Dan pomoraca i brodaraca i blagdan Svetog Nikole svečano je danas proslavljen u Vela Luci, gdje je najprije u brodogradilištu Montmontaža-Greben održano darivanje prvog školskog broda „Kraljica mora“, a potom su u hotelu „Adria“ dodijeljena godišnja priznanja zaslužnim pomorcima.
Hrvatski pomorci zaštitni su znak našeg pomorstva, a hrvatska Vlada sustavno potiče razvoja pomorskog gospodarstva, istaknuo je u pozdravnom govoru državni tajnik za more BRANKO BAČIĆ. Dodao je da pozicioniranju hrvatskih brodara i pomoraca na zahtjevnom svjetskom tržištu doprinose programi Vlade kao što su obnova flote, porezne olakšice i oslobođenja za brodare i pomorce, stipendiranje đaka i studenata pomorskih škola i fakulteta.
Izgradnju školskog broda u potpunosti je financiralo resorno ministarstvo sa 37 milijuna kuna, a kako je kazao direktor brodogradilišta Mladen Žanetić, projekt broda izradio je Brodarski institut, dok je izgradnja trajala 23 mjeseca. U velolučkom škveru obavlja se završno opremanje broda te su predstavnici pomorskog gospodarstva, institucija i udruga darovali školsku opremu predajući je dubrovačkom lučkom kapetanu Ivanu Filippiu.
„Kraljica mora“ motorni je jedrenjak tipa „Loger“ s dva jarbola duljine 35 metra, širine 8,55 m, gaza 2,65 m, a moći će ukrcati 28 učenika/studenata, 4 nastavnika i 7 članova posade. Namijenjen je izobrazbi učenika i studenata pomorskih škola i fakulteta, ima 298 bruto tona i ostvarivat će brzinu od 6, odnosno 11 čvorova, ovisno o tome plovi li na jedra ili s motorom.
Priznanja za doprinos razvitku pomorskog i riječnog gospodarstva dobili su Rapska plovidba, privatni brodar Špiro Naranča i Luka Tranzit Osijek. Pomorskoj školi Bakar i Pomorskom fakultetu Rijeka dodijeljena su priznanja za unapređenje sigurnosti plovidbe, zaštite mora i unutarnjih voda, a posadama tankera "Sepen" brodara Dinamarin i brodice Ispostave Novi Vinodolski te Jošku Vučetiću iz Ispostave Hvar za traganje i spašavanje na moru te unapređenje službe. Nagradu za promicanje pomorske kulture i unutarnje plovidbe dobili su novinari Hrvatskog radija Jadran Marinković i Josip Frković te Ante Mrvica iz Jadrolinije, a povodom odlaska u mirovinu priznanja su primili i 11 djelatnika lučkih kapetanija i ispostava.
Na prigodnoj svečanosti uoči dodjele priznanja državni tajnik Bačić naglasio je da su prioriteti koji su u ministarstvu zadani u cilju jačanja pomorske konkurentnosti Hrvatske rješavanje životnih i radnih prava pomoraca, izgradnja luka, razvoj brodarstva, zaštita Jadrana te stalna briga za povećanje sigurnosti plovidbe.
Podsjetio je da se socijalna reforma za pomorce provodi drugu godinu, a primjenjuje se na hrvatske pomorce u međunarodnoj plovidbi, koji su nakon dugog niza godina ostvarili pravo na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje po povlaštenim uvjetima, kao i pravo na velike porezne olakšice, kakva nisu predviđeni ni za jedno drugo zanimanje. Reformom je obuhvaćeno oko 13 tisuća pomoraca, od čega je oko dvije na domaćim i oko 11 tisuća na brodovima u međunarodnoj plovidbi.
U četiri godine od početka poticanja časnog pomorskog zvanja stipendiju prima oko 600 učenika i studenata, kazao je osvrnuvši se na novi Program gradnje 11 brodova za hrvatske brodare do 2011. godine te nastavak izgradnje i rekonstrukcije putničke i izletničke flote za male brodare kojima se daje i potpora za gorivo, a sve u cilju povećanja njihove konkurentnosti.
Iako je pred završetkom realizacija Programa obnove putničke flote Jadrolinije, Bačić je najavio novi program koji će obuhvatiti izgradnju brodova za pučinske otoke. Također, za iduću godinu najavio je raspisivanje natječaja za koncesioniranje državnih trajektnih linija. Naglasio je da su u svim državnim lukama velika ulaganja u izgradnju novih riva i sadržaja.
Prema njegovim riječima, velik iskorak ove je godine učinjen u prisutnosti lučkih kapetanija na moru, posebice kontrole glisiranja. Samo tijekom ove godine te su službe provele 315 akcija traganja i spašavanja na moru, u kojima je spašeno 812 osoba.
Nastavlja se projekt uspostave službe nadzora i upravljanja pomorskim prometom, čiji je završetak planiran do kraja 2010. godine. Uspostavljen je i Sustav praćenja i identifikacije 65 hrvatskih brodova na velikoj udaljenosti (LRIT) u cilju sprječavanja terorističkih i piratskih napada na brodove te je osnovan Stožer za koordinaciju aktivnosti u slučajevima ugroze hrvatskih brodara i pomoraca.
Uspješno je proveden Akcijski plan za unapređenje statusa hrvatske zastave na listama Pariškog memoranduma, a dokaz tome je da bi Hrvatska krajem godine po prvi puta trebala biti na bijeloj listi Pariškog memoranduma, čime je ispunjeno mjerilo Europske komisije.
I u unutarnjoj plovidbi provedene su brojne aktivnosti usmjerene na plovne putove i riječne luke, posebno o uspostavi međunarodne klase plovnosti na rijeci Savi te pripreme izgradnje nove luke Istok u luci Vukovar.
Uoči svečanosti u brodogradilištu državni tajnik za more Branko Bačić položio je vijenac u more za sve poginule pomorce s broda „Danče“ Lučke kapetanije Dubrovnik nakon molitve velolučkog župnika Većeslava Magića.