Na temelju članka 1043. točke 4.), 5.) i 23.) Pomorskog zakonika (»Narodne novine« br. 17/94., 74/94 i 43/96) ministar pomorstva, prometa i veza donosi
U članku 6. Pravilnika o zvanjima i svjedodžbama o osposobljenosti pomoraca na brodovima trgovačke mornarice Republike Hrvatske (»Narodne novine« br. 103/98 i 151/98), u daljnjem tekstu: »Pravilnik«, stavak 2. riječi »poseban program i položiti ispit temeljne sigurnosti na brodu (STCW A-VI/1), sukladno s programom u Prilogu B ovoga Pravilnika.« zamjenjuju se riječima: »posebne programe i položiti ispit temeljne sigurnosti na brodu (STCW A-VI/1), sukladno sa sljedećim programima u Prilogu B ovoga Pravilnika:
- osobno preživljavanje;
- osnovna prva pomoć;
- protupožarna zaštita;
- osobna sigurnost i društvena odgovornost.«
U članku 13. stavak 1. briše se zarez i riječi: »osim putničkih brodova«.
U članku 17. stavak 2. brišu se riječi »D17«, a iza riječi »D3« dodaje se zarez i riječi »te iz Dodatka B dio B2«.
U članku 24. stavak 2. brišu se riječi »D17«, a iza »D19« dodaje se zarez i riječi », te iz Dodatka B dio B2«.
U članku 45. iza posljednjeg stavka dodaje se novi stavak koji glasi:
»Odredbe ovog članka se ne primjenjuju na zapovjednika, časnike i članove posade ro-ro putničkih brodova do 50 BT u nacionalnoj plovidbi.«.
U članku 46. iza posljednjeg stavka dodaje se novi stavak koji glasi:
»Odredbe ovog članka ne primjenjuju se na zapovjednika, časnike i članove posade putničkih brodova do 50 BT u nacionalnoj plovidbi.«.
U članku 47. stavak 3. iza riječi »valjanost« ostatak stavka zamjenjuje se riječima: »bez vremenskog ograničenja.«.
U članku 57. iza posljednjeg stavka dodaje se novi stavak koji glasi:
»Pomorsko učilište koje je rješenjem Ministarstva ovlašteno obavljati izobrazbu iz članka 6. stavak 2., članka 45. ili članka 46. ovog Pravilnika izdaje zasebne potvrdnice za svaku stavku programa izobrazbe koju polaznik s uspjehom završi.«
U članku 48a. stavak 1. alineja 2. briše se.
U članku 72. iz posljednjeg stavka briše se zarez, te riječi »a polazniku koji ne pokaže dostatan uspjeh iz trećine predmeta uskraćuje se pravo polagati ostale predmete.«.
U članku 72. dodaju se stavci 3. 4. i 5. koji glase:
»Pristupnik može polagati popravni ispit iz jednog predmeta za ispite koji imaju četiri predmeta ili manje, za ispite koji imaju od 5 do 9 predmeta dozvoljava se polaganje popravnog ispita iz dva predmeta, a za ispite koji imaju 10 predmeta ili više popravni dio ispita može se polagati iz tri predmeta.
Osoba koja ne pristupi polaganju ispita na koji je upućena, a svoj izostanak ne opravda valjanim razlogom na pisani način najkasnije do početka ispita, smatra se da ispit nije položila.
Osobi koja je izostanak opravdala sukladno odredbi stavka 4. ovog članka lučka kapetanija će odrediti novi rok za polaganje ispita.«
Članak 80. mijenja se tako da glasi:
»Poslove u svezi organizacije ispita obavlja pomorsko učilište koje temeljem rješenja Ministarstva obavlja naobrazbu i/ili izobrazbu.
Ispit se polaže pred povjerenstvom Ministarstva odnosno lučke kapetanije imenovanim od strane ministra.
Sve administrativne poslove oko izdavanja svjedodžbi obavlja Ministarstvo ili lučka kapetanija za što im pripada naknada za obrasce i naknada za unapređenje službe.
Troškove ispita snose kandidati, a visinu naknade za članove ispitnog povjerenstva i naknade iz stavka trećeg ovoga članka rješenjem donosi ministar.
Troškove održavanja ispita izvan sjedišta ispitnog povjerenstva, što uključuje putne troškove i dnevnice članovima i tajniku ispitnog povjerenstva, a prema mjerilima za tijela državne uprave, snosi organizator ispita.
Obračun i naplatu troškova pripreme i organizacije ispita i raspodjelu uprihođenih sredstava obavlja pomorsko učilište iz stavka 1. ovog članka.«
U članku 82. stavak 2. točka b iza riječi »sigurnosti plovidbe« dodaju se riječi: »djelatnika Uprave pomorstva ili lučke kapetanije koji je Rješenjem Ministarstva ovlašten obavljati inspekcijske poslove,«.
U članku 93. stavak 1. točka 1. iza riječi »straže« briše se točka zarez, te se dodaje zarez i riječi: »odnosno svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika na brodovima do 200 BT u nacionalnoj plovidbi s ograničenjem da je ovlašten zapovijedati brodovima do 50 BT, ako ima ukupni plovidbeni staž od najmanje 5 godina sa svjedodžbom kormilara, od čega najmanje 1 godinu u svojstvu zapovjednika broda u posljednje 3 godine;«
U članku 93. stavak 1. točka 2. iza riječi »plovidbe« brišu se riječi »osim putničkih brodova«, a dodaje se zarez i riječi: »s ograničenjem da nije ovlašten zapovijedati putničkim brodovima, odnosno svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika na brodovima do 200 BT u nacionalnoj plovidbi, s ograničenjem da je ovlašten zapovijedati putničkim brodovima do 100 BT, ako ima ukupni plovidbeni staž od najmanje 5 godina sa svjedodžbom brodovođe ograničene plovidbe, od čega najmanje 1 godinu u svojstvu zapovjednika broda u posljednje 3 godine;«
U članku 93. stavak 1. točka 3. iza riječi »Pravilnika« briše se točka zarez, te se dodaje zarez i riječi: »odnosno svjedodžbu o osposobljenosti za zapovjednika broda do 500 BT u maloj obalnoj plovidbi, s ograničenjem da je ovlašten zapovijedati brodom u nacionalnoj plovidbi ako ima plovidbeni staž u nacionalnoj plovidbi;«.
U članku 93. stavak 1. točka 4. redak 4. iza riječi »3000 BT« brišu se riječi »u velikoj obalnoj plovidbi«.
U članku 94. stavak 1. točka 1. mijenja se tako da glasi:
»1. Svjedodžbu o osposobljenosti za obavljanje poslova traganja, spašavanja i opstanka na moru, Svjedodžbu o osposobljenosti za obavljanje poslova rukovanja sredstvima za spašavanje, Svjedodžbu o osposobljenosti za obavljanje poslova protupožarne zaštite i Svjedodžbu o osposobljenosti za motrenje i ucrtavanje radarskim uređajem na osnovu posebne izobrazbe i položenog ispita sukladno programu D3A ovog Pravilnika, za pomorce koji zapovijedaju brodovima koji imaju ugrađen radarski uređaj - pomorcu iz točaka 1. i 2.;
Ako pomorac iz članka 93. stavka 1. točke 1. ovog Pravilnika ne posjeduje svjedodžbe o osposobljenosti navedene u točci 1. ovog članka osim Svjedodžbe o osposobljenosti za motrenje i ucrtavanje radarskim uređajem, dužan je svladati poseban program i položiti ispit, sukladno s odredbom članka 6. stavka 2. ovog Pravilnika.«
U članku 95. stavak 1. točka 2. iza riječi »strojarnici« briše se točka zarez, te se dodaje zarez i riječi: »uz ograničenje da je ovlašten upravljati brodskim postrojenjem do 350 kW u nacionalnoj plovidbi;«
U članku 95. stavak 1. točka 3. iza riječi »snage« briše se ostatak teksta i dodaju se riječi: »od 750 kW ili jačima s ograničenjem da može obnašati dužnost časnika straže u strojarnici sa strojem porivne snage do 1100 kW, ili Svjedodžbu o osposobljenosti za časnika stroja odgovornog za stražu u strojarnici sa strojem porivne snage od 750 kW ili jačim, s ograničenjem da može obnašati dužnost časnika straže u strojarnici sa strojem porivne snage do 1500 kW, ako ima najmanje 10 godina plovidbenog staža u zvanju brodskog strojovođe ili Svjedodžbu o osposobljenosti za upravitelja stroja odgovornog za stražu u strojarnici sa strojem porivne snage do 3000 kW s ograničenjem da može obnašati dužnost upravitelja u strojarnici sa strojem porivne snage do 750 kW, ako ima najmanje 5 godina plovidbenog staža u zvanju brodskog strojovođe;«
U članku 98. dodaje se novi stavak koji glasi:
»Pomorac koji ima završenu visokoškolsku naobrazbu, smjera pomorskih komunikacija i brodske elektronike u trajanju od najmanje dvije godine, prije stupanja na snagu ovog Pravilnika, 3 godine plovidbenog staža u svojstvu pomorskog radiotelegrafiste I. ili II. klase, te završenu posebnu izobrazbu i položen ispit sukladno programu izobrazbe iz Priloga D ovog Pravilnika, može pristupiti polaganju ispita za časnika plovidbene straže na brodovima od 500 BT ili većima.«
U članku 99. stavak 1. točka 1., iza riječi »Pravilnika« dodaje se tekst koji glasi: »Pomorac koji je stekao Svjedodžbu o osposobljenosti za obavljanje poslova protupožarne zaštite prije stupanja na snagu ovog Pravilnika ne mora pohađati program Protupožarne zaštite radi stjecanja svjedodžbe iz članka 6. stavka 2. Pravilnika;«
U članku 99. stavak 1. iza točke 8. dodaje se točka 9. koja glasi:
»o osposobljenosti za rad s opasnim teretima priznat će se pomorcu koji ima Uvjerenje o osposobljenosti za rad s opasnim teretima.«
U članku 99. stavak 2. dodaje se tekst koji glasi: »Pomorac koji je na dan stupanja na snagu ovog Pravilnika imao Svjedodžbu o osposobljenosti za obavljanje poslova rukovanja sredstvima za spašavanje ne mora pohađati program Osobnog preživljavanja, radi stjecanja svjedodžbe iz članka 6. stavka 2. Pravilnika.«
U Prilogu A prednje stranice obrazaca svjedodžbe o osposobljenosti za upravljanje brzim plovilom i svjedodžbe o osposobljenosti za rad na brzom plovilu mijenjaju se tako da glase:
Iza članka 99. dodaje se članak 99a. koji glasi:
»Odredbe članka 45. i 46. ovog Pravilnika ne primjenjuju se na pomorce koji su stekli svjedodžbe o osposobljenosti temeljem prijelaznih i završnih odredbi ovog Pravilnika, a zapovijedaju ili su časnici, odnosno članovi posade na putničkim ili ro-ro putničkim brodovima u nacionalnoj plovidbi do 1. veljače 2002. godine.
Odredba ovog članka bit će na odgovarajući način naznačena u svjedodžbi.«
U prilogu C riječ »pismeno« zamjenjuje se riječju »pisano« u odgovarajućem padežu.
U Prilogu C dio C5 briše se predmet Osposobljenost za rukovanje brodicom za spašavanje i spašavateljskom brodicom osim brze spašavateljske brodice i dodaje se predmet:
Poseban program temeljne sigurnosti na brodu (sukladno programu izobrazbe B2 iz Priloga B)
U Prilogu C dio C10 briše se predmet Osposobljenost za rukovanje brodicom za spašavanje i spašavateljskom brodicom osim brze spašavateljske brodice i dodaje se predmet:
Poseban program temeljne sigurnosti na brodu (sukladno programu izobrazbe B2 iz Priloga B)
U prilogu D iza dijela D3 dodaje se dio D3A, koji glasi:
D3A - MOTRENJE I UCRTAVANJE RADARSKIM UREÐAJEM
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uvod 0,5 2. Teoretske osnove radarskog uređaja 2,0 2.1. Načela rada radarskog uređaja 2.2. Čimbenici ispravnog rada i točnosti 2.3. Izvedbeni standardi pomorskog radara 2.4. Radarska antena 2.5. Opasnosti od zračenja 2.6. Otkrivanje pogrešnog tumačenja radarskih podataka (lažni odrazi i odrazi mora) 2.7. Ograničenja otkrivanja ciljeva 2.8. Uzroci i priroda lažnih odraza 2.9. Sredstva za poboljšanje odraza 3.0 Praktičan rad radarskim uređajem 2,0 10,0 3.1. Vrste prikaza 3.2. Utjecaj grešaka na točnost prikazanih podataka 3.3. Određivanje utjecaja neispravne brzine na prikaz 3.4. Otkrivanje pogrešne podešenosti uređaja 3.5. Provjeravanje podešenosti 3.6. Udaljenost i smjer 3.7. Načini mjerenja udaljenosti i smjera 3.8. Provjera točnosti izmjerene udaljenosti i smjera 4. Načini ucrtavanja i pojam relativnog kretanja 1,0 5,0 4.1. Ručno ucrtavanje 4.2. Određivanje položaja radarom 4.3. Točnost određenog položaja 4.4. Provjera radarskog položaja 4.5. Učestalost ucrtavanja položaja 4.6. Kurs i brzina drugih brodova 4.7. Načini utvrđivanja kursa i brzine drugih brodova 4.8. Odnos vizualnog i radarskog motrenja 4.9. Vrijeme i udaljenost do točke najbližeg mimoilaženja 4.10. Otkrivanje promjene kursa i brzine drugih brodova 4.11. Utjecaj promjene kursa i brzine na prikaz 4.12. Kašnjenje prikaza promjene kursa i brzine drugog broda 4.13. Opasnost malih promjena kursa i brzine drugog broda 4.14. Utjecaj promjene kursa i brzine vlastitog broda 4.15. Utjecaj promjene brzine i kretanja vlastitog broda pri prikazu relativnog kretanja 4.16. Utjecaj promjene brzine i kretanja vlastitog broda pri prikazu stvarnog kretanja 4.17. Utjecaj netočnosti na prikaz 4.18. Utjecaj promjena brzine i smjera vlastitog broda na prikaz kretanja drugih brodova 4.19. Odnos brzine i učestalosti motrenja __________________ 5,5 15,0 __________________ Ukupno 20,5
U Prilogu D, dio D4, mijenja se tako da glasi:
D4 - PRVI ČASNIK PALUBE NA BRODU
OD 3000 BT ILI VEĆEM
(BEZ
VISOKOŠKOLSKE NAOBRAZBE)
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Navigacija 32,0 74,0 2. Držanje straže 48,0 3. Elektronska navigacijska pomagala 32,0 24,0 4. Magnetski i zvučni kompasi 23,0 12,0 5. Meteorologija i oceanografija 33,0 6. Manevriranje i rukovanje brodom 48,0 7. Konstrukcija, stabilnost i nadzor oštećenja 84,0 53,0 8. Rukovanje teretom i slaganje 106,0 9. Postupci u nuždi 27,0 10. Traganje i spašavanje 35,5 21,5 11. Brodska postrojenja 74,0 12. Pomorsko pravo 120,0 13. Upravljanje, organizacija i uvježbavanje osoblja 31,0 _______________ 693,5 184,5 14. Engleski jezik 60,0 30,0 _______________ 753,5 214,5 _______________ Ukupno 968
Napomena 1. Sadržaj pojedinih programa sukladan je programu propisanom Predlošku naobrazbe 7.01 utvrđenom od Međunarodne pomorske organizacije.
U Prilogu D, dio D14, mijenja se tako da glasi:
D14 - OSPOSOBLJENOST ZA RAD NA TANKERIMA ZA ULJE
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uvod 1.1. Tanker za prijevoz ulja 0,5 1.2. Međunarodni i nacionalni propisi za tankere za prijevoz ulja 1,0 _____________ 1,5 2. Osnovna svojstva i opasnosti tekućih ugljikovodika 1,5 2.1. Osnovna fizikalna svojstva 1,0 2.2. Karakteristike tekućih ugljikovodika 1,0 2.3. Opasnosti u rukovanju i prijevoz tekućih ugljikovodika 2.4. Opća otrovnost 0,5 2.5. Otrovnosti tekućih ugljikovodika 1,0 2.6. Otrovnosti inertnog plina 1,0 2.7. Zapaljivost i eksplozivnost 0,5 2.8. Nedostatak kisika 1,0 2.9. Opasnosti od elektrostatičkog elektriciteta 2,0 2.10 Opasnosti u pomorskoj praksi 1,0 _____________ 9,0 3. Opasnosti 3.1. Opće mjere opreme 1,0 3.2. Ulazak u zatvorene prostore 2,0 3.3. Mjere opreza od elektrostatske iskre 2,0 3.4. Indikatori plina 1,0 2,0 3.5. Načini gašenja požara 1,0 1,0 3.6. Zaštitna odjeća i oprema 0,5 1,5 _____________ 7,5 4,5 4. Sprječavanje onečišćenja 4.1. Brod i oprema 0,5 4.2. Postupci protiv onečišćenja 1,5 4.3. Knjiga ulja 1,5 4.4. Postupci u slučaju onečišćenja 1,0 4.5. Onečišćenja zraka 0,5 _____________ 6,0 5. Izvedbe tankera i oprema 5.1. Konstrukcija 1,0 5.2. Pumpe, cjevovodi i iskrcajna linija 2,0 5.3. Sustav grijanja tankova 0,5 5.4. Izvedbe ventilacije 1,0 5.5. Mjerači nivoa 0,5 5.6. Zaštitna oprema 1,0 _____________ 6,0 6. Operacije na tankerima 6.1. Mjere predostrožnosti 1,0 6.2. Ukrcaj i iskrcaj 3,0 6.3. Balastiranje i debalastiranje 1,0 6.4. Čišćenje tankova 1,0 6.5. Operacije s tankovima zauljenih voda 1,5 6.6. Ispiranje i degazacija 1,5 6.7. Veza brod-kopno 1,0 _____________ 10,0 7. Razno 7.1. Teorija crpki i karakteristike 1,5 7.2 Tlačni udar 0,5 _____________ 2,0 8. Postupci u slučaju nužde 8.1. Plan u slučaju nužde 1,0 8.2. Alarmi u slučaju nužde 0,5 8.3. Organizacija u slučaju nužde 1,0 8.4. Izvođenje vježbi 0,5 _____________ 3,0 9. Sustav inertnog plina 9.1. Općenito 0,5 9.2. Sustav inertnog plina 0,5 9.3. Postrojenje inertnog plina 0,5 9.4. Pročistač 0,5 9.5. Ventilatori 0,5 9.6. Regulacijski ventil tlaka 0,5 9.7. Nepovratni uređaji 9.8. Izvedbe sustava 1,0 9.9. Analize plina, oprema za detekciju 0,5 9.10 Operacije 2,0 9.11 Mjerenje, indikatori i alarm 0,5 9.12 Postupci u slučaju nužde 0,5 9.13 Održavanje i provjere 1,0 _____________ 9,0 10. Pranje tankova sirovom naftom 10.1 Uvod 1,0 10.2 Izvedbe sustava 1,0 10.3 Cjevovodi sustava 1,0 10.4 Strojevi za pranje tankova 0,5 10.5 Pumpe 0,5 10.6 Sustav posušivanja 0,5 10.7 Postupak pranja 3,0 _____________ 7,5 _____________ 61,5 4,5 _____________ Ukupno 66,0
U Prilogu D dijelovi D24 i D25 mijenjaju se tako da glase:
D24 - MJERE SIGURNOSTI PUTNIKA I TERETA ODNOSNO CJELOVITOSTI TRUPA NA RO-RO PUTNIČKIM BRODOVIMA
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uvod 1.1. Značaj ukrcaja i iskrcaja Ukupno 0,5 2. Ukrcaj i iskrcaj 2.1. Rad na siguran način 2.2. Ukrcaj i iskrcaj cestovnih vozila 2.3. Postupanje s namjenskim vozilima i drugim prevoznim sredstvima 2.4. Sporazumijevanje i komunikacije tijekom ukrcaja i iskrcaja 2.5. Spuštanje, podizanje i osiguranje ukrcajno-iskrcajnih rampi 2.6. Postavljanje i osiguranje složivih sredstava prijevoza 2.7. Ukrcaj i iskrcaj putnika 2.8. Postupci s putnicima smanjenih mogućnosti kretanja Ukupno 1,0 2,0 3. Prijevoz opasnih tereta 3.1. Primjena posebnih mjera sigurnosti 3.2. Odjeljivanje opasnih tereta 3.3. Tereti čija svojstva mogu ugroziti sigurnost ro-ro putničkog broda Ukupno 0,5 1,0 4. Osiguranje tereta 4.1. Odredbe i način primjene Međunarodnog pravilnika o sigurnim načinima ukrcaja tereta i njegovog osiguranja u dijelu koji se odnosi na vozila; 4.2. Korištenje i ograničenje opreme i sredstava za osiguranje i pričvršćivanje vozila 4.3. Osiguranje za izvanredne okolnosti Ukupno 1,5 2,0 5. Proračun stabilnosti, trima i naprezanja konstrukcije 5.1. Korištenje tablica, dijagrama i računala 5.2. Proračun stabilnosti za pojedine svojstvene slučajeve korištenjem namjenskih uređaja ili računalnih programa 5.3. Proračun opterećenja voznih i drugih paluba 5.4. Proračun utjecaja balasta, goriva i drugih tekućina i masa 5.5. Utjecaj premještanja tekućina Ukupno 2,0 3,5 6. Otvaranje, zatvaranje i osiguranje otvora na trupu 6.1. Provedba postupaka zatvaranja, otvaranja i osiguranja vrata i drugih otvora 6.2. Provjera provedbe takvih postupaka 6.3. Rukovanje i ispitivanje sustava broda namijenjenih zatvaranju i otvaranju otvora 6.4. Redovni i izvanredni nadzor Ukupno 0,5 2,0 7. Atmosfera na voznim palubama 7.1 Korištenje opreme za nadzor svojstava atmosfere 7.2. Postupci ventiliranja 7.3. Ograničenja i mogućnosti ventilacijskog sustava Ukupno 0,5 1,0 8. Rasprava i zaključak 0,5 ________________ 7,0 11,5 ________________ Ukupno 18,5
D25 - MJERE SIGURNOSTI PUTNIKA ODNOSNO CJELOVITOSTI TRUPA NA PUTNIČKIM BRODOVIMA
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uvod 1.1. Značaj ukrcaja i iskrcaja Ukupno 0,5 2. Ukrcaj i iskrcaj 2.1. Rad na siguran način 2.4. Sporazumijevanje i komunikacije tijekom ukrcaja i iskrcaja 2.5. Spuštanje, podizanje i osiguranje ukrcajno-iskrcajnih sredstava rampi 2.7. Ukrcaj i iskrcaj putnika 2.8. Postupci s putnicima smanjenih mogućnosti kretanja Ukupno 1,0 2,0 3. Prijevoz opasnih tereta 3.1. Primjena posebnih mjera sigurnosti 3.2. Odjeljivanje opasnih tereta 3.3. Tereti čija svojstva mogu ugroziti sigurnost putničkog broda Ukupno 0,5 1,0 4. Osiguranje tereta 4.1. Odredbe i način primjene Međunarodnog pravilnika o sigurnim načinima ukrcaja tereta i njegovog osiguranja 4.2. Korištenje i ograničenje opreme za osiguranje i pričvršćivanje 4.3. Osiguranje za izvanredne okolnosti Ukupno 1,5 2,0 5. Proračun stabilnosti, trima i naprezanja konstrukcije 5.1. Korištenje tablica, dijagrama i računala 5.2. Proračun stabilnosti za pojedine svojstvene slučajeve korištenjem namjenskih uređaja ili računalnih programa 5.4. Proračun utjecaja balasta, goriva i drugih tekućina i masa 5.5. Utjecaj premještanja tekućina Ukupno 2,0 3,5 6. Otvaranje, zatvaranje i osiguranje otvora na trupu 6.1. Provedba postupaka zatvaranja, otvaranja i osiguranja otvora 6.2. Provjera provedbe takvih postupaka 6.4. Redovni i izvanredni nadzor Ukupno 0,5 2,0 8. Rasprava i zaključak 0,5 _____________ 6,5 10,5 _____________ Ukupno 17,0
U Prilogu D, dio D30 »Izobrazba za obavljanje svjedodžaba zapovjednika broda od 3000 BT ili većeg, odnosno prvog časnika palube na brodu od 3000 BT ili većem« mijenja se tako da glasi:
D30 - IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA ZAPOVJEDNIKA BRODA OD 3000 BT ILI VEĆEG ODNOSNO PRVOG ČASNIKA PALUBE NA BRODU OD 3000 BT ILI VEĆEM
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Navigacija, planiranje putovanja i držanje straže 2,0 2. Meteorologija i oceanografija 2,0 3. Manevriranje i rukovanje brodom 2,0 4. Konstrukcija, stabilnost i nadzor oštećenja 2,0 5. Rukovanje teretom i slaganje 3,0 6. Komunikacije, postupci u nuždi, traganje i spašavanje 4,0 7. Međunarodni i nacionalni pomorski propisi glede sigurnosti na moru, zaštite okoliša i sprječavanja onečišćenja 12 8. Brodska postrojenja 2,0 9. Upravljanje, organizacija i uvježbavanje osoblja 2,0 ____________ 10. Engleski jezik 1,0 4,0 ____________ 32,0 4,0 ___________ Ukupno 36,0
U Prilogu D, dio D31 »Izobrazba za obnavljanje svjedodžaba upravitelja stroja na brodu sa strojem porivne snage od 3000 kW ili jačim i drugog časnika stroja na brodu sa strojem porivne snage od 3000 kW ili jačim« mijenja se tako da glasi:
D31 - IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA UPRAVITELJA STROJA NA BRODU SA STROJEM PORIVNE SNAGE OD 3000 kW ILI JAČIM I DRUGOG ČASNIKA STROJA NA BRODU SA STROJEM PORIVNE SNAGE OD 3000 kW ILI JAČIM
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Pogon i održavanje postrojenja 12,00 2. Optimizacija postrojenja 6,0 3. Elektronika i automatizacija 12,00 4. Upravljanje postrojenjem i posadom 6,0 _______ Ukupno 36,0
U Prilogu D, dio D32 »Izobrazba za obnavljanje svjedodžaba zapovjednika broda do 3000 BT, prvog časnika palube na brodu do 3000 BT i časnika plovidbene straže na brodu od 500 BT ili većem« mijenja se tako da glasi:
D32 - IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA ZAPOVJEDNIKA BRODA DO 3000 BT, PRVOG ČASNIKA PALUBE NA BRODU DO 3000 BT I ČASNIKA PLOVIDBENE STRAŽE NA BRODU OD 500 BT ILI VEĆEM
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Navigacija, planiranje putovanja i držanje straže 2,0 2. Meteorologija i oceanografija 2,0 3. Manevriranje i rukovanje brodom 2,0 4. Konstrukcija, stabilnost i nadzor oštećenja 2,0 5. Rukovanje teretom i slaganje 2,0 6. Komunikacije, postupci u nuždi, traganje i spašavanje 3,0 7. Međunarodni i nacionalni propisi glede zaštite okoliša i sprječavanje onečišćenja 8,0 8. Brodska postrojenja 1,0 9. Upravljanje, organizacija i uvježbavanje osoblja 2,0 __________________ 10. Engleski jezik 1,0 3,0 __________________ 25,0 3,0 __________________ Ukupno 28,0
U Prilogu D, dio D33 »Izobrazba za obnavljanje svjedodžaba upravitelja stroja na brodu sa strojem porivne snage do 3000 kW ili jačim i časnika stroja na brodu sa strojem porivne snage od 750 kW ili jačim« mijenja se tako da glasi:
D33 - IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA UPRAVITELJA STROJA NA BRODU SA STROJEM PORIVNE SNAGE DO 3000 kW I ČASNIKA STROJA ODGOVORNOG ZA STRAŽU U STROJARNICI SA STROJEM PORIVNE SNAGE OD 750 kW ILI JAČIM
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Priprema pogona i držanje straže 6,0 2. Elektrotehnika i automatizacija 10,0 3. Upravljanje, organizacija i izobrazba posade 6,0 4. Sigurnost postrojenja i zaštita okoliša 10,0 _____________ Ukupno 32,0
U prilogu D, dio D34 "Izobrazba za obnavljanje svjedodžaba radioelektroničara I. i II. klase mijenja se tako da glasi: D34 – IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA RADIOELEKTRONIČARA I. I II. KLASE
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Obilježja pomorske pokretne i pomorske pokretne satelitske službe 3,0 2. Uređaji brodske stanice 2,0 3. Komunikacijski postupci 1,0 1,5 4. Teorija elektrotehnike, elektronike i radio komunikacija 2,0 5. Održavanje radne sposobnosti brodskih uređaja 2,0 2,5 ________________ 6. Protupožarna zaštita 2,0 7. Zaštita okoliša i sprječavanje onečišćenja 2,0 ________________ 8. Engleski jezik 0,5 1,5 ________________ 14,5 5,5 ________________ Ukupno 20,0
U Prilogu D, dio D37 »Izobrazba za obnavljanje svjedodžaba radiooperatora s općom ovlasti« mijenja se tako da glasi:
D37 - IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA, RADIOOPERATORA
S
OPĆOM OVLASTI
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uređaji brodske stanice 1,0 2. Komunikacijski postupci 0,5 2,5 3. Održavanje radne sposobnosti uređaja 0,5 0,5 _____________ 4. Engleski jezik 0,5 0,5 _____________ 2,5 3,5 _____________ Ukupno 6,0
U prilog D, iza dijela D37 dodaje se dio D37a koji glasi:
D37A –
IZOBRAZBA ZA OBNAVLJANJE SVJEDODŽABA RADIOOPERATORA S OGRANIČENOM OVLASTI
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1. Uređaji brodske stanice 1,0 2. Komunikacijski postupci 0,5 1,5 3. Održavanje radne sposobnosti brodskih uređaja 0,5 0,5 _____________ 2 2 _____________ Ukupno 4
U prilogu D iza dijela D39 dodaje se dio D40 koji glasi:
D40 - IZOBRAZBA ZA PREKVALIFIKACIJU RADIOELEKTRONIČARA I. I II. KLASE
1 - NAVIGACIJA
____________________________________________________________________ Područje Predavanja Vježbe ____________________________________________________________________ 1.1. Podjela horizonta i označavanje kutova u navigaciji 1.2. Zemaljski i brodski magnetizam i njihovi elementi 1.3. Magnetski kompasi (podjela, konstrukcija, svojstva) 1.4. Transformiranje kursova i azimuta 1.5. Žiro-kompasi: Osnove teorije žiroskopa i primjene na žiro-kompas __________________ 6 5 1.6. Geografske koordinate 1.7. Pomorske karte i priručnici 1.8. Brzina i prijeđeni put broda, brzinomjeri, udaljenosti 1.9. Dubina mora i dubinomjeri 1.10. Određivanje pozicije broda u obalnoj navigaciji 1.11. Pogreške stajnica i pozicije ________________ 10 5 1.12. Plovidba (označavanje plovnih putova, prethodne pripreme, planiranje, plovidba u otežanim uvjetima, zanošenje) 1.13. Loksodroma i ortodroma, plovidba po loksodromi, plovidba po ortodromi, miješana plovidba 1.14. Morske mijene 1.15. Statička teorija, dinamička teorija, određivanje elemenata morskih mijena 1.16. Plovidba u struji ________________ 9 5 1.17. Elektronička navigacija 1.18. Radio-goniometar (načelo rada) 1.19. Radar (načelo rada) 1.20. Princip hiperboličke navigacije 1.21. Satelitska navigacija (načelo rada) ______________ 5 5 1.22. Sekstant - princip mjerenja 1.23. Pogreške sekstanta i njihova eliminacija 1.24. Stanje, dnevni hod i upoređenje kronometra 1.25. Nebeska sfera s glavnim kružnicama 1.26. Horizontske koordinate nebeskog tijela 1.27. Mjesno-ekvatorske koordinate nebeskog tijela 1.28. Nebesko-ekvatorske koordinate nebeskog tijela 1.29. Astronomsko-nautički sferni trokut 1.30. Ispravljanje izmjerene visine 1.31. Refrakcija i depresija 1.32. Paralaksa i polumjer 1.33. Nautički godišnjak 1.34. Nautičke tablice 1.35. Pravo, srednje i zonsko vrijeme Sunca 1.36. Jednadžba vremena 1.37. Identifikatori zvijezda 1.38. Kružnica položaja - linija položaja 1.39. Visinska metoda 1.40. Računanje visine 1.41. Računanje azimuta 1.42. Pozicija broda s dvije i tri linije položaja - istovremeno 1.43. Pozicija broda s dvije linije položaja - u razmaku vremena 1.44. Navigacijski kalkulatori s programima iz astronomske navigacije 1.45. Račun geografske širine (tzv. j meridijana) 1.46. Račun geografske širine i azimuta Polare ______________ 5 5 ______________ 45 30 2. MANEVRIRANJE BRODOM 2.1. Manevarske osobine broda (kruga okretanja, zaustavni put) ______________ 2 0 2.2. Čimbenici koji utječu na manevriranje brodom (unutarnji, vanjski) _____________ 2 0 2.3. Djelovanje vijka i kormila (desnookretni, lijevookretni, dva vijka, momenat okretanja broda) 2.4. Manevar sidrenja, priveza i odveza broda od obale, plutače, četverovez, čovjek u vodi, manevar tegljenja (privez, odvez, guranje, na otvorenom moru) _____________ 8 7 2.5. Pravila o izbjegavanju sudara (tumačenje, slučajevi, analiza, manevriranje, ARPA radar) 2.6. Manevriranje brodom prema odredbama SAR-a ______________ 3 8 ______________ 15 15 3. KONSTRUKCIJA BRODA I STABILITET 3.1. Sustav gradnje čeličnih brodova 3.2. Glavni elementi čeličnih brodova (kobilica, hrptenica, rebro, rebrenica, upore, sponje i dr.) _____________ 5 2 3.3. Glavni parametri trupa broda (glavne dimenzije trupa broda i njihovi omjeri, koeficijenti brodske forme, istisnina, nosivost, nadvođe, zapremnina, zagaznice i dr.) 3.4. Predočenje brodskog trupa (brodske linije) 3.5. Osnovne konstruktivne karakteristike pojedinih tipova brodova 3.6. Oprema broda _____________ 5 2 3.7. Stabilitet broda - težine i težište težina, istisnina broda i njezino težište 3.8. Uvjeti plovnosti 3.9. Uzbudne sile i prekretni momenti 3.10. Položaj ravnoteže broda 3.11. Statički stabilitet: metacentarska visina, utjecaj slobodnih površina na stabilitet, stabilitet pri prijevozu žitarica, krivulja statičkog stabiliteta, utjecaj forme broda na stabilitet, "S" krivulje _____________ 7 7 3.12. Dinamički stabilitet _____________ 7 7 3.13. Trim i momenti trima 3.14. Promjene gaza zbog promjene specifične težine mora 3.15. Draft survey _____________ 8 4 3.16. Opterećenja brodske konstrukcije: hidrostatička opterećenja, hidrodinamička opterećenja, brod kao greda, uzdužna čvrstoća ____________ 3 3 ____________ 30 20 4. RUKOVANJE I PRIJEVOZ TERETA 4.1. Prijevozni kapaciteti broda (kapacitetni plan, ukupna i korisna nosivost, analiza težina, gaza i ukrcane težine) _____________ 3 3 4.2. Krcanje i slaganje pojedinih vrsta tereta 4.3. Općenito o rasporedu tereta na brodu (s obzirom na stabilitet, trim, čvrstoću trupa i brzinu krcanja i iskrcavanja) _____________ 4 4 4.4. Podjela tereta na teške i lake 4.5. Plan tereta 4.6. Krcanje u slanoj, slatkoj i slankastoj vodi 4.7. Priprema broda za krcanje tereta _____________ 4 4 4.8. Integralni transport: paletizacija i kontejnerizacija tereta 4.9. Lash-sustav 4.10. Krcanje, slaganje i prijevoz raznih vrsta tereta (generalni, rasuti, tekući, opasni tereti) 4.11. Prijevoz putnika 4.12. Krcanje i prijevoz životinja 4.13. Krcanje i slaganje nekih važnih tereta: ugljen, pamuk, drvo, šećer, riža, kava, bačve i dr. 4.14. Krcanje i slaganje rashlađenih tereta ____________ 14 5 4.15. Nadzor nad teretom kad brod plovi 4.16. Štete na brodskom teretu (od vlage, topline, trenja, insekata i glodara i dr.) 4.17. Nadzor ukrcaja i iskrcaja 4.18. Oprema za krcanje tereta ____________ 2 0 4.19. Određivanje nosivosti i deplasmana broda pomoću gaza i tablice nosivosti odnosno deplasmana ___________ 3 4 ___________ 30 20 5. POMORSKO PRAVO 5.1. Uvod 5.2. Pojam, karakteristike i pravna vrela pomorskog prava 5.3. Morski i podmorski prostori Republike Hrvatske ___________ 3 0 5.4. Pomorsko upravno pravo (sigurnost plovidbe) __________ 7 0 5.5. Pomorsko imovinsko pravo 5.6. Pojam i individualizacija broda 5.7. Stvarnopravne karakteristike broda i stvarna prava na brodu 5.8. Subjekti pomorskog imovinskog prava 5.9. Sistematizacija ugovora, izvršenje i odgovornost brodara u prijevozu stvari i putnika. 5.10. Prijevozne isprave 5.11. Pomorske havarije 5.12. Sudar brodova 5.13. Spašavanje 5.14. Osnove pomorskog osiguranja 5.15. Izvanugovorna odgovornost brodara (posebno za onečišćenje) ____________ 35 0 ____________ 45 0 6. STRAŽA, NADZOR I SIGURNOST NA MORU 6.1. Zaštita na radu (osposobljenost posade, nezgoda, nesreća, zaštita radnog mjesta, osobna zaštitna sredstva, primjena pravila, odgovornost, nadzor) 6.2. Zaštitne mjere pri prodoru vode i nasukanju 6.3. Požar na brodu (uzroci, sredstva za otkrivanje, sredstva za gašenje, protupožarno odijelo, postupak gašenja, vježbe) ____________ 6 3 6.4. Sredstva za spašavanje (čamci, splavi, prsluci, koluti, napuštanje broda, vježbe) 6.5. Opasni teret (opće sigurnosne mjere pri ukrcaju i iskrcaju) 6.6. Zaštitne mjere u luci (kretanje u luci, pristup na brod, oprema za ukrcaj i iskrcaj, kretanje po brodu, slaganje tereta) ____________ 4 2 6.7. Traganje i spašavanje na moru (SAR) ___________ 5 2 6.8. Dužnosti u svezi sa sigurnošću i postupcima u nuždi 6.9. Preuzimanje i predaja straže ili dežurstva 6.10. Vođenje brodskih knjiga i dnevnika 6.11. Način obučavanja na brodu 6.12. Vježbe sigurnosti 6.13. Vježbe postupaka u nuždi 6.14. Održavanje sigurnosne opreme 6.15. Obučavanje posade za rad ____________ 5 3 ____________ 20 10 7. MEDICINA ZA POMORCE 7.1. Prva pomoć (opći principi prve pomoći: zavoji, krvarenje, nesvjestica, opekotine i smrzotine, gušenje, davljenje, napad, epilepsije, šok, ozljede i prijelomi, prijevoz) ____________ 3 3 7.2. Štetno djelovanje kemikalija uključujući trovanje 7.3. Prevencija i uzrok bolesti (voda, hrana, osobna higijena, čistoća na brodu) ____________ 2 2 7.4. Zarazne bolesti: definicija, opći simptomi i znakovi (upoznavanje sa: trbušni tifus, proljev, kolera, skarlatina (šarlah), erizipel, angine, meningitis, pertusis, antraks, tetanus, pneumonija, ospice, rubeola, varicelle (kozice), infekciozna mononukleoza, zaušnjaci, poliomijelitis, influenca, bjesnoća, hepatitis, žuta groznica, denga, malarija, spolne zarazne bolesti, AIDS) ____________ 3 3 7.5. Ostale bolesti i simptomi: bol u grudima, visoki tlak, glavobolja, visoka temperatura, povraćanje, bronhitis, astma, prehlade, bol u trbuhu, apendicitis, žučna kolika, problemi kod mokrenja, bol u leđima, reuma, giht, oko, uho, simnitis, neurologija, šećerna bolest, celulitis apscesi, hemeroidi, alkohol, alergija, anemija, zubi i usna šupljina ____________ 3 3 7.6. Njega bolesti: temperaturna lista, hranjenje, peristaltika, inkontinencija, teškoće disanja, mentalne bolesti, nesvjestica, injekcije ____________ 2 2 7.7. Brodolomci: hipotermija, smrzotine, dehidracija i neishranjenost, problemi u brodici za spašavanje ____________ 2 2 ____________ 15 15
Ovaj Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objave u »Narodnim novinama«.
Klasa: 011-01/99-02/21
Urbroj: 530-01-99-1
Zagreb, 20. travnja 1999.