Vlada RH je na današnjoj sjednici prihvatila Izvješće o vođenim pregovorima za sklapanje Ugovora o financiranju između RH i Europske investicijske banke za otočnu i priobalnu infrastrukturu.
Ukupna vrijednost Projekta razvoja infrastrukture na otocima i u priobalju procijenjena je na 50 milijuna eura, od kojih će polovinu financirati EIB, a druga polovica uvećano za sva fiskalna davanja financirat će se sredstvima državnog proračuna i proračuna jedinica regionalne i lokalne samouprave.
Sveukupni razvojni cilj Projekta razvoja infrastrukture na otocima i u priobalju odnosi se na poboljšanje životnih uvjeta i standarda lokalnih zajednica na otocima i u priobalju podizanjem kvalitete i dostupnosti komunalne, društvene i prometne infrastrukture, zdravstva, socijalne skrbi, obrazovanja, sporta, kulture, te na kvalitetu i sustavnu skrb ranjivih skupina stanovništva kao i na sustavnu skrb o zaštiti okoliša rješavanjem problema otpadnih voda i zbrinjavanja otpada te poboljšanjem prometne povezanosti kroz obnovu i/ili izgradnju odgovarajuće infrastrukture.
Projekt se sastoji od višesektorskih investicijskih potprojekata koji će doprinijeti ukupnom cilju gospodarske i društvene obnove uz ekološku prihvatljivost pri provedbi infrastrukturnih projekata, a bit će razvrstani u tri komponente: urbana infrastruktura, vodoopskrba i odvodnja te luke.
Očekivani rezultat Projekta je prevladavanje problema depopulacije koji je naročito prisutan na otocima i u zaleđu priobalja, kao posljedice loše prometne povezanosti, neriješene (nepostojeće ili nedovoljno izgrađene) komunalne, prometne i društvene infrastrukture i poteškoća u gospodarsko-socijalnom razvoju.
Područje implementacije Projekta su 7 obalno-otočnih županija (Istarska, Primorsko-goranska, Ličko-senjska, Zadarska, Šibensko-kninska, Splitsko-dalmatinska i Dubrovačko-neretvanska), odnosno 224 jedinice lokalne samouprave od kojih je 58 otočnih i 166 u priobalju u kojima živi oko 1,5 milijuna stanovnika.
Cilj Projekta je poticanje lokalne gospodarske aktivnosti pa se očekuje da će to doprinijeti višim poreznim prihodima kako na lokalnoj tako i na nacionalnoj razini kroz srednje i dugoročno razdoblje. Po završetku Projekta očekuje se njegov značajan daljnji učinak na proračune lokalne i središnje vlasti budući da će se Projektom financirati sanacija lokalne javne infrastrukture.
Predloženi zajam banke odnosi se na razdoblje od 20 godina s počekom od 5 godina, a korištenje zajma se nudi u tranšama od minimalno 5 milijuna eura. Razdoblje provedbe Projekta je početak rujna 2011., završetak 2016., rok korištenja zajma je 30. srpnja 2015.