Susret s predstavnicima otočnih i obalno-otočnih županija, gradova i općina

U ovoj godini u otočni održivi razvoj uloženo je oko 700 milijuna kuna putem ministarstava, državnih upravnih organizacija i javnih poduzeća, istaknuo je državni tajnik za more Branko Bačić na susretu s predstavnicima otočnih i obalno-otočnih županija, gradova i općina.

Prema njegovom mišljenju, optimistično je očekivati povećanje stanovnika na hrvatskim otocima, već na njima treba spriječiti daljnju depopulaciju mjerama hrvatske Vlade. U proteklih 80 godina s hrvatskih je otoka otišlo i izumrlo oko 50 tisuća stanovnika, pa ih je danas 35% manje. Danas na hrvatskim otocima živi oko 2,5% hrvatskog stanovništva, odnosno oko 120 tisuća stanovnika, a od toga je 28.000 zaposlenih.

Državni tajnik za more najavio je skoro donošenje šest državnih programa razvitka otoka koja su prošla prethodno mišljenje otočnih povjerenstava osnovanih pri obalno otočnim županijama, dok ih je još sedam u proceduri donošenja. Dosad je donesen samo jedan državni program o posjedovnoj i vlasničkopravnoj evidenciji 1999. godine. U okviru 14 specifičnih tema državni programi definiraju ciljeve, mjere i projekte budućeg ujednačenog i održivog razvitka otoka.

Također, najavio je i donošenje programa održivog razvitka otoka i otočnih skupina, kojih je 26, a dosad je donesen program za otok Šoltu. Ti programi propisuju i vrednuju ukupna prirodna i izgrađena bogatstva otoka te određuju način njihovog čuvanja i potpunog i održivog korištenja, a zajedno s državnim programima razvitka otoka čine temelj za donošenje godišnjeg otočnog programa
U planu je i registracija hrvatskog otočnog proizvoda u Državnom zavodu za intelektualno vlasništvo zbog prepoznavanja proizvoda na tržištu zbog poticanja razvoja domaće proizvodnje, poticanja izvornosti, stvaralaštva i stvaranja identiteta te  davanja kredita otočnim proizvođačima uz povlaštene uvjete.



Pisane vijesti