VLADA REPUBLIKE HRVATSKE

266

Na teme­­­­lju članka 17. stavka 2. Zakona o lukama unutar­­­­njih voda (»Narodne novine«, broj 142/98), Vlada Republike Hrvatske je na sjednici održanoj 15. ve­­­­ljače 2001. godine, donijela

UREDBU

O POSEBNIM UVJETIMA ZA OBAVLJANJE LUČKIH DJELATNOSTI U LUKAMA UNUTARNJIH VODA

I. TEMELJNE ODREDBE

Članak 1.

Ovom Uredbom propisuju se posebni uvjeti za obav­­­­lja­­­­nje lučkih djelatnosti utvrđenih u članku 15. Zakona o lukama unutar­­­­njih voda, potrebna stručna osposob­­­­ljenost zaposlenika, tehničko-tehnološka oprem­­­­ljenost, obveza kontinuiranog obav­­­­lja­­­­nja poslova, poduzima­­­­nje potrebitih mjera i minimalni kapital za obav­­­­lja­­­­nje pojedine lučke djelatnosti.

II. POSEBNI UVJETI ZA OBAVLJANJE
LUČKIH DJELATNOSTI

Članak 2.

Trgovačko društvo mora raspolagati potrebnim brojem struč­nih djelatnika i tehničkim sredstvima za obav­­­­lja­­­­nje djelatnosti, i to:

1. za privez i odvez brodova, jahti, ribarskih, sportskih i drugih čamaca i plovnih objekata – određenim brojem privezivača, plovnim objektima s osposob­­­­ljenom posadom, sukladno posebnim propisima;

2. za ukrcaj, iskrcaj i prekrcaj robe – određenim brojem lučko-transportnih djelatnika i prijevozno-prekrcajne opreme i uređaja u funkciji prekrcaja, te obučenih osoba za rukova­­­­nje istima, ovisno o vrsti tereta i stup­­­­nju automatizacije tehnološkog procesa za koji se daje koncesija;

3. za skladište­­­­nje i prenoše­­­­nje robe i drugih materijala – određenim brojem lučko-transportnih djelatnika, rukovate­­­­lja teh­nič­kih sredstava i skladištara u ovisnosti o tehnološkom procesu i vrsti skladišta, određenim brojem prijevozno-prekrcajnih sredstava, uređaja i pripadajuće opreme, ovisno o vrsti tereta za koji se daje koncesija;

4. za ukrcaj i iskrcaj putnika – određenim brojem osposob­­­­ljenih djelatnika;

5. za ostale gospodarske djelatnosti – određenim brojem stručnih djelatnika i određenim brojem tehničkih sredstava, prema posebnim propisima.

Broj djelatnika, potreban stručni profil djelatnika i potrebna tehnička sredstva za izvršava­­­­nje tehnološkog procesa za određenu lučku djelatnost koji nisu utvrđeni posebnim propisima, utvrđuje upravno vijeće lučke uprave.

Članak 3.

Za obav­­­­lja­­­­nje lučkih djelatnosti iz članka 2. stavka 1. točaka 2. i 3. ove Uredbe, trgovačko društvo donosi program rada s pre­gledom izvora sredstava za ­­­­nje­govo ostvariva­­­­nje za razdob­­­­lje za koje se daje koncesija.

Trgovačko društvo donosi i godiš­­­­nji program rada.

Program iz stavka 1. ovog članka mora sadržavati:

– razvojni koncept;

– projekciju intenziteta prometa roba;

– operativni plan (prekrcajni učinak, iskorište­­­­nje kapaciteta, ukupan promet);

– investicijski plan;

– financijski plan;

– socijalni program;

– potrebne mjere za ostvare­­­­nje programa;

– nosite­­­­lje realizacije programa.

Članak 4.

Minimalni kapital za obav­­­­lja­­­­nje lučke djelatnosti iz članka 2. stavka 1. točaka 2. i 3. ove Uredbe iznosi 40.000,00 kuna za društvo s ograničenom odgovornošću, odnosno 150.000,00 kuna za dioničko društvo.

III. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Članak 5.

Pravne i fizičke osobe koje imaju pravo na koncesiju sukladno članku 79. Zakona o lukama unutar­­­­njih voda, dužne su uskladiti obav­­­­lja­­­­nje lučke djelatnosti s odredbama ove Uredbe, u roku od godinu dana od dana stupa­­­­nja na snagu ove Uredbe.

U roku iz prethodnog stavka pravne i fizičke osobe dužne su, uz ranije podneseni zahtjev za dava­­­­nje koncesije, podnijeti program rada iz članka 3. ove Uredbe.

Članak 6.

Pravnim i fizičkim osobama koje ispune uvjete iz članka 5. ove Uredbe dodijelit će se koncesija bez provođe­­­­nja natječaja.

Članak 7.

Ova Uredba stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 342-21/00-01/03
Urbroj: 5030116-01-1
Zagreb, 15. ve­­­­ljače 2001.

Potpredsjednik,
zamjenik predsjednika
dr. sc. Goran Granić, v. r.