Hrvatsko pomorstvo ispunilo je sva mjerila Europske komisije i spremni smo za ulazak u Europsku uniju u kojoj će hrvatski brodari i dalje moći dobivati državne potpore, istaknuo je kap. Mario Babić, državni tajnik za more, na konferenciji za novinare održanoj povodom Europskog dana pomorstva koji je obilježen u Zadru.
Uz predstavnike Ministarstva na ovom događaju nazočni su bili i Stipe Zrilić, župan Zadarske županije, gradonačelnik Grada Zadra Zvonimir Vrančić, ravnatelj Uprave kap. Joško Nikolić, lučki kapetani, predstavnici pomorskog gospodarstva i institucija.
Veliki uspjeh hrvatskog pomorstva je što smo u pregovaračkom procesu uspjeli dobiti odgodu primjene kabotaže i to za linijske brodare do 31. prosinca 2016. godine, a za izletničku flotu dvije godine manje, poručio je Babić.
Nakon dugog razdoblja na sivoj listi hrvatska zastava od ove godine nalazi se na bijeloj listi Pariškog memoranduma, čime su ispunjeni zahtjevi za zatvaranje Poglavlja 14 «Prometna politika» u postupku pregovora s EU, kazao je Babić pojasnivši da je time ostvaren napredak u poboljšanju kvalitete brodova pod domaćom zastavom.
U skladu s europskim direktivama Hrvatska će krajem godine uspostaviti sustav nadzora i upravljanja pomorskim prometom što će doprinijeti povećanju sigurnosti plovidbe i zaštiti Jadrana, naglasio je državni tajnik za more. Dodao je da će osim zapošljavanja novih djelatnika, koje su uz pomoć sredstava EU obrazovali Finci i Talijani, biti instalirano deset radarskih postaja čiju je nabavu također sufinancirala EU.
Babić je najavio da će se za sve hrvatske pomorce uvesti beneficirani radni staž, te je ocijenio da je za pomorce napravljen veliki iskorak socijalnom reformom prije dvije godine kada je u sustav socijalnog i mirovinskog osiguranja ušlo oko 12.600 pomoraca.
Najavio je i nastavak stipendiranja učenika i studenata pomorskih škola i fakulteta koji trenutno primaju oko 600 stipendija, kazao da je nakon 102 godine izgrađen školski brod, a u pripremi je i alternativni model obrazovanja za stjecanje najviših zvanja za one pomorce koji već plove, a nemaju visokoškolsku naobrazbu.
Prema njegovim riječima, napredak je ostvaren i u obnovi flote hrvatskih brodara koji će do 2012. dobiti potporu do 240 milijuna kuna za izgradnju 11 brodova. Kako je rekao, isto toliko brodova izgrađeno je u mandatu ove Vlade za putničku flotu Jadrolinije i Rapske plovidbe koja je pomlađena sa 26 na 20 godina. Sa četiri milijuna kuna sufinancirana je izgradnja i rekonstrukcija 44 plovila malih brodara kojima će se i dalje isplaćivati potpora za razliku u cijeni pogonskog goriva kako bi bili konkurentni s brodarima u EU.
U svim hrvatskim lukama u tijeku su veliki radovi na izgradnji i modernizaciji infrastrukture u vrijednosti od 540 milijuna eura, rekao je Babić te najavio skora ulaganja u izgradnju ribarskih luka koje će biti opremljene i za popravak ribarica. Ta će ulaganja, obrazložio je, biti omogućena preusmjeravanjem neiskorištenih sredstava od oko 53 milijuna kuna koja su deponirana u HBOR-u, a ostala su od Programa obnove i modernizacije ribarske flote.
U proceduri donošenja je i Zakon o pomorskom dobru i morskim lukama koji će, kako je kazao, biti donesen do ljeta, a kojim će se osigurati veća decentralizacija, odnosno velikim gradovima bit će omogućena dodjela koncesija na pomorskom dobru do 20 godina.