ACI d.d. (Adriatic Croatia International Club), jedinstveni lanac od 21 marine na Mediteranu, objavio je danas poslovne rezultate za prvih osam mjeseci ove godine prema kojima je ostvario ukupni prihod od 122 milijuna kuna, što je povećanje od 6% u odnosu na isto razdoblje prošle godine, priopćili su danas iz ACI-a.
Ostvarena dobit prije oporezivanja iznosi 29,3 milijuna kuna, čime se bilježi povećanje od 22% u odnosu na proteklu godinu, ističu u ACI-u.
Od poslovnih aktivnosti ACI je prihodovao 120 milijuna kuna i ostvario 5% povećanje prihoda po toj osnovi.
Po osnovi godišnjeg veza, do 31. kolovoza ove godine realiziran je ukupni prihod od 55,4 milijuna kuna te je zabilježeno povećanje financijskih prihoda od 10%.
Na godišnjem vezu u ACI marinama registrirano je 3.664 plovila, što je u odnosu na proteklu godinu 2% manje plovila. Ovo smanjenje, navode u ACI-u, rezultat je promjene strukture plovila obzirom na trend dolaska sve većih plovila, čime se smanjuje kapacitet marina, no u financijskom smislu se registrira povećanje prihoda.
U istom razdoblju u tranzitu je ostvaren 5% veći prihod, odnosno ostvareno je 38,7 milijuna kuna prihoda unatoč planiranom smanjenju tranzita od 10%. Također, u tvrtci naglašavaju da do kraja godine ACI očekuje da će prihodi po osnovi svih kategorija veza biti 3% veći u odnosu na proteklu godinu.
Također, ističu da je ACI u protekle tri godine realizirao ulaganja od oko 120 milijuna kuna i to vlastitih sredstava bez dodatnog kreditnog zaduživanja. Obnovljeni su dotrajali pontoni, veliki broj sanitarija, preuređene su recepcije marina i provedena uređenja okoliša te su postavljene digitalne rampe na ulazima marina kako bi se putem kartica kontrolirao ulaz.
U odnosu na proteklu godinu bilježi se sve veći broj plovila koja pripadaju kategoriji mega jahti, tj. plovila dužine veće od 25 metara. Tijekom ovogodišnje sezone u ACI marine uplovilo je samo putem jedne agencije 118 mega jahti dužine od 23 do 67 m.
Na godišnjem vezu registrirano je najviše plovila pod hrvatskom zastavom (30% plovila) zatim slijede plovila pod njemačkom zastavom (19%) te austrijskom zastavom (17%) i talijanskom zastavom (7%).
Najbolje rezultate u kategoriji godišnjeg veza ostvarile su ACI marine Skradin i Vrboska, u kojima su obnovljeni pontoni i prošireni kapaciteti te Korčula. Sve ostale marine (osim Pule gdje su bili radovi na izmjeni pontona) ostvarile su povećanje plovila na godišnjem vezu od 5 do 20 posto.