Poruka ministra Kalmete povodom Svjetskog dana pomorstva

U povodu Svjetskog dana pomorstva koji se pod okriljem Međunarodne pomorske organizacije (IMO) ove godine obilježava pod krilaticom „Međunarodno pomorsko brodarstvo - nositelj svjetske trgovine“ ministar mora, turizma, prometa i razvitka Božidar Kalmeta upućuje sljedeću poruku:

Republika Hrvatska provodi niz aktivnosti s ciljem poticanja pomorskog prijevoza vodeći pritom računa o uključivanju hrvatskih prometnih pravca u europske robne tokove. Pomorski je prijevoz danas od vitalnog značaja za svjetsku ekonomiju kao najsigurniji i ekološki najprihvatljiviji vid prijevoza koji je preuzevši više od 90% međunarodne trgovine posljednjih godina učvrstio svoj položaj vodećeg čimbenika održivog razvoja.

Stoga smo poduprli osnivanje Hrvatskog udruženja za promicanje međuobalnog prometnog povezivanja u srpnju ove godine koji okuplja špeditere, lučke uprave, luke, HŽ, Udruženje cestovnih prijevoznika i pomorske agente. Glavni zadatak udruženja je priprema projekata kojima se ostvaruje prebacivanje tereta s cestovnog na druge prometne zidove, a posebice ekonomski isplativiji i ekološki prihvatljiviji brodarski prijevoz. Od 2006. Hrvatska će se uključiti i u Program EU „Marko Polo“ i time omogućiti hrvatskim poduzetničkim inicijativama ostvarivanje financijske potpore za konkretne projekte rasterećenja cestovnih pravaca.

Veliko mi je zadovoljstvo da je današnje stanje u pomorstvu daleko od onog 90-ih, kada su naši brodari zbog ratnog rizika svoje brodove u međunarodnoj plovidbi upisivali u strane upisnike. Bio je to tada jedini način da hrvatski brodari očuvaju svoju flotu. No, ta vremena su iza nas, a donošenjem modernog Pomorskog zakonika ispunjeni su uvjeti i stvorene pretpostavke da oni hrvatski brodari koji još nisu vrate brodove pod hrvatsku zastavu.

Vrlo smo ponosni na projekt poticanja izgradnje brodova na domaćim navozima sa 10% državne potpore putem kojeg je od 1999. do danas isporučeno 19 brodova. Obnavljamo i bijelu flotu Jadrolinije koja će do 2008. dobiti 10 novih brodova uz paralelan otpis 15 i s povećanjem ukupnih prijevoznih kapaciteta za 10%. Također, ove smo godine krenuli s obnovom putničke i izletničke flote za hrvatske brodare male poduzetnike. Tim najnovijim programom država prvi puta potiče izgradnju flote malih brodara u cilju poboljšanja prometne povezanosti, turističke ponude i oživljavanja malih brodogradilišta, posebno na otocima.

Posebnu pozornost posvećujemo obrazovanju i izobrazbi pomoraca, uvjetima života i rada na brodu, te poticanju đaka i studenata za pomorska zanimanja. Donošenjem novog Pomorskog zakonika stvoreni su preduvjeti za smanjenje troškova stručnog usavršavanja pomoraca koje će se u suradnji sa pomorskim obrazovnim ustanovama realizirati do kraja ove godine, a pomorcima će se omogućiti stjecanje svjedodžbi o dopunskoj osposobljenosti kroz redovni obrazovni proces. Nakon ratifikacije Konvencije 179 Međunarodne organizacije rada slijedi njena implementacija u radno i socijalno pravo, čime bi se velikom broju hrvatskih pomoraca koji plove na brodovima stranih zastava omogućilo uvođenje u hrvatski zdravstveni i mirovinski sustav.

Nadalje, u cilju popularizacije pomorskih zanimanja od 2006. uvodimo sustav stipendiranja najboljih studenata pomorskih fakulteta i učenika srednjih pomorskih škola, te pokrećemo program za subvencioniranje troškova vježbeničkog staža na brodovima. Vjerujemo da će svi ovi naši napori za donošenjem novih mjera ojačati položaj naših pomoraca kojima želim mirno more!



Pisane vijesti