Središta za upravljanje i nadzor pomorskog prometa u Splitu, Rijeci i Dubrovniku

Split, 3. svibnja 2010. - (s lijeva) kap. Mario Babić, državni tajnik za more u Ministarstvu mora, prometa i infrastrukture, Joško Nikolić, ravnatelj Uprave za sigurnost plovidbe, zaštitu mora i unutarnjih voda i Joonas Heiskane, otpravnik poslova Veleposlanstva Finske u Zagrebu na svečanosti završetka izrade "Twinning projekta"Hrvatska će imati tri središta za upravljanje i nadzor pomorskog prometa - u Splitu, Dubrovniku i Rijeci, a do kraja ove godine trebalo bi biti završeno instaliranje opreme za osam radarskih postaja na Jadranu, izjavio je danas u Splitu državni tajnik za more Mario Babić.

Na svečanosti u Splitu predstavljeni su danas rezultati trogodišnjeg twinning projekta povećanja sigurnosti plovidbe Jadranskim morem. Očekuje se da središta počnu raditi do kraja godine.

Ovaj twinning projekat stajao je 500.000 eura, a obuhvatio je institucionalnu suradnju između hrvatskog Ministarstva mora, prometa i infrastrukture te pomorskih administracija Finske, Italije i Švedske na uspostavi i ustroju hrvatske Službe nadzora i upravljanja pomorskim prometom (VTMIS) kao i izobrazbi njenih budućih djelatnika, navode iz Ministarstva mora, prometa i infrastrukture.
Split, 3. svibnja 2010. - Paolo Palminteri, tajnik Veleposlanstva Italije u Zagrebu, i Lukša Čičovački, načelnik u Upravi za sigurnost plovidne, zaštitu mora i unutarnjih voda
Pomoćnik ravnatelja Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata s Europskom unijom, Domagoj Šimunović, ocijenio je kako je od dosadašnjih 89 twinning projekata u Hrvatskoj, u koje je kroz predpristupne fondove EU investirano 65 milijuna eura, ovaj danas predstavljeni jedan od najvažnijih za Hrvatsku jer se njime jačaju kapaciteti sigurnosti na moru.

"Ovim twinningom kroz predspristupne fondove EU investiramo 6,8 milijuna eura", dodao je Šimunović.

Drugi tajnik u Delegaciji Europske unije u Republici Hrvatskoj Richard Masa naglasio je kako je za EU od iznimne važnosti sigurnost plovidbe morima.

"Europska unija je vodeća svjetska pomorska sila, više od 90 posto vanjske trgovine EU obavlja se pomorskim prometom, a 40 posto unutarnje trgovine EU također se obavlja Split, 3. svibnja 2010. - na prigodnom predavanju uzvanicima su prezentirane smjernice razvoja "Twinning projekta" temeljem kojega će se osnovati središta za upravljanje i nadzor pomorskog dobramorskim prometom. Europska unija posjeduje 40 posto cjelokupne svjetske pomorske flote", rekao je Masa.

Tajnik Veleposlanstva Italije u Zagrebu Paolo Palminteri istaknuo je da su Italija i Hrvatska vrlo zainteresirana za pomorsku sigurnost na Jadranskom moru jer ono povezuje dvije države.

Otpravnik poslova Veleposlanstva Finske u Zagrebu Joonas Heiskanen rekao je kako Hrvatska i Finska imaju slične morske obale i osjetljiv morski okoliš, te su finsku stručnjaci u ovom twininng projektu prenosili svoja znanja i iskustva hrvatskim kolegama.


(Hina)



Pisane vijesti