MINISTARSTVO MORA, TURIZMA, PROMETA I RAZVITKA

1856

Na temelju članka 157. točka 1. i u skladu s člankom 167. Zakona o zračnom prometu (»Narodne novine«, broj 132/98 i 178/04), ministar mora, turizma, prometa i razvitka donosi

PRAVILNIK

o uvjetima i načinu stjecanja, izdavanja, obnavljanja i produžavanja dozvole i ovlaštenja zrakoplovnom osoblju pilotima helikoptera

Područje primjene

Članak 1.

Ovim Pravilnikom se propisuju uvjeti i način stjecanja, izdavanja, obnavljanja i produžavanja valjanosti dozvole i ovlaštenja pilota helikoptera, programi za stručno osposobljavanje, provjeru i utvrđivanje stručne sposobnosti i uvjeti kojima moraju udovoljavati pravne osobe koje obavljaju stručno osposobljavanje pilota helikoptera.

Pojmovi

Članak 2.

Pojmovi koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

1. zajedničke zrakoplovne uprave (Joint Aviation Authorities – JAA); pridruženo tijelo Europske konferencije civilnog zrakoplovstva (European Civil Aviation Conference – ECAC) sastavljeno od predstavnika tijela nadležnih za donošenje propisa iz civilnog zrakoplovstva država članica;

2. država članica JAA (JAA Member State); država koja je pristupnica Sporazuma o razvoju, prihvaćanju i provedbi zajedničkih zrakoplovnih propisa (Joint Aviation Regulations – JAR) koji je sklopljen na Cipru, 11. rujna 1990.;

3. zajednički zrakoplovni propisi o izdavanju dozvola zrakoplov­nom osoblju (Joint Aviation Regulations – Flight Crew Licencing – JAR FCL); skup zrakoplovnih propisa o uvjetima i načinu stjecanja pilotskih dozvola i ovlaštenja. JAR FCL sadrži propise o izdavanju dozvola članovima letačke posade – pilotima helikoptera;

4. nadležno tijelo (Authority); tijelo državne uprave u čijem su djelokrugu upravni i stručni poslovi te poslovi nadzora u zračnom prometu. Uprava zračnog prometa, Ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka je nadležno tijelo u Republici Hrvatskoj;

5. dozvola pilota helikoptera (pilot licence – helicopter); dokument na osnovu kojeg se imatelju dopušta obavljanje dužnosti člana letačke posade u pilotskoj kabini helikoptera u skladu s ovlaštenjima iz dozvole i u ovisnosti o vrsti dozvole koju imatelj posjeduje;

6. organizacija za letačku obuku (Flight Training Organisation – FTO); pravna osoba ovlaštena za provođenje stručnog osposobljavanja za stjecanje pilotskih dozvola i ovlaštenja;

7. organizacija za obuku za tip (Type Rating Training Organisation – TRTO); pravna osoba ovlaštena za provođenje stručnog osposobljavanja za stjecanje ovlaštenja za tip;

8. organizacija za obuku privatnih pilota helikoptera (Facilities for PPL Instruction Only); pravna osoba ovlaštena za provođenje stručnog osposobljavanja za stjecanje dozvola privatnih pilota helikoptera.

Dozvole i ovlaštenja

Članak 3.

(1) Dozvole i ovlaštenja pilota helikoptera stječu se, produžuju i obnavljaju u skladu s odredbama ovog Pravilnika Sekcije 1 JAR FCL 2 (Zahtjevi) i Sekcije 2 JAR FCL 2 (Prihvatljivi načini udovoljavanja – AMC i Priručnik s tumačenjima i pojašnjenjima – IEM).

(2) Sekcija 1 JAR FCL 2, iz stavka 1 ovog članka podijeljena je na Pododjeljke od A do J:

A – Opći uvjeti;

B – Pilot učenik (Helikopter);

C – Dozvola privatnog pilota (Helikopter) – PPL(H);

D – Dozvola profesionalnog pilota (Helikopter) – CPL(H);

E – Ovlaštenje za instrumentalno letenje (Helikopter) – IR(H);

F – Ovlaštenje za tip (Helikopter) – TR(H);

G – Dozvola prometnog pilota (Helikopter) – ATPL(H);

H – Ovlaštenje instruktora (Helikopter) – FI(H), TRI(H), IRI(H), SFI(H);

I – Ispitivači (Helikopter) – FE(H), TRE(H), IRE(H), SFE(H);

J – Opseg teorijskog znanja i postupak provođenja ispitivanja teorijskog znanja za dozvolu profesionalnog pilota i ovlaštenje za instrumentalno letenje.

Stručno osposobljavanje

Članak 4.

(1) Stručno osposobljavanje članova letačke posade – pilota helikoptera smiju obavljati pravne osobe koje udovoljavaju propisanim uvjetima i koje za to ovlasti nadležno tijelo.

(2) Organizacija za letačku obuku (Flight Training Organization – FTO) za stjecanje pilotskih dozvola mora udovoljavati uvjetima iz Sekcije 1 Pododjeljak A – Dodatak 1a JAR-FCL 2.055.

(3) Organizacija za obuku za tip (Type Rating Training Organisation – TRTO) mora udovoljavati uvjetima iz Sekcije 1 Pododjeljak A – Dodatak 2 JAR-FCL 2.055.

(4) Organizacija za obuku privatnih pilota aviona (Facilities for PPL instruction only), mora udovoljavati uvjetima iz Sekcije 1 Pododjeljak C – Dodataka 1 i 2 JAR-FCL 2.125.

Programi za stručno osposobljavanje

Članak 5.

(1) Stručno osposobljavanje za stjecanje dozvola i ovlaštenja obavlja se prema programima koje odobri nadležno tijelo.

(2) Organizacije za letačku obuku (Flight Training Organization – FTO), Organizacije za osposobljivanje za tip (Type Rating Training Organisation – TRTO) i Organizacija za osposobljavanje privatnih pilota aviona (Facilities for PPL instruction only), dužne su izraditi programe iz stavka 1 ovoga članka u skladu s programima iz Sekcija 2 JAR-FCL 2 (Prihvatljivi način udovoljavanja – AMC i Priručnik s tumačenjem i pojašnjenjima – IEM).

Tumačenje

Članak 6.

(1) Sekcija 1 JAR-FCL 2 ovoga Pravilnika izrađena je u skladu s odredbama JAR-FCL 2 (Amandman 1, 2, i 3) i tiskana je uz ovaj Pravilnik te čini njegov sastavni dio.

(2) Sekcija 2 JAR-FCL 2 i Dodatak 1 JAR FCL 2.470 Sekcije 1, na koje upućuju odredbe ovog Pravilnika, prihvaćaju se u izvornom obliku na engleskom jeziku (Amandman 1, 2, i 3), a primjenjivat će se kao preporučena praksa do donošenja propisa koji će regulirati tu materiju.

(3) U slučaju nejasnoća ili različitog tumačenja odredaba iz Sekcije 1 ovoga Pravilnika, koristit će se izvorni propis Sekcije 1 JAR-FCL 2 na engleskom jeziku (Amandman 1,2, i 3).

Prijelazne i završne odredbe

Članak 7.

(1) Odredbe JAR-FCL 2.005 (b) (1), (2) i (3) koje sadrže rokove za primjenu, u Republici Hrvatskoj primjenjivat će se s odgodom od:

– četiri godine za (b) (1),

– pet godina za (b) (2) i

– tri godine za (b) (3).

(2) Obrazac dozvole izdane prema propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, zamijenit će se obrascem dozvole u skladu sa odredbama ovoga Pravilnika, a najkasnije do 31. prosinca 2008.

Članak 8.

(1) Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaju važiti odredbe Pravilnika o stručnoj spremi, ispitima i dozvolama za rad članova posade zrakoplova (»Narodne novine« broj 132/98 i 178/04) koje se odnose na osoblje pilota helikoptera i Pravilnika o uvjetima kojima mora udovoljavati škola ili školski centar za obuku zrakoplovnog osoblja (»Narodne novine« broj 132/98 i 178/04) koje se odnose na osoblje pilota helikoptera.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka na osposobljavanja radi stjecanja nacionalne dozvole ili ovlaštenja, koja su započeta prije 1. srpnja 2004., a završe najkasnije do 31. prosinca 2006. primjenjivat će se odredbe Pravilnika o stručnoj spremi, ispitima i dozvolama za rad članova posade zrakoplova.

(3) Ovlaštenja za školu ili školski centar za obuku zrakoplov­nog osoblja koja su stečena prema Pravilniku o uvjetima kojima mora udovoljavati škola ili školski centar za obuku zrakoplovnog osoblja, ostaju na snazi do završetka osposobljavanja iz stavka 2. ovoga članka.

Članak 9.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

 

Klasa: 011-01/05-02/63

Urbroj: 530-09-05-1

Zagreb, 8. srpnja 2005.

Ministar

mora, turizma, prometa i razvitka

Božidar Kalmeta, v. r.

 

PODODJELJAK A – OPĆI UVJETI

JAR-FCL 2.001          Definicije i kratice

                                   (vidi IEM FCL 2.001)

Category (of aircraft) – Kategorija (zrakoplova):

Razvrstavanje zrakoplova prema njegovim osnovnim karakteristikama, npr. avion, helikopter, jedrilica, slobodni balon.

Conversion (of licence) – Zamjena (dozvole):

Izdavanje JAR-FCL dozvole na temelju dozvole izdane u zemlji koja nije članica JAA.

Co-pilot – Kopilot:

Kopilot se podrazumijeva da je to pilot koji obavlja dužnosti druge nego pilot-in-command, na zrakoplovu za koji je potrebno više od jednog pilota po listi tipova zrakoplova (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 1.220) ili po potvrdi za tip zrakoplova, ili po operacijskim propisima pod kojima je let proveden, ali isključujući pilota koji je na zrakoplovu samo u svrhu stjecanja instrukcija za letačku dozvolu ili ovlaštenja.

Dual instruction time – Nalet s instruktorom:

Nalet u helikopteru, simulatoru ili zemaljskom uređaju tijekom kojeg odgovarajuće ovlašteni instruktor daje letačke instrukcije.

Flight time – Nalet:

Ukupno vrijeme od trenutka kada helikopter pokrene rotor do trenutka kad helikopter završi let i kada se rotor zaustavi.

Instrument time – Instrumentalni nalet:

Instrumentalni nalet u zrakoplovu ili na zemaljskim uređajima.

Instrument flight time – Instrumentalni nalet – u zrakoplovu:

Nalet tijekom kojeg pilot upravlja zrakoplovom u letu, isključivo uz pomoć instrumenata.

Instrument ground time – Instrumentalni nalet – na zemaljskim uređajima:

Vrijeme simuliranog letenja po instrumentima s instruktorom na uređaju za vježbanje navigacijskih postupaka ili simulatoru (Sinthetic training devices – STDs).

Multi-crew co-operation – Suradnja višečlane posade:

Suradnja članova letačke posade u timskom radu, pod vodstvom zapovjednika zrakoplova.

Multi-pilot helicopters – Helikopteri s više članova letačke posade:

Helikopteri koji imaju odobrenje za letenje s posadom od najmanje dva pilota ili kod kojih se zahtijeva letenje s najmanje dva pilota prema zahtjevima JAR-OPS

Night – Noć:

Razdoblje između kraja večernjega civilnog sumraka i početka jutarnjega civilnog sumraka, ili drugo razdoblje između zalaska i izlaska sunca, kako propiše nadležno tijelo.

Other training devices – Ostali uređaji za vježbanje:

Pomagala za osposobljavanje, osim simulatora leta, uređaja za vježbanje letenja ili uređaja za vježbanje letačko-navigacijskih procedura, koji omogućuju vježbu kada potpun letački sustav u pilotskoj kabini nije potreban.

Private pilot – Privatni pilot:

Pilot, imatelj dozvole, koji ne smije upravljati zrakoplovom u operacijama za koje se daje naknada.

Professional pilot – Profesionalni pilot:

Pilot, imatelj dozvole, koji smije upravljati zrakoplovom u operacijama za koje se daje naknada.

Proficiency checks – Provjere stručnosti:

Prikaz stručne osposobljenosti, koja uključuje i usmeno ispitivanje, ako ispitivač to smatra potrebnim, a u svrhu obnavljanja ili produženja ovlaštenja.

Rating – Ovlaštenje:

Upis u dozvolu koji određuje posebne uvjete, privilegije ili ograničenja sadržana u dozvoli.

Renewal (of e.g. a rating or approval) – Obnavljanje valjanosti (ovlaštenja ili odobrenja):

Administrativni postupak koji slijedi nakon ispunjavanja određenih uvjeta, a u svrhu obnavljanja ovlaštenja ili odobrenja za određeno razdoblje poslije njihova isteka.

Revalidation (of e.g. rating or approval) – Produljenje valjanosti (dozvole ili odobrenja):

Administrativni postupak koji se provodi unutar valjanosti odobrenja ili ovlaštenja, i dopušta imatelju odobrenja ili ovlaštenja, daljnje provođenje poslova, za određeno razdoblje koje slijedi nakon ispunjenja propisanih uvjeta.

Single pilot helicopters – Helikopter s jednim pilotom:

Helikopteri koji imaju odobrenje da njime upravlja samo jedan pilot.

Skill test – Provjera praktične osposobljenosti:

Provjera praktične osposobljenosti, je provjera osposobljenosti radi izdavanja dozvole ili ovlaštenja koja uključuje i usmeno ispitivanje ako ispitivač to smatra potrebnim.

Solo flight time – Samostalan nalet:

Nalet tijekom kojeg je učenik pilot jedina osoba u helikopteru

Flight time as student pilot–in-command (SPIC) – Nalet učenika u svojstvu zapovjednika:

Nalet tijekom kojeg instruktor letenja ne utječe na odluke ili upravljanje zrakoplovom, već samo nadgleda radnje učenika, koji leti u svojstvu zapovjednika zrakoplova.

Touring motor glider – Motorna jedrilica:

Motorna jedrilica je zrakoplov s ugrađenim motorom i elisom koji se ne može uvući, a ima potvrdu o plovidbenosti izdanu ili prihvaćenu od države članice JAA.

Mora biti sposobna poletjeti i penjati se vlastitim pogonom, a u skladu s letačkim priručnikom.

Type of aircraft – Tip zrakoplova:

Svi zrakoplovi jednakog osnovnog dizajna, uključujući modifikacije koje ne utječu na način upravljanja, karakteristike leta ili sastav letačke posade.

Za kratice vidi IEM FCL 2.001

JAR-FCL 2.005          Primjenjivost   

(vidi dodatak JAR-FCL 2.005)          

(vidi AMC FCL 2.005 i 2.015)

(a) Općenito

(1) Odredbe navedene u JAR-FCL-u odnose se na osposobljavanja, testiranja i prijave za izdavanje dozvole, ovlaštenja, odobrenja ili svjedodžbe, dobivene od nadležnog tijela poslije 1. siječnja 2000.

(2) Ako se u JAR-FCL spominju dozvola, ovlaštenje, odobrenje ili svjedodžba, to znači da se to odnosi na dozvole, ovlaštenja, odobrenja ili svjedodžbe izdane u skladu s JAR-FCL-om. U svim drugim slučajevima ti su dokumenti označeni kao npr. ICAO ili nacionalna dozvola.

(3) Kad se god neki zahtjev odnosi na zemlju članicu JAA u svrhu međusobnog priznavanja dozvola, ovlaštenja, autorizacija, odobrenja ili certifikata, to se odnosi na punopravnu članicu JAA.

(4) U smislu ovog Pravilnika, pojam helikopter ne podrazumijeva mikrolake letjelice, osim ako drugačije nije određeno.

(5) Kad se god neki zahtjev odnosi na avione, to ne znači da se odnosi i na mikrolake zrakoplove kao što je i nacionalno definirano, osim ako je drukčije određeno.

(6) Dozvola koja je izdana na temelju obuke provedene izvan zemlje članice JAA, osim obuka provedena po JAR-FCL 2.055(a)(1), mora imati unos kojim se ograničava na zrakoplove registrirane u zemlji koja ju je izdala.

(7) Ovlaštenje(a) koje je izdano na temelju obuke provedene izvan zemlje članice JAA, osim obuka provedenih po JAR-FCL 2.055(a)(1), mora biti ograničeno na zrakoplove registrirane u zemlji koja ju je izdala.

(b) Prijelazne odredbe

(1) Osposobljavanje započeto prije 1. siječnja 2000. i završeno ispitom prije 31. prosinca 2002., i koje se provodilo u skladu s nacionalnim propisima, može se prihvatiti za izdavanje nacionalne dozvole ili ovlaštenja.

(2) Dozvole i ovlaštenja, odobrenja ili liječničke svjedodžbe, izdani prije 1. siječnja 2000. ili u skladu s točkom (1), a prema nacionalnim zakonima zemlje članice JAA, i dalje će jednako vrijediti pod uvjetom da poslije 1. srpnja 2000. svi zahtjevi za njihovo produljenje ili obnavljanje budu u skladu s JAR-FCL.

(3) Imatelj nacionalne dozvole izdane prije 1. siječnja 2000. ili kako je navedeno u (b)(1), a u skladu s nacionalnim zakonom države članice JAA, od države koja je dozvolu izdala može zatražiti izdavanje dozvole koja proširuje privilegije na ostale države kao što je opisano u JAR-FCL 2.015(a)(1), ekvivalentne dozvoli navedenoj u JAR-FCL. Za izdavanje takve dozvole, imatelj dozvole mora ispuniti uvjete propisane u Dodatku 1 JAR-FCL 2.005.

(c) Priznavanje nacionalnog odobrenja ispitivača. Ispitivaču koji posjeduje odobrenje za ispitivanje izdano prije stupanja na snagu propisa u skladu s JAR-FCL, ako ispuni uvjete i pokaže znanje propisano u JAR-FCL-u i JAR-OPS-u, nadležno tijelo može izdati odobrenje ispitivača po JAR-FCL-u. Odobrenje se izdaje najdulje na tri godine. Poslije tog razdoblja, ponovno izdavanje odobrenja ovisiti će o ispunjenju uvjeta propisanih u JAR-FCL 2.425(a) i (b).

 

JAR-FCL 2.010                     Osnovni uvjeti za člana

letačke posade

 

(a) Dozvola i ovlaštenje

(1) Nitko ne smije obavljati dužnosti člana letačke posade u civilnom helikopteru registriranom u državi članici JAA ako nema važeću dozvolu i odgovarajuća ovlaštenja u skladu s odredbama JAR-FCL-a i poslovima koje obavlja ili odobrenjem prema JAR-FCL 2.085 i/ili 2.230.

 

Dozvolu mora izdati:

(i) država članica JAA ili

(ii) neka druga država potpisnica ICAO-a u skladu s JAR-FCL 2.015(b) ili (c).

(2) Pilotu koji posjeduje nacionalnu dozvolu pilota motorne jedrilice/ovlaštenje/odobrenje, dopušteno je letenje motornom jedrilicom s neuvlačećim motorom po nacionalnim propisima.

(3) Pilotu koji posjeduje nacionalnu dozvolu privatnog pilota helikoptera s upisanim ograničenjem, dopušteno je upravljati helikopterima registriranim u državi koja je dozvolu izdala, po nacionalnim propisima i unutar zračnog prostora te države.

 

(b) Provođenje povlastica. Imatelj dozvole ili ovlaštenja smije obavljati samo poslove koje mu dozvola i ovlaštenja dopuštaju.

 

(c) Prijave i postupci

(1) Zemlja članica JAA može postupiti prema žalbi i prijavi te ograničiti ovlast, suspendirati ili opozvati dozvolu, ovlaštenje, odobrenje ili svjedodžbu što ih je izdala u skladu s uvjetima propisanim u JAR-FCL prema svojim nacionalnim propisima ako ustanovi da onaj koji se prijavljuje za stjecanje dozvole, ili ju već posjeduje, nije ispunjavao ili više ne ispunjava uvjete koji su propisani u JAR-FCL ili odgovarajućim nacionalnim propisima.

(2) Ako nadležno tijelo ustanovi da podnositelj zahtjeva za stjecanje ili imatelj dozvole koja je izdana u skladu s JAR-FCL u nekoj drugoj zemlji članici JAA, a da nije udovoljavao ili ne udovoljava uvjetima propisanim u JAR-FCL ili nacionalnom zakonu, obavijestit će zemlju koja je izdala dozvolu i Odjel za odobravanje i izdavanje dozvola u glavnom centru JAA. Nadležno tijelo može, u skladu s nacionalnim propisima, obavijestiti nadležno tijelo države koje je izdalo dozvolu, da podnositelj zahtjeva za stjecanje ili imatelj dozvole iz razloga sigurnosti ne može upravljati helikopterom registriranim u njoj odnosno bilo kojim helikopterom u zračnom prostoru te države.

 

JAR-FCL 2.015                     Prihvaćanje dozvole, ovlaštenja,          

odobrenja ili dokumenta          

(vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.015) 

(vidi AMC FCL 2.005 i 2.015)

 

(a) Dozvole, ovlaštenja, odobrenja, potvrde ili svjedodžbe izdane u državi članici JAA

(1) Ako je nadležno tijelo izdalo osobi, organizaciji ili službi, dozvolu, ovlaštenje, odobrenje ili svjedodžbu u skladu s JAR-FCL i odgovarajućim postupcima, takva dozvola, ovlaštenje, odobrenje ili svjedodžba bit će bez daljnjih formalnosti prihvaćena od drugog nadležnog tjela.

(2) Osposobljavanje za izdavanje JAR-FCL dozvole i ovlaštenja, koje je u skladu sa svim zahtjevima JAR-FCL-a i odgovarajućih postupaka, a završilo je poslije 8. lipnja 1997., će se priznati za izdavanje JAR-FCL dozvole ili ovlaštenja, ako JAR-FCL dozvola nije izdana poslije 31. prosinca 2000.

 

(b) Dozvole izdane u državi koja nije članica JAA

(1) Nadležno tijelo može potvrditi valjanost dozvole što ju je izdalo nadležno tijelo zemlje koja nije članica JAA, za upravljanje helikopterom registriranim u toj zemlji. Imatelj profesionalne dozvole pilota helikoptera, koji ima namjeru profesionalno letjeti, mora udovoljavati uvjetima iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.015.

(2) Valjanost dozvole profesionalnog pilota helikoptera ne smije trajati dulje od jedne godine, od datuma priznavanja, s tim da osnov­na dozvola ostaje valjana. Svako daljnje potvrđivanje valjanosti za letenje u helikopteru registriranom u državi članici JAA je predmet sporazuma država članica JAA i uvjeta prihvatljivih za JAA. Imatelj dozvole čiju je potvrdu o valjanosti izdalo nadležno tijelo mora udovoljavati odredbama JAR-FCL.

(3) Odredbe iz točaka b(1) i b(2) neće važiti u slučaju kada zračni prijevoznik iz države koja nije članica JAA uzme u najam zrakoplov registriran u državi članici JAA, pod uvjetom da je država iz koje je operator prihvatila u periodu iznajmljivanja odgovornost u svezi s tehničkim i operativnim nadzorom u skladu s JAR-OPS 3.165. Dozvole članova letačke posade zrakoplova iz zemlje koja nije članica JAA nadležno tijelo države članice JAA može validirati, ako se povlastice tih dozvola ograniče na korištenje za trajanja najma, na određenom zrakoplovu, u operacijama koje direktno ili indirektno kroz mokri najam ili kojim drugim dogovorom ne uključuju JAA operatora.

 

(c) Zamjena (Conversion) dozvole izdane u državi koja nije članica JAA.

(1) Dozvola profesionalnog pilota i/ili IR izdana u državi koja nije članica može se zamijeniti JAR-FCL dozvolom ako postoji dogovor između države članice i države nečlanice JAA. Dogovor se mora temeljiti na načelu uzajamnog priznavanja dozvola i mora jamčiti postojanje istovjetne razine sigurnosti u provođenju osposobljavanja i provjere znanja i vještina u državi članici i državi koja nije članica JAA. Važeći dogovor povremeno će se ponovno razmatrati u skladu s dogovorom države koja nije članica JAA i JAA. Tako zamijenjena dozvola u rubrici Napomena mora imati upisanu državu nečlanicu JAA koja je izdala dozvolu. Druge države članice takvu dozvolu nisu obvezne prihvatiti.

(2) Dozvola športskog pilota izdana u državi nečlanici JAA može biti zamijenjena u JAR-FCL dozvolu za ovlaštenje jednopilot­nog zrakoplova u skladu sa zahtjevima prikazanim u Dodatku 2 JAR-FCL 2.015

 

(d) Kada nadležno tijelo izda dozvolu koja odstupa od JAR-FCL, mora se u dozvolu staviti bilješka, pod stavkom XIII.

 

JAR-FCL 2.016                                            Povlastice imatelju dozvole      

izdane u državi koja nije          

punopravni član JAA

 

(a) Kandidat za JAR-FCL(H) dozvolu s IR(H), ako je moguće, a koji posjeduje ekvivalentnu dozvolu izdanu u skladu s ICAO Annex 1 od države nečlanice JAA, mora zadovoljiti zahtjeve JAR-FCL-a, osim što zahtjevi o trajanju obuke, broj predavanja i određeni sati obuke mogu biti reducirani. Nadležno tijelo može biti upućeno za priznavanje dozvole na temelju preporuka od odgovarajuće organizacije za obuku.

(b) Imatelj ATPL(H) s važećim IR(H) izdane u skladu s ICAO Annex 1 zahtjevima koji zadovoljava zahtjevima od 1000 sati letenja na višepilotnim helikopterima kao PIC ili kopilot Dodatka 1 JAR-FCL 2.015 može biti oslobođen zahtjeva pohađanja odobrene obuke prije poduzimanja ispita iz teorijskog znanja i skill testa, ukoliko ta dozvola sadrži valjano ovlaštenje za višepilotni helikopter sa IR(H) ovlaštenjem što se koristi za ATPL(H) skill test u skladu s JAR-FCL 2.295.

 

JAR-FCL 2.017                                            Odobrenja/Ovlaštenja u          

posebne svrhe

 

Odobrenja/Ovlaštenja u posebne svrhe povezana s dozvolom (npr. IMC letenje, vuča, akrobacije, bacanje padobranaca, itd.) može biti uspostavljeno od strane nadležnog tijela u skladu sa zahtjevima te države članice JAA za korištenje samo unutar zračnog prostora te države članice. Korištenje takvog odobrenja/ovlaštenja u zračnom prostoru druge države članice JAA zahtjeva prethodno sporazum sa zemljom koju se posjećuje, osim u slučaju kad već bilateralni sporazum postoji.

 

JAR-FCL 2.020                                            Priznavanje znanja,      

vještina i iskustava       

stečenih u vojnoj službi

 

Zahtjev za priznavanje:

Članovi vojne letačke posade moraju, podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole ili ovlaštenja navedenih u JAR-FCL nadležnom tijelu države za koju su službovali. Znanje, iskustvo i praktična osposob­ljenost, stečene u vojnoj službi, nadležno tijelo može priznati za stjecanje odgovarajućih uvjeta za JAR-FCL dozvolu i ovlaštenje. Uvjeti i postupak priznavanja trebaju se prijaviti JAA. Povlastice koje proizlaze iz takve dozvole odnose se na zrakoplove registrirane isključivo u državi koja je dozvolu izdala i to tako dugo dok se ne zadovolje uvjeti iz Dodatka 1 JAR-FCL 2.005.

 

JAR-FCL 2.025                                            Valjanost dozvole i ovlaštenja 

(vidi IEM FCL 2.025)

 

(a) Imatelj dozvole, koju je izdalo nadležno tijelo, ne smije koristiti povlastice iz dozvole ili ovlaštenje ako ne održava razinu znanja i osposobljenost u skladu s odredbama JAR-FCL.

 

(b) Valjanost dozvole i ovlaštenja

(1) Valjanost dozvole određena je valjanošću upisanih ovlaštenja i svjedodžbom o zdravstvenoj sposobnosti (vidi IEM FCL 2.025).

(2) Prilikom izdavanja, produženja ili obnavljanja ovlaštenja, nadležno tijelo može produžiti period valjanosti do kraja mjeseca u kojem bi inače isteklo, taj datum ostaje datum istjecanja ovlaštenja.

(c) Dozvola se izdaje na rok valjanosti do pet godina. U tom razdoblju nadležno tijelo će dozvolu ponovno izdati:

(1) poslije prvog izdavanja ili obnavljanja ovlaštenja

(2) kad je u dozvoli popunjena rubrika XII i nema dodatnog mjesta za upis

(3) iz bilo kojeg administrativnog razloga

(4) prema odluci nadležnog tijela kod produživanja valjanosti ovlaštenja.

Nadležno će tijelo važeća ovlaštenja prenijeti u novu dozvolu.

Imatelj dozvole mora podnijeti zahtjev nadležnom tijelu za ponovno izdavanje dozvole.

Zahtjevu trebaju biti priloženi svi potrebni dokumenti.

 

JAR-FCL 2.026                                            Skorašnje iskustvo za  

pilote koji ne obavljaju

operacije u skladu s    

JAR-OPS 3

 

a) Pilot ne smije upravljati helikopterom koji prevozi putnike kao PIC, osim ako je naletio tri kruga od kojih je svaki uključivao polijetanje i slijetanje, leteći na helikopteru ili simulatoru istog tipa koji će biti korišten, u prethodnih 90 dana; i

b) Kopilot ne smije operirati kao pilot za komandama helikoptera koji prevozi putnike za vrijeme uzlijetanja i slijetanja, osim ako je operirao kao pilot za vrijeme polijetanja i slijetanja leteći na helikopteru ili simulatoru istog tipa koji će biti korišten, u prethod­nih 90 dana

c) Imatelj dozvole koja ne uključuje važeći IR (helikopter) ne smije upravljati kao PIC helikopterom koji prevozi putnike noću, osim ako je u proteklih 90 dana imatelj dozvole ispunio zahtjeve prema JAR-FCL 2.026(a) noću.

 

JAR-FCL 2.030                                            Uvjeti za provjeru

 

(a) Ovlaštenja ispitivača. Nadležno će tijelo za ispitivače odrediti i ovlastiti odgovarajuće osposobljene osobe koje će u njegovo ime provoditi provjere praktične osposobljenosti i provjere stručnosti. Minimalna stručna osposobljenost ispitivača je propisana u JAR-FCL 2, pododjeljak I. Nadležno tijelo će pismeno izvijestiti ispitivača o njegovim odgovornostima i privilegijama.

(b) Broj ispitivača. Nadležno tijelo će odrediti potreban broj ispitivača vodeći računa o ukupnom broju i teritorijalnoj raspoređenosti pilota.

(c) Obavijest školama (FTO) i registriranim objektima za školovanje o ovlaštenim ispitivačima.

(1) Nadležno tijelo će zadržati listu svih ispitivača navodeći koji je za što ovlašten. Lista će biti na raspolaganju TRTO-ima, FTO-ima i registriranim ustanovama unutar države članice JAA-a. Nadležno tijelo će odrediti na koji način će ispitivači biti dodijeljeni za skill test.

(2) Nadležno tijelo će obavijestiti svakog kandidata o ispitivaču(ima) koji je određen za provođenje skill testa za izdavanje ATPL(A).

(d) Ispitivači ne smiju testirati kandidate koje su oni sami obučavali za tu dozvolu ili ovlaštenje, osim u slučaju pisane suglasnosti nadležnog tijela.

(e) Uvjeti koji moraju biti ispunjeni da kandidat može pristupiti ispitu. Prije pristupanja provjeri stručne osposobljenosti za stjecanje dozvole ili ovlaštenja, kandidat mora proći teorijsku provjeru znanja. Iznimno, nadležno tijelo može odobriti pristupanje ispitu za stjecanje dozvole ili ovlaštenja kandidatu koji pohađa integriranu letačku obuku. Kandidat mora završiti teorijsku obuku prije pristupanja provjeri praktične osposobljenosti. Osim u slučaju izdavanja ATPL dozvole, organizacija/osoba odgovorna za obuku mora preporučiti kandidata za provjeru praktične osposobljenosti.

 

JAR-FCL 2.035                                            Zdravstvena sposobnost

 

(a) Sposobnost. Imatelj svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti mora biti psihički i fizički sposoban za sigurno korištenje privilegije koje mu dozvola daje.

(b) Uvjeti za izdavanje svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti. Da bi mogao koristiti privilegije iz dozvole, kandidat ili imatelj mora imati važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti, koja je izdana sukladno JAR-FCL 3 (Medical) i primjerena privilegijama iz dozvole.

(c) Zrakoplovno-zdravstvena sposobnost. Nakon obavljenoga liječničkog pregleda, kandidata se mora obavijestiti je li sposoban ili nije ili ga treba uputiti nadležnom tijelu. Ovlašteni liječnik (AME) mora obavijestiti kandidata o svakom stanju koje bi mu moglo ograničiti osposobljavanje ili privilegije koje mu dozvola dopušta i za koje se izdaje.

 

JAR-FCL 2.040                                            Umanjenje zdravstvene           

sposobnosti     

(vidi IEM FCL 3.040)

 

(a) Imatelj dozvole neće koristiti privilegije koje mu dozvola, ovlaštenje ili odobrenje dopuštaju onda kad je svjestan pada svojih zdravstvenih sposobnosti, koje bi mogle umanjiti sigurno provođenje tih privilegija.

 

(b) Imatelj zdravstvene svjedodžbe ne smije uzimati nikakve lijekove ili biti pod liječničkim tretmanom ukoliko to može utjecati na njegovu sposobnost obavljanja njegovih dužnosti. Ukoliko postoji i najmanja sumnja potrebno je pogledati u AMS, AMC, ili AME materijale. Također je potrebno vidjeti JAR-FCL 3 (IEM FCL 3.040).

 

(c) Imatelj zdravstvene svjedodžbe će zatražiti savjet AMS, AMC ili AME odmah po saznanju o:

(1) prihvatu u kliniku ili bolnicu na više od 12 sati

(2) kirurškom zahvatu ili invazivnom postupku

(3) redovitom korištenju lijekova

(4) stalnom nošenju korektivnih leća.

 

(d) Svaka osoba koja posjeduje svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti izdanu u skladu s JAR-FCL 3 (Medical), a koja je svjesna:

(1) svake veće ozljede što je sprečava da djeluje kao član posade; ili

(2) svake bolesti koja je onemogućuje da djeluje kao član posade tijekom razdoblja od 21 dan ili više; ili

(3) trudnoće (nošenja djeteta),

O takvoj ozljedi ili stanju, i u slučaju bolesti, nakon 21 dan, mora u pismenom obliku obavijestiti nadležno tijelo. Svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti će u tom slučaju prestati važiti.

(4) U slučaju ozljede ili bolesti, svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti će opet važiti poslije liječničkog pregleda, koji određuje nadležno tijelo, na kojemu se odredi da je osoba sposobna djelovati kao član posade helikoptera, ili nakon što nadležno tijelo, pod uvjetima koje drži primjerenim, oslobodi posjednika dozvole od obveze podvrgavanja liječničkom pregledu

(5) U slučaju trudnoće, nadležno tijelo može ukinuti suspenziju za razdoblje i pod uvjetima koje drži primjerenim. Suspenzija prestaje nakon što imatelj dozvole obavi liječnički pregled u ustanovi koju je odredilo nadležno tijelo, po prestanku trudnoće, a nakon što bude proglašena sposobnom nastaviti obnašati dužnosti člana posade helikoptera.

 

JAR-FCL 2.045                                            Posebne okolnosti

 

(a) Prihvaćeno je da odredbe svih dijelova JAR-FCL-a neće pokrivati svaku moguću situaciju. Kada bi primjena JAR-FCL-a imala neuobičajene posljedice, ili gdje se razvijanje novoga koncepta osposobljavanja ili testiranja ne bi usuglašavalo s propisima, kandidat može od nadležnog tijela tražiti izuzetak. Izuzetak se može odobriti ako se pokaže da će osigurati najmanje jednaku razinu sigurnosti.

 

(b) Izuzeci su podijeljeni na kratkotrajne i dugotrajne (više od šest mjeseci). Odobravanje dugotrajnog izuzetka može biti odobreno samo uz suglasnost i odobrenje odjela JAA LST (Licensing Sectorial Team).

 

JAR-FCL 2.050                                            Priznavanje naleta i      

teorijskog znanja

                                                                       (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.050)

 

(a) Priznavanje naleta

 

(1) Nalet koji će se priznati za dozvolu ili ovlaštenje mora biti obavljen na istoj kategoriji helikoptera za koju se dozvola ili ovlaštenje traži, osim ako nije drugačije određeno JAR-FCL-om.

 

(2) Kao zapovjednik zrakoplova ili s instruktorom

(i) Kandidatu za dozvolu ili ovlaštenje priznaje se u potpunosti samostalni nalet, nalet s instruktorom ili na dužnosti zapovjednika zrakoplova, kao dio ukupnog naleta propisanog za stjecanje dozvole ili ovlaštenja.

(ii) Kandidatu koji je završio integrirani tečaj za prometnog pilota priznat će se do 50 sati naleta u svojstvu učenika pilota zapovjednika za nalet kao pilot zapovjednik potreban za izdavanje dozvole prometnog pilota, profesionalnog pulota i višemotornog ovlaštenja.

(3) Kao kopilot

(i) Imatelju pilotske dozvole, kada leti kao kopilot, priznat će se cijeli nalet u ulozi kopilota, kao dio ukupnog naleta propisanog za pilotsku dozvolu višeg stupnja.

(ii) Imatelju pilotske dozvole, kad leti u ulozi kopilota, a pod nadzorom zapovjednika zrakoplova obavlja dužnosti zapovjednika zrakoplova mora se priznati ukupan nalet kao dio ukupnog naleta propisanog za stjecanje dozvole višeg stupnja, pod uvjetom da je nadležno tijelo odobrilo postupke nadzora.

(b) Priznavanje teorijskog znanja

(1) Imatelj ovlaštenja IR(A) bit će izuzet od teorijske obuke i ispita za IR(H).

(2) Imatelj sljedećih dozvola će biti oslobođen obuke i ispitivanja teorijskog znanja kada završi relevantnu poduku i položi ispit (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.050)

(i) Imatelj avionske dozvole koji želi PPL(H), ili

(ii) imatelj ATPL(A) koji želi CPL(H) ili ATPL(H), ili

(iii) imatelju CPL(A) sa ATPL(A) teorijskim znanjem priznaje se za ATPL(H)

(3) Kandidatu koji je prošao teorijski ispit za ATPL(H) se priznaju teorijski zahtjevi za PPL(H), CPL(H) i IR(H).

(4) Kandidatu koji je prošao teorijski ispit za CPL(H) se priznaju teorijski zahtjevi za PPL(H).

 

JAR-FCL 2.055                                            Organizacija za letačku

obuku i druge registrirane

letačke škole   

(vidi Dodatak 1a i 1b JAR-FCL 2.055)

                                                                       (vidi dodatak 2 JAR-FCL2.125)

 

(a) (1) Organizacije za letačku obuku (FTO), koje namjeravaju obučavati za stjecanje dozvola i pripadajuća ovlaštenja, čiji su registrirani uredi smješteni u državi članici JAA dobiti će odobrenje od države ako su u skladu s JAR-FCL. Uvjeti za odobrenje FTO-a propisani su u Dodatku 1(a) JAR-FCL 2.055. Dio obuke može biti izveden izvan države članice JAA (Dodatak 1(b) JAR-FCL 2.055).

(2) FTO koja želi ponuditi usluge obučavanja za stjecanje dozvola i pratećih ovlaštenja, a čiji su registrirani uredi zbog poslovnih razloga locirani izvan države članice JAA, može dobiti odobrenje od nadležnog tijela države članice u svrhu takvih dislociranja:

(i) ako je sklopljen bilo kakav ugovor između JAA nadležnog tijela i nadležnog tijela države nečlanice JAA u kojoj FTO ima svoje registrirane urede zbog poslovnih razloga, na način da provodi pripomoć nadležnom tijelu u toj državi u procesu odobravanja i provođenja regulativnog nadzora nad FTO-om,

ili

(ii) (A) može biti osigurana prihvatljiva sudbena nadležnost ili nadgledanje tom odobravajućem nadležnom tijelu;

(B) ako su zadovoljeni relevantni dodatni zahtjevi Dodatka 1c JAR-FCL 2.055;

(C) ako je prihvaćen od odobravajuće Uprave odobravajući proces u skladu s administrativnim procedurama koje su prihvaćene od strane JAA.

(b) (1) Organizacije za obuku za tip (TRTO) locirane u državi članici JAA koje namjeravaju obučavati za ovlaštenja za tip, moraju ishoditi odobrenje od nadležnog tijela kad udovolje zahtjevima prema JAR-FCL. Zahtjevi za izdavanje TRTO opisani su u dodatku 2 JAR-FCL 2.055

(2) Za organizacije za obuku za tip (TRTO) locirane izvan države članice JAA nadležno tijelo države koja je primila zahtjev izdat će odobrenje kad se ispune zahtjevi prema JAR-FCL.

Zahtjevi za izdavanje TRTO odobrenja opisani su u dodatku 2 JAR-FCL 2.055

(c) Organizacije koje namjeravaju obučavati kandidate samo za dozvolu privatnog pilota (PPL) locirane u državi članici JAA moraju se registrirati u tu svrhu kod nadležnog tijela

(vidi JAR-FCL 2.125).

 

JAR-FCL 2.060                                            Ograničenje privilegija 

imateljima dozvola koji su       

stari šezdeset godina ili više

(a) Piloti stari šezdeset do šezdeset četiri godine. Imatelj pilotske dozvole koji je navršio šezdeset godina, ne smije letjeti kao pilot zrakoplova u javnom zračnom prometu osim:

(1) kao član višečlane posade i pod uvjetom da

(2) je takav imatelj jedini član posade koji je navršio šezdeset godina starosti

(b) Piloti stari šezdeset pet godina. Imatelj pilotske dozvole koji je navršio šezdeset pet godina, ne smije letjeti kao pilot zrakoplova u javnom zračnom prijevozu.

 

JAR-FCL 2.065                                            Država izdavanja dozvole

 

(a) Kandidat mora dokazati nadležnom tijelu »Države izdavanja dozvole« da je udovoljio svim uvjetima za izdavanje dozvole (vidi JAR-FCL 2.010(c)).

(b) U okolnostima prihvaćenim od obje Uprave, kandidatu koji je započeo obuku pod nadležnosti jednog nadležnog tijela može se dopustiti da završi obuku pod nadležnošću drugog nadležnog tijela.

Dogovor mora osiguravati:

(1) obuku teorijskog znanja i ispite;

(2) medicinski pregled i procjenu:

(3) obuku letenja i testiranje,

Uprave moraju dogovoriti »Državu izdavanja dozvole«.

(c) Daljnja ovlaštenja u skladu s odredbama JAR-FCL mogu se steći u bilo kojoj zemlji članici JAA, i u dozvolu ih upisuje Država izdavanja dozvole.

(d) Radi pojednostavljenja administrativnog postupka (npr. produljenje valjanosti) imatelj dozvole može obaviti prijenos dozvole iz države koja ju je izdala u neku drugu državu članicu JAA ako se tamo zaposli ili boravi (vidi JAR-FCL 2.070). Ta država tada postaje Država izdavanja dozvole spomenuta u stavku (a) i preuzima odgovornosti za izdavanje dozvole.

(e) Kandidat smije imati samo jednu JAR-FCL (helikopter) dozvolu i samo jedno liječničko uvjerenje u isto vrijeme.

 

JAR-FCL 2.070                                            Boravište

 

Boravište znači mjesto gdje osoba živi radi osobnih ili poslovnih obveza najmanje 185 dana u kalendarskoj godini, osim za osobe bez poslovnih veza, koje zbog osobnih veza pokazuju usku povezanost između te osobe i mjesta gdje ona ili on živi.

 

JAR-FCL 2.075                                            Izgled i odredbe dozvole         

za zrakoplovno osoblje           

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.075)

 

Dozvola zrakoplovnog osoblja izdana u državi članici JAA, u skladu s JAR-FCL, mora se prilagoditi sljedećim odredbama:

 

(a) Sadržaj. Broj stavke uvijek mora biti ispisan u skladu s tekstom stavke. Standardni format JAA dozvole je prikazan u Dodatku 1 JAR-FCL 2.075. Stavke I do XI su »stalne« stavke, a stavke XII do XIV su »promjenjive« stavke, koje se mogu napisati na odvojenoj potvrdi. Odvojena potvrda mora biti jasno označena da je dio dozvole:

 

(1) Stalne stavke

(I) Država koja je izdala dozvolu

(II) Naziv dozvole

(III) Serijski broj, koji započinje poštanskim brojem države koja je dozvolu izdaje, a za njim slijedi šifra brojeva i/ili slova napisana arapskim slovima i rimskim pismom

(IV) Ime imatelja dozvole (latinična abeceda, ako je pismo nacionalnog jezika drugačije od latinskog)

(V) Adresa imatelja dozvole

(VI) Nacionalnost imatelja dozvole

(VII) Potpis imatelja dozvole

(VIII) Ovlasti i, gdje je to potrebno, upisani uvjeti koje dozvola uključuje

(IX) Potvrda o valjanosti i autorizaciji privilegija koje dozvola dopušta

(X) Potpis osobe koja je dozvolu izdala i datum izdavanja

(XI) Pečat nadležnog tijela.

 

(2) Promjenjive stavke

(XII) Ovlaštenja klase, tipa, instruktora, itd., sa upisanim datumom prestanka valjanosti. Odobrenje za korištenja radio postaje (Radio telephony (R/T)) može se upisati u dozvolu ili u poseban dodatak dozvoli

(XIII) Primjedbe – npr. određena odobrenja u vezi s ograničenjima i odobrenja za dodatne privilegije

(XIV) Neki drugi detalji koje nadležno tijelo zahtijeva.

 

(b) Materijal. Papir ili drugi materijal na kojemu se primjećuje promjena ili brisanje. Bilo kakva dopisivanja ili brisanja mora jasno odobriti nadležno tijelo.

 

(c) Boja. Pilotske dozvole izdane u skladu s JAR-FCL propisima moraju biti na bijelom materijalu.

 

(d) Jezik. Dozvola mora biti napisana na hrvatskom, engleskom jeziku i jeziku koji nadležno tijelo smatra prikladnim

 

JAR-FCL 2.080                                            Zapisi o vremenu letenja-naletu

 

(a) Detalji o ukupnom naletu kao pilot moraju se čuvati u pouzdanim zapisima u knjigama u obliku prihvatljivom nadležnom tijelu.(vidi IEM FCL 2.080). Detalji o letenju prema JAR OPS 3 mogu biti zapisani u prihvatljivom kompjuterskom formatu koje će čuvati operator. U ovom slučaju opertor mora napraviti zapise svih letova koje su izvršili piloti uključujući i različita školovanja za upoznavanje (familiarisation training) i staviti na raspolaganje na zahtjev članovima posade na koje se odnosi.

(b) Zapisi moraju sadržavati sljedeće informacije

1) Osobni podaci:

Ime i adresa nositelja

2) Za svaki let:

(i) ime zapovjednika (PIC)

(ii) datum (dan, mjesec, godina) leta

(iii) Mjesto i vrijeme odlaska i dolaska (vrijeme UTC), ukupno vrijeme (block time)

(iv) Vrsta helikoptera, model i varijanta te registracija helikoptera

(v) Jednomotorni (SE), višemotorni (ME)

(vi) Ukupno vrijeme leta

(vii) Zbirno ukupno vrijeme leta za svaku vježbu na simulatoru ili na FNPT

3) Za svaku vježbu na simulatoru ili na FNPT

(i) Tip i kvalifikacijski broj uređaja za školovanje

(ii) Instrukcije na sintetičkom uređaju za školovanje

(iii) Datum (dan, mjesec, godina)

(iv) Ukupno vrijeme vježbe

(v) Zbirno ukupno vrijeme

4) Funkcija pilota

(i) zapovjednik (PIC) uključujući samostalno, SPIC, PICUS vrijeme

(ii) kopilot

(iii) dual

(iv) instruktor u letu, ispitivač u letu

(v) stupac u koji će se upisivati detalji o posebnim funkcijama – SPIC, PICUS, instrumentalno vrijeme leta itd.

*Pilot može upisati kao instrumentalno vrijeme leta samo vrijeme u kojem on upravlja helikopterom samostalno pomoću instrumentata u stvarnim ili simuliranim instrumentalnim letnim uvjetima.

5) Operativni uvjeti

(i) noć

(ii) instrumentalni (IFR)

(c) Zapisi o vremenu

1) Vrijeme letenja kao PIC

(i) nositelj dozvole može zapisati vrijeme letenja kao PIC cijelo vrijeme letenja koje je proveo kao PIC

(ii) kandidat ili nositelj pilotske dozvole može zapisati vrijeme leta kao PIC cijelo vrijeme samostalnog letenja i vrijeme leta kao student zapovjednik helikoptera (SPIC) pod uvjetom da je potpisano od strane instruktora

(iii) nositelj ovlaštenja instruktora može zapisati cijelo vrijeme letenja kao PIC za vrijeme kojeg je djelovao kao instruktor u helikopteru.

(iv) nositelj ovlaštenja ispitivača može zapisati cijelo vrijeme letenja kao PIC za vrijeme kojeg je zauzimao pilotsko sjedalo i djelovao kao ispitivač u helikopteru.

(v) kopilot koji djeluje kao PIC pod nadzorom zapovjednika (PICUS) helikoptera na kojem se traži više od jednog pilota prema potvrdi o sukladnosti helikoptera ili kako zahtjeva JAR-OPS, može zapisati ukupno vrijeme leta kao PIC pod nadzorom (PICUS) pod uvjetom da je nalet potpisan od strane PIC-a. (vidi (c) 5))

(vi) ako je nositelj dozvole završio više letova u istom danu vraćajući se svaki put na isto mjesto polaska, a razmaci između pojedinih letova ne prelaze 30 minuta. Takva serija letova treba biti zapisana kao pojedinačan upis.

2) Kopilot – vrijeme leta

Nositelj pilotske dozvole koji zauzima pilotsko sjedalo kao kopilot može zapisati ukupno vrijeme leta kao vrijeme leta kopilota na helikopteru koji zahtjeva više od jednog pilota prema potvrdi o sukladnosti helikoptera, ili prema pravilima prema kojima je let obavljen.

3) Namjerno prazno

4) Vrijeme leta – instruktor

Sva zbirna vremena leta zapisana od strane kandidata za dozvolu ili ovlaštenje kao instrukcije u letu, instrumentalne instrukcije u      letu, instrumentalno vrijeme na zemlji, itd., moraju biti potvrđena od strane odgovarajućeg ovlaštenog i/ili odobrenog instruktora od kojega su instrukcije primljene.

5) PICUS – PIC pod nadzorom

Pod uvjetom da je metoda nadzora prihvatljiva nadležnom tijelu, kopilot može zapisati kao PIC vrijeme letenja koje je letio kao PICUS, ako su sve dužnosti i funkcije PIC-a za vrijeme tog leta izvršene, a da intervencija PIC-a u interesu sigurnosti nije bila potrebna.

(d) Predstavljanje zapisa o vremenu letenja

1) Nositelj dozvole ili učenik pilot mora bez nedopuštenog kašnjenja pokazati svoje zapise o vremenu letenja inspekciji prema zahtjevu odobrenog predstavnika nadležnog tijela.

2) Učenik pilot mora nositi sa sobom knjižicu naleta na svim samostalnim rutnim letovima kao dokaz o zahtjevanom odobrenju od strane instruktora.

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.005

Minimalni uvjeti za izdavanje JAR-FCL dozvole/odobrenja što se temelje na nacionalnoj

dozvoli/odobrenju izdanoj u državi članici JAA.

(vidi JAR-FCL 2.005(b)(3))

(vidi AMC FCL 2.005 i 2.015)

 

1 Pilotske dozvole:

Pilotska dozvola države članice JAA, izdana u skladu s nacionalnim propisima, može se zamijeniti JAR-FCL dozvolom. Za zamjenu takve dozvole imatelj mora:

 

(a) obaviti provjeru stručnosti, ovlaštenja za tip i instrumentalno ovlaštenje (IR ako je primjenjivo), ispuniti zahtjeve za produljenje sukladno JAR-FCL 2.245 (b), za odgovarajuće privilegije koje dozvola daje;

 

(b) (i) Za ATPL(H) i CPL(H) pokazati nadležnom tijelu da posjeduje dovoljno znanja iz pojedinih dijelova JAR OPS 3 i JAR-FCL (vidi AMC FCL 2.005 i 2.015)

(ii) Samo za PPL(H) pokazati nadležnom tijelu da posjeduje dovoljno znanja iz pojedinih dijelova JAA zahtjeva (vidi AMC FCL 2.125)

 

(c) ako posjeduje privilegije IR ovlaštenja, demonstrirati znanje engleskog jezika u skladu s JAR-FCL 2.200;

 

(d) Ispunjavati uvjet potrebnog iskustva i druge uvjete prikazane u tablici ispod:

 

Nacionalna dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Dodatni zahtjevi JAA

Zamjena JAR-FCL dozvole i uvjeti (gdje je primjenjivo)

Zanemarivanje uvjeta

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL-H

Važeći IR(H)

>1000 kao PIC na helikopterima s više članova letačke posade

nema

ATPL-H

ne odnosi se

(a)

ATPL(H)

Bez IR(H) povlastica

>1000 kao PIC na helikopterima s više članova letačke posade

nema

ATPL(H)

Ograničeno VFR povlastice

Pribaviti IR(H) prema JAR-FCL 2 pododjel E

(b)

ATPL-H

Važeći IR(H)

>1000 na helikopterima s više članova letačke posade

nema

ATPL(H), s ovlaštenjem za tip ograničeno na kopilota

demonstrirati mogućnost letenja u svojstvu PIC kako je propisano u Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.395 točke 9-15

(c)

 

 

 

 

 

 

ATPL(H)

Bez IR(H) povlastica

>1000 na helikopterima s više članova letačke posade

nema

ATPL(H) ograničeno na VFR povlastice i ovlaštenje za tip ograničen na kopilota

(i) pribaviti IR(H) prema JAR-FCL 2 pododjel E

(ii) pokazati sposobnost da djeluje kao PIC prema zahtjevima dodatka 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 točke 9-15

(d)

 

                                                       

SEKCIJA 1                                                                                                                                      JAR FCI. 2.PODODJELJAK 2

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.005 (nastavak)

 

Nacionalna dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Dodatni zahtjevi JAA

Zamjena JAR-FCL dozvole i uvjeti (gdje je primjenjivo)

Zanemarivanje uvjeta

 

(1)

(2)

(3)

(4)

(5)

 

ATPL(H)
Važeći IR(H)

>500 sati na helikopterima s višečlanom posadom

Pokazati nadležnom tijelu poznavanje planiranja leta i sposobnosti u letu prema zahtjevima AMC FCL 2.470 (a)

kao (4)(c)

kao (5)(c)

(e)

ATPL(H)
Bez IR(H) povlastica

>500 sati na helikopterima s višečlanom posadom

demonstrirati zakonodavcu znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u AMC FCL 2.470(a)

kao (4)(d)

kao (5)(d)

(f)

CPL/IR(H)
Položio ICAO ATPL(H) teorijski test u državi članici JAA koja je izdala dozvolu

>500 sati na helikopterima s višečlanom posadom

(i) kao f3
(ii) postigne ostale zahtjeve iz JAR-FCL 2.250

CPL/IR(H)

sa priznatom JAR-FCL ATPL(H) teorijom

Ne primjenjuje se

(g)

CPL/IR(H)

>500 sati na helikopterima sa višečlanom posadom

(i) položiti ispitivanje za JAR-FCL ATPL(H) teoriju u državi članici JAA koja je dozvolu izdala *(vidi tekst ispod tablice)
(ii) zadovoljiti preostale zahtjeve JAR-FCL 2.250(a)

CPL/IR(H)
sa priznatom JAR-FCL ATPL(H) teorijom

Ne primjenjuje se

 

CPL/IR(H)

>500 kao PIC na helikopterima s jednim članom posade

nema

CPL/IR(H) s ovlaštenjima za tip ograničenim za jednopilotne helikoptere

Postizanje višepilotnog ovlaštenja kako je propisano u JAR-FCL 2.2240

(h)

CPL/IR(H)

<500 kao PIC na helikopterima s jednim članom posade

demonstrirati zakonodavcu znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u AMC FCL 2.470(a)

kao (4)(h)

(i)

CPL(H)

>500 kao PIC na helikopterima s jednim članom posade

(noćno letenje ako je primjenjivo)

CPL(H) s ovlaštenjima za tip ograničenim za jednopilotne helikoptere

(j)

CPL(H)

<500 kao PIC na helikopterima s jednim članom posade

(noćno letenje ako je primjenjivo)
demonstrirati zakonodavcu znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u AMC FCL 2.470(a)

kao (4)(j)

(k)

PPL/IR(H)

75 sati u skladu sa IFR

noćno letenje, ako noćno letenje nije ukljućeno u instrumentalni rate

PPL/IR(H)
(IR ograničen na PPL)

demonstrirati zakonodavcu znanje planiranja leta i performansi kako je propisano u AMC FCL 2.470(a)

(l)

PPL(H)

75 sati na helikopteru

dokazati upotrebu radionavigacijskih sredstava

PPL(H)

 

(m)

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.005 (nastavak)

 

* Imatelj CPL koji već posjeduje ovlaštenje za tip helikoptera s više članova letačke posade, ne treba polagati ispite iz ATPL teorijskog znanja sve dok leti na istom (tom) tipu helikoptera, ali mu se neće priznati teorija za ATPL za JAR-FCL dozvolu. Ako se traži ovlaštenje za drugi tip višepilotnog helikoptera, mora položiti teorijski ispit iz poznavanja JAR-FCL ATPL(H) u državi članici JAA, koja je izdala dozvolu.

 

2 Prijevod ovlaštenja instruktora leta

Nacionalno ovlaštenje ili privilegije koje ima

Iskustvo

Dodatni zahtjevi JAA

Zamjena s JAA ovlaštenjem

(1)

(2)

(3)

(4)

FI(H)/IRI(H)/TRI(H)

kako je potrebno po JAR-FCL 2 za odgovarajuće osposobljavanje

demonstrira znanje odgovarajućih dijelova JAR-FCL i JAR-OPS kako je propisano u AMC FCL 2.005 i 2.015

FI(H)/IRI(H)/TRI(H)*

 

 

 * Instuktori države članice JAA koji zadovoljavaju sve zahtjeve za zamjenu, ali nisu u mogućnosti ishoditi odgovarajuće JAR-FCL dozvole/ovlaštenja zbog trenutnog statusa implementacije njihove države koja je dozvolu izdala, mogu biti prihvaćeni za izvršenje školovanja za JAR-FCL dozvolu i/ili ovlaštenja.

 

 

3 SFI (Sinthetic flight instructor) odobrenje

Odobrenje za instruktora na sintetičkom trenažeru, što ga je izdala država članica JAA, a u skladu s nacionalnim zakonima te države, može se zamijeniti JAR-FCL ovlaštenjem, ako se iskustvo imatelja ovlaštenja podudara s potrebnim iskustvom i ostalim uvjetima navedenim u tablici:

Nacionalno odobrenje koje ima

Iskustvo

Dodatni zahtjevi JAA

Zamjena JAA odobrenjem

(1)

(2)

(3)

(4)

SFI(H)

>1000 sati kao pilot u MPH

(i) ima ili je imao profesionalnu dozvolu pilota helikoptera izdanu od države članice JAA ili profesionalnu dozvolu koja nije u skladu sa JAR-FCL prihvatljivu nadležnom tijelu (ii) uspješno završio obuku na simulatoru za određeni tip helikoptera uključujući i MCC

SFI(H)

SFI(H)

3 godine skorašnjeg iskustva kao SFI prihvatljivo nadležnom tijelu

da je završio obuku na simulatoru za određeni tip uključujući MCC

SFI(H)

 

Ovo ovlaštenje se daje najviše na tri godine.

Daljnje produljenje ovlaštenja ovisit će o ispunjenju uvjeta propisanih u JAR-FCL 2.415.

SEKCIJA 1                                                                                                                                      JAR FCI.2 Pododjeljak A

Dodatak 1 JAR-FCL 2.015

Minimalni uvjeti za validaciju pilotskih dozvola iz država koje nisu članice JAA

(vidi JAR-FCL 2.015)

1 Pilotska dozvola koja je izdana u državi koja nije članica JAA može se validirati u državi članici JAA po slijedećim uvjetima:

Pilotske dozvole za profesionalno prometno letenje i ostale profesionalne aktivnosti

2 Pilotska dozvola izdana od države koja nije članica JAA, a u skladu s ICAO Dodatak 1, može se validirati u skladu s uvjetima zemlje članice JAA, da bi se odobrilo letenje (osim osposobljavanja) na helikopterima registriranim u toj zemlji članici JAA. Da bi se validirala takva dozvola, imatelj mora:

(a) obaviti provjeru praktične osposobljenosti, udovoljiti uvjetima ovlaštenja za tip ili klasu prema JAR-FCL 2.245 za odgovarajuće privilegije koje mu dozvola daje;

(b) dokazati nadležnom tijelu da posjeduje znanje dijelova JAR-OPS i JAR-FCL (vidi AMC FCL 2.005 i 2.015);

(c) dokazati znanje engleskog jezika u skladu s JAR-FCL 2.200;

(d) posjedovati važeće JAR-FCL svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti – Kategorija 1 (Class 1);

(e) udovoljavati svim dodatnim uvjetima koje zemlja članica JAA smatra potrebnim;

(f) ispunjavati uvjete potrebnog iskustva propisane u stupcu (2) tablice u odnosu na uvjete validacije određene u stupcu (3).

Dozvola koju posjeduje

Ukupan nalet

Validacija po uvjetima

 

(1)

(2)

(3)

 

ATPL(H)

>1000 sati kao PIC na helikopterima s više članova posade

Komercijalni zračni prijevoz helikopterima s više članova posade kao PIC

(a)

ATPL(H)ili
CPL(H)/IR*

>1000 sati kao PIC ili kopilot na helikopterima s više članova posade

Komercijalni zračni prijevoz helikopterima s više članova posade kao kopilot.

(b)

CPL(H)/IR

>1000 sati kao PIC u profesionalnom zračnom transportu od stjecanja IR ovlaštenja

Komercijalni zračni prijevoz helikopterima s jednim članom posade kao PIC

(c)

CPL(H)

>700 sati na helikopterima različitim od onih certificiranih pod JAR-27/29, uključujući 200 sati u aktivnosti za koje se traži validacija i 50 sati u tom svojstvu u zadnjih 12 mjeseci

Letenje na helikopterima različitim od onih za profesionalni zračni transport

(d)

 

* Imatelj CPL/IR koji leti na helikopterima sa više članova letačke posade treba demonstrirati ICAO–ATPL potrebno znanje za validaciju.

Dozvola privatnog pilota sa Instrumentalnim ovlaštenjem

3 Dozvola privatnog pilota sa ovlaštenjem za instrumentalno letenje izdana u skladu ICAO Annex 1 od strane države ne-članice JAA može biti validirana po uvjetima države članice JAA u svrhu odobrenja letenja (osim davanja letačkih instrukcija) na helikopterima registriranim u toj državi članici JAA. Za validaciju takve dozvole imatelj treba:

a) napraviti provjeru praktične osposobljenosti (skill test), sve sekcije sa provjere koje se rade za tip, a u skladu s Dodacima 1 i 3 JAR-FCL 2.240

Dodatak 1 JAR-FCL 2.015 (nastavak)

b) udovoljiti zahtjevima nadležnog tijela za znanjem u skladu sa pododjeljkom J, iz slijedećih područja; Zrakoplovni propisi, Zrakoplov­ni meteorološki kodovi (predmet broj 050 10 03 01), Planiranje leta i performanse (IR) (predmet broj 030 00 00 00), Ljudske sposobnosti (predmet broj 040 00 00 00), a u skladu sa zahtjevima iz dodatka 1 JAR-FCL 2.470

c) pokazati znanje engleskog jezika u skladu sa JAR-FCL 2.200

d) najmanje posjedovati važeću JAR medicinsku svjedodžbu kategorije 2, uključujući zahtjeve sluha u skladu sa JAR-FCL 3.355(b)

e) posjedovati R/T privilegiju prihvatljivu nadležnom tijelu

f) zadovoljiti zahtjeve iskustva kao što je prikazano u stupcu 2 sljedeće tablice

Dozvola koju posjeduje

Ukupno letačko iskustvo.

(1)

(2)

PPL(H)/IR

više od 100 sati instrumentalnog naleta kao PIC

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.015

Zamjena dozvole PPL(H), izdane u državi ne-članici JAR-a, u JAR-FCL PPL(H)

vidi JAR-FCL 2.015 (c)(2)

Minimalni zahtjevi za promjenu PPL(H), izdanu u državi ne-članici JAR-a, u JAR–FCL dozvolu su:

a) kandidat mora imati dozvolu izdanu u skladu sa ICAO Annex 1;

b) kandidat mora imati minimalno JAR-FCL zdravstvenu svjedodžbu kategorije 2;

c) kandidat mora imati R/T privilegiju prihvatljivu nadležnom tijelu,

d) kandidat mora zadovoljiti zahtjeve iz tablice ispod:

Nacionalna dozvola

Zahtjevi iskustva

Daljnji JAA zahtjevi

Važeća nacionalna ICAO

PPL(H)

100 ili više sati kao pilot

helikoptera

a) položiti pismeni test iz Zrakoplovnih propisa i Ljudskih sposobnosti i ograničenja

b) položiti provjeru praktične osposobljenosti iz dodatka 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135 i dodatka 2 JAR-FCL 2.135

c) ispuniti potrebne zahtjeve iz pododjeljka F

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.050

Priznavanje teorijskog znanja – Spajanje instrukcija i ispitnog programa

(vidi JAR-FCL 2.050)

1 Imatelj dozvole za avione koji želi izdavanje PPL(H)

Iz AMC-FCL 2.125 Program teorijskog znanja za PPL (Helikopter), sve teme iz slijedećih naslova:

Zrakoplovni propisi, Opće poznavanje zrakoplova, Planiranje i performanse zrakoplova, Operativni postupci i Teorija letenja.

Kandidati moraju položiti teorijski ispit iz Zrakoplovnih propisa i ATC procedura kao što je određeno od strane nadležnog tijela i PPL(H) teorijsko poznavanje iz ostalih predmeta. (vidi JAR-FCL 2.130).

2. Imatelj ATPL(A) koji želi izdavanje CPL(H) ili ATPL(H) i imatelj CPL(A) sa ATPL(A) teorijskim znanjem koji traži izdavanje ATPL(H):

PREDMET: 010 ZRAKOPLOVNI PROPISI I ATC PROCEDURE

ODNOSI SE

SADRŽAJ

010 01 01 01

Let iznad područja zemalja potpisnica

010 02 00 00

Annex 8 – Plovidbenost zrakoplova

010 04 00 00

Annex 1 – Licenciranje osoblja

010 05 01 00

Annex 2 – Glavne definicije, prikladnost Pravila letenja, općenita pravila

010 09 01 01

Aerodrom/Heliodrom podaci

010 09 01 02

Vizualna navigacijska pomagala

010 09 01 05

Emergency i druge službe

 

PREDMET: 021 ZMAJ I SUSTAVI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

021 03 02 02

Tipovi konstrukcije

021 03 04 08

Operacije s pogonskim grupama i nadzor

021 03 04 09

Snaga

021 04 06 00

Sustavi za sletanje na vodu u opasnosti

021 05 00 00

Zmaj i sustavi – Helikopteri

 

PREDMET: 022 INSTRUMENTI – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

022 02 01 00

Flight director

022 02 02 00

Auto pilot

022 02 03 00

Zaštita profila leta

022 02 04 00

Sustav za povećanje stabilnosti

022 03 09 00

Sustav upozorenja za prevelike/premale rotacije rotora

022 04 03 00

Indikator broja okretaja

022 04 04 00

Mjerač potrošnje goriva

022 04 06 00

Značenje obojanih područja

022 04 10 00

Elektronski ekrani

022 04 11 00

Detekcija opiljaka

 

Dodatak 1 JAR-FCI. 2005. (nastavak)

PREDMET: 031 MASA I RAVNOTEŽA – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

031 01 01 02

Važnosti vezane za stabilnost zrakoplova (ciklična putanja/ograničenja)

031 01 02 00

Ograničanja mase i ravnoteže

031 02 01 03

Masa zrakoplova bez goriva

031 02 04 00

Utjecaj pretovara

031 03 01 05

Izražavanje udaljenosti od početne linije

031 03 02 00

»Laterala i longituda CG-a«

031 03 04 00

Područje utovara, utovar u kretanju, potpora

 

PREDMET: 033 PLANIRANJE I PRAĆENJE LETA – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

033 01 01 01

Odabir ruta, brzina, visina i alternacija

033 01 02 01

Proračun planirane količine goriva za svako polijetanje i slijetanje i ukupna količina goriva za let

033 01 02 02

Gorivo za krug čekanja i za alternatciju

033 01 02 03

Rezerve goriva

033 01 02 04

Ukupni zahtjevi za gorivo za let

033 01 02 05

Zapis o gorivu leta

033 01 03 04

Revizija očekivanih rerzervi goriva

033 01 03 04

Jednostavni zapis o gorivu

033 06 00 00

Praktično kompletiranje plana leta

033 07 00 00

Prekomorska ili udaljena područja operacija

 

PREDMET: 034 PERFORMANSE – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

034 00 00 00

Performanse – Helikopteri

 

PREDMET: 071 OPERATIVNI POSTUPCI – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

071 00 00 00

Operacijske procedure – Helikopteri

 

PREDMET: 082 TEORIJA LETENJA – HELIKOPTERI

ODNOSI SE

SADRŽAJ

082 00 00 00

Teorija letenja – Helikopteri

 

Dodatak 1a JAR-FCL 2.055

Organizacije za letačku obuku za stjecanje dozvole ili ovlaštenja

(vidi JAR-FCL 2.055)

(vidi AMC FCL 2.261(c)(2))

(vidi IEM br. 1 JAR-FCL 2.055)

(vidi IEM br. 2 JAR-FCL 2.055)

(vidi IEM br. 3 JAR-FCL 2.055)

 

UVOD

 

1 Organizacija za letačku obuku (Flying Training Organisation (FTO)) organizacija je s potrebnim osobljem, opremom i prikladnim okruženjem za letačku obuku i/ili za osposobljavanje na uređaju za vježbanje letenja i teorijsko osposobljavanje za određene programe osposobljavanja.

 

2 FTO koja se želi baviti odobrenim osposobljavanjem u skladu s JAR-FCL-om mora ishoditi odobrenje od nadležnog tijela. Takvo će odobrenje nadležno tijelo zemlje članice JAA dati jedino:

(a) ako nadležno tijelo može provoditi JAR-FCL propise; i

(b) ako FTO ispunjava sve uvjete propisane u JAR-FCL.

Ovaj Dodatak daje uvjete za izdavanje, obnavljanje i izmjene odobrenja FTO-a. FTO mora ispuniti samo one uvjete koji su vezani uz tip obuke koju ona pruža.

 

DOBIVANJE ODOBRENJA

3 FTO uz zahtjev za rad, nadležnom tijelu mora priložiti programe osposobljavanja i rada u skladu s točkom 32. Da bi se osigurala usuglašenost s odgovarajućim JAR-FCL propisima, FTO mora uspostaviti postupke prihvatljive nadležnom tijelu. Postupci trebaju sadržavati i sustav kvalitete (vidi AMC FCL 2.055 i IEM FCL No. 1 JAR-FCL 2.055), koji jednostavno otkriva i otklanja nedostatke unutar FTO-a. Nadležno tijelo će poslije razmatranja zahtjeva, provjeriti FTO kako bi se osiguralo da ispunjava uvjete propisane u ovom Dodatku. U slučaju zadovoljavajuće provjere, ovlaštenje za FTO će se u početku dati na jednu godinu, a produženje ovlaštenja može se odobriti na rok valjanosti do tri godine.

Nadležno tijelo nije obvezno izdati ovlaštenje za FTO izvan države članice JAA ako nema dovoljan broj stručnog osoblja ili ako cijena koštanja procesa zamolbe i odobrenja i inspekcije nepovoljno optereti nadležno tijelo.

4 Sva će se osposobljavanja odobriti (vidi IEM FCL 2.055 (još je u izradi))

5 Nadležno tijelo će nadgledati kvalitetu osposobljavanja i provjeravati školske letove s učenicima. Prilikom posjeta, FTO je obvezan dati pristup dosjeima, dokumentima s odobrenjima, tehničkim dnevnicima, predavanjima, bilješkama s predavanja, bilješkama s briefinga i ostalom odgovarajućem materijalu. FTO može od nadležnog tijela dobiti kopiju izvješća o izvršenoj posjeti.

6 Nadležno tijelo će ovlaštenje promijeniti, suspendirati ili opozvati, ako koji od uvjeta za stjecanje odobrenja nije na odobrenoj razini.

7 Nadležno tijelo mora odobriti FTO-u svaku promjenu u odobrenom programu za obuku, operaciju ili osposobljavanje prije nego se promjena uključi u program. FTO nije dužan obavijestiti nadležno tijelo o manjim promjenama koje se odnose na svakodnevne (day-to-day) operacije. Ako postoji sumnja o veličini promjene, o tome treba obavijestiti nadležno tijelo.

8 FTO može zaključiti ugovor o osposobljavanju s drugim organizacijama za obuku ili koristiti druge aerodrome kao alternativne baze kao dio osnovne organizacije osposobljavanja, no nadležno tijelo to mora odobriti.

Dodatak 1a JAR-FCL 2.055 (nastavak)

 

FINANCIRANJE

9 (a) FTO mora dokazati nadležnom tijelu da je osigurao dovoljno sredstava za provođenje obuke i osposobljavanja uz odobreni standard.

(b) FTO mora odrediti osobu prihvatljivu nadležnom tijelu koja će uvjeriti nadležno tijelo da su financijska sredstva koja su na raspolaganju dovoljna da se obavi školovanje uz odobreni standard. Ta osoba je odgovorni rukovoditelj (accountable manager).

 

MENADŽMENT I OSOBLJE

10 Upravljačka struktura mora osigurati nadzor svih struktura osoblja koje će obaviti osobe koje imaju iskustvo i kvalitete potrebne za osiguranje i održavanje visokog standarda osposobljavanja. Detalji o upravljačkoj strukturi i njihova osobna odgovornost mora biti sadržana u Operativnom priručniku FTO-a.

11 FTO mora dokazati nadležnom tijelu da ima zaposlen dovoljan broj kvalificiranih, stručnih ljudi. Za integrirana osposobljavanja, trebaju biti zaposlena tri čovjeka, i to puno radno vrijeme, na sljedećim radnim mjestima:

šef školstva (Head of Training(HT))

voditelj letačke obuke (Chief Flying Instructor (CFI))

voditelj zemaljske obuke (Chief Ground Instructor (CGI)).

Za modularne obuke i osposobljavanja, ova radna mjesta se mogu kombinirati i upotpuniti s jednom ili dvije osobe, zaposlene puno radno vrijeme ili dio radnog vremena, ovisno o potrebama i gustoći osposobljavanja. Najmanje jedna osoba mora biti zaposlena puno radno vrijeme.

12 Broj instruktora koji su zaposlenih za dio radnog vremena, nadležno tijelo će prihvatiti u skladu s potrebama i količini osposobljavanja.

13 Odnos broja učenika, prema broju instruktora, isključujući HT, ne smije prijeći 6:1. Broj učenika u grupi tijekom teorijskog osposobljavanja ne smije biti veći od dvanaest kako bi se omogućila visoka razina nadgledanja i praktičnog osposobljavanja.

 

ŠEF ŠKOLSTVA (Head of training (HT))

14 HT je odgovoran za osiguranje cjelovitosti praktičnog dijela osposobljavanja, osposobljavanja na sintetičkom uređaju, teorijskog osposobljavanja i provjeravanje napredovanja svakog učenika pojedinačno. HT mora imati veliko praktično iskustvo u svojstvu instruktora za osposobljavanje profesionalnih pilota i posjedovati osobine potrebne za uspješno vođenje i rukovođenje organizacijom. HT mora imati, ili je imao, dozvolu profesionalnog pilota helikoptera i ovlaštenja izdanih u skladu s ICAO Dodatak 1, u vezi sa osposobljavanjima i tečajevima koje organizacija provodi, i to najmanje tri godine prije nego prvi put postane HT.

 

VODITELJ LETAČKE OBUKE (Chief flying instructor (CFI))

15 CFI je odgovoran za nadgledanje instruktora letenja i instruktora na sintetičkom uređaju radi usklađivanja osposobljavanja u letenju i na sintetičkom uređaju. CFI mora:

(a) posjedovati najvišu profesionalnu dozvolu sukladno obuci i školi letenja koja se provodi u organizaciji;

(b) posjedovati ovlaštenja u skladu s obukama koje se provode u organizaciji;

(c) posjedovati ovlaštenje instruktora na barem jednom tipu helikoptera koji se koristi u programu obuke; i

(d) imati nalet od 1000 sati u svojstvu zapovjednika zrakoplova i najmanje 750 sati naleta u svojstvu instruktora letenja, u vezi s tečajevima i obukama koje provodi, od kojih samo 200 sati može biti na uređajima za vježbanje letenja.

Dodatak 1a JAR-FCL 2.055 (nastavak)

 

INSTRUKTORI LETENJA, OSIM INSTRUKTORA NA SINTETIČKOM UREĐAJU

16 Instruktor mora imati:

(a) dozvolu profesionalnog pilota helikoptera s ovlaštenjima koja su u vezi s obukom koju provode;

(b) ovlaštenje instruktora koje je u vezi s dijelom osposobljavanja koje provodi (npr. instruktor za obuku za ovlaštenje za instrumentalno letenje, instruktori letenja, instruktor na tipu/klasi helikoptera, itd.);

(c) odobrenje nadležnog tijela za provođenje određene obuke u FTO-u (vidi JAR-FCL 2.300).

17 Nadležno tijelo će utvrditi maksimalni nalet, najveći broj radnih sati i dužinu minimalnog odmora između dužnosti instruktora.

 

INSTRUKTOR NA SINTETIČKOM TRENAŽERU LETA

18 Za provođenje osposobljavanja na FTD i FNPT I instruktor mora imati ili je imao 3 godine profesionalnu dozvolu i ovlaštenje prije prvog imenovanja izuzev za SFI koji ima odobrenje prema točki 3 Dodatka 1 JAR-FCL 2.005 primjereno školovanjima za koja je određen da provodi i posjeduje iskustvo u školovanju.

Za osposobljavanje na simulatoru leta i/ili FNPT II, instruktor mora imati FI(H) ovlaštenje, TRI(MPH) ovlaštenje ili SFI(H) ovlaštenje.

 

VODITELJ TEORIJSKE OBUKE (CHIEF GROUND INSTRUCTOR (CGI))

19 CGI mora nadgledati sve instruktore teorijske obuke i skrbiti za usklađivanje svih teorijskih osposobljavanja. CGI mora imati praktično iskustvo u zrakoplovstvu te završen tečaj za obuku i tehniku osposobljavanja ili imati veliko prijašnje iskustvo u teorijskom obrazovanju.

 

NASTAVNIK TEORIJSKE OBUKE

20 Nastavnik teorijske obuke za predmete potrebne pri stjecanju dozvola i ovlaštenja mora imati prikladno iskustvo u zrakoplovstvu i mora prije imenovanja dokazati svoju sposobnost te obaviti ispitno predavanje temeljeno na materijalu koji je sam pripremio, o temama koje su mu zadane.

 

ZAPISI I DOSJEI

21 FTO je obvezan uz pomoć odgovarajućega administrativnog osoblja održavati i najmanje na pet godina pohraniti sljedeće dokumente:

(a) detalje o osposobljavanju svakog učenika na zemlji, u zraku i na uređaju za vježbanje letenja;

(b) detaljna i redovita izvješća o napredovanju učenika koja uključuju i procjenu instruktora o učeniku, redovite provjere u letu i ispite iz teorije;

(c) osobne informacije, npr. datum isteka liječničke svjedodžbe, ovlaštenja, itd.

22 Obrasci zapisnika o osposobljavanju učenika moraju biti pobliže određeni u priručniku za osposobljavanje.

23 FTO mora na zahtjev nadležnog tijela dostaviti zapisnike i izvješća o osposobljavanju

Dodatak 1a JAR-FCL 2.055 (nastavak)

PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA

24 Za svaku vrstu osposobljavanja u FTO-u mora postojati Program osposobljavanja. Program osposobljavanja mora sadržavati detaljno opisane faze teorijskog i praktičnog osposobljavanja, tjedan po tjedan ili po fazama, popis vježbi i sažeti program. Naročito u osposobljavanju sintetičkim trenažerom letenja i teorijskoj obuci, osposobljavanje treba biti usklađeno po fazama, tako da učenici mogu stečeno teorijsko znanje iskoristiti u praktičnom osposobljavanju. Treba osigurati da se problemi nastali prilikom osposobljavanja mogu u daljnjem osposobljavanju riješiti. Sadržaj i dijelove programa osposobljavanja mora odobriti nadležno tijelo.

 

HELIKOPTERI ZA OSPOSOBLJAVANJE

25 Treba osigurati odgovarajući broj helikoptera prikladnih za osposobljavanje. Svaki helikopter mora biti opremljen dvostrukim osnov­nim komandama za upravljanje zrakoplovom. Komande za upravljanje zrakoplovom koje se prebacuju, ne mogu se prihvatiti. U floti moraju, u skladu sa osposobljavanjem koje se provodi, biti helikopteri na kojima se može demonstrirati let u uvjetima autorotacije, helikopteri prikladno opremljeni za simuliranje uvjeta leta bez vanjske vidljivosti te helikopteri s odgovarajućom opremom za instrumentalno školovanje i provjere za IR(H). Na raspolaganju mora biti odgovarajući broj helikoptera odobrenih za IFR.

26 Za osposobljavanje se moraju koristiti samo helikopteri koje je odobrilo nadležno tijelo.

 

AERODROMI

27 Osnovni aerodrom ili aerodrom-baza, i alternativni aerodrom-baza, na kojima se osposobljavanja provode moraju ispuniti sljedeće zahtjeve:

(a) najmanje jednu poletno-sletnu stazu ili područje za polijetanje koje dopušta školskom helikopteru normalno polijetanje ili slijetanje na maksimalnoj težini polijetanja ili maksimalno dopuštenoj težini slijetanja i autorotaciju sa slijetanjem:

(i) u uvjetima bez vjetra (ne više od 4 čvora) i temperaturi jednakoj najvišoj temperaturi u najtoplijem mjesecu u godini u području gdje se aerodrom nalazi,

(ii) nadvisivanje svih prepreka u području putanje uzlijetanja za najmanje 50 ft,

(iii) uz propisano rukovanje motorom, stajnim trapom (ako postoji) koje proizvođač helikoptera preporuča,

(iv) s mirnim prijelazom od brzine polijetanja uz ubrzanje do brzine najboljeg penjanja bez posebnih vještina ili tehnika pilotiranja;

(b) indikator vjetra koji je vidljiv na razini zemlje s krajeva svake staze, područja polijetanja i slijetanja;

(c) stalno električno osvjetljenje staze i područja polijetanja i slijetanja ako se koristi za osposobljavanje u noćnom letenju;

(d) službu kontrole leta, osim ako se uz odobrenje nadležnog tijela uvjeti sigurnosti tijekom osposobljavanja mogu zadovoljiti nekim drugim načinom komunikacije zrak/zemlja.

28 Mora biti na raspolaganju područje za:

– ograničeno područje za trening,

– područje za simuliranje autorotacije,

– operacije na neravnom terenu.

Dodatak 1a JAR-FCL 2.055 (nastavak)

SMJEŠTAJ POGODAN ZA PLANIRANJE LETAČKIH AKTIVNOSTI

29 Na raspolaganju moraju biti:

(a) operativna prostorija sa sredstvima za nadzor letačkih operacija;

(b) soba(e) za planiranje letova sa sljedećom opremom:

– prikladnim važećim mapama i kartama,

– važećim AIS informacijama,

– važećim meteorološkim izvješćem,

– komunikacijom sa službom kontrole letenja (ATC) i operativnom prostorijom,

– kartama koje prikazuju standardne rute,

– kartama koje prikazuju aktivna zabranjena, opasna i ograničena područja,

– bilo koja druga oprema koja se odnosi na sigurnost leta.

(c) dovoljan broj odgovarajuće velikih prostorija za briefinge;

(d) prikladnu(e) prostoriju(e) za upravno i kontrolno osoblje i prostorije koje omogućuju instruktorima pisanje izvješća o studentu, dosje, itd.

(e) namještenu prostoriju(e) za instruktore i studente.

PROSTOR ZA ODRŽAVANJE TEORIJSKE OBUKE

30 Na raspolaganju mora biti slijedeći prostor namijenjen za teorijsko osposobljavanje:

(a) odgovarajuća učionica koja prima broj učenika koji se školuje,

(b) odgovarajuća oprema za demonstraciju, koja nadopunjuje teorijsku nastavu,

(c) prostorija opremljena za testiranje i osposobljavanje iz radiokomunikacije,

(d) knjižnica koja ima dovoljan broj stručnih knjiga da pokriva gradivo,

(e) prostorije za instruktore.

UVJETI ZA PRISTUPANJE OBUCI

31 Učenik primljen na osposobljavanje mora imati važeću liječničku svjedodžbu za dozvolu za koju se školuje i mora zadovoljiti uvjete primanja na obuku koje je propisala FTO, a odobrilo nadležno tijelo.

PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA I OPERATIVNI PRIRUČNIK

32 Program osposobljavanja mora odrediti standarde, ciljeve školovanja za svaku fazu za koju se zahtijeva da učenik zadovolji i mora uključiti sljedeće:

Dio 1. – Plan školovanja

Dio 2. – Pripremu i vježbe u zraku

Dio 3. – Letačko školovanje na sintetičkom uređaju

Dio 4. – Instrukcije teorijskog znanja

Za sljedeće upute vidi IEM br. 3 JAR-FCL 2.055

33 Operativni priručnik mora imati propisane odgovarajuće informacije za određenu grupu zaposlenika, npr. instruktore letenja, instruktore letenja na sintetičkim simulatorima leta, nastavnike teorije, operativno osoblje osoblje za održavanje i mora uključiti slijedeće:

(a) opće upute,

(b) tehničke upute,

(c) rute,

(d) školovanje osoblja.

Za daljnje upute vidi IEM br. 3 JAR-FCL 2.055

Dodatak 1b JAR-FCL 2.055

Djelomično školovanje izvan zemlje članice JAA

(vidi JAR-FCL 2.030)

(vidi JAR-FCL 2.055(a)(1))

(vidi JAR-FCL 2.485)

(vidi Dodatak 1a JAR-FCL 2.055)

(vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.300)

 

FTO može provoditi djelomično osposobljavanje izvan zemlje članice JAA ako osigura sljedeće:

(a) Osigurati da su zahtjevi iz ovog dodatka ispunjeni. Ukoliko nadležno tijelo smatra mogućom odgovarajuću inspekciju, osposobljavanje će biti ograničeno na sve dijelove ATP(H) integralnog kursa (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.300)

(b) Provjera navigacije u fazi 2 u ATP(H) integralnom kursu može biti vođena od strane lokalnog instruktora koji nije direktno povezan s kandidatovim osposobljavanjem, uz uvjet da instruktor posjeduje odgovarajuću JAR-FCL dozvolu sa FI povlasticama. Nakon završetka zahtjevanog osposobljavanja provjera vještine za CPL(H) u ATP(H) integriranom osposobljavanju može biti provedena s lokalnim ispitivačem (FE (H)) uz uvjet da je ispitivač ovlašten sukladno JAR-FCL 2 Pododjeljkom I i potpuno neovisan o FTO, osim ako se nadležno tijelo u pismenoj formi nije odredilo drugačije.

(c) Provjeravanje vještine za instrumentalno ovlaštenje bit će provedeno u zemlji članici JAA čije nadležno tijelo odobrava školovanje. Ukoliko FTO želi osigurati školovanje za instrumentalno ovlaštenje izvan zemlje članice JAA bit će potrebno definirati pripremu za odobrene kurseve uključujući aklimatizacijsko letenje u zemlji članici JAA čije nadležno tijelo odobrava školovanje prije nego bilo koji student započne provjeravanje za instrumentalno ovlaštenje.

(d) Instrukcije za ATPL teorijsko znanje mogu biti dobivane od FTO koja provodi odobreno školovanje izvan zemlje članice JAA. Provjera teorijskog znanja za izdavanje dozvole ili ovlaštenja bit će provedena od strane nadležnog tijela zemlje koje izdaje dozvolu (vidi JAR-FCL 2.485). Priprema za provjeru (vidi JAR-FCL 2.030) mora biti pažljivo razmotrena obzirom na osposobljavanje izvan zemlje članice JAA.

(e) Instrukcije mogu biti dobivene pod direktnim nadzorom CFI(H) ili nominiranim zamjenikom koji posjeduje JAR-FCL dozvolu i instruktorsko ovlaštenje kako je definirano u paragrafu 15 Dodatka 1a JAR-FCL 2.055, koji mora biti nazočan tijekom osposobljavanja u zemlji koja nije članica JAA.

Dodatak 1c JAR-FCL 2.055

Dodatni zahtjevi za školovanje u FTO čije se glavno mjesto rada i registrirano sjedište nalazi izvan država članica JAA

(vidi JAR-FCL 2.055(a)(2))

(vidi dodatak 1a JAR-FCL 2.055)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.300)

 

PROCEDURA ODOBRENJA

1 FTO čije se glavno mjesto rada i registrirano sjedište nalazi izvan država članica JAA, a želi školovati za JAR-FCL dozvole i pripadajuća ovlaštenja, treba tražiti odobrenje za ta školovanja od nadležnog tijela bilo koje punopravne države članice JAA. To odobrenje će se odnositi na:

(a) FTO mora zadovoljiti zahtjeve iz Dodatka 1a JAR-FCL 2.055 i sve dodatne zahtjeve iz ovog Dodatka; i

(b) Nadležno tijelo kojemu je predan zahtjev za odobrenje školovanja može odbaciti svoju pravnu odgovornost za proceduru odobravanja i prikladni nivo nadzora kao što je propisano JAA propisima. Trošak i procedura odobravanja i nadzora ne smije biti na teret nadležnog tijela.

(c) Nadležno tijelo može osigurati prikladnu nadležnost nad FTO za vrijeme procedure dobivanja odobrenja i poduzeti potrebna školovanja.

(d) Nadležno tijelo države ne-članice JAA, u kojoj FTO ima glavno mjesto rada i registrirano sjedište, može pomoći nadležnom tijelu države članice JAA u proceduri odobravanja i može osigurati nadzor nad školovanjima ako je to dogovoreno između JAA i te države ne-članice JAA.

2 Nakon provedenog nadzora i zadovoljenja potrebnih uvjeta, odobrenje će FTO-u biti izdano na period od jedne godine, produljenje odobrenja može biti izdano za idući period od jedne godine.

 

NADLEŽNOST

3 U smislu odobrenja za rad FTO-u, termin »prikladna nadležnost« znači da nadležno tijelo države koja je izdala odobrenje, mora biti u mogućnosti:

(a) izvršiti početni i redoviti nadzor nad FTO, koji se nalazi u državi ne-članici JAA, a u svrhu osiguranja rada u skladu sa zahtjevima JAR-FCL; i

(b) izvršiti provjere u letu i ostale provjere standardizacije, koje je odredilo nadležno tijelo koje je izdalo odobrenje; i

(c) da u skladu sa svojim odgovornostima za izdavanje, vrši: promjene, ukidanje ili opoziv odobrenja, a u skladu sa primjenjivim zakonom države članice JAA koja je odobrenje izdala.

Nadležno tijelo koje je izdalo odobrenje može, ako je to dogovoreno između JAA i države ne-članice JAA u kojoj FTO ima glavno mjesto rada i registrirano sjedište, dodijeliti odgovornost, za izvršenje paragrafa 3(a) ovog članka, nadležnom tijelu države ne-članice JAA.

 

ŠKOLOVANJA KOJA PROVODI FTO ZA PROFESIONALNE DOZVOLE I OVLAŠTENJA

4 Ako su zahtjevi iz ovog Dodatka zadovoljeni, odobrenje se može izdati od strane nadležnog tijela ako je pritom osigurana mogućnost nadzora, a uskladu sa JAA pravilima.

5 Provjera praktične osposobljenosti za IR ovlaštenje će biti napravljena u državi članici JAA koja je izdala odobrenje za školovanje. FTO će uz odobreno školovanje morati osigurati i letenje za prilagodbu, unutar države članice JAA koja je odobrenje izdala ili bilo koje druge države članice JAA ako to odobri nadležno tijelo koje je izdalo odobrenje, prije nego kandidat pristupi provjeri praktične osposobljenosti za IR ovlaštenje sa ispitivačem kojeg je odobrilo nadležno tijelo koje je izdalo odobrenje.

 

Dodatak 1c JAR-FCL 2.055 (nastavak)

6 Ispit napretka iz navigacije, iz dijela 2 integriranog školovanja za ATPL(H) može održati FI(H) koji se tamo nalazi, ako je odobren od nadležnog tijela i ako nije uključen u školovanje kandidata te ako ima JAR-FCL dozvolu sa FI(H) ovlaštenjem, ako je prikladno. Nakon završetka potrebnog školovanja, provjeru praktične osposobljenosti za CPL(H), a koji je dio integriranog školovanja za ATPL(H), može izvršiti FE(H) koji se tamo nalazi, ako je određen i odobren od nadležnog tijela koje je odobrenje izdalo, a u skladu sa JAR-FCL pododjeljak I i mora biti neovisan od FTO osim što mora imati pismeno odobrenje od nadležnog tijela.

 

ODOBRENJE FTO SAMO ZA ŠKOLOVANJE PPL(H) I PRIPADAJUĆA OVLAŠTENJA

7 Ako su zahtjevi iz ovog dodatka zadovoljeni nadležno tijelo može izdati odobrenje za održavanje školovanja za JAR-FCL PPL(H) i pripadajuća ovlaštenja ako nadležno tijelo može osigurati zadovoljavajući nadzor, a u skladu sa JAA pravilima.

8 Helikopteri, letilišta i navigacijske rute koje će se koristiti za PPL(H) školovanje moraju biti prihvatljivi nadležnom tijelu koje je izdalo odobrenje.

9 Nakon završetka potrebnog školovanja za PPL(H) provjeru praktične osposobljenosti može napraviti FE(H) koji se tamo nalazi ako je odobren od nadležnog tijela i ako nije sudjelovao u letačkom dijelu školovanja kandidata.

10 Operativno i letačko uputstvo zahtjevano dodatkom 1a JAR-FCL 2.055, može, za FTO koji radi školovanja samo za PPL(H) i pripadajuća ovlaštenja, biti kombinirano i sadržavati samo informacije bitne za školovanje za PPL(H).

 

TEORIJSKO ZNANJE

11 Teorijsko školovanje može biti održano u FTO po odobrenom programu izvan Države članice JAA. Teorijski ispiti za izdavanje dozvole ili ovlaštenja moraju biti održani od strane nadležnog tijela koje je odobrenje za školovanje izdalo. (vidi JAR-FCL 2.485)

Dodatak 2 JAR-FCL 2.055

Organizacije za obuku za tip (za izdavanje ovlaštenja za tip imateljima pilotske dozvole)

(vidi JAR-FCL 2.261(c) i (d) za odobrenje tečaja)

(vidi IEM br. 1 to JAR-FCL 2.055)

(vidi IEM br. 2 to JAR-FCL 2.055)

(vidi IEM br. 3 to JAR-FCL 2.055)

(vidi AMC FCL 2.261(c)(2))

(vidi JAR-FCL 2.055)

 

UVOD

1 Organizacija za osposobljavanje za tip helikoptera (Type Rating Training Organization (TRTO) je organizacija s osobljem i opremom za osposobljavanje na tipu helikoptera i/ili MCC-osposobljavanje, i/ili osposobljavanje na uređaju za vježbanje letenja, i, ako se to zahtijeva, za teorijsku obuku za određene programe osposobljavanja.

2 TRTO koja želi ponuditi osposobljavanje koje zadovoljava JAR-FCL standarde i propise treba za to dobiti odobrenje od nadležnog tijela države članice JAA-a. Takvo odobrenje će izdati nadležno tijelo države članice JAA, ako:

(a) nadležno tijelo može provoditi uvjete iz JAR-FCL,

(b) TRTO ispunjava sve propise JAR-FCL.

U ovom dodatku propisani su uvjeti za izdavanje, produljenje valjanosti i izmjenu odobrenja za TRTO

 

DOBIVANJE OVLAŠTENJA

3 TRTO koja traži ovlaštenje mora nadležnom tijelu dostaviti na uvid operativni priručnik i program osposobljavanja, uključujući sustav osiguranja kvalitete i opis shema osposobljavanja kako je propisano u stavcima 17 i 26 do 27. Poslije razmatranja prijave, provjerit će se zadovoljava li TRTO uvjete propisane u ovom Dodatku. Ako provjera zadovolji, ovlaštenje za TRTO će se izdati prvo za jednu godinu, a ponovno produženje ovlaštenja se može izdati za razdoblje ne dulje od tri godine. Nadležno tijelo nije obvezno izdati odobrenje za TRTO koje je izvan države članice JAA ako nema na raspolaganju odgovarajuće osoblje ili cijena procesa odobravanja i inspekcije predstavlja nedopušteno opterećenje za nadležno tijelo.

4 Sva osposobljavanja će se odobriti (vidi IEM FCL 2.055 (u izradi))

5 Ovlaštenje će mijenjati, suspendirati ili opozvati nadležno tijelo, ako bilo koji od uvjeta ili standarda prestane zadovoljavati minimalnu odobrenu razinu.

6 Ako TRTO želi izmijeniti odobreno osposobljavanje, njegov operativni priručnik ili program osposobljavanja, mora dobiti odobrenje nadležnog tijela prije no što se promjene provedu. TRTO ne treba obavijestiti nadležno tijelo o manjim promjenama koje se temelje na svakodnevnim operacijama. Ako postoji ikakva sumnja o tome je li predložena promjena mala, obvezno treba kontaktirati nadležno tijelo.

7 TRTO se može dogovoriti za osposobljavanje svojih kandidata s drugim školama letenja ili iskoristiti alternativne aerodrome kao dio svoje ukupne organizacije, a što je podložno odobrenju nadležnog tijela.

 

FINANCIJSKA SREDSTVA

8 (a) TRTO mora dokazati nadležnom tijelu da je dostupno dovoljno kapitala za provođenje osposobljavanja na odobrenoj razini (vidi IEM br.2 JAR-FCL 2.055)

(b) TRTO će odrediti osobu prihvatljivu nadležnom tijelu koja će uvjeriti nadležno tijelo da je na raspolaganju dovoljno kapitala za provođenje osposobljavanja na odobrenoj razini. Ta osoba bit će odgovorni rukovoditelj (accountable manager).

Dodatak 2 JAR-FCL 2.055 (nastavak)

 

INSPEKCIJA

9 U dodatku prvoj provjeri, nadležno će tijelo nadzirati TRTO da bi se uvjerilo u poštivanje JAR-a i odobrenja.

10 Tijekom posjeta, TRTO treba predočiti sve bilješke o osposobljavanju, izdana odobrenja, tehničke dnevnike i zabilješke, predavanja, zabilješke s briefinga i predavanja te sav ostali odgovarajući materijal. Kopija svih izvještaja napisanih prilikom posjeta dostavit će se tome TRTO-u.

 

MENADŽMENT I OSOBLJE

11 Upravljačka struktura mora osigurati nadzor svih struktura osoblja koje će obaviti osobe koje imaju iskustvo i kvalitete potrebne za osiguranje i održavanje visokog standarda osposobljavanja.. Detalji o upravljačkoj strukturi i njihova osobna odgovornost mora biti sadržana u Operativnom priručniku TRTO-a.

12 Šef školstva (Head of training (HT)) mora biti imenovan i prihvatljiv nadležnom tijelu. HT će snositi odgovornosti i obavljati zadaće da TRTO radi u skladu s JAR-FCL propisima. Ta je osoba izravno odgovorna nadležnom tijelu.

13 TRTO treba imati adekvatno osoblje potrebno da ispuni ciljeve škole. Zadaci svakog instruktora moraju biti određeni i dokumentirani.

 

INSTRUKTOR NA TIPU HELIKOPTERA

14 Instruktor na tipu helikoptera (Type Rating Instructor (TRI)) treba imati:

(a) profesionalnu dozvolu pilota helikoptera i ovlaštenja u skladu sa osposobljavanjem koje će provoditi;

(b) ovlaštenje instruktora na tipu helikoptera za helikoptere na kojima će provoditi obuku; ili

(c) odobrenje nadležnog tijela, za provođenje određenog osposobljavanja u TRTO (vidi JAR-FCL 2.300)

 

INSTRUKTOR NA UREĐAJU ZA VJEŽBANJE LETENJA

15 Za letačka školovanja instruktor mora imati ili je imao 3 godine dozvolu profesionalnog pilota prije prvog imenovanja izuzev za SFI koji imaju instruktorsko iskustvo koje odgovara školovanju za koje je određen i koje provodi. Za višepilotno ovlaštenje za tip i/ili MCC letačka školovanja na simulatoru letenja i/ili FTD i/ili FNPT II instruktor mora imati tri (MPH) ovlaštenje ili SFI(H) odobrenje.

 

TEORIJSKO ŠKOLOVANJE

16 Teorijsko školovanje mora biti provođeno s ovlaštenim instruktorom koji ima odgovarajuće ovlaštenje za tip ili instruktor koji ima odgovarajuće iskustvo u zrakoplovstvu i poznavanje određenog zrakoplova, npr. inženjer leta, inženjer održavanja, djelatnik letačkih operacija.

 

STANDARDI OSPOSOBLJAVANJA

17 TRTO će uspostaviti sustav da bi osigurao da centar osposobljavanja i osposobljavanje bude učinkovito i efikasno. Sustav osiguranja kvalitete mora pratiti ciljeve, politiku i postupke osposobljavanja TRTO-a.

Dodatak 2 JAR-FCL 2.055 (nastavak)

ZAPISI I DOSJEI

18 TRTO će sačuvati najmanje 5 godina, uz pomoć adekvatnog administrativnog osoblja, sljedeće zabilješke i podatke:

(a) ocjene učenika pilota prije i za vrijeme obuke;

(b) detalje o teorijskom znanju, letenju i osposobljavanju na uređaju za vježbanje letenja koje se provodilo s individualnim učenikom.

(c) osobne informacije (datum isteka liječničkog uvjerenja, ovlaštenja, itd.) koje su povezane s osobljem TRTO.

19 Format o podacima učenika na osposobljavanju treba biti određen u priručniku osposobljavanja.

20 TRTO treba podnositi izvještaje i zabilješke o osposobljavanju kako to zahtjeva nadležno tijelo.

PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA

21 Program osposobljavanja mora biti napisan za svaki tip osposobljavanja koji se nudi. Taj program mora sadržavati praktično i teorijsko osposobljavanje razdijeljeno ili po fazama ili tjedan po tjedan prezentacijama, spisak standardnih vježbi i skraćeni sadržaj. Osposobljavanje na uređaju za vježbanje letenja i teorijsko osposobljavanje mora biti tako raspoređeno po fazama da osigura učeniku u praktičnom letačkom dijelu osposobljavanja uporabu znanja stečenog osposobljavanjem na zemlji. Mora osigurati da se problemi na koje se naiđe tijekom osposob­ljavanja mogu razjasniti u tijeku letačke obuke.

HELIKOPTERI ZA OSPOSOBLJAVANJE

22 Svaki helikopter treba biti opremljen kako je to propisano u specifikacijama osposobljavanja koje se odnose na postojeće odobrene tečajeve.

OPREMA ZA LETAČKU OBUKU

23 Moraju se osigurati odgovarajući objekti i oprema za osposobljavanje.

UVJETI ZA OSPOSOBLJAVANJE

24 TRTO će biti odgovorna da učenici zadovoljavaju najosnovnije uvjete za osposobljavanje za ovlaštenje za tip helikoptera koji su propisani u JAR-FCL 2.250.

OPERATIVNI PRIRUČNIK I PROGRAM OSPOSOBLJAVANJA

25 TRTO mora osigurati i dopunjavati operativni priručnik i program osposobljavanja koji sadrže informacije i instrukcije koje omogućuju osoblju obavljati svoja zaduženja i davati smjernice učenicima kako da se usklade sa zahtjevima osposobljavanja. TRTO mora dati osoblju, i učenicima, ako je to potrebno, na uvid informacije koje su napisane u operativnom priručniku i programu osposobljavanja i TRTO-ovu odobrenu dokumentaciju. Mora se odrediti postupak donošenja izmjena te način kontrole.

Dodatak 2 JAR-FCL 2.055 (nastavak)

26 Program osposobljavanja će postaviti standarde i ciljeve osposobljavanja, za svaku fazu osposobljavanja što ih svaki učenik mora zadovoljiti kvalifikacijske uvjete za svaki tečaj, kao što je propisano, uključujući:

Dio 1 – Plan školovanja

Dio 2 – Pripremu i vježbe u zraku

Dio 3 – Letačko školovanje na sintetičkom uređaju

Dio 4 – Instrukcije teorijskog znanja

Za sljedeća objašnjenja vidi IEM br.3 JAR-FCL 2.055

27 Operativni priručnik mora sadržavati odgovarajuće podatke o određenim grupama zaposlenika, npr. Type Rating Instructor (TRI), Synthetic Flight Instructor (SFI), Ground Instructor (GI), operativno osoblje i osoblje održavanja, itd. i treba sadržavati slijedeće podatke:

(a) Opće

(b) Tehničke

(c) Rutne

(d) Školovanje osoblja

Dodatak 3 JAR-FCL 2.055

Odobrenje za modularnu teorijsku obuku na daljinu

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165 (a)(3))

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.205)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.255)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.285)

(vidi ACJ FCL 2.160 i 2.165 (a)(3), 2.205 i 2.285)

ORGANIZACIJA ZA OBUKU

1. Prostor za obuku mora biti na raspolaganju na mjestu gdje je sjedište organizacije ili, što je podložno odobrenju nadležnog tijela, u drugoj prikladnoj ustanovi. U svakom slučaju, oba prostora i pripadajuća oprema za obuku moraju zadovoljiti zahtjeve da bi organizacija dobila odobrenje. Prije nego što se započne obuka, odobrenje mora biti izdano od strane nadležnog tijela za modularni program obuke na daljinu.

2. Šef školstva (HT) ili CGI iz organizacije koja poduzima učenje na daljinu, moraju zadovoljiti zahtjeve iz dodatka 1a JAR-FCL 2.055. Svi instruktori teorije moraju zadovoljiti zahtjeve JAR-FCL i moraju imati potrebne kvalifikacije ili adekvatno iskustvo koje će zadovoljiti nadležno tijelo.

3. FTO koji pruža samo teorijsku obuku, mora imati isto odobrenje i mora zadovoljiti zahtjeve nadzora kao i FTO koji radi u skladu sa dodatkom 1a JAR-FCL 2.055.

4. Dozvoljeno je FTO-u da održava neka ili sva školovanja na osnovi pune nazočnosti predavanjima ili na osnovi učenja na daljinu.

INSTRUKTORI

5. Svi instruktori moraju biti potpuno upoznati sa zahtjevima programa učenja na daljinu, uključujući sustav održanja kvalitete. Njihovo početno školovanje mora biti održano u sjedištu gdje je registrirana organizacija, a ostala školovanja moraju biti održana po istom standardu kao za instruktore koji se nalaze u sjedištu organizacije. Bez obzira gdje se instruktori nalaze, sustav kvalitete mora osigurati zadovoljavajuće praćenje individualnih karakteristika i mora se pridržavati odobrenog programa školovanja.

PROGRAM ŠKOLOVANJA

6. Učenje na daljinu biti će odobreno jedino kao dio teorijskog školovanja za:

(a) modularnu obuku iz teorije za PPL(H), CPL(H), IR(H) i ATPL(H)

(b) obuku za predulazno teorijsko znanje za prvi upis tipa višemotornog helikoptera.

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.075

Detalji o dozvolama posada helikoptera

 

OPĆENITO

1 Pilot mora sa sobom nositi važeću dozvolu i važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti kad se služi ovlastima koje mu dozvola omogućava.

2 Pilot mora sa sobom nositi dokument sa slikom radi identifikacije imatelja dozvole.

3 Svako medicinsko pomagalo (npr., korištenje naočala, itd.) mora biti upisano u svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti (vidi JAR-FCL Dio 3 IEM FCL 3.100) i u dozvoli.

4 U ovom odjeljku, »nadležno tijelo« je nadležno tijelo države koja izdaje dozvolu.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.075 (nastavak)

STANDARDNI FORMAT JAA DOZVOLE

Prednja stranica

Nadležno tijelo naziv i logotip (Engleski i nacionalni jezik)

JOINT AVIATION AUTHORITIES (samo na engleskom jeziku)

DOZVOLA LETAČKOG OSOBLJA FLIGHT CREW LICENSE

Izdana u skladu s ICAO i JAR-FCL standardima

Issued in accordance with ICAO and JAR-FCL standards

 

Zahtjevi:

Veličina svake stranice neće biti manja od jedne osmine A4 i ne veća od veličine putovnice Europske unije

Zahtjevi:

Broj dozvole uvijek treba započeti s U.N. kodom zemlje koja dozvolu izdaje

Treba koristiti standardno obilježavanje, npr. dan/mjesec/godina (npr. 21/01/1995)

vidi JAR-FCL 2.070

Strana 2

I

Država izdavanja dozvole

III

Broj dozvole

IV

Prezime i ime imatelja dozvole

XIV

Datum (vidi upute) i mjesto rođenja

V

Adresa
Ulica, grad, poštanski broj, županija

VI

Državljanstvo

VII

Potpis imatelja dozvole

VIII

Nadležno tijelo koji izdaje dozvolu
t.j. ova dozvola CPL(H) izdana na temelju ATPL dozvole izdane

X

Potpis službene osobe i datum

XI

Pečat nadležnog tijela koje izdaje dozvolu

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.075 (nastavak)

Strana 3

II

Nazivi dozvola, datum prvog izdavanja i kod zemlje

IX

Valjanost: Ova dozvola se mora ponovno izdati ne kasnije od............... Privilegije dozvole će se moći provoditi samo ako imatelj posjeduje važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti za navedene privilegije s primjenom JAR-FCL 2.015(a)(1). Imatelj dozvole je ovlašten koristiti privilegije na helikopterima registriranim u državi članici JAA. Treba nositi dokumentaciju koja sadrži fotografiju u svrhu provjere identiteta imatelja dozvole.

XII

Privilegije koje se odnose na radiotelefoniju: Imatelj te dozvole je pokazao sposobnost da koristi R/T uređaje u helikopteru na engleskom (drugom određenom) jeziku

XIII

Primjedba: npr. Ova CPL(A) je izdana na osnovi ATPL(A) izdane od strane......... (države koja nije članica JAA)............ i odnosi se samo na helikoptere registrirane u državi koja je dozvolu izdala.

 

 

Strana 4

XII

Ovlaštenja kojima se produžuje valjanost

Klasa/Tip

Primjedbe/Ograničenja

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Instruktor

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.075 (nastavak)

Strane 5, 6 i 7:

Za produženje, provjeru stručnosti na tipu helikoptera, ovlaštenja za tip ili instrumentalno letenje, standardni format JAA dozvole dopušta da takve stranice u dozvoli popunjava ispitivač koji provodi provjeru stručnosti. Isto tako prema nahođenju nadležno tijelo može u dozvolu upisati upis o produljenju valjanosti.

Ako provjera stručnosti na helikopteru s više motora uključuje i IR provjeru, to će produžiti valjanost i IR(H) (s ograničenjima, ako koje postoji). Ako se IR dio provjere stručnosti nije proveo, i IR provjera stručnosti na drugim helikopterima ne osigurava pripadajuće IFR privilegije, ispitivač mora upisati »VFR« nasuprot obnavljanja ovlaštenja.

Ovlaštenje instruktora može također, ako to nadležno tijelo smatra potrebnim, biti obnovljeno u dozvoli od strane ispitivača koji formira dio procesa obnavljanja. Ako ispitivač nije uključen u proces obnavljanja, ovlaštenje mora upisati nadležno tijelo.

Ovlaštenja koja nisu valjana će se brisati iz dozvole, ako to nadležno tijelo smatra potrebnim, a najkasnije u roku od pet godina od dana zadnjeg obnavljanja.

Ovlaštenje

Datum ispita

Važi do

Broj odobrenja ispitivača

Potpis ispitivača

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

(Svaka stranica treba sadržavati 10 stupaca za inicijalno izdavanje i produljenje valjanosti ovlaštenja)

 

Strana 8:

Kratice koje se koriste u ovoj dozvoli

ATPL

Dozvola prometnog pilota helikoptera
Airline Transport Pilot Licence

CPL

Dozvola profesionalnog pilota helikoptera
Commercial Pilot Licence

IR

Ovlaštenje za instrumentalno letenje
Instrument rating

(A)

Avioni
Aeroplanes

(H)

Helikopter
Helikopter

SE

Jednomotorni
Single-engine

ME

S više motora
Multi-engine

MPH

Helikopter s višečlanom posadom
Multi-pilot helicopter

SPH

Helikopter s jednočlanom posadom
Single-pilot helicopter

R/T

Radiotelefonija
Radio Telephony

MEP

Višemotorni klipni avioni
Multi-engine piston aeroplanes

SEP

Jednomotorni klipni avioni
Single-engine piston aeroplanes

Types

Odnosi se na listu iz pododjeljka F
refer to list in Sub part F

Class

Odnosi se na listu iz pododjeljka F
refer to list in Sub part F

FI

Instruktor leta
Flight instructor

FE

Ispitivač u letenju
Flight Examiner

TRE

Ispitivač za stjecanje ovlaštenja na tipu zrakoplova
Type Rating Examoiner

itd.

 

 

 

PODODJELJAK B – PILOT UČENIK (Helikopter)

JAR-FCL 2.085          Uvjeti

(a) Učenik pilot mora udovoljavati uvjetima što ih je utvrdilo nadležno tijelo u državi u kojoj se namjerava osposobljavati. Pri utvrđivanju uvjeta nadležno tijelo mora jamčiti da privilegije dodijeljene učeniku pilotu ne dopuste privilegije kojima bi se mogao dovesti u opasnu situaciju tijekom leta.

(b) Učenik pilot ne smije letjeti samostalno bez odobrenja instruktora letenja.

JAR-FCL 2.090          Najniža dobna granica

Učenik pilot mora biti star najmanje 16 godina prije prvog samostalnog leta.

JAR-FCL 2.095          Zdravstvena sposobnost

Pilot-učenik ne smije samostalno letjeti ako ne posjeduje važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti 1 ili 2 kategorije.

PODODJELJAK C – DOZVOLA PRIVATNOG PILOTA (Helikoptera) PPL(H))

JAR-FCL 2.100          Najniža dobna granica

Podnositelj zahtjeva za PPL(H) mora imati navršenih najmanje 17 godina života.

JAR-FCL 2.105          Zdravstvena sposobnost

Podnositelj zahtjeva za PPL(H) mora posjedovati važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti kategorije 1 ili 2, da bi mogao koristiti privilegije PPL(H).

JAR-FCL 2.110          Privilegije i uvjeti

(a) Privilegije. Ovisno o drugim uvjetima iz JAR-a, privilegije iz PPL(H) omogućuju imatelju dozvole da obavlja dužnost zapovjednika zrakoplova ili kopilota na helikopteru na letovima za koje se ne plaća naknada.

(b) Uvjeti

(1) Kandidat za PPL(H) koji ispunjava uvjete propisane u JAR-FCL 2.100, 2.105, 2.120, 2.125(a) i (b), 2.130, 2.135 i 2.261(a) prethodno je morao ispuniti uvjete koji su propisani za izdavanje PPL(H) uključujući i ovlaštenje za tip helikoptera s kojim je obavljena provjera stručnosti.

(2) Ukoliko imatelj dozvole namjerava provoditi privilegije iz dozvole noću, mora udovoljavati uvjetima iz JAR-FCL 2.125(c)

JAR-FCL 2.115          NAMJERNO OSTAVLJENO PRAZNO

JAR-FCL 2.120          Priznavanje iskustva (naleta)

Kandidat za PPL(H) mora kao pilot helikoptera naletjeti najmanje 45 sati; ukupno 5 sati od tih 45 sati mogu biti na FNTP ili simulatoru leta. Imatelj pilotske dozvole ili istovjetnih privilegija za avione, mikrolake letjelice koje imaju fiksna krila i pokretne aerodinamične kontrolne površine kojima se upravlja po sve tri osi te za sve vrste jedrilica, može se priznati 10% njihovog ukupnog naleta u ulozi zapovjednikanavedenih zrakoplova, ali maksimalni priznati nalet može biti samo šest sati za izdavanje PPL(H).

JAR-FCL 2.125          Tečaj osposobljavanja

            (vidi Dodatak 1, 2 i 3 JAR-FCL 2.125)

            (vidi AMC FCL 2.125)

(a) Općenito. Kandidat za PPL(H) mora završiti propisano osposobljavanje u FTO ili odobrenoj registriranoj organizaciji u skladu s nastavnim programom kao što je propisano u Dodataku 1 JAR-FCL 2.125.

Odobrene registrirane organizacije limitirane su na školovanje na jednomotornom (SE) helikopteru registriranom za prijevoz max 4 osobe. U iznimnim okolnostima postojeći jednomotorni (SE) helikopteri mogu se nastaviti upotrebljavati za školovanje PPL ako su registrirani u organizacijama i odobreni od strane nadležnog tijela pod uvjetima koji definiraju iznimku.

Uvjeti za registraciju su propisani u Dodatku 2 i 3 JAR-FCL 2.125.

(b) Instrukcije letenja. Kandidat za PPL(H) mora na helikopterima koji imaju potvrdu o plovidbenosti izdanu u državi članici JAA, naletjeti najmanje 25 sati s instruktorom, uključujući najmanje 5 sati instrumentalnog naleta s instruktorom, najmanje 10 sati samostalnog letenja pod nadzorom, uključujući najmanje 5 sati letenja na ruti s najmanje jednim letom dužim od 185 km (100 NM), tijekom kojeg kandidat mora sletjeti sa zaustavljanjem na dva aerodroma koji nisu aerodromi polijetanja.

(c) Osposobljenost za noćno letenje.

(i) Imatelj dozvole PPL(H), ako namjerava provoditi privilegije iz dozvole noću, mora zadovoljavati uvjete za letenje noću u skladu sa Dodatkom 4 JAR-FCL 2.125.

(ii) Kandidat koji posjeduje, ili je posjedovao IR(A) treba završiti u skladu sa Dodatkom 4 JAR-FCL 2.125 zadatke 4 do 6 i treba završiti minimalno 5 sati instrumentalnog letenja s instruktorom na helikopteru za zadatke 1 do 3, prema nahođenju instruktora.

(iii) Ta ovlaštenja biti će upisana u dozvolu.

JAR-FCL 2.130          Ispitivanje teorije         

(vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135)

Kandidat za PPL(H) mora nadležnom tijelu dokazati razinu teorijskog znanja sukladnu privilegijama, koje imatelju pruža dozvola. Uvjeti i postupci provođenja ispita teorijskog znanja propisani su u dodatku 1 JAR-FCL 2.130, 2.135 i JAR-FCL 2.261(a).

JAR-FCL 2.135          Provjera praktične osposobljenosti     

(vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135,        Dodatak 2 JAR-FCL 2.135)

Kandidat za PPL(H) mora dokazati sposobnost da kao zapovjednik zrakoplova obavi odgovarajuće postupke i vježbe koje su opisane u Dodatku 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135, te u Dodatku 2 JAR-FCL 2.135 za jednomotorne helikoptere. Razina osposobljenosti mora odgovarati privilegijama koje imatelju pruža dozvola PPL(H). Provjera praktične osposobljenosti mora se provesti unutar 6 mjeseci po završetku praktične letačke obuke (vidi JAR-FCL 2.125(a)).

Dodatak 1 JAR-FCL 2.125

Privatna pilotska dozvola (Helikopter) – PPL (H)

(vidi JAR-FCL 2.125)(vidi AMC FCL 2.125)

1. Cilj PPL(H) osposobljavanja je da učenik pilot nauči letjeti sigurno i učinkovito po pravilima vizualnog letenja (VFR).

TEORIJSKO OSPOSOBLJAVANJE

2. Program teorijskog osposobljavanja za stjecanje PPL(H) mora sadržavati slijedeće:

Zrakoplovni propisi, Opće poznavanje zrakoplova, Planiranje i perfomanse zrakoplova, Ljudske sposobnosti i ograničenja, Meteorologiju, Navigaciju, Operativne postupke, Teoriju letenja i Komunikacije.

Daljnje pojedinosti teorijskog osposobljavanja određene su u AMC FCL 2.125

OSPOSOBLJAVANJE U LETU

3. Nastavni program osposobljavanja u letu za dozvolu privatnog pilota PPL(H) obuhvatit će slijedeće:

(a) Postupke prije leta, uključujući određivanje mase i ravnoteže, pregled i opskrbu helikoptera

(b) Postupke u školskom krugu i zoni aerodroma, postupke i mjere opreza za izbjegavanje sudara

(c) Upravljanje helikopterom pomoću vanjskih vizualnih orijentira

(d) Polijetanje, slijetanje, lebdenje, okreti u mjestu, prijelaz iz lebdenja i u lebdenje

(e) Postupci u opasnosti, osnove autorotacije, simuliranje otkaza motora, rezonancija prilikom polijetanja (u ovisnosti o tipu helikoptera)

(f) Bočno i natražno letenje, okretanje u mjestu

(g) Vertikalni prsten, prepoznavanje i izlazak iz

(h) Slijetanje autorotacijom, slijetanje sa simuliranim otkazom motora, simulacija otkaza opreme, procedure u nuždi vezane za greška na pogonskoj grupi, hidro i električnim sustavima, rotoru

(i) Oštar zaokret

(j) Tranzicija, brzo zaustavljanje, »out of wind« manevri, slijetanje i polijetanje (kosi tereni)

(k) Ograničena snaga, ograničeni tereni (slijetanje i polijetanje), nepripremljene površine

(l) Održavanje parametara leta pomoću instrumenata, zaokreti pomoću instrumenata, vađenje iz nepravilnih položaja (simulira se nenamjeran ulaz u oblak). Ovu obuku može provesti instruktor letenja.

(m) Rutno letenje sa održavanjem orijentacije u odnosu na orijentire na zemlji i gdje je pogodna upotreba radionavigacijskih sredstava

(n) Operacije na kontroliranim aerodromima, usklađivanje s ATC procedurama, komunikacija i »frazeologija«

ŠKOLSKI HELIKOPTERI

4. Na raspolaganju mora biti odgovarajuća flota školskih helikoptera prilagođenih programima osposobljavanja, opremljena i održavana prema odgovarajućim JAR standardima. Osposobljavanje na helikopterima koji imaju svjedodžbu o plovidbenosti izdanu ili prihvaćenu od države članice JAA, omogućit će kandidatu pribavljanje ovlaštenja za tip helikoptera kod izdavanja dozvole. Svaki helikopter mora biti oprem-

Dodatak 1 JAR-FCL 2.125 (nastavak)

ljen dvostrukim (udvojenim) osnovnim komandama koje mogu koristiti instruktor i učenik. Nije dozvoljena upotreba jednostrukih letnih komandi s premještanjem upravljača (swing-over). Ukoliko je to primjereno osposobljavanju, u floti moraju biti uključeni helikopteri s kojima je moguće prikazati postupke autorotacije i helikopteri primjereno opremljeni za letenje u simuliranim instrumentalnim meteorološkim uvjetima. Nadležno tijelo mora odobriti helikoptere koji su namjenjeni za osposobljavanje.

AERODROMI

5. Osnovni aerodrom, i svi ostali alternativni aerodromi na kojima se izvodi osposobljavanje moraju imati:

(a) najmanje jednu poletno-sletnu stazu ili površinu za polijetanje koja školskom helikopteru omogućava normalno polijetanje ili slijetanje sa maksimalno dozvoljenom poletnom ili sletnom masom i slijetanje iz autorotacije, ako je to prikladno:

(i) u uvjetima bez vjetra (brzina vjetra, manja od 4 čvora) pri temperaturi koja je jednaka za najtopliji mjesec u godini u operativnom području;

(ii) prelijetanje svih prepreka na uzletnoj putanji u visini od najmanje 50 stopa (ft);

(iii) s motorima u pogonu, stajnim trapom (ukoliko to odgovara uvjetima) u položaju koje preporuča proizvođač;

(iv) s blagim prelaskom iz polijetanja do najveće brzine vertikalnog penjanja koje ne zahtijeva izuzetnu pilotsku uvježbanost ili posebnu tehniku pilotiranja;

(b) pokazivač smjera vjetra koji je vidljiv na razini zemlje sa svakog kraja poletno-sletne staze

(c) stalno osvjetljene poletno-sletne staze, ako se koristi za osposobljavanje za letenje po noći

(d) na raspolaganju sredstva komunikacije zrak-zemlja koja je odobrilo nadležno tijelo

TERENI

6. Tereni za vanaerodromske operacije:

– ograničeni tereni

– kosi tereni

– tereni za autorotacije

Za detalje pogledaj AMC 2.125.

Dodatak 2 JAR-FCL 2.125

Registracija organizacije za obuku privatnih pilota helikoptera PPL(H)

(vidi JAR- FCL 2.125(a))

1. Zahtjev za registraciju organizacije podnosi vlasnik ili odgovorna osoba, koja je nadležna za organizaciju. Nadležno tijelo mora pod­nositelju zahtjeva dostaviti obrazac za registraciju organizacije.

2. Obrazac za registraciju mora sadržavati podatke iz Dodatka 3 JAR-FCL 2.125.

3. Po prijamu potpuno popunjenog obrasca zahtjeva nadležno tijelo će registrirati organizaciju bez formalnog postupka odobravanja osim u slučaju kada posumnja u sigurno izvođenje osposobljavanja. S tim u svezi nadležno tijelo će obavijestiti podnositelja zahtjeva.

4. Sve promjene podataka na zahtjevu za registraciju moraju se priopćiti nadležnom tijelu.

5. Organizacija će ostati registrirana sve dok ne obavijesti nadležno tijelo da je osposobljavanje za PPL(H) prestalo, ili dok nadležno tijelo ne ustanovi da se osposobljavanje ne obavlja sigurno i/ili u skladu s JAR-FCL-om. U oba ova slučaja registracija organizacije bit će poništena.

Dodatak 3 JAR-FCL 2.125

Sadržaj obrasca zahtjeva za registraciju organizacije za obuku do PPL(H)

(vidi JAR-FCL 2.125)

 

a

Ime i naslov pod kojim škola djeluje, npr. klub, škola, skupina

b

Vlasnik/ci

c

Datum planiranog početka rada

d

Ime, adresa i broj telefona instruktora letenja i njihove kvalifikacije

e

(i) Ime i adresa aerodroma, na kojem će se provoditi osposobljavanje

(ii) Naziv operatera aerodroma

f

Popis helikoptera uključujući uređaje za vježbanje letenja (ako se primjenjuje) koji će se koristiti u školi, navodeći: klasu/tip helikoptera, registraciju(je), registrirani vlasnik(ci), kategorije C od A;

g

Vrsta osposobljavanja koje će se provoditi u školi:

 Teorijsko osposobljavanje za PPL(H) (JAR-FCL 2.130)
 Letačko osposobljavanje za PPL(H), sa pripadajućim osposobljavanjem za tip helikoptera (JAR-FCL 2.125(a))
 Osposobljavanje za noćno letenje
 Drugo(specificiraj)(JAR-FCL 2.017)

h

Podaci o osiguranju helikoptera

i

Izjava da li škola namjerava raditi puno radno vrijeme ili skraćeno;

j

Neka dodatna informacija koju zahtijeva nadležno tijelo;

k

Izjava podnositelja zahtjeva da su informacije navedene od (a) do (j) točne i da će se osposobljavanje provoditi u skladu s JAR-FCL 2.

Datum:

Potpis:

 

 

Dodatak 4 JAR-FCL 2.125

PPL(H) Tečaj za ovlaštenje letenja noću

(vidi JAR-FCL 2.125 (c))

1. Svrha tečaja je osposobiti imatelja PPL(H) da koristi privilegije dozvole noću.

2. Imatelj PPL(H) koji se želi školovati za ovlaštenje za noćno letenje mora imati minimalno 100 sati letenja kao pilot helikoptera, nakon izdavanja dozvole, uključujući minimalno 60 sati kao PIC na helikopterima i 20 sati rutnog letenja.

3. Tečaj treba biti završen unutar 6 mjeseci.

4. Za upis ovlaštenja u dozvolu potrebno je imati potvrdu o uspješno završenom tečaju koji izdaje FI ili šef školstva.

TEORIJSKO ZNANJE

5. Program teorijskog školovanja treba trajati minimalno 5 sati za vrijeme kojih se obrađuju iduće teme:

– noćni VMC minimumi

– pravila noćnog letenja u odnosu na kontrolu letenja i raspoložive uređaje

– pravila za osvjetljenje piste/aerodroma/mjesta za slijetanje/prepreka

– navigacijska svjetla na helikopteru i pravila za izbjegavanje sudara

– psihološki utjecaji noćnog vida i orijentacije

– opasnosti gubitka orijentacije noću

– opasnosti vezane uz promjene meteo-situacije

– sustav instrumenata/način rada i greške

– osvjetljenje instrumenata i osvjetljenje u slučaju opasnosti

– način označavanja na navigacijskoj karti za upotrebu noću

– navigacija

– radio-navigacija

– planiranje i upotreba sigurne visine

– opasnosti zaleđivanja, zaobilaženje i izbjegavanje

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

6. Obavezno je proći zadatke 4 do 6 programa za noćno ovlaštenje

7. Za zadatke 1 do 3 do 50% naleta može biti završeno na STD(H) (još u razvoju). Svakako se svaki dio pojedinog zadatka treba proći na helikopteru u letu.

8. Dijelovi označeni (*) trebaju biti odrađeni u simuliranim IMC uvjetima i mogu biti danju.

9. Zadaci 1 do 3 letačkog programa trebaju trajati minimalno 10 sati.

10. Zadaci 4 do 6 letačkog programa trebaju trajati minimalno 5 sati, uključujući 3 sata naleta sa instruktorom i 5 sati samostalnih noćnih školskih krugova. Svaki školski krug mora sadržavati polijetanje i slijetanje.

11. Letački zadaci trebaju sadržavati:

– Zadatak 1

(ponavljati koliko je potrebno da kandidat zadovolji standard)

– obnoviti osnovne manevre letenja po instrumentima*

– objasniti i pokazati prijelaz na instrumentalno letenje iz vizualnog*

– objasniti i obnoviti povratak iz nepravilnih položaja uz korištenje samo instrumenata*

– Zadatak 2

(ponavljati koliko je potrebno da kandidat zadovolji standard)

– objasniti i pokazati upotrebu radio-navigacijskih uređaja kada se leti po instrumentima, uključujući određivanje pozicije i putanje*.

– Zadatak 3

(ponavljati koliko je potrebno da kandidat zadovolji standard)

– objasniti i pokazati upotrebu radara (ATC radar assistance)

Dodatak 4 JAR-FCL 2.125 (nastavak)

– Zadatak 4

(ponavljati koliko je potrebno da kandidat zadovolji standard)

– objasniti i pokazati korištenje i podešavanje svjetala za slijetanje

– objasniti i pokazati lebdenje noću:

– višlje i sporije nego danju

– izbjegavati slučajne kretnje helikopterom bočno i unatrag

– objasniti i pokazati tehnike polijetanja noću

– objasniti i pokazati tehnike letenja po školskom krugu noću

– objasniti i pokazati prilaze noću (stalni krug prilaza) sa/bez vizualnih prilaznih pomagala na:

– heliodrome

– osvjetljene zone slijetanja

– trenirati polijetanja, školske krugove i prilaze

– objasniti i pokazati procedure u opasnosti noću:

– simulirani otkaz motora(povrat snage na sigurnoj visini)

– simulirani otkaz motora uključujući prilaz

– slijetanje na 1 motoru (više-motorni helikopteri)

– simulirani nenamjerni ulaz u IMC (ne na base-leg i final)

– simulirani otkaz hidraulike (sa slijetanjem)

– otkazi unutarnjeg i vanjskog osvjetljenja

– ostali otkazi i procedure u opasnosti, a koje zahtijeva letački priručnik helikoptera (Aircraft Flight Manual)

– Zadatak 5

– samostalni noćni školski krugovi

– Zadatak 6

– objasniti i pokazati tehnike noćnog rutnog letenja

– trenirati noćno rutno letenje sa instruktorom i kao SPIC do zadovoljenja standarda.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135

Provjeravanje teorijskog znanja i praktične osposobljenosti za PPL(H)

(vidi JAR-FCL 2.130 i 2.135)

PROVJERA TEORIJSKOG ZNANJA

1 Ova provjera mora biti u pismenom obliku i može trajati jedan ili više dana prema nahođenju nadležnog tijela, i mora sadržavati devet tema prikazanih u tablici. Ispitni papir može pokrivati više tema. Provjera mora sadržavati barem 120 pitanja. Vrijeme trajanja ispitivanja ne smije trajati duže od:

Tema

Vrijeme (ne više od)

Zrakoplovni propisi i ATC procedure

0h45

Opće poznavanje zrakoplova

0h30

Planiranje i performanse zrakoplova

1h00

Ljudske sposobnosti i ograničenja

0h30

Meteorologija

0h30

Navigacija

1h00

Operativni postupci

0h30

Teorija letenja

0h45

Komunikacija

0h30

Ukupno

6h00

 

 

Prema nahođenju nadležnog tijela, praktične provjera iz Komunikacije može se provesti odvojeno.

2 Većina ispitnih pitanja mora nuditi više mogućnosti za odgovor.

3 Provjera će se održati na jeziku (jezicima) koji nadležno tijelo smatra primjerenim. Nadležno tijelo mora obavijestiti kandidate o jeziku (jezicima) na kojem će se provjera obaviti.

4 Prolaznom ocjenom će se ocijeniti onaj kandidat koji postigne najmanje 75% od ukupnog broja bodova za taj dio provjere. Bodovi se daju samo za točne odgovore.

5 U ovisnosti o drugim uvjetima JAR-FCL-a, kandidatu se mora priznati da je uspješno položio ispit iz teorijskog znanja samo ako uspješno položi sve dijelove teorijskog ispita za PPL(H) u razdoblju od 12 mjeseci. Prolazna ocjena iz provjere teorijskog znanja će se prihvatiti za izdavanje dozvole privatnog pilota, tijekom 24 mjeseca od dana uspješnog polaganja zadnjeg ispita.

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

6 Kandidat za provjeru praktične osposobljenosti za PPL(H) mora se obučavati na istom tipu/klasi helikoptera na kojem se obavlja provjera praktične osposobljenosti. Kandidatu se mora omogućiti da se provjera obavi na jednomotornom ili višemotornom helikopteru ako posjeduje potrebno iskustvo propisano u JAR-FCL 2.255(a) od 70 sati kao zapovjednik helikoptera. Helikopter koji se koristi za provjeru praktične osposobljenosti mora udovoljavati uvjetima propisanim za školske helikoptere (pogledaj AMC FCL 2.125).

7 Nadležno tijelo će odrediti administrativne postupke kojima se dokazuje da kandidat ispunjava uvjete za pristupanje provjeri uključujući predaju zapisnika o osposobljavanju kandidata ispitivaču.

8 Pri provjeri praktične osposobljenosti, kandidat mora proći sekcije 1 do 5. Ako pojedina točka u sekciji nije položena, ta sekcija nije položena. Ako ne položi više od jedne sekcije, od kandidata će se zahtijevati da obavi ponovno cijelu provjeru. Kandidat koji je pao na samo jednoj sekciji mora ponoviti provjeru samo te sekcije. Ukoliko na ponovnoj provjeri kandidat padne na bilo kojoj sekciji, uključujući i one sekcije koje je prošao na prethodnom pokušaju, zahtijevat će se da kandidat obavi ponovno cijelu provjeru. Sve sekcije provjere praktične osposobljenosti moraju se obaviti u razdoblju od šest mjeseci.

9 Nakon što kandidat ne zadovolji na provjeri praktične osposobljenosti može se zahtijevati daljnje osposobljavanje. Ako u drugom pokušaju ne položi sve sekcije provjere, nadležno tijelo će zahtijevati od kandidata daljnje osposobljavanje. Ne postoji ograničenje broja provjera stručne osposobljenosti

Dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135 (nastavak)

TIJEK PROVJERE

10 Nadležno tijelo će ovlaštenom ispitivaču (FE) dati potrebne sigurnosne naputke te tako omogućiti sigurno provođenje provjere.

11 Ako kandidat odluči prekinuti provjeru praktične osposobljenosti zbog razloga koji po mišljenju ispitivača (FE) nisu opravdani, kandidat mora ponoviti cijelu provjeru praktične osposobljenosti. Ako je provjera prekinuta iz razloga koje ovlašteni ispitivač smatra opravdanim, u nastavku leta provjeravat će se samo one sekcije koje nisu završene.

12 Kandidat može bilo koji manevar ili postupak ponoviti jednom. Ispitivač (FE) može prekinuti provjeru na bilo kom stupnju ukoliko smatra da prikaz kandidatove praktične osposobljenosti zahtijeva ponavljanje cjelokupne provjere.

13 Od kandidata se mora tražiti da leti helikopterom s mjesta s kojega je moguće obavljati dužnosti zapovjednika zrakoplova i da obavi let kao da je jedini član posade u helikopteru. Odgovornost za let mora se dodijeliti u skladu s nacionalnim propisima.

14 Rutu koja će se letjeti za provjeru navigacije mora izabrati FE. Ruta može završavati na aerodromu polijetanja ili na nekom drugom aerodromu. Kandidat mora biti odgovoran za planiranje leta i mora osigurati da su oprema i dokumentacija za obavljanje leta u helikopteru. Provjera navigacijske sekcije, kao što je propisano u Dodatku 2 JAR-FCL 2.135 mora se sastojati od minimalno 3 rutna segmenta od kojih svaki mora trajati minimalno 10 minuta. Kandidat i ispitivač (FE) mogu se dogovoriti da se provjera iz navigacije obavi kao poseban let.

15 Kandidat mora ispitivaču (FE) davati na znanje koje provjere i dužnosti obavlja uključujući i prepoznavanje sredstava radio veze. Provjere se moraju obaviti u skladu s odobrenom listom provjere za helikopter na kojem se obavlja ispitivanje. Prije početka provjere kandidat mora odrediti podešavanje snage i brzine. Podatke o izvedbi polijetanja, prilaza i slijetanja mora proračunati kandidat u skladu s operativnim priručnikom ili letačkim priručnikom aviona na kojem se obavlja let

16 Ispitivač neće aktivno sudjelovati u upravljanju helikopterom osim kad je neophodno intervenirati zbog sigurnosti ili izbjegavanja neprihvatljivog kašnjenja ostalog prometa.

DOZVOLJENA ODSTUPANJA KOD PRAKTIČNE PROVJERE

17 Kandidat mora pokazati sposobnost:

– upravljanja helikopterom unutar njegovih ograničenja;

– izvođenje svih manevara pažljivo i precizno;

– donošenje dobrih procjena i ponašanje;

– primjene aeronautičkog znanja;

– sigurnog upravljanja helikopterom u svakom trenutku i tako da se ne sumnja u sigurno izvođenje postupaka ili manevara.

18 Sljedeća ograničenja su data kao opći naputak. FE će uzeti u obzir uvjete turbulencije i upravljivost i operativne karakteristike helikoptera koji se koristi:

Visina

normalan let     ± 150 stopa(ft)

sa simuliranim glavnim slučajevima opasnosti    ± 200 stopa(ft)

lebdenje »I.G.E. let«    ± 2 stope(ft)

Održavanje smjera pomoću radionavigacijskih sredstava

normalan let     ± 100

sa simuliranim glavnim slučajevima opasnosti    ± 150

Dodatak 1 JAR-FCL 2.130 i 2.135 (nastavak)

Brzina

uzlijetanja i prilaza        -10/+15 čvorova (kt)

ostali režimi leta            ± 15 čvorova (kt)

»Ground drift«

TO lebdenje IGE         ± 3 stope(ft)

Slijetanje          bez bočnog i kretanja unatrag

 

SADRŽAJ PRAKTIČNE PROVJERE

19 Sadržaj provjere praktične osposobljenosti i sekcije propisane u Dodatku 2 JAR-FCL 2.135 moraju se koristiti za provjeru praktične osposobljenosti za izdavanje PPL(H) na jednomotornim i višemotornim helikopterima. Kada se provjera vrši na višemotornom helikopteru kandidat mora zadovoljavati zahtjeve JAR-FCL 2.255. Nadležno tijelo može odrediti obrazac prijave za provjeru praktične osposobljenosti (vidi IEM FCL 2.135).

Dodatak 2 JAR-FCL 2.135

Sadržaj provjere praktične osposobljenosti za izdavanje PPL(H)

(vidi JAR-FCL 2.135)

(vidi IEM FCL 2.135)

SEKCIJA 1

PRETPOLETNE/POSLIJELETNE PROVJERE I PROCEDURE

a

Znanje o helikopterima (npr. tehnička knjiga, gorivo, masa i ravnoteža,
performanse), planiranje leta, NOTAMS, meteorologija

b

Prijeletni pregled (smještaj i stanje dijelova)

c

Pregled pilotske kabine, procedure pokretanja motora

d

Provjera komunikacijske i navigacijske opreme, izbor i postavljanje frekvencije

e

Prijeletne procedure, R/T procedure, ATC komunikacija

f

Parkiranje, gašenje motora i poslijeletne procedure

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.135 (nastavak)

SEKCIJA 2
MANEVRI LEBDENJA, NAPREDNO UPRAVLJANJE
UKLJUČUJUĆI OGRANIČENO PODRUČJE

a

Polijetanje i slijetanje (uzdizanje i slijetanje)

b

Taksiranje, taksiranje u letenju

c

U stacionarno lebdenju s čeonim/bočnim/leđnim vjetrom

d

Zaokreti u stacionarnom lebdenju za 3600 lijevi i desni (zaokreti u mjestu)

e

Manevri lebdenja prema naprijed, bočno i nazad

f

Simulirani otkaz motora u lebdenju

g

Brzo zaustavljanje u vjetar i niz vjetar

h

Slijetanje i polijetanje s nepripremljenih/kosih terena

i

Polijetanje (različiti profili)

j

Polijetanje niz vjetar, s bočnim vjetrom (ako je primjenjivo)

k

Polijetanje s maksimalnom poletnom masom (stvarno ili simulirano)

l

Prilazi (različiti profili)

m

Polijetanje i slijetanje s ograničenom snagom

n

Autorotacije (FE će izabrati dvije autorotacije–osnovna, dolet, mala brzina i zaokreti za 3600)

o

Slijetanje iz autorotacije

p

Praktično prinudno slijetanje s povratom snage

q

Provjera snage, tehnika nadzora, tehnika prilaza i odleta

SEKCIJA 3 NAVIGACIJA – PROCEDURE NA RUTI

a

Navigacija i orijentacija na različitim visinama, čitanje karata

b

Održavanje visine i smjera leta, brzina, opažanje prostora letenja, podešavanje visinomjera

c

Praćenje napredovanja leta, upis u knjigu leta, kontrola goriva, dolet, ETA, procjena greške na putanji i uspostavljanje ispravne putanje, praćenje instrumenata

d

Kontrola vremenskih uvjeta, procjena trenda, planiranje odstupanja

e

Korištenje radionavigacijskih sredstava (gdje je moguće)

f

Komunikacija s ATC i pridržavanje pravila, itd.

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.135 (nastavak)

SEKCIJA 4
PROCEDURE U LETU I MANEVRI

a

Horizontalni let, kontrola pravca, visina, brzina

b

Penjanjući i spuštajući zaokreti do zadanog pravca

c

Horizontalni zaokreti sa nagibom do 300, lijevi i desni za 1800 do 3600

d

Horizontalni zaokreti za 1800 lijevo i desno, samo uz upotrebu instrumenata

SEKCIJA 5
NEREDOVNI I POSTUPCI U OPASNOSTI
(SIMULIRANO GDJE JE MOGUĆE)

 

Primjedba (1) Gdje se ispit provodi na višemotornom helikopteru vježba simuliranog otkaza motora, uključujući prilaz i slijetanje s jednim motorom, moraju biti uključeni u provjeru.

 

Primjedba (2) FE će odabrati četiri točke od sljedećih:

a

Kvarovi motora, uključujući kvar governora, zaleđivanje raplinjača i motora, uljni sistem (ako je primjenjivo)

b

Kvarovi sistema goriva

c

Kvarovi električnog sistema

d

Kvarovi hidrauličnog sistema, uključujući prilaz i slijetanje bez hidraulike (ako je primjenjivo)

e

Kvar glavnog rotora i/ili anti-torque sistema (samo na simulatoru ili kroz diskusiju)

f

Vježbe požara, uključujući kontrolu i otklanjanje dima (ako je primjenjivo)

g

Druge nenormalne i procedure u opasnosti, kao što su opisane u odgovarajućem letačkom priručniku i u odnosu na Dodatak 3 JAR-FCL 2.240, Sekcija 7. i 8., uključujući višemotorne helikoptere:

- Simulirani otkaz motora u polijetanju:

• Prekinuto polijetanje na ili prije TDP ili sigurno prinudno slijetanje na ili prije DPATO

• Brzo nakon TDP ili DPATO

- Slijetanje sa simuliranim otkazom motora:

• Slijetanje ili produženje na drugi krug nakon otkaza motora prije LDP ili DPBL

• Otkaz motora nakon LDP ili sigurno prinudno slijetanje nakon DPBL

 

 

PODODJELJAK D – DOZVOLA PROFESIONALNOG PILOTA (Helikoptera) CPL(H)

 

JAR-FCL 2.140          Minimalna starosna dob

Kandidat za profesionalnu pilotsku dozvolu helikoptera – CPL(H) mora biti star najmanje 18 godina.

JAR-FCL 2.145          Zdravstvena sposobnost

Kandidat za CPL(H) mora imati važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti kategorije 1. Da bi mogao koristiti privilegije CPL(H), pilot mora posjedovati važeću zdravstvenu svjedodžbu kategorije 1.

JAR-FCL 2.150          Povlastice i uvjeti

(a) Povlastice. Ovisno o bilo kojim drugim uvjetima određenima JAR-om, povlastice imatelja CPL(H) su:

(1) obavljanje poslova imatelja privatne pilotske dozvole helikoptera – PPL(H)

(2) obavljanje poslova zapovjednika zrakoplova ili kopilota bilo kojeg helikoptera uključenog u operacije drugačije od javnog zrač­nog prijevoza

(3) obavljanje poslova zapovjednika zrakoplova u javnom zračnom prijevozu na bilo kojem helikopteru čiju posadu čini jedan pilot

(4) obavljanje poslova kopilota u javnom zračnom prijevozu

(b) Uvjeti: Kandidat za CPL(H) koji udovoljava uvjetima određenim JAR-FCL 2.140, 2.145 i 2.155 do 2.170 mora podnijeti zahtjev za izdavanje dozvole CPL(H) koja sadrži najmanje ovlaštenje za tip helikoptera koji se koristi u provjeri praktične osposobljenosti, te instrumentalno ovlaštenje ako se provjerava instrumentalno letenje.

JAR-FCL 2.155          Iskustvo i priznavanje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.160         i 2.165(a)(1) do(3))

            (vidi AMC-FCL 2.160            i 2.165(a)(1) do (3))

(a) Integrirano osposobljavanje

(1) Iskustvo. Kandidat za dozvolu CPL(H) koji je uspješno završio integrirano osposobljavanje mora u ulozi pilota helikoptera naletjeti najmanje 135 sati na helikopteru čiju je svjedodžbu o plovidbenosti izdalo ili prihvatilo nadležno tijelo.

 

(2) Priznavanje. Za priznavanje naleta iz točke (a)(1) vidjeti Dodatak 1 JAR–FCL 2.160 i 2.165(a)(1) stavak 4 ili Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165 (a)(2) stavak 4.

 

(b) Modularno osposobljavanje

(1) Iskustvo. Kandidat za CPL(H) koji nije završio integrirano osposobljavanje mora tijekom osposobljavanja naletjeti najmanje 185 sati na helikopteru čiju je svjedodžbu o plovidbenosti izdalo ili prihvatilo nadležno tijelo

(2) Priznavanje. U 185 sati letenja iz stavka (1) može se priznati nalet:

(i) 20 sati letenja kao pilot aviona (PIC) koji posjeduje PPL(A).

(ii) 50 sati letenja kao pilot aviona (PIC) koji posjeduje CPL(A)

(iii) 10 sati letenja kao pilot (PIC) motorne jedrilice ili jedrilice

 

(c) Nalet. Kandidat mora na helikopteru naletjeti najmanje:

(1) 50 sati kao zapovjednik zrakoplova ili 35 sati kao zapovjednik zrakoplova ako je tijekom obuke završio integrirano osposobljavanje kao što je propisano u dodatku 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a) (1) i (2) i AMC FCL 2.160/2.165 (a) (1) i (2);

(2) 10 sati letenja na ruti kao zapovjednik zrakoplova tijekom obuke, uključujući rutu dužine najmanje 185 km (100 NM) sa slijetanjem i zaustavljanjem na dva aerodroma koja nisu aerodromi polijetanja;

(3) 10 sati instrumentalnog naleta s instruktorom, od kojih najviše 5 sati instrumentalnog naleta na zemlji;

(4) 5 sati noćnog naleta, kao što je propisano u JAR-FCL 2.165(b).

JAR-FCL 2.160          Teorijsko znanje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL       2.160 i 2.165(a)(1) do (3))

            (vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(1) do (3))

(a) Osposobljavanje. Kandidat za dozvolu CPL(H) mora završiti teorijsko osposobljavanje u ovlaštenoj organizaciji za osposobljavanje (FTO), ili u ovlaštenoj organizaciji koja se specijalizirala za osposobljavanje iz teorijskih predmeta, kroz modularno osposobljavanje. Osposobljavanje mora biti kombinirano s letačkim osposobljavanjem kao što je propisano u JAR-FCL 2.165.

(b) Provjera. Kandidat za dozvolu CPL(H) mora pokazati znanje koje odgovara privilegijama iz CPL(H), a mora udovoljiti zahtjevima propisanim u JAR-FCL 2.261(a) i Pododjeljak J.

(c) Kandidat koji je pohađao integrirano osposobljavanje mora dokazati razinu znanja koju zahtijeva to osposobljavanje, kao što je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) i (2).

JAR-FCL 2.165          Letačko osposobljavanje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.160         i 2.165(a)(1) do (3)     i AMC FCL 2.160      i 2.165(a)(1) do (3))

(a) Osposobljavanje. Kandidat za dozvolu CPL(H) mora u ovlaštenoj organizaciji za osposobljavanje završiti odobreno integrirano ili modularno osposobljavanje na helikopteru kojem je svjedodžbu o plovidbenosti izdalo ili prihvatilo nadležno tijelo. Praktično osposob­ljavanje treba biti kombinirano s teorijskim. Za detalje odobrenog tečaja vidi sljedeće:

(1) ATP(H) Integrirano osposobljavanje – Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) i AMC FCL 2.160 i 2.165 (a)(1);

(2) CPL(H)/IR Integrirano osposobljavanje – Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(2) i AMC FCL 2.160 i 2.165 (a)(2);

(3) CPL(H) Modularno osposobljavanje – Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165 (a)(3) i AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(3).

(b) Osposobljavanje za noćno letenje. Kandidat mora letjeti helikopterom najmanje 5 sati noću od čega najmanje 3 sata s instruktorom, uključujući 1 sat rutnog navigacijskog letenja te 5 samostalnih polijetanja i slijetanja sa zaustavljanjem.

JAR-FCL 2.170          Praktična osposobljenost

            (vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL  2.170, Dodatak 1 JAR-FCL   2.160 i 2.165 (a)(1), (2) i (3), vidi AMC 2.160 i 2.165 (a)(1),    (2) i (3))

Kandidat za dozvolu CPL(H) mora pokazati sposobnost djelovanja kao zapovjednik zrakoplova u letenju i postupcima propisanima u Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 2.170 sukladno ovlastima iz CPL(H). Kandidat koji je pohađao integrirano osposobljavanje mora pokazati praktičnu osposobljenost propisanu u Dodatku 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) do (3) i AMC FCL 2.160 i 2.165(1), (2) i (3).

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1)

ATP(H) Integrirano osposobljavanje

(vidi JAR-FCL 2.160, 2.165 i 2.170)

(vidi dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.170)

(vidi dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.210)

(vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(1))

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.470)

(vidi IEM FCL 2.170)

 

1 Cilj integriranog osposobljavanja za ATP(H) je obučiti pilote do stručnosti potrebne za obavljanje poslova kopilota u helikopteru s višečlanom posadom višemotornog helikoptera u javnom zračnom prijevozu i stjecanje CPL(H)/IR.

2 Učenik koji želi pohađati integrirano osposobljavanje za ATP(H) mora, pod nadzorom šefa školstva ovlaštene organizacije za osposobljavanje (FTO), završiti sve stupnjeve odobrenog kontinuiranog integriranog osposobljavanja kao što je određeno u FTO.

3 Osposobljavanje mora trajati između 12 i 36 mjeseci. Posebno određenim uvjetima i po odobrenju nadležnog tijela dodatno osposobljavanje može trajati dulje od 36 mjeseci samo ako je osposobljavanje u letenju ili na zemlji osigurano u FTO.

4 Učenik se može obučavati kao početnik, ili kao imatelj dozvole PPL(H) izdane u skladu s ICAO Dodatak 1. Početnik mora zadovoljiti zahtjeve za učenika pilota propisane u JAR-FCL Pododjeljak B. Ako kandidat ima PPL(H), 50 posto naleta koji je naletio prije ove obuke može se priznati za ukupni potrebni nalet (JAR-FCL 2.165(a)(1) i Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) članak 13) do maksimalno:

a) 40 sati od kojih 20 sati može biti sa instruktorom

b) 50 sati od kojih 25 sati može biti sa instruktorom ako pilot ima ovlaštenje za letenje noću

O priznavanju ovog naleta odlučuje FTO i mora biti uneseno u učenikovu knjigu osposobljavanja. Ako kandidat ne posjeduje dozvolu može mu se priznati najviše 20 sati naleta na avionu ili motornim jedrilicama (AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(1) dio 2 i 3).

5 Učenik koji nije zadovoljio ili nije u mogućnosti završiti cijelu obuku za ATP(H) može zatražiti od nadležnog tijela ispit iz teorije i provjeru praktične osposobljenosti za nižu dozvolu i, ako je prihvatljivo, za ovlaštenje za instrumentalno letenje.

6 Učenik koji želi prijeći u neki drugi FTO tijekom trajanja osposobljavanja mora se prijaviti nadležnom tijelu kako bi dobio procjenu potrebnih sati osposobljavanja kod druge FTO.

7 FTO mora osigurati da kandidat prije početka osposobljavanja posjeduje odgovarajuće znanje iz matematike i fizike za razumijevanje teorijskog osposobljavanja. Učenik mora pokazati mogućnosti korištenja engleskog jezika u skladu s Dodatakom 1 JAR-FCL 2.200.

8 Osposobljavanje mora sadržavati:

(a) teorijsko osposobljavanje do razine znanja potrebne za ATPL(A);

(b) obuka vizualno i instrumentalno letenje;

(c) osposobljavanje za rad u višečlanoj posadi radi letenja na helikopteru s višečlanom posadom.

9 Uspješno završeni teorijski ispit iz stavka 11 i provjera praktične osposobljenosti iz stavka 13 preduvjet su teorijskog znanja i praktične osposobljenosti potrebnih za izdavanje CPL(H) uključujući ovlaštenje za tip helikoptera korištenih za provjeru i ovlaštenja za instrumentalno letenje višemotornim helikopterom.

 

TEORIJSKO ZNANJE

10 Program teorijskog osposobljavanja propisan je u AMC FCL 2.470(a). Odobreno teorijsko osposobljavanje za ATP(H) mora trajati najmanje 750 sati (1 sat = 60 minuta) koji mogu uključivati rad u učionici, video program, audio i video zapise, odijeljeni prostor za obuku (boks), obuku na kompjutoru ili nekom drugom mediju kojeg je odobrilo nadležno tijelo.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) (nastavak)

750 sati bit će podijeljeno prema sljedećim temama uz navedeni minimalni broj sati:

Predmet                                              sati

Zrakoplovni propisi                              40

Opće poznavanje zrakoplova               80

Planiranje i performanse zrakoplova     90

Ljudske sposobnosti i ograničenja        50

Meteorologija                                      60

Navigacija                                           150

Operativni postupci                              20

Teorija leta                                          30

Komunikacija                                      30

Ostalo vrijeme bit će podijeljeno za osposobljavanje kako je usuglašeno između nadležnog tijela i FTO-a.

11 MCC školovanje treba sadržavati minimum 25 sati teorijske obuke

Provjera teorijskog znanja

12 Kandidat mora pokazati razinu znanja koja odgovara privilegijama što mu ih ATPL(H) daje, u skladu sa zahtjevima u JAR-FCL Pododjeljak J.

LETAČKA OBUKA

13 Letačko osposobljavanje, ne uključujući osposobljavanje za tip, sastoji se od najmanje 195 sati s uključenim svim provjerama u letu, od kojih najviše 55 sati u integriranom osposobljavanju može biti instrumentalnog naleta na simulatoru letenja. U 195 sati, kandidat mora obaviti najmanje:

(a) 125 sati letenja s instruktorom

(b) 70 sati kao zapovjednik zrakoplova uključujući: 14 sati samostalnog naleta danju plus jedan sat noćnog naleta i 55 sati naleta u svojstvu učenika zapovjednika zrakoplova (student pilot in comand-(SPIC)). (SPIC nalet mora se priznati kao nalet zapovjednika helikoptera, osim ako instruktor letenja utječe ili kontrolira neki dio leta helikopterom. Upute instruktora poslije leta (de-briefing) ne utječu na priznavanje naleta kao zapovjednika zrakoplova);

(c) 50 sati rutnog letenja od čega 10 sati kao učenik zapovjednik zrakoplova (SPIC) uključujući i VFR rutu od najmanje 185 km (100 NM) u kojoj je učenik imao dva slijetanja sa zaustavljanjem na aerodromima koji nisu aerodromi polijetanja;

(d) 5 sati naleta na helikopterima mora se odletjeti noću, od čega 3 sata s instruktorom i najmanje 1 sat noćnog rutnog letenja te 5 samostalnih polijetanja i slijetanja sa zaustavljanjem;

(e) 50 sati instrumentalnog naleta što se sastoji od:

(i) 35 sati instrumentalnog letenja s instruktorom od kojih 10 sati može biti instrumentalno letenje na FNPT I, ili 20 sati ako je sav instrumentalni nalet obavljen na FNTP II ili simulatoru letenja;

(ii) 15 sati kao SPIC;

(f) 15 sati letačkog osposobljavanja u višečlanoj posadi, za koje se može koristiti simulator letenja ili FNTP II.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) (nastavak)

(g) od 125 sati naleta sa instruktorom:

i) 75 sati VFR-a može uključivati:

(1) 30 sati na simulatoru klase C/D, ili

(2) 20 sati na FNPT II/III, ili

(3) 20 sati na avionu ili TMG.

ii) 35 sati IFR-a može uključivati:

(1) do 20 sati na simulatoru ili helikopterskom FNPT II/III, ili

(2) do 10 sati na FNPT I (helicopter ili avion) ili avionu.

iii) 15 sati MCC na simulatoru ili FNPT II/III.

Ako je helikopter korišten za školovanje različitog tipa od FS koji se koristi za vizualno školovanje, maksimalno priznavanje će biti ograničeno vremenom određenim za helikopterski FNPT II/III.

(vidi AMC-FCL 2.160 i 2.165(a)(1) za sadržaj letačkog osposobljavanja.)

 

PROVJERE PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

14 Po završetku odgovarajućeg letačkog osposobljavanja učenik mora pristupiti provjeri praktične osposobljnosti na jednomotornom ili višemotornom helikopteru, za izdavanje CPL(H) sukladno Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 2.170 i provjeri praktične osposobljenosti za upis ovlaštenja za instrumentalno letenje na višemotornom helikopteru u skladu s Dodatkom 1 i 2 JAR-FCL 2.210 i ostalim provjerama propisanim u JAR-FCL 2.262(c).

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(2)CPL(H) integrirano osposobljavanje

(vidi JAR-FCL 2.160, 2.165 i 2.170)

(vidi Dodatak 1 i 2 JAR-FCL 2.170)

(vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(2))

(vidi AMC FCL 2.470 (b)

(vidi IEM FCL 2.170)

1 Cilj CPL(H) integriranog osposobljavanja je obučiti pilote do razine stručnosti potrebne za izdavanje CPL(H), ali ne i IR(H) ili bilo koje drugo posebno ovlaštenje.

2 Učenik koji želi pohađati integrirano osposobljavanje za CPL(H) mora, pod nadzorom šefa školstva ovlaštene organizacije za letačku obuku (FTO), završiti sve stupnjeve odobrenog kontinuiranog integriranog osposobljavanja kako je određeno u FTO.

3 Obuka traje između 9 i 24 mjeseci.

4 Učenik se može školovati kao početnik, ili kao imatelj dozvole PPL(H) izdane u skladu s ICAO Dodatak 1. Početnik mora zadovoljiti zahtjeve za učenika pilota propisane u JAR-FCL Pododjeljak B. Ako kandidat ima PPL(H), 50 posto naleta koji je naletio prije ove obuke može se priznati za ukupni potrebni nalet; najviše do:

(a) 40 sati letenja od kojeg najviše 20 sati može biti nalet s instruktorom, odnosno

(b) 50 sati ako kandidat ima ovlaštenje za letenje noću od kojih 25 sati može biti nalet sa instruktorom.

O priznavanju ovog naleta odlučuje FTO-a i mora biti uneseno u učenikovu knjigu osposobljavanja. Ako kandidat ne posjeduje dozvolu može mu se priznati maksimalno 20 sati naleta na avionu ili motornim jedrilicama (AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(2) dio 2)

5 Učenik koji nije zadovoljio ili nije u mogućnosti uspješno završiti cijelu obuku za CPL(H), može zatražiti od nadležnog tijela da polaže ispit iz teorije i provjeru praktične osposobljenosti za nižu dozvolu i, ako je prihvatljivo, za ovlaštenje za instrumentalno letenje.

6 Učenik koji želi prijeći u neki drugi FTO tijekom trajanja osposobljavanja mora se prijaviti nadležnom tijelu kako bi dobio procjenu potrebnih sati osposobljavanja kod drugog FTO.

7 FTO mora osigurati da kandidat prije početka osposobljavanja posjeduje odgovarajuće znanje iz matematike i fizike za razumijevanje teorijskog osposobljavanja. Kandidat mora pokazati mogućnosti korištenja engleskog jezika prema Dodataku 1 JAR-FCL 2.200.

8 Osposobljavanje mora sadržavati:

(a) teorijsko osposobljavanje do razine znanja potrebne za CPL(H)

(b) vizualno i instrumentalno letačko osposobljavanje.

9 Uspješno završeni teorijski ispit iz stavka 11 i provjera praktične osposobljenosti iz stavka 13 preduvjet su teorijskog znanja i praktične osposobljenosti potrebnih za izdavanje dozvole CPL(H) uključujući ovlaštenje za tip helikoptera korištenih za provjeru. (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.161 i AMC 2.161)

 

TEORIJSKO ZNANJE

10 Program teorijskog osposobljavanja propisan je u Dodatku 1 FCL 2.470. Zahtjevi za ovlaštenje za tip helikoptera su dati u JAR-FCL 2.240. Odobreno CPL(H) teorijsko osposobljavanje mora trajati najmanje 550 sati (500 sati za kandidata koji posjeduje PPL) (1 sat = 60 minuta) koji mogu uključivati rad u učionici, video program, audio i video zapise, odijeljene prostore za osposobljavanje (boksove), osposobljavanje na kompjutoru, ili nekom drugom mediju kojeg je odobrilo nadležno tijelo

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(2) (nastavak)

Provjera teorijskog znanja

11 Učenik mora pokazati razinu znanja koja odgovara privilegijama koje mu daje dozvola CPL(H) prema zahtjevima JAR-FCL pododjeljak J.

 

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

12 Letačko osposobljavanje, ne uključujući osposobljavanje za tip, traje najmanje 135 sati, s uključenim svim provjerama u letu, od kojih do 5 sati osposobljavanja može biti instrumentalni let na simulatoru letenja. U 135 sati, učenik mora obaviti najmanje:

(a) 100 sati letenja s instruktorom;

(b) 35 sati kao zapovjednik zrakoplova, (najmanje 14 sati samostalnog letenja danju, 1 sat samostalnog letenja noću i 20 sati kao SPIC). SPIC vrijeme letenja je svaki let na kojem instruktor nije imao utjecaja na komande zrakoplova;

(c) 10 sati rutnog letenja s instruktorom;

(d) 10 sati rutnog letenja kao zapovjednik zrakoplova uključujući i VFR rutu najmanje duljine 185 km (100 NM) u kojoj je kandidat imao dva slijetanja sa zaustavljanjem na aerodromima koji nisu aerodromi polijetanja;

(e) 5 sati naleta na helikopterima mora se odletjeti noću, od toga najmanje 3 sata s instruktorom uključujući najmanje 1 sat noćnog rutnog leta te 5 samostalnih polijetanja i slijetanja sa zaustavljanjem;

(f) 10 sati instrumentalnog naleta s instruktorom od kojih 5 sati mora biti na helikopteru;

(g) 100 sati naleta sa instruktorom:

(i) 90 sati vizualnog naleta može uključivati:

1) 40 sati na helikopterskom simulatoru klase C/D, ili

2) 30 sati na helikopterskom FNPT II/III, ili

3) 20 sati na avionima ili motornim jedrilicama.

(ii) 10 sati instrumentalnog naleta, koji može uključivati 5 sati naleta na avionu ili helikopterskom/avionskom FNPT I.

(vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(2) za sadržaj letačkog osposobljavanja)

 

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

13 Po završetku odgovarajućega letačkog osposobljavanja učenik mora pristupiti provjeri praktične osposobljenosti za izdavanje dozvole CPL(H) sukladno Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 2.170.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(3)CPL(H) modularno osposobljavanje

(vidi JAR-FCL 2.160, 2.165 i 2.170)

(vidi Dodatak 1 i 2 JAR-FCL 2.170)

(vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(3))

(vidi AMC-FCL 2.470(b))

(vidi IEM-FCL 2.170)

1 Cilj CPL(H) modularnog osposobljavanja je obučiti pilote koji posjeduju PPL(H) do razine stručnosti potrebne za izdavanje dozvole CPL(H), ali ne i za IR ovlaštenje.

2 Prije pristupanja modularnom kursu za CPL(H), učenik:

(a) mora posjedovati dozvolu PPL(H) izdanu u skladu sa ICAO Annex 1

(b) mora naletiti 155 sati kao pilot helikoptera, uključujući 50 sati naleta kao PIC, od kojih 10 sati mora biti rutno letenje (105 sati kao pilot helikoptera ako posjeduje CPL(A), 135 sati kao pilot helikoptera ako posjeduje PPL(A))

(c) će osposobljavanje obaviti u skladu sa JAR-FCL 2.225 i 2.240 ukoliko se osposobljavanje obavlja na višemotornom helikopteru

3 Kandidat koji želi pohađati modularni CPL(H) tečaj mora, pod vodstvom voditelja osposobljavanja ovlaštene organizacije za osposob­ljavanje (FTO) završiti instrukcijske dijelove odobrenog kontinuiranog tečaja osposobljavanja kako je definirano od strane FTO. Teorijsko znanje može biti dobiveno u ovlaštenoj organizaciji za teorijsko školovanje kako je definirano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.055. U tom slučaju voditelj osposobljavanja takve organizacije mora vršiti nadgledanje tog dijela osposobljavanja.

4 Tečaj teorijskog znanja mora biti završen unutar 18 mjeseci. Provjera letačkih instrukcija i vještine letenja bit će provedena unutar perioda valjanosti teorijskog ispita sukladno JAR-FCL 2.495

5 FTO mora osigurati da učenik prije početka osposobljavanja posjeduje odgovarajuće znanje iz matematike i fizike za razumijevanje teorijskog osposobljavanja.

6 Obuka mora sadržavati:

(a) teorijsku obuku do razine znanja potrebne za CPL(H);

(b) vizualno i instrumentalno letačku obuku.

7 Uspješno završeni teorijski ispit iz stavka 9 i provjera vještine letenja iz stavka 12 preduvjet su teorijskog znanja i praktične osposob­ljenosti potrebnih za izdavanje dozvole CPL(H) uključujući ovlaštenje za klasu ili tip helikoptera korištenih za provjeru.

 

TEORIJSKO ZNANJE

8 Program teorijskog osposobljavanje za CPL(H) je propisan u AMC FCL 2.470(b). Uvjeti za ovlaštenje za tip nalaze se u JAR-FCL 2.240. Odobreno CPL(H) teorijsko osposobljavanje mora trajati najmanje 500 sati (1 sat = 60 minuta) koji mogu uključivati rad u učionici, video program, audio i video zapise, boksove za obuku, obuku na kompjuteru, ili nekom drugom mediju kojeg je odobrilo nadležno tijelo.

 

PROVJERA TEORIJSKOG ZNANJA

9 Učenik mora pokazati razinu znanja koja odgovara ovlastima koje mu daje CPL(H) prema zahtjevima JAR-FCL pododjeljak J.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a)(3) (nastavak)

 

OSPOSOBLJAVANJE U LETU

10 a) Kandidat koji nema ovlaštenje za instrumentalno letenje mora naletjeti najmanje 30 sati leta s instruktorom (vidi AMC FCL 2.160 i 2.165(a)(3))

b) Kandidatu koji posjeduje važeće ovlaštenje za instrumentalno letenje na helikopteru će se priznati ukupan instrumentalan nalet sa instruktorom.

c) Kandidat koji posjeduje važeće ovlaštenje za instrumentalno letenje na avionu treba odletjeti 5 sati instrumentalnog naleta sa instruk­torom na helikopteru.

d) Od 30 sati naleta sa instruktorom:

(i) 20 sati je VFR nalet koji može uključivati 5 sati na FNPT II/III ili simulatoru (FS), i

(ii) 10 sati je IFR nalet koji može uključivati 5 sati na helikopterskom/avionskom FNPT I ili avionu.

11 Kandidatu koji nema ovlaštenje za letenje helikopterom noću treba dodati minimalno 5 sati obuke noću (JAR-FCL 2.125(c) i dodatak 4 JAR-FCL 2.125)

(vidi AMC-FCL 2.160 i 2.165 (a)(3) za teorijsko osposobljavanje)

 

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

12 Po završetku odgovarajućega letačkog osposobljavanja učenik mora pristupiti provjeri praktične osposobljenosti za CPL(H) sukladno Dodatku 1 i 2 JAR-FCL 2.170.

Dodatak 1 JAR- FCL 2.170

Provjera praktične osposobljenosti za izdavanje CPL(H)

(vidi JAR-FCL 2.170)

(vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.170)

(vidi IEM FCL 2.170)

1 Učenik za provjeru praktične osposobljenosti za dozvolu CPL(H) mora na zadovoljavajući način završiti sve što se zahtijeva kod školovanja, uključujući osposobljavanje na istom tipu helikoptera koji će se koristiti na provjeri. Učenik koji je završio ATP(H) integrirani kurs provjeru praktične sposobnosti mora provesti na višemotornom helikopteru. Učeniku koji je završio CPL(H) integrirani kurs mora se omogućiti izbor provjere na jednomotornom ili višemotornom helikopteru ovisno o naletu od 70 sati kao zapovjednik zrakoplova, sukladno JAR-FCL 2.255(a). Helikopter koji se koristi za provjeru praktične osposobljenosti mora zadovoljavati zahtjeve za školske helikoptere prema dodatku 1 JAR-FCL 2.055.

2 Administrativne uvjete za učenikov pristup provjeri, uključujući priopćenje kandidatovih podataka o osposobljavanju ispitivaču, odredit će nadležno tijelo.

3 Učenik mora uspješno položiti sekcije 1 do 5. Neuspjeh u više od 1 sekcije obvezuje kandidata na ponavljanje cijele provjere. Neuspjeh u bilo kojem dijelu pojedine sekcije znači da je ta sekcija nepoložena. Kandidat koji ne položi samo jednu sekciju ponovo polaže samo tu sekciju. Neuspjeh u bilo kojoj točki ponovljene provjere, uključujući točke koje je u prethodnom pokušaju uspješno položio, zahtjeva ponav­ljanje cijele provjere. Zadovoljavajuća provjera praktične osposobljenost mora se završiti u šest mjeseci.

4 Nakon neuspješne provjere praktične osposobljenosti može se zahtijevati dodatno osposobljavanje. Neuspjeh u dva pokušaja zahtijevat će dodatno osposobljavanje kako to odredi nadležno tijelo. Broj provjera vještine letenja nije ograničen.

 

PROVOĐENJE PROVJERAVANJA

5 Nadležno će tijelo izdati ispitivaču odgovarajuće upute radi sigurnog provođenja provjere.

6 Ako učenik odluči prekinuti provjeru praktične osposobljenosti, a iz razloga koje ispitivač smatra neopravdanim, učenik mora ponoviti čitavu provjeru. Ako je provjera prekinuta iz razloga koje ispitivač smatra opravdanim, provjeravat će se samo sekcije koje nisu provjerene.

7 Ispitivač može od učenika zahtijevati jedno ponavljanje bilo kojeg manevra ili postupka koji su dijelovi provjere. Ispitivač može prekinuti provjeru u bilo kojoj fazi ako ustanovi da praktična osposobljenost ne zadovoljava kriterije te može zahtijevati ponavljanje cijele provjere.

8 Od učenika se mora zahtijevati da od mjesta gdje može obavljati dužnosti zapovjednika zrakoplova odleti helikopterom ispitni let kao da nema drugog člana posade. Odgovornost za let se preuzima u skladu s nacionalnim zakonima.

9 Rutu koja će se letjeti mora odrediti ispitivač, a destinacija mora biti kontrolirani aerodrom. Ruta može završiti na aerodromu polijetanja ili na nekom drugom aerodromu. Učenik je odgovoran za planiranje leta te mora osigurati svu opremu i dokumentaciju potrebnu za let. Provjera u letu se može sastojati od dva dijela (aerodromsko letenje i ruta).

10 Učenik mora pokazati ispitivaču provjere i radnje koje provodi, uključujući i prepoznavanje radionavigacijskih sredstava. Provjere se moraju obaviti u skladu s odobrenom listom provjere za helikopter na kojem se provjera provodi. Podešavanje snage i brzine moraju se dogovoriti s ispitivačem prije početka provjere i moraju biti prilagođene postupcima iz letačkog priručnika helikoptera koji se koristi.

11 Ispitivač ne smije sudjelovati u upravljanju helikopterom osim ako to nije neophodno u interesu sigurnosti ili da bi se izbjeglo neprihvatljivo kašnjenje ostalog prometa.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.170 (nastavak)

ODSTUPANJA TIJEKOM LETAČKE PROVJERE

12 Učenik mora pokazati da:

– upravlja helikopterom unutar njegovih ograničenja;

– sve manevre izvodi mirno i besprijekorno;

– ima dobru prosudbu i pilotsko razmišljanje;

– primjenjuje aeronautička znanja;

– kontrolira helikopter za vrijeme čitavog leta tako da uspješno izvršavanje postupaka i manevara ne dolazi u pitanje.

13 Sljedeća ograničenja su samo za opću primjenu. Ispitivač mora dopustiti slijedeća odstupanja radi turbulentne atmosfere te kvalitete upravljanja i performansi helikoptera koji se koristi za provjeru:

Visina

normalan let     ± 100 stopa (ft)

pri simuliranom otkazu motora  ± 150 stopa (ft)

Putanja leta po radio sredstvu  ± 50

Smjer leta

normalan let     ± 100

pri simuliranom otkazu motora  ± 150

Brzina

polijetanje i prilaz         + 5 čvorova

svi ostali režimi leta       ± 10 čvorova

Zanošenje (Ground drift)

T.O. lebdenje I.G.E.    ±3 stope (ft)

Slijetanje          ±2 stope (ft) (sa 0 stopa natražnog ili bočnog leta)

SADRŽAJ PROVJERE

14 Sadržaj provjere praktične osposobljenosti i sekcije prikazane u Dodatku 2 JAR-FCL 2.170 moraju se koristiti pri provjeri praktične osposobljenosti. Izgled i sadržaj zahtjeva i formulara za provjeru praktične osposobljenosti može odrediti nadležno tijelo (vidi IEM FCL 2.170). Stavke u Sekciji 4 mogu se provoditi na FNPT(H) ili simulatoru letenja(H). Ukoliko se provjera provodi na višemotornom helikopteru mora biti uskladu s Dodatkom 3 JAR-FCL 2.240, osiguravajući da učenik ispunjava zahtjeve prema JAR-FCL 2.255

Dodatak 2 JAR-FCL 2.170

Sadržaj provjere praktične osposobljenosti za izdavanje CPL(H)

(vidi JAR-FCL 2.170)

(vidi IEM FCL 2.170)

Napomena: Uporaba liste provjera, vođenja zrakoplova, kontrola helikoptera u odnosu na vanjske vizualne orijentire, postupci protiv zaleđivanja, itd., odnose se na sve sekcije.

SEKCIJA 1 PRETPOLETNE/POSLIJELETNE PROVJERE I PROCEDURE

a

Znanje o helikopterima (npr. tehnička knjiga, gorivo, masa i ravnoteža, performanse), planiranje leta, NOTAMS, meteorologija

b

Prijeletni pregled (smještaj i stanje dijelova)

c

Pregled pilotske kabine, procedure pokretanja motora

d

Provjera komunikacijske i navigacijske opreme, izbor i postavljanje frekvencije

e

Prijeletne procedure, R/T procedure, ATC komunikacija

f

Parkiranje, gašenje motora i poslijeletne procedure

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.170 (nastavak)

SEKCIJA 2 MANEVRI LEBDENJA, NAPREDNO UPRAVLJANJE

UKLJUČUJUĆI OGRANIČENO PODRUČJE

a

Polijetanje i slijetanje (uzdizanje i slijetanje)

b

Taksiranje, taksiranje u letenju

c

U stacionarnom lebdenju s čeonim/bočnim/leđnim vjetrom

d

Zaokreti u stacionarnom lebdenju za 3600 lijevi i desni (zaokreti u mjestu)

e

Manevri lebdenja prema naprijed, bočno i nazad

f

Simulirani otkaz motora u lebdenju

g

Brzo zaustavljanje u vjetar i niz vjetar

h

Slijetanje i polijetanje s nepripremljenih/kosih terena

i

Polijetanje (različiti profili)

j

Polijetanje niz vjetar, s bočnim vjetrom (ako je primjenjivo)

k

Polijetanje s maksimalnom poletnom masom (stvarno ili simulirano)

l

Prilazi (različiti profili)

m

Polijetanje i slijetanje s ograničenom snagom

n

Autorotacije (FE će izabrati dvije autorotacije–osnovna, dolet, mala brzina i zaokreti za 3600)

o

Slijetanje iz autorotacije

p

Praktično prinudno slijetanje s povratom snage

q

Provjera snage, tehnika nadzora, tehnika prilaza i odleta

SEKCIJA 3 NAVIGACIJA – PROCEDURE NA RUTI

a

Navigacija i orijentacija na različitim visinama, čitanje karata

b

Održavanje visine i smjera leta, brzina, opažanje prostora letenja, podešavanje visinomjera

c

Praćenje napredovanja leta, upis u knjigu leta, kontrola goriva, dolet, ETA, procjena greške na putanji i uspostavljanje ispravne putanje, praćenje instrumenata

d

Kontrola vremenskih uvjeta, procjena trenda, planiranje odstupanja

e

Korištenje radionavigacijskih sredstava (gdje je moguće)

f

Komunikacija s ATC i pridržavanje pravila, itd.

 

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.170 (nastavak)

SEKCIJA 4 PROCEDURE U LETU I MANEVRI SAMO PO INSTRUMENTIMA

a

Horizontalni let, kontrola pravca, visina, brzina

b

Horizontalni zaokreti sa nagibom do 300, lijevi i desni za 1800 do 3600

c

Penjanjući i spuštajući zaokreti do zadanog pravca

d

Povratak iz nepravilnih položaja

e

Horizontalni zaokreti za 900 lijevo i desno

SEKCIJA 5 NEREDOVNI I POSTUPCI U OPASNOSTI

(SIMULIRANO GDJE JE MOGUĆE)

 

Primjedba (1) Gdje se ispit provodi na višemotornom helikopteru vježba simuliranog otkaza motora, uključujući prilaz i slijetanje s jednim motorom, moraju biti uključeni u provjeru.

 

Primjedba (2) FE će odabrati četiri točke od slijedećih:

a

Kvarovi motora, uključujući kvar governora, zaleđivanje raplinjača i motora, uljni sistem (ako je primjenjivo)

b

Kvarovi sistema goriva

c

Kvarovi električnog sistema

d

Kvarovi hidrauličnog sistema, uključujući prilaz i slijetanje bez hidraulike (ako je primjenjivo)

e

Kvar glavnog rotora i/ili anti-torque sistema (samo na simulatoru ili kroz diskusiju)

f

Vježbe požara, uključujući kontrolu i otklanjanje dima (ako je primjenjivo)

g

Druge nenormalne i procedure u opasnosti, kao što su opisane u odgovarajućem letačkom priručniku i u odnosu na Dodatak 3 JAR-FCL 2.240, Sekcija 7. i 8., uključujući višemotorne helikoptere:

– Simulirani otkaz motora u polijetanju:

• Prekinuto polijetanje na ili prije TDP ili sigurno prinudno slijetanje na ili prije DPATO

• Brzo nakon TDP ili DPATO

– Slijetanje sa simuliranim otkazom motora:

• Slijetanje ili produženje na drugi krug nakon otkaza motora prije LDP ili DPBL

• Otkaz motora nakon LDP ili sigurno prinudno slijetanje nakon DPBL

 

 

PODODJELJAK E – OVLAŠTENJE ZA INSTRUMENTALNO LETENJE (Helikopter) IR(H))

JAR-FCL 2.174          Zdravstvena sposobnost

Kandidat za IR(H) mora zadovoljiti medicinske zahtjeve u skladu sa JAR-FCL 3.355(b).

JAR-FCL 2.175          Okolnosti u kojima se zahtijeva IR(H)

(a) Imatelj pilotske dozvole ne smije ni u kom slučaju upravljati helikopterom po pravilima instrumentalnog letenja (IFR), osim ako je pilot na provjeri praktične osposobljenosti ili tijekom osposobljavanja s instruktorom, i ako imatelj dozvole ima ovlaštenje za instrumentalno letenje (IR) sukladno kategoriji helikoptera izdano u skladu s JAR-FCL.

(b) U državama članicama JAA gdje nacionalni propisi zahtijevaju letenje u skladu s IFR pod specijalnim uvjetima (npr. noću), imatelj pilotske dozvole može letjeti po IFR, pod uvjetom da ima odgovarajuću kvalifikaciju prema okolnostima u zračnom prostoru i uvjetima leta pod kojima se let odvija. Osposobljenost prema nacionalnoj regulativi omogućava pilotu da leti u skladu s IFR drugačije nego u VMC bez da ima važeće IR(H) ovlaštenje, ali mora biti ograničen za letenje samo u zračnom prostoru države koja je izdala dozvolu.

JAR-FCL 2.180          Privilegije i uvjeti

(a) Privilegije

1) Provjera praktične osposobljenosti za ovlaštenje ograničeno na kopilota propisana je u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.210, i bilo kojim drugim uvjetima propisanim JAR-om. Privilegije imatelja višemotornog IR(H) jesu da može upravljati višemotornim i jednomotornim helikopterom po IFR s minimalnom visinom odluke 200 stopa (ft) (60 m).

2) Visine odluke ispod 200 stopa (ft) nadležno tijelo može odobriti poslije dodatnog osposobljavanja i provjere u skladu s JAR-OPS, AMC FCL 2.261(a) članak 6 i s Dodatak 2 JAR-FCL 2.240, JAR-FCL 2.295 sekcija 5.

(b) Uvjeti. Učenik koji je zadovoljio uvjete propisane u JAR-FCL 2.174 do 2.210 zadovoljava zahtjeve za izdavanje ovlaštenja IR(H).

JAR-FCL 2.185          Valjanost, produžavanje i obnavljanje

(a) IR(H) ovlaštenje važi jednu godinu. Ako želi produžiti valjanost IR(H), imatelj mora udovoljiti zahtjevima iz JAR-FCL 2.245(b)(1), koji mogu biti provedeni u simulatoru leta ili FNTP II, kako je propisano u stavku 14. Dodatka 1 JAR-FCL 2.210.

(b) Ako ovlaštenje IR(H) vrijedi za korištenje u helikopterima s jednim članom letačke posade, produljenje valjanosti se mora obaviti ili u helikopteru za višečlanu posadu ili u helikopteru s jednim članom posade. Ako ovlaštenje IR(H) vrijedi samo za korištenje u operacijama s višečlanom posadom, produljenje valjanosti će se obaviti na letu s višečlanom posadom.

(c) Kandidat koji ne prođe provjeru za produženje važnosti ovlaštenja prije isteka važnosti, ne smije koristiti privilegije dok ne ponovi provjeru.

(d) Ako se ovlaštenje namjerava obnoviti, imatelj mora zadovoljiti prije propisane zahtjeve i bilo koji drugi uvjet koji propiše nadležno tijelo. Ukoliko imatelj IR ovlaštenja nije instrumentalno letio više od 7 godina od dana izdavanja IR ovlaštenja ili zadnjeg produžavanja valjanosti, morat će ponovno pristupiti ispitu iz teorijskog znanja za IR

JAR-FCL 2.190          Iskustvo

Kandidat za IR(H) mora imati dozvolu PPL(H) uključujući i ovlaštenje za letenje noću ili CPL(H) te mora imati najmanje 50 sati rutnog letenja kao zapovjednik zrakoplova na helikopterima ili avionima, od kojih najmanje 10 sati mora biti na helikopterima.

JAR-FCL 2.195          Teorijsko znanje

(a) Kandidat za IR(H) mora završiti odobreno teorijsko osposob­ljavanje u ovlaštenoj organizaciji za letačko osposobljavanje (FTO). Teorijsko osposobljavanje mora se, gdje god je to moguće, kombinirati s letačkim osposobljavanjem.

(b) Kandidat mora pokazati razinu znanja koja odgovara privilegijama imatelja IR(H) i mora zadovoljiti uvjete propisane u JAR-FCL Pododjeljak J.

JAR-FCL 2.200          Uporaba engleskog jezika

            (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.200)

(a) Kandidat za IR(H) mora dokazati poznavanje engleskog jezika kao što je propisano u dodatku 1 JAR-FCL 2.200.

(b) Imatelj IR(H) izdanog u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.200 treba imati PPL(H), CPL(H) ili ATPL(H) sa korištenjem radiotelefonije na engleskom.

JAR-FCL 2.205          Instrukcije za letenje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.205)

Kandidat za ovlaštenje IR(H) mora pohađati Integrirano osposob­ljavanje koje uključuje osposobljavanje za IR(H) (vidi JAR-FCL 2.165) ili mora završiti odobreno modularno osposobljavanje prikazano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.205. Ako je kandidat imatelj instrumentalnog ovlaštenja za avion IR(A), ukupni zahtjev glede letačkog osposobljavanja prema dodatku 1 JAR-FCL 2.205 može biti smanjen na 10 sati.

JAR-FCL 2.210          Praktična osposobljenost

            (vidi Dodatke 1 i 2 JAR-FCL 2.210)

Općenito. Kandidat za IR(H) mora pokazati sposobnost izvođenja postupaka i manevara prikazanih u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.210 na razini koja odgovara privilegijama dodijeljenima imatelju IR(H).Kandidat koji želi dobiti ovlaštenje za tip helikoptera koji se koristit na provjeri praktične osposobljenosti također će ispuniti zahtjeve JAR-FCL 2.240.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.200

IR(H)-Uporaba engleskog jezika

(vidi JAR-FCL 2.200)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.005)

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.015)

UPORABA ENGLESKOG JEZIKA

1 Kandidat za IR(H) mora biti sposoban koristiti engleski jezik u sljedećim okolnostima:

(a) letenju:

radiotelefonijom koja odgovara svim fazama leta, uključujući situacije u nuždi;

(b) na zemlji:

sve informacije bitne za provođenje leta, npr.:

* biti sposoban čitati i pokazati razumijevanje tehničkog priručnika na engleskom (operativni priručnik, letački priručnik zrakoplova itd.)

* pretpoletno planiranje, prikupljanje meteoroloških informacija, NOTAM-i ATC planove leta itd;

* korištenje svih aeronautičkih rutnih, odlaznih i prilaznih karata i pripadajućih dokumenata pisanih na engleskom jeziku,

Kandidat zadovoljava ovaj uvjet ako je završio IR ili ATP tečaj na engleskom jeziku ili ako je on/ona položio teroijski ispit iz IR ili ATPL na engleskom jeziku.

(c) komunikacija:

da je u stanju komunicirati s ostalim članovima posade na engleskom tijekom svih faza leta, uključujući pripremu leta.

Kandidat ili imatelj IR(H) ovlaštenja zadovoljava ovaj uvjet ako je završio MCC tečaj na engleskom, a u skladu sa JAR-FCL 2.250(a)(2) ili je položio provjeru na višepilotnom zrakoplovu u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 za čijeg trajanja je održavana komunikacija na engleskom jeziku.

2 Alternativno, propisani uvjeti mogu biti zadovoljenim prolazom posebnih ispita koje obavlja nadležno tijelo nakon završetka osposobljavanja koje kandidatu omogućava zadovoljavanje svih uvjeta navedenih u 1(a), (b) i (c) gore.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.205

IR(H) Modularno osposobljavanje

(vidi JAR-FCL 2.205)

 

1 Cilj modularnog osposobljavanja za (IR(H) je osposobljavanje pilota do razine stručnosti potrebne za upravljanje helikopterom pod IFR i IMC uvjetima u skladu s ICAO PANS-OPS Dokumentom 8168.

2 Za ovlaštenje IR(H) polaznik mora imati dozvolu PPL(H) sa ovlaštenjem za letenje noću izdanog u skladu s dodatkom 4 JAR-FCL 2.125, ili imati CPL(H) izdane u skladu sa ICAO Annex 1. Prije pristupanja IR školovanju kandidat mora imati ovlaštenje za tip helikoptera na kojem će se školovati.

3 Učenik koji želi pohađati modularno osposobljavanje za ovlaštenje IR(H) mora, pod nadzorom šefa školstva ovlaštene organizacije za osposobljavanje (FTO), završiti sve stupnjeve odobrenog kontinuiranog modularnog osposobljavanja kako je određeno u FTO. Teorijsko osposobljavanje može se održati u organizaciji specijaliziranoj za teorijsko osposobljavanje kako je prikazano u dodatku 1 JAR-FCL 2.055 što se odnosi samo na specijalizirano osposobljavanje iz teorijskog znanja. U tom slučaju šef školstva te organizacije mora nadzirati taj dio osposobljavanja.

4 Teorijsko osposobljavanje mora se završiti u roku od 18 mjeseci. Letačko osposobljavanje i provjera praktične osposobljenosti moraju završiti u razdoblju valjanosti položenih teorijskih ispita, kako je propisano u JAR-FCL 2.495.

5 Modularno osposobljavanje mora sadržavati:

(a) teorijsko osposobljavanje do razine znanja potrebne za ovlaštenje IR(H);

(b) instrumentalno letačko osposobljavanje.

6 Uspješno završeni ispit iz teorijskog znanja prema stavku 8 te provjera praktične osposobljenosti prema stavku 14, preduvjet su teorijskog znanja i praktične osposobljenosti potrebnih za izdavanje ovlaštenja IR(H).

TEORIJSKO ZNANJE

7 Program teorijskog osposobljavanja za IR(H) propisan je u AMC FCL 2.470. Odobreno modularno osposobljavanje za IR(H) mora trajati najmanje 200 sati osposobljavanja (1 sat = 60 minuta) koji mogu uključivati rad u učionici, video program, audio i video zapise, odvojene prostore za osposobljavanje (boksove), osposobljavanje na kompjutoru ili nekom drugom mediju kojeg je odobrilo nadležno tijelo. Odobreno dopisno osposobljavanje može također biti ponuđeno kao dio osposobljavanja prema odluci nadležnog tijela.

 

Provjera teorijskog znanja

8 Učenik mora pokazati razinu znanja koja odgovara ovlastima koje mu daje ovlaštenje IR(H) prema zahtjevima JAR-FCL Pododjeljak J.

 

LETAČKA OBUKA

9 Osposobljavanje za ovlaštenje IR(H) za jednomotorni helikopter mora sadržavati najmanje 50 sati instrumentalnog letenja s instruk­torom, od kojih:

(a) do 20 sati može biti instrumentalni nalet na FNPT I (H) ili (A).Tih 20 sati može biti zamijenjeno sa avionom odobrenim za to osposobljavanje.

(b) do 35 sati može biti instrumentalni nalet na helikopterskom FNPT II/III ili simulatoru.

Instrumentalni nalet sa instruktorom mora sadržavati minimalno 10 sati naleta na IFR odobrenom helikopteru.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.205 (nastavak)

10 Osposobljavanje za ovlaštenje IR(H) za višemotorni helikopter mora sadržavati najmanje 55 sati instrumentalnog letenja s instruktorom, od kojih:

(a) do 20 sati može biti instrumentalni nalet na zemlji na FNPT I (H) ili(A). Tih 20 sati mogu biti zamijenjeni sa 20 sati na avionu odobrenom za to osposobljavanje.

(b) do 40 sati može biti instrumentalni nalet na zemlji na helikopterskom FNPT II/III ili simulatoru.

Instrumentalni nalet sa instruktorom mora sadržavati minimalno 10 sati naleta na višemotornom IFR odobrenom helikopteru.

11 Imatelju PPL(H) sa ovlaštenjem za letenje noću izdanim u skladu s dodatkom 4 JAR-FCL 2.125 ili CPL(H) izdanim u skladu sa ICAO, potreban nalet iz točki 9 ili 10 može se smanjiti za 5 sati.

12 Do provjere praktične osposobljenosti za ovlaštenje IR(H), letačko će osposobljavanje sadržavati:

(a) prijeletne postupke za IFR letenje, uključujući korištenje letačkog priručnika i odgovarajućih dokumenata potrebnih za pripremu IFR plana leta;

(b) postupke i manevre za IFR operacije pod normalnim, izvanrednim i prinudnim uvjetima leta, a najmanje za:

– prijelaz iz vizualnog na instrumentalni let tijekom polijetanja;

– standardne instrumentalne odlaske i prilaze;

– IFR postupke na ruti;

– postupke za krug čekanja;

– instrumentalne prilaze do objavljenjih minimuma;

– postupke prekinutog prilaza;

– slijetanja poslije instrumentalnog prilaza, uključujući niski krug,

(c) manevre u letu i određene karakteristike leta;

(d) ako je potrebno, upravljanje višemotornim helikopterom u navedenom osposobljavanju, uključujući letove isključivo po instrumentima sa simulacijom otkaza jednog motora te gašenjem motora i ponovnim pokretanjem (navedene vježbe trebaju se izvoditi na sigurnoj visini osim ako se izvode u simulatoru letenja ili FNTPII).

 

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

13 Po završetku odgovarajućeg letačkog osposobljavanja i ispunjenja predviđenih uvjeta u JAR-FCL 2.190 kandidat mora pristupiti IR(H) provjeri praktične osposbljenosti na višemotornom helikopteru ili na jednomotornom helikopteru u skladu s Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.210.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.210

IR(H)–Provjera praktične osposbljenosti i stručne osposobljenosti

(vidi JAR-FCL 2.185 i 2.210)

(vidi IEM FCL 2.210)

 

1 Kandidat koji pristupa provjeri praktične osposobljenosti za IR(H) mora biti provjeren na istom tipu ili klasi helikoptera na kojem se školovao. Helikopter korišten za provjeru praktične osposobljenosti mora udovoljavati uvjetima za školske helikoptere kako je propisano u Dodatku 1 JAR-FCL 2.055.

2 Administrativni dio koji potvrđuje da je kandidat ispunio uvjete za pristupanje provjeri, uključujući davanje na uvid dosjea kandidata ispitivaču, određuje nadležno tijelo koje je odobrilo osposobljavanje kandidata.

3 Kandidat mora uspješno zadovoljiti zahtjeve iz svih sekcija provjere praktične osposobljenosti. Ako ne zadovolji u više od jedne sekcije kandidat će morati ponoviti kompletnu provjeru praktične osposbljenosti. Neuspjeh kandidata u samo jednoj, zahtijeva ponavljanje provjere samo iz te sekcije. Neuspjeh u bilo kojoj sekciji ponovljene provjere, uključujući sekcije koje je u prethodnom pokušaju uspješno položio, zahtijeva ponavljanje cijele provjere. Zadovoljavajuća provjera praktične osposobljenosti mora se završiti u roku od šest mjeseci.

4 Nakon neuspješne provjere praktične osposobljenosti može se zahtijevati dodatno osposobljavanje. Nakon neuspjeha u dva pokušaja mora se zahtijevati dodatno osposobljavanje kako to odredi nadležno tijelo. Broj provjera praktične osposobljenosti nije ograničen.

 

PROVOĐENJE PROVJERE

5 Provjerom se simulira stvaran let. Rutu koja će se letjeti mora odrediti ispitivač. Bitan element je mogućnost kandidata da planira i provede let prema materijalu dobijenom na brifingu. Kandidat mora planirati let i osigurati da su oprema i potrebna dokumentacija za let u helikopteru. Ispitni let mora trajati najmanje 1 sat.

6 Nadležno će tijelo izdati ispitivaču odgovarajuće upute radi sigurnog provođenja provjere.

7 Ako kandidat odluči prekinuti provjeru praktične osposbljenosti iz razloga koji se smatraju neopravdanim od strane ispitivača, kandidat treba ponoviti čitavu provjeru. Ako je provjera prekinuta iz razloga koje ispitivač smatra opravdanim, u sljedećem letu će se provjeravati samo sekcije koje nisu provjerene.

8 Ispitivač može od kandidata zahtijevati jedno ponavljanje bilo kojeg manevra ili postupka koji su dijelovi provjere. Ispitivač može prekinuti provjeru u bilo kojoj fazi ako ustanovi da praktična osposobljenost zahtijeva ponavljanje kompletne provjere.

9 Od kandidata se mora zahtijevati da s mjesta gdje može obavljati dužnosti zapovjednika zrakoplova odleti helikopterom ispitni let kao da nema drugog člana posade. Ispitivač ne smije sudjelovati u upravljanju helikopterom osim ako to nije neophodno u interesu sigurnosti ili da bi se izbjeglo neprihvatljivo kašnjenje ostalog prometa. Kada ispitivač ili neki drugi pilot djeluje kao kopilot tijekom provjeravanja, privilegije ovlaštenja za instrumentalno letenje bit će ograničene samo za letenje u višečlanoj posadi. Ograničenje se može poništiti ako kandidat obavi drugu provjeru praktične osposobljenosti za ovlaštenje za instrumentalno letenje djelujući kao da nema drugih članova posade u helikopteru s jednim pilotom. Odgovornost za let mora se uskladiti s nacionalnim zakonima.

10 Visinu odluke, minimalnu visinu prilaza i točku neuspjelog prilaza kandidat mora odrediti i usuglasiti s ispitivačem.

11 Kandidat mora pokazati ispitivaču provjere i zadaće koje provodi, uključujući i prepoznavanje radionavigacijskih sredstava. Provjere se moraju obaviti u skladu s odobrenom listom provjere (check list) za helikopter na kojem se provjera provodi. Podešavanje snage i brzine trebaju se dogovoriti s ispitivačem prije početka provjere i trebaju biti prilagođene postupcima iz operativnog ili letačkog priručnika helikop­tera koji se koristi. Za vrijeme prijeletne pripreme za ispit od kandidata se zahtjeva da odredi podešavanje snage i brzine. Performanse za polijetanje, prilaz i slijetanje će biti izračunate od strane kandidata, a u skladu sa operativnim uputstvom ili letačkim uputstvom helikoptera koji se koristi. Visina odluke, minimalna visina snižavanja i točka prekinutog prilaza će biti određena od strane kandidata. Za vrijeme provjere znanja za produljenje ili obnavljanje IR(H) u skladu sa JAR-FCL 2.175(a) imatelj dozvole mora ispitivaču pokazati navedeno znanje.

 

ODSTUPANJA TIJEKOM PRAKTIČNE PROVJERE

12 Kandidat mora pokazati da:

– upravlja helikopterom unutar njegovih ograničenja;

– sve manevre izvodi mirno i ispravno;

– ima dobru prosudbu i pilotsko razmišljanje;

– primjenjuje aeronautička znanja;

– kontrolira helikopter sve vrijeme leta tako da uspješno izvršavanje postupaka i manevara ne dolazi u pitanje.

13 Sljedeća ograničenja su samo za opću primjenu. Ispitivač mora dopustiti sljedeća odstupanja radi turbulentne atmosfere te kvalitete upravljanja i performansi helikoptera koji se koristi za provjeru:

Visina

generalno         ± 100 stopa (ft)

početak prekinutog prilaza na visini odluke       + 50 stopa (ft)/-0 stopa (ft)

minimalna visina poniranja/MAP/visine + 50 stopa (ft)/-0 stopa (ft)

Putanja leta:

po radiosredstvu          ± 50

precizni prilaz   pola otklona, smjer i ravnina poniranja

Smjer leta

svi motori u pogonu      ± 50

pri simuliranom otkazu motora  ± 100

Brzina

svi motori u pogonu      ± 5 čvorova

pri simuliranom otkazu motora  + 10 čvorova/-5 čvorova

 

SADRŽAJ PROVJERE

14 Sadržaj provjere praktične osposbljenosti i sekcije prikazane u Dodatku 2 JAR-FCL 2.210 moraju se koristiti pri provjeri praktične osposobljenosti. Izgled i sadržaj zahtjeva i formulara za provjeru praktične osposbljenosti može odrediti nadležno tijelo (vidi IEM FCL 2.210).

Dodatak 2 JAR-FCL 2.210

Sadržaj provjere praktične osposbljenosti/provjere stručnosti za izdavanje IR(H)

(vidi JAR-FCL 2.185 i 2.210)(vidi IEM FCL 2.210)

SEKCIJA 1 ODLET

a

Korištenje letačkog priručnika (ili slično) posebno izračunavanje performanci helikoptera, mase i ravnoteže

b

Korištenje dokumenata servisa zračnog prometa, meteoroloških izvješća

c

Priprema ATC plana leta, IFR plana leta/dokumentacija

d

Pretpoletni pregled helikoptera

e

Meteorološki minimumi

f

Taksiranje, zračno taksiranje u dogovoru sa ATC ili s instruktorom

g

Upute prije polijetanja, provjere i procedure

h

Prijelaz na instrumentalno letenje

i

Postupci instrumentalnog odlaska

SEKCIJA 2 OPĆE UPRAVLJANJE

a

Upravljanje helikopterom isključivo prema instrumentima, uključujući:

b

Penjuće i spuštajuće zaokrete sa stalnim stupnjem zaokreta

c

Povratak iz nepravilnog položaja, uključujući održavanje nagiba 300 u zaokretu i oštre poniruće zaokrete

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.210 (nastavak)

SEKCIJA 3 IFR POSTUPCI NA RUTI

a

Praćenje, uključujući izlazak na zadate pravce, npr. NDB,VOR, RNAV

b

Korištenje radio sredstava

c

Horizontalni let, kontrola smjera, visine i brzine leta, podešavanje snage

d

Podešavanje visinomjera

e

Mjerenje vremena i ispravljanje predviđenog vremena dolaska (ETA)

f

Nadgledanje tijeka leta, bilješke o letu, potrošnja goriva, upravljanje sustavom

g

Postupci zaštite od zaleđivanja, simulirati ako je potrebno

h

ATC komunikacija i R/T postupci

SEKCIJA 4 PRECIZNI PRILAZ

a

Podešavanje i provjeravanje navigacijskih uređaja, identifikacija sredstava

b

Postupci dolaska, provjera visinomjera

c

Dogovor (briefing) za prilaz i slijetanje, uključujući provjere pri snižavanju/prilaženju/slijetanju

d*

Postupci kruga čekanja

e

Pridržavanje objavljenih postupaka za prilaz

f

Mjerenje vremena u prilazu

g

Kontrola visine, brzine i smjera, stabilizirani prilaz

h*

Prekinuti prilaz/slijetanje

i*

Postupak prekinutog prilaza/slijetanja

j

ATC komunikacija-suradnja, R/T postupci

* izvodi se u Sekciji 4 ili Sekciji 5

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.210 (nastavak)

 

SEKCIJA 5 NEPRECIZNI PRILAZ

a

Podešavanje i provjeravanje navigacijskih uređaja, identifikacija sredstava

b

Postupci dolaska, provjera visinomjera

c

Dogovor (briefing) za prilaz i slijetanje, uključujući provjere pri snižavanju/prilaženju/slijetanju

d*

Postupci kruga čekanja

e

Pridržavanje objavljenih postupaka za prilaz

f

Mjerenje vremena u prilazu

g

Kontrola visine, brzine i smjera, stabilizirani prilaz

h*

Prekinuti prilaz*/slijetanje

i*

Postupak prekinutog prilaza/slijetanja

j

ATC komunikacija-suradnja, R/T postupci

* izvodi se u Sekciji 4 ili Sekciji 5

SEKCIJA 6 NENORMALNE I PROCEDURE U OPASNOSTI

Ova sekcija se može kombinirati sa sekcijama 1 do 5. U provjeri se mora uzeti u obzir upravljivost helikoptera, utvrđivanje motora koji je otkazao, trenutačni postupci (vježbom dodira – touch drills), naredni postupci i provjere i preciznost letenja u slijedećim situacijama:

a

Otkaz motora poslije polijetanja i prilaza*(na sigurnoj visini osim ako se leti u simulatoru letenja ili FNTP II)

* samo višemotorni helikopter

b

Otkaz sustava za održavanje stabilnosti ili hidro sustava (ako je primjenjivo)

c

Ograničeni panel

d

Autorotacija i vraćanje na zadanu visinu

e

Precizni manualni prilaz bez flight direktora*

Precizni manualni prilaz sa flight direktorom*

* testirat će se samo jedna točka

 

 

 

PODODJELJAK F – OVLAŠTENJE ZA TIP (Helikopter)

JAR-FCL 2.215          Namjerno ostavljeno prazno

JAR-FCL 2.220          Ovlaštenje za tip (Type ratings (H))

                                   (vidi dodatak 1 JAR- FCL 2.220)

(a) Kriterij. Uspostavljanje posebnih ovlaštenja za tip helikoptera bit će temeljeno na osnovi sljedećih kriterija:

(1) ako helikopter ima posebnu potvrdu o plovidbenosti za tip;

(2) ako helikopter ima karakteristike upravljanja koje zahtijevaju dodatno letenje ili osposobljavanje na simulatoru leta;

(3) ako helikopter ima drugačije odobrenje za minimalni sastav članova posade

(4) tehnološki nivo helikoptera

(b) Podjela. Ovlaštenje za tip helikoptera mora biti uspostavljeno za svaki tip helikoptera

(c) Lista. Ovlaštenja za tip helikoptera će biti izdana u skladu sa listom helikoptera. U slučaju kada se radi o različitoj varijanti istog tipa helikoptera, potrebno je izvršiti upoznavanje sa različitostima tog helikoptera (differences/ familiarisation training), a u skladu sa Dodatkom 1 JAR-FCL 2.220.

(d) Izdavanje, produženje ili obnavljanje važnosti ovlaštenja za žirokoptere (autogyro/gyroplane) je dozvoljeno uz suglasnost nadležnog tijela.

JAR-FCL 2.225         Okolnosti u kojima je ovlaštenje         

za tip helikoptera potrebno

Ako imatelj dozvole za pilota nema važeće ovlaštenje za tip helikoptera, ne smije upravljati u svojstvu pilota helikoptera, osim ako je na osposobljavanju ili provjeri praktične osposobljenosti. Ako je ovlaštenje za tip helikoptera izdano s ograničenjima privilegija samo na letenje u svojstvu kopilota, ili ako postoje neki drugi uvjeti dogovoreni unutar JAA, bit će upisani u ovlaštenje.

JAR-FCL 2.230         Posebno odobrenje za ovlaštenje        

za tip helikoptera

Nadležno tijelo može, u svrhu posebnih letova bez naknade (npr. testiranje helikoptera u letu), izdati posebno odobrenje u pismenom obliku imatelju dozvole, umjesto izdavanja ovlaštenja za tip sukladno JAR-FCL 2.225. To odobrenje ima ograničenu valjanost za vrijeme izvođenja posebnog leta.

JAR-FCL 2.235         Ovlaštenje za tip helikoptera   

– privilegije, broj i varijante

            (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.220)

(a) Privilegije. S obzirom na stavak JAR-FCL 2.220 (c), privilegije imatelja ovlaštenja za tip helikoptera su letenje u svojstvu pilota na tipu helikoptera navedenih u ovlaštenju.

(b) Broj ovlaštenja za tip. Ne postoji ograničenje u JAR-FCL za broj ovlaštenja za tip helikoptera koja pilot može imati. JAR-OPS, međutim, može ograničiti broj ovlaštenja za tip koji se mogu koristiti, u isto vrijeme.

(c) Varijante istog tipa helikoptera.

Ako pilot nije letio na toj varijanti helikoptera unutar 2 godine od upoznavanja sa različitostima, potrebno je to ponoviti ili izvršiti provjeru na toj varijanti helikoptera.

(1) Upoznavanje sa razlikama (differences training) zahtijeva dodatno znanje i školovanje na prikladnom zemaljskom uređaju ili helikopteru. To školovanje treba biti upisano u knjižicu letenja ili jednako vrijedan dokument i mora biti potpisano od strane TRI/SFI (H) ili FI(H).

(2) Upoznavanje sa novom varijantom (familiarisation) helikop­tera zahtijeva stjecanje novih znanja.

JAR-FCL 2.240         Ovlaštenje za tip helikoptera   

– zahtjevi       

(vidi dodatke 1 do 3 JAR-FCL 2.240)

(a) Općenito

(1) kandidat za ovlaštenje za tip za helikopter s više članova letačke posade mora udovoljiti zahtjevima sukladno JAR-FCL 2.250, 2.261 i 2.262;

(2) kandidat za ovlaštenje za tip za helikopter s jednim članom letačke posade mora udovoljiti zahtjevima sukladno JAR-FCL 2.255, 2.261 i 2.262

(3) Školovanje za tip, uključujuči teoriju mora biti održano unutar 6 mjeseci koji prethode provjeri.

(4) Imatelj IR(H) ovlaštenja za jednomotorne helikoptere, a koji želi IR(H) ovlaštenje za višemotorne helikoptere treba završiti školovanje od minimalno 5 sati instrumentalnog naleta sa instruktorom na višemotornom helikopteru.

(5) Uz odobrenje nadležnog tijela može biti izdano ovlaštenje za tip helikoptera kandidatu koji zadovoljava zahtjeve za to ovlaštenje u državi nečlanici JAA ako je u skladu sa JAR-FCL 2.250 ili 2.255. Takvo ovlaštenje je ograničeno na helikoptere registrirane u toj državi nečlanici JAA ili na helikoptere koje koristi operator iz te države. To ograničenje se može skinuti da kada pilot naleti 500 sati na tipu i zadovolji zahtjeve JAR-FCL 2.245.

(6) Ovlaštenje za tip koje se nalazi u dozvoli države nečlanice JAA može se prenijeti u JAR-FCL dozvolu nakon obavljene praktične provjere i ako kandidat trenutno leti na tom tipu i nema manje od 500 sati na tom tipu te ako zadovoljava JAR-FCL 2.250 ili 2.255.

(7) Važeće ovlaštenje za tip koje se nalazi u dozvoli izdanoj od strane države članice JAA može se prenijeti u JAR-FCL dozvolu ako je važeća, ako je zadnje produženje/obnavljanje izvedeno u skladu sa JAR- FCL2.250 ili 2.255.

(b) Provjera praktične osposobljenosti

(1) program provjere praktične osposobljenosti i sekcije za ovlaštenje za višemotorni helikopter s više članova letačke posade propisan je u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240;

(2) program provjere praktične osposobljenosti i sekcije za ovlaštenje za višemotorni helikopter s jednim članom letačke posade i za jednomotorne helikoptere propisan je u dodacima 1 i 3 JAR-FCL 2.240;

Provjera praktične osposobljenosti mora biti završena u roku od 6 mjeseci od datuma podnošenja zahtjeva za ovlaštenje.

JAR-FCL 2.245         Ovlaštenje za tip helikoptera   

– valjanost, produžavanje       

i obnavljanje

                                   (vidi dodatke 1 do 3 JAR-FCL 2.240)

(a) Valjanost ovlaštenja za tip helikoptera. Valjanost ovlaštenja za tip iznosi jednu godinu od dana izdavanja, ili dana produženja valjanosti ako je produljeno unutar perioda valjanosti.

(b) Produljenje valjanosti ovlaštenja za tip. Za produljenje valjanosti ovlaštenja za tip helikoptera kandidat mora obaviti:

(1) provjeru stručnosti u skladu s Dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 za odgovarajući tip unutar 3 mjeseca prije isteka valjanosti ovlaštenja;

(2) najmanje 2 sata kao pilot na odgovarajućem tipu helikoptera u vrijeme valjanosti ovlaštenja.

(3) za jednomotorne klipne helikoptere iz dodatka 1 JAR-FCL 2.245(b)(3) potrebno je napraviti minimalno provjeru stručnosti u skladu sa JAR-FCL 2.245 (b)(1) na jednom od prikladnih tipova osiguravajući da je kandidat odletio minimalno 2 sata kao zapovjed­nik(PIC) na sličnim helikopterima na koje se odnosi produženje valjanosti ovlaštenja.

(4) Produženje valjanosti IR(H) treba biti kombinirano sa produženjem valjanosti za tip, a u skladu sa zahtjevima iz točke (1) i u skladu sa JAR-FCL 2.185.

(c) Kandidat koji ne položi sve sekcije provjere stručnosti, a koja je održana prije isteka valjanosti ovlaštenja ne smije koristiti privilegije ovlaštenja, a u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.245(b)(3) dok provjeru ne ponovi i uspješno položi.

(d) Produženje roka valjanosti ovlaštenja pod posebnim uvjetima:

(1) Kada se privilegije ovlaštenja za tip helikoptera ili IR(H) ovlaštenja koristene samo na helikopteru koji je registriran u državi nečlanici JAA, zrakoplovne vlasti mogu produžiti rok valjanosti ovlaštenja ili napraviti produženje ako kandidat zadovoljava zahtjeve te države nečlanice JAA.

(2) Kada su privilegije ovlaštenja za tip helikoptera ili IR(H) korištene na helikopteru koji je registriran u državi članici JAA, a operator je iz države nečlanice JAA (operator u skladu ICAO član 83 bis), nadležno tijelo može produžiti rok valjanosti ili napraviti produženje valjanosti ovlaštenja ako su zadovoljeni zahtjevi te države nečlanice JAA.

(3) Sva produženja valjanosti ovlaštenja ili ovlaštenja čiji je period valjanosti produljen iz točki 1 i 2 moraju biti u skladu sa JAR-FCL 2.245(b) i ako je primjenjivo JAR-FCL 2.185 ako se planiraju koristiti na helikopterima registriranim u državi članici JAA ili od strane operatora koji je registriran u državi članici JAA.

(4) Ovlaštenja izdana ili korištena u državi nečlanici JAA-a mogu ostati u JAR-FCL dozvoli prema odluci nadležnog tijela ako su ispunjeni zahtjevi te države nečlanice i ovlaštenje je ograničeno na helikoptere registrirane u ili korištene od strane operatora iz te države nečlanice JAA.

(e) Ovlaštenja na tipu kojima je istekla valjanost. Za obnavljanje tih ovlaštenja kandidat treba obaviti obnovu znanja koje je odobreno od strane zrakoplovnih vlasti i napraviti provjeru stručnosti u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 na odgovarajućem tipu helikoptera. To ovlaštenje će vrijediti od datuma zadovoljenja zahtjeva za obnav­ljanje.

JAR-FCL 2.250         Ovlaštenje za tip, s više           

članova letačke posade – Uvjeti

                                   (vidi AMC FCL 2.261(d))

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d))

(a) Uvjeti za osposobljavanje: Kandidat za dobivanje prvog ovlaštenja za tip helikoptera s više članova letačke posade mora:

(1) imati najmanje 70 sati naleta u svojstvu zapovjednika helikoptera, osim ako je kandidat za višepilotno ovlaštenje za tip završio CPL(H) integrirani tečaj tada može imati manje od 70 sati kao zapov­jednik helikoptera, mora imati ovlaštenje za tip izdano ograničeno samo sa povlasticama za kopilota. Da bi se ograničenje maknulo kandidat mora:

(i) skupiti 70 sati kao PIC ili PICUS i na helikopterima

(ii) položiti višepilotnu provjeru osposobljenosti na pogodnom tipu helikoptera kao PIC a u skladu sa JAR-FCL 2.262 (b).

(2) imati potvrdu o uspješno završenom tečaju za rad u višečlanoj posadi (MCC). Ako se MCC tečaj namjerava dodati tečaju za ovlaštenje na tipu (vidi JAR-FCL 2.261 i 2.262 i AMC FCL 2.261(d) i dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d)), ovaj zahtjev se ne primjenjuje

(3) (i) za ovlaštenje na tipu za VFR treba završiti tečaj i položiti ispite u skladu sa JAR-FCL 2.160(a) i (b) ili

(ii) za ovlaštenje na tipu sa IR treba imati CPL(H) i IR(H) ili zadovoljiti uvjete JAR-FCL 2.285 i imati IR(H).

(b) Razina znanja koju ima imatelj PPL(H) ili CPL(H) dozvole i ovlaštenja za tip helikoptera s više članova letačke posade koji su izdani po zahtjevima koji nisu sukladni JAR-FCL, neće biti zamjena za zadovoljavanje uvjeta propisanih u gornjoj točki (3).

JAR-FCL 2.255         Ovlaštenje za tip, s jednim       

članom letačke posade – uvjeti

Kandidat za prvo ovlaštenje za tip na višemotornom helikop­teru treba:

(a) posjedovati potvrdu o položenom ulaznom tečaju u skladu s dodatkom 1 JAR-FCL 2.255 koji je održan u FTO ili TRTO ili je položio teorijske ispite za CPL(H) sukladno sa JAR-FCL 2.470, i

(b) ima minimalno 70 sati kao zapovjednik helikoptera

(c) posjedovanje potvrde o uspješno položenom ulaznom tečaju u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.255 nije zamjena za zadovoljenje uvjeta iz JAR-FCL 2.160(b) za izdavanje CPL(H).

JAR-FCL 2.260         Namjerno ostavljeno prazno

JAR-FCL 2.261         Ovlaštenje za tip helikoptera,  

znanje i letačko osposobljavanje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a)    i AMC FCL 2.261(a))

            (vidi Dodatak 1, 2        i 3 JAR-FCL 2.240)

            (vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.055)

            (vidi AMC FCL 2.261(c)(2)    i AMC FCL 2.261(d)) i dodatak 1b JAR-FCL2.261(d))

(a) Teorijsko osposobljavanje i zahtjevi provjere

Kandidat za stjecanje ovlaštenja za tip na jednomotornom ili višemotornom helikopteru mora završiti potrebno teorijsko osposobljavanje (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a) i AMC FCL 2.261(a)) te pokazati razinu znanja potrebnu za sigurno upravljanje helikopterom.

(b) Letačka obuka

(1) Kandidat za ovlaštenje za tip jednomotornih ili višemotornih helikoptera s jednim članom letačke posade mora završiti tečaj letačke obuke koji se odnosi na provjeru tehnike pilotiranja za klasu/tip helikoptera za koji se traži ovlaštenje (vidi Dodatak 3 JAR-FCL 2.240).

(2) Kandidat za ovlaštenje za tip helikoptera s više članova letačke posade mora završiti tečaj letačke obuke koji se odnosi na provjeru tehnike pilotiranja za tip za koji se traži ovlaštenje (vidi Dodatak 2 JAR-FCL 2.240).

(c) Provođenje osposobljavanja

(1) Osposobljavanje se mora provoditi u FTO ili TRTO. Tečajevi osposobljavanja mogu se također izvoditi u ustanovi ili u ustanovi pod ugovorom što je osigura operator ili proizvođač, ili u specijalnim uvjetima, s individualnim ovlaštenim instruktorom.

(2) Takvo osposobljavanje mora odobriti nadležno tijelo (vidi AMC FCL 2.261 (c)(2)), a ustanove u kojima se provodi osposobljavanje moraju udovoljiti zahtjevima sukladno JAR-FCL 2.055 Dodatak 2., određene od strane nadležnog tijela.

(d) Osposobljavanje za suradnju višečlane letačke posade (vidi JAR-FCL 2.250 (a) (2))

(1) Svrha tečaja je provođenje osposobljavanja za suradnju višečlane letačke posade (MCC) u dva slučaja:

(i) za učenike koji pohađaju cjelokupni tečaj za prometnog pilota ATP sukladno dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165 (a) (1)

(ii) za imatelje PPL(H) i CPL(H) koji nisu završili cjelokupni tečaj za prometnog pilota ATP, ali žele dobiti početno ovlaštenje za tip na helikopterima s više članova letačke posade (vidi JAR-FCL 2.250 (a) (2)).

Osposobljavanje za suradnju višečlane letačke posade (MCC) sadržavat će najmanje 25 sati teorijske obuke i vježbi i 20 sati MCC osposobljavanja. Učenicima koji polaze integrirani tečaj za prometnog pilota (ATP) umanjuje se za 5 sati. Ako je moguće MCC osposobljavanje treba kombinirati s tečajem za početno ovlaštenje za tip na helikopterima s više članova letačke posade.

(2) MCC osposobljavanje mora biti završeno u roku šest mjeseci pod nadzorom voditelja osposobljavanja ovlaštene FTO ili ovlaštene TRTO ili na odobrenom tečaju osposobljavanja koju provodi operator. Tečaj koji provodi operator mora zadovoljiti uvjete sukladno JAR-FCL 2.055 Dodatak 2, kako je to odredilo nadležno tijelo. Za detaljna pojašnjenja o MCC osposobljavanju vidi dodatak 1 JAR- FCL 2.261 (d) i AMC FCL 2.261 (d).Mora se koristiti FNPT II ili simulator letenja.

JAR-FCL 2.262         Ovlaštenje za tip -Uvježbanost

                                   (vidi dodatak 1, 2 i 3 JAR-FCL 2.240)

(a) Provjera letačkih vještina za helikopter s jednim članom letač­ke posade. Kandidat za stjecanje ovlaštenja za tip ili klasu helikoptera s jednim članom letačke posade mora pokazati potrebnu letačku vještinu za sigurno upravljanje tipa ili klase helikoptera za koji se traži ovlaštenje, sukladno JAR-FCL 2.240 dodatak 1 i 3.

(b) Provjera letačkih vještina za helikopter s više članova letač­ke posade. Kandidat za stjecanje ovlaštenja za tip na helikopteru s više članova letačke posade mora pokazati potrebnu letačku vještinu za sigurno upravljanje tipom helikoptera za koji se traži ovlaštenje, kao zapovjednik helikoptera ili kao kopilot sukladno JAR-FCL 2.240 dodatak 1 i 2.

(c) Rad u višečlanoj letačkoj posadi (MCC). Po završetku MCC osposobljavanja kandidat mora ili pokazati sposobnost obavljanja dužnosti pilota u helikopteru s više članova letačke posade uspješnim završetkom provjere praktične osposobljenosti za dobivanje ovlaštenja na tipu helikoptera s više članova letačke posade sukladno JAR-FCL 2.240 dodaci 1 i 2, ili se mora izdati potvrda o završetku MCC obuke sukladno AMC FCL 2.261(d) Dodatak 1.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.220

Lista tipova helikoptera

(vidi JAR-FCL 2.220(c))

Ovaj dodatak sadrži tipove helikoptera certificirane u državama članicama JAA, a ne sadrži:

(i) tipove helikoptera koji nisu certificirani u skladu sa FAR/JAR 27,FAR/JAR 29 ili BCAR;

(ii) tipove helikoptera certificirane u državi članici JAA pod posebnom registracijom kao vojni, bivši vojni, eksperimentalni ili ovjesni helikopteri;

Helikopteri koji nisu nabrojani u tablici mogu biti upisani u JAR-FCL dozvolu, ali privilegije ovlaštenja su ograničene na helikoptere registrirane u državi izdavanja ovlaštenja.

Objašnjenje tablice (odnosi se na JAR-FCL 2.235(c))

(a) ako postoji razdjelna linija u stupcu 2, to označava varijantu helikoptera,

(b) oznaka (D) između varijanti tipova helikoptera koja se nalazi u stupcu 3 označava da je potrebno napraviti upoznavanje sa različitostima helikoptera (differences training)

(c) iako upis u dozvolu (stupac 4) sadrži sve helikoptere iz stupca 2, potrebno je završiti familiarizaciju ili upoznavanje sa različitostima helikoptera (familiarisation, differences training)

(d) određena varijanta helikoptera na kojoj je napravljena provjera za upis tipa će biti upisana u skladu sa JAR-FCL 2.080

1 Proizvođač

2 Helikopter

3

4 Upis u dozvolu

Agusta

- SE Turbine -

A 119 KOALA

 

A119

- ME Turbine –

A 109 A

A 109 A II

A 109 C

(D)

A109/109K/109E

A 109 K

A 109 E

Agusta-Bell

- SE klipni-

Agusta Bell 47G-2

Agusta Bell 47G-2A-1

Agusta Bell 47G-3B-1

Agusta Bell 47G-4

Agusta Bell 47G-4A

Agusta Bell 47J

Agusta Bell 47J-2

Agusta Bell 47J-3

 

Bell47

- SE Turbine –

Agusta Bell 206 A

Agusta Bell 206 B

(D)

Bell206/206L

 

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

 

Agusta Bell 204

(D)

Bell204/205/[UH-1D]

Agusta Bell 205

- ME Turbine -

Agusta Bell 212

 

Bell212/412[ ]

Agusta Bell 412

Agusta Bell 412 SP

Agusta Sikorsky

- ME Turbine -

Agusta S-61 N 1

 

SK-61

Bell Helicopters

- SE klipni-

Bell 47 D

Bell 47 G

Bell 47 G-1

Bell 47 G-2

Bell 47 G-3 B-1

Bell 47 G-4

Bell 47 G-4A

Bell 47 G-5

Bell 47 H-1

Bell 47 J

Bell 47 J-2

Bell 47 J-2 A

 

Bell47

- SE Turbine -

Bell 47 T

 

Bell47T

Bell 47 TA

Bell 204

(D)

Bell204/205/UH-1D

Bell 205 A-1

UH-1D

Bell 206 A

Bell 206 B

Bell 206 B 2

Bell 206 B 3

(D)

Bell206/206L

Bell 206 L

Bell 206 L-1

Bell 206 L-3

Bell 206 L-4

Bell 214 B

Bell 214 B 1

 

Bell214

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

 

Bell 407

 

Bell407

- ME Turbine -

Bell 206 LT Twinranger

 

Bell206LT

Bell 212

(D)

Bell212/412

Bell 412

Bell 412 SP

Bell 412 HP

Bell 412 EP

Bell 214 ST

 

Bell214ST

Bell 222

Bell 222 A

Bell 222 B

Bell 222 UT

Bell 222 SP

(D)

Bell222/230/430

Bell 230

Bell 430

Bell 427

 

Bell427

Boeing-Vertol

- ME Turbine -

Boeing 234 LR

 

BV234

Bristol Aircraft

- SE klipni-

B-171-B

 

Bristol171B

Brantley

- SE klipni-

B-2

B-2 B

 

BrantleyB2

Breda Nardi

- SE klipni-

Breda Nardi 269

 

HU269

- SE Turbine -

Breda Nardi 369

 

HU369

EH Industries

- ME Turbine -

EH 101

 

EH101

Enstrom

- SE klipni-

F 28 A-D

F 28 C 2

F 28 F

F 280 C

F 280 FX

F 280 D

 

ENF28

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

- SE Turbine -

F 480

 

ENF480

Eurocopter

- SE Turbine -

AS 350 B

AS 350 B 1

AS 350 B 2

[ ]

AS 350 D

AS 350 B A

[AS 350 BB]

(D)

AS350/350B3

AS 350 B 3

[EC 130 B 4]

 

[EC130B4]

EC 120

 

EC120

SA 341 G

SA 342 J

 

SA341/342

SA 3180

SA 318 B

SA 318 C

SE 3130

SE 313 B

 

SA318/SE313

SE 3160

SA 316 B

SA 316 C

(D)

SA316/319/315

SA 319 B

SA 315 B

SA 360

 

SA360

SO 1221

 

SO1221

- ME Turbine -

AS 332 C

AS 332 C 1

AS 332 L

AS 332 L 1

(D)

AS332/332L2

AS 332 L 2

[EC 225 LP]

 

[EC 225LP]

AS 355 E

AS 355 F

AS 355 F 1

AS 355 2

(D)

AS355/355N

AS 355 N

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

 

BO 105 A

BO 105 C

BO 105 D

BO 105 LS A-1

BO 105 LS A-3

BO 105 S

BO 105 CBS

 

BO105/105LS/105BS

[ ]

[ ]

[ ]

[ ]

[EC 135 T1 CDS]

[EC 135 P1 CDS]

(D)

[EC 135]

[EC 135 T1 CPDS]

[EC 135 P1 CPDS]

[EC 135 T2 CPDS]

[EC 135 P2 CPDS]

MBB-BK 117 A-1

MBB-BK 117 A-3

MBB-BK 117 A-4

MBB-BK 117 B-1

MBB 117 B-2

 

BK117

MBB-BK 117 C-1

[ ]

MBB-BK 117 C-2

[ ]

SA 330 F

SA 330 G

SA 330 J

 

SA330

SA 365

SA 365 C 1

SA 365 C 2

SA 365 C 3

(D)

SA365/365N

SA 365 N

SA 365 N 1

SA 365 N 2

 

SA 365 N 3

EC 155

 

EC155

Hiller

- SE klipni-

UH 12 A

UH 12 B

UH 12 E

 

UH12

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

Hughes/Schweitzer

- SE Piston -

269 A

269 B

269 C

300 C

300 CB

 

HU269

- SE Turbine -

330 SP

 

SC330

Kaman

- SE Turbine -

Kaman K 1200

 

K1200

McDonnell Douglas Helicopters

- SE Turbine -

Hughes 369 D

Hughes 369 E

Hughes 369 HE

Hughes 369 HS

(D)

HU369/MD500N/600

MD 500 N (NOTAR)

MD 520 N

MD 600

- ME Turbine -

MD 900

(D)

MD900/902

MD 902

Robinson

- SE klipni-

R 22

R 22 A

R 22 B

 

R22

R 44

R44

Silvercraft

- SE klipni-

SV 4

 

SV4

Sikorsky

- SE klipni-

S 55

 

SK55

S 58

 

SK58

- ME Turbine -

S 58 T

(D)

SK58T

S 76 A

S 76 A+

S 76 A ++

SK76/76B/76C/76C+

S 76 B

S 76 C

 

1
Proizvođač

2
Helikopter

3

4
Upis u dozvolu

 

S-61 N

S-61 S

 

SK61

Westland

- SE klipni-

Westland Bell 47 G3 B-1

 

Bell47

Westland Helicopters

- SE klipni-

Westland s 55 Series 1

(D)

WHS55

- SE Turbine -

Westland s 55 Series 3

Ministry of Aviation Industry of Russia

- ME klipni-

Kamov KA 26 D

 

KA26D

- ME Turbine -

Kamov KA 32 A

 

KA32

MIL Mi-8

MIL Mi 17

MIL Mi 171

MIL Mi 172

 

Mi8

P.Z.L. Swidnik, Poland

- ME Turbine -

MIL Mi-2

 

Mi-2

PZL KANIA

 

KANIA

PZL W-3

(D)

W-3SOKOL

PZL E-3A

 

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295

Provjera praktične osposobljenosti i stručnosti za ovlaštenje za tip helikoptera i ATPL

(vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262 i 2.295)

(vidi AMC FCL 2.261(a))

(vidi IEM FCL 2.240(1) i (2))

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a))

 

1 Kandidat treba završiti potrebno osposobljavanje sukladno programu (JAR-FCL 2.261(a) dodatak 1 i JAR-FCL 2.240 dodaci 2 i 3). Potrebne aktivnosti kojima kandidat dokazuje da je zadovoljio uvjete pristupanja ispitu, uključujući i davanje svih zapisa osposobljavanja kandidata ispitivaču na uvid, odredit će nadležno tijelo.

2 Teme koje će provjera praktične osposobljenosti i stručnosti sadržavati dane su u JAR-FCL 2.240 dodaci 2 i 3. Nekoliko različitih provjera praktične osposobljenosti i stručnosti, koje sadržavaju simulirane uvjete linijskog letenja, mogu biti utemeljene uz odobrenje nadležnog tijela. Ispitivač će odabrati jednu od tih provjera. Simulatori leta te ostala odobrena oprema mogu se koristiti tijekom provjere.

3 (a) Kandidat mora položiti sve sekcije provjere praktične osposobljenosti i stručnosti. Ukoliko kandidat ne položi više od 5 stavki, obvezan je ponoviti ispit u cijelosti. Ukoliko kandidat ne položi 5 ili manje stavki obvezan je ponoviti samo sekcije koje nije položio. Ukoliko kandidat ne položi bilo koju stavku na ponovnoj praktičnoj i teorijskoj provjeri znanja uključujući i one stavke koje je položio u prethodnom pokušaju obvezan je ponoviti ispit u cijelosti. Sve sekcije provjere sposobnosti i provjere stručnosti moraju biti završeni unutar 6 mjeseci.

(b) Ako dodatno odobrenje za instrumentalne prilaze do visine odluke manje od 60m/200 ft za kategoriju II/III kandidat mora položiti stavke iz dodatka 4 JAR-FCL 2.240 na odgovarajućem tipu helikoptera.

4 Ukoliko kandidat ne zadovolji na ispitu ni u drugom pokušaju, morat će pristupiti dodatnom osposobljavanju koje će odrediti ispitivač. Broj provjera praktične osposobljenosti i stručnosti nije ograničen.

 

PROVOĐENJE PROVJERE – OPĆENITO

5 Nadležno tijelo odredit će sigurnosni kriterij koji mora biti zadovoljen tijekom provjere znanja.

6 Ako kandidat odluči prekinuti provjeru znanja iz razloga koje ispitivač smatra neopravdanim, smatrat će se da nije položio one dijelove ispita koji slijede nakon odluke o prekidu provjere znanja. Ako je provjera znanja prekinuta iz razloga koje ispitivač smatra opravdanim u sljedećem letu se moraju provjeriti samo oni dijelovi ispita koji nisu završeni.

7 Ukoliko ispitivač ocijeni potrebnim, kandidat može jedanput ponoviti svaku praktičnu radnju ili postupak. Ispitivač može prekinuti provjeru znanja ukoliko vještinu, koju je kandidat pokazao tijekom provjere znanja, smatra nedovoljnom. U tom slučaju ispitivač može zahtijevati ponavljanje kompletne provjere znanja.

8 Provjere i procedure u pilotskoj kabini provodit će se prema odobrenoj listi provjere za helikopter koji se koristi za provjeru znanja i, ako je primjenjivo, za rad s višečlanom posadom (MCC). Kandidat će izračunati, a ispitivač provjeriti i prihvatiti, potrebne tehničke podatke za polijetanje, prilaz i slijetanje u skladu s operativnim ili letačkim priručnikom za helikopter koji se koristi pri provjeri znanja. Kandidat će unaprijed odrediti, a ispitivač odobriti, visinu odluke i minimalnu visinu snižavanja te točku prekinutog prilaza.

 

POSEBNI UVJETI ZA PROVJERU PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/PROVJERU STRUČNOSTI ZA HELIKOPTERE S VIŠEČLANOM POSADOM I ZA PROVJERU TEHNIKE PILOTIRANJA ZA ATPL(H)

9 Provjera i ispitivanje na helikopteru s višečlanom posadom odvijat će se u okruženju višečlane posade. Drugi kandidat ili drugi pilot može biti u funkciji drugog člana posade. Ukoliko se helikopter koristi za provjeru (helikopter ima prednost pred simulatorom), drugi pilot će biti instruktor.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

10 Kandidat za prvo izdavanje ovlaštenja za tip na helikopteru s višečlanom posadom ili ATPL(H) upravljat će helikopterom kao pilot koji leti (pilot flying(PF)) tijekom svih faza provjere. Dodatno, kandidat mora pokazati mogućnost djelovanja kao pilot koji ne leti helikopterom (pilot not flying (PNF)). Kandidat može, prema svom nahođenju, izabrati lijevo ili desno sjedalo helikoptera tijekom provjere.

11 Tijekom provjere kandidata za ATPL(H) ili za ovlaštenje za tip helikoptera s više članova posade te za ovlaštenje kao zapovjednik helikoptera (PIC), bez obzira na to da li kandidat leti kao PF ili PNF, posebno će se provjeravati:

a) suradnja u višečlanoj posadi;

b) nadzor (općenito) nad upravljanjem helikopterom te odgovarajuća kontrola;

c) definiranje prioriteta i donošenje odluka u skladu s postupcima sigurnosti, zakonima i pravilima adekvatno trenutku operacije, uključujući izvanredne situacije.

12 Provjeru znanja treba provoditi, koliko god je to moguće, u simuliranim IFR uvjetima u profesionalnom zračnom prometu. Ključni element je sposobnost planiranja i provođenje leta prema uobičajenom postupku za provjeru pripreme leta (briefing).

 

PRIHVATLJIVOST

13 Kandidat treba pokazati da može:

a) upravljati helikopterom unutar ograničenja;

b) izvršavati sve radnje mirno i ispravno;

c) dobro procjenjivati i razmišljati;

d) primijeniti stečeno znanje;

e) kontrolirati upravljanje helikopterom tako da izvođenje letačkih radnji i procedura nije upitno;

f) razumjeti i primijeniti MCC i postupke i postupke u slučaju nesposobnosti posade;

g) uspješno komunicirati s ostalim članovima posade.

14 Dolje navedena ograničenja predstavljaju općenite smjernice. Ispitivač mora uzeti u obzir turbulentne uvjete, kakvoću upravljanja i performanse tipa helikoptera koji se koristi.

 

Visina

općenito                                                                      ± 100 stopa (ft)

početak procedure prekinutog prilaza na visini odluke  +50 stopa (ft) / -0 stopa (ft)

minimalna visina snižavanja (MDA/H)                          +50 stopa (ft) / -0 stopa (ft)

Vođenje po smjeru helikoptera

po radio navigacijskom sredstvu                                  ± 50

u preciznom prilazu                                                      pola otklona skale, po mjeri i liniji poniranja (glide path)

Smjer leta helikoptera

svi motori rade normalno                                             ± 50

sa simuliranim otkazom motora                                    ± 100

Brzina

svi motori rade normalno                                             ± 5 čvorova

sa simuliranim otkazom motora                                    + 10 čvorova/ -5 čvorova

Ground drift

T.O. hover I.G.E                                                         ± 3 stope (ft)   

slijetanje                                                                      ± 2 stope (ft) (sa 0 stopa natražnog ili lateralnog leta)

Dodatak 1 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

15 SADRŽAJ PROVJERE PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/PROVJERE STRUČNOSTI

Sadržaj provjere praktične osposobljenosti i provjere stručnosti te sekcije navedeni su Dodatku 2 JAR-FCL 2.240 za helikoptere s višečlanom posadom i u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240 za helikoptere sa jednim članom posade. Format i obrazac za prijavljivanje za provjeru praktičnog znanja može odrediti nadležno tijelo (vidi IEM FCL 2.240(1) i (2)).

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295

Sadržaj ATPL ovlaštenja za tip/osposobljavanja/provjeru praktične osposobljenosti i provjeru stručnosti na helikopterima s višečlanom posadom

(vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262 i 2.295)

 

1 Sljedeći simboli znače:

P = školovan kao zapovjednik helikoptera ili kao kopilot kao pilot koji leti (Pilot flying (PF)) i pilot koji ne leti (pilot not flying (PNF)) za izdavanje ovlaštenja na tipu

2 Praktično osposobljavanje mora se provoditi najmanje na razini opreme najmanje potrebne za (P) ili na opremi više razine označene strelicama ()

Sljedeće kratice koriste se za označavanje opreme za osposobljavanje:

H = helikopter

FS = Simulator leta (Flight simulator)

FTD = Uređaj za osposobljavanje u letu (Flight training device)

3.1 Stavke označene s (*) letjet će se u stvarnim ili simuliranim IMC uvjetima leta. (samo za kandidate koji žele izdavanje novog ili produženje ovlaštenja za instrumentalno letenje na više pilotnim helikopterima, ili žele proširiti ovlaštenja na drugi tip)

3.2 Procedure za instrumentalno letenje (sekcije 4 i 5) mora provesti samo kandidat koji želi izdavanje novog ili produženje ovlaštenja za instrumentalno letenje, ili žele proširiti ovlaštenja na drugi tip.

3.3 Za izdavanje dozvole ATPL(H), pri provjeri praktičnih vještina sve stavke označene sa (*) moraju biti provjeravane u stvarnim ili simuliranim IMC uvjetima leta

4 Slovo »M« u provjeri praktične osposobljenosti/provjeri stručnosti označavat će obveznu vježbu.

5 Simulator leta mora se koristiti za praktično osposobljavanje ako je letenje na simulatoru dio odobrenog osposobljavanja za stjecanje ovlaštenja na tipu helikoptera. Da bi osposobljavanje bilo odobreno, treba uzeti u obzir slijedeće uvjete:

(a) simulator leta sukladno JAR-STD;

(b) kvalifikaciju instruktora leta i ispitivača;

(c) trajanje osposobljavanja na simulatoru za linijsko letenje;

(d) kvalifikacije i prijašnje iskustvo u linijskom letenju pilota koji se osposobljava;

(e) trajanje linijskog letenja pod nadzorom koje je provedeno poslije novog ovlaštenja za tip.

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 1

1 Priprema leta

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Vizualni vanjski pregled helikoptera; lokacija svake stavke i svrha inspekcije

 

 

 

P

 

M

 

1.2 Provjera kokpita

 

 

P

è

 

M

 

1.3 Korištenje liste provjere prije startanja motora, procedura startanja, provjera radio navigacijske opreme, provjera opreme, odabir i postavljanje navigacijske i komunikacijske opreme

 

P

è

è

 

M

 

1.4 Taksiranje u skladu s instrukcijama kontrole leta ili instruktora letenja

 

 

P

è

 

M

 

1.5 Pretpoletni pregled

 

P

è

è

 

M

 

SEKCIJA 2

2. Polijetanja

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Polijetanja (različiti profili)

 

 

P

è

 

 

 

2.2 Polijetanje pri bočnom vjetru (ako je primjenjivo)

 

 

P

è

 

 

 

2.3 Polijetanje s maksimalnom masom polijetanja (pravo ili simulirano polijetanje s maksimalnom masom polijetanja)

 

 

P

è

 

 

 

2.4 Polijetanje sa simulacijom otkaza motora

 

 

 

 

 

 

 

2.4.1 Ubrzo prije TDP ili DPATO

 

 

P

è

 

M

 

2.4.1 Ubrzo nakon TDP ili DPATO

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 3

3. Manevri i procedure leta

 

 

P

è

 

 

 

3.2. Slijetanja (različiti profili)

 

 

P

è

 

 

 

3.1 Zaokret

 

 

P

è

 

 

 

3.2.1 Slijetanje slijedeći simulirani otkaz motora prije LDP ili DPBL

 

 

P

è

 

M

 

3.2.2 Slijetanje slijedeći simulirani otkaz motora poslije LDP ili DPBL

 

 

P

è

 

 

 

3.3 Normalne i nenormalne operacije sljedećih sustava i procedura

 

 

 

 

 

M

Obavezno 3 stavke moraju biti odabrane u točkama 3.3.1-3.3.17 uključujući

3.3.1 Motor

 

P

è

è

 

 

 

3.3.2 Klimatizacija (grijanje, ventilacija)

 

P

è

è

 

 

 

3.3.3 Pitostatički sustav

 

P

è

è

 

 

 

3.3.4 Sustav goriva

 

P

è

è

 

 

 

3.3.5 Električni sustav

 

P

è

è

 

 

 

3.3.6 Hidraulički sustav

 

P

è

è

 

 

 

3.3.7 Sustav komandi leta

 

P

è

è

 

 

 

3.3.8 Zaštita protiv zaleđivanja

 

P

è

è

 

 

 

3.3.9 Autopilot, flight direktor

 

P

è

è

 

 

 

3.3.10 Uređaji za stabilnost leta

 

P

è

è

 

 

 

3.3.11 Radar, radiovisinomjer, transponder

 

P

è

è

 

 

 

3.3.12 Navigacijski sustav

 

P

è

è

 

 

 

 

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

3.3.13 Stajni trap

 

P

è

è

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3.14 Kontrola greške repnog rotora

 

 

P

è

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.3.15 Otkaz repnog rotora

 

 

P

H ne može biti upotrebljen za ovu vježbu

 

 

 

3.3.16 Pomoćni izvor snage

 

P

è

è

 

 

 

3.3.17 Radio, navigacijska oprema, sustav instrumantalnog letenja

 

P

è

è

 

 

 

3.4 Nenormalne i procedure u nuždi

 

 

 

 

 

M

Obavezno 3 stavke moraju biti odabrane u točkama 3.4.1 – 3.5 uključujući

3.4.1 Vježbe u slučaju požara, uključujući evakuaciju

 

P

è

è

 

 

 

3.4.2 Kontrola i uklanjanje dima

 

P

è

è

 

 

 

3.4.3 Otkaz motora, gašenje i ponovno startanje na sigurnoj visini

 

P

è

è

 

 

 

3.4.4 Izbacivanje goriva (simulacija)

 

P

è

è

 

 

 

3.4.5. Poniranje u autorotaciji

 

 

P

è

 

 

 

3.4.6 Slijetanje u autorotaciji ili povrat snage motora

 

 

P

è

 

 

 

3.4.7 Nesposobnost jednog od članova posade

 

P

è

è

 

 

 

 

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

           

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

3.4.8. Ostale procedure izvanrednih situacija kako je istaknuto u odgovarajućem letačkom priručniku

 

P

è

è

 

 

 

3.5 Oštri zaokret s 300 nagiba, 1800 do 3600, lijevi i desni prema instrumentima

 

 

P

è

 

 

 

SEKCIJA 4

4. Procedure instrumentalnog letenja

 

 

 

 

 

 

 

4.1. Instrumentalno polijetanje – prijelaz na instrumentalni let što je prije moguće nakon polijetanja

 

 

P *

è

 

 

 

4.2 Pridržavanje odlaznih i dolaznih ruta i instrukcije ATC

 

P*

è*

è*

 

M

 

4.3 Procedure kruga čekanja

 

P*

è*

è*

 

 

 

4.4 ILS prilaz do visine odluke CAT I

 

 

 

 

 

 

 

4.4.1 Ručno upravljanje, bez uređaja za upravljanje letom (flight director)

 

 

P*

è*

 

M *

 

4.4.2 Ručno upravljanje, sa uređajem za uprav­ljanje letom (flight director)

 

 

P*

è*

 

 

 

4.4.3 Automatski s autopilotom

 

 

P*

è*

 

 

 

4.4.4 Ručno, simulacijom otkaza jednog motora; simulacija otkaza jednog motora mora započeti za vrijeme završnog prilaza prije prelaska Outer markera (OM) pa sve do slijetanja ili tijekom cijeloga prekinutog prilaza

 

 

P*

è*

 

M *

 

4.5 NDB ili VOR/LOC – prilaz do MDH/A

 

 

P*

è*

 

M *

 

 

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 (nastavak)

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

4.6 Namjerno ostavljeno prazno

 

 

 

 

 

 

 

4.7 Procedura prekinutog prilaza

 

 

 

 

 

 

 

4.7.1 Procedura prekinutog prilaza sa svim motorima operativnim poslije ILS prilaza a prilikom dostizanja minimalne visine odluke

 

 

P*

è*

 

 

 

4.7.2 Ostale procedure prekinutog prilaza

 

 

P*

è*

 

 

 

4.7.3 Procedura prekinutog prilaza sa simuliranim otkazom jednog motora poslije ILS prilaza a dostizanja DH

 

 

P*

è*

 

M*

 

4.7.4 IMC autorotacija s ponovnim postizanjem pune snage

 

 

P*

è*

 

M*

 

SEKCIJA 5

 

 

 

 

 

 

 

5 Upotreba dodatne opreme

 

 

P

è

 

 

 

 

 

                                           

Dodatak 3 JAR-FCL 2.240

Sadržaj provjere praktične osposobljenosti i provjere stručnosti za ovlaštenje za tip na jednomotornom i višemotornom helikopteru s jednim članom posade

(vidi JAR-FCL 2.240 do 2.262)

(vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.160 i 2.165(a) (3))

1 Sljedeći simboli znače:

P = osposobljen kao zapovjednik helikoptera za izdavanje ovlaštenja na tipu

2 Praktično osposobljavanje mora se provoditi najmanje na razini opreme najmanje potrebne za (P) ili na opremi više razine označene strelicama ()

Sljedeće kratice koriste se za označavanje opreme za osposobljavanje:

H = Helikopter

FS = Simulator leta (Flight simulator)

FTD = Uređaj za osposobljavanje u letu (Flight training device)

3.1 Stavke označene s (*) letjet će se u stvarnim ili simuliranim IMC uvjetima leta. (samo za kandidate koji žele izdavanje novog ili produženje ovlaštenja za instrumentalno letenje na višepilotnim helikopterima, ili žele proširiti ovlaštenja na drugi tip)

3.2 Procedure za instrumentalno letenje (sekcija 6) mora provesti samo kandidat koji želi izdavanje novog ili produženje ovlaštenja za instrumentalno letenje, ili žele proširiti ovlaštenja na drugi tip.

4 Slovo »M« u provjeri praktične osposobljenosti/provjeri stručnosti označavat će obveznu vježbu.

5 Simulator leta mora se koristiti za praktično osposobljavanje ako je letenje na simulatoru dio odobrenog osposobljavanja za stjecanje ovlaštenja na tipu helikoptera. Da bi osposobljavanje bilo odobreno, treba uzeti u obzir slijedeće uvjete:

(a) simulator leta sukladno JAR-STD;

(b) kvalifikaciju instruktora leta i ispitivača;

(c) trajanje osposobljavanja na simulatoru za linijsko letenje;

(d) kvalifikacije i prijašnje iskustvo u linijskom letenju pilota koji se osposobljava;

(e) trajanje linijskog letenja pod nadzorom koje je provedeno poslije novog ovlaštenja za tip.

 

Dodatak 3 JAR-FCL 2.240 (nastavak)

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 1

1 Priprema leta

 

 

 

 

 

 

 

1.1 Vizualni vanjski pregled helikoptera; lokacija svake stavke i svrha inspekcije

 

 

 

P

 

M

 

1.2 Provjera kokpita

 

 

P

è

 

M

 

1.3 Korištenje liste provjere prije startanja motora, procedura startanja, provjera radio navigacijske opreme, provjera opreme, odabir i postavljanje navigacijske i komunikacijske opreme

 

P

è

è

 

M

 

1.4 Taksiranje/zračno taksiranje u skladu s instrukcijama kontrole leta ili instruktora letenja

 

 

P

è

 

M

 

1.5 Pretpoletni pregled

 

P

è

è

 

M

 

SEKCIJA 2

2. Polijetanja

 

 

 

 

 

 

 

2.1 Polijetanja (različiti profili)

 

 

P

è

 

M

 

2.2 Polijetanje pri bočnom vjetru
(ako je primjenjivo)

 

 

P

è

 

 

 

2.3 Polijetanje s maksimalnom masom polijetanja (pravo ili simulirano polijetanje s maksimalnom masom polijetanja)

 

 

P

è

 

 

 

2.4 Polijetanje sa simulacijom otkaza motora

 

 

 

 

 

 

 

2.4.1 Ubrzo prije TDP ili DPATO

 

 

P

è

 

M

 

2.4.2 Ubrzo nakon TD ili DPATO

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

 

Dodatak 3 JAR-FCL 2.240 (nastavak)

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 3

3. Manevri i procedure leta

 

 

 

 

 

 

 

3.1 Penjanje i poniranje u zadanom pravcu leta.

 

P

è

è

 

M

 

3.2 Oštri zaokret s 300 nagiba, 1800 do 3600, lijevi i desni prema instrumentima

 

P

è

è

 

M

 

4. Autorotacija

 

 

 

 

 

 

 

4.1 Poniranje u autorotaciji

 

 

P

è

 

M

 

4.2 Slijetanje u autorotaciji ili ponovno paljenje motora

 

 

P

è

 

M

 

5. Slijetanje

 

 

 

 

 

 

 

5.1 Slijetanje

 

 

P

è

 

M

 

5.1.1 Slijetanje sljedeći simulirani otkaz motora prije LDP ili DPBL

 

 

P

è

 

M

 

5.1.2 Slijetanje sljedeći simulirani otkaz motora poslije LDP ili DPBL

 

 

P

è

 

M

 

 

 

Dodatak 3 JAR-FCL 2.240 (nastavak)

 

           

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 6

6. Procedure instrumentalnog letenja u uvjetima IMC ili simuliranog IMC

 

 

 

 

 

 

 

6.1 Instrumentalno polijetanje, prijelaz na instrumentalno letenje odmah nakon polijetanja

 

 

 

 

 

 

 

Pridržavanje odlaznih i dolaznih ruta i instrukcije ATC

 

 

P*

è*

 

M*

 

6.2 Procedure kruga čekanja

 

P*

è*

è

 

 

 

6.3 ILS prilaz do visine odluke CAT I

 

 

 

 

 

 

 

6.3.1 Ručno upravljanje, bez uređaja za uprav­ljanje letom (flight director)

 

 

P*

è*

 

M*

 

6.3.2 Ručno upravljanje, sa uređajem za uprav­ljanje letom (flight director)

 

 

P*

è*

 

 

 

6.3.3 automatski s autopilotom

 

 

P*

è*

 

 

 

6.4 NDB ili VOR/LOC – prilaz do MDH/A

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

6.5 Namjerno ostavljeno prazno

 

 

 

 

 

 

 

6.6 Procedura prekinutog prilaza

 

 

 

 

 

 

 

6.6.1 Procedura prekinutog prilaza poslije ILS prilaza a prilikom dostizanja minimalne visine odluke

 

 

P*

è*

 

M*

 

6.6.2 Ostale procedure prekinutog prilaza

 

 

P*

è*

 

 

 

6.6.3 Procedura prekinutog prilaza sa simuliranim otkazom jednog motora

 

 

P*

è*

 

M*

 

6.7 IMC autorotacija s ponovnim postizanjem pune snage

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 7

7 Normalne i nenormalne operacije slijedećih sustava i procedura

 

 

 

 

 

 

Obavezno 3 stavke moraju biti odabrane u točkama 7.1-7.16 uključujući

7.1 Motor

 

P

è

è

 

 

 

7.2 Klimatizacija (grijanje, ventilacija)

 

P

è

è

 

 

 

7.4 Sustav goriva

 

P

è

è

 

 

 

7.5 Električni sustav

 

P

è

è

 

 

 

7.6 Hidraulički sustav

 

P

è

è

 

 

 

7.7 Sustav komandi leta

 

P

è

è

 

 

 

7.8 Zaštita protiv zaleđivanja

 

P

è

è

 

 

 

7.9 Autopilot, flight direktor

 

P

è

è

 

 

 

7.10 Uređaji za stabilnost leta

 

P

è

è

 

 

 

7.11 Radar, radiovisinomjer, transponder

 

P

è

è

 

 

 

7.12 Navigacijski sustav

 

P

è

è

 

 

 

7.13 Stajni trap

 

P

è

è

 

 

 

7.14 Kontrola greške repnog rotora

 

 

P

è

 

 

 

7.15 Otkaz repnog rotora

 

 

P

X

 

 

 

7.16 Radio, navigacijska oprema, instrumenti, FMS

 

P

è

è

 

 

 

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

SEKCIJA 8

8 Nenormalne i procedure u nuždi

 

 

 

 

 

 

 

8.1 Vježbe u slučaju požara, uključujući evakuaciju

 

 

 

 

 

 

 

8.2 Kontrola i uklanjanje dima

 

P

è

è

 

M

 

8.3 Ostale procedure izvanrednih situacija kako je istaknuto u odgovarajućem Letačkom priručniku

 

P

è

è

 

M

 

8.4 Otkaz motora, gašenje i ponovno startanje na sigurnoj visini

 

P

è

 

 

 

 

SEKCIJA 9

9. Upotreba opcijske opreme

 

 

P

è

 

 

 

 

Dodatno odobrenje za ovlaštenje za tip instrumentalni prikaz ispod visine odluke 60m (200ft) za kategorije II/III

(vidi FCL 2.261(a))

A. Dodatno teorijsko školovanje

1. Posebni zahtjevi za proširenje ovlaštenja za tip za instrumentalni prilaz do visine odluke manje od 200 ft (60 m).

2. Oprema, postupci i ograničenja

B. Dodatni manevri i postupci

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

Ovlaštenje za tip za instrumentalne prilaze na visinu manju od 60 m (200ft)(CATII/III)

Sljedeći manevri i procedure su minimalni uvjeti za osposobljavanje za odobrenje instrumentalnog prilaza na DH manju od 60 m (200 ft)

Tijekom daljnjih instrumentalnih prilaza i procedura prekinutog slijetanja koristit će se sva oprema helikoptera potrebna za izdavanje potvrde tipa za instrumentalni prilaz na DH manju od 60 m (200 ft)

 

 

 

 

 

 

 

1 prekinuto polijetanje u uvjetima vremenskog minimuma

 

 

P*

è*

 

M*

 

2 ILS prilaz do dozvoljene DH, koristeći se sustavom za navođenje. Standardne procedure za koordinaciju posade (podjela zadataka, procedure poziva u kokpitu, zajednički nadzor, razmjenjivanje podataka i podrška) će se kontrolirati

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

PRAKTIČNO OSPOSOBLJAVANJE

ATPL / OVLAŠTENJE ZA TIP PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI/STRUČNOSTI

Manevri/Procedure

Uključujući MCC na višepilotnim helikopterima.

 

Ovjera
instruktora
(nakon obuke)

Provjera

Ovjera
ispitivača
(nakon testa)

 

FTD

FS

HEL

FS HEL

3 Prekinuti prilaz

Nakon prilaza kako je opisano u 2 nakon dostizanja visine odluke. Osposobljavanje mora također uključiti prekinuti prilaz zbog (simulirano) nedovoljne vidljivosti piste, udara bočnog vjetra, odstupanja pozicije zrakoplova više nego je dozvoljeno za sigurni prilaz te zbog greške zemaljskih uređaja prije dostizanja visine odluke.

Posebnu pažnju treba obratiti na procedure prekinotog prilaza prethodno izračunatim manualnim ili automatskim smjerom leta i visinu penjanja.

 

 

P*

è*

 

M*

 

4 Vizualno slijetanje s vizualnim referencama utvrđenim u trenutku visine odluke. Ovisno o specifičnostima sustava za navođenje mora se izvesti automatsko slijetanje

 

 

P*

è*

 

M*

 

 

 

  

Dodatak 1 JAR–FCL 2.245(b)(3)

Međupriznavanje provjere za produženje valjanosti ovlaštenja za tip

(vidi JAR-FCL 2.245(b)(3) i JAR-FCL 2.245(c))

Ovaj dodatak sadrži listu jednomotornih klipnih tipova helikoptera i listu upisa u dozvolu, a u svrhu produženja valjanosti ovlaštenja sukladno sa JAR-FCL 2.245 (b)(3).

Proizvođač

Tip helikoptera –upis
u dozvolu

Agusta Bell

- SE piston

Bell47

Bell Helicopters

- SE piston

Bell47

Brantley

- SE piston

BrantleyB2

Breda Nardi

- SE piston

HU269

Enstrom

- SE piston

ENF28

Hiller

- SE piston

UH12

Hughes/Schweitzer

- SE piston

HU269

Westland

- SE piston

Bell47

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.255

Sadržaj odobrenog ulaznog tečaja u svrhu upisa prvog ovlaštenja za višemotorni helikopter

(vidi JAR-FCL 2.255(a))

(vidi dodatak 2 JAR-FCL 2.055 članak 24)

1. Odobreni ulazni tečaj treba sadržavati slijedeće dijelove teorije za CPL(H)

020 Općenito o helikopteru

– Trup/sustavi/pogonska grupa

– Instrumenti/elektro-oprema

030 Letne karakteristike i planiranje

– Masa i ravnoteža (centar težišta)

– Letne karakteristike

2. Na kraju tečaja kandidat će dobiti potvrdu o uspješno završenom tečaju

Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(a)Zahtjevi u svezi teorijskog znanja za provjeru praktične osposobljenosti/provjeru stručnosti za ovlaštenje za tip

(vidi JAR–FCL 2.261(a))

(vidi AMC FCL 2.261(a))

 

1. Teorijsko osposobljavanje mora provoditi instruktor koji posjeduje odgovarajuće ovlaštenje za tip, ili instruktor koji ima odgovarajuće iskustvo u zrakoplovstvu i poznavanje zrakoplova, tj. zrakoplovni inženjer, inženjer aerotehnike ili »flight operations officer«.

2. Teorijsko osposobljavanje mora biti sukladno programu osposobljavanja prema AMC FCL 2.261(a), a prema tipu helikoptera za koji se osposobljavanje provodi.

(a) Struktura helikoptera, reduktor, rotor i oprema, normalne i nenormalne operacije sustava.

– dimenzije

– motor uključujući pomoćnu jedinicu, rotori i reduktori

– gorivni sustav

– klima uređaj

– zaštita od leda, brisači vjetrobranskog stakla (rain repellent)

– sustav hidraulike

– stajni trap

– kontrole leta, autopilot, sustav stabilizacije

– sustav eletričnog napajanja

– letački instumenti, komunikacija, radarska i navigacijska oprema

– pilotska kabina, putnička kabina i teretni prostor

– oprema za opasnost

(b) Ograničenja

– ograničenja općenito, u sladu sa letačkim uputstvom helikoptera

– minimalna lista opreme

(c) Performanse, planiranje leta i praćenje

– performanse

– planiranje leta

(d) Teret/centar težišta i održavanje

– teret/centar težišta

– održavanje na zemlji

(e) Postupci u opasnosti

(f) Posebni zahtjevi za helikoptere sa elektronskim sustavom letačkih instrumenata (EFIS)

(g) Dodatna oprema

3. Za inicijalno izdavanje ovlaštenja za tip za višepilotne helikoptere pismeni ispit će obuhvatiti 100 pitanja s više ponuđenih odgovora i to tako da odgovarajuće pokriju sve dijelove programa osposobljavanja. Kandidat koji je ispravno odgovorio na minimalno 75% pitanja iz svakoga dijela ispita položio je ispit.

4. Za inicijalno izdavanje ovlaštenja za tip za jednomotorne helikoptere broj pitanja za pismeni ispit ovisiti će o složenosti tipa helikoptera. Kandidat koji je ispravno odgovorio na minimalno 75% pitanja iz svakoga dijela ispita položio je ispit.

5. Za provjeru sposobnosti na višepilotnim i višemotornim helikopterima teorijsko znanje bit će provjereno pitanjima s više ponuđenih odgovora ili na drugi primjeren način.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d)

MCC tečaj za helikopter

(vidi JAR-FCL 2.261(d))

(vidi AMC-FCL 2.261(d))

 

1. Svrha tečaja je osposobiti pilota za suradnju na višepilotnim helikopterima u svrhu sigurnog operiranja helikopterom u VFR i IFR uvjetima.

a. Zapovjednik helikoptera nadopunjuje ulogu vođenja i donošenja odluka bez obzira da li je PF ili PNF

b. Zadaci PF i PNF su tako određeni i raspoređeni da PF može usmjeriti svu svoju pažnju na upravljanje i kontroliranje helikoptera.

c. Suradnja se na prihvatljiv način odražava na redovne, izvanredne i na postupke u opasnosti.

d. Zajednički nadzor, informiranje i podrška trebaju postojati u cijelo vrijeme.

 

INSTRUKTORI

2. Instruktori trebaju biti upoznati sa ljudskim resursima i sa CRM-om. Moraju biti upoznati sa najnovijim dostignućima iz područja ljudskih resursa i CRM-a.

 

TEORIJSKO ZNANJE

3. Program teorije je dat u AMC FCL 2.261(d). Odobreni program teorije treba trajati minimalno 25 sati.

 

PROGRAM LETENJA

4. Program letenja je dat u AMC FCL 2.261(d)

 

POTVRDA O ZAVRŠETKU TEČAJA

5. Nakon završetka tečaja kandidatu može biti izdana potvrda o uspješno završenom tečaju.

 

PRIZNAVANJE

6. Imatelj potvrde o MCC tečaju za avione ili kandidat s iskustvom od više od 500 sati kao pilot na višepilotnom avionu se izuzima od potrebnih zahtjeva za teoriju iz programa AMC FCL 2.261(d).

 

PODODJELJAK G – DOZVOLA PROMETNOG PILOTA (Helikopter) (ATPL(H))

 

JAR-FCL 2.265          Minimalna starosna dob

Kandidat za ATPL(H) mora biti star najmanje 21 godinu.

JAR-FCL 2.270          Zdravstvena sposobnost

Kandidat za dozvolu ATPL(H) mora imati važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti kategorije 1. Da bi mogao koristiti privilegije ATPL(H) mora imati važeću svjedodžbu o zdravstvenoj sposobnosti kategorije 1.

JAR-FCL 2.275          Privilegije i uvjeti

(a) Privilegije. Ovisno o bilo kojim drugim uvjetima određenim JAR-om, privilegije imatelja ATPL(H) su da:

(1) koristi sve privilegije imatelja PPL(H), CPL(H) i

(2) djeluje kao zapovjednik zrakoplova ili kopilot u helikopterima uključenim u javni zračni prijevoz.

(b) Uvjeti. Kandidat za ATPL(H) koji je zadovoljio uvjete navedene u JAR-FCL 2.265, 2.270 i 2.280 do 2.295, ispunjava sve uvjete za stjecanje dozvole ATPL(H) koja sadrži ovlaštenje za tip helikoptera na kojem se obavljala provjera.

JAR-FCL 2.280          Iskustvo i priznavanje

(a) Kandidat za ATPL(H) mora naletjeti najmanje 1000 sati (vidi JAR-FCL 2.050(a)(3)) od, kojih maksimalno 100 može biti na simulatoru letenja, a u koje je uključeno najmanje:

(1) 350 sati u višepilotnim operacijama na helikopterima registriranim za min. 2 pilota u IFR uvjetima sukladno JAR/FAR-27 i 29 kategoriji helikoptera ili nekoj drugoj kategoriji ili na helikopterima na kojima se prema JAR-OPS zahtijeva letenje s dva pilota.;

(2) 250 sati kao zapovjednik zrakoplova ili najmanje 100 sati kao zapovjednik zrakoplova i 150 sati kao kopilot koji leti pod nadzorom zapovjednika zrakoplova te provodi zadatke i poslove zapovjednika zrakoplova ako je metoda nadgledanja prihvatljiva nadležnom tijelu;

(3) 200 sati rutnog letenja od kojih 100 sati mora biti kao zapovjednik zrakoplova ili kao kopilot koji leti pod nadzorom zapovjed­nika zrakoplova te provodi zadatke i poslove zapovjednika zrakoplova, ako su metode nadzora prihvatljive nadležnom tijelu;

(4) 70 sati instrumentalnog letenja od kojih najviše 30 sati može biti instrumentalno zemaljsko.vrijeme; i

(5) 100 sati noćnog letenja u ulozi zapovjednika zrakoplova ili kopilota.

(b) Imatelju pilotske dozvole ili jednakovrijednog dokumenta za druge kategorije zrakoplova priznat će se nalet na tim kategorijama zrakoplova kako je to utvrđeno u JAR-FCL 2.155(a) osim naleta na avionima koji se priznaje do 50% potrebnog naleta zahtjevanog u stavku (a).

(c) Potreban se nalet mora obaviti prije provjere praktične osposobljenosti prema JAR-FCL 2.295.

JAR-FCL 2.285          Teorijsko znanje

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.285)

            (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.005)

(a) Osposobljavanje. Kandidat za ATPL(H) se mora teorijski školovati prema odobrenom programu u ovlaštenoj organizaciji za osposobljavanje (FTO). Kandidat koji nije prošao integrirano teorijsko osposobljavanje treba završiti osposobljavanje navedeno u Dodatku 1 JAR-FCL 2.285. Nosilac CPL(H) i IR(H) zadovoljava zahtjeve znanja za izdavanje ATPL(H).

(b) Ispitivanje. Kandidat za dozvolu ATPL(H) mora pokazati razinu znanja primjerenu privilegijama koje mu daje ATPL(H), sukladno uvjetima JAR-FCL Pododjeljak J.

JAR-FCL 2.290          Letačko osposobljavanje

                                   (vidi AMC FCL 2.261(d))

                                   (vidi Dodatak 1 JAR-FCL2.261(d))

Kandidat za dozvolu ATPL(H) mora posjedovati valjanu dozvolu CPL(H), ovlaštenje za instrumentalno letenje na višemotornom helikopteru i završeno osposobljavanje za letenje u višečlanoj posadi kako je propisano u JAR-FCL 2.261(d) (vidi AMC FCL 2.261(d)).

JAR-FCL 2.295          Praktična osposobljenost

(a) Kandidat za ATPL(H) mora pokazati sposobnost obavljanja dužnosti zapovjednika zrakoplova na odobrenom tipu helikoptera s najmanje dvočlanom posadom u IFR sukladno JAR/FAR-27 i 29 kategoriji helikoptera ili nekoj drugoj kategoriji ili na helikopterima na kojima se prema JAR-OPS zahtijeva letenje s dva člana posade, postupke i manevre opisane u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.240 i 2.295 te razinu stručnosti prikladnu privilegijama imatelja dozvole ATPL(H).

(b) ATPL(H) provjera praktične osposobljenosti može poslužiti istovremeno kao provjera za stjecanje dozvole i provjera stručnosti za produljenje valjanosti ovlaštenja za tip helikoptera koji se koristi na ispitu, te se može kombinirati s provjerom praktične osposobljenosti za stjecanje ovlaštenja za višečlanu posadu.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.285

ATPL(H) – Modularno teorijsko osposobljavanje

(vidi JAR-FCL 2.285)

(vidi AMC FCL 2.470)

 

1 Cilj ovog osposobljavanja je osposobiti pilota, koji nije pohađao integrirano teorijsko osposobljavanje, do razine teorijskog znanja potrebnog za ATPL(H).

2 Kandidat koji želi pristupiti modularnom teorijskom osposobljavanju za ATPL(H) mora pod nadzorom šefa školstva ovlaštene FTO završiti 650 sati (1 sat = 60 minuta) teorijskog osposobljavanja za ATPL u roku od 18 mjeseci. Kandidat treba biti imatelj PPL(H) izdane u skladu sa ICAO Annex 1.

Imatelju IR(H) može se teorijsko osposobljavanje skratiti za 200 sati. Osposobljavanje se može provoditi i u ovlaštenoj organizaciji kao što je opisano u Dodatku 2 JAR-FCL 2.055, odgovarajućom teorijskom obukom, u kom slučaju je šef školstva dužan nadzirati osposobljavanje.

3 FTO mora osigurati da kandidat prije početka osposobljavanja ima dovoljno znanja iz matematike i fizike da bi mogao pratiti osposobljavanje.

4 Instruktor treba obraditi sve stavke u odgovarajućem programu koji je propisan u AMC FCL 2.470(a). Odobreno osposobljavanje mora uključivati rad u učionici i druge oblike osposobljavanja, kao što su interaktivni videosustav, prikazivanje pomoću diapozitiva/traka, ograđene prostore (boksove) za učenje, obuka pomoću računala ili nekog drugog medija ako je to odobrilo nadležno tijelo. Odobrena obuka na daljinu (dopisna) po odluci nadležnog tijela može također biti dio osposobljavanja.

 

PODODJELJAK H – OVLAŠTENJA INSTRUKTORA (Helikopter)

 

JAR-FCL 2.300          Obuka – općenito

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.300)

(a) Osoba ne smije provoditi letačko osposobljavanje potrebno za stjecanje bilo koje pilotske dozvole ili ovlaštenja osim u slučaju kad ima:

(1) dozvolu pilota s ovlaštenjem instruktora;

(2) posebno ovlaštenje izdano od države članice JAA u slučajevima gdje:

(i) se radi o modernim helikopterima;

(ii) se radi o helikopterima posebne vrijednosti ili helikopterima posebne proizvodnje koji su registrirani, a ne postoji osoba s ovlaštenjem instruktora na tipu;

(iii) se osposobljavanje provodi izvan države članice JAA (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.300).

(b) Osoba ne smije osposobljavati na sintetičkom uređaju osim u slučaju kad ima FI(H), TRI(H), IRI(H) ovlaštenja ili SFI(H) ovlaštenje.

JAR-FCL 2.305          Ovlaštenje instruktora i privilegije – svrha

 

Postoje četiri kategorije ovlaštenja instruktora:

(a) Ovlaštenje instruktora letenja – helikopter (FI(H))

(b) Ovlaštenje instruktora na tipu – helikopter (TRI(H))

(c) Ovlaštenje instruktora za IR – helikopter (IRI(H))

(d) Ovlaštenje instruktora na simulatoru letenja – helikopter (SFI(H))

JAR-FCL 2.310          Ovlaštenje za instruktora letenja – općenito

(a) Preduvjeti. Svi instruktori moraju imati najmanje dozvolu, ovlaštenje i kvalifikacije za osposobljavanje koje obavljaju (osim ako nije drugačije određeno) i moraju imati ovlaštenje zapovjednika zrakoplova na kojem se provodi takvo osposobljavanje.

(b) Višestruko osposobljavanje. Ako zadovoljavaju uvjete i zahtjevano iskustvo iz ovog odjeljka za svako osposobljavanje koje obavljaju, instruktori nisu ograničeni na samo jedno, npr. instruk­tora letenja (FIs), instruktora za tip helikoptera (TRIs), instruktora za klasu helikoptera (CRIs) ili instruktora za instrumentalno letenje (IRIs).

(c) Privilegije za daljnja ovlaštenja. Kandidatima koji se nastavljaju osposobljavati za dodatna instruktorska ovlaštenja može se priznati sposobnost za teorijsko i praktično podučavanje koju su pokazali kod stjecanja ovlaštenje za instruktora koje posjeduju.

JAR-FCL 2.315          Ovlaštenje za instruktora – Valjanost

(a) Sva ovlaštenja za instruktora i autorizacije vrijede tri godine.

(b) Kandidat koji ne položi sva sekcije provjere, a koja je održana prije datuma isteka ovlaštenja, ne smije koristiti privilegije ovlaštenja dok provjeru uspješno ne položi.

JAR-FCL 2.320         Ovlaštenje za instruktora letenja          

(helikopter) (FI(H)) – minimalna         

starosna dob

Kandidat za instruktora letenja mora imati najmanje 18 godina.

JAR-FCL 2.325          FI(H) – Ograničenje privilegija

(a) Vrijeme ograničenja. Privilegije imatelja FI(H) ovlaštenja su ograničene sve dok ne obavi 100 sati letačkog osposobljavanja te da je uz to nadgledao 25 sati samostalnog letenja učenika. Ograničenje će se ukinuti kad se ispune navedeni uvjeti, a na preporuku instruktora koji ga je nadzirao (supervising FI(H)).

(b) Ograničenja. Privilegije pod nadzorom ovlaštenog FI(H) odnose se na:

1. praktično osposobljavanje za stjecanje PPL(H) ili djelove integriranog osposobljavanja do razine PPL(H), ovlaštenja za tip jednomotornih helikoptera, ali ne i za odobravanje prvih samostalnih letova po danu ili noći te prvih samostalnih navigacijskih letova po danu ili noći;

2. osposobljavanje u noćnom letenju ako ima ovlaštenje za letenje noću, i mora demonstrirati nadležnom FI(H) (odobrenom za provođenje FI(H) osposobljavanja) sposobnost osposobljavanja u noćnom letenju i ako nema prekid u noćnom letenju.(JAR-FCL 2.330(f), JAR-FCL 2.026)

JAR-FCL 2.330         Instruktor letenja FI(H)           

– Privilegije i uvjeti

            (vidi JAR-FCL 2.325, JAR-FCL 2.365)

            (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.330         i 2.345)

            (vidi AMC FCL 2.395)

            (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.395)

Ako je u prethodnih 12 mjeseci FI(H) odletio ne manje od 15 sati instrukcija u letu (uključujući i letove za provjere) na jednopilotnom helikopteru ili je položio provjeru kao što je navedeno u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345 privilegije imatelja ovlaštenja FI(H) bez ograničenja (za ograničenja vidi JAR-FCL 2.325) su osposobljavanje u letenju za:

(a) stjecanja PPL(H)

(b) stjecanja CPL(H), pod uvjetom da je FI(H) naletio najmanje 500 sati kao pilot helikoptera od čega najmanje 200 sati osposobljavanja u letenju;

(c) stjecanja ovlaštenja za tip za jednomotorni jednopilotni helikopter

(d) stjecanja ovlaštenja za noćno letenje

(e) stjecanje ovlaštenja za instrumentalno letenje, pod uvjetom da instruktor ima:

(1) najmanje 200 sati letenja sukladno pravilima za instrumentalno letenje, od kojih do 50 sati može biti instrumentalno letenje na simulatoru letenja ili FNTP II;

(2) završeno osposobljavanje uključujući najmanje 5 sati obuke u letenju na helikopteru,ili simulatoru letenja ili FNTP II (vidi JAR- FCL 2.395) i obavljenu zadovoljavajuću provjeru vještina navedenu u Dodatku 1 JAR-FCL 2.330 i 2.345;

(f) stjecanja ovlaštenja za tip višemotornog helikoptera s jednim članom posade ako instruktor udovoljava uvjetima propisanim u JAR-FCL 2.365(a), (b), (d) i (f) i;

(1) da ima najmanje 50 sati naleta kao PIC na jednopilotnim višemotornim helikopterima, uključujući barem 5 sati naleta na istom tipu helikoptera na kojem se vrši provjera.

(2) da je kao student završio odobreni kurs od najmanje 5 sati leta na helikopteru istoga tipa ili na simulatoru letenja (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.365 i AMC FCL 2.365), i

(3) da je prošao test za prvo izdavanje FI(H) ovlaštenja za jednopilotne višemotorne helikoptere sukladno Dodatku 1 JAR-FCL 2.330 i 2.345.

(g) stjecanje ovlaštenja za FI(H), pod uvjetom da instruktor:

(1) ima 500 sati davanja instrukcija na helikopterima

(2) može demonstrirati ispitivaču za FI(H) (FIE(H)) sposobnost davanja instrukcija FI(H) za vrijeme testa praktične sposobnosti sukladno Dodatku 1 JAR-FCL 2.330 i 2.345 i

(3) da je ovlašten od strane nadležnog tijela za tu svrhu.

JAR-FCL 2.335         Instruktor letenja FI(H)           

Preduvjeti

            (vidi dodatak 3 JAR-FCL 2.240)

            (vidi DODATAK 1 JAR- FCL 2.470)

Prije početka odobrenog školovnja za ovlaštenje instruktora letenja FI(H) kandidat mora:

(a) završiti najmanje 300 sati letenja od kojih najmanje 100 sati kao zapovjednik zrakoplova, ako posjeduje prometnu ATPL(H) ili dozvolu profesionalnog pilota CPL(H), ili 200 sati kao zapovjednik zrakoplova ako posjeduje dozvolu privatnog pilota PPL(H);

(b) zadovoljiti znanje potrebno za dozvolu profesionalnog pilota CPL(H) kao što je navedeno u dodatku 1 JAR- FCL 2.470:

(c) završiti najmanje 10 sati obuke u instrumentalnom letenju od kojih 5 sati može biti na simulatoru ili FNPT II.

(d) imati najmanje 20 sati letenja na ruti kao zapovjednik zrakoplova;

(e) prethodno položiti posebni ispit u letu s instruktorom letenja FI ovlaštenim po JAR-FCL 2.330(f), zasnovanom na provjeri stručnosti, kao što je navedeno u Dodatku 3 JAR-FCL 2.240 u roku od šest mjeseci prije početka obuke. Ispit u letu treba odrediti podobnost kandidata za pristup obuci.

JAR-FCL 2.340         Obuka

                                   (vidi AMC FCL 2.340)

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.340)

 

(a) Kandidat za ovlaštenje instruktora letenja FI(H) mora završiti odobrenu teorijsku i letačku obuku u ovlaštenoj organizaciji za letačko osposobljavanje (vidi AMC FCL 2.340 i dodatak 1 JAR-FCL2.340).

(b) Cilj obuke je osposobiti kandidata za obučavanje na jednomotornim helikopterima do razine privatnog pilota PPL(H). Letačka obuka mora sadržavati najmanje 30 sati osposobljavanja u letu, od kojih 25 sati mora biti letenje s instruktorom. Preostalih pet sati može biti zajedničko letenje (tj. dva polaznika lete zajedno radi vjež­banja letenja). Od 25 sati letenja 5 sati može biti na simulatoru letenja ili FNTP II odobrenom za tu svrhu od strane nadležnog tijela. Ispit vještina je uključen u vrijeme obuke.

JAR-FCL 2.345         FI(H) – Vještina

                                   (vidi Dodatak 1           

i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345)

 

Kandidat za ovlaštenje instruktora letenja FI(H) mora dokazati ispitivaču, određenom od nadležnog tijela u ovu svrhu, sposobnost da školuje učenika pilota do potrebne razine za stjecanje dozvole privatnog pilota PPL(H), uključujući pretpoletne i upute poslije leta te obuku iz teorijskog znanja, sukladno zahtjevima dodataka 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345.

JAR-FCL 2.350          FI(H) – Stjecanje ovlaštenja

Kandidat za ovlaštenje instruktora letenja FI(H) koji udovoljava uvjetima navedenim u JAR-FCL 2.310, 2.315 i 2.335 do 2.345 mora ispuniti zahtjeve za stjecanje ovlaštenja instruktora letenja FI(H) uključujući početna ograničenja navedena u JAR-FCL 2.325.

JAR-FCL 2.355         FI(H) Produljenje valjanosti    

i obnavljanje ovlaštenja

            (vidi Dodatke 1            i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345)

            (vidi IEM-FCL 2.355)

            (vidi AMC FCL 2.355(a)(2))

 

(a) Za obnavljanje valjanosti ovlaštenja instruktora letenja FI(H) imatelj ovlaštenja mora ispuniti dva od sljedeća tri zahtjeva:

(1) obaviti najmanje 100 sati obučavanja u letu za vrijeme valjanosti ovlaštenja, uključujući najmanje 30 sati obučavanja u letu (uključujuči provjere) tijekom 12 mjeseci koji prethode datumu isticanja ovlaštenja FI;

(2) proći seminar osvježenja znanja (AMC FCL 2.355(a)(2)) za instruktora letenja, odobrenog od nadležnog tijela, tijekom valjanosti ovlaštenja instruktora letenja;

(3) uspješno obaviti provjeru stručnosti i vještina navedenu u dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345 tijekom 12 mjeseci koji prethode datumu isteka ovlaštenja instruktora letenja.

(b) Za bilo koji drugi način produženja valjanosti FI ovlaštenja kandidat mora minimalno položiti provjeru u skladu sa dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345 kako bi zadovoljio jedan od dva uvjeta iz JAR-FCL 2.355 (a).

(c) Ako je ovlaštenje isteklo, kandidat mora udovoljiti zahtjevima navedenim u stavcima (a)(2) i (a)(3) unutar 12 mjeseci prije obnavljanja.

JAR-FCL 2.360         Ovlaštenje instruktora za tip    

helikoptera (TRI(H)) – Povlastice

            (vidi AMC FCL 2.261(d))

            (vidi JAR-FCL 2.261 (d))

            (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.261(d))

 

Ako je u prethodnih 12 mjeseci TRI(H) naletio minimalno 15 sati školovanja za tip (uključujući i provjere) na helikopterima, ili zadovoljava zahtjeve JAR-FCL 2.370 (a)(2), ovlaštenja TRI(H) su da školuje imatelje dozvole za stjecanje ovlaštenja tipa, uključujući obuku potrebnu za letenje u višečlanoj posadi (vidi JAR-FCL 2.261 (d) i AMC FCL 2.261(d) i dodatak 1 JAR-FCL 2.261 (d)).

JAR-FCL 2.365         TRI(H) – Zahtjevi

                                   (vidi AMC FCL 2.365)

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.365)

 

Za stjecanje ovlaštenja prvog TRI(H) kandidat mora imati:

(a) Uspješno završenu odobrenu TRI obuku u ovlaštenoj FTO ili TRTO (vidi AMC FCL 2.365 i dodatak 1 JAR-FCL 2.365);

(b) Za ovlaštenje TRI(H) za jednopilotne, jednomotorne i višemotorne helikoptere nalet od najmanje 500 sati kao pilot helikoptera:

(c) Za ovlaštenje TRI(H) za višepilotne helikoptere nalet od najmanje 1000 sati kao pilot helikoptera, uključujući najmanje 350 sati kao pilot višepilotnog helikoptera

(d) Nalet od 30 sati unutar 12 mjeseci koji prethode zahtjevu uključujući i 10 polijetanja i slijetanja kao PIC ili kopilot na prihvat­ljivom tipu helikoptera ili sličnom tipu odobrenom od nadležnog tijela. Od zahtjevanih 30 sati najviše 15 sati može biti na simulatoru i

(e) Kompletnu obuku za ovlaštenje na tipu helikoptera, a najmanje 3 sata kao TRI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera pod nadzorom TRI-a ovlaštenog od nadležnog tijela u tu svrhu.

(f) Prije proširenja povlastica na druge tipove helikoptera imatelj mora:

(1) Nalet od 15 sati unutar 12 mjeseci koji prethode zahtjevu uključujući i 10 polijetanja i slijetanja kao PIC ili kopilot na prihvat­ljivom tipu helikoptera ili sličnom tipu odobrenom od nadležnog tijela. Od zahtjevanih 15 sati najviše 7 sati može biti na simulatoru

(2) Uspješno završen tehnički trening za ovlašteni TRI kurs (vidi AMC FCL 2.365 i dodatak 1 JAR-FCL 2.365)

(3) Kompletnu obuku za ovlaštenje na tipu helikoptera, a najmanje 3 sata kao TRI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera pod nadzorom TRI-a ovlaštenog u tu svrhu od nadležnog tijela.

JAR-FCL 2.370         TRI(H) – Produljenje valjanosti          

i obnavljanje

                                   (vidi AMC FCL 2.365)

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.365)

 

(a) Za produljenje valjanosti TRI(H) ovlaštenja, kandidat mora unutar 12 mjeseci prije datuma isteka ovlaštenja:

(1) obaviti jedan dio od obuke za tip/za obnavljanje znanja/tekuće obuke:

(i) jedan let na simulatoru u trajanju od najmanje 3 sata ili;

(ii) jeadn let u trajanju od barem jednog sata s najmanje 2 polijetanja i slijetanja; ili

(2) obaviti obnavljanje znanja u ulozi TRI(H) na način prihvat­ljiv od nadležnog tijela.

(b) Ako je ovlaštenje isteklo kandidat mora:

(1) unutar 12 mjeseci prije podnošenja zahtjeva letjeti najmanje 30 sati s polijetanjima i slijetanjima u ulozi zapovjednika zrakoplova ili kopilota na odobrenom tipu helikoptera ili sličnom tipu, prihvaćenom od nadležnog tijela, od kojih najviše 15 sati može biti na simulatoru.

(2) uspješno završiti odgovarajuće dijelove TRI(H) obuke, odobrene od nadležnog tijela (vidi AMC FCL 2.365 i dodatak 1 JAR-FCL 2.365) uzimajući u obzir prethodno iskustvo kandidata;

(3) napraviti obuku za stjecanje ovlaštenja za tip helikoptera, (najmanje 3 sata) na dužnosti TRI(H) na dotičnom tipu helikoptera pod nadzorom TRI kojeg je u tu svrhu ovlastilo nadležno tijelo.

JAR-FCL 2.375          Namjerno ostavljeno prazno

JAR-FCL 2.380          Namjerno ostavljeno prazno

JAR-FCL 2.385          Namjerno ostavljeno prazno

JAR-FCL 2.390          Ovlaštenje za instruktora         

 instrumentalnog letenja

(helikopter) (IRI(H)) – Povlastice

 

Povlastice imatelja IRI(H) ovlaštenja su ograničena na obuku letenja za stjecanje IR(H).

JAR-FCL 2.395          IRI(H) – Uvjeti

                                   (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.330         i 2.345)

                                    (vidi AMC FCL 2.395)

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.395)

 

Kandidat za ovlaštenje IRI(H) mora;

(a) imati najmanje 500 sati letenja u IFR uvjetima od kojih 250 sati treba biti na helikopterima;

(b) uspješno završiti odobreni tečaj (vidi dodatak 1 JAR- FCL 2.395) koji sadrži teorijsku obuku i imati najmanje 10 sati obučavanja u letu na helikopteru, simulatoru letenja ili FNPT II: i

(c) uspješno obaviti provjeru praktične osposobljenosti propisanu u Dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345

JAR-FCL 2.400          IRI(H) – Produljivanje valjanosti         

i obnavljanje

 

(a) za produljenje valjanosti imatelj IRI(H) mora udovoljiti zahtjevima navedenim u JAR-FCL 2.355(a).

(b) ako je ovlaštenje isteklo, imatelj mora udovoljiti zahtjevima navedenim u JAR-FCL 2.355(b), i svim drugim zahtjevima koje odredi nadležno tijelo.

JAR-FCL 2.405          Ovlaštenje instruktora na         

simulatoru letenja (helikopter)  

(SFI(H)) – Povlastice

 

Povlastice imatelja ovlaštenja SFI(H) su obučavanje na simulatoru letenja za stjecanje ovlaštenja za tip helikoptera, uključujući i obuku potrebnu za rad u višečlanoj posadi (vidi JAR-FCL 2.261(d)).

JAR-FCL 2.410          SFI(H) – Uvjeti

                                   (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.240)

                                    (vidi AMC FCL 2.365)

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.365)

 

(a) Kandidat za SFI(H) ovlaštenje mora:

(1) posjedovati (ili je posjedovao) dozvolu profesionalnog pilota helikoptera izdanu od države članice JAA prema FCL ili države nečlanice JAA koja je prihvatljiva nadležnom tijelu;

(2) imati završenu obuku na simulatoru za ovlaštenje za dotični tip helikoptera;

(3) imati najmanje 1000 sati naleta kao pilot na helikopterima s višečlanom posadom;

(4) završiti odobrenu TRI(H) obuku (vidi AMC FCL 2.365 i dodatak 1 JAR-FCL 2.365);

(5) završiti kompletnu obuku za tip helikoptera, a barem 3 sata u ulozi TRI(H) na dotičnom tipu helikoptera/simulatoru pod nadzorom TRI(H) kojeg je u tu svrhu odredilo nadležno tijelo;

(6) uspješno obaviti provjeru stručnosti u roku od 12 mjeseci, kako je navedeno u Dodatku 1 JAR-FCL 2.240, na simulatoru dotičnog tipa helikoptera;

(7) odletjeti tijekom 12 mjeseci najmanje 1 sat kao promatrač u pilotskoj kabini na dotičnom tipu helikoptera.

(b) Ako će se povlastice proširivati na dodatne tipove helikoptera s višečlanom posadom imatelj povlastice mora:

(1) uspješno završiti program za tip na simulatoru;

(2) provesti kompletnu obuku za ovlaštenje za tip, od koje najmanje 3 sata koji se odnose na dužnost TRI(H) na odgovarajućem tipu helikoptera/simulatora pod nadzorom TRI(H) kojeg je u tu svrhu odredilo nadležno tijelo.

JAR-FCL 2.415          SFI(H) Produljenje valjanosti  

i obnavljanje ovlaštenja

(a) Za produljenje valjanosti ovlaštenja SFI(H), kandidat mora u 12 mjeseci do isteka valjanosti ovlaštenja:

(1) upravljati jednim letom kao SFI(H) na simulatoru u trajanju od najmanje tri sata za ovlaštenje za tip / obnavljanje znanja / obnavljanje ovlaštenja;

(2) položiti provjeru u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 na simulatoru određenog tipa.

(b) Ako je ovlaštenje isteklo kandidat mora:

(1) obaviti cijeli odobreni program obučavanja za ovlaštenje za tip na simulatoru letenja;

(2) uspješno završiti odgovarajuće dijelove TRI(H) obuke, odobrene od nadležnog tijela (vidi AMC FCL 2.365 i dodatak 1 JAR-FCL 2.365).

(3) proći obuku za stjecanje ovlaštenja za tip helikoptera, sa najmanje 3 sata koji se odnose na dužnosti TRI(H) na dotičnom tipu helikoptera/simulatora pod nadzorom TRI kojeg je u tu svrhu ovlastilo nadležno tijelo.

(4) položiti provjeru u skladu sa dodatkom 1 JAR-FCL 2.240 na simulatoru dotičnog tipa.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.300

Zahtjevi za posebno ovlaštenje instruktora koji nema JAR-FCL dozvolu, a želi školovati u FTO-u ili TRTO-u izvan države članice JAA

(vidi JAR-FCL 2.300 (a) (2) (iii))

1. a) Instruktori koji žele školovati za JAR-FCL dozvolu, uključujući IR ovlaštenje, trebaju:

(i) imati minimalno CPL i ovlaštenja izdana u skladu s ICAO Annex 1, a zahtijevana od strane države nečlanice JAA ako žele školovati na zrakoplovima registriranim u toj državi;

(ii) imati minimalno 500 sati naleta kao pilot helikoptera, od kojih minimalno 200 sati kao instruktor (ako želi školovati za CPL, 200 sati kao CPL instruktor), i mora zadovoljiti zahtjeve iskustva iz JAR-FCL 2.330(a), (b), (c), (d) i/ili (e);

(iii) završiti odobreni tečaj teorije i letenja u skladu sa JAR-FCL. Tečaj može biti planiran, ako je odobren od zrakoplovnih vlasti, na takav način da vodi računa o prijašnjem iskustvu i školovanju kandidata, ali se mora sastojati od minimalno 30 sati obuke na zemlji i 15 sati letenja sa instruktorom koji ima JAR-FCL dozvolu i ovlaštenje u skladu sa JAR-FCL 2.330(f);

(iv) položiti provjeru praktične osposobljenosti iz JAR-FCL 2.345;

(v) period važnosti ovlaštenja će odrediti zrakoplovne vlasti, ali ne preko 3 godine;

(vi) produženje ili obnavljanje ovlaštenja izdanog u skladu s točkama (i)-(iv) će biti u skladu s JAR-FCL 2.355.

b) Ograničenja ovlaštenja:

(i) nema školovanja za izdavanje bilo kojeg instruktorskog ovlaštenja

(ii) nije dozvoljeno školovanje unutar države članice JAA;

(iii) dozvoljeno je školovanje studenata koji imaju dovoljno znanja jezika na kojem se školovanje vrši;

(iv) na one dijelove integriranog ATPL tečaja za koje instruktor pokaže znanje;

(v) iskustvo, u skladu sa točkom 1 (a) (iii).

2. a) Instruktori koji žele školovati za JAR-FCL ovlaštenje za tip trebaju:

(i) imati minimalnu dozvolu i ovlaštenja izdana u skladu s ICAO Annex 1, a zahtijevana od strane države nečlanice JAA ako žele školovati na zrakoplovima registriranim u toj državi;

(ii) Zadovoljiti zahtjeve iskustva iz JAR-FCL 2.365(a) i (d) ako žele djelovati kao TRI(H) ili JAR-FCL 2.410 (a) (3) i (7) za SFI(H);

(iii) Imati kao TRI(H) (ili slično) minimalno 100 sati na helikopteru ili simulatoru;

(iv) Period važnosti ovlaštenja će odrediti zrakoplovne vlasti, ali ne preko 3 godine;

(v) Zadovoljiti uvjete za produženje u skladu sa JAR-FCL 2.370 za TRI(H) ili JAR-FCL 2.145 za SFI(H).

b) Ograničenja ovlaštenja:

(i) nema školovanja za izdavanje bilo kojeg instruktorskog ovlaštenja;

(ii) nije dozvoljeno unutar države članice JAA;

(iii) dozvoljeno je školovanje studenata koji imaju dovoljno znanja jezika na kojem se školovanje vrši;

(iv) nema MCC školovanja iz dodatka 1 JAR-FCL 2.261(d) i AMC FCL 2.261(d).

Dodatak 1 JAR-FCL 2.330 i 2.345

Odredbe za provjere praktične osposobljenosti i usmeni teorijski ispit na ispitu za ovlaštenje instruktora (FI(H))

(vidi JAR-FCL 2.330, 2.345, 2.355 i 2.395)

1 Provjera vještina za ovlaštenje FI(H) opisana je u Dodatku 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345. Provjera sadrži usmeni teorijski ispit na zemlji, pretpoletne upute, poslijeletne upute i upute FI(H) tijekom leta te pokazivanje vještina na helikopteru za vrijeme provjere.

2 Kandidat za provjeru vještina mora biti obučen na istom tipu ili klasi helikoptera koji se koristi za provjeru. Helikopter koji se koristi za provjeru mora ispunjavati zahtjeve navedene u Dodatku 1 JAR-FCL 2.055, članak 25.

3 Prije pristupanja provjeri vještina kandidat mora završiti zahtjevanu obuku. FTO mora na zahtjev ispitivača dati na uvid zapise o osposobljavanju kandidata.

4 Sekcija 1, usmeni ispit teorijskog znanja pri provjeri vještina podijeljen je u dva dijela:

(a) od kandidata se traži da u provjeri obučava učenike, od kojih jedan mora biti ispitivač. Provjera treba biti odabrana iz stavaka a-h Sekcije 1. Potrebno vrijeme za pripremu provjere mora s ispitivačem biti dogovoreno unaprijed. Kandidat može koristiti odgovarajuću literaturu. Vrijeme provjere ne treba biti dulje od 45 minuta.

(b) Kandidata ispitivač usmeno provjerava iz znanja navedenih u stavcima a-i Sekcije 1, te u učenju i poučavanju navedenog u obuci za ovlaštenje za FI(H).

5 Sekcije 2, 3 i 7 su za ovlaštenje FI(H) za jednomotorni (SE) helikopter s jednim članom posade (SPHs). Ove sekcije sadrže vježbe za demonstraciju sposobnosti da bude instruktor FI(H) (npr. instruktorovo pokazivanje vježbi), izabrane od ispitivača iz letačkoga programa obuke za ovlaštenje FI(H) (vidi AMC-FCL 2.340 i 2.395). Od kandidata se zahtjeva prikaz sposobnosti za FI(H), uključujući prije i poslijeletne te upute u letu.

6 Sekcija 4 je namjerno prazna i može biti korištena za uključivanje drugih FI(H) prikaza obuke, prema odluci ispitivača i potvrdu kandidata prije provjere vještina.

7 Sekcija 5 sadrži dodatne prikaze instruktorskih vježbi za ovlaštenje FI(H) za višemotorne helikoptere (ME) SPH. Ako se traži ova sekcija, mora se koristiti višemotorni jednopilotni helikopter (ME SPH), simulator ili FNPT II. Ako se koristi simulator ili FNPT, on mora simulirati ME helikopter. Ova sekcija mora biti kompletirana sa sekcijom 2, 3 i 4 (ako je pogodno) te sekcijom 7.

8 Sekcija 6 namjerno je prazna. Ovaj dio uključit će dodatne prikaze instruktorskih vježbi za ovlaštenje FI(H), prema odluci ispitivača i potvrdu kandidata prije provjere praktične osposobljenosti, za ovlaštenje instruktora FI(H) za instrumentalno ovlaštenje (IR). Ovi prikazi bit će povezani sa zahtjevima obuke za stjecanje IR-a.

9 Tijekom provjere praktične osposobljenosti kandidat će u helikopteru biti na sjedalu namijenjenom FI(H). Ispitivač ili drugi FI(H) mora se ponašati kao »učenik«. Kandidat mora objasniti odgovarajuće vježbe i pokazati odnos prema »učeniku«, gdje je moguće. Nakon toga »učenik« mora obaviti iste manevre uključujući tipične greške neiskusnog »učenika«. Od kandidata se očekuje da ispravlja grešaka usmeno i/ili intervencijom ako je to potrebno.

10 Sekcije 1 i 2 do 7 moraju biti obavljene tijekom šest mjeseci, ali sve sekcije bi trebale biti, gdje god je moguće, završene isti dan. Neuspjeh bilo koje vježbe iz sekcija 2, 3, i 4 (ako je uključuje) i 5/6 (ako odgovara) zahtjeva novu provjeru i ponavljanje svih vježbi. Zbog neuspjeha iz sekcije 1, ponovna provjera može se obaviti odvojeno.

11 Ispitivač može prekinuti provjeru u bilo kojem trenutku ako smatra da kandidatov prikaz vještina letenja ili obuke zahtijeva novu provjeru.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.330 i 2.345 (nastavak)

12 Ispitivač mora biti zapovjednik zrakoplova, osim u slučaju dogovora s ispitivačem da je za taj let drugi FI(H) instruktor određen kao zapovjednik zrakoplova. Odgovornost za let mora biti određena sukladno nacionalnim propisima.

13 Za provjeru praktične osposobljenosti moraju biti korišteni sadržaji sekcija navedenih u Dodatku 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345. Opseg i sadržaj zahtjeva za provjeru vještina može biti određen od nadležnog tijela (vidi IEM FCL 2.330).

Dodatak 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345

Sadržaj provjere praktične osposobljenosti za ovlaštenje instruktora (FI(H)), usmeni teorijski ispit i provjera stručnosti

(vidi JAR-FCL 2.330 i 2.345)

(vidi IEM FCL 2.330)

 

SEKCIJA 1

USMENI ISPIT IZ TEORIJE

a

Zrakoplovni propisi

b

Opće poznavanje zrakoplova

c

Planiranje i performanse zrakoplova

d

Ljudske sposobnosti i ograničenja

e

Meteorologija

f

Navigacija

g

Operativni postupci

h

Teorija letenja

i

Primjena školovanja

 

 

SEKCIJE 2 i 3 – ODABRANE GLAVNE VJEŽBE

 

SEKCIJA 2

PRETPOLETNE UPUTE

a

Vizualna prezentacija

b

Tehnička ispravnost

c

Jasnoća objašnjavanja

d

Jasnoća govora

e

Tehnika obuke

f

Uporaba modela i pomoćnih sredstava

g

Sudjelovanje učenika

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345 (nastavak)

SEKCIJA 3

LET

a

Dogovor o demonstracijskom letu

b

Usklađivanje predavanja i demonstracije

c

Ispravljanje grešaka

d

Upravljanje helikopterom

e

Tehnike obučavanja

f

Opće zrakoplovno ponašanje / sigurnost

g

Određivanje položaja i korištenje zračnog prostora

SEKCIJA 4
OSTALE VJEŽBE

a

 

b

 

c

 

d

 

e

 

f

 

g

 

SEKCIJA 5
VJEŽBE NA VIŠEMOTORNOM HELIKOPTERU

a

1 Radnje poslije otkaza motora nakon polijetanja

b

1 Jednomotorni prilaz s produžavanjem

c

1 Jednomotorni prilaz i slijetanje

d

 

e

 

f

 

g

 

1 Ovi postupci će se rabiti prilikom provjere vještina za ovlaštenje instruktora letenja za klasu višemotornih helikoptera s jednim članom posade.

 

 

Dodatak 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345 (nastavak)

SEKCIJA 6

VJEŽBE INSTRUMENTALNOG LETENJA

a

 

b

 

c

 

d

 

e

 

f

 

g

 

SEKCIJA 7
ž

UPUTE POSLIJE LETA

a

Vizualna prezentacija

b

Tehnička ispravnost

c

Jasnoća objašnjavanja

d

Jasnoća govora

e

Tehnika obuke

f

Upotreba modela i pomoćnih sredstava

g

Sudjelovanje učenika

 

 

Dodatak 1 JAR-FCL 2.340

Tečaj za instruktora letenja (FI(H))

(vidi JAR-FCL 2.340)

(vidi AMC FCL 2.340)

CILJ TEČAJA

1. Svrha tečaja je odškolovati imatelja helikopterske dozvole do nivoa potrebnog za izdavanje FI(H) ovlaštenja, a za to je potrebno:

a) obnoviti tehničko znanje kandidata

b) obučiti kandidata predavanjima na zemlji i vježbama u zraku

c) uvjeriti se da kandidat raspolaže dovoljnom kvalitetom znanja i vještina i

d) naučiti kandidata osnove školovanja i kako ih primijeniti na PPL(H) nivou.

2. Uz iznimku predmeta »Predavanje i učenje« detalji ostalih predmeta iz programa »Letačke i obuke na zemlji« su isti programu za PPL(H) i kandidat ih mora znati.

3. Na FI(H) tečaju se posebno treba obratiti pažnja na ulogu pojedinca u odnosu na međudjelovanje (ljudski faktor) na relaciji čovjek-stroj i na važnost teorijskog znanja. Posebna pozornost se treba obratiti na sposobnost kandidatove procjene i razumijevanja ljudi, njihovog ponašanja i nivoa znanja.

4. Za vrijeme tečaja kandidate treba upozoriti na njihov pristup koji je važan za sigurnost letenja. Unaprijediti sigurnost je jedan od osnovnih ciljeva tečaja. Na tečaju je bitno dati kandidatu znanja, vještine i stavove koji su potrebni za izvršavanje uloge instruktora.

5. Nakon uspješnog završetka i finalnog ispita, kandidatu može biti izdano FI(H) ovlaštenje.

PREDAVANJE I UČENJE

6. Program je dat u AMC FCL 2.340 dio 1. Odobreni teorijski FI(H) tečaj treba sadržavati minimalno 125 sati, uključujući testiranja. Pilotu koji ima ili je imao FI(A) ovlaštenje se priznaje 75 sati od 125 sati od »Predavanje i učenje dio 1« dijela FI(H) tečaja.

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

7. Program letačkog osposobljavanja je dat u AMC FCL 2.340 dio 2. Odobreni FI(H) tečaj se treba sastojati od minimalno 30 sati školovanja u letenju.

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

Nakon završetka tečaja, kandidat treba položiti provjeru u skladu sa dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.365

Tečaj za ovlaštenje instruktora na tipu helikoptera za, ako je prihvatljivo, jedno i višepilotne helikoptere, registrirane za VFR i IFR operacije(TRI(H))

(vidi JAR-FCL 2.365)

(vidi AMC FCL 2.365)

 

1. Svrha TRI(H) tečaja je odškolovati imatelja helikopterske dozvole do nivoa potrebnog za izdavanje TRI(H) ovlaštenja, a za to je potrebno:

a) obnoviti tehničko znanje kandidata

b) obučiti kandidata predavanjima na zemlji i vježbama u zraku

c) uvjeriti se da kandidat raspolaže dovoljnom kvalitetom znanja i vještina

2. Sve detalje predmeta sadržanih u programu »Teorijsko znanje i letačko znanje« kandidat mora znati

3. Na TRI(H) tečaju se posebno treba obratiti pažnja na ulogu pojedinca u odnosu na međudjelovanje (ljudski faktor) na relaciji čovjek-stroj i na važnost teorijskog znanja. Posebna pozornost se treba obratiti na sposobnost kandidatove procjene i razumijevanje ljudi, njihovog ponašanja i različitog nivoa sposobnosti.

4. Za vrijeme tečaja kandidate treba upozoriti na njihov pristup koji je važan za sigurnost letenja. Unaprijediti sigurnost je jedan od osnovnih ciljeva tečaja. Na tečaju je bitno dati kandidatu znanja, vještine i stavove koji su potrebni za izvršavanje uloge instruktora.

5. Nakon uspješnog završetka i finalnog ispita kandidatu može biti izdano TRI(H) ovlaštenje, dozvoljavajući mu da daje teorijsku i letačku izobrazbu za ovlaštenje za tip helikoptera, za koji je kvalificiran (vidi JAR-FCL 2.365)

 

PREDAVANJE I UČENJE

6. Program je dat u AMC FCL 2.365 dio 1. Odobreni TRI(H) »Predavanje i učenje« tečaj treba trajati 25 sati. Pilotima koji imaju ili su imali jedno od slijedećih ovlaštenja, se priznaje »Predavanje i učenje« za TRI(H):

FI(H), IRI(H);

FI(A), CRI(A), TRI(A), SFI(A) i IRI(A).

 

TEHNIČKO OSPOSOBLJAVANJE

7. Tehnički program je dat u AMC FCL 2.365 dio 2.

 

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

8. Količina letačkog osposobljavanja će ovisiti i varirati o kompleksnosti helikoptera. Minimalno 5 sati za jednopilotne VFR helikoptere, minimalno 10 sati za višepilotne višemotorne IFR helikoptere, to letenje će održati TRI određen od zrakoplovnih vlasti za tu svrhu. Za vrijeme tečaja se treba uvjeriti da je kandidat sposoban sigurno izvoditi (i školovati) zadatke u zraku na tipu helikoptera na kojem želi biti instruktor. Zbog toga program školovanja treba pokrivati zadatke vezane na taj tip helikoptera.

9. Ako se radi TRI(H) tečaj za višepilotne helikoptere, posebno se treba obratiti pozornost na suradnju višečlane posade. Ako TRI(H) radi i produženja IR(H) ovlaštenja, tada TRI(H) mora imati važeće IR(H) ovlaštenje.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.395

Tečaj za ovlaštenje instruktora za instrumentalno ovlaštenje (IRI(H))

(vidi JAR-FCL 2.395)

(vidi AMC FCL 2.395)

 

1. Svrha tečaja je osposobiti imatelja helikopterske dozvole (minimalno 500 sati naleta u IFR-u od kojih minimalno 250 sati na helikopteru). Do razine znanja potrebne za izdavanje IRI(H) ovlaštenja. Tečaj treba biti takav da kandidat svlada teorijsko i praktično (letenje) znanje potrebno za držanje IR(H) tečaja. Dio praktičnog dijela (letenje) se može održati na simulatoru (ili FNPT II).

 

PREDAVANJE I UČENJE

2. Program je propisan u AMC FCL 2.395. Odobreni IRI(H) tečaj (predavanje i učenje) se treba sastojati od minimalno 25 sati baziranih na FI(H) tečaju kao što je propisano u AMC FCL 2.340. Pilotima koji imaju ili su imali jedno od slijedećih ovlaštenja se priznaje tečaj Predavanje i učenje za IRI(H):

FI(H), TRI(H) i SFI(H);

FI(A), CRI(A), SFI(H) i TRI(H);

Pilotima koji imaju IRI(A), a zadovoljavaju zahtjeve iz JAR-FCL 2.395 (a) se priznaju svi dijelovi osim »Long briefing 2«, »Air Exercises 2« i provjera.

 

LETAČKO OSPOSOBLJAVANJE

3. Odobreni IRI(H) tečaj se treba sastojati od minimalno 10 sati školovanja na helikopteru, simulatoru ili FPNT II.

 

PROVJERA PRAKTIČNE OSPOSOBLJENOSTI

4. Nakon završetka školovanja kandidat treba položiti provjeru u skladu sa dodacima 1 i 2 JAR-FCL 2.330 i 2.345.

PODODJELJAK I – ISPITIVAČI (Helikopter)

JAR-FCL 2.420          Ispitivači – Primjena

 

Ispitivači se dijele u četiri kategorije:

a) Ispitivač letenja (FE(H));

b) Ispitivač za ovlaštenje za tip (TRE(H))

c) Ispitivač za ovlaštenje za instrumentalno letenje (IRE(H))

d) Ispitivač instruktora leta (FIE(H))

e) Ispitivač na simulatoru (SFE(H))

JAR-FCL 2.425          Ispitivači – općenito

                                    (vidi AMC FCL 2.425)

                                    (vidi IEM FCL 2.425)

                                   (vidi Dodatak 1 JAR-FCL 2.425)

 

(a) Zahtjevi:

(1) ispitivači moraju posjedovati dozvolu i ovlaštenja najmanje jednake dozvoli i ovlasti za koje su ovlašteni provoditi provjere stručnosti, provjere vještina ili obučavati za stjecanje tih dozvola i ovlaštenja, osim ako nije određeno drugačije;

(2) ispitivači moraju biti kvalificirani da obnašaju dužnost zapovjednika zrakoplova tijekom provjere stručnosti ili provjere praktič­ne osposoljenosti te trebaju zadovoljiti uvjete navedene u JAR–FCL 2.435 do 2.460. Gdje nema kvalificiranih ispitivača, po odluci nadležnog tijela, ispitivači/inspektori se mogu ovlastiti bez odgovarajućih ovlaštenja za instruktora/tip/klasu kao što je navedeno.

(3) Kandidat za ovlaštenje ispitivača treba obaviti barem jednu provjeru kao ispitivač, uključujući predpoletne upute, provjeru praktične osposobljenosti, procjenu kandidata čija se provjera provodi, upute poslije leta i zabilješke/dokumentaciju. Tu »Provjeru sposob­nosti za ispitivača« nadgledat će inspektor ili stariji ispitivač u tu svrhu posebno ovlašten od nadležnog tijela.

(b) Višestruke uloge. Ako imaju kvalifikacije i udovoljavaju zah­tjevima navedenim u ovom pododjeljku te potrebno iskustvo za pojedina ovlaštenja, ispitivači nisu ograničeni samo na jedno ovlaštenje kao FE(H), TRE(H), IRE(H) ili FIE(H).

(c) Usklađivanje s JAR-om. Ispitivači će biti ovlašteni sukladno JAR-FCL 2.030. Ispitivač mora udovoljavati odgovarajućim standardima za ispitivača koje je odredilo ili odobrilo nadležno tijelo (vidi AMC FCL 2.425 i IEM FCL 2.425).

(d) Upis u dozvolu. U dozvolu gdje ispitivač može upisivati produženja ovlaštenja, ispitivač će:

(1) upisati slijedeće detalje: ovlaštenja, datum provjere, rok valjanosti do, broj ovlaštenja i potpis;

(2) proslijediti original obrasca provjere vještina nadležnom tijelu, a jednu kopiju odložiti u osobnu dokumentaciju.

JAR-FCL 2.430          Ispitivači – period valjanosti

 

Valjanost ovlaštenja ispitivača je tri godine. Ispitivači se ponovno ovlašćuju prema odluci nadležnog tijela, a u skladu sa dodat­kom 1 JAR-FCL 2.425.

JAR-FCL 2.435          Ispitivač letenja (helikopter)    

(FE(H)) – povlastice/uvjeti

 

Povlastice FE(H) su provođenje provjera vještina za stjecanje pilotskih dozvola, uključujući odgovarajuća ovlaštenja za tip, a ispitivač mora:

(a) za provjeravanje vještina za stjecanje PPL(H) i ovlaštenja za jednopilotne helikoptere, imati najmanje 1000 sati naleta kao pilot helikoptera, od kojih ne manje od 250 sati kao instruktor letenja;

(b) za provjeravanje vještina za stjecanje CPL(H) i ovlaštenja za jednopilotne helikoptere imati najmanje 2000 sati naleta kao pilota helikoptera, od kojih ne manje od 250 sati kao instruktora letenja.

JAR-FCL 2.440         Ispitivač za provjeru za tip       

zrakoplova (helikopter) (TRE(H))       

– Povlastice / Zahtjevi

Povlastice TRE(H) su da provodi:

(a) provjeru praktične osposobljenosti za stjecanje ovlaštenja za zrakoplove s višečlanom posadom;

(i) provjeru vještine za ovlaštenje za tip

(ii) provjeru stručnosti radi produljenja valjanosti ovlaštenja za tip zrakoplova s višečlanom posadom

(iii) provjeru stručnosti radi produljenja valjanosti ovlaštenja za instrumentalno letenje uz uvjet da TRE(H) ima valjano IR(H) ovlaštenje

(iv) provjeru praktične osposobljenosti za stjecanje ATPL, pod uvjetom da je ispitivač naletio najmanje 1500 sati kao pilot na zrakoplovu s višečlanom posadom od kojih najmanje 500 sati moraju biti u ulozi zapovjednika zrakoplova, te ima ili je ranije imao TRI(H) ovlaštenje.

(b) Za jednopilotne helikoptere

(i) provjeru praktične osposobljenosti za ovlaštenje za tip.

(ii) provjeru stručnosti radi produljenja valjanosti ovlaštenja za tip zrakoplova s jednočlanom posadom uz uvjet da ispitivač posjeduje profesionalnu dozvolu pilota helikoptera i ako je primjenjivo, ovlaštenje za instrumentalno letenje i da je naletio minimalno 750 sati kao pilot helikoptera.

JAR-FCL 2.445         Namjerno prazno

JAR-FCL 2.450         Ispitivač za instrumentalno       

letenje (helikopter) (IRE(H))   

 – povlastice/zahtjevi

 

Povlastice IRE(H) su provođenje provjera praktične osposob­ljenosti za stjecanje i provjeru stručnosti za produljenje valjanosti ovlaštenja za instrumentalno letenje, pod uvjetom da ispitivač ima najmanje 2000 sati naleta kao pilot zrakoplova, uključujući najmanje 300 sati u uvjetima IFR od kojih 200 sati moraju biti u ulozi instruktora letenja.

JAR-FCL 2.455          Ispitivač na simulatoru letenja  

(SFE(H)) – povlastice/zahtjevi

 

Povlastice SFE(H) su provođenje provjera stručnosti za ovlaštenje na tipu i za ovlaštenje za instrumentalno letenje na zrakoplovima s višečlanom posadom u simulatoru letenja, pod uvjetom da ispitivač posjeduje ATPL(H), ima najmanje 1000 sati naleta kao pilot zrakoplova u višečlanoj posadi i ovlaštenje da koristi povlastice SFI(H) (vidi JAR-FCL 2.405).

JAR-FCL 2.460          Ispitivač instruktora letenja      

(helikopter) (FIE(H))  

– Povlastice/Zahtjevi

 

Povlastice FIE(H) su provođenje provjera praktične osposob­ljenosti i stručnosti za stjecanje i produljivanje valjanosti ovlaštenja instruktora letenja, pod uvjetom da taj ispitivač ima najmanje 2000 sati naleta kao pilot helikoptera, od kojih ne manje od 100 sati obučavanja kandidata za stjecanje ovlaštenja instruktora letenja (FI(H)).

Dodatak 1 JAR-FCL 2.425

Standardizacija odabira ispitivača

(vidi JAR-FCL 2.425 i 2.430)

(vidi AMC-FCL 2.425)

 

OPĆENITO

1. Svaka će članica JAA objaviti i poslati JAA listu ovlaštenih ispitivača sa specifikacijom za što su ovlašteni.

2. Ispitivači će dosljedno primjenjivati JAR-FCL standarde za vrijeme testa/provjere, vodeći računa o uvjetima pod kojim se test/provjera izvodi.

 

ODREĐIVANJE I ODOBRAVANJE ISPITIVAČA

3. Određivanje i odobravanje ispitivača biti će u skladu s JAR-FCL i biti:

a) inspektor od zrakoplovnih vlasti; ili

b) instruktor iz registrirane ustanove, FTO-a, TRTO-a, proizvođača ili podugovorne ustanove; ili

c) pilot koji ima posebno ovlaštenje od države članice JAA.

4. Svi ispitivači moraju biti adekvatno školovani, kvalificirani i iskusni za tu ulogu na datom tipu helikoptera. Ne mogu postojati posebna pravila (van propisanih) za kvalifikacije ispitivača zbog različitih uvjeta u organizacijama. Bitno je da ispitivač zbog svog znanja i iskustva uživa povjerenje zrakoplovne zajednice.

 

PRODUŽENJE OVLAŠTENJA ISPITIVAČA

5. Ovlaštenje ispitivača može biti produženo u skladu sa JAR-FCL 2.430. Ispitivač treba napraviti minimalno 2 provjere godišnje unutar 3 godine valjanosti ovlaštenja. Jedna od provjera treba biti napravljena uz nazočnost inspektora ili starijeg ispitivača, posebno ovlaštenog od zrakoplovnih vlasti u tu svrhu.

 

PODODJELJAK J – ZAHTJEVI U SVEZI TEORIJSKOG ZNANJA I POSTUPAK PROVOĐENJA ISPITA TEORIJSKOG ZNANJA ZA DOZVOLU PROFESIONALNOG PILOTA I OVLAŠTENJA ZA INSTRUMENTALNO LETENJE

JAR-FCL 2.465          Zahtjevi

 

Kandidat za profesionalnu dozvolu pilota s ovlaštenjem za instrumentalno letenje mora dokazati razinu znanja odgovarajuću povlasticama dozvole ili ovlaštenja za koja se polaznik kandidira, i to uspjehom na ispitu iz teorijskog znanja sukladno postupcima navedenim u JAR-FCL 2.470 do 2.495.

JAR-FCL 2.470          Opseg ispita teorijskog znanja

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.470)

 

a) Kandidat za ATPL(H) treba pokazati razinu znanja prikladnu privilegijama u sljedećim temama: Zrakoplovni propisi, Opće poznavanje zrakoplova, Planiranje i performanse zrakoplova, Ljudske sposobnosti i ograničenja, Meteorologija, Navigacija, Operativni postupci, Teorija letenja, Komunikacije. Raščlanjivanje predmeta po ispitnim temama i vrijeme trajanja ispita dogovorit će se unutar država članica JAA.

b) Kandidat za CPL(H) treba pokazati razinu znanja prikladnu povlasticama u sljedećim predmetima: Zrakoplovni propisi, Opće poznavanje zrakoplova, Planiranje i performanse zrakoplova, Ljudske sposobnosti i ograničenja, Meteorologija, Navigacija, Operativni postupci, Teorija letenja, Komunikacije. Raščlanjivanje predmeta po ispitnim temama i vrijeme trajanja ispita će se dogovoriti unutar država članica JAA (vidi AMC FCL 2.470(b)).

c) Kandidat za IR(H) treba pokazati razinu znanja prikladnu povlasticama u sljedećim temama: Zrakoplovni propisi, Opće poznavanje zrakoplova, Planiranje i performanse zrakoplova, Ljudske sposobnosti i ograničenja, Meteorologija, Navigacija, Operativni postupci, Teorija letenja, Komunikacije. Raščlanjivanje predmeta po ispitnim temama i vrijeme trajanja ispita će se dogovoriti unutar država članica JAA (vidi AMC FCL 2.470(c)).

JAR-FCL 2.475          Pitanja  (vidi IEM FCL 2.475(a) i (b)) 

(vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.470)

 

a) Centralna banka pitanja. Pitanja koja su u skladu s programima (vidi AMC FCL 2.470(a), (b) i (c)) bit će u JAA centralnoj banci pitanja (Central Question Bank (CQB). Pitanja unesena u CQB bit će sastavljena na engleskom jeziku, sukladno načinima opisanim u IEM FCL 2.475(a), koristeći se kraticama (vidi IEM FCL 2.475(b)), i posložena u kompatibilan kompjutorski format. Pitanja trebaju imati više ponuđenih odgovora. Nadležno tijelo ima pravo odabira pitanja za ispit sukladno JAR-FCL 2.480.

b) Objavljivanje. Pitanja i više ponuđenih odgovora JAA će povremeno objavljivati.

JAR-FCL 2.480          Postupci ispitivanja

                                   (vidi dodatak 1 JAR-FCL 2.470)

 

a) Učestalost. Država članica JAA će omogućiti kandidatima polaganje potrebnih ispita sukladno postupcima propisanim u ovom pododjeljku. Kompletan ispit za dozvolu ili ovlaštenje za instrumentalno letenje sastojat će se od ispita po pojedinim temama opisanim u dodatku 1 JAR-FCL 2.470(a),(b) i (c).

b) Jezik. Ispit će se održati na jeziku koji nadležno tijelo smatra prikladnim. Nadležno tijelo će obavijestiti kandidate o jeziku na kojem će se ispit održati.

c) Sadržaj. Pitanja za ispit odabrat će nadležno tijelo iz CQB, sukladno uobičajenoj metodi (vidi IEM FCL 2.480 (još se razvija)) koja omogućuje pokrivanje cijelog sadržaja za svaku temu. Sadržaj pitanja se neće mijenjati, osim za potrebe prijevoda na nacionalni jezik(e). Stil odgovora na pitanja koja zahtijevaju matematičko računanje ili grafički prikaz može se mijenjati u druge oblike prihvatljive nadležnom tijelu. Ispitivanje iz komunikacija može se obavljati odvojeno od ostalih tema, prema odluci nadležnog tijela. Kandidat koji je prije položio jedan ili oba ispita iz VFR i IFR komunikacije neće biti ponovno ispitivan.

d) Usmeno ispitivanje. Usmeno ispitivanje neće se provoditi umjesto pismenog ili kompjutorskog ispitivanja.

e) Pribor. Nadležno tijelo će odrediti kako osigurati odgovarajuće karte, zemljovide i obrasce potrebne za odgovaranje na pitanja.

f) Sigurnost. Identitet kandidata ustanovit će se prije početka ispita.

g) Povjerljivost. Sadržaj ispitnih dokumenata zadržat će status povjerljivog dokumenta za svo vrijeme njegovog korištenja.

JAR-FCL 2.485          Odgovornosti kandidata

 

a) Kandidat mora pristupiti kompletnom ispitu u jednoj državi članici JAA.

b) Kandidat će biti preporučen za ispit od strane odobrene FTO, koja je odgovorna za školovanje kandidata, kada kandidat završi odgovarajuće elemente obuke teorijskog znanja tečaja na adovoljavajućoj razini. Kandidat koji ne položi ispite u datom roku, a u skladu s JAR–FCL 2.490, dodatno će morati predočiti dokaz o dodatnom školovanju obavljenom od strane odobrene FTO.

c) Ako nadležno tijelo smatra da kandidat ne poštuje postupke ispita, to će biti uzrok neuspjehu kandidata na pojedinom ili na ispitu u cijelosti.

JAR-FCL 2.490         Kriteriji za uspješno položeni   

ispit

 

a) Uspješni prolaz na pojedinom ispitu postiže kandidat koji ima najmanje 75 % bodova. Nema negativnog ocjenjivanja.

b) U odnosu na ostale uvjete JAR-a, kandidat treba uspješno položiti sve ispite za odgovarajuću dozvolu ili ovlaštenje unutar 18 mjeseci od datuma prvog pristupa ispitivanju.

c) Kandidat treba ponoviti cijeli ispit ako nije položio bilo koji predmet iz 4 pokušaja ili ako nije položio ispite u periodu iz točke (b). Prije ponovnog polaganja kandidat treba dodatno školovanje koje će odrediti nadležno tijelo.

JAR-FCL 2.495          Period prihvaćanja

 

a) Položeni teorijski ispiti u skladu sa JAR-FCL 2.490 će biti prihvaćeni za izdavanje CPL(H) ili IR(H) unutar 36 mjeseci od datuma kada su položeni svi ispiti.

b) Ako je IR(H) ostvarno u skladu sa točkom (a), teorijski ispiti za ATPL(H) će vrijediti 7 godina od datuma kada je IR(H) ovlaštenje upisano u CPL(H).

c) Položeni ispiti za ATPL(H) će vrijediti 7 godina od datuma zadnjeg produženja ovlaštenja za tip iz F/E dozvole.

Dodatak 1 JAR-FCL 2.470

Predmeti/sekcije teorijske provjere znanja, te trajanje provjera – ATPL, CPL i IR

(vidi JAR-FCL 2.470)

 

 

AVION (A)

HELIKOPTER (H)

 

ATPL

CPL

IR

ATPL

CPL

IR

PREDMET

Br.
ispita

Vr.
trajanja

Br.
ispita

Vr.
trajanja

Br.
ispita

Vr.
trajanja

Br.
ispita

Vr.
trajanja

Br.
ispita

Vr.
trajanja

Br.
ispita

Vr.
trajanja

010 Zrakoplovno pravo (B)

1

1,40

1

0,45

 

 

1

1,40

1

1,00

 

 

010 Zrakoplovno pravo/Operativne procedure

 

 

 

 

1

1,00

 

 

 

 

1

1,00

020 Opće poznavanje zrakoplova

 

 

2

2,30

2

1,15

 

 

2

2,30

2

1,15

zmaj/sustavi/pogonski sustav

2

2,00

 

(1,30)

 

(0,15)

2

2,00

 

(1,30)

 

(0,15)

instrumenti/elektronika

3

1,30

 

(1,00)

 

(1,00)

3

1,30

 

(1,00)

 

(1,00)

030 Performanse u letu i planiranje

 

 

3

3,00

3

2,00

 

 

3

3,30

3

2,00

masa i ravnoteža

4

1,00

 

(0,45)

 

 

4

1,00

 

(1,00)

 

 

Performanse

5

1,00

 

(0,45)

 

 

5

1,00

 

(1,00)

 

 

planiranje leta i nadzor

6

3,00

 

(1,30)

 

(2,00)

6

3,00

 

(1,30)

 

(2,00)

040 Ljudske performanse i ograničenja

7

1,00

4

0,30

4

0,30

7

1,00

4

0,30

4

0,30

050 Meteorologija (B)

8

2,30

5

1,30

5

1,30

8

2,30

5

1,00

5

1,30

060 Navigacija (B)

 

 

6

1,30

6

2,00

 

 

6

1,30

6

2,00

opća navigacija

9

2,00

 

(1,00)

 

(1,30)

9

2,00

 

(1,00)

 

(0,30)

radio navigacija

10

1,30

 

(0,30)

 

(1,30)

10

1,30

 

(0,30)

 

(1,30)

070 Operativne procedure

11

1,20

7

0,45

 

 

11

1,20

7

1,20

 

 

080 Načela leta (B)

12

1,00

8

0,45

 

 

12

1,00

8

1,00

 

 

090 Komunikacija

 

 

9

0,3

7

0,30

 

 

9

0,30

7

0,30

VFR komunikacija

13

0,30

 

(0,30)

 

 

13

0,30

 

(0,30)

 

 

IFR komunikacija

14

0,30

 

 

 

(0,30)

14

0,30

 

 

 

(0,30)

Ukupno

14

20,30

9

11,45

7

8,45

14

20,30

9

12,50

7

8,45

 

 

Napomena 1: vidi JAR-FCL 1.050(b) i 2.050(b) za priznavanje naleta i teorijskog znanja

Napomena 2: (B) označava da su te prijelazne provjere potrebne za konverziju dozvole iz avionske u helikoptersku i obratno. Vidi dodatak 1 JAR-FCL 1.050 i dodatak 1 JAR-FCL 2.050.

Napomena 3: nastavni plan kombinira nastavni plan teorijskog znanja za avion i helikopter. Polja sa upisanim »x« označavaju koje se teme moraju predavati za stjecanje određenog tipa dozvole. Polja sa upisanim »•« označavaju da određene podteme nisu primjenjive na određenu dozvolu.