MINISTARSTVO POMORSTVA, PROMETA I VEZA

 

1699

Teme­ljem članka 225. stavak 3. Zakona o plovidbi unutar­njim vodama (»Narodne novine«, br. 19/98), ministar pomorstva, prometa i veza, donosi

PRAVILNIK

 

O INSPEKCIJI SIGURNOSTI UNUTARNJE PLOVIDBE

 

I. OPĆE ODREDBE

Članak 1.

Ovim Pravilnikom utvrđuju se inspekcijski poslovi po granama inspekcije sigurnosti unutar­nje plovidbe, vrste inspekcijskog nadzora, uvjete koje mora ispu­njavati inspektor i stručna sprema inspektora, način rada, prava i obveze inspektora, način polaga­nja stručnog ispita inspektora, te oblik, sadržaj i način izdava­nja iskaznice i značke inspektora.

Članak 2.

(1) Inspekcijski poslovi jesu poslovi obav­lja­nja inspekcijskog nadzora nad provođe­njem odredaba Zakona o plovidbi unutar­njim vodama koje se odnose na sigurnost plovidbe, Pravila Hrvatskog re­gistra brodova, odredbama međunarodnih ugovora i drugih propisa kojima se uređuje pita­nje sigurnosti unutar­nje plovidbe.

(2) Inspekcijski poslovi obuhvaćaju i poslove kojima se prati i unapređuje sigurnost unutar­nje plovidbe.

Članak 3.

 (1) Obav­lja­nje inspekcijskih poslova u nadležnosti je Ministarstva i kapetanija kao područnim jedinicama Ministarstva.

(2) Inspekcijske poslove obav­ljaju: viši inspektori, inspektori, inspektori druge vrste zva­nja, te ovlašteni stručni djelatnici, prema članku 211. stavak 3. Zakona o plovidbi unutar­njim vodama (u da­lj­njem tekstu inspektori).

II. VRSTE INSPEKCIJSKOG NADZORA

Članak 4.

Inspekcijski nadzor obuhvaća obav­lja­nje poslova nautičke, brodostrojarske, hidrograđevinske, radio službe i inspekcije zaštite voda od onečišće­nja s plovila.

Članak 5.

(1) Poslovi nautičke inspekcije obuhvaćaju naročito:

nadzor nad stranim i domaćim plovilima (brodovima, čamcima, skelama i plutajućim objektima), nadzor nad sta­njem isprava i k­njiga, ­njihovom posadom, opremom, sredstvima i uređajima, nadzor nad udovo­ljava­njem odgovarajućim operativnim zahtjevima radnih i sigurnosnih postupaka, nadzor nad lukama, zimovnicima i prevodnicama u pogledu uvjeta sigurnog uplov­ljava­nja, manevrira­nja, pristaja­nja i boravka brodova u ­njima, nadzor nad uvjetima plovidbe, sta­nju objekata sigurnosti plovidbe na plovnim putevima, nadzor nad javnim prijevozom putnika i stvari, nadzor nad stranim i domaćim plovilima u pogledu udovo­ljava­nja sigurnosnim standardima glede najma­nje dopuštene životne dobi članova posade, zdravstvene sposobnosti članova posade, stručnoj osposob­ljenosti posade, nadzor nad zadovo­ljava­njem standarda u pogledu opskrbe broda hranom i pićem, uvjeta rada na brodu, uvjeta života na brodu, radnih sati, nadzor nad domaćim brodovima u pogledu udovo­ljava­nja standardima sigurnosti plovidbe, a koji se odnose na životne i radne uvjete na brodu i dr.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obav­ljaju poglavito nautički inspektori.

Članak 6.

(1) Poslovi brodostrojarske inspekcije obuhvaćaju naročito:

nadzor nad domaćim i stranim plovilima u pogledu ­njihovih pogonskih i drugih postroje­nja, nadzor nad sta­njem isprava i k­nji­ga, nadzor nad opremom, sredstvima i uređajima u pogledu ­nji­ho­ve tehničke ispravnosti i sigurnosti, nadzor nad posadom brodova, nadzor nad udovo­ljava­njem odgovarajućim operativnim zah­tjevima radnih i sigurnosnih postupaka na brodu, nadzor nad domaćim i stranim brodovima u pogledu sta­nja trupa i navođa, nadzor nad brodom i teretom u pogledu ocjene stabiliteta, nadzor nad ispravnosti brodskih uređaja za ukrca­nje i iskrca­nje tereta, ocjena stabiliteta i plovnosti kod havarije trupa, pre­gled i odo­brava­nje tehničke ispravnosti za domaće čamce, nadzor nad grad­njom domaćih čamaca, nadzor nad radom Hrvatskog re­gistra bro­do­va, nadzor nad zadovo­ljava­njem standarda rada i održava­nje ventilacije, grija­nja, rasvjete, te vodovodnog sustava koji su u vezi s uslužnom službom, te prostorima za čuva­nje i pripremu hrane, uvjeta rada na brodu, uvjeta života na brodu, radnih sati, nadzor na domaćim brodovima u pogledu udovo­ljava­nja standardima sigurnosti plovidbe, a koji se odnose na životne i radne uvjete na brodu i dr.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obav­ljaju poglavito brodostrojarski inspektori.

Članak 7.

(1) Poslovi hidrograđevinske inspekcije obuhvaćaju naročito:

nadzor nad sta­njem, te radovima uređe­nja i održava­nja plovnih putova, luka, zimovnika i hidrotehničkih objekata u pogledu sigurnosti plovidbe, nadzor nad radom pravne osobe kojoj je po­vje­reno održava­nje i uređe­nje plovnih putova i izgrad­nja hidro­te­h­ničkih objekata sigurnosti plovidbe, nadzor nad lukama u pogledu održava­nja operativnih i drugih obala i dubina, nadzor nad sta­njem obi­lježenosti i objektima za obi­lježava­nje plovnih putova, nadzor nad radom pravne ili fizičke osobe kojoj je povjereno obav­lja­nje stručno-tehničkih poslova obi­lježava­nja plovnih putova, nadzor nad ostalim radovima koji se izvode na vodnom dobru, a mogu utjecati na sta­nje sigurnosti plovidbe i dr.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obav­ljaju poglavito hidrograđevinski inspektori.

Članak 8.

(1) Poslovi radio inspekcije obuhvaćaju naročito:

nadzor nad održava­njem radio uređaja i opreme na domaćim i stranim plovilima, obalnim radio postajama, te ­njihovom opremom koja služi sigurnosti plovidbe i zaštiti ­ljudskih života, nadzor nad radom radio službe sigurnosti plovidbe, nadzor nad brodskim ispravama i k­njigama koji se odnose na radio uređaje i ­njihovu opremu, nadzor nad članovima posade broda koji obav­ljaju poslove radio službe na brodu, nadzor nad udovo­ljava­njem odgova­rajućim operativnim zahtjevima radnih i sigurnosnih postupaka na brodu, te nadzor nad djelatnicima obalnih radio postaja koji obav­ljaju poslove radio službe.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obav­ljaju poglavito radio inspektori sigurnosti plovidbe.

Članak 9.

(1) Poslovi inspekcije zaštite voda od onečišće­nja s broda obuhvaćaju naročito:

nadzor nad domaćim i stranim plovilima u pogledu zaštite vo­da od onečišće­nja, nadzor nad sta­njem isprava i k­njiga, nadzor nad opremom za sprečava­nje onečišće­nja voda s plovila, te udovo­ljavanju odgovarajućim operativnim zahtjevima radnih i sigurnosnih postupaka na plovilu, te pre­gled cjevovoda i spojnica za ru­kova­nje s brodom.

(2) Poslove iz stavka 1. ovoga članka obav­ljaju inspektori za­š­tite voda od onečišće­nja, nautički inspektori ili brodostrojarski inspektori.

Članak 10.

Poslovi kojima se prati i unapređuje sigurnost unutar­nje plovidbe su:

1. Praće­nje i proučava­nje sta­nja sigurnosti plovidbe i s drugim inspekcijama, tijelima državne uprave, i ustanovama, organizacijama i  fizičkim osobama čija je djelatnost vezana za unapre­đe­­nje sigurnosti unutar­nje plovidbe.

2. Potica­nje i dava­nje prijedloga za unapređe­nje sigurnosti unutar­nje plovidbe.

Članak 11.

Ukoliko to okolnosti pojedinog slučaja zahtijevaju, svaki inspektor može obaviti i poslove koji su u nadležnosti druge vrste poslova inspekcije sigurnosti unutar­nje plovidbe.

III. UVJETI KOJE MORA ISPUNJAVATI INSPEKTOR I STRUČNA SPREMA INSPEKTORA

Članak 12.

Za inspektora može se imenovati osoba koja pored općih uvjeta propisanih Zakonom o državnim službenicima i namješte­nicima i o plaćama nosite­lja pravosudnih dužnosti (»Narodne novine« br. 74/94) ispu­njava i posebne uvjete propisane Pravilnikom o unutar­njem redu Ministarstva pomorstva, prometa i veza.

Članak 13.

(1) Inspektor će biti razriješen dužnosti:

1. ako pismeno zatraži da ga se razriješi dužnosti,

2. ako bude pravomoćnom presudom osuđen na bezuvjetnu kaznu zatvora u traja­nju dužem od 6 mjeseci,

3. ako se utvrdi da nema sposobnosti za obav­lja­nje dužnosti inspektora,

4. ako nadležno tijelo utvrdi da je zbog zdravstvenog sta­nja nesposoban za obav­lja­nje dužnosti inspektora.

(2) Odluka o razrješe­nju od dužnosti iz razloga navedenih u prethodnom stavku pod točkom 3. i 4. može se donijeti samo ako je prethodno proveden odgovarajući postupak u kojem su utvrđeni razlozi za razrješava­nje i ako je u tom postupku inspektoru bilo omogućeno da se izjasni o razlozima za razrješe­nje.

(3) Kada ocjeni da su ispu­njeni uvjeti za pokreta­nje postupka iz stavka 2. ovoga članka, rukovodite­lj tijela ministarstva nadlež­nog za sigurnost unutar­nje plovidbe dužan je podnijeti obrazloženi prijedlog za pokreta­nje tog postupka.

IV. PROGRAM STRUČNIH ISPITA ZA INSPEKTORE SIGURNOSTI UNUTARNJE PLOVIDBE

Članak 14.

Inspektori moraju imati položen državni stručni ispit za inspektora sigurnosti unutar­nje plovidbe. Državni stručni ispit se polaže prema Uredbi o stručnom osposob­ljava­nju i usavršava­nju državnih službenika (»Narodne novine« br. 45/95). Ispit se polaže pred Državnom ispitnom komisijom pri nadležnom tijelu za polaga­nje državnih stručnih ispita.

Članak 15.

Osoba koja polaže stručni ispit dužna je podnijeti prijavu čelniku tijela državne uprave u kojem je u službi. Obrazac  za podnoše­nje prijave, kao i ostali obrasci u svezi ispita, propisan je Pravilnikom o obrascima za polaga­nje državnog stručnog ispita (»Narodne novine« br. 85/95).

Članak 16.

Državni stručni ispit za inspektora sigurnosti unutar­nje plovidbe (u da­lj­njem tekstu: stručni ispit) sastoji se od opće­g i posebnog dijela. Opći dio polaže se usmeno prema Programu opće­g dijela državnog stručnog ispita (»Narodne novine« br. 50/95). Posebni dio stručnog ispita sastoji se od pismenog i usmenog dijela.

Članak 17.

Pismeni dio posebnog dijela stručnog ispita sastoji se od pisane zadaće na zadanu temu iz djelokruga inspektora sigurnosti unutar­nje plovidbe (izrada nacrta akata: zapisnik, rješe­nje, prijava o prekršaju i dr. koju sastav­lja odnosno donosi inspektor u okviru svojih poslova i zadataka).

Članak 18.

Usmeni dio posebnog dijela stručnog ispita sastoji se od provjere zna­nja iz pismene zadaće i provjere zna­nja iz s­ljedećih pred­meta:

1. Plovidbeno pravo na unutar­njim vodama,

2. Sigurnost unutar­nje plovidbe,

3. Inspekcija sigurnosti unutar­nje plovidbe.

Članak 19.

(1) Predmet Plovidbeno pravo na unutar­njim vodama obuh­vaća s­ljedeće teme:

1. ustrojstvo Uprave unutar­nje plovidbe i Kapetanije,

2. plovidba,

3. plovni putovi,

4. klasifikacija plovnih putova,

5. održava­nje plovnih putova,

6. obi­lježava­nje plovnih putova,

7. brod, čamac, plutajući objekt,

8. Upisnici brodova, čamaca i plutajućih objekata,

9. posada plovila, zapovjednik,

10. prijevoz i plovidbeni poslovi,

11. luke i pristaništa na unutar­njim vodama,

12. lučko područje,

13. lučke djelatnosti,

14. lučke uprave,

15. lučke naknade i pristojbe.

(2) Predmet Plovidbeno pravo na unutar­njim vodama obuh­va­ća s­ljedeće pravne izvore:

1. Zakon o plovidbi unutar­njim vodama (»Narodne novine« br. 19/98),

2. Zakon o lukama unutar­njih voda (»Narodne novine« br. 142/98),

3. Konvencija o režimu plovidbe rijekom Dunav i druge pr­eu­zete i potpisane međunarodne konvencije,

4. Evropski ugovor o glavnim unutar­njim plovnim putovima od međunarodnog značaja (AGN) i drugi potpisani i preuzeti dvostrani i višestrani međunarodni ugovori,

5. Preuzete međunarodne preporuke i rezolucije,

6. Zakon o vodama (»Narodne novine« br. 107/95).

Članak 20.

(1) Predmet Sigurnost unutar­nje plovidbe obuhvaća s­ljedeće teme:

1. sigurnost plovidbe,

1. pravila plovidbe,

2. sposobnost broda za plovidbu,

3. baždare­nje brodova,

4. brodske isprave i k­njige,

5. posada broda,

6. zapovjednik broda,

7. državna pripadnost i identifikacija broda,

8. prijevoz putnika i stvari,

9. plovidbene nezgode,

10. spašava­nje,

11. vađe­nje potonulih stvari,

12. odgovornost vlasnika broda i brodara,

13. inspekcijski nadzor,

14. održava­nje reda na plovnim putovima,

15. održava­nje reda u lukama i pristaništima,

16. prijevoz i pretovar opasnih tvari,

17. prelazak državne granice u smislu plovidbe.

(2) Predmet Sigurnost plovidbe unutar­njim vodama obuhvaća s­lje­deće pravne izvore:

1. Zakon o plovidbi unutar­njim vodama (»Narodne novine« br. 19/98),

2. Zakon o lukama unutar­njih voda (»Narodne novine« br. 142/98),

3. Zakon o Hrvatskom re­gistru brodova (»Narodne novine« br. 81/96),

4. Tehnička pravila Hrvatskog re­gistra brodova,

5. Zakon o nadzoru državne granice (pročišćeni tekst) (»Narodne novine« br. 34/95),

6. Preuzete međunarodne konvencije, preporuke, rezolucije i potpisani dvostrani i višestrani međunarodni ugovori.

Članak 21.

(1) Predmet Inspekcija sigurnosti unutar­nje plovidbe obuh­va­ća s­ljedeće teme:

1. ustroj inspekcije u Republici Hrvatskoj, Ministarstvu, Upravi unutar­nje plovidbe i Kapetanijama,

1. provođe­nje inspekcijskog nadzora,

2. nadležnosti inspektora,

3. prava, obveze i odgovornosti inspektora,

4. unutar­nje poslova­nje tijela inspekcije (uredsko poslova­nje, vođe­nje evidencije i podnoše­nje izvješća),

5. grane inspekcije sigurnosti unutar­nje plovidbe,

6. inspekcijski zapisnik, ispitni postupak,

7. inspekcijsko rješe­nje, žalba i izvrše­nje rješe­nja,

8. pokreta­nje upravnog spora,

9. privredni prijestup, prijave, nadležnost za rješava­nje,

10. plovidbeni prekršaji, nadležnost za vođe­nje prekršajnog postupka,

11. skraćeni prekršajni postupak,

12. predmeti inspekcijskog nadzora po granama inspekcije,

13. is­ljeđiva­nje plovidbenih nezgoda.

(2) Predmet Inspekcija sigurnosti unutar­nje plovidbe obuh­v­a­ća s­ljedeće pravne izvore:

1. Zakon o plovidbi unutar­njim vodama (»Narodne novine« br. 19/98),

2. Zakon o lukama unutar­njih voda (»Narodne novine«, br. 142/98),

3. Zakon o sustavu državne uprave (»Narodne novine« br. 75/93),

4. Zakon o upravnom postupku (»Narodne novine« 53/91),

5. Zakon o upravnim sporovima (»Narodne novine« br. 53/91, 9/92 i 77/92),

6. Zakon o prekršajima (»Narodne novine« br. 2/73, 5/73),

7. Zakon o privrednim prijestupima (»Narodne novine« br. 53/91, 91/92),

8. Kazneni zakon (»Narodne novine« br. 110/97),

9. Zakon o kaznenom postupku (»Narodne novine« br. 110/97).

Članak 22.

Pravni izvori za polaga­nje posebnog dijela stručnog ispita su i sve izmjene i dopune propisa navedenih u člancima u 19., 20. i 21. ovoga Pravilnika, podzakonski akti koji proizlaze iz tih propisa, kao i svi novi propisi donijeti iz područja iz kojih se polaže posebni dio državnog stručnog ispita za inspektora sigurnosti unutar­nje plovidbe.

V. ISKAZNICA I ZNAČKA INSPEKTORA

Članak 23.

Inspektorima i ovlaštenim državnim službenicima Ministarst­va odnosno kapetanija izdaje se iskaznica inspektora, odnosno ovlašte­nje za obav­lja­nje određenih inspekcijskih poslova i značka kojima se dokazuje ­njihovo službeno svojstvo i ovlasti.

Članak 24.

Obrazac iskaznice i ovlašte­nja izrađuje se polaroid tehnikom u boji na punijem papiru svijetle krem boje, dimenzije 96x65 mm na dvije stranice, pred­nja strana i poleđina. Iskaznica odnosno ovlašte­nje se plastificira u PVC foliju. Tekst se ispisuje u tamnoplavoj boji prema obrascima koji su prilog ovoga Pravilnika i čine ­nje­gov sastavni dio.

Članak 25.

(1) Značka inspektora je izrađena iz metala i okruglog je oblika promjera 55 mm. Na va­njskom rubu izrađen je hrvatski pleter u zlatnoj boji. U sredini gor­nje­g dijela pletera nalazi se hrvatski grb u propisanim bojama, visine 16 mm, a u sredini do­nje­g dijela pletera nalazi se srebrnasta pločica širine pletera u koju se upisuje broj znaka. Središ­nja podloga je sjajne srebrne boje. Ispod gor­nje­g dijela pletera lijevo i desno od grba ispisano je u luku tamnoplavim slovima vel. 3 mm »REPUBLIKA HRVATSKA«. U središ­njem dijelu podloge nalazi se stilizirani znak ukriženih sidara crne boje. U do­njem dijelu ispod sidra ispisano je u dva reda tamnoplavom bojom »INSPEKTOR SIGURNOSTI UNUTARNJE PLOVIDBE«. Značka je izrađena u niskom re­ljefu, tako da su pleter, grb i pločica izbočeni, dok se serijski broj značke utiskuje. Značka se sa straž­nje strane pričvršćuje na kožni povez pomoću navoja s maticom ili na drugi način prema tehničkom rješe­nju isporučite­lja.

(2) Oblik i izgled značke inspektora sigurnosti unutar­nje plovidbe prilog je ovoga Pravilnika i čini ­nje­gov sastavni dio.

Članak 26.

Kožni povez za noše­nje iskaznice i značke je tamnoplave bo­je i dvostrukog pre­giba. Veličina svakog pre­giba je 8x12 mm, a na naslovnom dijelu je utisnuto »REPUBLIKA HRVATSKA – INSPEKTOR SIGURNOSTI UNUTARNJE PLOVIDBE«.

Članak 27.

(1) Inspektor, odnosno ovlašteni državni službenik po prestanku ovlašte­nja, dužan je odmah, a najkasnije u roku tri dana od dana prestanka ovlašte­nja, vratiti iskaznicu, odnosno ovlašte­nje i značku Ministarstvu.

(2) Iskaznica ili ovlašte­nje i značka moraju se vratiti i u s­lje­de­ćim slučajevima:

1. ako je inspektor razriješen dužnosti,

2. ako je inspektoru prestao radni odnos,

3. ako je u disciplinskom postupku utvrđeno da je inspektor grubo kršio svoja ovlašte­nja.

(3) Inspektoru će se privremeno oduzeti iskaznica, odnosno ovlašte­nje i značka, ako je protiv ­nje­ga provedena istraga ili je po­dignuta optužnica bez navedene istrage, do okonča­nja postupka. U slučaju iz stavka 2. ovoga članka, Ministarstvo je dužno poniš­titi iskaznicu odnosno ovlašte­nje.

(4) Ako inspektor izgubi iskaznicu, ovlašte­nje ili značku ili na drugi način ostane bez iskaznice, ovlašte­nja ili značke, dužan je o tom odmah, a najkasnije u roku tri dana od dana nestanka, pisano obavijestiti Ministarstvo.

(5) Nova iskaznica, ovlašte­nje ili značka izdat će se umjesto izgub­ljene ili nestale na neki drugi način, nakon što je oglašena nevažećom u »Narodnim novinama«.

Članak 28.

(1) Iskaznica, ovlašte­nje i značka smiju se koristiti samo u služ­bene svrhe. Svaka zloporaba povlači disciplinsku i kaznenu od­govornost.

(2) Iskaznicu, ovlašte­nje i značku zabra­njeno je davati drugome na poslugu.

Članak 29.

Radi osigura­nja slobodnog kreta­nja na području luka otvorenih za međunarodni promet, u graničnom pojasu i na graničnim prijelazima, u postupku izdava­nja iskaznice, odnosno ovlašte­nja, Ministarstvo će zatražiti odobre­nje Ministarstva unutar­njih poslova, odnosno nadležne policijske uprave.

Članak 30.

Iskaznicu inspektora, ovlašte­nje za obav­lja­nje pojedinih inspekcijskih poslova i značku izdaje Ministarstvo, a iskaznicu i ovlašte­nje potpisuje ministar ili osoba koju on ovlasti. Ovlašte­nja za obav­lja­nje pojedinih inspekcijskih poslova, prava i obveze stručnih djelatnika utvrđuju se rješe­njem ministra.

Članak 31.

(1) Ministarstvo vodi očevidnik izdanih i vraćenih iskaznica, ovlašte­nja i značaka.

(2) Evidencija iz stavka 1. ovoga članka sadrži: ime i prezime ovlaštene službene osobe kojoj se izdaje iskaznica ili ovlašte­nje i značka, poslove po vrsti inspekcije koje je ovlaštena obav­ljati, serijski broj iskaznice ili ovlašte­nja i značke, datum izdava­nja, rok važe­nja i rubriku za napomenu.

(3) Iskaznice i ovlašte­nja izdana prema propisima koji su bili na snazi do stupa­nja na snagu ovoga Pravilnika zamijenit će se u skladu s odredbama ovoga Pravilnika, u roku 30 dana od dana ­nje­gova stupa­nja na snagu.

VI. PRAVA I OBVEZE INSPEKTORA

Članak 32.

U obav­lja­nju inspekcijskih poslova inspektor obav­lja inspekcijske poslove iz svog djelokruga samostalno, donosi rješe­nja i poduzima mjere predviđene zakonom, propisima donesenim na osnovi zakona i drugim pravnim aktima.

Članak 33.

(1) Ako je za obav­lja­nje određenog inspekcijskog posla ili drugog tehničkog posla u svezi s inspekcijom potrebna posebna stručnost ili specifično zna­nje, inspektor može prije donoše­nja odluke zatražiti nalaz ili miš­lje­nje odgovarajuće­g struč­njaka.

(2) Osoba od koje se nalaz ili miš­lje­nje traži, ne smije imati nikakav gospodarski interes u svezi broda, brodara, luke ili drugog objekta o kojem treba dati nalaz ili miš­lje­nje.

(3) Osoba iz stavka 2. ovoga članka, u obav­lja­nju povjerenih joj poslova ima prava i dužnosti inspektora.

(4) Kada to okolnosti slučaja zahtijevaju, a poglavito u obav­lja­nju inspekcije životnih i radnih uvjeta na domaćim brodovima, inspektor će zatražiti zajednički inspekcijski nadzor nadležnih inspekcija (npr. inspekcija rada, sanitarna inspekcija, zdravstvena inspekcija i dr.).

Članak 34.

(1) Prilikom provođe­nja inspekcijskog nadzora, inspektori imaju pravo, u skladu sa zakonom i drugim propisima, pre­gledati poslovne prostorije, poslovne spise, zgrade, predmete, robu i druge stvrai kod nadziranih fizičkih ili pravnih osoba, vodeći pritom računa da se ne ugrozi zakonom ili drugim propisom utvrđena tajna.

(2) Inspektori imaju pravo saslušati pojedine osobe u upravnom postupku, pre­gledati isprave na teme­lju kojih se može utvrditi identitet osoba i obav­ljati druge rad­nje u skladu sa svrhom inspekcijskog nadzora.

(3) Nadzirane fizičke osobe i odgovorne osobe u nadziranim pravnim osobama (korisnici luka i pristaništa, organizacije koje obav­ljaju poslove održava­nja i obi­lježava­nja plovnih putova, brodari, vlasnici brodova i dr.) ili osobe koje ih zamje­njuju, zapovjednici brodova i drugih plovila dužni su omogućiti inspektoru nesmetano obav­lja­nje inspekcijskih poslova, dati mu potrebne podatke, pružiti mu pomoć u osobama i tehničkim sredstvima, kada mu je ova potrebna za izvrše­nje određenog inspekcijskog posla.

Članak 35.

Ako se inspektoru prilikom provođe­nja inspekcijskog nadzora pruži fizički otpor, odnosno ako se takav otpor osnovano očekuje, inspektor može zatražiti pomoć ovlaštenih službenih osoba nadležne policijske uprave.

Članak 36.

Inspektor može prije obav­lja­nja inspekcijskog nadzora obavijestiti pravne ili fizičke osobe čije objekte namjerava nadzirati, zapovjednike brodova i plovila i odgovorne osobe brodara i drugih organizacija, kako bi se djelotvornije obavio inspekcijski pre­gled i osigurala nazočnost odgovornih osoba, osim ako bi takva obavijest mogla biti štetna za djelotvorno izvrše­nje inspekcijskog pre­gleda.

Članak 37.

Ako inspektor prilikom obav­lja­nja inspekcijskog nadzora utvrdi da je povrijeđen zakon ili drugi propis, čije je provođe­nje ovlašten nadzirati, ima pravo i dužnost:

1. Saslušavati nadzirane osobe, a po potrebi i svjedoke radi utvrđiva­nja či­njeničnog sta­nja,

2. Narediti otkla­nja­nje utvrđenih nedostataka, odnosno nepravilnosti u određenom roku,

3. Podnijeti prijavu za pokreta­nje prekršajnog postupka radi uči­njenog prekršaja,

4. Podnijeti prijavu za pokreta­nje kaznenog postupka radi uči­njenog kaznenog djela,

5. Naplatiti novčanu kaznu na mjestu izvrše­nja prekršaja kada je za to ovlašten prema posebnim propisima,

6. Donijeti rješe­nje o prekršaju u skraćenom postupku kada je za to ovlašten prema posebnim propisima,

7. Predložiti tijelima lokalne samouprave i tijelima lokalne samouprave i uprave, trgovačkim društvima i drugim pravnim osobama obustavu izvrše­nja propisa i drugih akata koji su u suprotnosti sa zakonima, propisima donesenim na teme­lju zakona i drugim pravnim aktima čije provođe­nje inspektor nadzire,

8. Ako inspektor prilikom obav­lja­nja nadzora utvrdi povredu propisa i drugih akata, a za postupa­nje u svezi s tim povredama je nadležno neko drugo tijelo, dužan je o tome bez odgađa­nja obavijestiti nadležno tijelo.

Članak 38.

Inspektor je posebno odgovoran:

1. ako u obav­lja­nju inspekcijskog nadzora propusti poduzeti odnosno odrediti mjere ili rad­nje koje je po zakonu ili drugim propisima bio dužan poduzeti, odnosno odrediti,

2. ako prekorači svoje zakonske i drugim propisima utvrđene ovlasti,

3. ako ne podnese prijavu radi pokreta­nja prekršaja odnosno kaznenog postupka ili ne obavijesti nadležna državna tijela o nedostacima i povredama propisa.

Članak 39.

Inspektor je dužan prilikom obav­lja­nja inspekcijskog nadzora voditi postupak primje­njujući odredbe Zakona o općem upravnom postupku (»Narodne novine« br. 53/91 i 103/96), te odredbe drugih propisa kojima se određuje način rada državnih službenika.

Članak 40.

(1) O izvršenom inspekcijskom nadzoru i utvrđenom sta­nju, inspektor je dužan sastaviti zapisnik.

(2) Zapisnik sadrži rezultate inspekcijskog pre­gleda, utvrđene nedostatke, te pojedinosti o svakoj poduzetnoj mjeri.

(3) Inspektor je dužan sa sadržajem zapisnika upoznati nadziranu osobu, odgovornu osobu u pravnoj osobi, zapovjednika broda ili drugog plovila ili osobu koja ga zamje­njuje.

(4) Osoba iz stavka 3. ima pravo na zapisnik izjaviti svoje primjedbe.

(5) Zapisnik potpisuje osoba iz stavka 3. a inspektor joj je dužan uručiti primjerak zapisnika.

Članak 41.

Inspektor je dužan u najkraćem roku bez odgađa­nja obavijestiti službu Ministarstva nadležnu za sigurnost unutar­nje plovidbe ako je:

1. zabranio ili ograničio plovidbu broda ili zabranio isplov­lje­nje broda,

2. zabranio ili ograničio pristaja­nje brodova u luci ili pris­ta­niš­tu,

3. zabranio ili ograničio plovidbu na plovnom putu,

4. naredio obustavu radova na izgrad­nji objekata koji se grade na plovnom putu ili vodnom dobru.

Članak 42.

Inspektor je dužan voditi evidenciju o izvršenim inspek­cij­skim pregledima i poduzetim mjerama, te o svom radu izvješ­tavati službu Ministarstva nadležnu za sigurnost plovidbe unutar­njim vodama u utvrđenim rokovima.

VII. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 43.

Ravnate­lj Uprave nadležne za inspekciju sigurnosti unutar­nje plovidbe u roku od tri mjeseca od dana stupa­nja na snagu ovoga Pravilnika, donosi Naputak kojim će odrediti način rada, propisati obrasce zapisnika, rješe­nja, prijava i izvješća te propisati postupa­nje u svezi s tim aktima.

Članak 44.

Na dan stupa­nja na snagu ovoga Pravilnika, prestaje važiti Pravilnik o obrascima i načinu izdava­nja le­gitimacija inspektora si­gurnosti plovidbe i obrascu ovlašte­nja za obav­lja­nje određenih inspekcijskih poslova (»Narodne novine«, br. 46/88) i Pravilnik o stručnom ispitu za inspektora sigurnosti plovidbe (»Narodne novine« br. 2/87).

Članak 45.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmoga dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/00-02/18
Urbroj: 530-01-00-1
Zagreb, 26. srpnja 2000.

Ministar
pomorstva, prometa i veza
mr. sc. Alojz Tušek, v. r.