodobno osiguravanje dodijeljenih i planiranih frekvencija za radiodifuziju i druge primarne radiokomunikacijske službe u tim frekvencijskim pojasevima, te utvrđivanje prijelaznog razdoblja istekom kojeg analogno odašiljanje u potpunosti prelazi na digitalno odašiljanje, čime se sasvim ukida dosadašnje odašiljanje TV signala u analognoj tehnologiji. Konferencija RRC-06 također donosi i međunarodnu regulativu u vezi s primjenom i daljnjim razvojem Plana digitalne radiodifuzije.

Na Konferenciji RRC-06 u potpunosti će se revidirati i postojeći Sporazum Stockholm 1961 koji se proteklih 45 godina primjenjivao za analognu televiziju na cijelom europskom radiodifuzijskom području, a sada se zamjenjuje novim Planom digitalne radiodifuzije, što će predstavljati osnovu digitalnog televizijskog i radijskog odašiljanja u Europi i susjednim svjetskim regijama u duljem predstojećem razdoblju.

U razdoblju između dviju Konferencija (2004. – 2006.) Hrvatska agencija za telekomunikacije je, u skladu sa svojim zakonskim ovlastima i u suradnji sa stručnjacima tvrtke Odašiljači i veze d.o.o., obavila vrlo intenzivne pripreme za ovu Konferenciju. To uključuje pripremu nacionalnog plana digitalne radiodifuzije te brojne bilateralne i multilateralne koordinacijske aktivnosti s nadležnim regulatornim tijelima susjednih zemalja kako bi bili zadovoljeni interesi i potrebe Republike Hrvatske u razvoju digitalne zemaljske televizije i radija u predstojećem razdoblju, te u punoj mjeri iskorištene sve prednosti koje pruža primjena digitalne tehnologije.

U međuvremenu, do početka ove Konferencije, kao što je poznato, Odašiljači i veze d.o.o. svojim su sustavom digitalnih TV odašiljača u pokusne svrhe pokrili već oko 75% stanovništva Republike Hrvatske, te na taj način omogućili kvalitetan prijam TV signala u suvremenoj digitalnoj tehnologiji.

Temeljita i kvalitetna priprema ulaznih podataka, te intenzivan rad i iznimno profesionalan pristup rješavanju svih problema i otvorenih pitanja tijekom Konferencije, koji je iskazalo hrvatsko izaslanstvo, i to osobito stručnjaci Hrvatske agencije za telekomunikacije, omogućili su 100%-tni uspjeh u ispunjenosti hrvatskih zahtjeva u novom digitalnom planu, i to već nakon trećeg od ukupno četiri planska kruga (iteracije) provedena tijekom Konferencije.

Naš uspjeh to je veći ako se uzme u obzir da su nam u Planu sve pripadajuće frekvencije za digitalnu radiodifuziju, uz poštivanje načela jednakopravnog pristupa radiofrekvencijskom spektru, dodijeljene bezuvjetno, što pokazuje potpunu međunarodnu usklađenost našeg dijela Plana digitalne radiodifuzije, a što nije slučaj s nizom susjednih i drugih zemalja. Na temelju ostvarenog, sa sigurnošću se može ustvrditi da je na početku zadnjeg tjedna Konferencije, i prije formalnog donošenja i potpisivanja Završnih akata, Hrvatska u potpunosti ostvarila sve svoje ciljeve u pogledu budućeg razvoja elektroničkih medija i pripadajućih usluga u digitalnoj tehnologiji.



Vijesti iz medija