Povodom Dana pomoraca, koji se prema odluci Međunarodne pomorske organizacije (IMO) obilježava 25. lipnja, a ove godine posebno je posvećen pomorcima kojih u svijetu ima oko 1,5 milijuna, ministar mora, prometa i infrastrukture
Božidar Kalmeta izražava zadovoljstvo što su konačno riješena značajna pitanja vezana uz životne, radne i socijalne uvjete svih 23 tisuće hrvatskih pomoraca.
Novim izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, koje su stupile na snagu 11. lipnja 2011. godine, uveden je beneficirani radni staž za sve hrvatske pomorce bez obzira na državnu pripadnost i vrstu broda, te svojstvo ukrcaja na brodu.
Hrvatski pomorci će punu starosnu mirovinu moći steći s navršenih 60 godina života i 15 godina staža provedenih kao član posade na brodu, a svakih 12 mjeseci provedenih na brodu računat će im se kao 15 mjeseci mirovinskog staža.
Jedan od glavnih razloga ponovnog uvođenja beneficiranog staža za pomorce je činjenica da 70 posto pomoraca starijih od 60 godina ne može ishoditi potvrdu o zdravstvenoj sposobnosti koja je uvjet za ukrcaj na brod, što dovoljno govori o ovom teškom, ali časnom zanimanju.
Uvođenjem beneficiranog staža za pomorce zaokružena je socijalna reforma za pomorce koja je započela s primjenom 1. siječnja 2008. godine, kada su svi pomorci uvedeni u sustav mirovinskog i zdravstvenog osiguranja te porezni sustav, ali pod povoljnijim uvjetima.
Na zadovoljstvo pomoraca, prema novim izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, pomorcima u međunarodnoj plovidbi će se dio od 183 priznata dana, koje su mogli koristiti za put do broda, liječenje ili usavršavanje u inozemstvu, ali ih nisu iskoristili, moći prebaciti u sljedeću godinu.
Republika Hrvatska je ratificirala Konvenciju o radu pomoraca, 2006 (MLC) Međunarodne organizacije rada (ILO) koja predstavlja najvažniji globalni instrument u poboljšanju životnih i radnih uvjeta pomoraca. U postupku je i ratifikacija izmjena Međunarodne konvencije o standardima izobrazbe, izdavanju svjedodžbi i držanju straže pomoraca (STCW), 1978 donesenih na Diplomatskoj konferenciji u Manili 2010. godine.
Ove godine su prvi puta na školski brod „Kraljica mora“ ukrcani studenti pomorskih fakulteta, a učenici će plovidbenu praksu obaviti na jesen. Također, nastavljamo s projektom stipendiranja budućih pomoraca, a trenutno stipendiju prima oko 700 učenika i studenata.
Posebnu pozornost Republika Hrvatska posvećuje borbi protiv piratstva, u čemu slijedimo naputke Međunarodne pomorske organizacije i Europske agencije za sigurnost plovidbe (EMSA).
I na kraju svim hrvatskim pomorcima ministar Kalmeta čestita Dan pomoraca uz želje za mirno more te brz i siguran povratak njihovim obiteljima.