MINISTARSTVO MORA, TURIZMA, PROMETA I RAZVITKA

2391

Na temelju članka 158. Zakona o zračnom prometu (»Narodne novine« broj 132/98 i 178/04), ministar mora, turizma, prometa i razvitka uz suglasnost ministra nadležnog za poslove zdravstva donosi

PRAVILNIK

o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i uvjetima kojima mora udovoljavati pravna ili fizička osoba koja obavlja liječničke preglede zrakoplovnog osoblja

 

Područje primjene

 

Članak 1.

Ovim Pravilnikom propisuju se uvjeti i način obavljanja liječničkih pregleda radi utvrđivanja zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja, uvjeti kojima moraju udovoljavati pravne ili fizičke osobe za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja kako bi im se izdalo ovlaštenje, uvjeti kojima moraju udovoljavati predsjednik i članovi liječničkog povjerenstva, uvjeti i način stjecanja, produljenja i obnavljanja valjanosti Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti (u daljnjem tekstu: Svjedodžba), način vođenja evidencije obavljenih liječničkih pregleda, evidencija izdanih Svjedodžbi i čuvanje medicinske dokumentacije.

Pojmovi i kratice

Članak 2.

Pojmovi i kratice koji se upotrebljavaju u ovom Pravilniku imaju sljedeće značenje:

– kandidat: osoba koja pristupi liječničkom pregledu radi stjecanja Svjedodžbe;

– imatelj dozvole: osoba koja posjeduje valjanu dozvolu za obav­ljanje određenih stručnih poslova u zrakoplovstvu;

– povlastice dozvole i/ili ovlaštenja: ovlasti koje proizlaze iz određene dozvole i/ili ovlaštenja;

– osoblje kabinske posade zrakoplova: članovi posade zrakoplova (ali nisu članovi letačke posade) koji obavljaju poslove što ih, u interesu sigurnosti ukrcanih putnika, odredi operator ili zapovjednik zrakoplova;

– imatelj Svjedodžbe: osoba koja posjeduje valjanu Svjedodžbu određene kategorije zdravstvene sposobnosti;

– Ministarstvo: ministarstvo nadležno za poslove civilnog zrač­nog prometa Republike Hrvatske;

– AMS: Aeromedical Section – Zrakoplovno medicinska sekcija Ministarstva, u sastavu jednog ili više liječnika s iskustvom u zrakoplovnoj medicini koji su posebno ovlašteni za obavljanje poslova određenih ovim Pravilnikom;

– Produljenje valjanosti Svjedodžbe: postupak koji se provodi unutar 45 dana prije isteka valjanosti Svjedodžbe;

– Obnavljanje valjanosti Svjedodžbe: postupak koji se provodi nakon isteka valjanosti Svjedodžbe;

– Država članica JAA (Joint Aviation Authority): država punopravna članica Zajedničkih zrakoplovnih vlasti;

– JAR: Joint Aviation Requirements – skup zrakoplovnih propisa Zajedničkih zrakoplovnih vlasti;

– Pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja: pravna ili fizička osoba koja obavlja zdravstvenu djelatnost i koja udovoljava propisanim uvjetima i u svom sastavu ima liječničko povjerenstvo koje obavlja liječničke preglede zrakoplovnog osoblja određenih kategorija zdravstvene sposobnosti, a koju za obavljanje tih poslova ovlasti Ministarstvo, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva;

– AMC: Aeromedical center – Zrakoplovno medicinsko središte kao pravna ili dio pravne osobe koji obavlja zdravstvenu djelatnost, te udovoljava propisanim uvjetima i u svom sastavu ima liječničko povjerenstvo koje obavlja liječničke preglede zrakoplovnog osoblja svih kategorija zdravstvene sposobnosti, a koju za obavljanje tih poslova ovlasti Ministarstvo, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva;

– AME: Authorised Medical Examiner – Predsjednik liječničkog povjerenstva u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja, posebno ovlašten od Ministarstva.

Zrakoplovno osoblje

Članak 3.

(1) Zrakoplovnim osobljem koje u skladu s ovim Pravilnikom podliježe liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti smatraju se: letačko, zrakoplovno-tehničko osoblje koje obavlja poslove održavanja i preinake zrakoplova ili zrakoplovnih uređaja, zrakoplovno-prometno osoblje koje obavlja poslove u svezi s utvrđivanjem uvjeta leta i postupcima pripreme leta, osoblje koje rukuje zrakoplovnim modelima najveće mase veće od 20 kilograma, te kontrolori zračnog prometa.

(2) Letačkim osobljem iz stavka 1. ovoga članka smatraju se piloti aviona i helikoptera, piloti jedrilica, piloti motornih jedrilica, piloti zračnih brodova, piloti slobodnih balona, piloti zrakoplovno--sportskih letjelica (padobranci, piloti parajedrilica, piloti ovjesnih jedrilica i piloti ultralakih letjelica), navigatori i inženjeri leta.

(3) Zrakoplovno-tehničkim osobljem koje obavlja poslove održavanja i preinake zrakoplova ili zrakoplovnih uređaja iz stavka 1. ovoga članka smatraju se mehaničari održavanja zrakoplova tip I i tip II, inženjer i tehničar tehničke pripreme, te JAR 66 osoblje za održavanje zrakoplova.

(4) Zrakoplovno-prometnim osobljem koje obavlja poslove u svezi s utvrđivanjem uvjeta leta i postupcima pripreme leta iz stavka 1. ovoga članka smatraju se inženjeri za pripremu leta.

Pomoćno zrakoplovno osoblje

Članak 4.

(1) Pomoćnim zrakoplovnim osobljem smatraju se: osoblje koje obavlja određene poslove pružanja usluga u zračnoj plovidbi, a koji se odnose na poslove zrakoplovnog informiranja, obrade podataka o letu zrakoplova, prosljeđivanja zrakoplovnih informacija, održavanja i nadziranja rada i ispravnosti zrakoplovno-tehničkih uređaja i sustava, te osoblje koje obavlja poslove zrakoplovne meteorologije od značaja za sigurnost zračnog prometa.

(2) Osoblje iz stavka 1. ovoga članka podliježe liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti u skladu s propisom o poslovima na kojima radnik može raditi samo nakon prethodnog utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, pomoćno zrakoplovno osoblje može se pregledavati sukladno ovom Pravilniku, ako je propisano propisom koji propisuje uvjete za pomoćno zrakoplovno osoblje.

Osoblje koje obavlja poslove od značenja za sigurnostzračnog prometa

Članak 5.

(1) Osobljem koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa smatraju se: osoblje protupožarne zaštite i osoblje prihvata i otpreme zrakoplova, putnika i stvari.

(2) Osoblje iz stavka 1. ovoga članka podliježe liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti u skladu s propisom o poslovima na kojima radnik može raditi samo nakon prethodnog utvrđivanja zdravstvene sposobnosti.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, osoblje koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa može se pregledavati sukladno ovom Pravilniku, ako je propisano propisom koji propisuje uvjete za osoblje koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa.

Osoblje kabinske posade zrakoplova

Članak 6.

Osoblje kabinske posade zrakoplova podliježe liječničkim pregledima i procjeni zdravstvene sposobnosti u skladu s ovim Pravilnikom, ako propisom koji propisuje uvjete za osoblje kabinske posade zrakoplova nije drukčije propisano.

Zdravstvena sposobnost

Članak 7.

(1) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe izdane u skladu s ovim Pravilnikom ne smije imati:

1. bilo kakvu abnormalnost, urođenu ili stečenu,

2. bilo kakvu aktivnu, latentnu, akutnu ili kroničnu nesposob­nost,

3. bilo kakvu ranu, ozljedu ili postoperativnu tegobu,

a koje bi prouzročile određeni stupanj funkcionalne nesposobnosti, koja bi dovela do iznenadne nesposobnosti za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(2) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe izdane u skladu s ovim Pravilnikom ne smije bolovati od bilo kakve bolesti koja bi dovela do iznenadne nesposobnosti za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(3) Imatelj Svjedodžbe mora biti psihički i fizički sposoban za sigurno korištenje povlastica određene dozvole i/ili ovlaštenja.

(4) Da bi mogao zahtijevati ili koristiti povlastice određene dozvole i/ili ovlaštenja kandidat ili imatelj dozvole mora imati važeću Svjedodžbu, koja je izdana u skladu s ovim Pravilnikom, a koja je primjerena povlasticama dozvole i/ili ovlaštenja.

(5) Zdravstveni zahtjevi za izdavanje Svjedodžbe definirani su u Dodacima 1, 2, 3 i 4 ovoga Pravilnika.

Gubitak zdravstvene sposobnosti

Članak 8.

(1) Imatelj Svjedodžbe ne smije koristiti povlastice dozvole i/ili ovlaštenja kada je svjestan odstupanja ili gubitka svoje zdravstvene sposobnosti, a koje bi moglo ugroziti sigurno korištenje tih povlastica.

(2) Imatelj Svjedodžbe ne smije uzimati nikakav lijek koji se izdaje na liječnički recept ili lijek koji se izdaje bez liječničkog recepta, te ne smije biti podvrgnut bilo kakvoj terapiji, ako nije siguran da taj lijek ili terapija neće utjecati na njegovu sposobnost za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, a ako postoji ikakova sumnja, mora zatražiti savjet od Ministarstva ili Predsjednika liječ­ničkog povjerenstva u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(3) Imatelj Svjedodžbe mora, bez odgode zatražiti mišljenje Ministarstva ili Predsjednika liječničkog povjerenstva u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplov­nog osoblja, ako je podvrgnut:

(a) prihvatu u bolnicu ili kliniku na više od 12 h; ili

(b) kirurškom zahvatu ili dijagnostičkom ili drugom invanziv­nom postupku; ili

(c) redovitoj uporabi lijekova; ili

(d) stalnom korištenju korekcijskih leća.

(4) Imatelj Svjedodžbe mora što prije, a najkasnije u roku 21 dan, u pisanom obliku izvijestiti Ministarstvo i Svjedodžba će se smatrati ukinutom, u slučaju:

(a) svake teže ozljede koja utječe na sposobnost djelovanja kao člana posade; ili

(b) svake bolesti koja utječe na sposobnost djelovanja kao člana posade; ili

(c) ozljede, bolesti ili trudnoće.

(5) U slučaju ozljeda i bolesti iz stavka 4. ovoga članka, Svjedodžba se ponovno može izdati ili poslije liječničkog pregleda koji određuje Ministarstvo ili, ako Ministarstvo smatra prihvatljivim, bez podvrgavanja liječničkom pregledu.

(6) U slučaju trudnoće iz točke c. stavka 4. ovoga članka, Ministarstvo može odobriti izdavanje Svjedodžbe pod određenim uvjetima koje smatra prihvatljivim. Svjedodžba se može izdati poslije liječničkog pregleda koji je određen po prestanku trudnoće.

Zabrana u slučaju uporabe lijekova, omamljujućihsredstava i droga

Članak 9.

(1) Imatelj Svjedodžbe ne smije koristiti povlastice dozvole i/ili ovlaštenja ako uzima bilo kakve lijekove koji se izdaju na liječnički recept ili lijekove koji se izdaju bez liječničkog recepta, omamljujuća sredstva ili droge, uključujući one koji se koriste za liječenje bolesti ili poremećaja, ukoliko je svjestan bilo kakvih popratnih pojava koje su nespojive sa sigurnim korištenjem povlastice dozvole i/ili ovlaštenja.

(2) Odredba stavka 1. ovoga članka odgovarajuće se primjenjuje na sve postupke koji zahtijevaju uporabu opće ili spinalne anestezije koje uzrokuju zdravstvenu nesposobnost za vrijeme od najmanje 48 sati i na sve postupke koji zahtijevaju lokalnu ili djelomičnu anesteziju koje uzrokuju zdravstvenu nesposobnost kroz vrijeme od najmanje 12 sati.

Utvrđivanje zdravstvene sposobnosti

Članak 10.

(1) Zdravstvena sposobnost zrakoplovnog osoblja i osoblja kabinske posade zrakoplova utvrđuje se na temelju liječničkih pregleda koje obavljaju liječnička povjerenstva u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(2) Zdravstvena sposobnost pomoćnog zrakoplovnog osoblja utvrđuje se na temelju liječničkih pregleda koje obavljaju zdravstvene ustanove ili trgovačka društva koja obavljaju djelatnost medicine rada, te specijalisti medicine rada u privatnoj praksi, ako propisom koji propisuju uvjete za pomoćno zrakoplovno osoblje nije drugačije propisano. Specijalist medicine rada koji obavlja te preglede dužan je pisano obavijestiti Ministarstvo o učinjenim pregledima radi vođenja evidencije.

(3) Zdravstvena sposobnost osoblja koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa utvrđuje se na temelju liječničkih pregleda koje obavljaju zdravstvene ustanove ili trgovačka društva koja obavljaju djelatnost medicine rada, te specijalisti medicine rada u privatnoj praksi, osim ako propisima koji propisuju uvjete za osoblje koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa nije drugačije propisano. Specijalist medicine rada koji obavlja te preglede dužan je pisano obavijestiti Ministarstvo o učinjenim pregledima radi vođenja evidencije. Ministarstvo će osob­lju koje obavlja poslove od značenja za sigurnost zračnog prometa kojem izdaje dozvole, uvažiti samo Svjedodžbe izdane od evidentiranih zdravstvenih ustanova ili trgovačkih društava koja obavljaju djelatnost medicine rada, te specijalista medicine rada u privatnoj praksi.

(4) Zdravstvenu sposobnost osoblja iz stavka 1. ovoga članka, a koje nije zadovoljno ocjenom liječničkog povjerenstva u prvom stup­nju, utvrđuje liječničko povjerenstvo drugog stupnja koje s popisa stručnjaka imenuje ministar nadležan za poslove civilnog zračnog prometa.

Kategorije zdravstvene sposobnosti

Članak 11.

(1) Kategorije zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja su:

1) Kategorija 1, u koju spadaju: prometni piloti aviona i helikop­tera, profesionalni piloti aviona i helikoptera, navigatori i inženjeri leta

2) Kategorija 2, u koju spadaju: privatni (sportski) piloti aviona i helikoptera, piloti jedrilice, piloti motorne jedrilice, piloti slobodnog balona, piloti zračnog broda, padobranci, piloti ultralakih letjelica

3) Kategorija 3, u koju spadaju: kontrolori zračnog prometa

4) Kategorija 4, u koju spadaju: piloti parajedrilica i piloti ovjesnih jedrilica

5) Kategorija 5, u koju spadaju: mehaničari održavanja zrakoplova tip I i tip II, inženjeri i tehničari tehničke pripreme, te JAR 66 osoblje za održavanje zrakoplova.

(2) Ostale kategorije zdravstvene sposobnosti podrazumijevaju ostalo osoblje koje nije obuhvaćeno kategorijama iz stavka 1. ovoga članka, a pregledava se sukladno ovom Pravilniku.

Liječnički pregledi

Članak 12.

(1) Po opsegu i sadržaju liječnički pregledi mogu biti prethodni, redoviti (standardni i prošireni), izvanredni i dodatni.

(2) Prethodni liječnički pregled podrazumijeva medicinsko sveobuhvatni pregled koji kandidat obavlja prvi puta u svrhu stjecanja Svjedodžbe, a obuhvaća pregled svih sustava sukladno zdravstvenim zahtjevima pojedine kategorije zdravstvene sposobnosti. Prethodni liječnički pregled mora se obaviti u državi izdavanja dozvole zrakoplovnog osoblja ili osoblja kabinske posade zrakoplova.

(3) Redoviti standardni pregled podrazumijeva periodični opći pregled određenih sustava sukladno zdravstvenim zahtjevima pojedine kategorije zdravstvene sposobnosti i mora biti obavljen u periodu valjanosti Svjedodžbe tj. u periodu od 45 dana prije isteka valjanosti Svjedodžbe.

(4) Redoviti prošireni pregled podrazumijeva periodični opći pregled s uključenim obimnijim pregledom određenih sustava sukladno zdravstvenim zahtjevima pojedine kategorije zdravstvene sposobnosti i mora biti obavljen u periodu valjanosti Svjedodžbe tj. u periodu od 45 dana prije isteka valjanosti Svjedodžbe.

(5) Dodatni pregled podrazumijeva pregled koji se traži od kandidata, a prema procjeni predsjednika liječničkog povjerenstva u slučaju kada kod kandidata dolazi do određenih odstupanja u odnosu na zahtjeve određene kategorije zdravstvene sposobnosti, a koja nisu takva da bi kandidat bio ocijenjen nesposobnim ili kada postoji opravdana sumnja u zdravstvenu sposobnost kandidata/imatelja Svjedodžbe. Predsjednik liječničkog povjerenstva upućuje kandidata na dodatni pregled kod specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

(6) Izvanrednim pregledom smatra se svaki pregled zatražen unutar valjanosti Svjedodžbe, od strane Ministarstva. Razlozi za izvanredni pregled mogu biti razlozi navedeni u članku 7. i 8. ovoga Pravilnika ili kada Ministarstvo dobije vjerodostojne podatke, koji izazivaju sumnju glede psihičke ili fizičke sposobnosti imatelja Svjedodžbe za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Izvori ovakovih podataka mogu biti nesreće ili nezgode, problemi ili delikventnost tijekom školovanja ili provjera i slično. Opseg i sadržaj pregleda ovisi o razlogu upućivanja imatelja Svjedodžbe na izvanredni pregled. Nakon izvanrednog pregleda Ministarstvo može iz određenih razloga, o kojima će pravovremeno izvijestiti kandidata i predsjednika liječničkog povjerenstva, ograničiti ili ukinuti Svjedodžbu.

(7) Nakon obavljenog liječničkog pregleda kandidata se mora ocijeniti sposobnim ili nesposobnim, ili ga treba uputiti Ministarstvu za upisivanje ili povlačenje određenih ograničenja. Pregled ograničenja definiran je u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 9 ovoga Pravilnika. Predsjednik liječničkog povjerenstva mora usmeno i pisano izvijestiti kandidata o svakom stanju (medicinskom, operativ­nom ili drugom ograničenju) koje bi mu moglo ograničiti stručno osposobljavanje i/ili korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(8) Nakon što je započeo pregled kod jednog liječničkog povjerenstva, kandidat/imatelj Svjedodžbe ne smije započeti novi pregled kod drugog povjerenstva.

Obavljanje liječničkih pregleda

Članak 13.

(1) Kandidat/imatelj Svjedodžbe ispunjava Zahtjev za izdavanje Svjedodžbe, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 1 ovoga Pravilnika.

(2) Za kategoriju 1 zdravstvene sposobnosti prethodni i prošireni liječnički pregled mora biti obavljen u AMC, a standardni liječ­nički pregled može se obaviti u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(3) Za kategoriju 3 zdravstvene sposobnosti prethodni liječnički pregled mora biti obavljen u AMC, a prošireni i standardni liječnički pregled može se obaviti u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(4) Za kategoriju 2, 4 i 5 zdravstvene sposobnosti prethodni, standardni i prošireni liječnički pregled može se obaviti u AMC ili u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(5) Izvanredni pregled za sve kategorije zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja mora se obaviti u AMC.

(6) Obavljanje i sadržaj liječničkih pregleda definirani su u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 10, Tablica 1 i 2 ovoga Pravilnika.

Pravna ili fizička osoba za obavljanje liječničkih pregleda

Članak 14.

(1) Pravna ili fizička osoba za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika, mora udovoljavati sljedećim uvjetima:

1. obavljati zdravstvenu djelatnost sukladno Zakonu o zdravstvenoj zaštiti;

2. mora biti unutar granica Republike Hrvatske i baviti se zrakoplovnom medicinom ili medicinom rada;

3. ispunjavati uvjete glede prostora i tehničke opremljenosti:

– sanitarno-tehničke i higijenske uvjete sukladno propisu o minimalnim uvjetima u pogledu prostora, radnika i medicinsko--tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti;

– uvjete u pogledu prostora, opreme i kadrova sukladno propisu o minimalnim uvjetima u pogledu prostora, radnika i medicinsko-tehničke opreme za obavljanje zdravstvene djelatnosti;

– prostor za čuvanje medicinske dokumentacije ili metalni ormar s ključem za osobne zdravstvene kartone (dosjee) zrakoplovnog osoblja;

– telekomunikacijske i računalne uređaje za potrebe komunikacije s Ministarstvom;

4. u sastavu imati najmanje specijalističku ordinaciju djelatnosti medicine rada;

5. u sastavu imati liječničko povjerenstvo za liječničke preglede zrakoplovnog osoblja, s time da predsjednik liječničkog povjerenstva mora biti stalno zaposlen te predsjednik i članovi liječničkog povjerenstva moraju udovoljavati propisanim uvjetima;

6. biti u stručnoj i konzilijarnoj suradnji (ugovorom o stručnoj suradnji) s kliničkom bolnicom ili zdravstvenom ustanovom, drugim zdravstvenim radnicima koji obavljaju zdravstvenu djelatnost u privatnoj praksi ili trgovačkim društvom koje obavlja zdravstvenu djelatnost za potrebe laboratorijskih i drugih dijagnostičkih postupaka.

(2) Ministarstvo će odrediti potreban broj pravnih ili fizičkih osoba iz stavka 1. ovoga članka, uzimajući u obzir broj i zemljopisnu raspoređenost zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika.

Zrakoplovno medicinsko središte (AMC)

Članak 15.

(1) Pored uvjeta iz članka 14. stavka 2. točke 1., 2., 3. i 6., AMC mora:

(a) biti sastavni dio ili biti u stručnoj suradnji (ugovorom o stručnoj suradnji) s kliničko-bolničkim centrom ili kliničkom bolnicom za potrebe medicinskih istraživanja

(b) u stalnom radnom odnosu imati tim stručnjaka i liječnika, koji čine liječničko povjerenstvo, najmanje u sljedećem sastavu:

– specijalist medicine rada – 2 djelatnika, predsjednik i zamjenik predsjednika

– specijalist oftalmologije, član

– specijalist otorinolaringologije, član

– specijalist neurologije, član

– specijalist psihijatrije, član

– psiholog, član.

(c) u svom sastavu imati:

– specijalističku ordinaciju djelatnosti medicine rada

– specijalističku ordinaciju djelatnosti oftalmologije

– specijalističku ordinaciju djelatnosti otorinolaringologije

– specijalističku ordinaciju djelatnosti neurologije

– specijalističku ordinaciju djelatnosti psihijatrije

(2) Predsjednik i članovi liječničkog povjerenstva moraju udovoljavati propisanim uvjetima.

(3) Ministarstvo će odrediti potreban broj AMC, uzimajući u obzir broj i zemljopisnu rasprostranjenost zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika.

Izdavanje ovlaštenja pravnoj ili fizičkoj osobi za obavljanje liječničkih pregleda

Članak 16.

(1) Pravnoj ili fizičkoj osobi iz članka 14. i 15. ovoga Pravilnika, koja udovoljava propisanim uvjetima, na temelju pisanog zahtjeva Ministarstvo, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva, izdaje ovlaštenje za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika.

(2) Uz zahtjev se prilaže:

1. Rješenje ili drugi oblik odobrenja ministarstva nadležnog za poslove zdravstva za obavljanje zdravstvene djelatnosti

2. Dokaz o statusu

3. Izjava o broju zaposlenih

4. Popis zaposlenika

5. Dokaz o ispunjavanju uvjeta glede prostora i tehničke opremljenosti

6. Zahtjev za odobrenje liječničkog povjerenstva s popisom članova

7. Zahtjev za ovlaštenje predsjednika liječničkog povjerenstva

8. Potvrda o završenoj obuci iz zrakoplovne medicine, najmanje za predsjednika liječničkog povjerenstva, a za AMC za sve članove povjerenstva

9. Ugovor o stručnoj suradnji s kliničkom bolnicom ili zdravstvenom ustanovom, drugim zdravstvenim radnicima koji obavljaju zdravstvenu djelatnost u privatnoj praksi ili trgovačkim društvom koje obavlja zdravstvenu djelatnost, za potrebe laboratorijskih i drugih dijagnostičkih postupaka

10. Ugovori za članove liječničkog povjerenstva (osim AMC)

11. Ugovorom o stručnoj suradnji s kliničko-bolničkim centrom ili kliničkom bolnicom za potrebe medicinskih istraživanja (samo AMC).

(3) Ministarstvo utvrđuje udovoljavanje uvjetima propisanim ovim Pravilnikom na temelju podnesenih dokaza i neposrednim pregledom pravne ili fizičke osobe iz članka 14. i 15. ovoga Pravilnika.

(4) Ovlaštenje se može izdati za izvođenje liječničkih pregleda za jednu određenu kategoriju ili za više kategorija zdravstvene sposobnosti, a ovisno o potrebi s obzirom na broj i zemljopisnu rasprostranjenost zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika i udovoljavanju propisanim uvjetima.

Valjanost ovlaštenja pravne ili fizičke osobe za obavljanje liječničkih pregleda

Članak 17.

(1) Ministarstvo će, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva, pravnoj ili fizičkoj osobi iz članka 16. ovoga Pravilnika izdati ovlaštenje za razdoblje do tri godine.

(2) U roku šest mjeseci prije isteka roka iz stavka 1. ovoga članka, pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja može pokrenuti postupak za produljenje valjanosti ovlaštenja.

(3) Promjena adrese pravne ili fizičke osobe ovlaštene za obav­ljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja mora se prijaviti Ministarstvu, a svaka izmjena u sastavu liječničkog povjerenstva mora biti odobrena od Ministarstva.

Ukidanje ili ograničenje ovlaštenja pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja

Članak 18.

Ukoliko pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja prestane ispunjavati bilo koji od uvjeta na temelju kojih je ovlaštenje izdano ili ako postupi suprotno odredbama ovoga Pravilnika, Ministarstvo će, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva, ovlaštenje ukinuti ili ograničiti.

Liječničko povjerenstvo prvog stupnja

Članak 19.

(1) Zdravstvenu sposobnost utvrđuju i Svjedodžbu izdaju liječnička povjerenstva prvog stupnja u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja, odobrena od Ministarstva prilikom stjecanja ili produljenja valjanosti ovlaštenja istoj pravnoj ili fizičkoj osobi. Liječnička povjerenstva odobravaju se za razdoblje do tri godine.

(2) Liječničko povjerenstvo za liječničke preglede zrakoplovnog osoblja i osoblja kabinske posade zrakoplova čine: doktor medicine specijalist medicine rada, specijalist oftalmologije, specijalist otorinolaringologije, specijalist neurologije, specijalist psihijatrije i psiholog.

(3) Liječničko povjerenstvo prvog stupnja obavezno je koristiti medicinske dokumente i obrasce, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6 ovoga Pravilnika.

Predsjednik liječničkog povjerenstva prvog stupnja (AME)

Članak 20.

(1) Na zahtjev koji se predaje zajedno sa zahtjevom za ovlaštenje pravne ili fizičke osobe, Predsjedniku liječničkog povjerenstva za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja Ministarstvo, uz suglasnost ministarstva nadležnog za poslove zdravstva, izdaje ovlaštenje.

(2) AME je doktor medicine specijalist medicine rada, koji je završio osnovnu i naprednu obuku iz zrakoplovne medicine za preglede kategorije 1 i 3 zdravstvene sposobnosti, a za liječničke preglede kategorije 2, 4 i 5 zdravstvene sposobnosti AME mora završiti minimalno osnovnu obuku iz zrakoplovne medicine.

(3) Ministarstvo neće izdati ovlaštenje AME-u nakon što on napuni 70 godina starosti. Izdano ovlaštenje ne vrijedi nakon što AME napuni 70 godina starosti.

(4) AME je odgovoran za vođenje kandidata/imatelja Svjedodžbe kroz postupak liječničkog pregleda, koordinaciju članova liječ­ničkog povjerenstva i rezultata procjene, potpisivanje medicinskih dokumenata i obrazaca, dostavljanje medicinske dokumentacije Ministarstvu i koordinaciju s Ministarstvom.

(5) AME utvrđuje identitet kandidata/imatelja Svjedodžbe uvidom u osobnu iskaznicu ili drugi identifikacijski dokument s fotografijom i dozvolu zrakoplovnog osoblja, te ga upozorava na materijalnu i krivičnu odgovornost za podatke unijete u Zahtjev za dobivanje Svjedodžbe, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 1 ovoga Pravilnika. Ako liječničko povjerenstvo opravdano posumnja u točnost podataka unijetih u obrazac, dužno je zahtjev neodgodivo uputiti Ministarstvu koje će ukinuti ili ograničiti Svjedodžbu ili odrediti izvanredni pregled.

(6) AME je obvezan u roku od 5 dana po uručivanju Svjedodžbe – Medicinski obrazac broj 1 ili Obavijesti o neudovoljavanju uvjetima za izdavanje Svjedodžbe, dostaviti Ministarstvu preslike cjelokupne medicinske dokumentacije proizašle iz postupaka utvrđivanja zdravstvene sposobnosti kandidata/imatelja Svjedodžbe (svi korišteni medicinski dokumenti i obrasci, kao i popratni nalazi).

(7) AME je obvezan u roku od 60 dana od početka kalendarske godine, za prethodnu godinu, dostaviti Ministarstvu Godišnji izvještaj liječničkog povjerenstva, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 11 i presliku Knjige rada liječničkog povjerenstva, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 12 ovoga Pravilnika.

(8) AME ima pravo pristupa cjelokupnoj medicinskoj dokumentaciji osoba koje se pregledavaju tj. su pregledane, a koja se nalazi u Ministarstvu.

(9) Liječnici koji imaju prebivalište u državama koje nisu članice JAA-a, a žele postati AME, mogu podnijeti zahtjev Ministarstvu. Nakon utvrđivanja potrebe za AME izvan Republike Hrvatske, uzimajući u obzir broj i zemljopisnu rasprostranjenost zrakoplovnog osoblja, Ministarstvo će odrediti dodatne uvjete kojima mora udovoljiti. Nakon udovoljavanja uvjetima, AME može dobiti ovlaštenje za razdoblje do jedne godine za obavljanje liječničkih pregleda za produljenje valjanosti Svjedodžbe. AME je obvezan dostavljati svu medicinsku dokumentaciju o obavljenim liječničkim pregledima Ministarstvu.

Valjanost ovlaštenja AME

Članak 21.

(1) AME-u Ministarstvo izdaje ovlaštenje za razdoblje do tri godine.

(2) Da bi se održao nivo stručnosti i zadržalo ovlaštenje, AME mora u svakoj godini obaviti minimalno deset liječničkih pregleda u skladu s ovim Pravilnikom.

(3) Da bi se produljila valjanost ovlaštenja za naredne tri godine, AME mora, u razdoblju valjanosti ovlaštenja, obaviti minimalno pet­naest liječničkih pregleda za svaku određenu kategoriju zdravstvene sposobnosti za koju je ovlašten. Ako je iz nekog razloga ovlaštenje izdano na kraće razdoblje, Ministarstvo će zahtijevati minimalno pet obavljenih liječničkih pregleda za određenu kategoriju zdravstvene sposobnosti godišnje. Uz navedeni broj liječničkih pregleda AME mora u periodu valjanosti ovlaštenja završiti i obuku za obnavljanje znanja iz područja zrakoplovne medicine.

Članovi liječničkog povjerenstva prvog stupnja

Članak 22.

(1) Članovi liječničkog povjerenstva u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja su doktori medicine, specijalisti iz pojedinih područja medicine i stručnjaci, odobreni od Ministarstva. Članovi liječničkog povjerenstva bi trebali steći iskustvo o stanjima u kojima imatelji dozvola i/ili ovlaštenja zrakoplovnog i drugog osoblja obavljaju svoj posao, i završiti najmanje osnovnu obuku iz zrakoplovne medicine, a psiholozi obuku iz zrakoplovne psihologije.

(2) Članovi liječničkog povjerenstva, uz AME, su: specijalist oftalmologije, specijalist otorinolaringologije, specijalist neurologije, specijalist psihijatrije i psiholog.

(3) U AMC AME mora imati zamjenika, koji mora udovoljavati uvjetima za predsjednika liječničkog povjerenstva propisanim ovim Pravilnikom.

(4) U AMC članovi liječničkog povjerenstva moraju završiti najmanje osnovnu obuku iz zrakoplovne medicine, a psiholozi obuku iz zrakoplovne psihologije.

Osnovna, napredna i obuka za obnavljanje znanja iz zrakoplovne medicine, te zrakoplovna psihologija

Članak 23.

(1) Osnovna obuka iz područja zrakoplovne medicine traje 60 sati. Osnovnu obuku moraju završiti AME u pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja za kategorije 1, 2, 3, 4 i 5 zdravstvene sposobnosti. Posjedovanje Potvrde o završenoj osnovnoj obuci ne daje pravo za obavljanje pregleda zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika.

(2) Napredna obuka iz područja zrakoplovne medicine traje 60 sati. Naprednu obuku moraju završiti AME za kategorije 1 i 3 zdravstvene sposobnosti. Posjedovanje Potvrde o završenoj naprednoj obuci ne daje pravo za obavljanje pregleda zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika.

(3) Obuka za obnavljanje znanja iz područja zrakoplovne medicine traje 20 sati, od čega najmanje 6 sati mora biti obuka pod direktnim nadzorom Ministarstva. Određen broj sati pohađanja znanstvenih sastanaka, kongresa i iskustva stečenog u pilotskoj kabini, Ministarstvo može priznati u skladu s Dodatkom 5, poglavlje C, točka 2. ovoga Pravilnika.

(4) Obuka iz zrakoplovne psihologije za psihologe traje 60 sati.

(5) Program i sadržaj osnovne, napredne i obuke za obnavljanje znanja iz zrakoplovne medicine, te zrakoplovne psihologije definirani su u Dodatku 5 ovoga Pravilnika.

(6) Obuke iz stavka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka moraju biti odobrene od Ministarstva, a provodi ih AMC. Pod odobrenjem Ministarstva podrazumijeva se odobrenje predavača, sadržaja obuke i termin održavanja.

(7) Obuke iz stavka 1., 2., 3. i 4. ovoga članka zaključuju se završnim ispitom, nakon čega se izdaje Potvrda o završenoj obuci. Izgled Potvrde o završenoj obuci definiran je u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 15 ovoga Pravilnika.

Liječničko povjerenstvo drugog stupnja

Članak 24.

(1) Zdravstvenu sposobnost zrakoplovnog osoblja i osoblja kabinske posade zrakoplova koji nisu zadovoljni ocjenom liječničkog povjerenstva prvog stupnja utvrđuje liječničko povjerenstvo drugog stupnja kojeg s popisa stručnjaka imenuje ministar nadležan za poslove civilnog zračnog prometa za svaki pojedini slučaj. Zahtjev za drugostupanjski postupak, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodat­ku 6, Medicinski dokument broj 13 ovoga Pravilnika, podnosi se Ministarstvu u roku od 15 dana od dana uručenja Obavijesti o neudovoljavanju uvjetima za izdavanje Svjedodžbe ili Obavijesti o prvobitnom postavljanju zdravstvenog i/ili operativnog ograničenja.

(2) Liječničko povjerenstvo drugog stupnja čine liječnici specijalisti i stručnjaci iz područja u kojem je podnositelj zahtjeva proglašen nesposobnim ili u kojem podnositelj zahtjeva ne udovoljava uvjetima za zdravstvenu sposobnost bez ograničenja.

(3) Liječničko povjerenstvo drugog stupnja mora voditi Zapisnik, čiji je izgled i sadržaj definiran u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 14 ovoga Pravilnika i postupak završiti rješenjem, koje se dostavlja kandidatu i liječničkom povjerenstvu prvog stupnja.

(4) Ako je kandidat u drugostupanjskom postupku ocijenjen zdravstveno sposobnim, predsjednik povjerenstva izdaje mu Svjedodžbu u koju se u polje XII upisuje »AMS« što upućuje AME kod sljedećeg liječničkog pregleda na potrebu kontakta s Ministarstvom. Objašnjenje »AMS« napomene definirano je u Dodatku broj 6, Medicinski dokument broj 9 ovoga Pravilnika.

(5) U slučaju nalaza dvije različite Svjedodžbe, Ministarstvo će pokrenuti drugostupanjski postupak za utvrđivanje valjanosti. Imatelj Svjedodžbe obvezan je pristupiti liječničkom pregledu kako odredi liječničko povjerenstvo drugog stupnja. U protivnom, Svjedodžbe će se ukinuti.

Medicinski dokumenti i obrasci

Članak 25.

(1) Medicinski dokumenti su dokumenti koje koristi Ministarstvo, pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja, zrakoplovno i drugo osoblje čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika, a obuhvaćaju:

– Medicinski dokument broj 1: Zahtjev za dobivanje Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti

– Medicinski dokument broj 2: Izvještaj o liječničkom pregledu od predsjednika liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 3: Izvještaj o oftalmološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 4: Izvještaj o otorinolaringološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 5: Izvještaj o neurološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 6: Izvještaj o psihijatrijskom pregledu

– Medicinski dokument broj 7: Izvještaj o psihologijskom pregledu

– Medicinski dokument broj 8: Uputnica za dodatni pregled, s izvještajem stručnjaka prihvatljivog Ministarstvu

– Medicinski dokument broj 9: Ograničenja, uvjeti i varijacije + Upute

– Medicinski dokument broj 10: Liječnički pregledi – potpisivanje Svjedodžbe (Tablica 1) i Minimalni periodički pregledi – sadržaj pregleda (Tablica 2)

– Medicinski dokument broj 11: Godišnji izvještaj liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 12: Knjiga rada liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 13: Zahtjev za drugostupanjski postupak

– Medicinski dokument broj 14: Zapisnik o radu drugostupanjskog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 15: Potvrda o završenoj obuci

– Medicinski dokument broj 16: Zahtjev za mišljenje Ministarstva

(2) Izgled i sadržaj medicinskih dokumenata definirani su u Dodatku 6 ovoga Pravilnika.

(3) Medicinski obrasci su općenito dokumenti koje Ministarstvo ili pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja izdaju zrakoplovnom i drugom osob­lju čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika, a obuhvaćaju:

– Medicinski obrazac broj 1: Svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti kategorije 1 i 2

– Medicinski obrazac broj 2: Svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti za ostale kategorije

– Medicinski obrazac broj 3: Obavijest o neudovoljavanju uvjetima za izdavanje Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti

– Medicinski obrazac broj 4: Obavijest o prvobitnom postavljanju zdravstvenog i/ili operativnog ograničenja

(4) Izgled i sadržaj medicinskih obrazaca definirani su u Dodat­ku 7 ovoga Pravilnika i čine njegov sastavni dio.

(5) Medicinske dokumente i medicinske obrasce izrađuje Ministarstvo i dostavlja ih na uporabu pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

Svjedodžba kategorije 1 i 2 zdravstvene sposobnosti

Članak 26.

(1) Svjedodžba kategorije 1 i 2 zdravstvene sposobnosti (Medicinski obrazac broj 1 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika) mora sadržavati sljedeće podatke:

– Država izdavanja: Republika Hrvatska

– Broj dozvole zrakoplovnog osoblja (ili vrsta dozvole za imatelja Svjedodžbe koji nema dozvolu, ali je u postupku stjecanja)

– Ime i prezime

– Mjesto i datum rođenja

– Državljanstvo: ako imatelj Svjedodžbe ima više državljanstava, unijeti sve

– Adresa

– Potpis

– Kategorija zdravstvene sposobnosti

– Datum isteka valjanosti Svjedodžbe

– Ograničenja (kod i kratki opis – Upute za unos i opis ograničenja definirani su u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 9 ovoga Pravilnika)

– Datum izdavanja Svjedodžbe: datum kada je Svjedodžba pot­pisana i izdana

– Naziv pravne ili fizičke osobe ovlaštene za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja koja je izdala Svjedodžbu, ili Ministarstvo

– Potpis i pečat AME-a (predsjednika liječničkog povjerenstva) ili ovlaštene osobe: potpis predsjednika liječničkog povjerenstva (AME) ili ovlaštene osobe Ministarstva i pečat pravne ili fizičke osobe ovlaštene za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja ili Ministarstva

– Datum i mjesto (država) prethodnog liječničkog pregleda

– Datum isteka prethodne Svjedodžbe

– Datum općeg liječničkog pregleda: datum trenutnog pregleda

– Datum posljednjeg i sljedećeg EKG pregleda

– Datum posljednjeg i sljedećeg pregleda za: audiogram i prošireni otorinolaringloški pregled

– Datum posljednjeg i sljedećeg proširenog oftalmološkog pregleda

– Datum posljednjeg i sljedećeg pregleda vršnog protoka

– Napomena.

(2) Po obavljenom liječničkom pregledu te utvrđenoj zdravstvenoj sposobnosti, kandidatu/imatelju Svjedodžbe se uručuje Svjedodžba, prema potrebi u duplikatu. Svjedodžba, Obrazac broj 1 izdaje se zrakoplovnom osoblju iz članka 11. stavak 1. i 2. ovoga Pravilnika samo privatnim (sportskim) pilotima aviona i helikoptera. Kandidatima/imateljima Svjedodžbe kategorije 2 zdravstvene sposobnosti, osim privatnih (sportskih) pilota aviona i helikoptera, kao i imateljima Svjedodžbe kategorije 3, 4, i 5 zdravstvene sposobnosti, te ostalom osoblju koje obavljaju liječničke preglede u skladu s ovim Pravilnikom, uručuje se Medicinski obrazac broj 2 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika, na hrvatskom jeziku, po potrebi u duplikatu, i na engleskom jeziku.

(3) Imatelji Svjedodžbe kategorije 1 zdravstvene sposobnosti, mogu obavljati poslove i koristiti povlastice kao imatelji Svjedodžbe kategorije 2 zdravstvene sposobnosti. U ostalim slučajevima kandidati/imatelji Svjedodžbe moraju udovoljiti zahtjevima pojedinih kategorija zdravstvene sposobnosti, ali nadležni AME može uzeti u obzir opseg i nalaze prijašnjih liječničkih pregleda.

(4) Ako bi izdavanje Svjedodžbe zahtijevalo više od jednog ograničenja i uvjeta, te imalo dodatne učinke na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, Ministarstvo mora razmotriti izdavanje Svjedodžbe.

(5) Imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ili 2 zdravstvene sposobnosti izdane na Medicinskom obrascu broj 1 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika, mora Svjedodžbu predati u Ministarstvo u slučaju da je potrebno daljnje postupanje. Upis ograničenja u Svjedodžbu ili dozvolu zrakoplovnog osoblja definiran je u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 9 ovoga Pravilnika.

(6) Imatelj Svjedodžbe dužan je na zahtjev Ministarstva dostaviti Svjedodžbu na uvid, a u postupku produljenja valjanosti ili obnavljanja Svjedodžbe istu uručiti predsjedniku liječničkog povjerenstva. Predsjednik liječničkog povjerenstva će Svjedodžbu spremiti u osobni karton (dosje) imatelja Svjedodžbe.

(7) Inicijalno izdavanje Svjedodžbe kategorije 1 zdravstvene sposobnosti mora biti u Ministarstvu, a nakon obavljenog pregleda u AMC-u.

(8) Imatelja Svjedodžbe kategorije 1 ili 2 zdravstvene sposobnosti, Ministarstvo može uputiti na izvanredni liječnički pregled u slučaju opravdane sumnje u njegovu zdravstvenu sposobnost.

(9) Kandidat smije imati samo jednu Svjedodžbu.

(10) Kandidata kojem je odbijena Svjedodžba Ministarstvo će, nakon što dobije dokumentaciju od predsjednika liječničkog povjerenstva, pisano izvijestiti o razlogu odbijanja, kao i o njegovim pravima za ponovni liječnički pregled. Ministarstvo će informaciju o odbijanju učiniti dostupnom drugim državama članicama JAA, s time da medicinska dokumentacija ostaje strogo povjerljiva i neće se izdati bez pristanka kandidata.

Svjedodžba kategorije 3 zdravstvene sposobnosti

Članak 27.

(1) Zdravstvena sposobnost kandidata/imatelja dozvole kontrolora zračnog prometa utvrđuje se prema zdravstvenim zahtjevima za kategoriju 3 zdravstvene sposobnosti propisanim u Dodatku 4. ovoga Pravilnika. Kandidatu koji udovoljava zahtjevima izdaje se Svjedodžba na Medicinskom obrascu broj 2 iz Dodatka 7. ovoga Pravilnika.

(2) Imatelja Svjedodžbe kategorije 3 zdravstvene sposobnosti, Ministarstvo može uputiti na izvanredni liječnički pregled u slučaju opravdane sumnje u njegovu zdravstvenu sposobnost.

Svjedodžba kategorije 4 zdravstvene sposobnosti

Članak 28.

(1) Zdravstvena sposobnost kandidata za dozvolu pilota ovjesnih jedrilica i parajedilica utvrđuje se prema zdravstvenim zahtjevima za kategoriju 2 zdravstvene sposobnosti propisanim u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 10 – Tablica 2 ovoga Pravilnika. Kandidatu koji udovoljava propisanim zahtjevima izdaje se Svjedodžba na Medicinskom obrascu broj 2 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika.

(2) Zdravstvena sposobnost kandidata/imatelja dozvole pilota parajedrilice ili dozvole pilota ovjesne jedrilice s ovlaštenjima učitelja, pilota tandema i pokusnog pilota, te posebnih ovlaštenja na dozvoli pilota parajedrilice ili ovjesne jedrilice, utvrđuje se prema zahtjevima za kategoriju 2 zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja. Kandidatu koji udovoljava propisanim zahtjevima izdaje se Svjedodžba na Medicinskom obrascu broj 2 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika.

(3) Imatelja Svjedodžbe kategorije 4 zdravstvene sposobnosti, Ministarstvo može uputiti na izvanredni liječnički pregled u slučaju opravdane sumnje u njegovu zdravstvenu sposobnost.

Svjedodžba kategorije 5 zdravstvene sposobnosti

Članak 29.

(1) Zdravstvena sposobnost kandidata/imatelja dozvole zrakoplovno-tehničkog osoblja, utvrđuje se prema zahtjevima za kategoriju 2 zdravstvene sposobnosti propisanim u Dodatku 6, Medicinski dokument broj 10 – Tablica 2 ovoga Pravilnika.

(2) Kandidatu koji udovoljava zahtjevima izdaje se Svjedodžba na Medicinskom obrascu broj 2 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika.

(3) Ako u okviru poslova i zadaća zrakoplovno-tehničko osoblje mora ispunjavati zdravstvene zahtjeve prema drugim propisima, kandidat/imatelj dozvole mora, osim zdravstvenih pregleda u skladu sa ovim Pravilnikom, obavljati i preglede koji su određeni tim propisima.

(4) Imatelja Svjedodžbe kategorije 5 zdravstvene sposobnosti, Ministarstvo može uputiti na izvanredni liječnički pregled u slučaju opravdane sumnje u njegovu zdravstvenu sposobnost.

Ostale kategorije zdravstvene sposobnosti

Članak 30.

(1) Zdravstvena sposobnost osoblja kabinske posade zrakoplova utvrđuje se prema zahtjevima kategorije 2 zdravstvene sposobnosti.

(2) Kandidatu koji udovoljava zahtjevima izdaje se Svjedodžba na Medicinskom obrascu broj 2 iz Dodatka 7 ovoga Pravilnika.

(3) Ako u okviru poslova i zadaća osoblje kabinske posade zrakoplova mora ispunjavati zdravstvene zahtjeve prema drugim propisima, kandidat/imatelj dozvole mora, osim zdravstvenih pregleda u skladu s ovim Pravilnikom, obavljati i preglede koji su određeni tim propisima.

Valjanost Svjedodžbe

Članak 31.

(1) Valjanost Svjedodžbe kategorije 1 zdravstvene sposobnosti iznosi 12 mjeseci kod osoba koje nisu navršile 40 godina starosti, odnosno 6 mjeseci kod osoba s navršenih 40 godina starosti.

(2) Valjanost Svjedodžbe kategorije 2 zdravstvene sposobnosti iznosi 60 mjeseci kod osoba koje nisu navršile 30 godina starosti, 24 mjeseca kod osoba koje nisu navršile 50 godina starosti, 12 mjeseci kod osoba koje nisu navršile 65 godina starosti i 6 mjeseci s navršenih 65 godina starosti. Svjedodžba kategorije 2 izdana imateljima dozvola neće vrijediti nakon što ta osoba navrši 32 godine starosti. Ako je imatelj Svjedodžbe kategorije 2 zdravstvene sposobnosti stekao instrumentalno ovlaštenje, mora se obaviti čista tonalna audiometrija unutar zadnjih 60 mjeseci ukoliko imatelj dozvole ima 39 godina i manje, ili unutar zadnjih 24 mjeseca ukoliko ima 40 ili više godina starosti.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, valjanost Svjedodžbe kategorije 2 zdravstvene sposobnosti za padobrance iznosi 24 mjeseci.

(4) Valjanost Svjedodžbe kategorije 3 zdravstvene sposobnosti iznosi 24 mjeseci kod osoba koje nisu navršile 40 godina starosti, odnosno 12 mjeseci kod osoba s navršenih 40 ili više godina starosti.

(5) Valjanost Svjedodžbe kategorije 4 zdravstvene sposobnosti nakon prethodnog pregleda kod stjecanja dozvole je trajno do 50 godine starosti. Sa 50 godina starosti imatelj dozvole mora napraviti prethodni pregled i dalje je valjanost Svjedodžbe 48 mjeseci.

(6) Iznimno od odredbe stavka 5. ovoga članka, valjanost Svjedodžbe kategorije 4 zdravstvene sposobnosti za imatelje dozvola pilota parajedrilice ili ovjesne jedrilice s ovlaštenjem učitelja, pilota tandema, pokusnog pilota ili posebnog ovlaštenja je 48 mjeseci.

(7) Valjanost Svjedodžbe kategorije 5 zdravstvene sposobnosti iznosi 60 mjeseci.

(8) Valjanost Svjedodžbe iz članka 30. ovoga Pravilnika je 24 mjeseca.

(9) Produljenje valjanosti Svjedodžbe mora se obaviti unutar 45 dana prije isteka valjanosti. Datum valjanosti prethodne Svjedodžbe bit će mjerodavan za određivanje razdoblja valjanosti s obzirom na kategoriju zdravstvene sposobnosti.

(10) Ako postoji klinička indikacija, valjanost Svjedodžbe pojedine kategorije zdravstvene sposobnosti može biti vremenski ograničena na kraći period od perioda valjanosti propisanog u ovom članku.

Obnavljanje Svjedodžbe

Članak 32.

(1) Ukoliko valjanost Svjedodžbe istekne manje od 90 dana, za obnavljanje se zahtijeva standardni ili prošireni pregled, prema procjeni predsjednika liječničkog povjerenstva.

(2) Ukoliko valjanost Svjedodžbe istekne više od 90 dana, a manje od 5 godina, za obnavljanje se zahtijeva standardni ili prošireni pregled, prema procjeni predsjednika liječničkog povjerenstva i preporuci Ministarstva.

(3) Ukoliko valjanost Svjedodžbe istekne više od 5 godina, za obnavljanje se zahtijeva prethodni pregled. Prije liječničkog pregleda predsjednik liječničkog povjerenstva mora pribaviti prijašnji karton (dosje) kandidata.

(4) Kod obnavljanja valjanosti Svjedodžbe nova Svjedodžba će biti izdana s datumom utvrđene zdravstvene sposobnosti i valjanosti na propisano razdoblje s obzirom na pojedinu kategoriju zdravstvene sposobnosti.

Priznavanje liječničkih pregleda i Svjedodžbi izdanih u drugim državama

Članak 33.

(1) Svjedodžbe izdane u državama članicama JAA kod produljenja valjanosti Svjedodžbe priznaju se bez neopravdanog odgađanja ili dodatnih provjera.

(2) Svjedodžbe izdane u državama koje nisu članice JAA ne priznaju se.

(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka Svjedodžbe izdane od AME-a koji je ovlašten za obavljanje liječničkih pregleda od države članice JAA u skladu sa JAR-FCL 3.090(a), priznaju se, ako je Svjedodžba izdana u skladu sa JAR-FCL 3.100. Ako kandidat nije od AME-a primio takav obrazac, Svjedodžba se može izdati u AMC-u Republike Hrvatske na osnovu ovjerene preslike Zahtjeva za dobivanje Svjedodžbe i Izvještaja o liječničkom pregledu u skladu sa IEM-FCL 3.095. Predsjednik liječničkog povjerenstva u AMC-u može zatražiti dodatni pregled, ako je tako propisano ovim Pravilnikom za izdavanje Svjedodžbe određene kategorije zdravstvene sposobnosti.

Evidencija Svjedodžbi i čuvanje medicinske dokumentacije

Članak 34.

(1) Evidenciju obavljenih liječničkih pregleda i izdanih Svjedodžbi vodi pravna ili fizička osoba ovlaštena za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja.

(2) Evidenciju svih izdanih Svjedodžbi vodi Ministarstvo, na osnovu dostavljene medicinske dokumentacije od strane AME.

(3) Medicinska dokumentacija na osnovu koje je donesena ocjena zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog i drugog osoblja čija se zdravstvena sposobnost utvrđuje prema odredbama ovoga Pravilnika, mora se čuvati najmanje 15 godina u Ministarstvu ili prav­noj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja. U slučaju odbijanja Svjedodžbe, medicinska dokumentacija mora se čuvati 30 godina.

(4) Ako je pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja oduzeto isto ovlaštenje ili je prestala s radom iz bilo kojeg razloga, obvezna je svu medicinsku dokumentaciju o obavljenim pregledima dostaviti ili pravnoj ili fizičkoj osobi ovlaštenoj za obavljanje liječničkih pregleda zrakoplovnog osoblja koja će preuzeti njihove poslove, ako postoji pisani sporazum, ili Ministarstvu.

(5) Povjerljivost zdravstvenih podataka mora se uvijek poštivati. Ministarstvo će osigurati da sva usmena i pisana izvješća, te informacije u elektroničkom obliku, koje se odnose na kandidata/imatelja Svjedodžbe, a stvar su njegova zdravstvenog stanja, budu čuvana, u svrhu daljnje procjene. Kandidat/imatelj Svjedodžbe ili njegov odabrani liječnik, te predsjednici liječničkih povjerenstava imaju pristup takvim dokumentima.

PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Sadržaj i Dodaci Pravilniku

Članak 35.

(1) Ovaj Pravilnik sadrži odredbe JAR FCL 3 – Sekcija 1 –Amendment No. 1, 2 i 3, ICAO ANNEX 1 – Ninth Edition (2001), te odredbe dokumenta Eurocontrol, HUM.ET1.ST08.10000-STD-02.

(2) Odredbe JAR FCL 3 – Sekcija 2 – JAA Manual of Civil Aviation Medicine i ICAO Doc 8984-AN/895 (1985) – Manual of Civil Aviation Medicine na koje upućuju odredbe ovog Pravilnika primjenjivat će se kao preporučena praksa do donošenja propisa koji će regulirati tu materiju.

(3) Dodaci koji su tiskani uz ovaj Pravilnik i čine njegov sastavni dio su:

Dodatak 1: Kategorija 1 zdravstveni zahtjevi

Dodatak 2: Kategorija 2 zdravstveni zahtjevi

Dodatak 3: Poglavlja 1 – 19 za Dodatak 1 i 2

Dodatak 4: Kategorija 3 zdravstveni zahtjevi i varijacije zahtjeva i upute

Dodatak 5: Program i sadržaj osnovne, napredne i obuke za obnavljanje znanja iz zrakoplovne medicine (za AME), te zrakoplov­ne psihologije (samo za psihologe)

Dodatak 6: Medicinski dokumenti:

– Medicinski dokument broj 1: Zahtjev za dobivanje svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti

– Medicinski dokument broj 2: Izvještaj o liječničkom pregledu od predsjednika liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 3: Izvještaj o oftalmološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 4: Izvještaj o otorinolaringološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 5: Izvještaj o neurološkom pregledu

– Medicinski dokument broj 6: Izvještaj o psihijatrijskom pregledu

– Medicinski dokument broj 7: Izvještaj o psihologijskom pregledu

– Medicinski dokument broj 8: Uputnica za dodatni pregled, s izvještajem stručnjaka prihvatljivog Ministarstvu

– Medicinski dokument broj 9: Ograničenja, uvjeti i varijacije + Upute

– Medicinski dokument broj 10: Liječnički pregledi (Tablica 1) i Sadržaj pregleda (Tablica 2)

– Medicinski dokument broj 11: Godišnji izvještaj liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 12: Knjiga rada liječničkog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 13: Zahtjev za drugostupanjski postupak

– Medicinski dokument broj 14: Zapisnik o radu drugostupanjskog povjerenstva

– Medicinski dokument broj 15: Potvrda o završenoj obuci

– Medicinski dokument broj 16: Zahtjev za mišljenje Ministarstva

Dodatak 7: Medicinski obrasci:

– Medicinski obrazac broj 1: Svjedodžba o zdravstvenoj sposob­nosti kategorije 1 i 2

– Medicinski obrazac broj 2: Svjedodžba o zdravstvenoj sposob­nosti za ostale kategorije

– Medicinski obrazac broj 3: Obavijest o neudovoljavanju uvjetima za izdavanje Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti

– Medicinski obrazac broj 4: Obavijest o prvobitnom postavljanju zdravstvenog i/ili operativnog ograničenja.

Korištenje medicinskih dokumenata i obrazaca

Članak 36.

(1) Ministarstvo će predsjednicima liječničkih povjerenstava, ovlaštenim u skladu sa ovim Pravilnikom, dostaviti medicinske dokumente i medicinske obrasce najkasnije do 1. studenoga 2005. godine.

(2) Medicinski dokumenti i medicinski obrasci propisani ovim Pravilnikom moraju se početi koristiti najkasnije 1. siječnja 2006. godine.

Valjanost izdanih ovlaštenja

Članak 37.

(1) Ovlaštenja izdana zdravstvenim ustanovama, privatnim zdravstvenim djelatnicima i predsjedniku liječničkog povjerenstva na temelju propisa koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovoga Pravilnika, ostaju na snazi do dobivanja ovlaštenja sukladno ovom Pravilniku, a najkasnije do 31. prosinca 2005. godine.

(2) Članovi liječničkog povjerenstva iz članka 22. stavka 4. ovoga Pravilnika moraju udovoljiti uvjetima do 31. prosinca 2006. godine.

Prestanak važenja

Članak 38.

Danom stupanja na snagu ovoga Pravilnika prestaje važiti Pravilnik o utvrđivanju zdravstvene sposobnosti zrakoplovnog osoblja i uvjetima kojima mora udovoljavati zdravstvena ustanova koja obavlja liječničke preglede zrakoplovnog osoblja (»Narodne novine« broj 47/01 i 98/04).

Stupanje na snagu

Članak 39.

Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana objave u »Narodnim novinama«.

Klasa: 011-01/05-02/47

Urbroj: 530-09-05-10

Zagreb, 14. listopada 2005.

Ministarmora, turizma, prometa i razvitkaBožidar Kalmeta, v. r.

 

DODACI PRAVILNIKU

DODATAK 1

KATEGORIJA 1 ZDRAVSTVENI ZAHTJEVI

JAR–FCL 3.130 Srčano-žilni sustav – Pregled

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu abnormalnost srčano-žilnog sustava, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica važeće dozvole.

(b) Standardni dvanaestokanalni elektrokardiogram (EKG) u mirovanju s nalazom zahtijeva se na liječničkom pregledu za prvo izdavanje svjedodžbe, nakon toga svakih 5 godina do 30. godine starosti, svake dvije godine do 40. godine starosti, svake godine do 50. godine starosti te svakih šest mjeseci nakon toga te u slučaju kada je to klinički indicirano.

(c) Elektrokardiografija pod opterećenjem zahtijeva se samo kada je klinički indicirano u skladu s člankom 1, Poglavlja 1 iz Dodatka 3 ovoga Pravilnika.

(d) Nalaze elektrokardiograma u mirovanju i pod opterećenjem moraju izdati specijalisti prihvatljivi Ministarstvu.

(e) Laboratorijske pretrage lipida seruma/plazme i kolesterola, radi procjene rizika bolesti srčano-žilnog sustava, zahtijeva se na liječničkom pregledu za prvo izdavanje svjedodžbe te na prvom liječničkom pregledu nakon 40. godine (stavak 2, Poglavlje 1 iz Dodatka 3).

(f) Nakon 65. godine na liječničkom pregledu za produljenje/obnavljanje valjanosti svjedodžbe, imatelj Svjedodžbe kategorije 1 mora biti pregledan u AMC.

JAR–FCL 3.135 Srčano-žilni sustav – Krvni tlak

(a) Krvni tlak mora biti izmjeren tehnikom danom u stavku 3, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

(b) Kada na pregledu sistolički krvni tlak neprestano prelazi 160 mmHg i/ili dijastolički 95 mmHg, sa ili bez liječenja, kandidat/imatelj Svjedodžbe mora biti ocijenjen nesposobnim.

(c) Liječenje zbog kontrole krvnog tlaka mora biti primjereno sigurnom korištenju povlastica važeće dozvole i/ili ovlaštenja i u skladu sa stavkom 4, Poglavlje 1 iz Dodatka 3. Započinjanje s terapijom zahtijeva period privremenog nevaženja liječničke svjedodžbe radi utvrđivanja odsutnosti znatnijih popratnih pojava.

(d) Kandidati sa simptomima niskog krvnog tlaka (simptomatskom hipotenzijom) moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

JAR–FCL 3.140 Srčano-žilni sustav – Bolest koronarnih arterija

(a) Kandidati za koje se sumnja da imaju bolest koronarnih arterija moraju se podvrgnuti ispitivanju. Kandidate koji boluju od asimptomatske, manje bolesti koronarnih arterija te ne zahtijevaju liječenje, jedino Ministarstvo može ocijeniti sposobnima, pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavak 5, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati koji boluju od simptomatske bolesti koronarnih arterija moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(c) Kandidati nakon infarkta miokarda na prethodnom liječ­ničkom pregledu moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima prilikom liječničkog pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 6, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

(d) Kandidati nakon operacije koronarne premosnice (by-passa) ili koronarne angioplastike/postavljanje stenta na prethodnom liječničkom pregledu moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima prilikom liječničkog pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 7, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.145 Srčano-žilni sustav – Smetnje ritma/provođenja

(a) Kandidati s karakterističnim smetnjama supraventrikularnog ritma, uključujući i smetnje sinoatrijalnog čvora, bilo da se radi o iznenadnim napadima ili stalnom prisutnošću, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati koji boluju od asimptomatske sinus bradikardije ili sinus tahikardije mogu biti ocijenjeni sposobnima ukoliko tome nije uzrok postojeća abnormalnost.

(c) Kandidati s asimptomatskim izoliranim jednolikim atrijalnim ili ventrikularnim ektopičkim kompleksom, ne moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Učestali ili složeni oblici zahtijevaju kompletnu kardiološku procjenu u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

(d) U odsutnosti ostalih abnormalnosti, kandidati s nekompletnim blokom ili stabilnom devijacijom lijeve osi mogu biti ocijenjeni sposobnima.

(e) Kandidati s kompletnim desnim ili lijevim blokom zahtijevaju kardiološku procjenu na prvom liječničkom pregledu te na svakom sljedećem u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati sa širokim i/ili uskim kompleksom tahikardije moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(g) Kandidati sa endokardijalnim pacemakerom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.150 Srčano-žilni sustav – Općenito

(a) Kandidati s perifernom arterijskom bolešću prije ili poslije operacije moraju biti ocijenjeni nesposobnima.Ukoliko ne postoji karakteristična funkcionalna smetnja, Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavcima 5 i 6, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati s aneurizmom prsne ili trbušne aorte, prije ili poslije operacije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Kandidate s aneurizmom trbušne aorte u okolini lijevog bubrega Ministarstvo može ocijeniti sposobnima prilikom liječničkog pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 9, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s karakterističnom abnormalnosti bilo kojeg od srčanih zalistaka moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(1)       Kandidate s manjim abnormalnostima srčanih zalistaka Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 10 (a) i (b), Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(2)       Kandidati kojima su srčani zalisci zamijenjeni/operativno ispravljeni moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 10 (c), Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(d) Sistemska antikoagulantna terapija čini kandidate nespos­obnima. Kandidate koji su primili terapiju u ograničenom trajanju Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u suklad­nosti sa stavkom 11, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(e) Kandidati s bilo kakvom abnormalnosti u perikardu, miokardu ili endokardu moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima nakon potpunog izliječenja i zadovoljavajuće kardiološke procjene a u sukladnosti sa stavkom 12, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati sa prirođenom srčanom manom, prije ili nakon operacije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Kandidate s manjom abnormalnosti Ministarstvo može ocijeniti sposobnima, nakon kardiološke obrade, u sukladnosti sa stavkom 13, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(g) Transplantacija srca ili srca/pluća čini kandidate nesposobnima.

(h) Kandidati s poviješću bolesti koju odlikuju povratne nesvjestice (vazo-vagalne sinkope) moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo može ocijeniti sposobnima kandidate sa sugestivnom poviješću bolesti, pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 14, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.155 Dišni sustav – Općenito

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu abnormalnost dišnog sustava, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Posteriorno/anteriorna rendgenska snimka prsnog koša zahtijeva se na prethodnom liječničkom pregledu. Može se zahtijevati i na liječničkom pregledu kada postoje kliničke indikacije ili iz epidemioloških razloga.

(c) Testovi funkcije pluća (vidi stavak 1, Poglavlje 2 iz Dodatka 3) zahtijevaju se na prethodnom liječničkom pregledu. Test vršnog protoka u plućima mora biti napravljen na prvom liječničkom pregledu za produljenje ili obnavljanje valjanosti svjedodžbe nakon 30. godine starosti, u intervalima od 5 godina do 40. godine starosti, zatim svake 4 godine i ako je klinički indicirano. Kandidati s karak­terističnim smetnjama koja utječu na funkciju pluća (vidi stavak 1, Poglavlje 2 iz Dodatka 3) moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

JAR–FCL 3.160 Dišni sustav – Bolesti

(a) Kandidati s kroničnom opstruktivnom bolešću dišnih puteva moraju biti ocijenjen nesposobnima.

(b) Kandidati s reaktivnom bolešću dišnih puteva (bronhijalna astma) koja zahtijeva liječenje moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa kriterijima iz stavka 2, Poglavlje 2 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s aktivnom bolešću upale dišnih puteva moraju biti ocijenjeni privremeno nesposobnima.

(d) Kandidati s aktivnom sarkoidozom moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 3, Poglavlje 2 iz Dodatka 3).

(e) Kandidati sa spontanim pneumotoraksom moraju biti ocijenjeni nesposobnima, dok se ne napravi potpuna procjena u sukladnosti sa stavkom 4, Poglavlje 2 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati kod kojih je potreban veći kirurški zahvat na prsnom košu moraju biti ocijenjeni nesposobnima najmanje tri mjeseca nakon operacije i sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 5, Poglavlje 2 iz Dodatka 3).

(g) Kandidati koji su nezadovoljavajuće liječeni od sindroma apnoje u snu moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

JAR–FCL 3.165 Probavni sustav – Općenito

Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest probavnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

JAR–FCL 3.170 Probavni sustav – Bolesti

(a) Kandidati s učestalim dispeptičkim tegobama koje zahtijevaju liječenje ili s pankreatitisom moraju biti ocijenjeni nesposobnima dok se ne napravi procjena u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlja 3 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati s asimptomatskim žučnim kamencima koji su otkriveni slučajno moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa stavkom 2, Poglavlja 3 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s utvrđenom kliničkom dijagnozom ili poviješću bolesti kronične upale crijeva moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 3, Poglavlje 3 iz Dodatka 3).

(d) Od kandidata se zahtijeva da nemaju nikakvu herniju kojom bi se mogli povećati simptomi nesposobnosti.

(e) Kandidati s posljedicom bilo koje bolesti ili kirurškog zahvata u bilo kojem dijelu probavnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla uzrokovati nesposobnost pri letenju, a naročito bilo kakva opstrukcija nastala zbog suženja ili kompresije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(f) Kandidati koji su podvrgnuti kirurškom zahvatu na probav­nom sustavu ili pripadajućim žlijezdama, koji uključuje potpuno ili djelomično odstranjenje ili pomak bilo kojeg od tih organa, moraju biti ocijenjeni nesposobnima na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 4, Poglavlje 3 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.175 Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest vezanu za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidati sa smetnjama u metabolizmu, prehrani i pri lučenju endokrinih žlijezda mogu biti ocijenjeni sposobnima u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlje 4 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s dijabetesom mogu biti ocijenjeni sposobnima samo ako je to u sukladnosti sa stavkom 3, Poglavlje 4 iz Dodatka 3.

(d) Kandidati s dijabetesom koji zahtijevaju inzulin moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(e) Kandidati s indeksom tjelesne mase  35 mogu biti ocijenjeni sposobnima samo ako ta prekomjerna težina neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja i ako je zajamčena zadovoljavajuća ocjena srčano-žilnog sustava (vidi stavak 1, Poglavlje 9 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.180 Hematologija

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu hematološku bolest koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Hemoglobin se mora testirati na svakom liječničkom pregledu, a slučajevi uznapredovale anemije s hematokritom ispod 32% moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 1, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(c) Kandidati s bolešću srpastih eritrocita moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 1, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(d) Kandidati sa znatnijim lokalnim i općim povećanjem limfnih žlijezda i bolesti krvi moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 2, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(e) Kandidati sa akutnom leukemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Nakon utvrđene remisije, Ministarstvo može raz­matrati izdavanje svjedodžbe. Kandidati na prethodnom pregledu s kroničnom leukemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Za izdavanje svjedodžbe vidi stavak 3, Poglavlje 5 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati sa znatnijim povećanjem slezene moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 4, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(g) Kandidati s znatnijom policitemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 5, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(h) Kandidati sa smetnjama kod zgrušavanja krvi moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 6, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.185 Mokraćni sustav

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest mokraćnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidati sa simptomima organske bolesti bubrega moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Analiza mokraće mora biti sastav­ni dio svakog liječničkog pregleda. Mokraća ne smije sadržavati nikakav abnormalan element za koji se smatra da ima patološku važnost. Osobitu pozornost treba posvetiti bolestima koje napadaju mokraćne kanale i genitalne organe (vidi stavak 1, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

(c) Kandidati s bubrežnim kamencem moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 2, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

(d) Kandidati s bilo kakvim posljedicama bolesti ili kirurškog zahvata na bubrezima i mokraćnom sustavu koja bi mogle uzrokovati nesposobnost, posebice bilo kakva opstrukcija, vezanim za suženje ili kompresiju, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Kandidat s kompenziranom nefrektomijom bez hipertenzije ili uremije može biti ocijenjen sposobnim (vidi stavak 3, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

(e) Kandidati koji su podvrgnuti većem kirurškom zahvatu na mokraćnom sustavu ili mokraćnim organima, koji uključuje potpuno ili djelomično odstranjenje ili pomak bilo kojeg od tih organa, moraju biti ocijenjeni nesposobnima na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće uzrokovati nesposobnost u letu (vidi stavke 3 i 4, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.190 Spolno prenosive bolesti i druge infekcije

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve spolno prenosive bolesti ili druge infekcije koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost (vidi Poglavlje 7 iz Dodatka 3) treba posvetiti povijesti bolesti ili kliničkim znakovima koji pokazuju:

(1)       HIV pozitivnost,

(2)       slabljenje imunološkog sustava,

(3)       zarazni hepatitis,

(4)       sifilis.

JAR–FCL 3.195 Ginekologija i porodiljstvo

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvo funkcionalno ili strukturalno porodiljno ili ginekološko stanje koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidat s poviješću bolesti koju karakteriziraju snažne menstrualne tegobe, na koje ne djeluje liječenje, mora biti ocijenjen nesposobnim.

(c) Trudnoća povlači za sobom nesposobnost. Ukoliko ginekološki nalaz procjene tijeka trudnoće pokazuje potpuno normalnu i urednu trudnoću, kandidat može biti ocijenjen sposobnim do kraja 26. tjedna trudnoće, u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlje 8 iz Dodatka 3. Svjedodžba može biti obnovljena na temelju zadovoljavajuće potvrde o potpunom oporavku nakon zadržavanja u bolnici ili završetka trudnoće.

(d) Kandidat koji je podvrgnut većoj gineološkoj operaciji mora biti ocijenjen nesposobnim na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 2, Poglavlje 8 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.200 Zahtjevi vezani za mišično-koštani sustav

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu abnormalnost kostiju, zglobova, mišića i tetiva, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidat mora imati dovoljnu visinu u sjedećem položaju, dužinu ruku i nogu te mišičnu snagu za sigurnosti korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 1, Poglavlje 9 iz Dodatka 3).

(c) Kandidat mora imati zadovoljavajuću funkcionalnost mišično-koštanog sustava. Kandidat s bilo kakvom znatnijom posljedicom bolesti, ozljede ili prirođene abnormalnosti kostiju, zglobova, mišića ili tetiva sa ili bez kirurškog zahvata moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa stavkama 1, 2 i 3, Poglavlje 9 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.205 Psihijatrijski zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve psihijatrijske bolesti ili nesposobnosti, stanja ili poremećaja, akutne ili kronične, prirođene ili stečene, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećem (vidi Poglavlje 10 iz Dodatka 3):

(1)       šizofrenija, šizoidni poremećaj i halucinacije;

(2)       smetnje u raspoloženju;

(3)       neurotski, vezani uz stres i somatoformni poremećaji;

(4)       poremećaj osobnosti;

(5)       organski mentalni poremećaj;

(6)       poremećaj u ponašanju i mentalni poremećaj uzrokovan alkoholom;

(7)       uporaba ili zlouporaba psihostimulansa.

JAR–FCL 3.210 Neurološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakvog neurološkog stanja koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećem (vidi Poglavlje 11 iz Dodatka 3):

(1)       progresivna bolest živčanog sustava,

(2)       epilepsija i drugi uzroci poremećaja svijesti,

(3)       stanja s visokom sklonošću cerebralnim smetnjama,

(4)       ozljeda glave,

(5)       ozljeda spinalnog ili perifernog živca.

(c) Zahtijeva se elektroencefalogram na prethodnom liječnič­kom pregledu (vidi Poglavlje 11 iz Dodatka 3), i dalje kada je to indicirano kandidatovom poviješću bolesti ili na kliničkoj osnovi.

JAR–FCL 3.215 Oftalmološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu abnormalnost funkcije očiju ili njegovih žlijezda ili bilo kakvo aktivno patološko stanje, prirođeno ili stečeno, akutno ili kronično, ili bilo kakvu posljedicu operacije na oku ili ozljedu koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Oftalmološki pregled se zahtijeva na prethodnom liječničkom pregledu (vidi stavak 1(a), Poglavlje 12 iz Dodatka 3), te mora uključivati:

(1)       Povijest bolesti;

(2)       Oštrinu vida, vid na blizinu, srednju udaljenost i vid na daljinu: bez korekcije; s najboljom optičkom korekcijom ako je potrebno;

(3)       Objektivna refrakcija. Dalekovidni kandidat, do 25. godina starosti u ciklopediji;

(4)       Očnu pokretljivost i binokularni vid;

(5)       Raspoznavanje boja

(6)       Vidno polje;

(7)       Tonometrija kada je klinički indicirana te iznad 40 godina starosti;

(8)       Pregled vanjskog oka, anatomiju, fundoskopiju sredine i očnog dna. Pregled sa slit lampom.

Nalaz mora biti dostavljen Ministarstvu. Ako je uočena bilo kakva abnormalnost kojom bi kandidatovo očno zdravlje bilo sumnjivo, zahtijevat će se daljnji oftalmološki pregled (vidi stavak 4, Poglavlje 12 iz Dodatka 3).

(c) Kada se zahtijevaju specijalistički oftalmološki pregledi iz bilo kojeg razloga, liječnička svjedodžba mora biti označena s ograničenjem »Zahtijeva specijalističke oftalmološke preglede-RXO«. AME može primijenjivati takvo ograničenje, ali samo ga Ministarstvo može ukinuti.

JAR–FCL 3.220 Zahtjevi vida

(a) Oštrina vida na daljinu. Oštrina vida na daljinu, sa ili bez korekcije, mora biti 6/9 (0,7) ili bolja na svakom oku odvojeno te oštrina vida na oba oka mora biti 6/6 (1,0) ili bolja (vidi JAR-FCL 3.220(g) ispod). Nikakva ograničenja se ne primijenjuju za neisprav­ljenu oštrinu vida.

(b) Greška refrakcije. Greška refrakcije je definirana kao otklon od emetropije koje se mjeri u dioptrijama u meridijanu s najvećom ametropijom. Refrakcija se mora mjeriti standardnim metodama (vidi stavak 1, Poglavlje 13 iz Dodatka 3). Kandidati moraju biti ocijenjeni sposobnima s obzirom na greške refrakcije ako udovoljavaju sljedećim zahtjevima:

(1) Greška refrakcije

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu greška refrakcije ne smije prelaziti ± 3 dioptrije (vidi stavak 2 (a), Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(ii)        Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi nadležnog tijela za greškom refrakcije do +5/-8 dioptrija Ministarstvo može ocijeniti sposobnim (vidi stavak 2 (b), Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(2) Astigmatizam

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu kod kandidata s greškom refrakcije s astigmatičnom komponentom, astigmatizam ne smije prelaziti 2.0 dioptrije.

(ii)        Na liječničkom pregledu za obnavljanje i produljenje svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi za greškom refrakcije s komponentom astigmatizma koja ne prelazi 3.0 dioptrije, Ministarstvo može ocijeniti sposobnim.

(3) Keratokonus je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmatrati obnavljanje svjedodžbe ako kandidat zadovolji zahtjeve vida (vidi stavak 3, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(4) Anizometropija

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu razlika u grešci refrakcije između oba oka (anizometropija) ne smije prelaziti 2.0 dioptrije.

(ii)        Na liječničkom pregledu za obnavljanje i produljenje svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi za greškom refrakcije između oba oka do 3.0 dioptrije, Ministarstvo može ocijeniti spo­sobnim.

(5) Razvoj prezbiopije mora se pratiti na svim liječničkim pregledima za produljenje svjedodžbe.

(6) Kandidat mora biti sposoban čitati tablicu N5 (Jäger 1 ili ekvivalentnu) na udaljenosti 30 – 50 cm i tablicu N14 (Jäger 5 ili ekvivalentnu) na udaljenosti 100 cm, s korekcijom ukoliko je propisano (vidi JAR-FCL 3.220 stavak (g)).

(c) Kandidat sa znatnijim defektima binokularnog vida mora biti ocijenjen nesposobnim. Ne postoje zahtjevi za testom stereoskopije (vidi stavak 4, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(d) Kandidat s diplopijom mora biti ocijenjen nesposobnim.

(e) Kandidat s neravnotežom očnih mišića (heteroforija) koja prelazi (mjereno uz uobičajenu korekciju, ako je propisana):

2.0 prizmatske dioptrije kod hiperforije na 6 metara,

10.0 prizmatskih dioptrija kod ezoforije na 6 metara,

8.0 prizmatskih dioptrije kod egzoforije na 6 metara;

i

1.0 prizmatsku dioptriju kod hiperforije na 33 cm,

6.0 prizmatskih dioptrija kod ezoforije na 33 cm,

12.0 prizmatskih dioptrija kod egzoforije na 33 cm

mora biti ocijenjen nesposobnim. Ako su rezerve fuzije dovoljne da spriječe astenopiju i diplopiju, Ministarstvo ga može ocijeniti sposobnim (vidi stavak 5, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(f) Kandidat s vidnim poljima koja nisu uredna mora biti ocijenjen nesposobnim (vidi stavak 4, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(g)

(1)       Ako su zahtjevi vida zadovoljeni samo uporabom korekcije, naočale ili kontaktne leće moraju omogućiti optimalnu funkciju vida te moraju biti primjerene za korištenje u zrakoplovne svrhe.

(2)       Korektivne leće, kada se nose u zrakoplovne svrhe, moraju omogućiti imatelju dozvole i/ili ovlaštenja da zadovolji zahtjeve vida na svim daljinama. Da bi se zadovoljili zahtjevi, mora se koristiti samo jedan par naočala.

(3)       Za vrijeme korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja moraju biti na raspolaganju rezervne korektivne naočale.

(h) Operacija oka

(1)       Operacija refrakcije povlači za sobom nesposobnost. Ministarstvo može razmatrati izdavanje svjedodžbe (vidi stavak 6, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(2)       Operacija mrene, mrežnice, te glaukoma povlači za sobom nesposobnost. Ministarstvo može razmatrati izdavanje svjedodžbe (vidi stavak 7, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.225 Raspoznavanje boja

(a) Normalno raspoznavanje boja se definira kao sposobnost prolaženja Ishihara testa ili Nagelovog anomaloskopa kao uredan trikomat (vidi stavak 1, Poglavlje 14 iz Dodatka 3).

(b) Kandidat mora normalno raspoznavati boje ili biti siguran u boje. Kandidati koji ne prođu Ishihara test mogu biti ocijenjeni da su sigurni u boje ako prođu dodatna testiranja prema metodama koje je odobrilo Ministarstvo (anomaloskopija ili svjetiljke u boji – vidi stavak 2, Poglavlje 14 iz Dodatka 3).

(c) Kandidat koji ne zadovolji prihvatljive testove raspoznavanja boja smatrat će se nesigurnim u boje i biti ocijenjen nesposobnim.

JAR–FCL 3.230 Otorinolaringološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati nikakvu abnormalnost funkcije ušiju, nosa, sinusa ili grla (uključujući usnu šupljinu, zube i larinks), ili bilo kakvo aktivno patološko stanje, prirođeno ili stečeno, akutno ili kronično, ili bilo kakvu posljedicu operacije ili ozljedu koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Sveobuhvatni otorinolaringološki pregled se zahtijeva na prethodnom liječničkom pregledu te sljedeći jednom svakih pet godina do 40. godine starosti i svakih dvije godine nakon 40. (prošireni liječnički pregled – vidi stavke 1 i 2, Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(c) Rutinski pregled uho-grlo-nos tvori sastavni dio svih liječničkih pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe (vidi Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(d) Prisutnost bilo koje od sljedećih bolesti kod kandidata mora se ocijeniti nesposobnim.

(1)       Aktivni patološki proces, akutni ili kronični, unutarnjeg ili srednjeg uha.

(2)       Neizliječena perforacija ili disfunkcija membrane bub­njića (vidi stavak 3, Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(3)       Smetnje vestibularne funkcije (vidi stavak 4, Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(4)       Značajno suženje kanala za prolaz zraka u obje nosnice ili bilo kakva disfunkcija sinusa.

(5)       Značajno izobličenje ili uznapredovala akutna ili kronična infekcija usne šupljine ili gornjeg dišnog sustava.

(6)       Značajne smetnje u govoru ili glasu.

JAR–FCL 3.235 Zahtjevi sluha

(a) Sluh mora biti testiran na svim pregledima. Na testiranju kandidat mora ispravno razumjeti konverzacijski govor na svako uho na udaljenosti od 2 metra, leđima okrenutim od AME.

(b) Sluh mora biti testiran čistom tonalnom audiometrijom na prethodnom liječničkom pregledu te sljedeći na pregledu za produljenje i obnavljanje svjedodžbe svakih 5 godina do 40. godine starosti i svakih 2 godine nakon toga (vidi stavak 1, Poglavlje 16 iz Dodatka 3).

(c) Na prethodnom liječničkom pregledu za dobivanje svje­dodžbe kategorije 1 gubitak sluha na oba uha, kada se testiraju odvojeno, ne smije biti veći od 20 dB(HL) na bilo kojoj od frekvencije 500, 1 000 i 2 000 Hz, ili od 35 dB(HL) na 3 000Hz. Kandidat čiji je gubitak sluha unutar 5 dB (HL) u okviru gore navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora barem jednom godišnje biti podvrgnut testiranju čistom tonalnom audiometrijom.

(d) Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje svjedodžbe, gubitak sluha na oba uha, kada se testiraju odvojeno, ne smije biti veći od 35 dB (HL) na bilo kojoj od frekvencija 500, 1 000 i 2 000 Hz ili od 50 dB(HL) na 3 000 Hz. Kandidat čiji je gubitak sluha unutar 5 dB(HL) u okviru gore navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora barem jednom godišnje biti podvrgnut testiranju čistom tonalnom audiometrijom.

(e) Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje svjedodžbe, Ministarstvo može kandidate s hipoakuzijom ocijeniti sposobnima ako test raspoznavanja govora pokaže zadovoljavajuću sposobnost sluha (vidi stavak 2, Poglavlje 16 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.240 Psihologijski zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđenu psihološke nedostatke (vidi stavak 1, Poglavlje 17 iz Dodatka 3), koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Ministarstvo može zahtijevati psihološku procjenu kao dio ili dodatak specijalističkog psihijatrijskog ili neurološkog pregleda (vidi stavak 2, Poglavlje 17 iz Dodatka 3).

(b) Kada je indicirana psihološka procjena, koriste se usluge psihologa prihvatljivog Ministarstvu.

(c) Psiholog mora Ministarstvu podnijeti pisani izvještaj u kojem detaljno daje svoje mišljenje i preporuke.

JAR–FCL 3.245 Dermatološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđene dermatološke bolesti, koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećim bolestima (vidi Poglavlje 18 iz Dodatka 3); ukoliko postoji sumnja u bilo koju bolest treba se obratiti Ministarstvu:

(1)       Ekcem (egzogeni i endogeni),

(2)       Teži oblik psorijaze,

(3)       Bakterijska infekcija,

(4)       Osip uzrokovan lijekovima,

(5)       Plikovi,

(6)       Zloćudna bolest kože,

(7)       Urtikarija.

JAR-FCL 3.246 Onkologija

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 1 ne smije imati utvrđenu primarno ili sekundarno zloćudnu bolest, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Nakon liječenja od zloćudne bolesti kandidati mogu biti ocijenjeni sposobnima u sukladnosti s Poglavljem 19 iz Dodatka 3.

DODATAK 2

KATEGORIJA 2 ZDRAVSTVENI ZAHTJEVI

JAR–FCL 3.250 Srčano-žilni sustav – Pregled

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu abnormalnost srčano-žilnog sustava, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Standardni dvanaestokanalni elektrokardiogram (EKG) u mirovanju s nalazom zahtijeva se na liječničkom pregledu za prvo izdavanje svjedodžbe, na prvom liječničkom pregledu s navršenih 40. godina starosti, te na svakom pregledu nakon toga.

(c) Elektrokardiografija pod opterećenjem zahtijeva se samo kada je klinički indicirano u skladu sa stavkom 1, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(d) Nalaze elektrokardiograma u mirovanju i pod opterećenjem moraju izdati specijalisti prihvatljivi Ministarstvu.

(e) Ukoliko su dva ili više rizična faktora (pušenje, visoki krv­ni tlak, dijabetes, debljina, i dr.) prisutni kod kandidata, procjena lipida u krvnoj plazmi i kolesterola u krvnom serumu, zahtijeva se na prethodnom liječničkom pregledu, i uvijek na prvom liječničkom pregledu nakon 40. godine starosti.

JAR–FCL 3.255 Srčano-žilni sustav – Krvni tlak

(a) Krvni tlak mora se bilježiti tehnikom danom u stavku 3, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

(b) Kada na pregledu sistolički krvni tlak neprestano prelazi 160 mmHg i/ili dijastolički 95 mmHg, sa ili bez liječenja, kandidat mora biti ocijenjen nesposobnim.

(c) Postupak kontrole krvnog tlaka mora biti primjeren sigurnom korištenju povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, a u skladu sa stavkom 4, Poglavlje 1 iz Dodatka 3. Početak terapije lijekovima zahtijeva privremeno ukidanje svjedodžbe radi utvrđivanja odsutnosti znatnijih popratnih pojava.

(d) Kandidati sa simptomima niskog krvnog tlaka (simptomatskom hipotenzijom) moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

JAR–FCL 3.260 Srčano-žilni sustav – Bolest koronarnih arterija

(a) Kandidate koji boluju od asimptomatske, manje bolesti koronarnih arterija, Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 5, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati koji boluju od simptomatske bolesti koronarnih arterija moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(c) Kandidati nakon infarkta miokarda moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima u sukladnosti sa stavkom 6, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(d) Kandidati nakon operacije koronarne premosnice (by-passa) ili koronarne angioplastike/postavljanje stenta, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima u sukladnosti sa stavkom 7, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.265 Srčano-žilni sustav – Smetnje ritma/provođenja

(a) Kandidati sa smetnjama supraventrikularnog ritma, uključujući i smetnje sinuatrijalnog čvora, bilo da se radi o iznenadnim napadima ili stalnom prisutnošću, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati koji boluju od asimptomatske sinus bradikardije ili sinus tahikardije mogu biti ocijenjeni sposobnima ukoliko tome nije uzrok nenormalnost.

(c) Kandidati s asimptomatskim izoliranim jednolikim atrijalnim ili ventrikularnim ektopičkim kompleksom ne moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Učestali ili složeni oblici zahtijevaju kompletnu kardiološku procjenu u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(d) U odsutnosti ostalih abnormalnosti, kandidati s nekomplet­nim blokom ili stabilnom devijacijom lijeve osi mogu biti ocijenjeni sposobnima.

(e) Kandidati s kompletnim desnim ili lijevim blokom zahtijevaju kardiološku procjenu na prvom liječničkom pregledu te na svakom sljedećem u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati sa širokim i/ili uskim kompleksom tahikardije moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(g) Kandidati s endokardijalnim pacemakerom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 8, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.270 Srčano-žilni sustav – Općenito

(a) Kandidati s perifernom arterijskom bolešću prije ili poslije operacije moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ukoliko ne postoji karakteristična funkcionalna smetnja, Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavciama 5 i 6, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati s aneurizmom prsne ili trbušne aorte, prije ili poslije operacije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Kandidate s aneurizmom trbušne aorte u dijelu ispod bubrega Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 9, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati sa značajnijim abnormalnostima bilo kojeg od srčanih zalistaka moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(1)       Kandidate s manjim abnormalnostima srčanih zalistaka, Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 10 (a) i (b), Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(2)       Kandidati kojima su srčani zalisci zamijenjeni/operativno ispravljeni moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 10 (c), Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(d) Sistemska antikoagulantna terapija čini kandidate nesposobnima. Kandidate koji su primili terapiju u ograničenom trajanju, Ministarstvo može ocijeniti sposobnima pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 11, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(e) Kandidati s bilo kakvom nenormalnosti u perikardu, miokardu ili endokardu moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima nakon potpunog izliječenja i zadovoljavajuće kardiološke procjene, a u sukladnosti sa stavkom 12, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati s prirođenom srčanom manom, prije ili nakon operacije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo ih može ocijeniti sposobnima u sukladnosti sa stavkom 13, Poglavlje 1 iz Dodatka 3.

(g) Transplantacija srca ili srca/pluća čini kandidate nesposobnima.

(h) Kandidati s poviješću bolesti koju odlikuju povratne vazovagalne nesvjestice moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Ministarstvo može ocijeniti sposobnima kandidate sa sugestivnom poviješću bolesti pod uvjetom da je u sukladnosti sa stavkom 14, Poglavlja 1 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.275 Dišni sustav – Općenito

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu abnormalnost dišnog sustava, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Posteriorno/anteriorna rendgenska snimka prsnog koša zahtijeva se kada postoje kliničke indikacije ili iz epidemioloških razloga.

(c) Test vršnog protoka zraka u plućima prema stavku 1, Poglavlje 2 iz Dodatka 3, zahtijeva se na prethodnom liječničkom pregledu, na prvom pregledu nakon navršenih 40 godina starosti, nakon toga svake 4 godine i kada je klinički indicirano. Kandidati sa znatnijim smetnjama koja utječu na funkciju pluća moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 1, Poglavlje 2 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.280 Dišni sustav – Bolesti

(a) Kandidati s kroničnom opstruktivnom bolešću dišnih puteva moraju biti ocijenjen nesposobnima.

(b) Kandidati s reaktivnom bolešću dišnih puteva (bronhijalna astma) koja zahtijeva liječenje moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa kriterijima iz stavka 2, Poglavlje 2 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s aktivnom bolešću upale dišnih puteva moraju biti ocijenjeni privremeno nesposobnima.

(d) Kandidati s aktivnom sarkoidozom moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 3, Poglavlje 2 iz Dodatka 3).

(e) Kandidati sa spontanim pneumotoraksom moraju biti ocijenjeni nesposobnima dok se ne napravi potpuna procjena u sukladnosti sa stavkom 4, Poglavlje 2 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati kod kojih je potreban veći kirurški zahvat na prsnom košu moraju biti ocijenjeni nesposobnima najmanje tri mjeseca nakon operacije i sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 5, Poglavlje 2 iz Dodatka 3).

(g) Kandidati koji su nezadovoljavajuće liječeni od sindroma apnoje u snu moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

JAR–FCL 3.285 Probavni sustav – Općenito

Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest probavnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

JAR–FCL 3.290 Probavni sustav – Bolesti

(a) Kandidati s učestalim dispeptičkim tegobama koje zahtijevaju liječenje ili s pankreatitisom moraju biti ocijenjeni nesposobnima dok se ne napravi pregled u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlja 3 iz Dodatka 3.

(b) Kandidati s asimptomatskim žučnim kamencima koji su otkriveni slučajno moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa stavkom 2, Poglavlja 3 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s utvrđenom kliničkom dijagnozom ili poviješću bolesti kronične upale crijeva moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 3, Poglavlje 3 iz Dodatka 3).

(d) Od kandidata se zahtijeva da nema nikakvu herniju koja bi mogla dovesti do nesposobnosti.

(e) Kandidati s posljedicom bilo koje bolesti ili kirurškog zahvata u bilo kojem dijelu probavnog sustava ili pripadajućih žlijez­da koja bi mogla uzrokovati nesposobnost pri letenju, posebice bilo kakva opstrukcija nastala zbog suženja ili kompresije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(f) Kandidati koji su podvrgnuti kirurškom zahvatu na probav­nom sustavu ili pripadajućim žlijezdama, koji uključuje potpuno ili djelomično odstranjenje ili pomak bilo kojeg od tih organa, moraju biti ocijenjeni nesposobnima na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 4, Poglavlje 3 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.295 Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest vezanu za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidati sa smetnjama u metabolizmu, prehrani i pri lučenju endokrinih žlijezda mogu biti ocijenjeni sposobnima u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlje 4 iz Dodatka 3.

(c) Kandidati s dijabetesom melitusom mogu biti ocijenjeni sposobnima samo ako je to u sukladnosti sa stavkom 3, Poglavlje 4 iz Dodatka 3.

(d) Kandidati s dijabetesom koji zahtijevaju inzulin moraju biti ocijenjeni nesposobnima.

(e) Kandidati s indeksom tjelesne mase  35 mogu biti ocijenjeni sposobnima samo ako ta prekomjerna težina neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja i ako je zajamčena zadovoljavajuća ocjena srčano-žilnog sustava (vidi stavak 1, Poglavlje 9 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.300 Hematologija

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu hematološku bolest koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Hemoglobin se mora testirati na prethodnom liječničkom pregledu za dobivanje svjedodžbe te kada je to klinički indicirano. Slučajevi uznapredovale anemije s hematokritom ispod 32% moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 1, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(c) Kandidati s bolešću srpastih eritrocita moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 1, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(d) Kandidati sa znatnijim lokalnim i općim povećanjem limf­nih žlijezda i bolesti krvi moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 2, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(e) Kandidati s akutnom leukemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Nakon utvrđene remisije, Ministarstvo može preporučiti izdavanje svjedodžbe. Početnici s kroničnom leukemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Za izdavanje svjedodžbe vidi stavak 3, Poglavlje 5 iz Dodatka 3.

(f) Kandidati sa znatnijim povećanjem slezene moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 4, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(g) Kandidati sa značajnijom policitemijom moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 5, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

(h) Kandidati sa smetnjama zgrušavanja krvi moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 6, Poglavlje 5 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.305 Mokraćni sustav

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest mokraćnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidati sa simptomima organske bolesti bubrega moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Analiza mokraće mora biti sastavni dio svakog liječničkog pregleda. Mokraća ne smije sadržavati nikakav abnormalan element za koji se smatra da je značajan za patologiju. Osobitu pozornost treba posvetiti bolestima koje napadaju mokraćne kanale i genitalne organe (vidi stavak 1, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

(c) Kandidati s mokraćnim kamencem moraju biti ocijenjeni nesposobnima (vidi stavak 2, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

(d) Kandidati s posljedicom bilo koje bolesti ili kirurškog zahvata na bubrezima i mokraćnom sustavu koja bi mogla uzrokovati nesposobnost, posebice bilo kakva opstrukcija nastala zbog suženja ili kompresije, moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Kandidate s kompenziranom nefrektomijom bez hipertenzije ili uremije, Ministarstvo može ocijeniti sposobnima u sukladnosti sa stavkom 3, Poglavlje 6 iz Dodatka 3.

(e) Kandidati koji su podvrgnuti većem kirurškom zahvatu na mokraćnom sustavu ili mokraćnim organima, koji uključuje potpuno ili djelomično odstranjenje ili skretanje bilo kojeg od tih organa, moraju biti ocijenjeni nesposobnima na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavke 3 i 4, Poglavlje 6 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.310 Spolno prenosive bolesti i druge infekcije

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve spolno prenosive bolesti ili druge infekcije koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost, sukladno sa Poglavljem 7 iz Dodatka 3, treba posvetiti povijesti bolesti ili kliničkim znakovima koji pokazuju:

(1)       HIV pozitivnost,

(2)       slabljenje imunološkog sustava,

(3)       zarazni hepatitis,

(4)       sifilis.

JAR–FCL 3.315 Ginekologija i porodiljstvo

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvo funkcionalno ili strukturalno porodiljno ili ginekološko stanje koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidat s poviješću bolesti teških menstrualnih tegoba na koje ne djeluje liječenje mora biti ocijenjen nesposobnim.

(c) Trudnoća povlači za sobom nesposobnost. Ako ginekološki nalaz pokazuje potpuno normalnu trudnoću, kandidat može biti ocijenjen sposobnim do kraja 26. tjedna trudnoće, u sukladnosti sa stavkom 1, Poglavlje 8 iz Dodatka 3. Svjedodžba može biti obnovljena na temelju zadovoljavajuće potvrde o potpunom oporavku nakon zadržavanja u bolnici ili završetka trudnoće.

(d) Kandidat koji je podvrgnut većoj ginekološkoj operaciji mora biti ocijenjen nesposobnim na najmanje tri mjeseca ili sve dok posljedice operacije neće utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 2, Poglavlje 8 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.320 Zahtjevi vezani za mišićno-koštani sustav

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu abnormalnost kostiju, zglobova, mišića i tetiva, prirođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Kandidat mora imati dovoljnu visinu u sjedećem položaju, dužinu ruku i nogu te mišičnu snagu zbog sigurnosti korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi stavak 1, Poglavlje 9 iz Dodatka 3).

(c) Kandidat mora imati zadovoljavajuću funkcionalnost mišićno-koštanog sustava. Kandidat s bilo kakvom značajnijom posljedicom bolesti, ozljede ili prirođene abnormalnosti kostiju, zglobova, mišića ili tetiva sa ili bez kirurškog zahvata moraju biti ocijenjeni u sukladnosti sa stavkama 1, 2 i 3, Poglavlje 9 iz Dodatka 3.

JAR–FCL 3.325 Psihijatrijski zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve psihijatrijske bolesti ili nesposobnosti, stanja ili poremećaja, akutne ili kronične, prirođene ili stečene, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećem (vidi Poglavlje 10 iz Dodatka 3):

(1)       šizofrenija, šizoidni poremećaj i halucinacije;

(2)       poremećaj u raspoloženju;

(3)       neurotski, vezani uz stres i somatoformni poremećaji;

(4)       poremećaj osobnosti;

(5)       organski mentalni poremećaj;

(6)       poremećaj u ponašanju i mentalni poremećaji uzrokovani alkoholom;

(7)       uporaba ili zlouporaba psihostimulansa.

JAR–FCL 3.330 Neurološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakvog neurološkog stanja koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećem (vidi Poglavlje 11 iz Dodatka 3):

(1)       progresivna bolest živčanog sustava,

(2)       epilepsija i drugi uzroci poremećaja svijesti,

(3)       stanja s visokom sklonošću cerebralnim smetnjama,

(4)       ozljeda glave,

(5)       ozljeda spinalnog ili perifernog živca.

JAR–FCL 3.335 Oftalmološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu abnormalnost funkcije očiju ili njegovih žlijezda ili bilo kakvo aktivno patološko stanje, prirođeno ili stečeno, akutno ili kronično, ili bilo kakvu posljedicu operacije na oku ili ozljedu koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Oftalmološki pregled se zahtijeva na prethodnom liječničkom pregledu (vidi stavak 1 b, Poglavlje 12 iz Dodatka 3) te mora uključivati:

(1)       Povijest bolesti;

(2)       Oštrinu vida, vid na blizinu i vid na daljinu; bez korekcije; s najboljom optičkom korekcijom ako je potrebno;

(3)       Očna pokretljivost i binokularni vid

(4)       Raspoznavanje boja

(5)       Vidno polje;

(6)       Pregled vanjskog oka, anatomija oka, fundoskopiju sredine i očnog dna.

(c) Rutinski pregled oka tvori sastavni dio svih liječničkih pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe (vidi stavak 2, Poglavlje 12 iz Dodatka 3) te mora uključivati:

(1)       Povijest bolesti;

(2)       Oštrinu vida, vid na blizinu i vid na daljinu; bez korekcije; s najboljom optičkom korekcijom ako je potrebno;

(3)       Pregled vanjskog oka, anatomija oka, fundoskopiju sredine i očnog dna

(4)       Daljnje preglede kada je to klinički indicirano (vidi stavak 4, Poglavlje 12 iz Dodatka 3)

JAR–FCL 3.340 Zahtjevi vida

(a) Oštrina vida na daljinu. Oštrina vida na daljinu, sa ili bez korekcije, mora biti 6/12 (0,5) ili bolja na svakom oku odvojeno te oštrina vida na oba oka mora biti 6/6 (1,0) ili bolja (vidi JAR-FCL 3.340 stavak (f)). Nikakva ograničenja se ne primijenjuju za neisprav­ljenu oštrinu vida.

(b) Greška refrakcije. Greška refrakcije je definirana kao otklon od emetropije koje se mjeri u dioptrijama u meridijanu s najvećom ametropijom. Refrakcija se mora mjeriti standardnim metodama (vidi stavak 1, Poglavlje 13 iz Dodatka 3). Kandidati moraju biti ocijenjeni sposobnima s obzirom na greške refrakcije ako udovoljavaju sljedećim zahtjevima:

(1) Greška refrakcije

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu greška refrak­cije ne smije prelaziti ± 5 dioptrija (vidi stavak 2 (c), Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(ii)        Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi za greškom refrakcije do +5/-8 dioptrija, Ministarstvo može ocijeniti sposobnim (vidi stavak 2 (c), Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(2) Astigmatizam

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu kod kandidata s greškom refrakcije s astigmatičnom komponentom, astigmatizam ne smije prelaziti 3.0 dioptrije.

(ii)        Na liječničkom pregledu za obnavljanje i produljenje svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi za greškom refrakcije s komponentom astigmatizma većom od 3.0 dioptrije, Ministarstvo može ocijeniti sposobnim.

(3) Keratokonus je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmatrati obnavljanje svjedodžbe ako kandidat zadovolji zahtjeve vida (vidi stavak 3, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(4) Kod kandidata s ambliopijom, vizualna oštrina ambliopičkog oka mora biti 6/18 (0/32) ili bolja. Kandidat može biti ocijenjen sposobnim pod uvjetom da je vizualna oštrina drugog oka 6/6 ili bolja, a patologijom se to (uključujući grešku refrakcije) ne može dokazati.

(5) Anizometropija

(i)         Na prethodnom liječničkom pregledu razlika u greš­ci refrakcije između oba oka (anizometropija) ne smije prelaziti 3.0 dioptrije.

(ii)        Na liječničkom pregledu za obnavljanje i produljenje svjedodžbe, kandidata kod kojeg su se zadovoljili zahtjevi za greškom refrakcije između oba oka (anizometropija) većom od 3.0 dioptrije, Ministarstvo može ocijeniti sposobnim. Ukoliko anizometropija prelazi 3.0 diopotrije, moraju se nositi kontaktne leće.

(6) Razvoj prezbiopije mora se pratiti na svim liječničkim pregledima za produljenje svjedodžbe.

(7) Kandidat mora biti sposoban čitati tablicu N5 (Jäger 1 ili ekvivalentnu) na udaljenosti 30 – 50 cm i tablicu N14 (Jäger 5 ili ekvivalentnu) na udaljenosti 100 cm, s korekcijom ukoliko je propisano (vidi JAR-FCL 3.340 stavak (f)).

(c) Kandidat sa znatnijim defektima binokularnog vida mora biti ocijenjen nesposobnim. Ne postoje zahtjevi za testom stereoskopije (vidi stavak 4, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(d) Kandidat s diplopijom mora biti ocijenjen nesposobnim.

(e) Kandidat s vidnim poljima koja nisu normalna mora biti ocijenjen nesposobnim (vidi stavak 4, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

(f)

(1)       Ako su zahtjevi vida zadovoljeni samo uporabom korekcije, naočale ili kontaktne leće moraju omogućiti optimalnu funkciju vida te moraju biti primjerene za korištenje u zrakoplovne svrhe.

(2)       Korektivne leće, kada se nose u zrakoplovne svrhe, moraju omogućiti imatelju dozvole i/ili ovlaštenja da zadovolji zahtjeve vida na svim daljinama. Da bi se zadovoljili zahtjevi, mora se koristiti samo jedan par naočala.

(3)       Za vrijeme korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja moraju biti na raspolaganju rezervne korektivne naočale.

(g) Operacija oka

(1)       Operacija refrakcije povlači za sobom nesposobnost. Ministarstvo može razmatrati dobivanje svjedodžbe (vidi stavak 6, Poglavlje 13 iz Dodatka 3)

(2)       Operacija mrene, mrežnice te glaukoma povlači za sobom nesposobnost. Ministarstvo može razmatrati obnavljanje svjedodžbe (vidi stavak 7, Poglavlje 13 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.345 Raspoznavanje boja

(a) Normalno raspoznavanje boja se definira kao sposobnost prolaženja Ishihara testa ili Nagelove anomaloskopa kao uredan trikomat (vidi stavak 1, Poglavlje 14 iz Dodatka 3).

(b) Kandidat mora normalno raspoznavati boje ili biti siguran u boje. Kandidati koji ne prođu Ishihara test mogu biti ocijenjeni da su sigurni u boje ukoliko kandidati prođu opsežno testiranje prema metodama koje je odobrilo Ministarstvo (anomaloskopija ili svjetiljke u boji) (vidi stavak 2, Poglavlje 14 iz Dodatka 3).

(c) Kandidat koji ne prođe odobrene testove raspoznavanja boja smatrat će se nesigurnim u boje i biti ocijenjen nesposobnim.

(d) Kandidata koji je nesiguran u boje Ministarstvo može ocijeniti sposobnim za letenje samo danju.

JAR–FCL 3.350 Otorinolaringološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati nikakvu abnormalnost funkcije ušiju, nosa, sinusa ili grla (uključujući usnu šupljinu, zube i larinks), ili bilo kakvo aktivno patološko stanje, prirođeno ili stečeno, akutno ili kronično, ili bilo kakvu posljedicu operacije ili ozljedu koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Na prethodnom liječničkom pregledu zahtijeva se sveobuhvatni otorinolaringološki pregled.

(c) Rutinski pregled uho-grlo-nos tvori sastavni dio svih liječničkih pregleda za produljenje i obnavljanje valjanosti svjedodžbe (vidi stavak 2, Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(d) Prisutnost bilo koje od sljedećih bolesti kod kandidata mora se ocijeniti nesposobnim.

(1)       Aktivni patološki proces, akutni ili kronični, unutarnjeg ili srednjeg uha

(2)       Neizliječena perforacija ili disfunkcija membrane bub­njića (vidi stavak 3, Poglavlje 15 iz Dodatka 3)

(3)       Smetnje vestibularne funkcije (vidi stavak 4, Poglavlje 15 iz Dodatka 3).

(4)       Znatnije suženje kanala za prolaz zraka u obje nosnice ili bilo kakva disfunkcija sinusa.

(5)       Znatnije izobličenje ili značajnija, akutna ili kronična infekcija usne šupljine ili gornjeg dišnog sustava.

(6)       Značajnije smetnje u govoru ili glasu.

JAR–FCL 3.355 Zahtjevi sluha

(a) Sluh mora biti testiran na svim pregledima. Na testiranju kandidat mora biti sposoban ispravno razumjeti normalan konverzacijski govor na udaljenosti od 2 metra leđima okrenutim od AME.

(b) Ukoliko će se važećoj dozvoli dodati instrumentalno ovlaštenje, zahtijeva se testiranje sluha čistom tonalnom audiometrijom (vidi stavak 1, Poglavlje 16 iz Dodatka 3) na prethodnom liječničkom pregledu za takvo ovlaštenje te se mora ponoviti svakih 5 godina do navršenih 40. godina starosti i svake 2 godine nakon toga.

(1)       Na prethodnom liječničkom pregledu za dobivanje liječničke svjedodžbe kategorije 2, sa instrumentalnim ovlaštenjem ne smije na oba uha, kada se testiraju odvojeno, gubitak sluha biti veći od 20 dB (HL) na bilo kojoj od frekvencija 500, 1000 i 2000 Hz, ili ne veći od 35 dB (HL) na 3000HZ. Kandidat čiji je gubitak sluha unutar 5dB (HL) u okviru gore navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora barem jednom godišnje biti podvrgnut testiranju čistom tonalnom audiometrijom.

(2)       Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje svjedodžbe, ne smije na oba uha, kada se testiraju odvojeno, gubitak sluha biti veći od 35 dB (HL) na bilo kojoj od frekvencija 500, 1000 i 2000 Hz ili ne veći od 50 dB (HL) na 3000 Hz. Kandidat čiji je gubitak sluha unutar 5 dB (HL) u okviru gore navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora barem jednom godišnje biti podvrgnut testiranju čistom tonalnom audio­metrijom.

(c) Na liječničkom pregledu za produljenje i obnavljanje svjedodžbe, Ministarstvo može kandidate s hipoakuzijom ocijeniti sposobnima ako test raspoznavanja govora pokaže zadovoljavajuću sposobnost sluha (vidi stavak 2, Poglavlje 16 iz Dodatka 3).

JAR–FCL 3.360 Psihologijski zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđene psihološke nedostatke, osobito vezano uz sposobnost letenja ili bilo koji relevantni faktor osobnosti, a koji bi mogli utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Ministarstvo će zahtijevati psihološku procjenu (vidi stavak 1, Poglavlje 17 iz Dodatka 3), kada je to dio ili dodatak specijalističkog psihijatrijskog ili neurološkog pregleda (vidi stavak 2, Poglavlje 17 iz Dodatka 3).

(b) Kada je indicirana psihološka procjena, koriste se usluge psihologa prihvatljivog Ministarstvu.

(c) Psiholog mora Ministarstvu podnijeti pisani izvještaj u kojem detaljno daje svoje mišljenje i preporuke.

JAR–FCL 3.365 Dermatološki zahtjevi

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđene dermatološke bolesti, koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećim bolestima (vidi Poglavlje 18 iz Dodatka 3); ukoliko postoji sumnja u bilo koju bolest treba se obratiti Ministarstvu:

(1)       Ekcem (egzogeni i endogeni),

(2)       Teži oblik psorijaze,

(3)       Bakterijska infekcija,

(4)       Osip uzrokovan lijekovima,

(5)       Plikovi,

(6)       Zloćudna bolest kože,

(7)       Urtikarija.

JAR-FCL 3.370 Onkologija

(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe kategorije 2 ne smije imati utvrđenu primarno ili sekundarno zloćudnu bolest, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

(b) Nakon liječenja od zloćudne bolesti kandidati mogu biti ocijenjeni sposobnima u sukladnosti sa Poglavljem 19 iz Dodatka 3.

DODATAK 3

POGLAVLJA 1 – 19 ZA DODATAK 1 i 2

POGLAVLJE 1: Srčano-žilni sustav (vidi JAR-FCL 3.130 do 3.150 i 3.250 do 3.270)

(1) Primjena elektrokardiografije pod opterećenjem zahtijeva se:

(a)        kada se pokažu znaci ili simptomi koji ukazuju na srčano-žilne bolesti;

(b)       za razjašnjenje elektrokardiograma u mirovanju;

(c)        prema nahođenju AME;

(d)       u dobi od 65 godina i nakon toga svake 4 godine za obnavljanje svjedodžbe kategorije 1

(2)

(a)        Nalaz značajnih abnormalnosti lipida u krvnom serumu zahtijeva pregled, ispitivanje i nadzor od strane Ministarstva.

(b)       Nakupljanje faktora rizika (pušenje, povijest bolesti obitelji, poremećaj lipida, hipertenzija, itd.) zahtijeva procjenu srčano-žilnog sustava u AMC-u.

(3) Dijagnoza hipertenzije zahtijeva pregled drugih potencijalnih žilnih faktora rizika. Sistolički tlak treba snimiti kod pojave Korotkofljevih zvukova (faza I) i dijastolički tlak kod njihova nestajanja (faza V). Krvni tlak treba mjeriti dva puta. Ako je krvni tlak povišen i/ili je srčani puls u mirovanju povećan, trebaju se provesti daljnja promatranja za vrijeme ocijenjivanja.

(4) Ministarstvo se mora usuglasiti s anti-hipertenzivnom obradom. Lijekovi koje Ministarstvo prihvaća mogu sadržavati:

(a)        diuretike koji ne djeluju na razini Henleove petlje;

(b)       određeni (opći

(c)        hidrofilini) beta-blokatori;

(d)       ACE inhibitori;

(e)        blokatore receptora angiotenzina II AT1

(f)        blokatore kalcijevih kanala.

Za kategoriju 1, liječenje hipertenzije farmakološkim sredstvima može zahtijevati ograničenje za letenje u višečlanoj posadi.

Za kategoriju 2, može se zahtijevati ograničenje za letenje uz sigurnosnog pilota.

(5) Kada se sumnja na asimptomatsku bolest koronarih arterija, zahtijeva se primjena elektrokardiografije pod opterećenjem te ako je potrebno nakon toga primjena scintigrafije ili stres ehokardiografije i/ili koronarne angiografije.

(6) Kandidati koji boluju od asimptomatske bolesti koronarnih arterija, a koji su uspješno reducirali faktore rizika, ukoliko su ih imali, nakon infarkta miokarda ili nekih drugih miokardičnih ishemičnih događaja te koji ne zahtijeva liječenje ishemičnih bolova srca, moraju najmanje 6 mjeseci nakon spomenutih događaja završiti s pretragama te prikazati:

(a)        simptom graničnog dvanaestkanalnog EKG-a pod opterećenjem do Bruce Stage IV ili ekvivalentno, kojeg kardiolog prihvatljiv Ministarstvu tumači kao nepokazivanje znakova ishemije miokarda. Može se zahtijevati scintigrafija i/ili stres ehokardiografija ako je nalaz EKG u mirovanju abnormalan;

(b)       ejekcionu frakciju lijevog ventrikla veću od 0.50 bez značajnih abnormalnosti gibanja stijenke kao što su diskinezija, hipokinezija ili akinezija normalne ejekcione frakcije desnog ventrikula;

(c)        24-satno ambulantno snimku EKG-a, ne pokazujući značajne smetnje provođenja niti kompleksne niti kontinuirane smetnje ritma;

(d)       koronarni angiogram koji pokazuje manje od 30% stenoze u svakoj krvnoj žili udaljenoj od infarkta miokarda te bez funkcionalnog oštećenja miokarda koji leži nasuprot svakoj takvoj žili;

(e)        sustav praćenja godišnjih pregleda srčano-žilnog sustava koje je obavio kardiolog prihvatljiv Ministarstvu, uključujući primjenu EKG-a pod opterećenjem ili primjenu scintigrafije/stress ehokardiografije ukoliko je EKG u mirovanju abnormalan;

(f)        koronarnu angiografiju ne stariju od pet godina, ali mož­da i neće biti potrebna ukoliko se primjenom EKG-a ne pokaže pogoršanje te ukoliko ga Ministarstvo odobri.

Ocjena Ministarstva – stavak 6.

Kandidati za kategoriju 1 koji uspješno zadovolje ovaj pregled bit će ograničeni samo za letenje u višečlanoj posadi. Kandidati za kategoriju 2 koji uspješno zadovolje dijelove pregleda pod stavkama 6(a), (b) i (c) mogu biti ocijenjeni sposobnim uz ograničenje letenja uz sigurnosnog pilota.

Kandidati za kategoriju 2 koji uspješno zadovolje uvjete pregleda pod stavkom 6 (d) mogu biti ocijenjeni sposobnim bez ograničenja.

(7) Kandidat koji boluje od asimptomatske bolesti koronarnih arterija, a koji je uspješno reducirao svoj faktor rizika, ukoliko ga je imao, koji ne zahtijeva liječenje ishemičnih bolova srca, najmanje 6 mjeseci nakon kirurškog zahvata by-passa arterije ili angioplastike/postavljanje stenta mora završiti s pretragama te prikazati:

(a)        simptom graničnog dvanaestkanalnog EKG-a pod opterećenjem do Bruce Stage IV ili ekvivalentno, kojeg kardiolog prihvatljiv Ministarstvu tumači kao nepokazivanje znakova ishemije miokarda. Može se zahtijevati scintigrafija i/ili stres ehokardiografija ako je EKG u mirovanju abnormalan;

(b)       ejekcionu frakciju lijevog ventrikla veću od 0.50 bez značajnih abnormalnosti gibanja stijenke kao što su i normalne ejekcione frakcije desnog ventrikula;

(c)        24-satno ambulantno snimku EKG-a, ne pokazujući značajne smetnje provođenja niti kompleksne niti kontinuirane smetnje ritma niti znak o ishemije miokarda;

(d)       koronarni angiogram koji pokazuje manje od 30% stenoze u svakoj većoj krvnoj žili (ili njegovim transplantatima) koji nisu ovisni o revaskularizaciji (npr. arterijski ili venski transplantat, koronarna angioplastika ili postavljanje stenta. Osim toga, ne smije biti nikakvih oštećenja većih od 30 % stenoze u bilo kojoj žili na kojoj je izvršena angioplastika/postavljena stenta. Nije dopušteno funkcionalno oštećenje miokarda, osim na području žile koja je pretrpjela infarkt miokarda (vidi stavak 6 gore). U tom slučaju ukupna ejekciona frakcija lijevog ventrikla mora biti veća od 0.50. Proširenje angioplastikom/postavljanje stenta u jednu ili više žila zahtijevat će potpuni nadzor/odbijanje.

(e)        sustav praćenja s godišnjim pregledom srčano-žilnog sustava kojeg obavlja kardiolog prihvatljiv Ministarstvu, uključujući primjenu EKG-a pod opterećenjem ili primjenu scintigrafije/stres ehokardiografije ukoliko je EKG u mirovanju abnormalan;

(f)        petogodišnju koronarnu angiografiju, ali možda i neće biti potrebna ukoliko se primjenom EKG-a ne pokaže pogoršanje te uz prihvaćanje od strane Ministarstva.

Ocjena Ministarstva – stavak 7.

Kandidati za kategoriju 1 koji uspješno zadovolje ovaj pregled bit će ograničeni samo za letenje s višečlanom posadom. Kandidati za kategoriju 2 koji uspješno zadovolje dijelove pregleda pod točkama (a), (b) i (c) mogu biti ocijenjeni sposobnim uz ograničenje letenja uz sigurnosnog pilota.

Kandidati za kategoriju 2 koji uspješno zadovolje uvjete pregleda pod točkom 7(d) mogu biti ocijenjeni sposobnim bez ograničenja.

(8)

(a) Svaki značajan poremećaj ritma ili provođenja zahtijeva procjenu kardiologa prihvatljivog Ministarstvu. Takva procjena uključuje:

1.         EKG u mirovanju i EKG-a pod opterećenjem do Bruce Stage IV ili ekvivalentno, kojeg kardiolog prihvatljiv Ministarstvu tumači kao pokazivanje neznačajne ishemije miokarda. Može se zahtijevati scintigrafija i/ili stres ehokardiografija ako je EKG u mirovanju abnormalan;

2.         24-satno ambulantno snimku EKG-a, ne pokazujući značajne smetnje provođenja niti kompleksne niti kontinuirane smetnje ritma niti znak o ishemiji miokarda. (vidi vodič za ograničenja tolerancije);

3.         dvodimenzionalni Doppler ehokardiogram koji ne pokazuje značajne znakove proširenja srčane klijetke niti strukturalne niti funkcionalne abnormalnosti srčanih zalistaka niti miokarda, a može uključivati i,

4.         koronarni angiogram koji ne pokazuje bolest koronarnih arterija kao što je definirano u člancima 5, 6 i 7 Poglavlja 1,

5.         elektrofiziološka ispitivanja koja će, kardiolog prihvatljiv Ministarstvu, tumačiti kao nedostatak u prikazu značajki koje bi mogle kandidata učiniti moguće nesposobnim.

(b) u slučajevima opisanim u JAR-FCL 3. 145 i 3. 265(a), (e), (f) i (g) svaka sposobnost koju je ocijenilo Ministarstvo biti će ograničena za letenje u višečlanoj posadi (kategorija 1 ‘OML’) ili za letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’), jer se za:

1.         pojedinačni atrijski ili vezni ektopički kompleks, na minutu na EKG-u u mirovanju, ne mora zahtijevati daljnja procjena;

2.         pojedinačni ventrikularni ektopički kompleks, na minutu na EKG-u u mirovanju, ne mora zahtijevati daljnja procjena;

3.         godinu dana nakon prvog pojavljivanja kompletnog desnog bloka ili tri godine lijevog bloka ograničenje za letenje s višečlanom posadom /uz sigurnosnog pilota može ukinuti pod uvjetom da se ponovi procjena u skladu s 8 (a) (1 – 3) iznad, ne pokazujući promjene.

(c) Nakon stalne ugradnje endokardijalnog pace-maker-a Ministarstvo može preporučiti izdavanje svjedodžbe tri mjeseca nakon ugradnje pod uvjetom:

1.         da ne postoje druge diskvalificirajuće zdravstvene smet­nje;

2.         da se primjenjuje biopolaran sustav vođenja;

3.         da kandidat nije ovisan o pace-maker-u;

4.         da pokazuje zadovoljavajući simptom graničnog dvanaestkanalnog EKG-a pod opterećenjem do Bruce stage IV ili ekvivalentan, od strane kardiologa prihvatljivog Ministarstvu, odnosno da ne pokazuje abnormalnosti zbog ugrađenog pace-maker-a. Može se zahtijevati miokardična scintigrafija/ehokardiografija.

5.         da dvodimenzionalni Doppler ehokardiogram ne pokazuje značajno proširenje srčane klijetke niti strukturalne niti funkcionalne abnormalnosti srčanih zalistaka ili miokarda;

6.         da snimanje Holterom ne pokazuje tendenciju prema simptomatskoj ili asimptomatskoj tahiaritmiji;

7.         da kardiolog prihvatljiv Ministarstvu šest mjeseci provodi ispitivanja s pace-maker-om i praćenje Holterom;

8.         da je ponovno izdavanje svjedodžbe ograničeno na letenje u višečlanoj posadi (kategorija 1 ‘OML’). Svjedodžba za kategoriju 2 bez ograničenja se može primjenjivati prema procjeni Ministarstva.

(9) Ministarstvo može razmotriti mogućnost izdavanja svje­dodžbe uz ograničenje za kategorije 1 i 2 u slučaju neoperirane aneurizme trbušne aorte u dijelu bubrega ukoliko se šest mjeseci provodi UZV ispitivanje. Nakon operacije aneurizme trbušne aorte u dijelu bubrega, te nakon procjene srčano-žilnog sustava, Ministarstvo može razmotriti mogućnost izdavanja svjedodžbe uz ograničenje za kategorije 1 i 2.

(10)

(a) Neidentificirani srčani šumovi zahtijevaju procjenu kardiologa prihvatljivog Ministarstvu, te procjenu samog Ministarstva. Ukoliko se smatraju značajnim, daljnja ispitivanja uključuju 2D Doppler ehokardiografiju.

(b) Abnormalnosti srčanih zalistaka

1.         Dvostruki vrh zalistaka aorte je prihvatljiv bez ograničenja ukoliko nisu dokazane druge abnormalnosti srca ili aorte, ali zahtijeva dvogodišnju kontrolu ehokardiografijom.

2.         Stenoza aorte (Doppler brzina toka manja od 2 m/s) može biti prihvatljiva za letenje s višečlanom posadom. Zahtijeva se godišnja kontrola s 2D Doppler ehokardiografijom kod kardiologa prihvatljivog Ministarstvu.

3.         Regurgitacija aorte može biti prihvatljiva za neograničeno izdavanje svjedodžbe samo ako je beznačajna. Ne bi smjelo biti vidljive abnormalnosti ulazne aorte na 2D Doppler ehokardiografiji. Godišnju kontrolu će provoditi kardiolog prihvatljiv Ministarstvu.

4.         Bolest reumatskog mitralnog zalistka normalno ne dozvoljava izdavanje svjedodžbe.

5.         Propadanje/blaga regurgacija mitralnog zalistka. Kandidat s izoliranim srednjim sistoličkim škljocanjem ne treba ograničenje. Kandidati s nekompliciranom manjom regurgacijom se ograničuju na letenje s višečlanom posadom. Kandidati s dokazom volumnog opterećenja lijeve klijetke srca kod povećanja lijeve srčane kljietke krajnjeg dijastoličkog promjera moraju biti ocijenjeni nesposobnima. Zahtijeva se godišnja kontrola kod kardiologa prihvatljivog Ministarstvu te njegova procjena.

(c) Operacija zalistaka

1.         Kandidati s ugrađenim mehaničkim zalistkom se ocjenjuju nesposobnim.

2.         Kandidati sa zalistkom od tkiva koji su nakon najmanje šest mjeseci nakon kirurškog zahvata zadovoljavajuće prošli ispitivanja koja pokazuju normalnu konfiguraciju i funkciju zalistka i ventrikule, Ministarstvo može ocijeniti sposobnima prema:

(i)         zadovoljavajućem graničnom simptomu primjene EKG-a do Bruce Stage IV ili ekvivalentno koji kardiolog prihvatljiv Ministarstvu tumači kao nepokazivanje značajnih znakova abnormalnosti. Zahtijeva se miokardična scintigrafija/ehokardiografija ukoliko je EKG u mirovanju abnormalan te ako se pokažu znaci bilo koje bolesti koronarnih arterija. Vidi također stavke 5, 6 i 7 Poglavlja 1;

(ii)        2D Doppler ehokardiogramu koji ne pokazuje proširenje srčane klijetke, zalistak od tkiva s minimalnim strukturalnim promjenama i s normalnim Doppler krvnim tokom te bez strukturalnih i funkcionalnih abnormalnosti drugih srčanih zalistaka. Frakcija ili skraćivanje lijevog ventrikla mora biti normalna;

(iii)       pokazivanju da nema bolesti koronarnih arterija osim ako nije provedena zadovoljavajuća revaskularizacija – vidi stavak 7 gore;

(iv)       ako ne zahtijevaju kardioaktivne lijekova;

(v)        sustav praćenja s godišnjom kardiološkom kontrolom kod kardiologa prihvatljivog Ministarstvu s primjenom EKG i 2D Doppler ehokardiografije.

Procjena sposobnosti mora se ograničiti na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 OML). Za kategoriju 2 može se primjeniti svjedodžba bez ograničenja.

(11) Ministarstvo zahtijeva kontrolu kandidata nakon antikoagulatne terapije. Venska tromboza ili plućna embolija je diskvalificirajuća sve dok antikoagulacija nije završena. Plućna embolija zahtijeva potpunu procjenu. Antikoagulacijska terapija kod moguće arterijske tromboembolije je diskvalificirajuća.

(12) Kandidati s abnormalnostima epikarda/miokarda i/ili endokarda, primarnim ili sekundarnim, bit će ocijenjeni nesposobnima sve do ozdravljenja. Procjena srčano-žilnog sustava od strane Ministarstva može uključiti 2D Doppler ehokardiografiju, EKG pod opterećenjem i/ili scintigrafiju/ehokardiografiju, 24-satno ambulantno snimanje EKG-a i koronarnu angiografiju. Češća kontrola i ograničenje na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ili ograničenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’) treba prethoditi izdavanju svjedodžbe.

(13) Kandidati s urođenom srčanom manom uključujući one koje su kirurškim zahvatom ispravljene, bit će ocijenjeni nesposob­nima osim ako nisu funkcionalno značajne niti zahtijevaju lijekove. Zahtijevat će se kardiološka procjena koju će odrediti Ministarstvo. Ispitivanja mogu uključiti 2D Doppler ehokardiografiju, EKG pod opterećenjem i 24-satno ambulantno snimanje EKG-a. Zahtijeva se redovna kardiološka kontrola. Može se zahtijevati ograničenje na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) i ograničenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’)

(14) Kandidati koji boluju od učestalih epizoda nesvjestice moraju se podvrći sljedećem:

(a)        simptomu graničnog dvanaestkanalnog EKG-a pod opterećenjem do Bruce Stage IV ili ekvivalentno, kojeg kardiolog prihvatljiv Ministarstvu tumači kao nepokazivanje abnormalnosti. Može se zahtijevati scintigrafija i/ili ehokardiografija ako je EKG u mirovanju abnormalan.

(b)       2D Doppler ehokardiogramu koji ne pokazuje značajno proširenje srčane klijetke, niti strukturalne i funkcionalne abnormalnosti srca, srčanih zalistaka niti miokarda.

(c)        24-satno ambulantno praćenje EKG-a, ne pokazujući značajne smetnje provođenja niti kompleksne niti kontinuirane smetnje ritma niti znak o miokardičnoj ishemiji.

(d)       uključujući i tilt test koji se izvodi prema standardnim protokolima koji prema mišljenju kardiologa prihvatljivog Ministarstvu ne pokazuje znakove vazomotorne nestabilnosti.

Kandidati koji ispunjavaju gore navedeno mogu biti ocijenjeni sposobnima, ograničeni na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 OML) ili letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 OSL) pod uvjetom da nema povratka bolesti unutar šest mjeseci. Neurološki pregled će biti indiciran. Neograničena svjedodžba zahtijeva neprisutnost oboljenja u pet godina. Ministarstvo može prihvatiti ili kraći ili duži vremenski period ovisno o individualnim okolnostima slučaja. Kandidati koji su pretrpjeli gubitak svijesti bez ikakvih značajnih znakova upozorenja bit će ocijenjeni nesposobnima.

(15) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Onkologija koje daje informacije o izdavanju svjedodžbe.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna kardiologija.

POGLAVLJE 2: Dišni sustav (vidi JAR-FCL 3. 155, 3.160, 3. 275 i 3. 280)

(1) Za prethodni liječnički pregled za izdavanje svjedodžbe kategorije 1 zahtijeva se spirometrijski pregled. Odnos FEV/FVC manji od 70% zahtijevat će procjenu specijalista za dišne bolesti. Za kategoriju 2 test vršnog protoka zraka u plućima koji je manji od 80% zadane normalne vrijednosti prema starosti, spolu i visini zahtijeva da ga procijeni specijalist za plućne bolesti.

(2) Kandidat koji je imao iskustvo povratnih napadaja astme ocijenjuje se nesposobnim.

(a)        Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 ukoliko ga smatra stabilnim s prihvatljivim funkcionalnim testovima pluća i liječenjem koje je u skladu sa sigurnošću leta (bez steroida).

(b)       AME u suradnji s Ministarstvom može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 ukoliko ga smatra stabilnim s prihvatljivim funkcionalnim testovima pluća, liječenjem koje je u skladu sa sigurnošću leta (bez steroida), te se cjelokupni liječnički izvještaj mora dostaviti u Ministarstvo.

(3) Kandidati s aktivnom sarkoidozom ocijenjeni su nesposobnima. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko je bolest:

(a)        potpuno istražena u odnosu na mogućnost da je bolest proširena na cijeli organizam; i

(b)       ograničena na hilarnu limfadenopatiju pokazujući neaktivnost, a kandidat ne uzima lijekove.

(4) Spontani pneumotoraks.

(a)        Izdavanje svjedodžbe, nakon potpunog ozdravljenja od pojedinačnog spontanog pneumotoraksa, može biti prihvatljivo nakon jedne godine od pojave događaja, ali nakon cijelokupne procjene dišnog sustava.

(b)       Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe za letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’) ukoliko se kandidat nakon šest tjedana potpuno oporavio od pojedinačnog spontanog pneumotoraksa. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe bez ograničenja nakon jedne godine od pojave događaja s potpunim ispitivanjem dišnog sustava.

(c)        Rekurentni spontani pneumotoraks je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe nakon kirurške intervencije sa zadovoljavajućim oporavkom.

(5) Pneumonektomija je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe nakon manjeg operativnog zahvata u prsnom košu nakon zadovoljavajućeg oporavka i potpune procjene dišnog sustava. Mogu se primijeniti ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje sa sigurnosnim pilotom (kategorija 2 ‘OSL’).

(6) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija koji daje informacije o izdavanju svjedodžbe.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Dišni sustav.

POGLAVLJE 3: Probavni sustav (vidi JAR-FCL 3. 165, 3.170, 3. 285 i 3. 290)

(1)

(a)        Rekurentne dispeptičke tegobe koje zahtijevaju liječenje moraju biti ispitane radiološkim ili endoskopskim pregledom. Laboratorijske pretrage će uključivati i pretrage hemoglobina i stolice. Svaka dokazana ulceracija ili značajnija upala zahtijeva dokaz ozdravljenja prije nego Ministarstvo preporuči izdavanje svjedodžbe.

(b)       Upala gušterače je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko je uklonjen uzrok (npr. lijekovi, žučni kamenac).

(c)        Alkohol može biti uzrok dispeptičkih tegoba i upale gušterače. Ukoliko se smatra primjerenim, zahtijeva se cjelokupni pregled kako bi se ustanovila njegova uporaba/zlouporaba.

(2) Ministarstvo može smatrati da se kod nalaza jednog velikog žučnog kamenca koji ne izaziva simptome može izdati svjedodžba. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe uz ograničenje na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’) kod osoba s većim brojem kamenaca.

(3) Kronična upala crijeva (lokalni ileitis, ulcerativni kolitis, divertikulitis) je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe (kategorija 1 i 2) i prvo izdavanje svjedodžbe (kategorija 2) ukoliko postoji potpuna remisija bolesti uz minimalnu uporabu lijekova. Zahtijeva se sustav praćenja i mogu se primjeniti ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’).

(4) Operativni zahvat abdomena je diskvalificirajući u trajanju od minimalno tri mjeseca. Ministarstvo može ranije razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe ukoliko je oporavak potpun, kandidat nema simptome te postoji minimalna opasnost za sekundarne komplikacije ili povratka bolesti.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civila Aviation Medicine u poglavlju Onkologija koji daje informacije o izdavanju svjedodžbe.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Probavni sustav.

POGLAVLJE 4: Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde (vidi JAR-FCL 3. 175 i 3. 295)

(1) Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde su diskvalificirajuće. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko kandidat nema simptoma, klinički je kompenziran i stabilan, sa ili bez nadomjesne terapije, i redovito kontroliran od strane specijalista.

(2) Glikozurija i abnormalna razina glukoze u krvi zahtijeva ispitivanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko dokazan normalan test tolerancije glukoze (niski bubrežni prag) ili je narušena tolerancija glukoze bez dijabetičke patologije potpuno regulirana dijetom i redovitim kontrolama.

(3) Uporaba antidijabetičkih lijekova je diskvalificirajuća. U određenim slučajevima, međutim, uporaba bigvanida ili inhibitora alfa-glukozidaze može biti prihvatljiva za letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili za svjedodžbu bez ograničenja (kategorija 2). Uporaba sulfonilureja može se prihvatiti uz ograničenje za kategoriju 2 kod produljenja valjanosti svjedodžbe.

(4) Adisonova bolest je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe (kategorija 1) ili izdavanje svjedodžbe (kategorija 2), pod uvjetom da kandidat nosi kortizon sa sobom i da je na raspolaganju za uporabu za vrijeme korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Zahtijeva se ograničenje “OML” ili “OSL”.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Metabolizam, prehrana i endokrini sustav.

POGLAVLJE 5: Hematologija (vidi JAR-FCL 3. 180 i 3. 300)

(1) Anemija prikazana smanjenom razinom hemoglobina u krvi zahtijeva ispitivanje. Anemija kojoj ne pomaže liječenje je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe u slučaju kada je glavni uzrok zadovoljavajuće uklonjen (npr. nedostatak željeza ili B12), a hematokrit je stabiliziran na više od 32% ili kada je dijagnosticirana talasemija minor ili hemaglobinopatija bez krize u toku povijesti bolesti i kada je prikazana potpuna funk­cionalna sposobnost.

(2) Povećanje limfnih čvorova zahtijeva ispitivanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe u slučaju kada je akutni infekcijski proces potpuno izliječen ili u slučaju visokog stupnja Hodgkinovog limfoma koji je bio liječen i u potpunoj je remisiji. Ukoliko je kemoterapijom uključeno liječenje antraciklinima, zahtijevat će se kardiološki pregled (vidi JAA Manual of Civil Aviation Medicine, poglavlje 1, točka 10).

(3) Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodž­be, u slučaju kronične leukemije, ukoliko je dijagnosticirana kao limfatična u fazama 0, I (a moguće i II) bez anemije i minimalnog liječenja ili »teško stanična« leukemija, a da su stabilne s normalnom razinom hemoglobina i trombocita. Zahtijeva se sustav praćenja. Ukoliko je kemoterapijom uključeno liječenje antraciklinima, zahtijevat će se kardiološki pregled (vidi JAA Manual of Civil Aviation Medicine, poglavlje 1, točka 10).

(4) Splenomegalija zahtijeva ispitivanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe kada je povećanje slezene minimalno, stabilno te se ne može dokazati popratna patologija (npr. liječena kronična malarija) ili ukoliko je povećanje slezene minimalno i popraćeno drugim prihvatljivim stanjem (npr. Hodgkinov limfom u remisiji).

(5) Policitemija zahtijeva ispitivanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe uz ograničenje ukoliko je stanje bolesti stabilno te se ne može dokazati popratna patologija.

(6) Značajni defekti koagulacije zahtijevaju ispitivanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe uz ograničenje ukoliko u povijesti bolesti nije bilo značajnijih epizoda krvarenja ili zgrušavanja.

(7) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Hematologija.

POGLAVLJE 6: Mokraćni sustav (vidi JAR-FCL 3. 185 i3. 305)

(1) Svaki abnormalan nalaz urina zahtijeva ispitivanje.

(2) Asimptomatski bubrežni kamenac ili podatak iz povijesti bolesti o bubrežnim kolikama zahtijevaju ispitivanje. Dok se čeka na procjenu, Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe uz ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’). Nakon uspješnog liječenja, Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe bez ograničenja. Za rezidualni bubrežni kamenac, Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe uz ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’), na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’), ili ponovno izdavanje svjedodžbe bez ograničenja za kategoriju 2.

(3) Veliki urološki kirurški zahvat je diskvalificirajući na najmanje tri mjeseca. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko je kandidat potpuno bez simptoma, te postoji minimalan rizik od sekundarne komplikacije ili povratka bolesti.

(4) Transplantacija bubrega ili potpuna cistektomija nije prihvatljiva za prvo izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe u slučaju:

(a)        transplantacije bubrega koja je potpuno kompenzirana i s toleriranjem minimalne imuno-supresivne terapije nakon najmanje 12 mjeseci; i

(b)       totalna cistektomija koja je funkcionalno zadovoljavajuća bez indikacija o povratku bolesti, infekcije ili primarne patologije.

U oba slučaja ograničenja na letenje s »višečlanom posadom« (kategorija 1 ‘OML’) ili uz »sigurnosnog pilota« (kategorija 2 ‘OSL’) mogu se smatrati neophodnim.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija koji daje informacije o izdavanju svjedodžbe.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Mokraćni sustav.

POGLAVLJE 7: Spolno prenosive bolesti i druge infekcije (vidi JAR-FCL 3. 190 i 3.310)

(1) Pozitivan HIV je diskvalificirajući.

(2) Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodž­be osobama koje su HIV pozitivne, ali uz ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’) ovisno o učestalosti kontrolnih pregleda. Pojava AIDS-a ili skupine simptoma koje su vezane uz AIDS su diskvalificirajući.

(3) Akutni sifilis je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe u slučaju potpunog izliječenja i oporavka od primarnog i sekundarnog stadija bolesti.

(4) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Spolno prenosive bolesti i druge infekcije.

POGLAVLJE 8: Ginekologija i porodiljstvo (vidi JAR-FCL 3. 195 i 3. 315)

(1) Ministarstvo može odobriti izdavanje svjedodžbe trudnom članu posade zrakoplova za prvih 26 tjedana trudnoće nakon ginekološkog pregleda i ocjene tijeka trudnoće. Ministarstvo i izabrani liječnik će kandidatu dati savjet u pisanom obliku vezano uz potencijalne značajne komplikacije u trudnoći (vidi JAA Manual of Civil Aviation Medicine). Imatelji Svjedodžbe za kategriju 1 bit će ograničeni na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’).

(2) Veliki ginekološki kirurški zahvat je diskvalificirajući na najmanje tri mjeseca. Ministarstvo može razmotriti ranije ponovno izdavanje svjedodžbe ukoliko je imatelj Svjedodžbe potpuno bez simptoma te ukoliko postoji minimalni rizik od pojave sekundarnih komplikacija ili povratka bolesti.

(3) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u priručniku u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Reproduktivni sustav.

POGLAVLJE 9: Zahtjevi s obzirom na mišićno-koštani sustav (vidi JAR-FCL 3. 200 i 3. 320)

(1) Abnormalna struktura tijela, uključujući pretjeranu debljinu (pretilost) ili slabost mišića može zahtijevati medicinsko ispitivanje tijekom leta ili na simulatoru odobreno od Ministarstva. Posebnu pažnju treba obratiti na hitne postupke i evakuaciju. Mogu se zahtijevati ograničenja na određene tipove zrakoplova ili na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’).

(2) Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodž­be (kategorija 1), te izdavanje svjedodžbe (kategorija 2) prema JAR-FCL 3. 125, te nakon zadovoljavajućeg medicinskog ispitivanja tijekom leta ili na simulatoru osobama kojima nedostaje dio uda.

(3) Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe kandidatu s upalnim bolestima, infiltracijom, ozljedama ili degenerativnim bolestima mišićno-koštanog sustava. Može se zahtijevati ograničenje na određeni tip zrakoplova ili na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’) pod uvjetom da je bolest u remisiji i da kandidat ne uzima diskvalificirajuće lijekove i da je uspješno završio medicinsko ispitivanje tijekom leta i na simulatoru kada je to potrebno.

(4) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija koji daje informacije o izdavanju svjedodžbe.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Mišićno-koštani sustav.

POGLAVLJE 10: Psihijatrijski zahtjevi (vidi JAR-FCL3. 205 i 3. 325)

(1) Utvrđena šizofrenija, šizoidni poremećaj ili halucinacije su diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe samo ukoliko zaključi da je originalna dijagnoza bila neprikladna ili netočna ili u slučaju pojedinačne epizode deliriuma pod uvjetom da kandidat nije bio trajno nesposoban.

(2) Utvrđen poremećaj u raspoloženju je diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe nakon potpunog ispitivanja i razmatranja svakog pojedinog slučaja, ovisno o karak­teristikama i značajnosti poremećaja u raspoloženju i nakon što je uzimanje svih psihotropskih lijekova prekinuto na određen period.

(3) Pojedinačni samodestruktivni ispad ili ponovljeni ispadi namijenjeni samoozljeđivanju su diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe nakon potpunog ispitivanja i razmatranja svakog pojedinog slučaja, te nakon psihološkog ili psihijatrijskog pregleda, te neuropsihološke procjene.

(4) Mentalni ili poremećaji u ponašanju izazvani alkoholom ili uzimanjem drugih supstanca, sa ili bez ovisnosti, su diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe dvije godine nakon dokumentirane trijeznosti ili prestanka uzimanja lijekova (droga). Ponovno izdavanje svjedodžbe može se razmotriti ranije, s ograničenjem na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1) ili na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’). Ovisno o svakom pojedinom slučaju, kako odredi Ministarstvo, pregled i procjena uključuju:

(a) nekoliko tjedana bolničkog liječenja, uključujući

(b) pregled psihijatra prihvatljivog Ministarstvu; i

(c) redovne preglede, uključujući kontrolu krvi i liječnička izvješća koji se mogu zahtijevati nasumično.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna psihijatrija.

POGLAVLJE 11: Neurološki zahtjevi (vidi JAR-FCL 3. 210 i 3. 330)

(1) Svaka stalna ili progresivna bolest živčanog sustava koja je uzrokovala ili će vjerovatno uzrokovati znakovitu nesposobnost je diskvalificirajuća. Međutim, Ministarstvo može razmotriti manje gubitke funkcionalnosti povezane s kroničnom bolesti, odobrene nakon potpune procjene.

(2) Dijagnosticirana epilepsija je diskvalificirajuća osim ako ne postoji jasan dokaz da je sindrom epilepsije u ranom djetinjstvu povezan s vrlo malim rizikom ponovnog pojavljivanja, te da se kandidat nije liječio više od deset godina i da mu se u tom periodu nije pojavljivala bolest.

(3) Epileptične paroksizmalne abnormalnosti EEG-a i fokalni spori valovi su diskvalificirajući. Ministarstvo će obavljati daljnje procjene.

(4) Povijest bolesti jedne ili više epizoda poremećaja svijesti neodređenog uzroka je diskvalificirajuća. Ministarstvo može prihvatiti pojedine epizode takvog poremećaja svijesti kada su zadovoljavajuće objašnjene, ali pojavljivanje bolesti je normalno isključeno.

(5) Kandidatu koji nije imao pojedinačne epileptične napadaje, popraćene groznicom, najmanje deset godina, u periodu kada se nije liječio, te kada postoje dokazi o nepojavljivanju epilepsije, može se izdati Svjedodžba ukoliko je rizik daljnjih napadaja u granicama prihvatljivim za Ministarstvo. Za izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 primjenjivat će se ograničenje na letenje s višečlanom posadom ‘OML’.

(6) Svaka ozljeda glave koja je dovoljna da uzrokuje gubitak svijesti ili oštećenje mozga, mora biti procijenjena od strane Ministarstva i pregledana od strane neurologa koji je prihvatljiv Ministarstvu. Tek nakon potpunog ozdravljenja i malog rizika epilepsije (u granicama prihvatljivim za Ministarstvo) moguće je ponovno izdati svjedodžbu.

(7) Razmatranje kandidata s poviješću bolesti ozljede spinalnog ili perifernog živca uzet će se u obzir zajedno sa zahtjevima mišićno-koštanog sustava u dodacima 1 i 2 ovoga Pravilnika i JAA Manual of Civil Aviation Medicine.

(8) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Manual u poglavlju Onkologija. Intracerebralni zloćudan tumor je diskvalificirajući.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna neurologija.

POGLAVLJE 12: Oftalmološki zahtjevi (vidi JAR-FCL3. 215 i 3. 335)

(1)

(a)        Na prethodnom liječničkom pregledu za izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 treba obaviti oftalmološki pregled od strane oftalmologa prihvatljivog Ministarstvu. Svi abnormalni i sumnjivi slučajevi bit će upućeni Ministarstvu.

(b)       Na prethodnom liječničkom pregledu za izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 treba obaviti pregled od strane oftalmologa prihvatljivog Ministarstvu. Kandidati kojima je potrebna korekcija vida da bi zadovoljili standarde trebaju dostaviti kopiju nedavno izdane liječničke uputnice.

(2) Na svakom pregledu za redovno produljenje ili za obnavljanje svjedodžbe, treba se izvesti procjena vidne sposobnosti imatelja Svjedodžbe, te se treba izvesti pregled očiju s obzirom na moguću patologiju. Svi abnormalni i sumnjivi slučajevi bit će upućeni oftalmologu prihvatljivom Ministarstvu.

(3) Uvažavanjem razlika u propisima u pružanju usluga za mjerenje vida između država članica JAA, u svrhu ovih zahtjeva, svako nacionalno nadležno tijelo treba utvrditi da li je obučavanje i iskustvo njihovih specijalista za vid prihvatljivo za ovakve preglede.

(4) Slučajevi koji ukazuju na obavezni pregled specijalista oftalmologa su, ali nisu ograničeni samo na, znatno slabljenje nekorigirane oštrine vida, svako slabljenje najbolje korigirane oštrine vida i/ili pojavu bolesti oka, ozljedu oka ili kirurški zahvat na oku.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna oftalmologija.

POGLAVLJE 13: Zahtjevi vida (vidi JAR-FCL 3. 215, 3. 220, 3. 335 i 3. 340)

(1) Refrakcija oka i funkcionalno izvođenje trebaju biti pokazatelj za ocjenu.

(2)

(a) Kategorija 1. Ukoliko je greška refrakcije unutar granica 5 dioptrije, Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 ukoliko:

(1)       nije dokazana nikakva značajna patološka promjena;

(2)       je uzeta u obzir optimalna korekcija.

(b) Kategorija 1. Ukoliko je greška refrakcije unutar granica –5/-8 dioptrija, na liječničkom pregledu za obnavljanje ili ponovno izdavanje svjedodžbe, Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje pod uvjetom da:

(1)       nije dokazana nikakva značajna patološka promjena;

(2)       je uzeta u obzir optimalna korekcija;

(3)       ametropija nije uzrokovana patologijom oka;

(4)       oftalmolog ili specijalist za vid prihvatljiv Ministarstvu obavi pregled svakih pet godina.

(3) Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodž­be nakon dijagnosticiranog keratokonusa pod uvjetom da:

(a) se zahtjevi vida zadovolje uporabom korektivnih leća;

(b) oftalmolog prihvatljiv Ministarstvu obavi pregled svakih šest mjeseci.

(4)

(a) Monokularnost povlači za sobom nesposobnost za izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 ukoliko je postojeća patologija prihvatljiva prema procjeni oftalmologa i pod uvjetom da je rezultat ispitivanja tijekom leta zadovoljavajući.

(b) Centralni vid na jednom oku ispod granice određene u JAR-FCL 3.220 može se razmatrati za ponovno izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 ukoliko je binokularno vidno polje normalno i ukoliko je postojeća patologija prihvatljiva prema procjeni oftalmologa. Zahtijevaju se zadovoljavajući rezultati ispitivanja tijekom leta i ograničenje samo na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’).

(c) U slučaju smanjenja vida na jednom oku ispod granice određene u JAR-FCL 3.340 može se razmatrati ponovno izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 ukoliko su postojeća patologija i sposobnost vida drugog oka prihvatljive nakon procjene oftalmologa prihvatljivog Ministarstvu i pod uvjetom da su rezultati ispitivanja tijekom leta zadovoljavajući, ukoliko je indicirano.

(5) Heteroforija. Kandidata/imatelja Svjedodžbe mora pregledati oftalmolog prihvatljiv Ministarstvu. Rezerve fuzije moraju se testirati uporabom metode prihvatljive Ministarstvu (npr. Goldman Red/Green binokularni test fuzije).

(6) Nakon operacije refrakcije oka, Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 i 2 pod uvjetom da:

(a)        je refrakcija prije operacije (definirano u JAR-FCL 3.220 (b) i 3. 340 (b)) bila manja od 5 dioptrija za kategoriju 1 i manja od +5/-8 dioptrija za kategoriju 2;

(b)       je postignuta stabilnost refrakcije (dnevne promjene manje od 0.75 dioptrija);

(c)        pregled očiju nakon opreacije ne pokazuje komplikacije;

(d)       je osjetljivost na jako svjetlo unutar normalnih granica; i

(e)        nije smanjena osjetljivost na mesopic kontrast.

(7)

(a) Operacija katarakte. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategorije 1 i 2 nakon tri mjeseca, pod uvjetom da su zahtjevi vida zadovoljeni ili kontaktnim lećama ili intraokularnim lećama.

(b) Operacija mrežnice oka. Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 i izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 šest mjeseci nakon uspješne operacije. Kandidat mora svake godine ići na kontrolu kod oftalmologa.

(c) Operacija glaukoma. Ministarstvo može razmotriti ponov­no izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1 i izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 šest mjeseci nakon uspješne operacije. Kandidat mora svakih pola godine ići na kontrolu kod oftalmologa.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna oftalmologija.

POGLAVLJE 14: Raspoznavanje boja (vidi JAR-FCL 3. 225 i 3. 345)

(1) Ishihara test (verzija 24 ploče) treba smatrati položenim ukoliko je prvih 15 ploča identificirano bez greške, bez nesigurnosti ili neodlučnosti (manje od tri sekunde po ploči). Ploče trebaju biti prikazane nasumice. Za uvjete rasvjete vidi JAA Manual of Civil Aviation Medicine.

(2) Kandidati koji ne prođu Ishihara test moraju biti testirani ili:

(a) Anomaloskopijom (Nagelov anomaloskop ili ekvivalentan test). Ovaj test se smatra položenim ukoliko je slaganje boja trobojno, a granica slaganja je 4 jedinice skale ili niže, ili

(b) Test svjetiljkama. Ovaj test se smatra položenim ukoliko kandidat prođe bez greške test sa svjetiljkama koji je prihvatljiv Ministarstvu kao što su Holmes Wright, Beynes ili Spectrolux.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna oftalmologija.

POGLAVLJE 15: Otorinolaringološki zahtjevi (vidi JAR-FCL 3. 230 i 3. 350)

(1) Na prethodnom liječničkom pregledu mora se obaviti sveobuhvatni ORL pregled koji vodi i nadzire specijalist otorinolaringologije prihvatljiv Ministarstvu.

2

(a) Na pregledima za produljenje valjanosti svjedodžbe ili obnav­ljanje svjedodžbe svi abnormalni i sumnjivi slučajevi unutar područja ORL upućuju se specijalistu otorinolaringologije prihvatljivom Ministarstvu.

(b) U intervalima određenima u JAR-FCL 3. 230(b) pregledi za produljenje valjanosti svjedodžbe ili obnavljanje svjedodžbe moraju uključivati sveobuhvatni ORL pregled koji vodi i nadzire specijalist otorinolaringologije prihvatljiv Ministarstvu.

(3) Pojedinačna suha perforacija bubnjića nezaraznog porijekla koja ne smeta normalnoj funkcionalnosti uha može se smatrati prihvatljivom za izdavanje svjedodžbe.

(4) Prisustvo spontanog ili pozicionalnog nistagmusa zahtijeva kompletnu vestibularnu procjenu od specijalista prihvatljivog Ministarstvu. U takvom slučaju ne smiju se prihvatiti nikakve značajne abnormalne toplinske ili rotacionalne vestibularne reakcije. Na pregledima za produljenje valjanosti svjedodžbe ili obnavljanje svjedodž­be Ministarstvo će ocijeniti abnormalne vestibularne reakcije u njihovom kliničkom kontekstu.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u JAA Manual of Civil Aviation Medicine u poglavlju Onkologija.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna otorinolaringologija.

POGLAVLJE 16: Zahtjevi sluha (vidi JAR-FCL 3. 235 i 3. 355)

(1) Audiogram čistog tona treba pokrivati frekvencije od najmanje 250 – 8000 Hz. Prag frekvencije treba biti određen kako slijedi:

250 Hz

500 Hz

1 000 Hz

2 000 Hz

3 000 Hz

4 000 Hz

6 000 Hz

8 000 Hz

(2)

(a) Slučajevi hipoakuzije upućuju se Ministarstvu na daljnju procjenu i ocjenu.

(b) Ministarstvo može razmotriti ponovno izdavanje svjedodž­be ukoliko zadovoljavajući sluh u području buke odgovara normalnim uvjetima rada u zrakoplovu za vrijeme svih faza leta.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna otorinolaringologija.

POGLAVLJE 17: Psihologijski zahtjevi (vidi JAR-FCL 3. 240 i 3. 360)

(1) Indikacije. Psihologijska procjena treba se uzeti u obzir kao dio ili kao nadopuna pregledu specijalista psihijatra ili neurologa i kada zrakoplovne vlasti prime provjerene informacije iz poznatih izvora koji izazivaju sumnje u mentalnu sposobnost ili osobnost pojedinih osoba. Izvori ovakvih informacija mogu biti nesreće i incidenti, problemi u obuci ili kontroli stručnosti, propusti ili saznanja koja su važna za sigurno korištenje povlastica važeće dozvole i/ili ovlaštenja.

(2) Psihologijski kriteriji. Psihologijska procjena može uključivati skupljanje biografskih podataka, primjenu testova o sposobnosti i osobnosti te razgovor sa psihologom.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Zrakoplovna psihologija.

POGLAVLJE 18: Dermatološki zahtjevi (vidi JAR-FCL 3. 245 i 3. 365)

(1) Svako stanje kože koje uzrokuje bolove, nelagodnost, nadraživanje ili svrbež može ometati člana posade zrakoplova u obavljanju njegovih zadataka i utjecati na sigurnost leta.

(2) Svako liječenje kože, zračenjem ili lijekovima, može imati sistemske efekte koji se moraju razmatrati prije ocijene sposobnosti/nesposobnosti ili ograničenja na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) /na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’).

(3) Maligna ili predmaligna stanja kože

(a)        Maligni melanom, skvamozni epiteliom, Bowensova ili Pagetova bolest su diskvalificirajući. Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe ukoliko se, kada je to potrebno, potpuno odstrane bolesna mjesta te je omogućena odgovarajuća kontrola i praćenje.

(b)       Bazocelularni epiteliom ili nagrizajući čir, akantokeratom, aktinična keratoza, zahtijevaju liječenje i/ili odstranjenje da bi se zadržala svjedodžba.

(4) Ostala stanja kože:

(a)        akutni ili široko prošireni kronični ekcem,

(b)       retikuloza kože,

(c)        dermatološke značajke općeg stanja, i slična stanja zahtijevaju razmatranje liječenja i svako stanje koje podliježe liječenju prije procjene Ministarstva.

(5) Procjena malignih oboljenja u ovom sustavu je objašnjena u poglavlju Onkologija u JAA Manual of Civil Aviation Medicine.

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Dermatologija.

POGLAVLJE 19: Onkološki zahtjevi (vidi JAR-FCL 3. 246 i 3. 370)

(1) Ministarstvo može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 1, a AME u dogovoru s Ministarstvom može razmotriti izdavanje svjedodžbe za kategoriju 2 ukoliko:

(a)        nakon liječenja ne postoje dokazi o ostatku zloćudne bolesti;

(b)       je prošlo odgovarajuće vrijeme od završetka liječenja za određenu vrstu tumora;

(c)        se rizik od mogućnosti povratka bolesti ili proširenja metastaza nalazi unutar granica prihvatljivih Ministarstvu;

(d)       ne postoje dokazi o kratkotrajnim ili dugotrajnim posljedicama nakon liječenja. Kandidati koji su primali kemoterapiju antraciklinom moraju na kardiološki pregled;

(e)        su dogovori za praćenje i kontrolu zdravstvenog stanja prihvatljivi Ministarstvu.

(2) ponovno izdavanje svjedodžbe može se primijeniti uz ograničenje na letenje s višečlanom posadom (kategorija 1 ‘OML’) ili ograničenje na letenje uz sigurnosnog pilota (kategorija 2 ‘OSL’).

Upute uz ovo poglavlje treba potražiti u JAA Manual of Civil Aviation Medicine, u poglavlju Onkologija.

DODATAK 4

KATEGORIJA 3 ZDRAVSTVENI ZAHTJEVI I VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 1 – Općenito – Svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti – Kategorija 3 – Pregled

1.1.(a) Kandidat za dozvolu kontrolora zračnog prometa mora obaviti prethodni liječnički pregled za izdavanje Kategorije 3. Minimalna starosna dob za stjecanje Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti – Kategorije 3 je 17 godina.

1.1.(b) Izuzev ako je drugačije propisano u ovom Pravilniku, imatelji dozvole kontrolora zračnog prometa moraju imati produljenu ili obnovljenu Svjedodžbu kategorije 3 svake dvije godine.

1.1.(c) Kandidat za stjecanje Svjedodžbe Kategorije 3 mora dostaviti predsjedniku liječničkog povjerenstva osobno potvrđenu izjavu o zdravstvenim činjenicama o sebi, obitelji i naslijeđenim bolestima. Kandidat mora biti svjestan važnosti ove izjave, koja je onoliko potpuna i točna koliko mu znanje dopušta.

1.1.(d) Predsjednik liječničkog povjerenstva mora izvijestiti Ministarstvo o svakom pojedinom slučaju kada postoji sumnja o kandidatovoj sposobnosti da udovoljava zahtjevima. U ovakvom slučaju, Ministarstvo može odlučiti hoće li se Svjedodžba izdati ili uskratiti.

1.1.(e) Kada je Ministarstvo utvrdilo da se zahtjevima ovoga Pravilnika udovoljilo, kandidatu se mora izdati Svjedodžba kategorije 3.

1.1.(f) Zahtjevi kojima se treba udovoljiti pri obnavljanju Svjedodžbe isti su kao i za prethodni liječnički pregled za Svjedodžbu kategorije 3, osim ako nije drugačije propisano.

VARIJACIJE I UPUTE EMCR(ATC) 1 – Općenito – Svjedodžba o zdravstvenoj sposobnosti – Kategorija 3 – Pregled

1.1.1. Valjanost Svjedodžbe će biti od datuma izdavanja do istog datuma mjeseca isteka (od datuma do datuma).

1.1.2. Kada imatelji dozvole kontrolora zračnog prometa napune 40. godinu starosti, dvogodišnji interval specificiran u 1.1. (b) reducira se na jednogodišnji.

1.1.3. Svjedodžba se može izdati pod uvjetom da sposobnost kandidata u korištenju povlastica dozvole i/ili ovlaštenja u propisanim granicama ne bude ugrožena.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 2.1. – Općenito Srčano-žilni sustav – Pregled

2.1.(a) Kandidat ne smije imati nikakvu abnormalnost srčano-žilnog sustava koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

2.1.(b) Standardni dvanaestokanalni elektrokardiogram(EKG) u mirovanju s nalazom zahtijeva se na prethodnom liječničkom pregledu, u četverogodišnjim intervalima do 30. godine starosti, dvogodišnjim poslije, te u slučaju kada je to klinički indicirano. Vidi 2.1.1.

2.1.(c) Elektrokardiogram(EKG) pod opterećenjem zahtijeva se samo kada je klinički indicirano u skladu s 2.1.2.

2.1.(d) Izvještaj o nalazu elektrokardiograma u mirovanju i pod opterećenjem mora biti izdan od strane specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

2.1.(e) U dobi od 65 godina starosti imatelja Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti Kategorije 3 pregledava se u AMC od strane specijalista prihvatljivog Ministarstvu. Ovaj pregled uključuje elektrokardiogram pod opterećenjem, ili druge testove koji pružaju ekvivalentne podatke, i ponavlja se svake četiri godine.

VARIJACIJE I UPUTE EMCR(ATC) 2.1. – Općenito Srčano-žilni sustav – Pregled

2.1.1. Točka 1.1.2. određuje da imatelji dozvola kontrolora zračnog prometa stariji od 40. godina produljuju ili obnavljaju liječničku svjedodžbu svake godine. Elektrokardiogram mora biti dio redovnog pregleda svake godine.

2.1.2. Elektrokardiogram pod opterećenjem ili drugi primjereni kardiološki test zahtijeva se:

2.1.2.(a) ako se pokažu znaci ili simptomi koji ukazuju na srčano-žilne bolesti,

2.1.2.(b) za objašnjenje elektrokardiograma u mirovanju,

2.1.2.(c) po odluci specijalista prihvatljivog Ministarstvu,

2.1.2.(d) u dobi od 65. godina starosti i nakon toga svake 4 godine.

2.1.3.(a) Gdje je testiranje provedeno od strane Ministarstva, kao što je zahtijevano u točki 6.1.(b) očekuje se i pretraga lipida seruma/plazme, uključujući i kolesterol, kako bi se smanjio rizik, a prema procjeni Ministarstva (vidi 6.1.1).

2.1.3.(b) Nenormalan nalaz seruma lipida zahtijeva procjenu i pregled pod nadzorom specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

2.1.3.(c) Više rizičnih faktora (pušenje, obiteljska sklonost, nenormalosti lipida, hipertenzija itd.) zahtijevaju procjenu pod nadzorom specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 2.2. – Općenito Srčano-žilni sustav – Krvni tlak

2.2.(a) Krvni tlak treba izmjeriti tehnikom danom u točki 2.2.1.

2.2.(b) Kada je neprestano sistolički tlak veći od 160 mm Hg i dijastolički veći od 95 mm Hg, najmanje u tri navrata, od kojih svaki odvojeno minimalno 24 sata, sa ili bez liječenja, kandidat se ocjenjuje nesposobnim.

2.2.(c) Liječenje radi kontrole krvnog tlaka mora biti primjereno sigurnom korištenju povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, kako je navedeno u točki 2.2.2. Početak terapije zahtijeva određeno vrijeme ukidanja Svjedodžbe radi utvrđivanja odsutnosti popratnih pojava.

2.2.(d) Kandidat sa siptomatskom hipotenzijom ocjenjuje se kao nesposoban.

VARIJACIJE I UPUTE EMCR(ATC) 2.2. – Općenito Srčano-žilni sustav – Krvni tlak

2.2.1. Sistolički tlak treba snimiti kod pojave Korotkofljevih zvukova (Faza I), kao i dijastolički tlak kod nestanka tih zvukova (Faza V) ili jednako valjanim elektronskim mjerenjem. Povišen krvni tlak i/ili pojačan srčani puls zahtijevaju daljnju obradu. Mjerenje krvnog tlaka u odvojenim navratima, treba obaviti na isti način kako bi se osigurala ujednačenost rezultata nalaza.

2.2.2. Antihipertenzivnu obradu treba dogovoriti sa Ministarstvom. Lijekovi prihvatljivi za Ministarstvo smiju sadržavati:

2.2.2.(a) diuretika koji ne djeluje na razini Henleove petlje

2.2.2.(b) selektivne beta blokatore;

2.2.2.(c) ACE inhibitore;

2.2.2.(d) blokatore kalcijevih kanala;

2.2.2.(e) blokatore receptora angiotenzina 2;

2.2.2.(f) Početkom antihipertenzivnog tretmana, kandidata se individualno procjenjuje kao privremeno nesposobnog, zbog potencijalnog popratnog djelovanja, sve dok tlak krvi nije zadovoljavajuće kontroliran bez popratnih pojava.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 2.3. Srčano-žilni sustav – Bolest koronarnih arterija

2.3.(a) Kandidat za kojeg se sumnja da ima bolest koronarnih arterija, treba se podvrgnuti ispitivanju. Kandidata koji boluje od asimptomatske, manje bolesti koronarnih arterija, Ministarstvo može smatrati sposobnim, ukoliko udovoljava točki 2.3.1.

2.3.(b) Kandidat sa simptomatskom bolesti koronarnih arterija smatra se nesposobnim.

2.3.(c) Kandidat će se nakon infarkta miokarda ocijeniti kao nesposoban. Ministarstvo može razmotriti sposobnost udovoljavajući točki 2.3.2.

2.3.(d) Kandidat koji pokaže zadovoljavajući oporavak 6 mjeseci nakon operacije koronarnog by-pass-a ili angioplastike može biti ocijenjen sposobnim od strane Ministarstva uz uvjet udovoljavanja točki 2.3.3.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 2.3. Srčano-žilni sustav – Bolest koronarnih arterija

2.3.1. U slučaju sumnje na asimptomatsku bolest koronarnih arterija zahtijeva se primjena elektrokardiografije pod opterećenjem, te ako je potrebno nakon toga i scintigrafije i/ili koronarne angiografije.

2.3.2. Kandidat koji boluje od asimptomatske bolesti koronarnih arterija koji je zadovoljavajuće smanjio faktore rizika, te ne zahtijeva liječenje ishemičnih bolova srca 6 mjeseci nakon događaja (infarkt miokarda), mora nakon kontrolnih pretraga, pokazati sljedeći nalaz:

2.3.2.(a) zadovoljavajući simptom graničnog EKG-a pod opterećenjem;

2.3.2.(b) istisnu frakciju lijevog ventrikula veću od 50% bez značajnih abnormalnosti gibanja stijenke i normalnu istisnu frakciju desnog ventrikula;

2.3.2.(c) zadovoljavajući nalaz 24-satnog snimanja EKG-a;

2.3.2.(d) koronarna angiografija pokazuje manje od 30% stenoze, ili se drugim ekvivalentnim dijagnostičkim metodama ne pokazuje značajna reverzibilna ishemija u krvnim žilama udaljenim od infarkta miokarda, te nema funkcionalnih oštećenja dijela miokarda nasuprot toj krvnoj žili. Nastavak istraživanja zahtijeva godišnju kontrolu srčano-žilnog sustava, uključujući primjenu EKG-apod opterećenjem ili scintigrafije pod opterećenjem. Koronarna angiografija ili druga ekvivalentna dijagnostička metoda zahtijeva se ne kasnije od pet godina nakon događaja, osim ako su nalazi neinvanzivnih metoda pretraga npr. EKG pod opterećenjem i/ili stres ultrazvuk srca (UZV) besprijekorni.

2.3.3. Kandidat koji boluje od asimptomatske bolesti koronarnih arterija, a koji uspješno kontrolira faktore rizika i uzima, ako je neophodno, beta blokatore, ACE inhibitore, HMG-CoA reduktaza inhibitore i aspirin, te ne zahtijeva liječenje ishemičnih bolova srca, može se razmatrati za izdavanje Svjedodžbe. Razmatranje, 6 mjeseci nakon pojave događaja, mora sadržati kompletno istraživanje, koje će pokazati sljedeći nalaz:

2.3.3.(a) zadovoljavajući simptom graničnog EKG-a pod opterećenjem, unutar Bruce Stage IV ili ekvivalentno;

2.3.3.(b) istisnu frakciju lijevog ventrikula veću od 50% bez značajnih abnormalnosti gibanja stijenke i normalnu istisnu frakciju desnog ventrikula;

2.3.3.(c) zadovoljavajući nalaz 24-satnog snimanja EKG-a;

2.3.3.(d) koronarna angiografija pokazuje transplantat sa dobrim tokom, manje od 30% stenoze u svakoj većoj krvnoj žili, bez promjene na krvnoj žili na kojoj je obavljena angioplastika, i bez funkcionalnog oštećenja miokarda kojeg opskrbljuje takva žila. Nastavak istraživanja zahtijeva godišnju kontrolu srčano-žilnog sustava, uključujući primjenu EKG-a pod opterećenjem ili scintigrafije pod opterećenjem. Koronarna angiografija ili druga ekvivalentna dijagnostička metoda zahtijeva se ne kasnije od pet godina nakon događaja, osim ako su nalazi neinvanzivnih metoda pretraga npr. EKG pod opterećenjem i/ili stres ultrazvuk srca (UZV) besprijekorni.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 2.4. Srčano-žilni sustav – Smetnje ritma/provođenja

2.4.(a) Kandidat sa značajnim smetnjama atrijalnog ritma, bilo da se radi o paroksizmalnim (iznenadnim) ili utvrđenim, ocjenjuje se kao nesposoban, dok se ne napravi kardiološka procjena u skladu s točkom 2.4.1.(a).

2.4.(b) Kandidat koji boluje od asimptomatske sinus bradikardije ili sinus tahikardije može biti ocijenjen sposobnim ukoliko tome nije uzrok neka abnormalnost.

2.4.(c) Kandidat s dokazanom bolešću sinuatrijalnog čvora zahtijeva kardiološku procjenu u skladu s točkom 2.4.1.

2.4.(d) Kandidat s asimptomatskim izoliranim ventrikulo ektopičkim kompleksom ne mora biti ocijenjen nesposobnim, međutim učestali ili složeni oblici zahtijevaju punu kardiološku procjenu u skladu s točkom 2.4.1.

2.4.(e) U odsutnosti ostalih abnormalnosti kandidat s nekompletnim blokom ili stabilnom devijacijom lijeve osi može biti ocijenjen sposobnim. Kandidat s kompletnim desnim ili lijevim blokom zahtijeva kardiološku procjenu na prvom sljedećem liječničkom pregledu u skladu s točkom 2.4.1.

2.4.(f) Kandidat s preranom ekscitacijom klijetki (npr. Wolf-Parkinson-White sindrom) mora biti ocijenjen nesposobnim, osim ukoliko kardiološka procjena ne potvrdi da kandidat ispunjava uvjet iz točke 2.4.1.

2.4.(g) Kandidat s endokardijalnim pace-maker-om mora biti ocijenjen nesposobnim, osim ukoliko kardiološka procjena ne potvrdi da se mogu ispuniti zahtjevi iz točke 2.4.2.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 2.4. Srčano-žilni sustav – Smetnje ritma/provođenja

2.4.1.(a) Klinički značajan poremećaj ritma ili provođenja zahtijeva procjenu kardiologa prihvatljivog Ministarstvu. Takva procjena, prema kliničkim indikacijama, uključuje:

(1)       EKG u mirovanju i pod opterećenjem;

(2)       24-satni nalaz elektrokardiografije;

(3)       2D Doppler ehokardiografiju;

(4)       koronarnu angiografiju;

(5)       elektrofiziološka istraživanja.

2.4.1.(b) Nalaz pojedinačnog atrijskog ili ventrikularnog ektopičkog kompleksa na EKG-u u mirovanju ne mora zahtijevati daljnju procjenu pod uvjetom da učestalost ne bude veća od jedan na minutu (npr. jedan produženi prekid ritma).

2.4.1.(c) Lijevi blok je češće udružen s bolesti koronarnih arterija što zahtijeva detaljnije istraživanje, koje može biti invanzivno.

2.4.1.(d) 2D Doppler ehokardiografija ne smije pokazivati abnormalnosti.

2.4.1.(e) Snimanje Holterom ne smije pokazivati sklonost simptomatskoj ili asimptomatskoj tahiaritmiji.

2.4.2. Kandidati s endokardijalnim pace-maker-om mogu se razmatrati za ponovno izdavanje Svjedodžbe tri mjeseca nakon ugradnje pod uvjetom:

(1)       da ne postoje druge diskvalificirajuće zdravstvene smet­nje;

(2)       da je primijenjen bipolaran sustav vođenja;

(3)       da kandidat nije ovisan o pace-maker-u (npr. onesposobljavajući prekid srčane aktivnosti nije vjerojatan);

(4)       da pokazuje zadovoljavajuće granične simptome elektrokardiografije pod opterećenjem do Bruce stage IV ili jednakovrijedan, odnosno da ne pokazuje abnormalnosti ili dokaze o ishemiji miokarda. Scintigrafija može biti korisna ukoliko postoje poremećaji provođenja u EKG-u mirovanja;

(5)       da kardiolog prihvatljiv za Ministarstvo kroz 6 mjeseci provode ispitivanje sa pace-maker-om i praćenje Holterom;

(6)       Iskustvo je pokazalo da se bilo kakvi kvarovi pace-maker-a događaju kroz tri prva mjeseca nakon što je ugrađen. Zato se ponovno izdavanje Svjedodžbe neće razmatrati prije isteka ovoga razdoblja. Poznato je da određeno djelovanje uređaja može ometati rad pace-maker-a. Zato ugrađeni tip pace-maker-a mora biti testiran kako bi se osiguralo da nema smetnji od djelovanja uređaja u radnoj okolini. Dodatne podatke o navedenom kao i očitovanje o radu u svezi ovakvih učinaka mora osigurati dobavljač pace-maker-a.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 2.5. Srčano-žilni sustav – Općenito

2.5.(a) Kandidat s perifernom vaskularnom bolesti mora biti ocijenjen nesposobnim prije ili nakon kirurške obrade. Ukoliko ne postoji znak značajne bolesti koronarnih arterija ili utvrđena značajna ateromatoza drugdje, te nema funkcionalnog oštećenja što se dokazuje EKG-om pod opterećenjem do Bruce stage IV ili jednakovrijedan, kandidat može biti ocijenjen kao sposoban. Kandidat s aneurizmom aorte prije ili nakon operacije ocjenjuje se nesposob­nim. Kandidat s manjom bolesti vena ne mora nužno biti ocijenjen nesposobnim. Značajna bolest vena zahtijeva individulanu procjenu odgovarajućeg specijalista u konzultaciji s Ministarstvom.

2.5.(b) Kandidat kod kojeg je uočena klinički značajna abnormalnost bilo kojeg od srčanih zalistaka ocjenjuje se nesposobnim.

2.5.(c) Kandidata s manjim abnormalnostima srčanih zalistaka Ministarstvo može ocijeniti sposobnim nakon dodatne kardiološke procjene u skladu s točkom 2.5.1.(a) i (b).

2.5.(d) Kandidat kojem su srčani zalisci zamijenjeni/popravljeni ocjenjuje se od strane Ministarstva nesposobnim. Pojedine povoljne slučajeve može se ocijeniti sposobnim nakon dodatne kardiološke procjene u skladu s točkom 2.5.1.(c).

2.5.(e) Oralna antikoagulantna terapija je diskvalificirajuća. Nakon završenog liječenja Ministarstvo može razmotriti sposobnost kandidata u skladu s točkom 2.5.2.

2.5.(f) Kandidat kod kojeg je uočena bilo kakva abnormalnost u svezi s perikardom, miokardom ili endokardom, mora biti ocijenjen kao nesposoban, sve dok ne dođe do potpunog izlječenja ili nakon kardiološke procjene u skladu s točkom 2.5.3.

2.5.(g) Kandidat sa urođenom srčanom manom prije ili nakon operacije mora biti ocijenjen nesposobnim. Kandidat s manjim abnormalnostima može biti ocijenjen sposobnim od strane Ministarstva, a nakon kardiološke procjene u skladu s točkom 2.5.4.

2.5.(h) Kandidat se nakon transplantacije srca ocjenjuje kao nesposoban.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 2.5. Srčano-žilni sustav – Općenito

2.5.1.(a) Neidentificirani srčani šumovi zahtijevaju procjenu kardiologa prihvatljivog za Ministarstvo. Ako se to smatra važnim daljnja istraživanja uključuju 2D Doppler ehokardiografiju.

2.5.1.(b) Stanja i uvjeti od strane srčanih zalistaka

(1)       Dvostruki vrh zalistka aorte je prihvatljiv bez ograničenja ako nisu dokazane druge abnormalnosti srca ili aorte, ali zahtijeva dvogodišnju kontrolu sa ehokardiografijom.

(2)       Blaga stenoza aorte (manje od 25 mm Hg diferencijalnog tlaka ili brzina toka manja od 2 m u sekundi) može biti prihvatljiva. Zahtijeva se godišnja kontrola sa 2D Doppler ehokardiografijom kod kardiologa prihvatljivog Ministarstvu.

(3)       Regurgitacija aorte prihvatljiva je za neograničeno izdavanje Svjedodžbe samo ako je minimalna i nema evidentnog preopterećenja volumena. Ne smije biti dokazive abnormalnosti uzlazne aorte na 2D Doppler ehokardiografiji. Godišnju kontrolu provodi kardiolog prihvatljiv za Ministarstvo.

(4)       Bolest mitralnog zaliska (stenoza mitralnog zaliska uzrokovana reumatskom groznicom) ne dozvoljava izdavanje Svjedodžbe. Prolaps i blaga regurgitacija mitralnog zaliska može biti prihvaćena. Kandidat sa izoliranim srednjim sistoličkim škljocanjem ne treba ograničenje. Kandidat sa nekompliciranom i malom regurgitacijom može biti prihvaćen uz redovitu kardiološku kontrolu.

(5)       Kandidat s dokazom volumnog opterećenja lijeve klijetke srca kod povećanja lijeve srčane klijetke krajnjeg dijastoličkog promjera mora biti ocijenjen kao nesposoban. Godišnju kontrolu obavlja kardiolog prihvatljiv Ministarstvu, a zahtijeva se i procjena Ministarstva.

2.5.1.(c) Operacije zalistaka

(1)       Kandidat sa ugrađenim mehaničkim zaliskom se ocjenjuje kao nesposoban.

(2)       Kandidata sa ugrađenim zaliskom od tkiva Ministarstvo može ocijeniti kao sposobnog 6 mjeseci nakon kirurškog zahvata uz uvjet:

i.          da je funkcija zaliska i klijetke normalna prema procjeni 2D Doppler ehokardiografije;

ii.         da zadovoljava granične simptome elektrokardiografije pod opterećenjem ili ekvivalentno;

iii.         da dokazano nema bolest koronarnih arterija ukoliko nije pokazana zadovoljavajuća revaskularizacija;

iv.        da ne zahtijeva kardioaktivne lijekove;

v.         da godišnju kontrolu provodi kardiolog prihvatljiv Ministarstvu.

2.5.2. Kandidat koji je pod antikoagulantnom terapijom zahtijeva kontrolu kod kardiologa prihvatljivog Ministarstvu. Terapija subkutanim heparinom može biti prihvatljiva ako zadovolji nalaz specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

2.5.3. Primarne ili sekundarne nenormalnosti u perikardu, miokardu ili endokardu moraju biti općenito ocijenjene kao uzrok nesposobnosti do potpunog ozdravljenja. Kardiolog prihvatljiv Ministarstvu će po potrebi za procjenu srčano-žilnog sustava uključiti 2D Doppler ehokardiografiju, EKG pod opterećenjem, 24-satno snimanje EKG-a, scintigrafiju miokarda i koronarnu angiografiju.

2.5.4. Urođene srčane mane, uključujući i operativno ispravljene, normalno će biti uzrok ocjene nesposobnosti kandidata, osim ako su funkcionalno nevažne i ne zahtijevaju lijekove. Zahtijevat će se kardiološka procjena kod specijalista prihvatljivog Ministarstvu. Procjena može uključiti Doppler ehokardiografiju, EKG pod opterećenjem i 24-satno snimanje EKG-a. Zahtijeva se redovna kardiološka kontrola. Periodični pregledi obavljaju se prema nahođenju kardiologa prihvatljivog Ministarstvu.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 3.1. Dišni sustav – Općenito

3.1.(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakvih urođenih ili stečenih nenormalnosti s dišnim sustavom, koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

3.1.(b) Posteriorno-anteriorna rendgenska snimka prsnog koša zahtijeva se kod prethodnog liječničkog pregleda. Kod ponovljenih pregleda se može zahtijevati ako je to klinički indicirano.

3.1.(c) Funkcionalni testovi pluća (vidi točku 3.1.1.) zahtijevaju se kod prethodnog liječničkog pregleda. Test vršnog protoka se zahtijeva na prvom liječničkom pregledu nakon 30. godine starosti, zatim svake 4 godine, te kada je klinički indicirano. Kandidat sa znatnim smetnjama u funkciji pluća bit će ocijenjen kao nesposoban.

3.1.(d) Svaka značajna nenormalnost će zahtijevati daljnju obradu specijalista za dišne bolesti.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 3.1. Dišni sustav – Općenito

3.1.1. Za prethodni liječnički pregled za izdavanje Svjedodžbe Kategorije 3 zahtijeva se spirometrijski pregled. Odnos FEV1/FVC manji od 70% zahtijevati će procjenu specijalista za dišne bolesti.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 3.2. Dišni sustav – Bolesti

3.2.(a) Kandidat sa značajnom kroničnom opstruktivnom bolešću dišnih puteva mora biti ocijenjen nesposobnim. Kada je primjereno kandidat će biti upućen specijalisti za dišne bolesti na procjenu.

3.2.(b) Kandidat sa reaktivnom bolešću dišnih puteva (bronhijalna astma) koja zahtijeva lijekove, ocjenjuje se u skladu s kriterijima iz točke 3.2.1.

3.2.(c) Kandidat sa aktivnom upalnom bolesti dišnih puteva ocjenjuje se privremeno nesposobnim.

3.2.(d) Kandidat sa sarkoidozom ocjenjuje se nesposobnim (vidi točku 3.2.2.).

3.2.(e) Kandidat se tijekom obrade spontanog pneumotoraksa ocjenjuje nesposobnim (vidi točku 3.2.3.).

3.2.(f) Kandidat kod kojega je potreban veći kirurški zahtvat u grudnom košu, ocjenjuje se nesposobnim nakon operacije do vremena kada posljedice operacije ne bi trebale spriječiti sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi točku 3.2.4.). Patologija koja je zahtijevala operaciju će biti razmotrena u procesu obnavljanja Svjedodžbe.

3.2.(g) Slučajevi plućnog emfizema ocjenjuju se kao nesposobnost samo ako uzrokuju značajne simptome.

3.2.(h) Slučajevi aktivne plućne tuberkuloze, propisno dijagnosticirani ocjenjuju se kao nesposobnost. Slučajevi mirnih ili zacijeljenih lezija koji su poznati kao tuberkulozni ili su vjerojatno tuberkulozne etiologije, mogu biti ocijenjeni kao sposobni.

3.2.(i) Kandidat koji pristupa prethodnom liječničkom pregledu, a boluje od sindroma apneja u snu ocjenjuje se kao nesposoban (vidi 3.2.5.).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 3.2. Dišni sustav – Bolesti

3.2.1. Kandidat koji je imao iskustvo rekurentnih napada astme ocjenjuje se kao nesposoban. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe Kategorije 3 ako kandidat ima blagu astmu s prihvatljivim funkcionalnim testovima pluća i liječenjem koje je u skladu sa sigurnim korištenjem povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

3.2.2. Kandidat sa aktivnom sarkoidozom je nesposoban. Ministarstvo može uzeti u obzir izdavanje Svjedodžbe ako je bolest:

a)         potpuno istražena u odnosu na mogučnost sistemske proširenosti bolesti

b)         ograničena na hilarnu limfadenopatiju, i kandidat ne uzima lijekove.

3.2.3. Spontani pneumotoraks

3.2.3.(a) Izdavanje Svjedodžbe nakon potpunog ozdravljenja od pojedinačnog spontanog pneumotoraksa može biti prihvatljivo kroz određeni period nakon događaja uključujući potpunu kliničku obradu dišnog sustava, sa nalazom magnetne rezonancije.

3.2.3.(b) Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe Kategorije 3 šest tjedana nakon potpunog ozdravljenja od pojedinačnog spontanog pneumotoraksa.

3.2.3.(c) Rekurentni spontani pneumotoraks ne dozvoljava izdavanje Svjedodžbe. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe nakon kirurške intervencije sa zadovoljavajućem oporavkom.

3.2.4. Pneumonektomija je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe nakon pneumonektomije ili manjeg operativnog zahvata u prsnom košu, odnosno nakon ozdrav­ljenja i pune procjene dišnog sustava uključujući i nalaz magnetne rezonancije.

3.2.5. Na produljenju valjanosti Svjedodžbe kandidat koji boluje od apnoje u snu, može biti ocijenjen kao sposoban u ovisnosti o opsegu simptoma, zadovoljavajućem liječenju i funkcionalnoj evalvaciji u radnoj okolini u skladu sa točkom 1 »Dodatka uz točke 3.2(i), 3.2.5, 8.1. i Zahtjevi EMCR(ATC) 18« (na kraju Dodatka 4).

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 4.1. Probavni sustav – Općenito

4.1. Kandidat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3, ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest probavnog sustava ili pripadajućih žlijezda, koja bi mogla spriječiti sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 4.2. Probavni sustav – Bolesti

4.2.(a) Kandidat s učestalim dispeptičkim smetnjama koje zahtijevaju liječenje ili s pankreatitisom ocjenjuje se nesposobnim. Vidi točku 4.2.1.

4.2.(b) Kandidat sa simptomatskim većim brojem žučnih kamenaca ili jednim velikim žučnim kamencem, ocjenjuje se nesposob­nim dok se ne podvrgne uspješnom liječenju (vidi točku 4.2.2.).

4.2.(c) Kandidat koji ima utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve akutne ili kronične upale crijeva (lokalizirani ileitis, ulcerativni kolitis, divertikulitis), a pristupa prethodnom liječ­ničkom pregledu, ocjenjuje se nesposobnim. Vidi točku 4.2.3.

4.2.(d) Kandidat sa hernijom koja bi mogla uzrokovati komplikacije do onesposobljenosti, ocijenit će se kao nesposoban.

4.2.(e) Bilo koja posljedica bolesti ili kirurškog zahvata u bilo kojem dijelu probavnog sustava ili pripadajućih žlijezdi koja bi mogla uzrokovati onesposobljenost, posebice bilo kakva opstrukcija nastala zbog striktura ili kompresije ocjenjuje se kao nesposobnost.

4.2.(f) Kandidat koji je podvrgnut kirurškom zahvatu na probavnom sustavu ili na pripadajućim žlijezdama, a koji uključuje djelomično ili potpuno odstranjenje odnosno pomak bilo kojeg od tih organa, ocjenjuje se nesposobnim. Vidi točku 4.2.4.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 4.2. Probavni sustav – Bolesti

4.2.1.(a) Rekurentne dispeptičke tegobe koje zahtijevaju lijekove, moraju biti istražene radiološkim i endoskopskim pretragama. Laboratorijske pretrage moraju uključiti i pretrage hemoglobina i pretrage stolice. Svaka dokazana ulceracija ili značajna upala zahtijeva dokaz ozdravljenja prije nego Ministarstvo razmotr izdavanje Svjedodžbe.

4.2.1.(b) Upala gušterače ne dozvoljava izdavanje Svjedodžbe. Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe ako je uklonjen uzrok (npr. lijekovi, žučni kamenci).

4.2.1.(c) Alkohol može biti uzrokom dispeptičkih tegoba i upale gušterače. Ukoliko se smatra primjerenim, tada treba obaviti punu procjenu njegove uporabe ili zlouporabe.

4.2.2. Ministarstvo može smatrati da se kod nalaza jednog velikog žučnog kamena koji ne izaziva simptome može izdati Svjedodž­ba. Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe s mnogobrojnim žučnim kamencima koji ne izazivaju simptome, dok se čeka na procjenu ili tretman.

4.2.3. Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje ili prethodno izdavanje Svjedodžbe ako postoji potpuna remisija bolesti uz minimalno liječenje lijekovima ili bez njih. Zahtijeva se redovito praćenje.

4.2.4. Opsežan operativni zahvat abdomena isključuje izdavanje Svjedodžbe u trajanju od najmanje tri mjeseca. Ministarstvo može ranije razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe ako je oporavak pot­pun, a kandidat nema simptome te postoji minimalna opasnost za sekundarne komplikacije ili povratak bolesti, koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Gdje je operacija neznatna i povlači za sobom minimalne posljedice prihvatljivo je da predsjednik liječničkog povjerenstva donese odluku.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 5. Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde

5.1.(a) Kanditat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest vezanu za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde, a koja bi utjecala na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

5.1.(b) Kandidat sa funkcionalnim smetnjama u metabolizmu, prehrani ili pri lučenju endokrinih žlijezda mora biti ocijenjen kao nesposoban, ali vidi točku 5.1.1.

5.1.(c) Kandidat sa diabetesom melitusom će biti ocijenjen kao nesposoban, ali vidi točke 5.1.2. i 5.1.3.

5.1.(d) Kandidat sa diabetesom melitusom koji zahtijeva inzulin ocjenjuje se nesposobnim.

5.1.(e) Uporaba antidijabetičkih lijekova je diskvalificirajuća. Vidi točku 5.1.3.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 5. Bolesti vezane za metabolizam, prehranu i endokrine žlijezde

5.1.1. Ministarstvo može razmotriti inicijalno izdavanje ili produljenje valjanosti Svjedodžbe uz uvjet da kandidat nema simptoma, klinički je kompenziran i stabilan, sa ili bez nadomjesne terapije, i redovito kontroliran od strane odgovarajućeg specijalista.

5.1.2. Glikozurija i abnormalna razina glukoze u krvi zahtijevaju istraživanje. Ministarstvo može razmotriti izdavanje Svjedodžbe ako je dokazan normalni test tolerancije glukoze (niski bubrežni prag), ili je narušena tolerancija glukoze bez dijabetičke patologije, a potpuno regulirana dijetom i redovito kontrolirana.

5.1.3. U određenim slučajevima može biti prihvatljiva primjena bigvanida i/ili inhibitora alfa glukozidaze ako ne uzrokuju hipoglikemiju.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 6. Hematologija

6.1.(a) Kandidat ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije bolovati od nikakve hematološke bolesti koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

6.1.(b) Pretraga krvi mora biti sastavni dio prethodnog pregleda za izdavanje Svjedodžbe, kod obnove ili produljenja valjanosti svake četvrte godine do 40. godine starosti, nakon toga svake druge godine i prema kliničkoj indikaciji.

6.1.(c) Kandidat sa uznapredovalim lokalnim i općim povećanjem limfnih žlijezda, te bolesti krvi ocjenjuje se nesposobnim (vidi točku 6.1.3.).

6.1.(d) Kandidat sa akutnom leukemijom ocjenjuje se nesposobnim. Kandidat sa kroničnom leukemijom koji pristupa prethodnom liječničkom pregledu ocjenjuje se kao nesposoban, a za produljenje valjanosti vidi točku 6.1.4.

6.1.(e) Kandidat sa značajnim povećanjem slezene ocjenjuje se nesposobnim (vidi točku 6.1.5.).

6.1.(f) Kandidat sa uznapredovalom policitemijom ocjenjuje se kao nesposoban (vidi točku 6.1.6.). Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe ako je stanje potpuno kontrolirano i dobro praćeno izvješćima.

6.1.(g) Kandidat sa defektom koagulacije krvi bit će ocijenjen kao nesposoban (vidi točku 6.1.7.), dok uzima oralnu antikoagulantnu terapiju (vidi 2.5.(e)).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 6. Hematologija

6.1.1. Specifične analize krvi koje se moraju obaviti određene su od Ministarstva (KKS, GUK, Hb, lipidogram s kolesterolom i drugo prema kliničkoj indikaciji i nahođenju predsjednika liječničkog povjerenstva).

6.1.2. Anemija karakterizirana smanjenom razinom hemoglobina zahtijeva istraživanje. Anemija koja ne odgovara na liječenje isključuje izdavanje svjedodžbe. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe u slučajevima kada je primarni uzrok na zadovoljavajući način izlječen (npr. deficit željeza ili deficit B12), a hemoglobin je stabiliziran (preporučena vrijednost je 11 – 17 g/dl), ili kada je dijagnosticirana talasemija minor ili hemoglobinopatija bez krize u toku bolesti, gdje je pokazana puna funkcionalna sposobnost.

6.1.3. Povećanje limfnih čvorova zahtijeva istraživanje. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe ako je akutni infekcijski proces potpuno izlječen ili kad se radilo o Hodginovom limfomu koji je bio liječen i u potpunoj je remisiji. Uslijed mogućih dugotrajnih popratnih učinaka specifičnih kemoterapijskih agensa mora se uzeti u obzir točan »režim« (vrijeme i doza) koji je primijenjen.

6.1.4. Ministarstvo može razmatrati produljenje valjanosti Svjedodžbe u slučajevima kronične leukemije ako je dijagnosticirana kao limfatična u fazama 0, I (i moguće II) bez anemije i minimalnog liječenja, ili »teško stanična« leukemija, a da su stabilne, sa normalnom razinom hemoglobina i trombocita. Zahtijeva se redovna kontrola praćena izvještajima.

6.1.5. Splenomegalija zahtijeva istraživanje. Ministarstvo može razmatrati produljenje valjanosti Svjedodžbe ako je uvećanje slezene minimalno, stabilno, te se ne može dokazati povezana patologija (npr. liječena kronična malarija) ili ako je uvećanje slezene minimalno i popraćeno drugim prihvatljivim stanjem (npr. Hodginov limfom u remisiji). Splenomektomija ne isključuje izdavanje Svjedodžbe, ali se mora procijeniti na individualnoj osnovi.

6.1.6. Policitemija zahtijeva istraživanje. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe ako je bolest stabilna i nije dokazana pridružena patologija.

6.1.7. Značajni defekti koagulacije zahtijevaju istraživanje. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe ukoliko u povijesti bolesti nije bilo značajnih epizoda krvarenja ili zgrušavanja, a hematološki podaci daju indikacije da je stanje sigurno.

6.1.8. Nakon antikoagulantne terapije, zahtijevat će se procjena specijalista prihvatljivog Ministarstvu. Terapija subkutanim heparinom može biti prihvatljiva za zadovoljavajući nalaz.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 7. Mokraćni sustav

7.1.(a) Kandidat za ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakvu funkcionalnu ili strukturalnu bolest mokraćnog sustava ili pripadajućih žlijezda koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

7.1.(b) Kandidat sa bilo kakvim simptomima organske bolesti bubrega ocjenjuje se nesposobnim. Analiza mokraće mora biti sastavnim dijelom svakog liječničkog pregleda. Mokraća ne smije sadržavati niti jedan abnormalni element za koji se drži da ima patološku važnost. Osobitu pozornost treba posvetiti bolestima koje napadaju mokraćne kanale i genitalne organe (vidi točku 7.1.1.).

7.1.(c) Kandidat sa bubrežnim kamencem ocjenjuje se nesposobnim (vidi točku 7.1.2.).

7.1.(d) Kandidat sa bilo kakvim posljedicama bolesti ili kirurškog zahvata na bubrezima ili mokraćnom sustavu koje bi mogle uzrokovati ispad funkcije, ocijenit će se kao nesposoban. Kandidat sa kompenziranom nefrektomijom bez hipertenzije ili uremije može se smatrati sposobnim (vidi točku 7.1.3).

7.1.(e) Kandidat koji je podvrgnut većem kirurškom zahvatu na mokraćnom sustavu uključujući i potpuno ili djelomično odstranjenje ili skretanje bilo kojeg od njegovih organa ocjenjuje se nesposobnim kroz razdoblje do vremena kada posljedice operacije ne bi smjele više dovesti do nesposobnosti pri sigurnom korištenju povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi točke 7.1.3 i 7.1.4.).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 7. Mokraćni sustav

7.1.1. Svaki nenormalni nalaz urina treba istražiti. Istraživanje i analiza uključuju proteinuriju, hematuriju i glikozuriju.

7.1.2. Asimptomatski bubrežni kamenac ili podatak iz povijesti bolesti o bubrežnim kolikama zahtijeva istraživanje. Nakon uspješnog liječenja Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe uz redovno praćenje, prema odluci specijalista prihvatljivog Ministarstvu. Rezidualni bubrežni kamenci ne dozvoljavaju izdavanje Svjedodžbe osim ako su smješteni periferno i u parenhimu bubrega.

7.1.3. Velika urološka operacija isključuje izdavanje Svjedodžbe. Međutim, Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe ako je kandidat potpuno bez simptoma, te postoji minimalna opasnost od sekundarne komplikacije i povrata bolesti.

7.1.4. Presađivanje bubrega ili totalna cistektomija nisu prihvat­ljivi za prvo izdavanje Svjedodžbe. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe u slučaju:

7.1.4.(a) presađivanja bubrega koje je potpuno kompenzirano i s toleriranjem minimalne imunosupresivne terapije nakon najmanje 12 mjeseci; i

7.1.4.(b) totalne cistektomije koja je funkcionalno zadovoljavajuća, bez pokazivanja povrata bolesti, infekcije ili primarne patologije.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 8. Spolno prenosive bolesti i druge infekcije

8.1.(a) Kandidat za ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakve spolno prenosive bolesti, a koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

8.1.(b) Kandidat koji ima HIV infekciju, uključujući simptome aktivne bolesti kao AIDS ili skupine simptoma vezanih uz AIDS, uključujući zahvaćenost CNS-a, bit će ocijenjen kao nesposoban. Međutim, ponovno izdavanje Svjedodžbe individualcima koji su asimptomatski HIV pozitivni može se razmatrati u skladu s točkama 8.1.1. do 8.1.3.

8.1.(c) Dijagnoza sifilisa nije diskvalificirajuća. Međutim, simptomi i komplikacije koji bi mogli utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja su diskvalificirajući (vidi točku 8.1.4.).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 8. Spolno prenosive bolesti i druge infekcije

8.1.1.Osobitu pozornost treba posvetiti povijesti bolesti ili kliničkim znacima koji pokazuju:

(1)       HIV pozitivnost;

(2)       Slabljenje imunološkog sustava;

(3)       Zarazni hepatitis;

(4)       Sifilis.

8.1.2. Ne postoji zahtjev za općim testiranjem HIV statusa, ali se testiranje može obaviti na osnovu kliničkih indikacija. Kada se jednom potvrde pozitivni rezultati treba započeti proces rigoroznog testiranja i naknadnih postupaka kako bi se pojedincima omogučio nastavak rada, pod uvjetom da njihova sposobnost obavljanja povlastica navedenih u dozvoli nije ugrožena do propisanih standarda. Tretman mora biti procijenjen od specijalista prihvatljivog Ministarstvu, na individualnoj osnovi, primjereno svakom pojedincu glede popratnih pojava. Prihvatljiv režim testiranja dan je u točki 2 »Dodatka uz točke 3.2(i), 3.2.5, 8.1. i Zahtjevi EMCR(ATC) 18« (na kraju Dodatka 4).

8.1.3. Obzirom da iznenadna onesposobljenost uzrokovana napadom, ili djelomična onesposobljenost uzrokovana kognitivnom disfunkcijom, a što su poznate manifestacije HIV bolesti, potrebno je da dio procjene takvih pojedinaca bude kompletni neurološki pregled.

8.1.4. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe u slučaju posve izlječenih osoba, te oporavljenih od primarne i sekundarne faze bolesti.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 9. Ginekologija i porodiljstvo

9.1.(a) Kandidat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakvo funkcionalno ili strukturalno porodiljsko ili ginekološko stanje koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

9.1.(b) U slučaju kada opstetrička obrada ukazuje na normalnu trudnoću, kandidat može biti ocijenjen kao sposoban do kraja 34. tjedna trudnoće.

9.1.(c) Kandidat koji je podvrgnut većoj ginekološkoj operaciji ocijenit će se kao nesposoban; (međutim, vidi točku 9.1.3.).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 9. Ginekologija i porodiljstvo

9.1.1. Ministarstvo ili predsjednik liječničkog povjerenstva uz suglasnost Ministarstva, uputit će u pisanom obliku, kandidata i specijalista koji prati trudnoću o bilo kojoj potencijalno značajnoj komplikaciji trudnoće.

9.1.2. Povlastice dozvole i/ili ovlaštenja mogu biti vraćene dostavljanjem dokaza o potpunom oporavku nakon završene ili prekinute trudnoće.

9.1.3. Veća ginekološka operacija je diskvalificirajuća. Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe ako je imatelj potpuno bez simptoma, te ako ne postoji opasnost od sekundarnih komplikacija ili povratka simptoma, a posljedice operacije ne utječu na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 10. Zahtjevi s obzirom na mišićno-koštani sustav

10.1.(a) Kandidat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije posjedovati nikakvu abnormalnost kostiju, zglobova, mišića i tetiva, urođenu ili stečenu, koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Lokomotorni poremećaji funkcije, amputacije, malformacije, gubitak funkcije i progresivne osteoartritične smetnje bit će procijenjene na individualnoj osnovi.

10.1.(b) Kandidat koji pati od teške debljine bit će ocijenjen kao nesposoban (vidi točku 10.1.2.).

10.1.(c) Osteoartritična ili mišićna progresivna stanja koja rezultiraju poremećajem funkcije su diskvalificirajuća.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 10. Zahtjevi s obzirom na mišićno-koštani sustav

10.1.1. Abnormalna struktura tijela, uključujući debljinu ili mišićnu slabost može zahtijevati medicinsko ispitivanje (uključujući ispitivanje u radnoj okolini) na način odobren od Ministarstva.

10.1.2. Predsjednik liječničkog povjerenstva može uzeti u obzir kandidatove godine starosti i indeks mase tijela u svezi ranije navedenog.

10.1.3. Pojava progresivnih osteoartritičnih promjena ili promjena muskulature i tetiva može biti stečena ili uvjetovana nasljednim faktorima. Svaki funkcionalni ispad treba obraditi s obzirom na individualnu sposobnost za zadovoljavanjem uvjeta u radnoj okolini.

10.1.4. Ponovno izdavanje Svjedodžbe u slučajevima gubitka donjih ekstremiteta sa ili bez proteze Ministarstvo može razmatrati nakon zadovoljavajuće procjene u radnoj okolini.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 11. Psihijatrijski i psihologijski zahtjevi

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 11.1 Psihijatrijski zahtjevi

11.1.(a) Kandidat za ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije posjedovati povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo koje psihičke bolesti ili nesposobnosti, stanja ili poremećaja, akutne ili kronične, urođene ili stečene, a koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

11.1.(b) Osobitu pozornost treba posvetiti sljedećem (vidi točke 11.1.1. do 11.1.6.):

(1)       Simptomi psihoze;

(2)       Smetnje u raspoloženju;

(3)       Smetnje u oblikovanju ličnosti, naročito ako su naglašene toliko da rezultiraju javnim ispadima;

(4)       Mentalna nenormalnost i neuroza;

(5)       Uporaba psihoaktivnih droga ili ostalih tvari ili zlouporaba alkohola sa ili bez ovisnosti.

11.1.(c) Ustanovljeno stanje koje uključuje psihotične simptome je diskvalificirajuće.

11.1.(d) Ustanovljena neuroza je diskvalificirajuća.

11.1.(e) Pojedinačni autodestruktivni ispad ili ponovljeni javni ispad su diskvalificirajući.

11.1.(f) Stalna zlouporaba alkohola i psihoaktivnih droga ili tvari sa ili bez ovisnosti je diskvalificirajuća (vidi točku 11.1.5.).

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 11.2 Psihologijski zahtjevi

11.2.(a) Kandidat koji pokazuje nesposobnost suočavanja sa stresom ili stresnim situacijama u mjeri koja onemogučava pojedinca da sigurno koristi povlastice dozvole i/ili ovlaštenja bit će ocijenjen kao nesposoban. Međutim, vidi točke 11.2.2. i 11.2.3.

11.2.(b) Kandidat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakve utvrđene psihološke nedostatke koji bi mogli utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi točke 11.2.2 do 11.2.4.).

11.2.(c) Psihološka procjena je sastavni dio prethodnog pregleda, te dalje prema indikaciji. Kada je indicirana, mora biti provedena od strane psihologa prihvatljivog Ministarstvu. Ta procjena mora biti, prema potrebi, usmjerena prema neurologu ili psihijatru prihvatljivog Ministarstvu.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 11. Psihijatrijski i psihologijski zahtjevi

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 11.1 Psihijatrijski zahtjevi

11.1.1. Predmet poastavljen u ovom poglavlju je kompleksne prirode. Dodatne upute mogu se pronaći u poglavlju Zrakoplovna psihijatrija – JAR FCL 3 – Sekcija 2 (JAA Manual of Civil Aviation Medicine).

11.1.2. Izdavanje Svjedodžbe može se razmatrati samo ako je Ministarstvo uvjereno da je originalna dijagnoza neprikladna, netočna ili je to pojedinačni događaj trovanja.

11.1.3. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe nakon pregleda specijaliste prihvatljivog Ministarstvu, te ako je tretman psihotropnim lijekovima prekinut prije najmanje tri mjeseca.

11.1.4. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe nakon ispitivanja na individualnoj osnovi, uključujući psihologijski i psihijatrijski pregled.

11.1.5. Ministarstvo može razmatrati izdavanje Svjedodžbe nakon razdoblja od dvije godine dokumentirane trijeznosti ili prekida uzimanja lijekova i opojnih droga. Ponovno izdavanje Svjedodžbe Ministarstvo može razmatrati nakon najmanje:

(1)       minimalno četiri tjedna bolničkog liječenja;

(2)       pregleda psihijatra prihvatljivog Ministarstvu; i

(3)       redovnih kontrolnih pregleda, uključujući kontrolu krvi i kontrolno promatranje u razdoblju od tri godine.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 11.2 Psihologijski zahtjevi

11.2.1. U okviru psihijatrijskog upravljanja, psihološka procjena može imati ključnu ulogu da psihijatru omogući donošenje pravilne odluke.

11.2.2. Ako su prijavljeni ili indicirani stresni problemi, koji bi mogli utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, može se zahtijevati psihološka procjena specijaliste prihvatljivog Ministarstvu.

11.2.3. Suočavanje sa stresom uključuje sljedeće:

(1)       podnošenje velikog radnog opterećenja,

(2)       podnošenje dosade/monotonije

(3)       opuštanje nakon posla

(4)       kontroliranje tjeskobnosti i srditosti

(5)       podnošenje kritičnih incidenata.

Ako postoje indikacije nedostatka znanja ili incidenta u odnosu na bilo koju navedenu stavku, kandidata treba uputiti specijalisti prihvatljivog Ministarstvu.

11.2.4. Psihološka procjena dio je prethodnog pregleda i trebala bi biti dio ili dodatak specijalističkog psihijatrijskog ili neurološkog pregleda kada nadležno tijelo dobije vjerodostojne podatke iz poznatog izvora, koji izazivaju sumnju glede mentalnog zdravlja ili osobnosti određenog pojedinca. Izvori ovakvih podataka mogu biti nesreće ili nezgode, problemi tijekom školovanja ili provjera stručnosti, delikventnost ili znanje potrebno za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. U jednostavnim slučajevima, i koji su prihvatljivi za Ministarstvo, psiholog može izvijestiti direktno predsjednika liječničkog povjerenstva. Odluka o izdavanju ili ponovnom izdavanju Svjedodžbe zahtijevat će kliničku prosudbu predsjednika liječničkog povjerenstva.

11.2.5. Psihološka procjena treba imati širi temelj i može uključiti povijest bolesti, životne događaje, provjeru prirođenih sklonosti i talenata, te testove ličnosti i psihološki intervju.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 12. Neurološki zahtjevi

12.1.(a) Kandidat za ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati utvrđenu povijest bolesti ili kliničku dijagnozu bilo kakvog neurološkog stanja koje bi moglo utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

12.1.(b) Sljedeća stanja su diskvalificirajuća:

(1)       progresivna bolest živčanog sustava;

(2)       epilepsija;

(3)       stanja karakterizirana visokom sklonošću cerebralnim smetnjama.

(Vidi upute za ovu sekciju.)

12.1.(c) Sljedeće može biti prihvatljiv razlog za istraživanje specijalista prihvatljivog Ministarstvu:

(1)       smetnje ili gubitak svijesti;

(2)       ozljeda glave.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 12. Neurološki zahtjevi

12.1.1. Svaka progresivna bolest živčanog sustava je diskvalificirajuća, ali Ministarstvo može razmatrati manje gubitke funkcionalnosti, povezane sa stabilnom (neprogresivnom) bolesti, prihvatljivom nakon procjene specijaliste prihvatljivog Ministarstvu.

12.1.2. Dijagnoza epilepsije je diskvalificirajuća. Jedna ili više konvulzivnih epizoda nakon pete godine starosti je diskavlificirajuća. Međutim, Ministarstvo može prihvatiti jedan konvulzivni napad, nakon potpune neurološke obrade, s neponovljivim uzrokom kao što je ozljeda ili otrov.

12.1.3. Jedna epizoda benignog Rolandikovog napadaja može biti prihvaćena pod uvjetom da je jasno dijagnosticirana, sa prikladno dokumentiranom povijesti bolesti i tipičnim EEG nalazom. Pacijent mora biti bez simptoma kroz deset godina.

12.1.4. Preporučljivo je istraživanje elektroencefalografijom na prethodnom ili na redovitom pregledu, kada je to klinički indicirano ili kada kandidat ima povijest bolesti.

12.1.5. Paroksizmalna izbijanja u EEG su diskvalificirajuća. EEG nalaz koji pokazuje jedno izolirano paroksizmalno izbijanje ne mora biti diskvalificirajuće, ako nakon potpune procjene neurolog utvrdi da nije patološko.

12.1.6. Povijest bolesti jedne ili više epizoda poremećaja svijesti je diskvalificirajuća. Ministarstvo može prihvatiti te epizode, ako su zadovoljavajuće objašnjene, te nakon neponavljanja uzroka i potpune neurološke procjene.

12.1.7. Ozljeda glave uključujući gubitak svijesti obradit će se kao u točki 12.1.6. Ozljedu glave bez gubitka svijesti, ali s prijelomom lubanje, rupturom moždanih opni i oštećenjem mozga Ministarstvo može prihvatiti, ali nakon potpunog ozdravljenja i potpune neurološke procjene, što može uključiti i psihološku procjenu.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 13. Oftalmološki zahtjevi

13.1.(a) Kandidat za ili imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakve abnormalnosti funkcije oka i njegovih adneksa, nikakve tragove bilo kakvog patološkog stanja, urođenog ili stečenog, akutnog ili kroničnog, te bilo kakve posljedice opeartivnog zahvata na oku (vidi točku 13.1.2.) ili ozljede koja bi mogla imati utjecaja na korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

13.1.(b) Kandidat koji je imao zahvat na oku iz područja refraktivne kirurgije ocijenit će se kao nesposoban, međutim, vidi točku 13.1.2.

13.1.(c) Sveobuhvatan oftalmološki pregled zahtijeva se na prethodnom liječničkom pregledu (vidi točku 13.1.3.).

13.1.(d) Rutinski pregled oka čini sastavni dio svih liječničkih pregleda radi produljenja valjanosti ili obnove Svjedodžbe (vidi točku 13.1.4.)

13.1.(e) Sveobuhvatni oftalmološki pregled zahtijeva se kod liječničkih pregleda radi produljenja valjanosti ili obnove Svjedodžbe (prošireni liječnički pregledi-vidi točku 13.1.4.) u sljedećim intervalima:

(1)       jednom u svake 4 godine do navršene 40. godine života

(2)       nakon toga jednom u svake dvije godine.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 13. Oftalmološki zahtjevi

13.1.1. Specijalisti oftalmolozi prihvatljivi Ministarstvu trebaju imati osnovno razumijevanje i saznanja o funkcionalnim zahtjevima kontrolora zračnog prometa u svezi s korištenjem povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

13.1.2. Ministarstvo može razmatrati izdavanje ili produljenje valjanosti Svjedodžbe 12 mjeseci nakon operativnog zahvata na oku iz područja refraktivne kirurgije pod uvjetom:

(a)        da je prije-operativna refrakcija, kako je definirano u točki 14.1.(b) bila jednaka ili manja od -5 dipotrija;

(b)       da je postignuta zadovoljavajuća stabilnost refrakcije (manje od 0.75 dioptrija dnevne promjene);

(c)        da se nije povećala osjetljivost na blještanje svjetla. Mjerenje blještavosti biti će provedeno objektivnim testom prihvaćenim od Ministarstva.

(d)       da zahvat refraktivne kirurgije nije uključivao radijalnu keratomiju.

13.1.3. Na prethodnom pregledu za Svjedodžbu Kategorije 3, specijalist oftalmologije prihvatljiv Ministarstvu obavlja, vodi ili nadzire sveobuhvatni oftalmološki pregled.

13.1.4. Na svakom liječničkom pregledu procjenjuje se vizualna sposobnost imatelja dozvole i oči će biti pregledane s obzirom na moguću patologiju. Nenormalni i sumnjivi slučajevi moraju se uputiti specijalisti oftalmologije prihvatljivom Ministarstvu.

13.1.5. Prošireni pregled: u intervalima određenim u točki 13.1(e), pretrage za produljenje valjanosti ili obnavljanje Svjedodž­be moraju uključiti sveobuhvatni oftalmološki pregled a specijalist oftalmologije prihvatljiv Ministarstvu, obavlja, vodi ili nadzire sveobuhvatni oftalmološki pregled.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 14. Zahtjevi vida

14.1.(a) Oštrina vida na daljinu sa ili bez korekcije, mora biti 7/10 (6/9) ili bolja, na svakom oku odvojeno, uporabom Snelenovih tablica (ili ekvivalenta) pod primjerenim osvijetljenjem, a vid­na oštrina za oba oka mora biti 10/10 (6/6) ili bolja (vidi točku 14.1.(i)).

14.1.(b) Greška refrakcije. Greška refrakcije definira se kao otklon od emetropije koji se mjeri dioptrijama. Refrakcija se mjeri standardnim postupcima (vidi točku 14.1.2.). Kandidat se smatra sposobnim u odnosu na greške refrakcije ukoliko udovoljava niže navedenim zahtjevima.

14.1.(c) Na prethodnom pregledu greška refrakcije ne smije prelaziti +3.0/-5.0 dioptrija (ESE).

14.1.(d) Kod kandidata s greškom refrakcije s astigmatičnom komponentom, astigmatizam ne smije prelaziti 3.0 dioptrije.

14.1.(e) Razlika u grešci refrakcije između oba oka (anizometropija) ne smije prelaziti 2.0 dioptrije.

14.1.(f) Razvoj prezbiopije mora se kontrolirati na svim liječničkim pregledima kod produljenja ili obnavljanja Svjedodžbe. Kandidat mora biti sposoban čitati Parinaud 2 graf, N5 tablicu (ili ekvivalent) na udaljenosti od 30-50 cm i Parinaud 6 graf, N14 tab­licu (ili ekvivalent) na udaljenosti od 100 cm, s korekcijom ako je potrebno (vidi točku 14.1.(i).

14.1.(g) Kandidat na prethodnom pregledu sa funkcionalno značajnim defektom binokularnog vida, prema nalazu oftalmologa s obzirom na radnu okolinu, mora biti ocijenjen kao nesposoban. Vidi točku 14.1.4.

14.1.(h) Kandidat sa diplopijom bit će ocijenjen kao nesposoban. Međutim, nema posebnih zahtjeva za stereopsijom. (Vidi točku 14.1.5.)

14.1.(i) Kandidat sa konvergencijom koja nije normalna ocjenjuje se kao nesposoban (vidi točku 14.1.6.).

14.1.(j) Na prethodnom liječničkom pregledu kandidat koji ima očuvan vid samo na jedno oko ocjenjuje se kao nesposoban. Na produljenju valjanosti ili obnavljanju Svjedodžbe kandidat se može procijeniti sposobnim ako je oftalmološko testiranje zadovoljavajuće i stanje ne isključuje sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja (vidi točku 14.1.7.).

14.1.(k) Kandidat sa neravnotežom očnih mišića (heteroforija) koja je veća od (mjereno uz uobičajenu korekciju, ako je propisano):

1.0 prizmatske dioptrije kod hiperforije na 6 metara;

6.0 prizmatske dioptrije kod ezoforije na 6 metara;

8.0 prizmatske dioptrije kod egzoforije na 6 metara;

i

1.0 prizmatske dioptrije kod hiperforije na 33 cm;

6.0 prizmatske dioptrije kod ezoforije na 33 cm;

10.0 prizmatske dioptrije kod egzoforije na 33 cm,

ocjenjuje se kao nesposoban osim ako su rezerve fuzije takve da spriječe pojavu astenopije i diplopije.

14.1.(l) Kandidat sa vidnim poljim koja nisu uredna bit će ocijenjen kao nesposoban (međutim, vidi točku 14.1.(j)).

14.1.(m) Ukoliko se zahtjevu za vidom udovolji tek uz korek­ciju, naočale ili kontaktne leće moraju omogućiti optimalnu vidnu funkciju, te biti prikladne za obavljanje poslova kontrolora zračnog prometa. Korektivne leće, kada se nose za vrijeme obavljanja posla kontrolora zračnog prometa, moraju imatelju dozvole omogučiti da udovolji vidnim zahtjevima na svim daljinama. Pri udovoljavanju tog zahtjeva mogu se koristiti samo jedne naočale, međutim, vidi točku 14.1.10.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 14. Zahtjevi vida

14.1.1. Gdje postoji klinička preporuka da Snelenove tablice nisu prikladne, Landolt »C« tablice se mogu koristiti za procjenu oštrine vida.

14.1.2. Refrakcija oka bit će osnovni pokazatelj za procjenu.

14.1.3. Za produljenje valjanosti Svjedodžbe, greška do -6 dioptrija može biti prihvatljiva ako:

(1)       nije dokazana nikakva značajna patološka promjena;

(2)       je u obzir uzeta optimalna korekcija (kontaktne leće).

14.1.4. Ukoliko je centralni vid na jednom oku ispod granice određene u EMCR(ATC) 14. može se razmatrati produljenje valjanosti Svjedodžbe Kategorije 3 ako su binokularna vidna polja normalna, a postojeća patologija prihvatljiva prema procjeni specijalista oftalmologa prihvatljivog Ministarstvu.

14.1.5. Test forije identificira značajne abnormalnosti u ravnoteži očnih mišića. TNO testiranje može se provesti ako je indicirano. Međutim, nenormalni rezultat ne mora biti diskvalificirajući. To je naročito važno u alternirajućem strabizmu, koji, dok nema potpune stereopsije ne može razviti diplopiju.

14.1.6. Konvergencija izvan normalnog područja se može smatrati prihvatljivom pod uvjetom da to neće ometati vid na blizinu (30-50 cm) i vid na srednju daljinu (100 cm) sa ili bez korekcije.

14.1.7. Pregled za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe pod ovim okolnostima treba uključiti funkcionalno testiranje unutar odgovarajućih uvjeta radne okoline.

14.1.8. Gdje je potrebna velika korekcija kratkovidnosti (više od -5 dioptrija), preporučuje se pojedincima da upotrebljavaju kontaktne leće ili naočale s visokim indeksom leća kako bi se smanjilo na minimum izobličenje vidnog polja na periferiji.

14.1.9. Iznad 10 prizma dioptrija u egzoforiji, kandidat se upućuje oftalmologu na procjenu rezerve fuzije. Čitav vizualni kapacitet mora biti uzet u obzir.

14.1.10. Preporučljivo je da je dodatni par korektivnih stakala stalno na raspolaganju tijekom korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 15. Raspoznavanje boja

15.1.(a) Uredno raspoznavanje boja definira se kao sposobnost prolaženja Ishihara testa ili Nagelovog anomaloskopa kao uredan trikromat (vidi točku 15.1.1.)

15.1.(b) Kandidat koji prvi puta dolazi na liječnički pregled sa manje nego besprijekornim raspoznavanjem boja, ocjenjuje se kao nesposoban. Pri produljenju ili obnavljanju valjanosti Svjedodžbe, procjena »sigurnosti u svezi boja« može biti prihvatljiva pod uvjetom da nema smetnje kod korištenja povlastica dozvole i/ili ovlaštenja, te da nema osnovne patologije. Kandidat koji ne prođe na Ishihara testu, ocjenjuje se kao siguran u boje ukoliko prođe dodatna testiranja metodama koje Minisatrstvo prihvaća (anomaloskopija ili svjetiljke u boji-vidi točku 15.1.2.).

15.1.(c) Kandidat koji ne položi testove percepcije boja ocjenjuje se nesigurnim za boje, te sukladno tome nesposoban.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 15. Raspoznavanje boja

15.1.1. Ishihara test (verzija 24 ploče) treba smatrati položenim ako kandidat prepozna točno svih 15 ploča, adekvatno nasumice odabranih, bez nesigurnosti i oklijevanja (manje od 3 sekunde po ploči). Ovo mora biti izvedeno u standardnim uvjetima rasvjete. Za uvjete rasvjete vidi JAR FCL 3-JAA Manual of Civil Aviation Medicine.

15.1.2. Kandidati koji ne prođu Ishihara test, bit će ispitani:

(a)        Anomaloskopijom (Nagelov anomaloskop ili jednakovrijedan test). Ovaj test se smatra uspjelim ako je osjet­ljivost na boje trikromatska, a područje osjetljivosti je 4 jedinice skale ili manje. Ili, ako to nije moguće, tada:

(b)       Test svjetiljkama. Ovaj test je prihvatljiv kod procjene za obnavljanje Svjedodžbe, ali ne za prethodni pregled. Ovaj test se smatra uspješnim ako kandidat prođe bez greške test sa svjetiljkama, kao što su Holmes Wright, Beynes ili Spektrolux. Testiranje se mora provesti prema utvrđenom standardnom protokolu. Ako postoji ikakva sumnja u pogledu percepcije boje pojedinca procjena će se provesti u radnom okruženju.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 16. Otorinolaringološki zahtjevi

16.1.(a) Kandidat/imatelj Svjedodžbe Kategorije 3 ne smije imati nikakvu abnormalnost u funkcioniranju uha, nosa, sinusa i grla (uljučujući usnu šupljinu, zube i larinks) ili bilo kakvo aktivno patološko stanje urođeno ili stečeno, akutno ili kronično, ili bilo kakve posljedice operativnog zahvata ili ozljede koje bi mogle utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja.

16.1.(b) Sveobuhvatni otorinolaringološki pregled zahtijeva se kod prethodnog liječničkog pregleda i nakon toga jednom svake četiri godine do navršene 40. godine starosti, te svake dvije godine nakon toga (prošireni liječnički pregled-vidi točke 16.1.2. i 16.1.3.).

16.1.(c) Rutinski pregled uho-grlo-nos čini sastavni dio liječnič­kog pregleda za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe (vidi upute uz ovu sekciju).

16.1.(d) Prisutnošću bilo koje od sljedećih bolesti kandidat se ocjenjuje kao nesposoban:

(1)       Akutni ili kronični aktivni patološki proces unutarnjeg ili srednjeg uha;

(2)       Nezacijeljena perforacija ili disfunkcija membrane timpani (vidi točku 16.1.4.)

(3)       smetnje vestibularne funkcije (vidi točku 16.1.5)

(4)       značajna malformacija ili uznapredovala akutna ili kronična infekcija usne šupljine ili gornjeg respiratornog trakta

(5)       značajne smetnje u govoru i glasu.

16.1.(e) Posebnu pažnju treba posvetiti značajnom suženju kanala za prolaz zraka u obje nosnice ili bilo kakvoj disfunkciji sinusa. To ne mora za sobom povlačiti nesposobnost pod uvjetom da sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja nije ugroženo.

16.1.(f) Svaki poremećaj govora ili glasa koji umanjuje razumijevanje mora se uputiti specijalisti za govor.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 16. Otorinolaringološki zahtjevi

16.1.1. Specijalisti otorinolaringologije, prihvatljivi Ministarstvu trebaju imati osnovna saznanja o funkcionalnim zahtjevima koji su postavljeni za kontrolore zračnog prometa.

16.1.2. Specijalist otorinolaringologije, prihvatljiv Ministarstvu, obavlja, vodi ili nadzire sveobuhvatni otorinolaringološki pregled.

16.1.3.(a) Na produljenju ili obnavljanju valjanosti Svjedodžbe svi nenormalni i sumnjivi slučajevi moraju biti usmjereni prema specijalisti otorinolaringologije, prihvatljivog Ministarstvu.

16.1.3.(b) Standardni pregled uho, grlo, nos može izvršiti i odgovarajuće obučen predsjednik liječničkog povjerenstva.

16.1.3.(c) U intervalu određenom u točki 16.1.(b) liječnički pregledi za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe mora uključivati i sveobuhvatni ORL pregled kojeg obavlja, vodi ili nadzire specijalist prihvatljiv Ministarstvu.

16.1.4. Pojedinačna suha perforacija bubnjića nezaraznog porijekla, koja ne smeta normalnoj funkcionalnosti uha može se smatrati prihvatljivom za produljenje valjanosti Svjedodžbe.

16.1.5. Postojanje spontanog ili pozicionalnog nistagmusa zahtijeva kompletnu vestibularnu procjenu koju obavlja specijalist prihvatljiv Ministarstvu. U ovim slučajevima ne može biti prihvaćena nikakva abnormalna toplinska ili rotacionalna vestibularna reakcija. Na pregledima za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe, abnormalne vestibularne reakcije bit će ocijenjene u kliničkom kontekstu od strane Ministarstva.

16.1.6. Gdje je potrebna potpuna procjena i funkcionalno testiranje, posebna pažnja bi se trebala obratiti na operativnu okolinu u kojoj se koriste povlastice dozvole i/ili ovlaštenja.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 17. Zahtjevi sluha

17.1.(a) Sluh se mora testirati na svim liječničkim pregledima. Kandidat mora prilikom testiranja biti u stanju razumjeti konverzacijski govor na svako uho sa udaljenosti od dva metra leđima okrenut ispitivaču.

17.1.(b) Sluh se testira čistom tonalnom audiometrijom na prethodnom liječničkom pregledu, a na pregledima za produljenje ili obnavljanje svake četiri godine do 40. godine starosti, te svake dvije godine nakon toga (vidi točku 17.1.1.).

17.1.(c) Na prethodnom liječničkom pregledu za dobivanje Svjedodžbe, ne smije biti utvrđen nikakav gubitak sluha u bilo kojem uhu, prigodom odvojenog testiranja, koji bi bio veći od 20 dB (HL) na bilo kojoj frekvenciji od 500, 1000 i 2000 Hz ili više od 35 dB (HL) na frekvenciji od 3000 Hz. Kandidat kod kojeg se gubitak sluha kreće unutar 5 dB (HL), u okviru navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora najmanje jednom godišnje biti podvrgnut čistoj tonalnoj audiometriji.

17.1.(d) Na liječničkom pregledu za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe, ne smije biti utvrđen nikakav gubitak sluha u bilo kojem uhu, prigodom odvojenog testiranja, koji bi bio veći od 35 dB (HL) na bilo kojoj frekvenciji od 500, 1000 i 2000 Hz ili više od 50 dB (HL) na frekvenciji od 3000 Hz. Kandidat kod kojeg se gubitak sluha kreće unutar 5 dB (HL), u okviru navedenih ograničenja u dvije ili više testiranih frekvencija, mora najmanje jednom godišnje biti podvrgnut čistoj tonalnoj audiometriji.

17.1.(e) Kod liječničkog pregleda za produljenje ili obnavljanje valjanosti Svjedodžbe, kandidat sa hipoakuzijom može biti ocijenjen sposobnim od strane Ministarstva, ukoliko test raspoznavanja govora pokaže zadovoljavajući sluh (vidi točku 17.1.3.).

17.1.(f) Kandidat koji na prethodnom liječničkom pregledu upotrebljava slušno pomagalo, mora se ocijeniti kao nesposoban. Kod produljenja valjanosti Svjedodžbe, ukoliko je slušno pomagalo potrebno za oba uha, kandidat se mora ocijeniti nesposobnim. Međutim, uporaba jednog slušnog pomagala ili prikladnog prostetičkog pomagala (kao npr. specijalnih slušalica s individualnom kontrolom glasnoće) može biti prihvatljiva za produljenje valjanosti ili obnavljanje Svjedodžbe, gdje može poboljšati kontrolu sluha i postići normalni standard (vidi točku 17.1.5.).

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 17. Zahtjevi sluha

17.1.1. Audiogram čistog tona mora pokrivati frekvencije od 250-8000 Hz. Prag frekvencije se određuje kako slijedi:

250 Hz

500 Hz

1000 Hz

2000 Hz

3000 Hz

4000 Hz

6000 Hz

8000 Hz

Testiranje na frekvenciji na 4000 Hz ili višoj će pomoći kod ranog dijagnosticiranja gubitka sluha uzrokovanog bukom.

17.1.2. Ako je gubitak sluha veći od 55 dB utvrđen na frekvenciji od 6000 Hz i 8000 Hz, predsjednik liječničkog povjerenstva će posebnu pažnju obratiti kod testiranja govora i šaptanja. U slučaju da se nađe bilo kakav značajan defekt, kandidata se šalje specijalisti prihvatljivog Ministarstvu na daljnju obradu, koja uključuje govornu audiometriju.

17.1.3. Slučajevi hipoakuzije upućuju se Ministarstvu na daljnju obradu i procjenu. Ako je pokazan zadovoljavajući sluh u području buke koji odgovara normalnim uvjetima rada, tada Ministarstvo može razmatrati ponovno izdavanje Svjedodžbe.

17.1.4. U slučajevima gubitka sluha, kada u sljedećem godišnjem testiranju nema indikacija daljnjeg pogoršanja, normalna frekvencija liječničkih pregleda može se nastaviti, vidi točku 17.1.(b).

17.1.5. Potpuna funkcionalna procjena kao i procjena u radnoj okolini mora se obaviti uz korištenje odabranog prostetičkog pomagala, kako bi se dokazalo da je pojedinac sposoban obavljati funkcije i povlastice koje nosi dozvola i/ili ovlaštenja, te da ne dolazi do negativnog djelovanja kao što su smetnje od slušalica ili drugi faktori. Zbog mogućih kvarova, rezervno slušno pomagalo i baterije moraju biti na raspolaganju.

ZAHTJEVI EMCR(ATC) 18. Dermatološki zahtjevi

18.1.(a) Kandidat/imatelj Svjedodžbe kategorije 3 koji boluje od bilo kakve dermatološke bolesti koja bi mogla utjecati na sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja mora biti ocijenjen kao nesposoban.

18.1.(b) Maligni melanom, skvamozni epiteliom, Bowensova ili Pagetova bolest su diskvalificirajući, međutim, vidi točku 18.1.2.

VARIJACIJE ZAHTJEVA I UPUTE EMCR(ATC) 18. Dermatološki zahtjevi

18.1.1. Posebnu pažnju treba posvetiti sljedećim smetnjama:

– Teški oblici ekcema (egzogeni i endogeni)

– Teški oblici psorijaza

– Bakteriološka infekcija

– Osip uzrokovan lijekovima

– Iznanadna pojava plikova

– Zločudna stanja kože

– Urtikarija

U slučaju sumnje glede bilo kojeg stanja treba kontaktirati Ministarstvo. Daljnje upute su dane u točki 3 »Dodatka uz točke 3.2(i), 3.2.5, 8.1 i Zahtjevi EMCR(ATC) 18« (na kraju Dodatka 4).

18.1.2. Izdavanje Svjedodžbe može se razmatrati od strane Ministarstva, kad je neophodno, ako su lezije potpune nestale i postoji adekvatno praćenje.

18.1.3. Svako liječenje kože, zračenjem ili lijekovima, može imati sustavne učinke koji se moraju uzeti u obzir prije nego se pojedinac ocijeni kao sposoban odnosno kao nesposoban.

»Dodatak uz točke 3.2.(i), 3.2.5, 8.1. i EMCR(ATC) 18«

1. Sindrom apnoje u snu (vidi točku 3.2.(i) i 3.2.5.)

Sindrom apnoje u snu može biti primarni (centralni) ili opstruktivni. Najčešće zahvaća pretile muškarce, naročito između 40. i 60. godine starosti. Sindrom rezultira učestalim periodima apnoje tijekom sna, popraćeno sa glasnim hrkanjem. Snimanje tijekom sna pokazuje apnoičke epizode u REM i NE-REM fazi sna. Postoji mogučnost izostanka respiratornog učinka sa prestankom kretnji dijafragme. Gornji dušni put može ostati otvoren čak i bez protoka zraka (centralna apnoja) ili se može pojaviti intenzivni respiratorni učinak zbog opstrukcije zračnih puteva. Kronično poremećeno noćno spavanje i hipoksija uzrokuju intenzivnu dnevnu pospanost. To vodi u neodgovarajuće i neosvježavajuće drijemanje, što je očigledna sigurnosna opasnost u kontrolora zračnog prometa čiji san već može biti poremećen radom u smjenama. Sindrom apnoje u snu razvija se postupno i ne mora biti potpuno opisan od pogođenog pojedinca. Treba voditi računa o bilo kojoj prezentaciji nesanice koja nije pojačana periodom neporemećenog sna. Istraživanje mora uključivati respiratorna proučavanja i snimanja sna. Može biti liječeno, ali dijagnoza će zahtijevati da kontrolor zračnog prometa bude privremeno ocijenjen kao nesposoban sve dok svi aspekti liječenja i oporavka nisu procijenjeni od specijalista prihvatljivog Ministarstvu.

2. Režim testiranja asimptomatskih HIV pozitivnih pojedinaca (vidi točku 8.1.)

Općenito, režim testiranja će određivati odgovarajuće osnovno testiranje u 3-mjesečnim intervalima i proširenim testiranjem u 6-mjesečnim intervalima. Svrha testova istaknuta je ispod.

Prethodni pregled mora uključivati kompletnu procjenu imunološkog statusa. Pažnja mora biti posvećena prolaznim poteškoćama (uključujući psihološku uznemirenost i korištenje psihoaktivnih supstanci), nakon čega može uslijediti utvrđivanje HIV seropozitiv­nosti.

Tromjesečno ispitivanje mora uključivati određivanje CD-4 i statusa T-stanica. Ako je utvrđeno da je CD-4 manji od 200 po mikrolitri, smatra se da je to indikator kognititivnih promjena.

Šestomjesečno ispitivanje mora uključivati kompletno neurološko ispitivanje, tražeći određene ekstrapiramidalne znakove i bilo koju okularnu disfunkciju. Obzirom da se napad bolesti može pojaviti bez prethodnih simptoma, elektroencefalografija je osnovni element procjene.

Testovi kognitivne funkcije bit će izvedeni u osnovi kada je HIV seropozivni pojedinac identificiran, i zatim u redovnim 3-mjesečnim intervalima.

3. Dermatološka stanja (vidi EMCR(ATC) 18.)

Svako stanje kože koje uzrokuje bol, neugodu, iritaciju ili svrbež može ometati kontrolore zračnog prometa u njihovim dužnostima i zbog toga utjecati na sigurnost.

Epiteliom bazalnih stanica ili ulcus rodens, akantokeratoma i aktinične keratoze zahtijevaju liječenje odnosno odstranjenje i/ili operativni zahvat kako bi se zadržala valjanost Svjedodžbe. Jednostavna, neprogresivna dermatološka stanja mogu ostati na odgovornost predsjednika liječničkog povjerenstva, dok puno ozbiljnija kronološka stanja i ona maligne prirode, moraju biti procijenjena od strane Ministarstva.

Ostala stanja kože, uključujući akutni ili prošireni kronični ekcem, retikulozu kože, dermatološke značajke općeg stanja i slična stanja zahtijevaju razmatranje liječenja bolesti i stanja koja podliježu liječenju prije procjene Ministarstva.

DODATAK 5.

PROGRAM I SADRŽAJ OSNOVNE, NAPREDNE I OBUKE ZA OBNAVLJANJE ZNANJA IZ ZRAKOPLOVNE MEDICINE(za AME), TE ZRAKOPLOVNE PSIHOLOGIJE (samo za psihologe)

A. OSNOVNA OBUKA IZ PODRUČJA ZRAKOPLOVNE MEDICINE – (60 SATI) (za AME)

1          Uvod u zrakoplovnu medicinu – (1 sat)

•          Povijest zrakoplovne medicine

•          Specifični aspekti civilne zrakoplovne medicine

•          Aspekti vojne zrakoplovne medicine i svemirske medicine

2          Fizika atmosfere i svemir – (1 sat)

•          Atmosfera

•          Svemir

•          Zakonitosti plina i pare i njihovo fiziološko značenje

3          Osnovno aeronautičko znanje – (3 sata)

•          Mehanizmi letenja

•          Propulzija

•          Primjena instrumenata na komandnoj ploči

•          Konvencionalni instrumenti – »staklena pilotska kabina«

•          Profesionalne zrakoplovne operacije

•          Vojno zrakoplovstvo

•          Kontrola zračnog prometa

•          Rekreacijsko letenje

•          Iskustva na simulatoru/letjelici

4          Zrakoplovna fiziologija – (10 sati)

            ATMOSFERA – DISANJE-HIPOKSIJA – (4 sata)

            ATMOSFERA

ş          Funkcionalna ograničenja ljudi u letu

            Podjela atmosfere

            Zakonitosti plina – fiziološko značenje

            Fiziološki učinci dekompresije

            DISANJE

•          Izmjena plinova u krvi

•          Zasićenje kisikom

            HIPOKSIJA – znakovi i simptomi

ş          Prosjeno vrijeme djelotvorne svijesti (TUC)

ş          Hiperventilacija – znakovi i simptomi

ş          Barotrauma

ş          Bolest dekompresije

            AKCELERACIJA (UBRZANJE) – (1 sat)

•          Orijentacija po G-vektoru

•          Učinci i ograničenja G-opterećenja

•          Metode za povećavanje gz-tolerancije

•          Pozitivna/negativna akceleracija

•          Akceleracija i vestibularni sustav

            VIZUALNA DEZORIJENTACIJA – (1 sat)

ş          Privid nakrivljenog oblaka

ş          Svjetla na tlu i zvijezde - konfuzija

ş          Vizualna autokineza

            VESTIBULARNA DEZORIJENTACIJA – (2 sata)

ş          Anatomija unutarnjeg uha

ş          Funkcija polukružnog kanala

ş          Funkcija otolita

ş          Okulogiralna iluzija i iluzija koriolisa

ş          »Nagibi«

            ILUZIJA PUTEM SIMULATORA – (1 sat)

•          Iluzija akceleracije prema naprijed »nos gore« (uzlazno)

•          Iluzija deceleracije »nos dolje« (silazno)

•          Mučnina pri kretanju - uzroci i postupci

            ZVUK I VIBRACIJE – (1 sat)

•          Preventivne mjere

5          Oftalmologija uključujući 1 sat demonstracije i prakse – (4 sata)

•          Anatomija oka

•          Kliničko ispitivanje očiju (pregled)

•          Funkcionalno ispitivanje (oštrina vida, osjetljivost na boje, vidno polje, itd.)

•          Aspekti patologije oka značajni za zrakoplovstvo

•          JAA zahtjevi vida

6          Otorinolaringologija uključujući 1 sat demonstracija i prakse – (3 sata)

•          Anatomija sustava

•          ORL klinički pregled

•          Funkcionalno ispitivanje sluha

•          Ispitivanje ravnoteže

•          Aero-gluhoća

•          Barotrauma – uši i sinusi

•          Zrakoplovna ORL – patologija

•          JAA zahtjevi sluha

7          Kardiologija i opća medicina – (10 sati)

•          Kompletan klinički pregled

•          Fizička sposobnost i kardiovaskularni uvjeti

–          respiratorni uvjeti

–          gastrointestinalna oboljenja

–          bubrežni poremećaji

–          ginekologija

–          tolerancija na glukozu

–          hematološki poremećaji

–          ortopedski poremećaji

–          piloti s nesposobnostima

•          JAA zahtjevi

8          Neurologija – (2 sata)

•          Kompletan neurološki pregled

•          Fizička sposobnost i neurološki poremećaji

•          JAA zahtjevi

9          Psihijatrija u zrakoplovnoj medicini – (4 sata)

•          Psihijatrijski pregled

•          Fizička sposobnost i psihijatrijska stanja

•          Droge (lijekovi) i alkohol

•          JAA zahtjevi

10        Psihologija – (4 sata)

•          Uvod u zrakoplovnu psihologiju

•          Ponašanje

•          Osobine ličnosti (osobnost)

•          Motivacija i spremnost za letenje

•          Čimbenici socijalne grupe

•          Radno opterećenje, ergonomija

•          Psihološki stres, umor

•          Psihomotorne funkcije i dob

•          Strah i odbijanje letenja

•          Odnos AME/letačka posada

•          Kriteriji psihologijskog odabira

•          JAA zahtjevi

11        Stomatologija – (1 sat)

•          Stomatološki pregled

•          Barodontalgija

•          JAA zahtjevi

12        Nesreće, spašavanje (izbjegavanje) i preživljavanje – (4 sata)

•          Ozljede

•          Statistika nesreća:

–          općenito, rekreacijsko zrakoplovstvo

–          komercijalno zrakoplovstvo

–          vojno zrakoplovstvo

•          Zrakoplovna patologija, obdukcija, identifikacija

•          Spašavanje iz zrakoplova u letu

–          požar u zrakoplovu

–          zrakoplov u vodi

–          padobranom

–          izbacivanjem

13        Zakonodavstvo, pravila i propisi – (6 sati)

            ICAO norme i preporučena praksa

            JAA odrednice (Zahtjevi, Dodaci, AMC i IEM)

            AMS, AMC, AME

            EUROCONTROL norme i preporučena praksa

14        Zračno-medicinska evakuacija uključujući (1 sat) demonstracije i prakse – (3 sata)

            Organizacija i logistika

            Onesposobljeni putnici

            Letenje zračne hitne pomoći

            Pacijenti s respiratornim poteškoćama

            Pacijenti s kardiovaskularnim poremećajima

            Hitni psihijatrijski poremećaji

15        Liječenje i letenje – (2 sata)

16        Zaključne teme – (2 sata)

            Završno ispitivanje

            Debrifing i kritike

B. NAPREDNA OBUKA IZ PODRUČJA ZRAKOPLOVNE MEDICINE – (60 sati) (za AME)

1          Radna okolina pilota – (2 sata)

            Kabina pod nadtlakom

            Fiksirano krilo

            Helikopter

            Jedan pilot/višečlana posada

2          Zrakoplovna fiziologija uključujući (2 sata) demonstracije i prakse – (4 sata)

            Kratki pregled osnova fiziologije (hipoksija, hiperventilacija, akceleracija, dezorijentacija)

3          Oftalmologija uključujući (2 sata) demonstracije i prakse – (5 sati)

            Kratki pregled osnovnog (oštrina vida, refrakcija, osjetljivost na boje, vidno polje...)

            JAA zahtjevi vida za kategoriju 1

            Implikacije refraktivne i druge kirurgije oka

            Pregled slučaja

4          Otorinolaringologija uključujući (2 sata) demonstracije i prakse – (4 sata)

            Kratki pregled osnovnog (barotrauma – uši i sinusi, funkcionalno ispitivanje sluha...)

            JAA zahtjevi sluha za kategoriju 1

            Pregled slučaja

5          Kardiologija i opća medicina uključujući (4 sata) demonstracije i prakse – (10 sati)

            Kompletan klinički pregled i pregled osnova

            JAA zahtjevi za kategoriju 1

            Liječenje i letenje

            Dijagnostički koraci u kardiologiji

            Klinički slučajevi

6          Neurologija/Psihijatrija uključujući (2 sata) demonstracije i prakse – (6 sati)

            Kratak pregled osnova (neurološki pregled, psihijatrijski pregled)

            Droge (lijekovi) i alkohol

            JAA zahtjevi za kategoriju 1

7          Ljudski čimbenik u zrakoplovstvu uključujući (9 sati) demonstracije i prakse – (19 sati)

a.         Dugotrajne letačke operacije

–          ograničenja u pogledu vremena letenja

–          poremećaji sna

–          udvostručena/proširena posada

–          jet lag/vremenske zone

b.         Procesiranje informacija od strane ljudskog čimbenika i programiranje sustava

–          FMS, PFD, povezivanje podataka, fly by wire

–          prilagođavanje na staklenu pilotsku kabinu

–          CCC, CRM, LOFT itd.

–          obuka na simulatoru

–          ergonomija

–          letačko iskustvo

c.         Zajedničko posadi

ş          – letenje po istom tipu ranga/klase npr. B-737-300, -400. -500

ş          – letenje po zajednikom/uobiajenom tipu ranga/klase npr. B757/767, A320/340

d.         Ljudski čimbenik u zrakoplovnim nesrećama

–          prateće analize i posljedice za zrakoplovne kompanije

–          JAA zahtjevi

8          Tropska medicina – (2 sata)

•          Endemičnost tropskih bolesti

•          Tropska patologija i zrakoplovna medicina

•          Cijepljenje letačke posade i putnika

•          Međunarodni zdravstveni propisi

9          Higijena uključujući (2 sata) demonstracije i prakse –(4 sata)

•          Zrakoplovstvo i prijenos bolesti

•          Dezinfekcija u zrakoplovstvu

•          Higijena izvan zrakoplova

•          Dobavljanje hrane (catering)

•          Prehrana posade

10        Svemirska medicina – (2 sata)

•          Zračenje

•          Svemirska letjelica

11        Zaključne teme – (2 sata)

•          Organizacija, brifing, završni ispit i kritička raščlamba

            KRATICE:

CCC    – Crew CO-ordination Concept – Koncept koordinacije posade

CRM   – Crew Resource Management - Rukovođenje posadom

FMS    – Flight Management System – Sustav upravljanja letenjem

LOFT  – Line Oriented Flight Training – Linijska letačka obuka

PFD     – Primary Flight Display – Primarni prikaz leta

C. OBUKA ZA OBNAVLJANJE ZNANJA IZ PODRUČJA ZRAKOPLOVNE MEDICINE – (20 sati) (za AME)

1          Obuka za obnavljanje znanja nadzirana od strane Ministarstva – (najmanje 6 sati)

2          Dogovorena vremena akreditiranja za obuku:

a)         Nazočnost na godišnjim kongresima međunarodne akademije zrakoplovne i svemirske medicine (sva 4 dana – 10 sati)

b)         Nazočnost na godišnjim znanstvenim skupovima udruženja za zrakoplovnu i svemirsku medicinu (sva 4 dana – 10 sati)

c)         Ostali znanstveni skupovi, kao oni koje organizira ili odobri ministarstvo.

d)         Iskustvo iz letačke komande/palube (najviše 5 sati kredita u 3 godine)

•          Sjedalo za iskakanje (5 sektora – 1 sat kredita)

•          Simulator (4 sata - 1 sat kredita)

•          III. Pilotiranje zrakoplovom (4 sata – 1 sat kredita)

Sve kreditirano vrijeme treba biti dogovoreno sa Ministarstvom!

+ najmanje 6 sati treba biti pod direktnim nadzorom Ministarstva!

D. ZRAKOPLOVNA PSIHOLOGIJA – (60 sati) (za psihologe)

1.         Uvod u zrakoplovnu medicinu (1 sat) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

•          Povijest zrakoplovne medicine

•          Posebnosti civilne zrakoplovne medicine

•          Aspekti vojne zrakoplovne medicine i svemirske medicine

2.         Fizika atmosfere i svemira (1 sat) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

•          Atmosfera

•          Svemir

•          Zakonitosti plina i pare

3.         Osnove aeronautike (3 sata) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

•          Mehanizmi letenja

•          Propulzija

•          Instrumenti u zrakoplovu

•          Konvencionalni instrumenti – »staklena pilotska kabina«

•          Profesionalne zrakoplovne operacije

•          Vojno zrakoplovstvo

•          Kontrola zračnog prometa

•          Rekreacijsko letenje

•          Iskustva na simulatoru/letjelici

4.         Radna sredina/okoliš pilota (2 sata) (isto kao u naprednoj obuci za AME)

•          Kabina pod nadtlakom

•          Fiksirano krilo

•          Helikopter

•          Jedan pilot/višečlana posada

5.         Zrakoplovna fiziologija (10 sati) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

6.         Psihijatrija u zrakoplovnoj medicini (5 sati) (isto kao u osnovnoj obuci za AME prošireno s jednim satom iz napredne obuke za AME)

•          Psihijatrijski pregled: Anamneza, Psihički status

•          Zdravstvena sposobnost i duševni poremećaji

•          Opojne droge i alkohol

•          JAA zdravstveni zahtjevi za Kategoriju 1 i 2 zdravstvene sposobnosti

•          Eurocontrol zdravstveni zahtjevi za Kategoriju 3 zdravstvene sposobnosti

•          Zračno – medicinska evakuacija i žuran prijevoz pacijenata s duševnim poremećajima.

7.         Neurologija (1 sat)

•          Psihologijska obrada u neurološkom pregledu

8.         Liječenje lijekovima i letenje (2 sata) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

9.         Nesreće, spašavanje i preživljavanje (4sata) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

•          Ozljede

•          Statistika nesreća

            – općenito, rekreacijsko zrakoplovstvo

            – komercijalno zrakoplovstvo

            – vojno zrakoplovstvo

•          Zrakoplovna patologija, razudba, identifikacija

•          Spašavanje iz zrakoplova u letu

            – požar u zrakoplovu

            – zrakoplov u vodi

            – padobranom

            – izbacivanjem

10.       Ljudski čimbenik u zrakoplovstvu (10 sati) (isto kao u naprednoj obuci za AME)

a. Dugotrajne letačke operacije

–          ograničenja u pogledu vremena letenja

–          poremećaji sna

–          produžena/proširena posada

–          jet lag/vremenske zone

b.         Procesiranje informacija od strane ljudskog faktora i programiranje sistema

–          FMS, PFD, povezivanje podataka, fly by wire

–          prilagođavanje na staklenu pilotsku kabinu

–          CCC, CRM, LOFT itd.

–          obuka na simulatoru

–          ergonomija

–          letačko iskustvo

c.         Zajedničko posadi

ş          – letenje po istom tipu ranga/klase npr. B-737-300, -400. -500

ş          – letenje po zajednikom/uobiajenom tipu ranga/klase npr. B757/767, A320/340

d.         Ljudski čimbenik u zrakoplovnim nesrećama

–          prateće analize i posljedice za zrakoplovne kompanije

–          JAA zahtjevi

11.       Zakonodavstvo, pravila i propisi (6 sati) (isto kao u osnovnoj obuci za AME)

•          ICAO norma i preporučena praksa

•          JAA odrednice (Zahtjevi, dodaci, AMCs i IEMs)

•          AMS, AMC, AME

•          EUROCONTROL norme i preporučena praksa

12.       Zrakoplovna psihologija (13 sati)

•          Uvod u zrakoplovnu psihologiju

•          Ponašanje

•          Osobine ličnosti (osobnost)

•          Motivacija i spremnost za letenje

•          Grupni socijalni čimbenici (Čimbenici socijalne grupe)

•          Radno opterećenje, ergonomija

•          Psihološki stres, umor

•          Psihomotorne funkcije i dob

•          Strah i odbijanje letenja

•          Sindrom sagorijevanja

•          Sklonost nesrećama u zrakoplovstvu

•          Odnos AME/Letačka posada

•          Psihologijski pregled u zrakoplovstvu

•          Prognostička valjanost pokazatelja dinamike mentalnog procesiranja u odabiru pilota

•          Ponašanje ljudi u stresnim i kriznim situacijama. Postupci za redukciju straha.

•          Kriteriji psihologijskog odabira

•          Zahtjevi JAA

13.       Zaključne teme (2 sat)

•          Završni ispit

•          De-briefing i kritička raščlamba

 

 

















 

 

OGRANIČENJE Br. 1:

TML – (VALID ONLY FOR _________ MONTHS.)

(ROK VALJANOSTI _________ MJESECI)

Objašnjenje: Razdoblje valjanosti Svjedodžbe o zdravstvenoj sposobnosti ograničeno je na prikazano razdoblje iz razloga koje vam je objasnio Predsjednik liječničkog povjerenstva. Rok valjanosti počinje teći prvim danom liječničkog pregleda. Svako drugo razdoblje valjanosti na prijašnjoj Svjedodžbi više ne vrijedi. Ponovnom pregledu ćete pristupiti kada vam je to preporučeno i pridržavajte se preporuka liječnika.

OGRANIČENJE Br. 2:

VDL – (SHALL WEAR CORRECTIVE LENSES)

(MORA NOSITI KOREKTIVNE LEĆE)

Objašnjenje: U svrhu zadovoljenja zahtjeva vida vaše dozvole, dok koristite povlastice vaše dozvole i/ili ovlaštenja obavezni ste nositi one naočale ili korektivne leće koje ispravljaju vaš vid na daljinu kako je pregledano i odobreno od strane AME. Također sa sobom morate nositi par zamjenskih naočala. U slučaju da nosite korektivne leće, sa sobom morate nositi zamjenski par naočala odobrenih od strane AME. Dok koristite povlastice vaše dozvole i/ili ovlaštenja ne smijete nositi korektivne leće sve dok ne dobijete odobrenje AME. Također sa sobom morate nositi zamjenski par naočala.

OGRANIČENJE Br. 3:

VML – (SHALL WEAR MULTIFOCAL LENSES (AND CARRY A SPARE SET OF SPECTACLES))

(MORA NOSITI MULTIFOKALNE LEĆE (I NOSITI REZERVNE NAOČALE))

Objašnjenje: U svrhu zadovoljenja zahtjeva vida vaše dozvole, dok koristite povlastice vaše dozvole i/ili ovlaštenja obavezni ste nositi one naočale koje ispravljaju vaš vid na daljinu, blizinu i srednje udaljenosti kako je pregledano i odobreno od strane AME. Korektivne leće ili obične naočale, kada samo ispravljaju vid na blizinu, ne smiju se nositi. Također sa sobom morate nositi zamjenski par naočala.

OGRANIČENJE Br. 4:

VNL –SHALL HAVE AVAILABLE CORRECTIVE LENSES)

(MORA IMATI DOSTUPNE KOREKTIVNE LEĆE)

Objašnjenje: U svrhu zadovoljenja zahtjeva vida vaše dozvole, dok koristite povlastice vaše dozvole i/ili ovlaštenja obavezni ste nositi one naočale ili korektivne leće koje ispravljaju vaš vid na blizinu kako je pregledano i odobreno od strane AME. Korektivne leće ili obične naočale, kada samo ispravljaju vid na blizinu, ne smiju se nositi. Također sa sobom morate nositi zamjenski par naočala.

OGRANIČENJE  Br. 5:

VCL – (VFR FLIGHTS BY DAY ONLY)

(VFR LETOVI SAMO PO DANU)

Objašnjenje: Ovo ograničenje se primjenjuje na privatne pilote te se stoga može primijeniti samo na liječničke svjedožbe kategorije 2. Ovo ograničenje omogućava privatnim pilotima s nedostatkom u raspoznavanju boja da upravljaju zrakoplovom u određenim uvjetima.

OGRANIČENJE  Br. 6:

OML – (VALID ONLY AS OR FOR WITH QUALIFIED CO-PILOT)

(VRIJEDI SAMO KAO, ILI S KVALIFICIRANIM KOPILOTOM)

(OPERATIONAL MULTICREW LIMITATION)

(OPERATIVNO OGRANIČENJE U VIŠEČLANOJ POSADI)

Objašnjenje: Ograničenje za letenje u višečlanoj posadi primjenjuje se samo na kategoriju 1 zdravstvene sposobnosti. OML ograničenje će se primjenjivati kada imatelj profesionalne ili prometne letačke dozvole u potpunosti ne zadovoljava zahtjevima za kategoriju 1 zdravstvene sposobnosti, međutim se smatra da se nalazi unutar prihvatljivog rizika za sigurno korištenje povlastica dozvole i/ili ovlaštenja. Ovo ograničenje primjenjuje se u kontekstu višepilotne okoline, i samo ga Ministarstvo izdaje i ukida iz Svjedodžbe. Drugi pilot u višečlanoj posadi mora biti osposobljen za taj tip, ne smije biti stariji od 60 godina, te ne smije imati OML ograničenje.

OGRANIČENJE  Br. 7:

OCL – (VALID ONLY AS CO-PILOT)

(VRIJEDI SAMO KAO KOPILOT)

Objašnjenje: Ovo ograničenje je proširenje OML ograničenja, te se primjenjuje kada je osoba, zbog nekog dobro definiranog zdravstvenog razloga, procijenjena kao sigurna da radi kao kopilot, ali ne kao zapovjednik.

OGRANIČENJE  Br. 8:

OSL – (VALID ONLY WITH SAFETY PILOT AND IN AIRCRAFT WITH DUAL CONTROLS)

(VRIJEDI SAMO SA SIGURNOSNIM PILOTOM I U ZRAKOPLOVU S DVOSTRUKIM KOMANDAMA.)

(OPERATIONAL SAFETY PILOT LIMITATION)

(OPERATIVNO OGRANIČENJE ZA LETENJE UZ SIGURNOSNOG PILOTA)

Objašnjenje: Ovo ograničenje zahtijeva da zrakoplov ima dvostruke komande. Sigurnosni pilot (Safety Pilot) mora biti kvalificiran kao zapovjednik zrakoplova (PIC) na određenoj klasi/tipu te mora imati ovlašenje za postojeće uvjete leta. Sigurnosni pilot mora sjediti na upravljačkom mjestu, mora biti svjestan moguće nesposobnosti imatelja ovoga ograničenja te mora biti spreman preuzeti komande zrakoplova. OSL ograničenje može izdati ili ukinuti samo Ministarstvo.

OGRANIČENJE  Br. 9:

OAL – (RESTRICTED TO DEMONSTRATED AIRCRAFT TYPE)

(OGRANIČEN SAMO NA POKAZNI TIP ZRAKOPLOVA.)

Objašnjenje: Ovo ograničenje se može primijeniti na pilote koji imaju nedostatak na nekom ekstremitetu ili neki drugi anatomski problem koji su se tijekom testnog leta ili ispitivanja na simulatoru pokazali kao prihvatljivi, ali ipak zahtijevaju ograničenje na određeni tip zrakoplova.

OGRANIČENJE  Br. 10:

OPL – (VALID ONLY WITHOUT PASSENGERS)

(VRIJEDI SAMO BEZ PUTNIKA)

Objašnjenje: Ovo ograničenje se može primjeniti gdje pilot sa mišićno-koštanim problemom, ili nekim drugim zdravstvenim problemom, može izazvati određeni rizik u letu koji može biti prihvatljiv za pilota, ali nije prihvatljiv za prijevoz putnika.

OGRANIČENJE  Br. 11:

APL – (VALID ONLY WITH APPROVED PROSTHESIS)

(VRIJEDI SAMO S ODOBRENOM PROTEZOM)

Objašnjenje: Ovo ograničenje se primjenjuje slično kao OPL ograničenje (br. 9)  te se uzima kod nedostataka na ekstremitetima.

OGRANIČENJE  Br. 12:

AHL – (VALID ONLY WITH APPROVED HAND CONTROLS)

(VRIJEDI SAMO S ODOBRENOM RUČNOM KONTROLOM)

Objašnjenje:  Vidi JAR FCL 3.320, Dodatak 9, Točka 2.

OGRANIČENJE  Br. 13:

AGL – (VALID ONLY WITH APPROVED EYE PROTECTION)

(VRIJEDI SAMO S ODOBRENOM ZAŠTITOM OČIJU)

Objašnjenje: Vidi JAR FCL 3.215, 3.220, 3.335, 3.340, Poglavlje 13, stavak 3 (Dodatak 3).

OGRANIČENJE  Br. 14:

SSL – ((SPECIAL RESTRICTIONS AS SPECIFIED))

(POSEBNA OGRANIČENJA PO SPECIFIKACIJI)

Objašnjenje: Ovo ograničenje se koristi u slučajevima koji nisu jasno definirani u JAR FCL 3, ali gdje Ministarstvo  smatra da je ograničenje prikladno i nužno.

OGRANIČENJE  Br. 15:

SIC – (SPECIAL INSTRUCTIONS - CONTACT AMS)

(POSEBNE UPUTE-OBRATITI SE MINISTARSTVU)

Objašnjenje: Ovo ograničenje zahtijeva da AME kontaktira Ministarstvo prije početka produljenja/obnavljanja svjedodžbe. AME bi trebao provjeriti povijest bolesti i dosje kandidata/imatelja prije početka zdravstvene procjene.

OGRANIČENJE  Br. 16:

AMS – (RECERTIFICATION OR RENEWAL ONLY BY AMS)

(PRODULJENJE ILI OBNOVA JEDINO OD STRANE AMS)

Objašnjenje: Ministarstvo ima pravo odrediti da će svjedodžba biti izdana samo od strane Ministarstva, a ne AMC ili AME, ako okolnosti tako nalažu.

OGRANIČENJE  Br. 17:

RXO – (REQUIRES SPECIALIST OPHTHALMOLOGICAL EXAMINATIONS)

(ZAHTIJEVA SPECIJALNE OFTAMOLOŠKE PREGLEDE)

Objašnjenje: Vidi JAR FCL 3.215(h).