MINISTARSTVO MORA, TURIZMA, PROMETA I RAZVITKA

2731

Na temelju članaka 4a., 4b. i 4c. Zakona o prijevozu opasnih tvari (»Narodne novine« 97/93 i 151/03) ministar mora, turizma, prometa i razvitka, uz suglasnost ministra unutarnjih poslova i ministra znanosti, obrazovanja i športa donosi

PRAVILNIK

O SIGURNOSNOM SAVJETNIKU

 

Članak 1.

(1) Ovim se Pravilnikom propisuju glavne zadaće sigurnosnih savjetnika, uvjeti za stjecanje statusa sigurnosnog savjetnika, ovlast za tijela koja mogu provoditi obuku i provjeru znanja sigurnosnih savjetnika, sadržaj, izgled i rok važenja potvrde o obučenosti sigurnosnog savjetnika.

(2) Svi subjekti čija djelatnost obuhvaća transport ili s transportom u cestovnom, željezničkom ili unutarnjem plovnom prijevozu povezan utovar ili istovar opasnih roba moraju imenovati jednog ili više sigurnosnih savjetnika za transport opasnih roba, odgovornih za pomoć u prevenciji rizika povezanih s takvim djelovanjima s obzirom na ljude, imovinu i okoliš.

 

Članak 2.

(1) Svi subjekti čije djelovanje uključuje transport ili s transportom u cestovnom, željezničkom ili unutarnjem plovnom prijevozu povezan utovar ili istovar opasnih roba moraju osigurati odgovarajuću obuku osobama uključenim u prijevoz opasnih roba.

(2) Razmjerno razini opasnosti koja se javlja pri mogućim nez­godama s prijevozom i rukovanjem opasnim robama, djelatnici moraju biti adekvatno obučeni i upućeni u opasnosti koje opasne robe predstavljaju. Obuka djelatnicima mora osigurati znanja potrebna za sigurno rukovanje kao i postupanje u slučajevima nezgoda.

(3) Obuka vozača koji upravljaju vozilima za prijevoz opasnih roba regulira se posebnim propisima i nije dio ovog Pravilnika.

 

Članak 3.

Pojedini izrazi u smislu ovog Pravilnika imaju sljedeće značenje:

(a) »subjekt« je svaka fizička ili pravna osoba, svaka udruga ili skupina osoba koje nisu pravne osobe, a koje obavljaju profitne ili neprofitne poslove prijevoza, utovara ili istovara opasnih roba;

(b) »sigurnosni savjetnik za prijevoz opasnih roba« (u daljnjem tekstu: sigurnosni savjetnik) je svaka osoba koju odredi rukovoditelj ili uprava subjekta, a čija je zadaća izvršavanje naloga opisanih u članku 7. ovoga Pravilnika i koja je ishodila potvrdu o obučenosti opisanu u članku 11. ovoga Pravilnika.

(c) »opasna roba« je tvar ili predmet koju kao opasnu opisuje ADR-a, RID-a, ADN-a ili materije ili predmeti čiji je prijevoz zabranjen prema ADR-a, RID-a, ADN-a ili je dozvoljen po uvjetima predviđenim u tim sporazumima.

(d) »Povjerenstvo za prijevoz opasnih roba« je tijelo u čijem je sastavu najmanje pet stručnjaka za prijevoz opasnih roba koje imenuje ministar mora, turizma, prometa i razvitka (u daljnjem tekstu: ministar) od kojih su najmanje dva člana djelatnici ministarstva mora, turizma, prometa i razvitka (u daljnjem tekstu: ministarstva), koji rade na poslovima vezanim uz prijevoz opasnih roba. Rad Povjerenstva za prijevoz opasnih roba regulira Poslovnik o radu, kojeg donosi ministar.

 

Članak 4.

Odredbe ovog Pravilnika ne moraju se primjenjivati pri prijevozu opasnih roba u vlasništvu Oružanih snaga Republike Hrvatske kao i roba pod njihovim nadzorom, kao ni na subjekte uključene u hitnu sanaciju nesreća s opasnim robama.

 

Članak 5.

Odredbe ovog Pravilnika se ne primjenjuju na subjekte čije djelovanje se svodi na količine po transportnoj jedinici koje su manje od onih danih u 1.1.3.6, 2.2.7.1.2 i u Poglavljima 3.3 i 3.4 ADR-a, RID-a i ADN-a.

 

Članak 6.

(1) Ministar na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba može donijeti odluku da se odredbe ovog Pravilnika ne primjenjuju na subjekte kojima glavna ili sporedna djelatnost nije transport ili s njime povezan utovar ili istovar opasnih roba, a koji samo povremeno sudjeluju u tuzemnom transportu ili s njime povezanom utovaru i istovaru opasnih roba, koje predstavljaju malu opasnost ili rizik od zagađenja.

(2) Izuzeće iz stavka 1. ovoga članka se može odobriti do godine dana.

 

Članak 7.

(1) Osnovna obveza sigurnosnog savjetnika je da s odgovornošću prema upravi subjekta, na prikladan način i s prikladnim djelovanjima, u zadanim okvirima djelovanja subjekta, omogući upravljanje u skladu sa zahtjevima, na najsigurniji mogući način.

(2) Osim obveza iz stavka 1. ovoga članka, a obzirom na rad i djelokrug rada subjekta sigurnosni savjetnik ima i sljedeće dužnosti:

(a) nadzirati udovoljavanje zahtjevima rukovanja i transportiranja opasnih roba;

(b) savjetovanje uprave ili odgovornih djelatnika o transportu opasnih roba;

(c) izrađivati godišnja izvješća upravi subjekta, te ako je tako zahtijevano i nadležnim tijelima lokalne (regionalne) samouprave, o aktivnostima subjekata pri transportu opasnih roba. Godišnja izvješća moraju se pohranjivati pet godina i moraju biti dostupna na zahtjev Povjerenstva za prijevoz opasnih roba ili nadležnih tijela državne uprave.

(3) Dužnost sigurnosnih savjetnika je i nadziranje primjene i postupaka djelovanja subjekata i to:

(a) postupaka usklađivanja sa zahtjevima identifikacije opasnih roba koje se prevoze;

(b) sposobnosti izbora odgovarajućih prijevoznih sredstava koja udovoljavaju posebnim zahtjevima s obzirom na značajke prevoženih opasnih roba;

(c)  postupaka provjere opreme koja se koristi pri prijevozu, utovaru ili istovaru opasnih roba;

(d) prikladnog obučavanja i uvježbavanja djelatnika uključenih u prijevoz opasnih roba opisanih člankom 2. ovog Pravilnika kao i posebne obuke vozača te vođenja evidencije o razini njihove obučenosti i uvježbanosti i valjanosti njihovih odobrenja;

(e) primjeni hitnih postupanja u slučaju bilo kakve nezgode ili incidenta koji se mogu dogoditi tijekom prijevoza, utovara ili istovara opasnih roba;

(f) istraživanja, a kada je to potrebno i izvješćivanja o ozbiljnijim nezgodama ili incidentima ili grubim prekršajima zabilježenim tijekom prijevoza; utovara ili istovara opasnih roba, koja moraju biti u roku od 15 dana od nesreće proslijeđena Povjerenstvu za prijevoz opasnih roba;

(g) primjeni prikladnih mjera za sprečavanje nastajanja nezgoda, incidenata ili grubih prekršaja;

(h) uzimanje u obzir propisa i posebnih zahtjeva koji se primjenjuju pri prijevozu opasnih roba pri odabiru ugovornih podizvođača ili trećih osoba koji bi mogli biti uključeni u postupke transporta opasnim robama;

(i) osiguravanju i provjeri da su djelatnici, koji sudjeluju u prijevozu, utovaru ili istovaru, detaljno upućeni u svoje radne procedure i zadaće;

(j) provođenju mjera kojima se povećava spoznaja o rizicima koji se javljaju pri prijevozu, utovaru ili istovaru opasnih roba;

(k) osiguravanju postupka provjeravanja kojima se osigurava da se u vozilu nalaze potrebna i propisana oprema i dokumentacija;

(l) osiguravanju postupka provjeravanja kojima se osigurava usklađenost sa zahtjevima koji se odnose na utovar i istovar;

(m) postojanja sigurnosnog plana prijevoza izrazito opasnih roba.

 

Članak 8.

Sigurnosni savjetnik može biti i rukovoditelj subjekta kao i osoba koja ima druga zaduženja unutar subjekta. Sigurnosni savjetnik može biti i osoba izvan subjekta, uz uvjet da su osigurani uvjeti da ta osoba može izvršavati zadaće sigurnosnog savjetnika.

 

Članak 9.

Svaki subjekt koji mora imati sigurnosnog savjetnika treba izvijestiti Povjerenstvo za prijevoz opasnih roba o imenovanju ili raz­rješenju svog sigurnosnog savjetnika s podacima o sigurnosnom savjetniku u roku od 15 dana od nastale promjene.

 

Članak 10.

Ukoliko je pri prijevozu, utovaru ili istovaru poduzetom od strane nekog subjekta došlo do nezgode, pri kojoj su ozlijeđeni ljudi i/ili značajnije oštećena imovina i/ili okoliš, tada je sigurnosni savjetnik po prikupljenim informacijama obvezan sastaviti izvješće o nezgodi upravi subjekta, Povjerenstvu za prijevoz opasnih roba i ukoliko je to traženo i nadležnim tijelima lokalne (regionalne) samouprave.

Izvješće iz stavka 1. ovoga članka ne zamjenjuje niti jedno drugo izvješće koje može biti zatraženo na temelju međunarodnog ugovora koji obvezuje Republiku Hrvatsku ili odgovarajućih propisa u Republici Hrvatskoj.

 

Članak 11.

Sigurnosni savjetnik kao uvjet obavljanja svoje zadaće mora ishoditi potvrdu (certifikat) o obučenosti sigurnosnog savjetnika za prijevoz opasnih roba (u daljnjem tekstu: potvrdu) koja je u prilogu ovog Pravilnika. Potvrdu izdaje ministar na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba.

 

Članak 12.

(1) Da bi ishodio potvrdu o obučenosti kandidat mora proći prikladnu obuku i udovoljiti provjeri znanja koju mora potvrditi ministar, a na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba čija najmanje dva člana moraju sudjelovati u radu ispitnog tijela.

(2) Članovi Povjerenstva koji sudjeluju u radu ispitnog tijela pri provjeri znanja imaju pravo na novčanu naknadu i nadoknadu mogućih troškova nastalih radi sudjelovanja u ispitnom tijelu, koju snosi tijelo koje je ovlašteno za obavljanje obuke i provjeru znanja sigurnosnih savjetnika.

 

Članak 13.

Glavna svrha izobrazbe sigurnosnih savjetnika mora biti osiguravanje potrebnog znanja kandidata o rizicima koji se javljaju pri prijevozu opasnih roba kao i poznavanja zakona, odredbi i administrativnih propisa primjenjivih na načine prijevoza kao i zaduženja propisanih člankom 7. ovoga Pravilnika.

 

Članak 14.

(1) Izobrazbu sigurnosnih savjetnika mogu obavljati tijela koja ovlasti ministar na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba, u suglasnosti s Ministarstvom unutarnjih poslova i Ministarstvom znanosti, obrazovanja i športa. Ovlaštenje se izdaje na rok od najviše godinu dana.

(2) Tijela koja žele obavljati izobrazbu i provjeru znanja sigurnosnih savjetnika dužna su uz zahtjev za izdavanje ovlaštenja Povjerenstvu priložiti elaborat o obučavanju sigurnosnih savjetnika koji mora sadržavati:

– reference;

– popis odgovornih osoba;

– popis predavača s opisom kvalifikacije te područja obuke za koje su zaduženi;

– popis mogućih članova ispitnog tijela;

– plan nastavnog i ispitnog programa s opisom mjesta, pedagoških pomagala i terminskih planova obuke i ispitivanja;

– katalog ispitnih pitanja i odgovora;

– popis literature namijenjene obuci.

(3) Ministar može na prijedlog Povjerenstva ukinuti ovlaštenje ako se utvrdi da je ovlašteno tijelo prestalo udovoljavati navedenim zahtjevima kao i u slučaju nepoštivanja uvjeta iz ovoga Pravilnika. Ovlašteno tijelo dužno je u roku od 15 dana prijaviti svaku promjenu koja bi imala utjecaj na izdano ovlaštenje.

(4) Vrijeme provjere znanja pred ispitnim tijelom, kao i popis kandidata, tijelo koje organizira provjeru dužno je najaviti Povjerenstvu najmanje 15 dana prije predloženog termina održavanja provjere.

 

Članak 15.

(1) Povjerenstvo za prijevoz opasnih roba mora za razdoblje od sedam godina od imenovanja voditi očevidnik o tijelima koja su ovlaštena obavljati obuku sigurnosnih savjetnika; očevidnik o sigurnosnim savjetnicima, očevidnik o izvješćivanju o ozbiljnijim nezgodama ili incidentima ili grubim prekršajima koje dostave sigurnosni savjetnici i očevidnik o tijelima koja su izuzeta od obveze imenovanja sigurnosnog savjetnika sukladno članku 6. ovog Pravilnika.

(2) Predsjednik Povjerenstva mora biti djelatnik Ministarstva, koji za rad Povjerenstva odgovara ministru.

 

Članak 16.

(1) Ispitno tijelo imenuje ministar na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba.

(2) Imenovanje može biti ograničenog trajanja, a mora se zasnivati na sljedećim kriterijima:

– kompetentnost ispitnog tijela;

– specifikaciji načina ispitivanja predloženog od ispitnog tijela;

– mjerama kojima se osigurava objektivnost ispitivanja;

– neovisnosti ispitnog tijela od svih fizičkih i pravnih osoba koje zapošljavaju savjetnike sigurnosti.

 

Članak 17.

Cilj provjere znanja je utvrđivanje imaju li kandidati za sigurnosne savjetnike potrebnu razinu znanja nužnu za obavljanje dužnosti savjetnika navedenih u članku 7. ovoga Pravilnika i nužnu za ishođenje potvrde opisane u članku 11. ovog Pravilnika. Ta znanja obuhvaćena provjerom moraju pokrivati najmanje sljedeća područja:

(a) znanja o posljedicama prouzročenim nezgodama s opasnim robama kao i znanja o glavnim uzrocima nezgoda;

(b) poznavanje nacionalnih zakona, međunarodnih konvencija i sporazuma s naglaskom na:

– klasifikaciju opasnih roba (postupke za razvrstavanje otopina i mješavina, strukture lista tvari, klase opasnih roba i principe za njihovo razvrstavanje, prirodu prevoženih roba, fizikalne, kemijske i toksikološke značajke opasnih roba);

– temeljne pakirne zahtjeve, zahtjeve za spremnike i kontejnerske spremnike (tipovi, kôdovi, označivanje, konstrukcija, inicijalna i periodična ispitivanja i testiranja);

– označivanje i obilježavanje, obilježavanje naljepnicama i označivanje narančastim pločama (označivanje i obilježavanje pakiranja, postavljanje ili skidanje naljepnica ili narančastih ploča);

– pojedinosti iz transportne dokumentacije;

– metode isporuke i ograničenja otpreme (cjelovita roba, prijevoz u rasutom stanju, prijevoz u IBC-ima, kontejnerski prijevoz, prijevoz u fiksnim ili izgradnim spremnicima);

– prijevoz putnika;

– zabrane i mjere opreza kod miješanih tereta;

– odvajanje roba;

– ograničenjima prevoženih količina i količinska izuzeća;

– rukovanje i skladištenje (utovar i istovar, omjeri punjenja, skladištenje i odvajanje);

– čišćenje i/ili otplinjavanje prije utovara i nakon istovara;

– stručnu obučenost posade;

– dokumentaciju vozila (prijevozni list, pisane upute, potvrdu o prikladnosti vozila, potvrdu o obučenosti vozača, preslike mogućih izuzeća, ostalu dokumentaciju);

– pisane upute (primjena uputa i opreme za zaštitu posade);

– zahtjeve nadziranja (parkiranje);

– prometnu regulativu i ograničenja;

– rasipanja i ispuštanja roba koje uzrokuju zagađenja;

– zahtijevanu transportnu opremu.

 

Članak 18.

(1) Provjera znanja sastoji se od obveznog pismenog ispita, koji se može dopuniti usmenom provjerom znanja.

(2) Obvezni pismeni ispit mora se sastojati od dva dijela:

(a) Kandidati moraju dobiti upitnik koji mora sadržavati najmanje 20 pitanja bez predloženih odgovora i to iz područja navedenih u članku 17. ovoga Pravilnika. Moguće je koristiti formu pitanja s više predloženih odgovora i to tako da se dva takva pitanja računaju kao jedno pitanje bez predloženog odgovora. Poseban značaj treba dati sljedećim područjima:

– osnovnim preventivnim i sigurnosnim mjerama;

– razvrstavanju opasnih roba;

– temeljnim pakirnim zahtjevima, uključivo spremnicima, kontejnerskim spremnicima, vozilima-cisternama, itd.;

– oznakama opasnosti i naljepnicama opasnosti (listicama);

– informacijama iz transportne dokumentacije;

– rukovanju i skladištenju;

– stručnoj osposobljenosti posade;

– dokumentaciji vozila i transportnim potvrdama;

– pisanim uputama;

– zahtijevanoj transportnoj opremi;

(b) Kandidati moraju napraviti studiju slučaja koja uključuje obveze savjetnika propisane u članku 7. ovoga Pravilnika, na način da prikažu vještinu potrebnu za izvršavanje zadaća savjetnika.

 

Članak 19.

(1) Ministar na prijedlog Povjerenstva za prijevoz opasnih roba može odlučiti da kandidati čiji djelokrug rada je specijaliziran odnosno, ograničen na određene tipove opasnih roba mogu biti ispitani samo za te tipove opasnih roba. Takvi tipovi roba su:

– klasa 1;

– klasa 2;

– klasa 7;

– klase 3, 4.1, 4.2, 4.3, 5.1, 5.2, 6.1, 6.2, 8 i 9;

– UN 1202, 1203 i 1223.

(2) U potvrdi opisanoj u članku 11. ovoga Pravilnika mora biti jasno naznačeno da vrijedi samo za one tipove opasnih roba navedenih u pododjeljku potvrde a za koje je sigurnosni savjetnik ispitan prema zahtjevima iz članka 18. ovoga Pravilnika.

 

Članak 20.

(1) Ispitna tijela dužna su izdavati kataloge pitanja s provedenih ispitivanja.

(2) Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka, dostavljat će redovno Europskoj komisiji pregled kataloga pitanja iz stavka 1. ovoga članka.

 

Članak 21.

Potvrda o obučenosti sigurnosnog savjetnika mora biti u skladu s potvrdom koja je u prilogu ovog Pravilnika i mora biti prihvaćena od svih zemalja potpisnica ADR-a, RID-a i ADN-a. Potvrda se izdaje na hrvatskom i engleskom jeziku.

 

Članak 22.

Potvrda o obučenosti sigurnosnog savjetnika vrijedi pet godina od dana provjere znanja i produljit će se za idućih pet godina ukoliko je savjetnik uspješno zadovoljio ponovnoj provjeri, održanoj unutar zadnje godine valjanosti postojeće potvrde.

 

Članak 23.

(1) Osobe na koje se odnosi članak 2. ovoga Pravilnika i koje obavljaju poslove za subjekte s obvezom imenovanja sigurnosnih savjetnika, a čije su zadaće rukovanje s opasnim robama te briga o prijevozu opasnih roba, moraju biti obučene razmjerno svojim zadaćama, dužnostima i obvezama i upućeni u opasnosti koje opasne robe predstavljaju.

(2) Djelatnici moraju biti upućeni u zahtjeve odredbi o prijevozu opasnih tvari (roba).

(3) Obuka djelatnicima mora osigurati znanja potrebna za sigurno rukovanje kao i postupanje u slučajevima nezgoda.

(4) Kada je prijevoz opasnih roba dio višenačinskog prijevoza, djelatnici moraju poznavati zahtjeve i za te druge načine prijevoza.

(5) Kad je riječ o robama klase 7, djelatnici moraju imati prikladnu obuku obzirom na opasnosti od zračenja kojima su izloženi kao i mjerama opreza koje moraju poduzimati kako bi smanjili izlaganje opasnostima samih sebe i ostalih nazočnih osoba.

(6) Pojedinosti o svim poduzetim obukama moraju biti pohranjene od strane poslodavca i samoga djelatnika, te moraju biti provjerene pri uvođenju u posao svakoga novog djelatnika. Obuka se mora periodično ponavljati kako bi se usvojile promjene i nadopune zakona, odredbi i administrativnih propisa. Brigu o obuci uz upravu subjekta, mora voditi imenovani sigurnosni savjetnik.

 

Članak 24.

Odredba članka 20. stavka 2. ovoga Pravilnika primjenjuje se od dana ulaska Republike Hrvatske u Europsku uniju.

 

Članak 25.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«, a počinje se primjenjivati od 1. siječnja 2006. godine.

 

Klasa: 011-01/05-02/100

Urbroj: 530-05-07-01

Zagreb, 28. studenoga 2005.

Ministar

Božidar Kalmeta, v. r.

 

POTVRDA O OBUČENOSTI SIGURNOSNOG SAVJETNIKA ZA PRIJEVOZ OPASNIH ROBA

Certificate of training as safety adviser for the transport of dangerous goods

 

Certifikat br.: / Certificate No.: ..............................................................

Oznaka države koja je izdala potvrdu: / Distinguishing sign of the State issuing the certificate: HR

Prezime: / Surname: ...............................................................................

Ime: / Forename(s): ................................................................................

Datum i mjesto rođenja: / Date and place of birth: ............................

Državljanstvo: / Nationality: ..................................................................

Vlastoručni potpis savjetnika: / Signature of holder: ..........................

Vrijedi do: / Valid until:................................................................ za poduzeća koja prevoze ili utovaraju ili istovaraju opasne robe: / for undertakings which transport dangerous goods and for undertakings which carry out related loading or unloading:

 cestama / by road

 željeznicom / by rail

 unutarnjim plovnim putovima / by inland waterway

Izdano od: / Issued by:...........................................    

Datum: / Date:..........................Potpis: / Signature:

Produljeno do: / Extended until:.............  Produljio: / By: .................

Datum: / Date:.......................................          Potpis: / Signature: ...........

Primjedbe: / Remarks: