Najbolje se vraća novac koji se ulaže u znanje, a to je najizraženije u pomorstvu, poručio je državni tajnik za more kap. Mario Babić na današnjoj dodjeli stipendija za 33 učenika Pomorske škole Zadar i 16 studenata Odjela za promet i pomorstvo Sveučilišta u Zadru.
Da je ljudski faktor u pomorstvu ostao presudan unatoč razvoju tehnologije Babić je potkrijepio podatkom kako je čovjek uzrok 75 posto pomorskih nesreća.
Stoga Ministarstvo posebnu pozornost posvećuje obrazovanju pomoraca i već petu godinu zaredom stipendira pomorska zvanja i to sa 800 kuna mjesečno učenike, a sa 1.200 kuna studente, kazao je. Dodao je da je dosad isplaćeno 15,6 milijuna kuna za stipendije 480 učenika i 153 studenata.
Ovu mjeru hrvatske Vlade pozdravio je ravnatelj zadarske pomorske škole Svetko Perković i pročelnik Odjela za promet i pomorstvo zadarskog sveučilišta Leonardo Marušić koji je kazao da su pomorci vrhunski hrvatski izvozni proizvod.
Izmjenama i dopunama Pomorskog zakonika, koje uskoro idu u proceduru, pokušavamo osigurati beneficirani staž za sve pomorce bez obzira na zastavu i vrstu broda, kategoriju plovidbe i svojstvo ukrcaja, najavio je Babić.
Učenicima i studentima poručio je da od ove godine u praktičnoj nastavi imaju na raspolaganju školski brod čiju je izgradnju Ministarstvo financiralo s oko 37 milijuna kuna.
Podsjetio je kako je reformom za pomorce svima pod povoljnijim uvjetima omogućeno da imaju zdravstveno i mirovinsko osiguranje te je dosad u sustavu 12.800 pomoraca u međunarodnoj plovidbi. Prema njegovim riječima, drugi dio je porezna reforma kojom su svi pomorci koji plove više od 183 dana u međunarodnoj plovidbi oslobođeni plaćanja poreza na dohodak.
Svečanosti dodjele stipendija nazočili su v.d. ravnateljica Uprave pomorskog prometa, pomorskog dobra i luka Maja Markovčić Kostelac, ravnatelj Agencije za obalni linijski pomorski promet Ivan Franičević, prorektor zadarskog sveučilišta Srećko Jelušić, predstavnici lučkih uprava, lučke kapetanije, brodara, sindikata pomoraca i pomorskih udruga.