Vlada je na današnjoj sjednici Saboru uputila prijedlog Zakona o sigurnosnoj zaštiti pomorskih brodova i luka kojim se propisuje obveza brodara, luka i pomoraca radi podizanja razine sigurnosne zaštite, kao i obveze nadležnih državnih tijela u provedbi tog zakona.
Propisani su stupnjevi sigurnosne zaštite, kako je to utvrđeno ISPS Pravilnikom, definirane su nadležnosti pojedinih državnih tijela, te mehanizmi njihove suradnje. Značajne odredbe odnose se i na postupke u slučaju sigurnosne prijetnje.
Novim Zakonom osigurat će se potpuna usklađenost s Uredbama Europskog parlamenta i Vijeća o sigurnosnoj zaštiti brodova i lučkih operativnih područja, te Direktivom o sigurnosnoj zaštiti luka.
Proširuje se primjena Zakona i na brodove u nacionalnoj plovidbi i luke u koje ti brodovi uplovljavaju, pri čemu se opseg proširenja utvrđuje prema provedenoj sigurnosnoj provjeri.
Također, jasnije se definira uloga priznatih organizacija, način njihova ovlašćivanja i nadzor nad njihovim radom, propisuje se obveza osnivanja službi sigurnosne zaštite pri lučkim upravama, odnosno koncesionarima luka posebne namjene. Uz to, definiraju se postupci, informacije i nadležnosti prilikom najave uplovljavanja broda te način koordinacije aktivnosti i komunikacije sa nadležnim tijelima EU i državama članicama.
Pored navedenog, Zakon propisuje i obveze u pogledu izdavanja i nošenja identifikacijskih oznaka za osobe i vozila koji se zadržavaju na lučkom području. Zakon također donosi preciznija određenja komunikacijskog lanca u slučajevima sigurnosne prijetnje. Uz to, odredbe Zakona usklađuju se i sa odredbama drugih zakona, a poglavito Pomorskog zakonika i Zakona o tajnosti podataka.