Siromašne i bogate zemlje raspravljat će o premošćivanju digitalnog jaza

Predstavnici siromašnih i bogatih zemalja trebali bi se okupiti na Svjetskom summitu za informacijsko društvo u Tunisu 16. studenoga 2005. kako bi dovršili dvogodišnju inicijativu UN-a za povećanje pristupa modernim telekomunikacijama i internetu u zemljama u razvoju.

Oko 50 čelnika država ili vlada i više od 11.000 predstavnika, uključujući dužnosnike, stručnjake informacijske tehnologije (IT) i poslovne direktore okupit će se na trodnevnom sastanku.

Organizator summita, Međunarodna telekomunikacijska unija (ITU) pri Ujedinjenim narodima, želi povezati sva sela u svijetu na internet do 2015. godine te pomoći da siromašne zemlje ne zaostaju za razvojem IT usluga.

Više od polovine svjetskog stanovništva nikad nije razgovaralo telefonom, a pet milijardi ljudi nema pristup računalu, podaci su ITU-a, dok Konferencija UN-a za razvoj i trgovinu (UNCTAD) u svojem izjvešću navodi kako je samo 3,1 posto Afrikanaca prošle godine imalo pristup internetu, nasuprot 55,7 posto stanovnika sjeverne Amerike.

Senegalski predsjednik Abdoulaye Wade požurivao je osnivanje 'Fonda za digitalnu solidarnost' kako bi se financirali IT projekti u siromašnim zemljama u prvoj fazi summita u Ženevi  2003. unatoč zapadnjačkim protivljenjima. Iako je fond konačno osnovan prije tri mjeseca, i dalje ga izbjegavaju bogati donatori, a dobio je sredstva tek od nekih zemalja u zemljama u razvoju. Europske zemlje i Sjedinjenje Države posebice podupiru postojeće financijske kanale za razvoj IT-a u siromašnim zemljama.

Središnji događaj prvog dana Svjetskog summita u Tunisu bit će svečano proglašenje dobitnika Nagrade Svjetskog summita WSA 05. Riječ je o 40 proizvoda i aplikacija koji predstavljaju primjere najbolje prakse e-sadržaja na svijetu, a među najboljima su čak dva hrvatska projekta: Prirodni park Kopački rit, u kategoriji e-Učenje  i Fauna.hr, u kategoriji e-Znanost.

Postignutim rezultatima  utvrđen je globalni uspjeh hrvatskih projekata koji je započeo Plavi svijet pobijedivši na prvom WSA natjecanju 2003, a sada nagrađeni projekti nastavljaju tim putem na najbolji mogući način. Hrvatska je jedna od malobrojnih zemalja koja su uspješno organizirale lokalno WSA natjecanje prema propozicijama i standardima globalne WSA nagrade.



Vijesti iz medija