Dan pomoraca i brodaraca, ujedno blagdan njihova zaštitnika Svetog Nikole, danas je svečano obilježen u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture te su tom prigodom dodijeljena priznanja zaslužnim pojedincima i pomorskim institucijama.
Državni tajnik za more kap. Mario Babić istaknuo je kako je ova godina bila dobra za pomorce jer im je izmjenama Pomorskog zakonika, pored ostalog, vraćen beneficirani radni staž. Pomorcima je poželio da što prije potpišu nacionalni kolektivni ugovor s brodarima.
U cilju zaštite pomoraca u međunarodnoj plovidbi najavio je usvajanje pravnog okvira kojim će se omogućiti ukrcaj oružane pratnje na hrvatske brodove u zoni opasnosti od piratskih napada. Kazao je da je kao doprinos većoj sigurnosti plovidbe uspostavljen sustav nadzora i upravljanja pomorskim prometom na Jadranu.
Govoreći o razvoju brodarstva, kap. Babić je rekao da gospodarska kriza nije zaobišla ni hrvatske brodare obzirom na niske vozarine, no ipak su sklopljeni ugovori o gradnji brodova.
Kada je riječ o nacionalnoj plovidbi, izrazio je zadovoljstvo ovogodišnjim prometom od 11 milijuna putnika, što je porast od 2 posto nakon dvogodišnje stagnacije. Porast prometa imale su gotovo sve morske i riječne luke u Hrvatskoj, dodao je naglasivši da se u hrvatske luke trenutno ulaže oko 540 milijuna eura u izgradnju infrastrukture, što će doprinijeti većoj konkurentnosti ulaskom u EU.
Najavio je nastavak dodjele potpora za izgradnju i modernizaciju flote, kao i daljnje stipendiranje učenika i studenata koji se pripremaju za pomorska zanimanja. U ovom trenutku, rekao je, stipendije Ministarstva prima oko 750 učenika i studenata.
U svjetlu tradicije nagrađivanje zaslužnih pojedinaca, udruga i tvrtki iz pomorstva, kap. Babić dodijelio je priznanja u četiri kategorije. Za doprinos razvitku pomorskog i riječnog gospodarstva priznanje su dobili trgovačko društvo Plovput iz Splita i Lučka uprava Slavonski Brod.
Pomorskoj školi Zadar i Jadranskom zavodu HAZU priznanje je uručeno za unapređenje pomorske znanosti i obrazovanja. Za traganje i spašavanje na moru priznanje su dobile posade broda „Danče“ Lučke kapetanije Dubrovnik i ribarskog broda „Dišpet“, a za promicanje pomorske kulture „More“ magazin i posthumno Gradimir Radivojević Grande.
Za dugogodišnji rad u službi priznanja je dobilo 14 djelatnika lučkih kapetanija i ispostava koji su ovu godinu otišli ili do kraja godine odlaze u mirovinu.
Nakon svečanosti državni tajnik Babić potpisao je 11 ugovora o dodjeli državnih potpora za obnovu putničke i izletničke flote s privatnim brodarima-malim poduzetnicima, za što je u 2011. godini izdvojeno oko 3,4 milijuna kuna.
Ovom prigodom zgrada kockice, u kojoj se nalazi sjedište Ministarstva, bila je u morskom ruhu. U aulu je doplovila „Kraljica mora“, prvi hrvatski školski brod kojeg je zajedno s leutima i bracerama u kongresnoj dvorani izradio djelatnik iz lučke ispostave Bakar Luciano Keber, inače brodomaketar i istraživač tradicionalne drvene brodogradnje.
Također, izložba zavjetnih slika iz malološinjske crkvice Navještenja Marijina autora Dubravka Balenovića postavljena je ispred kongresne dvorane, kao i brojne publikacije pomoraca i pomorskih institucija, dok su u dvorani Plovputove slike svjetionika i eksponati iz Pomorskog muzeja Split dočarali brodski ambijent.
Prikazom filma „Kraljica mora u neveri“ uzvanici su mogli iskusiti plovidbu školskim brodom kojeg je ove godine u plovidbi od Rijeke do Trsta snimio Mladen Šćerbe. Da bi plovidba bila sigurnija s lijeve strane bila je prikazana radarska slika Jadrana.
Fotogalerija - Dan pomoraca i brodaraca proslavljen u Zagrebu